DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Uitkeering van vijf-en-zeventig gulden. nillllE-ULEIIEIS Enorme voorraad SLOBKOUSEN NASSAULAAN 49, HAARLEM P. W. ÏWEEHUIJSEN, DERTIG CENTS DE OORLOïï. BINNENLAND Een merkwaardig debat. Donderdag 14 December 1916 41ste Jaargang No 9213 Emierc@!Hsni Telefoonnummers 1426 en 2741 Voor onze abonné Mej. E. DE GROOT te Noordwijk, die tengevolge van een ongeval haar arm brak, liggen f 75 be schikbaar. Haarlem, 14 December 1916, De Administratie. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Evenals vorige jaren stellen wij ook nü weder voor onze abonnés beschikbaar den prach- tigen COMMUNIE-KALENDER van dr. A. Derckx, tegen den prijs van De kalenders kunnen afgehaald worden aan onze bureaux of besteld worden bij onze Agenten. DE ADMINISTRATIE HAARLEMSCHE ALLEDAGiES N°. 2113 VELSEN. I1/2 uur Gemeenteraad. (Wij hopen en verwachten nog, dat de Entente-regeerders, In het besef van hun groote verantwoordelijkheid voor God en de wereld, tenminste bereid zullen worden «re- vonden om de voorwaarden met bun vijan den te bespreken, welke tot den geweixsch- ten vfede moeten leiden. Gelijk hierboven werd opgemerkt, heeft de gebeurtenis van Dinsdag de aandacht van het oorlogstooneel afgetrokken. En alsof dit terugwerkte op den toestand aan Üo fron ten, schijnt daar in deze dagen ook geen aanmerkelijke verandering te hebben plaats gegrepen. De tegenstand, welken tie Roemeniërs te gen den opmarsch der centralen een oogen blik ontwikkelden, werd door een samen trekking van krachten uit de Duitsch-Oos- tenrijksche en Bulgaarsche troepen gebro ken, waarna de centralen voortdurend nog zij het dan In vertraagd tempo vorde ringen bleven makon in Oost- of Groot (Wa- lacliij e. Van de ïn totaal 137.902 vierk. K M. Roe- meenschen bodem waren op 10 December 64.000 in handen der bondgenooten; van de 3087 K.M. spoorwegen rond 2000 K.M.van de 700 locomotieven werden er 1137, van de 18.000 wagons ,4000 buit gemaakt. Er waren tot dien datum 145.000 Roe meniërs gevangen genomen, onder wie 1600 officieren. Van de 800 veldkanonnen, die Roemenië bij het uitbreken van den oorlog bezat, werden gr 422 Roor Üe bondgenooten buitgemaakt; van de 60 zware veldstukken 24, van de ongeveer 500 machinegeweren 364, van de 400.000 geweren 1200.000. De. cijfers omtrent den buit te [Boekarest zijn hierbij niet inbegrepen. De Russen blijven nog immer Sn de Kar- pathen werkzaam, teneinde daardoor de kracht van het oprukkende leger der cen tralen in Roemenië te breken en de eigen positie in het zuidoosten van het Russi- sische front te versterken. Karl von iWiegand, tie bekende correspon dent van de Assoelaited Press, heeft een onderhoud gehad met veldmaarschalk Von Hindenburg. Deze verklaarde o.m. dat de toestand der centrale mogend heden aan alle fronten gunstig Is. De corr. merkte jn het gesprek op, dat de geallieerden zich op herculische wijze inspannen en reusachtige toebereidselen treffen .voor het voorjaar. Barteljorisstraat 27. TELEFOON 1770. 4330 KORTE BERICHTEN TELEGRAMMEI! HET OOSTENBIJKSCHE KABINET AFGETREDEN. (Slot.) HEOWE HMRLEMSCKE CMIT ABONNEMENTSPRIJS i Per 3 maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente)/1.60; veer de overige plaatsen rn Nederland per post f 2,— per week voor Haarlem ea de agentschappen f 0,1^; afzonderlijke nummers 0,15. -s PRIJS DER ADVERI ENTIÉNi Van t—5 regels f 0,75, iedere regel meer 0,15; buitenland per regel 0,2v, advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" vaa 1—3 regels 0.40. elk* regel meer 0,10. AHe