Landbouw en Vlsscheiii BUITENLAND BINNENLAND STATEN-GENERAAL LEGER EN VLOOT LETTEREN EN KUNST ONDERWIJS RECHTSZAKEN. VERSPREIDE BERICHTEN Berichten in drie regels. dienstplichtige burgemeesters. riag en juist .nu Lloyd George aan net be wind is gekomen, zou de mogelijkheid be staan dat de regcoring dapper tegen een persbeweging inging, indien de omstandig heden dit noodzakelijk maakten. En dus: de verwerping van alle „vredes- gepraat" door de Londensehe pens is nog geen afdoend bewijs dat de Engelselie regee ring, die toch een zooveel grooter verant woordelijkheid draagt, dezelfde houding zal aannemen en het voorstel volstrekt zal ver werpen, zonder eerst eens te vragen tot welke concessies de regeeringen der Centra- len dan wel bereid zijn. In den loop van den ochtend fcere'klen ons heden nog een fl'nk aantal telegrammen, be vattende uittreksols van persbeschouwingen uit Fransche, Oostemijksch-Hongaarsche, Ita- liaansehe en ook "nog weer u'.t Daiisehe en En- gelscho bladen, a'snede v.n bl.den ut ver schillende neutrale landen. Wij meen en ech ter met hetgeen wij hierboven uit de bla den van .verschillende nationaliteit aanhaal den te kunnen volstaan. Het Poolsche vraagstuk en de aas. vredeson derhandelingen. Het Poolsche blad, de „Dziennik Ohiea- gowski", zegt over de proclamatie: „De Gen- tralen hebben een diplomatieke schaakzet van den eersten rang gedaan. Door hun ma nifest zijn zij, en niet de geallieerden het ge weest, die opgetreden zijn voor de zaak der kleine tot dusverre onderdrukte volken. De wensoh Rusland te ontzien, misschien ook de vrees, dat het een afzonderlijken vrede met Duitsohland zou gaan sluiten, heeft tengevolge gehad, dat de Entente liet woord, dat de Centralen nu gesproken heb ben, niet op de lippen kon nemen. De Centrale mogendheden hebben een ge- wiehtigen stap gedaan ten opzichte van den internationale verhoudingen. Want, terwijl zij hun eigen belangen geheel gewaarborgd zien, verklaren zij voor alles de wederoprich ting van Polen tot een eisch van internatio nale rechtvaardigheid en scheppen op die wijze een belangrijk precedent voor de aanstaande vredesonderhandelingen, van welker agenda het Poolsche probleem nu niet meer kan worden afgevoerd. Rusland en vredesbemiddeling der neutralen. In een gesprek van dr. William Bayard Hale, redacteur van den „Newyork American," met den groothertog van Hessen, werd 'ook do mo gelijkheid eener Amerikaanscho bemiddeling, ter stuiting van den wereldoorlog, aangevoerd. Dr. Hale zeide, dat hjj van twee hooggeplaat ste Russsche personen vernomen had, dat Rus land geweigerd had zich aan te sluiten bij bet voorstel vaa Engeland, om een bemiddeling als een „onvriendschappelijke daad" te beschou wen. De groothertog vroeg: „Wie heeft de Haag- sclie vredesconferenties bijeengeroepen?" Het antwoord luidde: Czaar Nicolaas II." „Wat zeide de Haagsche Conferentie van de bemiddeling door neutralen, onder omstandig heden als de tegenwoordige? Sla maar eens na 3. alinea 3!" Die alinea zegt: „De uitoefening van dit recht kan door een der strijdende partijen nooit als een ouvricndsetiappeVnke daad -worden beschouwd." En met grooten ernst besloot de groother tog: „Kan een vader de daden van zijn iievelngs- kind verloochenen?". De crisis in Frankrijk opgelost. Vandaag zal de nieuwe regeering in Frank rijk zich aan de Kamer voorstellen. Zooals men gisteren, onder het Laatste Nieuws, heeft ge zien, is de crisis ontstaan ingevolge de be slissingen, genomen in de geheime Kamerzit tingen opgelost door de instelling van een nieuw, verkleind ministerie, waarin Briand evenwel de leiding heetf gehouden. Briand