BERICHTEN UIT 0KZE VOHiöE OPLAAG STADSNIEUWS nan de orde gestelde wetsontwerpen (waaron der ook de nog in de afdeelingen te onderzoe ken wijziging der Successiewet, die als spoed- •ntwerp zal worden behandeld) zoo mogelijk nog vóór het Kerstreces de Algem. Beschou wingen over de Staatsbegrooting waarover 't liegeeringsantwoord intusschen nog niet is jngekomen te doen plaats hebben, en de hoofd stukken II, VII A en de Middelenwet af te doen. De eigenlijke begrootingsarbeid wordt Jan naar Januari verschoven. Het voornemen moet zijn, Vrijdag 22 December op reces te gaan en Dinsdag 9 Januari weder in openbare zitting bijeen te komen. GEEN MELKBHOOD MEER? De Minister van Landbouw enz. beeft onder staande circulaire tot de Burgemeesters ge richt: ln verband met van verschillende gemeente besturen ontvangen aanvragen, of bezwaar be staat tegen het uitvaardigen van een verbod tot gebruik van melk bij het bakken van brood, heb ik de eer er, voor zooveel noodig, Uwe aan dacht op te vestigen, dat een dei gelijk locaal verbod tot bakken van melkbrood door den Bur gemeester of het gemeentebestuur krachtens 'te bepalingen der Distributiewet 1916 niet kan worden uitgevaardigd. Wel kan een zoo danig verbod ingevolge artikel der genoemde wet door mij uitgevaardigd worden. Acht U een dergelijk verbod gewenseht voor Uwe gemeente, dan ben ik bereid, daartoe op Uw voorstel over to gaan. DE MAATSCHAPPIJ „ZEELAND." De maildienst der maatschappij „Zeeland" zal Maandag 18 December hervat worden. Dan zal de mailboot „Prins Hendrik" van Vlissin- gen vertrekken. MEER ZOUT. Naar wij vernemen zijn groote partijen zout, die reeds in Nederland waren ingevoerd, thans ter beschikking van de consumptie gekomen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K .B. is aan A. Eriks, op verz. ing. Jan. eervol ontslag verleend als bnrgean. der gemeente Petten, met dankbet. voor de laugd. diensten. Bij K. B. is aan jhr. S. Goekinga, op verzoek, ing. 4 Febr., eervol ontslag verl. als burgem. der gem. Hoogkerk. Bij K. B. is ing. 1 Jan. op zijn verzoek, eervol ontslag verl. aan jhr. mr. W. H. de Savornin Lobman, als lid en voorz. van het coll. v. cur. a/d. Rijksuniv. te Leiden, met dankbet. voor de door hem bewezen belang rijke diensten. Tot heemraad van den polder Katwoude is benoemd T. Strikker, te Katwoude; tot id. van den polder Asseudelft, K. de Boer Az., te Assendelft; tot id. van den Oost- en Mo lenpolder, J. van Schouwen, te Rotterdam. Aan den burgemeester der gemeente Anna-Paulowna, op verzoek met ing. van 16 Januari eervol ontslag als secretaris dier gemeente verleend. DE KONINGIN-REGENTES. Naar wij vernemen bestaat het plan dat de bemanning van de mailboot „Koningin- Regentes" Vrijdag naar België vertrekt, om die boot naar Vlissingen terug te brengen. TEGEN DE SMOKKELARIJ. staat van beleg in Overjjsel, Gelderland en bet territoriaal zeegebied belangrijk uitge breid. PETROLEUM. Den grossiers is, zoo meldt „Het Vad.", aangezegd, dat voortaan slechts over drie vierde van de gewone maandhoeveelheid pe troleum zal kunnen beschikt worden. OUD-MINISTER COLIJN OVER DEN OORLOG. In de „Vilag" van 6 December komt een interview voor met oud-minister Colijn. De Haagse he oorrespondent van Bat blad heeft aan den heer 0011111 een tiental vragen gesteld. Na over het gevechtsterrein 'te hebben ge sproken, waarvan de gebeurtenissen in 't bijzonder op 't Roemeenscho front den oud-minister vrijwel in 't gelijk hebben ge steld, zegt de oud-minister o. a. over de vraag of Nederland neutraal zal blijven het vol gende volgens de „N. O".: Wat Nederland