betalende abonné.» op dit Blad. in het bezit van een Verzekeringspoli», zijn, volgen» de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 'lOOO bij levenslange ongeschiktheid tot werken f 500 bij overlijden, f 390 bij verlies van een hand of voet, f 250 bij verüe» van een oog, f 125 bij verlies van een duim, I 75 bij breuk van een arm of been. f lOO bij verlies van een wijsvinger, f 23 bi, verlie» van ccd anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de ..Hollandsche AlgemeeneVerzekeringsbank" te Schiedam. (De vóór I October 191 I uitgegeven polissen rijn met geldigj DE A.S. KAMER-CANDIDAAT VOOR HAARLEM. Een bericht in dit blad meldt, dat de beer Gerretson Jr., ambtenaar aan bet Ministerie van Koloniën, zoon van het Chris telijk-Hist. Kamerlid voor Botterdam I, de candidaat zal zijn der Christelijk-Historischen te Haar lem bij de a.s. Kamer-verkiezingen. Naar coalitie-plicht zal deze candidatuur ongetwijfeld door de Reohtsche kiesvereeni- gingen in Haarlem wel worden overge nomen. Zoo dit geschiedt dan mag nu reeds gezegd worden, dat hiermede een goede en deugde lijke keuze wordt gedaan. Men heeft ons den beer Gerretson get ee kend als een energiek werker, een goed spreker, een elfstandig, bekwaam man van 6treng-Cbristelijke beginselen, en betgeen wij over "hem vernamen, geeft ons bet recht te zeggen, dat dit jonge bloed, dat Haarlem moet brengen in de Tweede Kamer, aan de Christelijk-Historische fractie zeer ten goede zal komenï Onze propagandisten zijn al aan het werk. Met zóó'n candidaat als dezen, zullen zij dubbel vruchtbaar werken! AGENDA. 15 DECEMBER. Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 81/2 uur Foto- Lytho- Chomio-Graf. Bond Rederijkers 9 uur. Paleis van Justitie half 2 —Bu reau van consultatie. Spaarbank St. Rosa Nassaulaan geopend van V/%8/4 uur. Brongebouw 8 uur Fancy-fair. Bisschoppelijk Museum Jansstr. 79 geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. OVERZICHT. Het vredesaanbod der Cent/ale mogend heden heeft opeens de belangstelling voor bet oorlogstooneel weggenomen. In alle lan den is de aandacht nu gevestigd op hetgeen er als gevolg van dit aanbod staat te ge beuren. De spanning! welke hierdoor is ont staan zal nog wel eenigen tijd, aanhouden, wijl een officieel antwoord der Entente-mo- gendheden voorloopignog niet te verwachten is. De Engelsche regeering moge in de En tente worden beschouwd als de toonaan gevende regeering, zij zal toch niet op het vredesaanbod antwoorden zonder, eerst met de andere Entente-regeeringen van gedach ten te hebben gewisseld. Het oordeel van den Nieuw-Zeelandschen staatsman, die den vrede wil afwijzen en de oordeelvellingen van de Engelsche en Fransclie persorganen zullen <dus voor liet oogenblik geen gewicht in de schaal leggen. Daarop antwoordde Hindenburg schielijk: „Wij ook." „I3 daar de nieuwe hulpddenstplicht mee bedoeld?" vroeg von Wiegand. „Dio hoort er ook toe." „Dat zou dus een bijbelsch Armageddon in het voorjaar beteekenen, in vergelijking waarmee de Sommes Lag met zijn half milli- oen aan verliezen kinderspel was?" „Mogelijk, als Frankrijk en Engeland zul ke offers willen brengen, laat ze dan op het graniet van onzen muur in het Westen bij ten." „Naar mijn eigen opvatting waagde de corr. te zeggen waren de Duitscliers in den Somme-slag in artillerie de minderen van de geallieerden." „Dat was zoo gedurende eenigen tijd, dit is echter, zooals de Engelschen en Franschen ontdekt zullen hebben, in de laatste weken niet meer bet geval geweest en zal dat in het aanstaande voorjaar