heeft met zijn kabinet ongeveer bet zelfde gedaan als Lloyd George met de Engal- sche regeering: bij heeft het kleiner gemaakt, bet aantal van 17 ministers teruggebracht tot 12 en bovendien zijn een aantal onder-secreta riaten afgeschaft. Dan heeft Briand ook een oorlogs-comité gevormd, waarin, behalve hijzelf, zitting hebben de ministers van financiën, oor log, marine en munitie-aanmaak, terwijl ook Joffre als adviseur de vergaderingen zal kun nen bijwonen. Op deze wijze wordt derhalve ten eerste vereenvoudiging gebracht in de lei ding van zaken en ten tweede wordt het ver band tusschen regeering en bevelvoering inni ger dan bet tot dusver was. Wat de persoons-wisseling in de Fransche regeering betreft, merkt het „N. v. d. D." op, is het belangrijkste het aftreden van generaal Rocques als minister van oorlog en zijn vervan ging door generaal Lyautey, den grooten man uit Marokko. En voorts de instelling van oen afzonderlijk departement voor transport- en voedingswezen, burgerlijk zoowel als militair, onder leiding van den heer Herriot. Deze wordt dus de Fransche voedings-dictator of voedings- oontroleu r. Do cischeu der „zes bonden." Er is in de Duitsolie pers herhaaldelijk sprake geweest van de vredeseischen, die de „zes econo mische bonden" in het begin van den oorlog den Rijksdag hebben toegezonden en die de rijkskanselier, althans volgens een niet tegen gesproken verklaring van Seheideman, verwor pen zou hebben. Er was omtrent den inhoud dier eischen slechts bekend, dat zij belangrijke annexaties inhielden. Het „Alldeusche Verhand" aoht het thans, nu de Duitsche Keizer de Entente vredesvoor stellen doet, den gesehikten tijd om die eisohen bekend te maken. Bijzonder bescheiden zijn ze nu juist niet te noemen. Rusland moet Polen, Lithauen en de Ooat- zee-provincies afstaan. Duitsehland moet in het westen België en de Noord-F ra nsohe kust streek van de Somme vasthouden. Bovendien moet het het daarachter gelegen land en de vestinglinie VerdunBelfort behouden. In België moet de regeering het Vlaamsche en het VV aalsohe deel der bevolkng afzonderlijk besturen en dat op zoodanige wijze, dat Aet Belgische volk geen invloed krijgt op het poli tieke lot van het Duit&ahe rijk, terwijl de bezit tingen van het welvarende deel der Fransohge- ande en verwaalsohte bevolking in Duitsche handen moeten overgaan. Ook de bevolking der aan Frankrijk te ontnemen districten mag geen politieken invloed op het rijksbestuur hebben en ook daar zullen alle economische maohts- CUddelen, alsook het groot en middelmatig grondbezit in Duitsolien eigendom moéten overgaan, terwijl Frankrijk de schadeloosstel ling aan de onteigenden moet betalen. Bovendien moet liet Duitsche koloniale bezit uitgebreid worden. Amerikaansche Polen. He? in Buffalo naar men weet, een der bloeiendste steden en havenplaatsen der Vor- eenigde Staten verschijnende Poolsche blad „Dziennik dia Wazystkich" deelt mede, dat bet Poolsche comité van nationale verdediging in Buffalo eene groote volksvergadering belegd had om de afkondiging van Polen's onafhanke lijkheid ta vieren. In den oproep, waarmede men tot deelneming aan deze samenkomst werd uitgenoodïgd, wordt onder meer gezegd: „Polen in de rij der vrije naties, Polen onafhankelijk I Deze woorden ver spreidden zich met groote snelheid onder do Polen in Buffalo. Do harten klopten sneller, toen het bericht van de afkondiging van het Koninkrijk Polen bevestigd werd. Heel Polen weergalmt thans van vreugdekreten over de herkregen vrijheid. Duizenden jongelieden nemen vrijwillig in de gelederen van het Pool sche leger, dat er gevormd wordt, dienst. Ter wijl in Polen