betreft, staat het m.L on- omstootelijk vast, dat wij tot het einde toe zullen pogen een oprechte neutraliteit te handhaven en Ik ben ook van meening, dat ons dat gelukken zonder in den toestand van Griekenland te komen. Wel loopen de kleine onzijdigen gevaar hoe langer hoe meer tusschen hamer en aambeeld te komen, maar in Nederland bestaat een krachtigen wil, om een eervolle, waard ge onzijdigheid te hand haven, en voor zoover men zien kan, streelt geen der oorlogvoerenden er naar daarin wij ziging te brengen. Wel eischt het natuur lijk groot doorzicht, om tusschen da klippen door te zeilen, maar tot nu toe is ons dat op bevredigende wijze gelukt. U vraagt of Engeland Nederland toch niet dwingen kan tot partijkiezen 1 Misschien wel, maar zoo is de vraag niet juist gesteld. Die behoort te luiden, of Engeland Nederland wil dwingen partij te jdezen. En dat geloof ik niet. Engeland ^Wil natuurlijk daarvoor zorgen, dat zoo weinig mogelijk Duitschland bereikt en van zijn standpunt he:ft het daar in gelijk. Maar ik geloof niet, dat Engeland dit "Zoover zou "doorvoeren, dat Nederland daardoor gedwongen yrerd naar de wapens te grijpen. 1 Ik zeg dit alles in het licht der omstandig heden zooals wij die nu zien (het interview had plaats vóór de crisis in Engeland acuut werd. Maar ik voeg er nadrukke lijk aan toe, dat men tien hoogste eenige maan den vooruit kan zien, wat even wiel mijn per soonlijke meening betreft, geloof ik met stel ligheid te kunnen verzekeren, dat het Ne derland zal gelukken een eervolle onzijdig heid te handhaven. Zoodra dit »iet meer mo gelijk is, gelooi' ik ook, dat men de onzijdig heid zou prijsgeven, maar steeds tegenover dengene, die ons zou dwingen onze neutrali teit op te geven. Wat Nederlands politieke en economische rol zal worden na den oorlog? vroeg de jour nalist. Dat is weer een vraag, zeida de heer Colijn, die alleen een profeet kan beantwoor den. Alles hangt er van af, hoe da vrede tot stand komt, alleen kan nu reeds worden gje- zegd, dat die politiek zal zijn gericht op de handhaving van eigen zelfstandigheid. Als in Europa die tegenwoordige machts groepen blijvend tegenover elkander komen t$ gUtan, dan ligt in deze volkomen zelfstan- diglieid de eenige waarborg voor de onge repte handhaving der Nederlandsche souve- reiniteit over het Rijk in Europa ea over de kolonieën. De belangen van het rijk in Eu ropa zouden misschien een aanwijzing ge ven in de richting van een nauwere aaneen sluiting met de centrale mogendheden, maai de belangen van het koloniale bezit in Azië met zijn 50.000.000 inwoners, wijzen posi tief in een andere richting en daarom is het voor Nederland ongetwijfeld^ het beste en zal het ook richtsnoer van zijn pol tiek zijn zichzelf te blijven en noch naar rechts noch naar links om te z.en. Of e©n consequent doorvoeren dezer pol t.ek altijd mogelijk zal zijn is natuurlijk een andere vraag, maar daarover kan men op het oogenbiik niets zeggen. Dat geldt ook van de economische zijde der zaak. Slu.ten de bolde groep:'n zich op in tariexmuren, dun zou ook Neder 1 xnd, walks door voer m.ddei van zoo groote boteekenis. is, in een ongunstigen ecoiiomischen toestand komen. Want men mag n ot bulten rekening Ir ten, dat een be.angrijk dool van het Duitschc han delsverkeer va» Nederland pLta.s heeft tn dat, dit handelsverkeer n.e: abten gedrukt wordt als de be.de oorlogvoerende groep n ehxaar door nooge tar.even buitensluiten, maar ook da t een groot doel van den vroege ren Du.t- schen afzet naar elders, vooral naar Noord en Zuid Amerika en Oost-Azië in andere han den