nog minder zijn," antwoordde Hindenburg grimmig en legde bijzonderen nadruk op de laatste woorden. Na Engeland en Frankrijk heeft nu ook Oostenrijk weer een ministerieele crisis. Het kabinet—von Körber, dat pas den 81 Octo ber 1.1. werd samengesteld en bij het aan vaarden van den troon, door den nieuwen Keizer, werd bevestigd, is thans afgetreden en heeft dus slechts een kortstondig leven gehad. .Tot formeerder van een nieuw mi nisterie is geheimraad Alexander von Cpitz- müller aangewezen. Het Poolseh in het postverkeer. In brief wisseling van particulieren tusschen liet gouverneurs-generaalschap Warschau en het onder Oostenrijkseh militair bewind staande district Lublin, zoomede tussclien liet gewest Warschau en Oostenitijk-Hongarije en tus- sohen bet district Lublin en Duitschland is het (voorloopig alleen op briefkaarten) toe gestaan gebruik te maken van de Poolscke taal. Uit Italië. Volgens do „Stampa" vond het voorstel van Chiesa om op het voorbeeld der bondgenooten een commissie in het ministerie te vormen voor krachtiger oorlogsvoering in ambtelijke kringen geen weerklank. Het Duitsche millioenenleger. De Russische generale staf schat de sterkte van de centrale mogendheden op de verschillende Europeesche fronten op ruim 5 miilioen soldaten, hetgeen 340 divisies uitmaakt, waarvan 220 tot 225 Dutsche, 85 tot 90 Oostenrijksch-Hon gaarsche en 30 Bulgaarsche en Turk ache. Van Riga tot de .Eoemeensclie grens staan er 130 divisies, waarvan 75 Duitsche. Asquith weigert een ouderscheiding. Asquith heeft dezer dagen een brief van zijn Koning ontvangen, waarin deze hem aanbieding doet van een pairschap en van de orde van den Kouseband. Asquith lieeft den Koningschrifte lijk bedankt, maar verlof gevraagd de aange»- boden en zeer gewaardeerde onderscheiding te mogen weigeren. Uit Engeland. De regeeringsverklaring van Lloyd George in het Engelsche parlement is, wegens de ongesteldheid van Lloyd George en Asquith, tot a.s. Dinsdag uitgesteld. De eerste zou Donderdag wel weer op het appèl kunnen zijn, maar de liberalen wilden hem zijn verkla ring niet laten afleggen als Asquith niet aan wezig was, waarin de regeering toestemde. De U- en mijnoorlog. De Duitsche bladen molden: Met den ondergang van de „Suffren' is het aantal schepen der vijandelijke oorlogs vloten, dat sedert het begin van den oorlog is verloren gegaan duikbooten inbegrepen, doch bizondere schepen als hulpkruisers en voor oorlogsdoeleinden ingerichte schepen der han delsvloot niet meegerekend tot 1392, meten de 744,600 ton, gestegen. Van deze verliezen is het aandeel van Engeland 1123 schepen of 563,200 ton, van Frankrijk 129 of 53,900 ton Italië 20 of 63,000 ton, Rusland 116 of 54,800 ton, Japan 14'of 9100 ton. WE,ENEN, 13 Dec. Keizer Karei heeft een verzoek van het gebeele Oostcnrjjkscho kabinet om ontslag aangenomen en geheimraad Alexan der von Spitzmüller de vorming van een nieuw kabinet opgedragen. HET VREDESAANBOD DER CENTRALEN, LONDEN, 13 Doe. Naar Reuter verneemt zullen ministerieele kringen zich waarschijnlijk over de Duitsche vredesvoorstellen niet uitlater dan na raadpleging met do bondgenooten. Intusschen kan men wel zeggen dat de vol strekte eenstemmigheid in het oordeel van de Engelsche pers slechts het spiegelbeeld is van de eenstemmigheid onder de ministers, de re geeringen en de volkeren van de geallieerden. Aan het front der geallieerden zullen nog wel eens tijdperken van moeite en inspanning ko men, maar het eenige antwoord op de vijande lijke vredesvoorstellen, als die aankomen, zal nogmaals de