zelf hot geestdriftige volk demon straties ter eere der proclamatie voorbereidt, is het onze plicht hier in den vreemde onze vreugde luider aan den dag te leggen over het feit, datPolen van zijne ketenen bevrijd is. Leve liet vrije onafhankelijke Polen, leve de ont staande Poolsche regcering in Warschau, leve h6t Poolsche leger Onecnigheid in de Russische regeering. De correspondent van het „Berliner Tage- blatt" te Stockholm heeft aan de Russische pers enkele bijzonderheden over de Russische regee ring ontleend en over de positie waarin zij sinds Trepofs optreden verkeert. Naar hij aan zijn blad mededeelt, moet de verhouding tus schen Trepof, den minister-president, en zijn minister van binnenlandsche zaken, Protopopof, zeer gespannen zijn. Toen Trepof zijn porte feuille aanvaardde, was zijn eerste voorwaarde geweest, dat Protopopof heen zou gaan. Trepof wenschte zelf minister van binnenl. zaken te zijn, om op die wijze den grootsten invloed op Ruslands-politiek te krijgen, maar het ia hem blijkbaar onmogelijk geweest over Protopopof's machtige beschermers te zegevieren, zelfstan dig het kabinet te hervormen en Protopopof te verwijderen. Volgens sommige Russische bla den zou Trepof over zijn machteloosheid der mate terneergeslagen zijn, dat hij over heen gaan denkt. Iiij moet aan den Doema-president Uodzianko verklaard hebben, dat zijn positie in liet kabinet dermate bemoeilijkt wordt dat liij voornemens is zijn demissie aan tebveden. Volgens do „Roeskija Wjedomoski" onder handelt Trepof met Kokoftsof over de aangele genheden van buitenlandsclie politiek en wil hij Kokoftsef als minister van buitenl. zaken in zijn kabinet opnemen. Kokoftsef zal dan de opvolger zijn van Neratof, de maar tijdelijk met cle portefeuille van buitenl. zaken belast was. Meer éénheid in de Entente-legerleiding. Het schort bij de geallieerden nog altijd niet de éénheid van handelen in politiek en vooral in militair opzicht. Alleeu tusschen de twee groote staten Engeland en Frankrijk schijnt telkens meer samenwerking tot stand te komen: beide landen volgen voor de in nerlijke organisatie van het land eikaars voorbeeldRusland en Ttalie daartegen -vol- gen hun eigen inzichten, met het gevolg dat in den oorlog, welke de geallieerden voeren, geen éénheid van leiding is. Dit gemis aan éénheid wordt, naar achteraf blijkt, vooral in Italië gevoeld en daarom dringt in de „Messegaro" de Italiaansche volksvertegen- woordiger Artom er op aan, dat de Entente een algemeen opperbevelhebber zal benoe men. Aan dezen opperbevelhebber moet de uitwerking van plannen en de strategische leiding worden overgelaten. Het beste zou dan zijn, zegt Artom, dat de nieuwe opper bevelhebber een algemeen offensief tegen Oostenrijk voorbereidde. Want zelfs als Duitsehland verslagen werd, zou 't onmoge lijk blijken, Duitsehland te vernietigen. Oos tenrijk kan en moet verdelgd worden. De bondgenooten moeten alle krachten inspan nen, om Oostenrijk op het Italiaansche front aan te grijpen. Ook moet men trachten, Spanje in het conflict te betrekken, en ge bruik te maken van het geweldige Ohi- neesche menschenmaterieelMen ziet het: alles moet er maar aan te pas komen om die gehate Centralen te nekken! De Katholieke GezolJeuvereeniging in Duitsehland. De Katholieke Gezellenvereeniging telde, naar de „K. V." meldt, bij het uitbreken van den oorlog 1276 afdeelingen met 86.339 actieve en 129.714 eereleden. Van de actieve leden staan er 59.245, dus meer dan 68 procent aan het front, van de eereleden 35.412. Het leeuwenaandeel hoeft Duitsehland met bijna 50.000 actieve en 32.000 eereleden onder de wapenen; de overigen