is overgegaan en dat deze verloren mark ten niet terstond herwonnen worden. De a a ;- gelegenhe.d is te omvangrijk en te gewich tig om met een paar woo. den te wo. den ver klaard en bovenden zijn er veel onbekende factoren, zelfs als men veronderstelt bijv., dat er twee groote tolverbondon ontstaan, want het blijft nog steeds do vraag in w.lke mate de wederzijdse he handels v.Oien op el- kaars havens varen. En nog veel anders. Komt er een scherpe concurient.estrijd, dan zal de pos it.e van Nederland ongunstig wor den. Een vrije zee is in oorlogstijd alleen denk baar als er geen oorlogsvloten meer zijn, an ders bestaat da vrije zee alleen voor Iten, die de sterkste vloot heeft, en vóór de on zijdigen doet het er niet veel toe, wie die heerschappij oefent, Japan zal naar de heer Colijn meent het grootste profijt van den oorlog hebben. In Oost-Azië krijgt men het niet meer van de markten, die het veroverde. In China hce.t het zich vrijwel meester gemaakt van de Engelsche invloedssfeer, waar tie rjjke ko len- en ijzermijnen liggen. Van de Europeesche mogendheden zal Rus land zich waarschijnlijk het spoedigst her stellen. uen slotte sprak da heer Oolijn nog over Polen. Dat daar vrijwillig een groot leger zich zou vormen, achtte hij onwaarscuqn- lijk. SPOORABONNEMENTEN. Over de abonnementen en de kilometer boekjes deelde de dir.-gen. der 6.S., aan het „Utr. Bagbl." het volgende mede.«Zij, die hun abonnement na 8 Januari willen ver lengen, betalen voor die verlenging den ou den prijs, vallen dus niet onder de bepa ling van de 20 pCt. vei'kooging. Die bepa- gera van nieuwe ^bonn^ment-en. Indien er houders zijn van kilometerboekjes, die op grond van de nieuwe tariefs bepalingen niet langer wenscken te reizen en. van hun boek je dus geen gebruik meer willen maken, dan kunnen zij tegen afgifte van hun boekje restitutie ontvangen van het aantal niet verbruikte kilometers. OVERSTROOMING OP JAVA, (Officieel). Van de Indische regeering is telegrafisch bericht ontvangen, dat de Toen- tangrivier in de residentie Semarang, ten gevolge van buitengewoon hoogen water stand (hooger dan ginds 1895 is voorgeko men), buiten haar oevers is getreden en de djjken heeft overstroomd, waardoor ver schillende plaatsen in het district Siugehki- doel, der af deeling Demak, gedeeltelijk an der water zijn gezet. Aan dit bericht zij de mededeeling vastgeknoopt, dat reeds is be sloten, aan de particuliere landen GemoeLak en Torkaja, die aan een afdoende verbete ring van den wateraan- en afvoer in de af- deeling! Demak in deu weg staan, tot het landsdomein terug te brengen. HET VREDESrAANBOD, De Oostenrijksch-Hongaarsche regeering heeft aan onzen gezant te tWeenen mededee ling gedaan van het voorstel om vredes onderhandelingen te beginnen, met verzoek, deze mededeeling! door tussehenkomst van de Nederl. regeering te doen overbrengen aan de Roemeensche regeering. Dit verzoek houdt verband met het feit, dat de Oosten rijksch-Hongaarsche belangen in Roemenië behartigd worden door het Nederlandsche gezantschap daar te lande. [RIJKSCOMMISSIE VAN TOEZICHT VDASVEREENIGING, De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden in té stellen een Rijkscommissie van toezicht, als be doeld. jn art. 6 der bij koninklijk! besluit van 11 December 1916 no. 67 goedgekeurde statuten van de „Vlasvereeniging", geves tigd te Rotterdam, en tot leden dier com missie te benoemen de lxeeren J. ter Laan, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, te Rotterdam; jhr. R. R. L. de Mu- ralt, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, te 's