verklaring zijn, dat voor de geal lieerden de oorlog eerst zal eindigen, als de -oogmerken, waarvoor zij ten oorlog zijn gegaan, bereikt zijn. Geen ander antwoord is moge lijk. TWEÈ KAMER. He?t moet in de ccdoeling liggen, in de Iwcedo Kamer na afdoening der verschillende Zulk oen obsessie vormden voor Ds. de titels onzer Litanie van Loreto, dat Hij de plotse linge wending en in het oogloopende tegen stelling van hetMaria, bid voor ons, tegenover het: Heer, ontfe r m U onzer over liet hoofd zag. Over het hoofd zag alzoo het tastbaar onderscheid, dat de Kerk haar kinderen inscherpt tusschen Gods-aanbidding en Maria-vereering. Waar evenwel niet uit af te leiden valt, dat we ons, biddend tot de Heiligen, a 11 ij d tot een„bid voor ons" naar den letter hoeven te bepalen. „Words are the fool's coins and the wiss man's counters" luidt de beroemde phrase van Lord Bacon: woorden zijn pasmunt voor den dwaas, maar geldswaarde voor den wijze; waarmee hij zeggen wil dat de onverstandige afgaat op een woord, zooals het er botweg ligt, maar de wijze man zich oerst zorgvuldig afvraagt, welk een valeur aan dit of dat woord door den schrij ver gegeven wordt. „Zoo is het geenszins ge oorloofd, zegt Kardinaal Bellarminus, de heiligen aan te roepen als waren zij bewerkers van goddelijke gaven, door hen te vragen ons de glorie, de genade of andere middelen ter zaligheid te schenken. Tegelijk dient hier even wel opgemerkt, dat, waar wij ons aan den regel houden van aan de heiligen enkel en alleen te vragen voor ons te bidden, dit niet een kwestie van w oorden, maar van bedoelen, van innerlijke intentie is. Want het is volkomen in den haak te vragen; Maria, red mij, help mij, geef mij de gezond heid weer, verleen mij kracht en geduld, wan- ueer wij daaraan de beteekenis hechten van: red mij, help mij door uw gebed, ver leen mij een en ander door Uw voor bede en verdienste n." Overeenkomstig, dit princiep van gezonde interpretatie moet ook het begrip bepaald wor den der eeretltels, die we aan ónze heiligen geven. De H. Schrift gaat ons hierin voor met gelijkluidende benamingen nu eens aan onzen Heer te geven, dan wóer maar in een an deren zin aan Zijne dienaars. Zoo kan nie- tnand in dien vollen, volstrektën zin onze Mid delaar zijn, waarin de Heer Jesus dit is, uit *ïaeht zijner éigene verdiensten altijd voor ons pleitend; maar in zekeren zin en tot een be paalden graad kunnen ook anderen onze mid delaars zijn, voor ons ten beste sprekend, by God; en inderdaad wordt Mozea met dien eigen naam in de Schrift zoo Renoemd (Gal. m: Insgelijks noemt de Heer zichzelf daar de goede Heer" maar stelt ook I etrus tot herder Zijner kudde, alzoo een precedent scheppend, dat wij volgen met onze zielzorgers eveneens zóó te betitelen: de Roomsohe pastoor, de Luthersche pastoor, de Fransoh-Calvinisrtische pasteur. En Die Zichzelf hot Licht d e r wereld heet, zegt niettemin tot zijn disci pelen: gij zijt het licht der wereld. Heel de zwarigheid van Ds. drijft op de uv dezer dobberende insinuatie, dat titels ais: deur des hemels» toevlucht der zondaren, "J stand der Christenen, de booze strekking zou. den hebben van God buiten te sluiten, terwijl integendeel de Roomsohe intentie is en de contekst: bid voor ons uitwijst, dat- ze bedoeld zijn in den zin van: naast of door God. Op twee manieren immers, zegt 1 nomas van Aquine, kunnen wij op iemand enze hoop stellen, als hoofdoorzaak en als bemiddelende oorzaak. Zij, die een gunst verhopen van den Koning, verhopen die van den Koning als van hun Heer, maar van 'a