zijn in Oostenrijksellen of Zwitserschen dienst. Van de actieve leden hadden op 1 Juli j.l. 4534, van de eerelodeu 1639 zich een onder scheiding verworven, 6814 actieve en 1980 eere leden waren op dien datum den heldendood gestorven. ITALIË. Nog twee Kardinalen. Blijkens het, ook door ons opgenomen, bericht over de benoeming van Kardinalen had Z. H. de Paus in het openbaar Consistorie nog te ken nen gegeven, zich da benoeming van nog twee Kardinalen te hebben voorbehouden. De „Köl- nische Volkszeitung" verneemt thans van be trouwbare zijde dat de twee door Z. H. den Paus in het jongste Consistorie gereserveerde kardinalen een lioog Duitsoh en Oostenrijkscli geestelijke zijn. De Paus kon de beide bisschop pen niet bekendmaken, daar hij hun in verband met de politieke omstandigheden niet de noo- dge persoonlijke veiligheid voor een reis naar Rome kon waarborgen. Uit 'n offic. opgave blijkt, dat 't suiker- verbruik van Engeland in de eerste 10 maan den van dit jaar met 16 pCt. is verminderd. In 't laatste boekjaar heeft de gemiddel de winst van 62 katoenspinnerijen in Lancas hire 11K bedragen tegen 't vorig jaar. Volgen» bericht uit Sydney, heeft een Amerik. deskundige bij Penrith, 'n paatsje in Australië, pebroleumbronnen ontdekt. D« „Aurora", onder kap. Davies, vertrekt 16 Deo. uit Nieuws-Zeeland naar de Ross-zee ter redding van dr. Shackleton's-expedfftte. Vice-admiraal Sir George J. Warrender zal wegens gezondheidsredenen den Britschen zeedienst verlaten. Alweer een!. Da „Times" verneemt, dat de vroegere Ita- liliaansche gezant te Kopenhagen en te St. Pe tersburg, baron Maroohetti, is overleden. De Australische kolenopbrengst ia weer zeer gunstig. De mijnwerkers arbeiden bard1 en de haven van New Castle is vol bedrijvigheid. Eenige aanhangers van generaal Villa hebben 2 burgers der Vereenigde Staten en een aantal andere vreemdelingen gedood. Te St. Nicolaas is mevr. wed. Fr. Stille mans, geb. L. D'Haens, schoonzuster van dien betreurden bisschop Mgr. Stillemans, overleden. Met ingang van 15 dezer wordt liet geheele goederenvervoer per spoorweg over Weelde (Baaiie-Nassau-grens) stop gezet. De „Neue Politisohe Korrespondenz" deelt mede, dat Aartshertog Stophau van Oostenrijk i3 uitverkoren tot Koning van Pelen. Keizer Frans Jozef heeft gedenkschriften nagelaten, die deels voor de geschiedenis van zijn regeering van groot gewicht zijn. De ter deed veroordeelde Tsjechisoha lei der dr. Kramarsj heeft bij Kening Karei van Hongarije een verzoek om gratie laten indienen. Prins Hendrik 41 von Reusz, jonge linie, luitenant in een Pruisisch regiment kurassiere, is op het Oostelijke front gesneuveld. VERBOUW EN PRIJZEN VAN LAND BOUWPRODUCTEN. De Minister van Landbouw doet in verband met de tijdsomstandigheden een ernstig be roep op de Ncderlandsche landbouwers om het bouwplan voor het volgend oogstjaar zoo danig te regelen, dat het grootst mogelijke deel der productie voor de voeding van de Ncderlandsche bevolking en van den vee stapel gebruikt kan worden. De Minister deelt o.m. mede dat hij de volgende maatregelen zal nemen ter onder steuning van de hiervoor omschreven cul tuur-richting. In do eerste plaats zulien de voor binnen- landsch verbruik verbouwde gewassen zoo noodig zijnerzijds aangekocht worden tegen flinke prijzen. Voor do vaststelling dezer prijzen zai voor elk product een commissie van advies be noemd worden, waarvan drie leden zullen worden aangewezen daor de landbouworgani- nisaties en drie door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel. Deze Commissie voor prijsbepaling zal haar advies in de eerste plaats moeten baseeren op