Gravenliage en J. J. Stiel tjes, oud-hoofdingenieur, chef van den Post, Telegraaf- en Telefoondienst in Ned.Tndië te 's Gravenhage, ,1111 Moordaanslag. In eon perceel op den Hoeren gracht, te Ledden heeft Dinsdagnacht een zekere J. K. met een flobertbuks geschoten op de 18-jarige Maria K. Het schot trof het meisje in den hals, doch veroorzaakte slechts eene lichte verwonding. Aanleiding is vermoe delijk minnenijd. Aardappelen in beslag genomen. Alle geel- vleezige aardappelen van zand- en veengrond, welke voor rekening van de gebroeders Prins, te Gasselte in verschillende gemeenten op spe culatie waren ingekuild, zijn naar de „N. R. CV meldt, in beslag genomen. Postzak vonnist. Naar wy vernemen, la sinds 27 October j.l. op de lijn VenloMaas tricht een d.d. 26 October uit Amsterdam ver zonden posj^sk zpjgktj^jCgr vprluadt bevafte deze geen aangeteekendë stiücKen, doch alleen veel correspondentie voor Limburg. Een fjjn plannetje. Men schrijft uit Am sterdam aan het „Volk"; Zaterdag troffen we in de tram iemand aan, die zich ontpopte als groentengrossier. Hij had het zoo geweldig druk, zei hij, want hij moest al zijn collega's in den omtrek bezoeken om ze over te halen tot een maatregel waardoor de markten in elkaar geduwd zouden worden. Op onze vraag, welke maatregel dat zijn moest, antwoordde bü„K'jk es, we overvoeren eenige dagen do markt en verkoopen desnoods met verlies. Dan zeggen we tegen den minister dat er blijkbaar veel te veel groenten is en dan komt er wel grensopening. We halen er dan ons verlies ruimschoots uit. Vanavond hebben we vergadering in Hoofddorp. Ook in 't Westiand is men druk met het voorbereiden van deze actio bezig." Nog een moordaanslag. Te Winschoten heeft gisteren de landbouwerskneeht J. d. 13. op het kaasierskantoor Grceneveld een moord aanslag gepleegd op de klerken De Vries en Terreegen, die door revolverschoten werden ge troffen. Hun toestand is ernstig. De klerk Kriegsman beschoot den dader met een revol ver, waardoor de man bewusteloos word. Daar op werd hij gevangen genomen. Een smokkelschip aangehouden. Een be langrijke aanhouding heeft gisteren plaats ge had aan boord van het in de Waalhaven te Rot terdam liggende Duitsche stoomschip „Pylos". Ivort voor dat dit op vertrek liggende stoom schip de haven zou verlaten, hebben ambtena ren der belasting in samenwerking met de ri vierpolitie, aan boord in beslag genomen voor een waaide van duizenden guldens aan olie, zeep, traan, rubber, distributiespek, rollen leder, touwwerk, vet, verf, kaarsen, enz. In de tanks, in hoofdkussens, in de machinekamer en op tal van andere plaatsen in het stoomscnip wer den deze koopwaren, voor uitvoer naar Duitsch land bestemd, gevonden, meldt het ,Alg. Hbld." De in beslag genomen goederen zijn uit de „Pylos" gelost, in een lichter overgelaten en onder bewaking gesteld. Het stoomschip is van 31 Juli 1914 te Rotterdam opgelegd. De mjjnenknipper. De „Batavier IV", dio Maandag weder te Vlissingen kwam heeft gis teren op de reede opnieuw proeven genomen met het toestel tegen het mijnengevaar, waar mede reeds tweemaal proeven zijn genomen. De proeftocht werd mede gemaakt door verschil lende marine- en andere autoriteiten, onder andere door den inspecteur van de scheepvaart. Met het toestel werden verschillende mijnen ge knipt, en behoorlijk weggewerkt. Verschillende autoriteiten waren dan ook zeer tevreden over de bereikte resultaten. Het weer was even als drie weken geleden, toen het laatst proeven zijn genomen, zeer mooi en de zee kalm. De eerste maal was het slecht weer en geraakte het