koning» dienaar of gun steling als vaa een middelaar. Wordt de guns verkregen, dan komt die allereerst van den koning, maar komt van hem door bemiddeling' van zijn gunsteling. En daarom heeft hij» die de gunst vraagt alle recht dien middelaai zijn hoop te noemen. Zij die hun hoop stellen op het schepsel alleen, zonder af hankelijkheid van God, gelijk de zondaars doen die om de gunst en vriendschap eens menschen te verwerven niet vreezen God te bedroeven, diegenen worden ja ongetwijfeld door God ver vloekt, op hen ia het woord van Jerem:ia3 van toepassing. Waar deze elementaire en billijke exegese- regelen ophouden te gelden, maak ik mij sterk nagenoeg al onze latere dichters van iets heel leolijks te beschuldigen. Met hun wegsleepende expressies over vrouwenliefde en vrouwelijk schoon uit den contekst gelicht en los van hun verband op een rij te zetten, klaag ik ze één voor één aan wegens klinkklare, door God verbo den en door het Christendom verafschuwde af goderij. 2e. In een Litanie ter eere der Onbevlekte Maagd wordt Maria aldus aangesproken: „Kroon der H. Driëeenheid," Die den kop der helsche slang hebt verplet, Die voor ons over de er zoude hebt gezegepraald, Uitdeelster der god delijke genade, Bron van goddelijke liefde!" Wat blyft er hier in de praktijk over van het onderscheid tusschen „vereering" en „aanbidding" f De moeilijkheid is van dezelfde kracht als de vorige, 't Zij dus den lezer nu eaen overgelaten om aan de hand van wat we boven vaststelden zélf op te lossen wat in deze zwarigheid.... voor zwarigheid schuilt. 3e. Paus Pius IX zegt in zijn Encycliek van 8 Deo. 1864 aangaande Maria: Zij, die zich door hare verdiensten boven de koren der engelen heeft verheven tot den troon der God heid. „Door hare verdiensten" en „Tot deu troon der Godheid. Waar is hier het schepsel gebleven? 't Mag wel eens aangestipt, dat naar mate de opwerp in gen van Ds. P. M. in uiterlijken glans en aanzien stijgen, opklimmend vau een paar slordige uitdrukkingen uit een tweede- handseh devotieboekje tot een waardevol ge bed uit den Missaal en last not least de pauselijke uitsrpraak eener Encycliek, ze naar die mate omgekeerd evenredig dalen met de snelheid van een aangeschoten Zeppelin. Van het met veel aplomb gelanceerde citaat is geen tittel of jota te vinden, noch in den Syllabus van 8 Dec. 1864, noch in -de Ineffabilis van 8 Dee. 1854. Hot eenige wat niet naar den zin, doch naar den zinsbouw van zijn phrase iets weg heeft, moet dan het slotwoord van laatstgenoemde Encycliek wezen, dat luidt„dio door den Heer gesteld tot Koningin van hemel en aarde en verheven boven all0 koren der engelen en alle rijen der heiligen staat aan do rechter hand van haren eengeboren Zpon, onzen Heer Jesus Chistus bij Hem voor ons pleitend met al de kracht barer moederlijke geboden" Waar is hier het schepsel gebleven, vraagt Dominee. W^fl'Sr is hi or Domini1© gcblovciij ik* 4e. Het gebed „O Domina mea" (Missale aan hangsel bh 1S3) luidt: „O nnineHeerscheres, o mijne Moeder! U wijdt ik mijzelven geheel toe, en om U mijn overgave te bewijzen, wijd ik U heden mijn oogen, mijn ooren, mijn mond, mijn hart, mij zelf geheel en al Omdat ik aldus de uwo ben, o goede Moeder, zoo bewaar mij als uw goed, als uw eigendom." Wat is dit andera dan aanbiddende overgave aan Maria, haar geven wat alleen aan Uod toekomt: mijn zoon, geef mij uw hait 5e. In het devotieboekje der Meimaand lees ik: „Heilige Maagdik ben de uwe, ik be hoor geheel en al zonder de minste terug iou ding aan U toe. En Maria.leid mij biuuen in de haven der