productiekosten. Voorts zulien zoodanige maatregelen geno men worden, dat de verboi^v van geh el of gedeeltelijk voor export geteelde gewassen minder winstgevend zal zijn dan de teelt van landbouwproducten voor binnenlandsch ver bruik. De Minister is voornemens een beroep te doen op de medewerking van de landbouw- orguins&Lies om. Yiot \ix.YvcLbo vi w\>e*Vr ij «fco sturen ia de richting,die voor de voorziening in de Nederiandsche voedselbehoefte noodzake lijk is, en verwijst ten slotte naar zijne be schikking van i3 October 1916. MAILS. De volgende uitgaande stoomschepen heb ben op last van de Britsclie militaire autori teiten de post te Falmouth moeten jossen: De „Kangean" en „Niasv" ondersclieidelijk 7 en 16 November van Amsterdam naar Batavia vertrokken. ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND. De commissaris der Koningm in Z iid Hol land heeft aan de gemeenteb sturen in deze provincie mededeeling gedaan van een ken nisgeving aan Nedcrlandsche arbeiders in Pruisen omtrent het vereischte van een Pruisische arbeiderskaart en omtrent het ver krijgen van werk in Duitsehland. Wat dit laatste betreft, word" medegedeeld, dat aan Nederlanders, d e zich naar Duitseh land willen begeven en inlichtingen wenschen tot het verkrijgen van werk of van een be trekking daar te lande, dringend wordt aan geraden, zich te wenden tot den directeur der Arbeidsbeurs voor het district, waarin de gemeente hunner inwoning is geligan. Welke die arbeidsbeurs is, z,a' aau de be langhebbenden op aanvrage worden medege deeld door den plaatselij ken correspondent der intercommunale arbeidsbemiddeling. Wanneer men reeds in Duitsehiand is en inlichtingen of voorlichting wensoht, moet moet men zich wenden tot de -Ncderlandsche Arbeidsbeurs te Oberhauscn, SedanBtrasse öl am Neumarkt. EEN MOOIE TREK VAN ONZE koningin. Men schrijft uit Eindhoven aan de „Prov. Noordbr. Crt,": Toen H. M. de Koningin van Philips- sportterrein, waar Zij eonig3. oefeningen Kul bijgewoond, over don paral'e.weg naar het station zich begaf, werd S- M. overal luide en hartelijk toegejuicht en 'woordde Zij met de Haar eigen beminnelijkheid dr blijken van sympathie der Eindhovenaren. Een groepje: een dame in 't zwart en een verpleegster met een rustbed, waarop 6en patiëntje in 't midden op een babon, waar H. M, eerst gracieus boog, groette Zij wui vend het patiëntje en herhaalde malen keek Zij nog om naar het tafer^nKje, dat Haar blijkbaar diep getroffen had. Want op bot Stationsplein vroeg H. M. aan den Burge meester „Wie woont daar in dat groote lichtge kleurde huis?" Het Raadslid B., Majesteit. Vol belangstelling informeerde H. M. naar het patiëntje, vroeg den aard der ziekte, 't verloop er van en toonde zich verheugd over te toenemende genezing. Zij droeg dan Burgemeester op die daar opf (fat balkon zoo vriendelijk hrxlden. staan wuiven Haar hartelijken dank over te bren gen voor de sympathiebetuigingen, met de beste groeten voor patiëntje en ouders cn dat Zij van harte gaarne hoopte dat hun kind spoedig algeheel hersteld moge zjjn. .Voorzeker een fijne trek van onze bemin de Koningin, die» in al Haar grooto zorgen voor Haar land, het lijden Rarer onderdanen met fijnen tact te verzachten weet. Een goed resultaat. Het batig saldo van den kunstavond, den 4en December j.l. gegeven te 'a Gravenhage in den Kon. Schouwburg, ten bate van de militairen op grens- of kust wachten, forten en stellingen bedroeg 6400. Een goed loon. Door de Britsclie Admira liteit is aan bet stoomschip „Batavier IV" een hulploon van 7600 pond sterling toegekend we gens verleende hulp aan het Zweedsche stoom schip „Fridland", dat