toestel defect. Maar nadien is het veel verbeterd. Ontploffing in een school. Gisterenmor gen had in de St. Nicolaasschool te Pur» inerend, een ontploffing plaats, waarschijn lijk door opeenhooping van gassen in den schoorsteen. De schoorsteen in het lokaal was geheel ontziet, zoodat de eerw. zusters besloten, de kinderen in die klasse naar huis te zenden, daar hij ieder oogenbiik dreigde loopen. Diefstal van militaire goederen. In een arbeiderskeet te Katwoude heeft men een groot aantal militaire goederen ontdekt. De eigenaar zeide een en ander te hebben ge kocht van iemand uit Edam. Uit het verder onderzoek bleek, dat er te Edam een gebeele organisatie bestond, welke gestolen militaire goederen verhan delde. Vooral aan werklieden van den zee dijk moeten groote hoeveelheden schoenen, werkpakken dekens, enz., zijn. geleverd. De zaak is in onderzoek. Ook 'n hof. De trein uit Amsterdam arriveerde gisterenavond te Alkmaar met twee locomotieven er voor en drie wagens. Zonder dat dit bemerkt was, waren tus schen Heilo en Alkmaar, acht wagens afge broken en blijven staan. Een der locomotie ven keerde direct terug oin "eze "wagens op te halen. Ongelukken hadden niet plaats gehad. De reizigers ondervonden evenwel veel vertra ging. De tram naar Bergen van 10 uur kon hierdoor pas om 11 uur vertrekken. HAAKLEM. JUBILEUM. Heden jubileert de. Coop. Broodbakkerij- en Verbruiksvereeniging" -kendracht". Zij bestaat dan 12ya jaar. Zij werd opgericht den 14 Jnui 1904 met ongeveer 80 leden. Zij telt nu 2600 leden. Het eerste jaar wees baar omzet aan ©en bedrag van f 2801 en het laatste boekjaar de kapitale som van f 350.000. De „Eendracht' voerde vanaf ha re oprichting voor de bakkers den dagarbeid in. De groote bloei is voorzeker aan d© goede leiding te danken, DE STORMVLOED .VAN 14 JANUARI. In d© Memorie van Antwoord op, de Wa,. terstaatsbegrooting lezen wiJ Vooropstellende, dat de tiju nog met geko men schijnt om omtrent die ooizukon Vcox de rampen,welke de genoemde stormvloed in de provincie Noordholand hoedt teweeg ge bracht, een dt-Lnitief oordeel te vellen, nu het onderzoek, hetwelk kotten tijd na de de doorbraken zijnerzijds werd gelast nog niet is algeloopen, meent de munster er noch tans op te moeten wijzen, dut de onderstelling, door verscheidene léden geuit, a.s zoude ^ge- brek aan zorg van de zijde van de Sta .en van Noordi-Holland wellicht mede oorzaak zijn geweest van de bedoelde rampen, en de daarbij uitgesproken twijfel of het opper toezicht naar behooren werd uitgeoefend, naar hem wil voorkomen geen voldoende rekening houdt met de hoofd-oorzaak dier rampen. Er wordt n.l. kennelijk .voortoj gezien dat deze gelegen is in d© inderdaad abnormale hoog© waterstanden, die bepaaldelijk in het zuid westelijk gedeelte der Zuiderzee, belangrijk hooger zijn geweest, dan de hoogst bekende waterstanden uit vorige eeuwen. Er was overigens geen© aanleiding voor de om de aandacht .van het geweste lijk bestuur sien slechten toep tand van ver schillende waterkeeringen te vestigen aange zien althans in de laatste jaren aan het on derhoud Tlier dijken oj> tie vroeger vo'doen de geachte hoogte geregeld werd vastgehou den en zich geen bijzondere omstandigheden hadden voorgedaan om in den toestand dier dijken ingrijpende veranderingen te brengen. Met ide meening, dat de instelling van dijk- legers met het oog op stormvloeden geeneriei nut zou hebben, kan niet worden ingestemd; voor het overige behoort de besliss.ng om trent de voorzieningen, welke ter zake zijn te treffen, in de eerste plaats tot de taak der provinciale