eeuwige golukzaligheid, waar ik hoop, dat ikU onverdeeld en voor a 1 t ij d met alle uitverkorenen zal v e r- heerlijken, loven en beminne n.' Zeg eens, waarde Pater, is ook dit geen „aan bidding?". Neen toch, waarde Dominee, dit is toen ij- Geheel uw opmerking is geborduurd op het zelfde ondeugdelijk stramien dat toegewijd als wij zijn aan Jesus we ons aan J aria a i o t mogen toewijden. Doch waar is dat in oppositie-stellen goed voor Do Moeder des Heeren is toch waarachtig de duivel niet, do verklaarde tegenstrever Gods! Om hun trouw in Josus Christus uit te spre ken, verzaken do doopelingen der Koomscke Kea'k aan Satan en Satan's werken. Willen de Protestanten, dat we insgelijks aan Maria en Hare werken verzaken? Die overgave aan Ma ria zou in flagranten tegenspraak zijn met het groot gebod: Gij zult den Heer uw God aan bidden en Hem alleen dienen. Doch waarom tegenspraak? Beminde Jacob zijn Kachel niet allerteederst (Gen. XXIX: 20) en niettemin.... God '^Diende hij Laban niet uit al zijn m ach t (Gen. XXXI: 6) en tegelijk daarmee.... Qod alleen? Dominee kan gerust zijn, bij ons weet iedere Catechismusknaap dat met dit woord al leen bedeeld wordt niet de liofdo tot ouders en evenmenach buiten te sluiten, maar al wat tegenover Gcd overstaat. Met die hyper-critiek op da 11. Schrift toegepast, komt men tot bedenkelijke gevol gen.... voor de H. Schrift. St. Paullus schrijft Philemon aan, dat zijn slaaf Onesimus van hem is weggeloopen, het geen misschien in Gods Voorzienigheid ge schied 13.... opdat gij hem eeuwig zoudt wederhebben. (15). De Jer us al emmer „Zondagsbode" had het by leven en welzijn niet onder zich gelaten hier tegen aan te voeren, dat God alleen vcor eeuwig een ziel tot zich nemen kan. St. Paul us brengt dan Philemon in herinne ring, dat hij ook zichzelven aan Paulus schuldig was. (19.) „Godslastering" had Ds. hier uitgeroepen, wie weet niet, dat wij ons zelv en a ll.ee n aan God verschuldigd zijn? De mij n e, schrijft die Paulus, de uwe, o Heer, moest Hij hebben gezegd. Dezelfde Apostel, die toch zijn zaakjes wel gekend zal hebben, schrijft aan de Galaten (4:-15): „Want ik geef u getuigenis, dat gij, zoo het mogelijk ware, uw oogen zoudt uitgegraven en mij gegeven hebben"... In een gelijksoortig debat met den „Man van Tarsen" had Ds. Hem hierover op de vingers getikt mot op te merken, dat Paulus aardig bezig was de plaats van God in te nemen. „D e Galaten zijn de uwe niet, maar Gode s." Natuurlijk was het Paulus' bedoelen niet om als liij zielen opeischto tot zijn bizonder eigendom zich voor te doen als mededinger Gods. Hij wist dat de Heer had gezegd: Gij zult niemand uwen v ader noemen op de aarde, want één is uw Vader, die in den hemel is. (Matt, XXIII: 9). Tóch schrijft de Apostel boudweg tot de Corinthen: Want al had gij tienduizend leermeesters in Christus, zoo li ebt gij toch niet vele vaders, want in Christus Jesus heb k u voor het Evangelie geteeld. Hiermee zet ik een punt. Menige uitdrukking in onze devotie-bvoekjes moge dan aan onnauwkeurigheid of overdnj- vng laboreeren, doch daar is geen schijn of sohaduw van Godslastering bij. Want ondank» aangeboren achterlijkheid kent ieder Katholiek hot verschil tusschen: aanbidden en bidden tot; weet tegelijk in wat zin die expressies er staan, en snapt uitstekend, dat de taal van het gebed een andere ia dan die van het dogma, welke er uiteraard op berekend i» om gemalen te worden in den haarfijnen molen van over dreven juristerij. PATER VAN DER SANDEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1