onlangs vóór do Theems zwaar beschadigd werd door eene mijnontplof- fing. Van deze som krijgt de reederij 5250, de gezagvoerder 500 en de bemanning 1250 pond. Ontmoeting met een duikboot. In de Noordzee, niet ver van IJmuiiden, zoo verhaalt het ,yN. v. d. D.", zag dezer dagen schipper G. Boa, van de U. K. 192, vlak ben den botter een Duitsche duiboot uit zee opstijgen. „Mogen we bij u aan boord komen, schipper, om een zoodje levende visch te koopen?" was de vraag, die toe stemmend beantwoord werd. De Urker liet zoo veel visch als men wenschte, uitzoeken, doch weigerde er geld voor aan te nemen, hoe de Duitsohers er ook op aandrongen. Na een vriendelijk afscheid verdween de boot spoedig weer onder de oppervlakte der zee. GEWISSELDE STUKKEN. W aterstaatsbegrooting. Aan de Memorie van antwoord op de Wa- tonstaatebegrooting is nog het volgende ont leend: Zuiderzee. De omstandigheid, dat de uitvoering der werken afhankelijk is gesteld van een nader te nemen beslissing, behoeft indien de be slissing binnen redelijken tijd wordt genomen geen oponthoud in die uitvoering tengevolge te hebben. Met nadruk meent de minister te moeten opkomen tegen de onderstelling, alsof het hem met het bevorderen van de indiening van het ontwerp geen ernst zoude zijn geweest. Electriciteitsvoorziening. De memorie van antwoord omtrent het ontwerp van wet tot opheffing van belem meringen aan de totstandkoming en de in standhouding van electriciteitswerken in den weg gelegd^ zal wellicht spoedig kunnen worden verwacht, Dat de electrifioatie van onze groote spoorwegen zoo aanstaande zoude zijn, dat daarmede thans reeds zoude moeten worden gerekend, moet door den minister worden be twijfeld Rijwielpaden. Omtrent het denkbeeld om het gebruik van de rijwielpaden met motorrijwielen in het algemeen te verbieden, is een onderzoek gaande. Spoorwegpersoneel. De toepassing van het premiestelsel in de centrale wericpaateen der Mij tot Expl. van S.S. heeft wel uitbreiding verkregen, maar is nog niet beëindigd. Voor het geven van uitbreiding aan do fabriekraden, die nauwe- lijks zijn ingevoerd en waarvan de leden eerst dezer dagen zijn verkozen, bestaat voor alsnog geen aanleiding. De klachten over het te werk stellen van geïnterneerden, vluchtelingen en Nederland- sche militairen komen den minister overdre ven voor. Het beperken van de Zondagsbestellingen tot een onvermijdelijk minimum wordt over wogen. Fusieplannen S.S. en H. Y. S. M. De plannen der beide grootste spoorweg maatschappijen tot het scheppen van een be langengemeenschap hebben bereids tot een stellige uitkomst geleid. De vraag, of de uitsluitend aan den eisch, dat er geen strijd zij met eenige bepaling der overeenkomst te toetsen om scherper goed keuring behoorde te worden verleend, heeft bij de regeering een voorwerp van zeer nauw gezette overweging uitgemaakt. De betrok ken ministers zijn tot de overtuiging geko men, dat het hun niet vrij stond de gevraagde goedkeuring te weigeren. Dienst. Bij het uiten van klachten over de veel vuldige vertragingen in den treinenloop moet niet uit het oog verloren worden, dat de spoorwegmaatschappijen aan een buiten gewoon druk vervoer het hoofd hebben te bieden met een geringer aantal treinen en met belangrijk minder materieel dan in nor male tijden en dat door het wachten op aan sluitingen en op kruisingen op enkelsporige haanvakken, vertragingen van den eenen trein dikwijls op vele andere treinen over gaan. Dat de vertragingen voor een goed deel zijn te wijten aan het langzaam en ondoelmatig laden en lossen van bagage en rijwielen, kan niet worden toegeven. Aan de wensehen om vermeerdering