besturen. Het ligt in bet voornemen van G d. Stat n van Noord-HoLand te bevorderen, dat aan gaande de almetmgen, waarop de dijken in de toekomst onderhouden zul.en moeten worden, voorschriften worden vastgelegd. Een wetsontwerp, welk eene regeling be oogt in den zin als in het \oorioop.g Verslag aangegeven, heeft het Departement bereids veriaten. Een nieuwe regeling ten aanzien van het dijnoekeer in de provincie Noord-Holland is door Ged. Staten in vooroereiuug gui men. De opmerk.ng, dat de zorg van de provin cie zich aiet uitstrekt tot de rijksuijken, schijnt niet geheel juist. GEMEENTEZAKEN. Vergunning. De Ned. Raffinaderij van Petroleumpro- dueten zal geen gebruik maken van de ver leende vergunning om rails in den weg te leggen, maai- zij vraagt om op die plaats twee buisleidingen te mogen leggen voor bet leegpompen van o.ietankschuiten. B. en W. stellen voor dat toe te staan. Onderwijspersoneel. B. en ,W. stellen voor ter benoeming het personeel aan de school voor M.U.L.Ü. no. 3. LIQUIDATIE. De firma Merens en T.eleman heeft heden hare cred.teuren bijeengeroepen teneinde eén voorstel lot liquidatie der zank te bespiek.n. R. K. POLITIEBEAMBTEN-VEREENIGIN „ST. MICHAEL." Men schrijft ons: Bovengenoemde vereeniging vergaderde Maandagavond, zooals gewoonlijk, om 7 en WA uur in bet Gebouw der St. Jozef gezellen. De vergadering droeg een eenigszins bij zonder karakter, omdat de Geest-Adviseur, de WelEerw. heer Jacobs als zoodanig werd geinstalleerd. V001* deze gelegenheid waren verschillende uitnoodigingen verzonden, o.a. aan de R. K. Raadsleden dezer gemeente, waarvan een aantal door bun tegenwoordigheid blijken van belangstellingen gaven voor deze jonge organisatie. Na opening door den voorzitter met den Chr. Groet, werd door hem een woord van welkom gesproken tot den Geest. Adviseur en de H. H. Raadsedeu, alsmede aan een tweetal nieuwe leden, daarbij de hoop uit sprekende dat zij trouwe en ijverige leden der vereeniging zonden zijn. Hierna gaf hij een overzieht van de ver schillende werkzaamheden, welke waren ver- rieht en deelde o.a. mede, dat namens de ver eeniging een schrijven van rouwbeklag was verzonden aan den beer Tenckinck, Adj. ncemde chef, kracht en sterkte van God moge ontvangen om dit leed te kunnen dra gen. De heer Klein, lid van den Raad verkrijgt nu het woord en spreekt den G. A. met eeni ge welgekozen woorden toe, voor de vereeni ging de hoop koesterend, dat ook deze zijn beste krachten aan deze organisatie zal go vern Daarna gaf spr. een duidelijke uiteen zetting van wat de taak is eens Geestelijk Adviseurs en de beteekenis daarvan; besprak in verband daarmede wat de Kerk deed voor de afschaffing der slavernij, voor de betere arbeidsvoorwaarden en op welk standpunt zij staat tegenover de minderbedeelden. Met den wensch dat de WelEerw. heer Ja cobs jarenlang moge arbeiden tot meerdere eer en glorie van God en tot heil van deze vereeniging, besloot spr. zijn toespraak. Hierna werd de G. A. geinstalleerd. Deze, daarop bet woord verkrijgend, felici teert de Politie-agenten met den moedigen daad; het oprichten van een confess! oneele vereeniging. „Veel tegenwerking zult u ondervinden, in uw dagelijkschen omgang met z.g. neutra len, doch hoe zij ook mogen tegenwerken, sehelden of schimpen, het is en blijft uw recht, u te organiseeren, volgens uw begin sel. Spreker toonde zich verblijd door zijn be noeming door Z. D. H., temeer daar hij de omstandigheden kende, onder welke deze vereeniging is opgericht. Dit bewijs van moed, meende hem te moe ten aanmoedigen om zijn krachten te geven voor deze organisatie. Ook weerlegde de Eerw. spreker het veel verspreide praatje, dat „hoe dommer mensch, hoe heter katholiek," tegen welken leugen spr. inbracht, dat, hoe beter men is onder richt inzake geloofs- en zedeleer, hoe beter stiyder voor verbetering, en hoe heter ver dediger tegen dergelijken laster. Tenslotte dankte spreker den heer Klein voor zijn vriendelijke woorden en zeide zijn beste wenschen voor het welzijn van Si Mi chael te gebruiken. De voorzitter dankt beide sprekers, alsme de den heer Knape, die veel deed voor de oprichting dezer vereeniging. Een bestuursvoorstel om Mr. J. B. Bomans tot Eere-Voorzitter-te benoemen, werd met algem. stemmen goedgekeurd. Deze zeide de benoeming gaarne te aan vaarden, releveerde hetgeen voor de politie was gedaan en hoe hij, trots zijn werken voor V. Z. O. S., door verschillende harer leden in de Politiebode op een beleedigende wijze was behandeld. Maar nu een eigen, principieele organisa tie bestaat, zal spreker gaarne zijn krachten wijden aan 't heil van St. Michael, in het bijzonder en aan de Politie in bet algemeen. Dat zij groeie en bloeie tot eer en glorie van God, zoo besloot de eere-voorzitter zyn mooie red©. Na nog een bedankje door den voorzitter sloot deze op de gebruikelijk© wyze de ge animeerde vergadering. LIGHTRESPARING .OVERAL', li Ook verschillende bijzondere scholen heb ben de middag-schooluren gewijzigd en ge steld van half 2 tot half 4, ia verbanld! met de gewenschte bezuiniging van 00 licht. HET ONGELUK AAN DE OONRAD. De monteur O, die tengevolge van een slag met een drijfriem tegen het hoofd, bi| het beproeven van een motor op een schip aan de.- Werf Oonrad is overleden, is heden morgen te Amsterdam ter aarde besteld; eeni ge kameraden geteidden hot stoLelijK over schot naar het graf. Twee kransen van d© Werf Oonrad dekten de lijkbaar. Do lijkstoet trok vanmorgen langs de werf. Van ons Kantongerecht. (Zitting van gisteren.) Drank >v eto vertredi ng. Voor den kantonrechter had zich te verant woorden een tapper uit de Zuid Polderstraat, die al lang er\an verdacht werd, dat hij sterken drank in voorraad had, zonder dat hy niertce vergunning heeft. Op een goeden keer heeft de politie, behoorlijk voorzien van legimitatie- bewijzen, een inval gedaan. In een kast in de kamer vond ze vier flessclu jene ver, welke do bewoner voor eigen gebruik be weerde te hebben. De politie vond dat niet zeer waarschijnlijk en bekeurde den man; de ambtenaar van het O. M. vond het al evenmin erg geloofwaardig en vroeg een strenge straf 100 boete of 100 dagen hechtenis. Daarna stond de vrouw van den vorige be klaagde terecht, beschuldigd sterken drank ge tapt te hebben aan een cliënt. Toen. ie politie was gekomen, had de dochter van de beklaagde een glaasje in haar hand, waarmee xe wegliep. De politieman pakte haar bij den arm, waar door het glaasje kantelde en het vocht ovea.' een tafel vloeide. De politie een inspecteur en een agent onderzochten, of het vocht in derdaad jenever was en wilden de tafel mee nemen. Dit ging niet zonder verzet van den kant der bierhuishoudsfer, die rich de volgen de week nog te verantwoorden zal hebt» m wegens dit verzet. Het O. M. nam nu aan, dat bekl. inderdaad jenever had geschonken en eischte een zware straf tegen haar. die al een paar maal voor een dergelijke overtreding heeft terschtgestaar 75 boete of 75 dagen hechte nis was de eisch. Mr. Simons verdedigde de bekl. en zei o.m.» dat de vrouw alle drie de vorige malen nog was vrijgesproken. Het was dan ook nog steeds bij vermoedens gebleven en daarom was er ook als 't ware een net van politiemannen gespan nen om de inrichting van bekl., om te -ien, of er geen overtreding was te constateeren. Plei ter betwistte, of het wettig bewijs wel wa» geleverd en vroeg clementie. KI IfGÈRI.i.s t\k STAND Ondertrouwd: G. Vernout en K. de With. A. H. Stappers en A. v. Dijk. J. L. A. Holleman en C. J. Regenooog. N. Teeuwen en M. J. v. Raaphorst. H. ter Smitten en E- v. Oldeumark. J. Hop en S. de Jong. Getrouwd.: R. v. Bolleman en J. C. M. v. d. Horst, D. Schuurman en S. M. v. Dijk. H. H. Hage en D. M. v. Muok. J. H. Koppen en E. Sindorf. C. Grd.ia en G. K. Bloemzaad,. A. Schraal en A. C. Vermeer. Geboren: 12 December, d. en z. van J- Wolffv. d. Driesehen. d. van E. O. bracht—de Haas. z. van J. Jansen—v. Os, 13 December, d. van A. T. Ooppe- jaus—v. Alphen. Overleden, la December. W. Veuinga» 83 j. Jansstraat N. Poen, 21 j. Gasthuis- vest. 13 December. P. J. Faassen, 53 j. Leidsehestraat. BUITENLAND. EEN FRANSCHE OORLOGSEAAD NAAR ENGELSCH MODEL. PARIJS, 13 Dec. Er is een oorlogsraaa ingesteld, bestaande uit Briand en de Minis ters van Financiën, Oorlog, Marine en be wapening. Generaal Joffre zal de zittingen van den oorlogsraad kunnen bijwonen als technisch adviseur. EEN NIEUWE FRANSCHE OPPERBEVELHEBBER. PARIJS, 13 Dec. Generaal isivelle Is be noemd tot opperbevelhebber van de legers in het Noorden en Noord-Oosten. De Engelsche bladen geven blijkens nog een aantal, later uit Londen afgezonden, Reu- ter-telegrammen bijna alle onverholen to verstaan, dat de geallieerden het Duitsche vredesaanbod moeten weigeren. Evenals do ge allieerden elk denkbeeld van bemiddeling be slist moesten afwijzen, moeten zij zegt de „Times" met gelijke vastberadenheid weige ren zelfs over een wapenstilstand te spreken eer de landen die door een vijand zijn overwel digd hersteld zijn en vergoeding hebben gekre gen. UINNENLAND. DE VERHOOGDE REIZIGERSTARIEVEN Naar wij vernemen, zal Zaterdag a^. door een commissie uit de hoofdbesturen der ge zamenlijke handelsreizigensvereenigingen in Hotel „Noord-Brabant" te Utrecht een bij eenkomst worden gehouden om te beraadsla gen wat den handelsreizigers te doen staat inzake de voorgenomen verhoogde reizigers tarieven bij de spoorwegmaatschappijen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: H. Groenewoud', Lombardsteeg 6, takshond; C. Hartgering, Zuid-Schalkwijk, dameshorloge; J. Héinhuis. Frans Halsstraat, Hulp-postkantoor, muziek- tasch met boeken;. G. .yan Gasteren. Jan Steenstraat 34, dameshorloge; H. Teunissen, Raamgracht 21rood, kinderwantje; M. Aarts» Potgieterstraat 29. hangslot; H. Voets, Tey- lerstraat 6, zakmes; Fr. Nagtegaal, Romo- lenstraat 25, kindermutsje; M. Boudewijn» Antoniesteeg 18, hondenketting; Fr. Meijo- dera, Teijlerstraat 67, Handschoen; J. Bon man, Waldeck Pyrmontstr. 39, handschoen; Bureau van Politie, ring met Bleutels. EEN TRE.URIG ONGELUK MET ÜOOD£> LIJKEN AFLOOP. Onder de oogen der moeder is gisterenmid dag 12 uur het 2M-jarig dochtertje Johann» Alida Donselaar in de Barendsestraat door een met paard bespannen groentenwagen overreden en gedood. De voerman-had er echter geert schuld aan. Het kleine meisje stak dwars de straat ove*» toen de groentenwagen» in matigen gang aan, kwam. Vlak voor het paard struikelde het kinO Om de Bmok\Lelarü tegon "te gaan, ie de ViiLg geldt intusscfoen "wêY voor de -a-auav ra- te vallen. Alle» Va *.on<ler ongelukken afge- hoof-d-iiiASDecteuir, wegens bet overlieden zijner ooLtgenoote er de hoop bijvoegende dat ge- M. v. Diggelenoerntseo. d. vaa Al. Val'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2