van liet aantal treinen op de Zeeuwsche lijn, op de lijnen AmsterdamDen Haag over Gou da, Stadskanaal—Groningen, Winschoten— Groningen—RoermondSittard en Glaner- brng—Enschede zal thans bezwaarlijk zijn te voldoen. Aan het verzoek om te Meppol alle treinen te doen stoppen wordt, met uitzondering van de D-treinen 142, 148 en 141, voldaan. Maatregelen tot verbetering van de wijze van het vervoer van levende dieren zijn in overweging. Ongevallenwet. De buitengewone tijdsomstandigheden, voorts de ontslagname van den voorzitter der commissie,wijlen den heer A. S. Talma en de omstandigheid dat eerst geritimen tijd na die ontslagname een nieuwe Voorzitter werd benoemd, hebben er toe geleid, dat de commissie voor het onderteek naar de wer king der risico-overdracht haar taak nog niet heeft kunnen voleindigen. De oommissie hoopt echter in den loop van de eerste helft van 1917 haar rapport, bevattende de resul taten van vorenbedoeld onderzoek, te kun nen uitbrengen. Invaliditeitswet. De minister meent te mogen opmerken, dat wel is waar de termijn van inwerking treden der invaliditeitsverzekering met 3 jaar is verlengd, maar zulks nog niet beteekent, dat art. 370 drie jaar langer zal worden toege past. Werkloosheid en arfteitisM- middeling. Gaarne is de minister bereid te overwegen of reeds thans de instelling hij de Centrale Arbeidsbeurs, van eene bijzondere afdeeling voor vrouwen, gewenscht is te achten. Rijkspostspaarbank. Daargelaten of wellicht in de toekomst het rentegevend maximum, dat op een spaar bankboekje mag worden ingelegd, eenigszins ware te verhoogen, schijnt het in geen geval wensehelijk, daartoe in de tegenwoordige tijdsomstandigheden te besluiten. Ook zal nader zijn te overwegen of niet wanneer tot zoodanige verhooging worde overgegaan, te vens de regeling van de belegging der aan de Rijkspostspaarbank toevertrouwde kapi talen zal verruimd dienen te worden. Verwezenlijking van het denkbeeld om aan het publiek de gelegenheid te geven tot het doen bewaren van Nederlandsohe fondsen wordt voorloopig niet wel mogelijk geacht. De opperbevelhebber heeft, aldus meldt da „Avp.," naar aanleiding van een schrijven van den M. v. O. eene opgave aan de hoo- gere militaire autoriteiten gevraagd van bur gemeesters, die tengevolge van reserve- of militieplicht in werkelijken dienst zijn, dan wel in het genot van onbepaald (klein) ver lof zijn gesteld, met vermeld ng van den mili tairen r ang en sedert wanneer zij zich onder de wapenen of c.q. mei onbepaald ke n ver lof bevinden. Voorts wordt mededeeling verzocht of ge noemde dienstplichtigen zonder overwegend bezwaar voor de belangen van den dienst al» dan niet met groot verlof kunnen worden ge zonden.' Eindelijk wordt opgave gevraagd van de namen der reserve-, landweer- e'n landstorm- plichtigen die tijdens hun verblijf in werke lijken dienst, burgemeester zijn geworden en nog niet in het genot van groot verlof zijn gesteld. ALWEER EEN REMBRANDT? Gedurende den oorlog schijnt er een be langwekkend klein kunstwerk in Weensch particulier bezit te zijn gekomen. Het gaat hier zooals Gustav Gliick in „Die graph s.hen Künste" meldt, over een jeugdwerk van Rembrandt. Het is een olieverf schilde rijtje, en verbeeldt Rembrands moeder, de d n gr.o- fen schilder en zijne leerlingen zoo dikwijl3 tot model gediend heeft. Een Pruisisch reserve-officier heeft het stukje toevallig op 't oorlogst:oneel te Koit- rijk in België ontdekt. Hij nam het meo naar Berlijn, waar een MiL.chener kuns.han del het hem afkocht en weer verkocht aan Oscar Bondy te 'Weenen. Het is 't borststuk van Rembrandts oude moeder, in ovalen vorm en schijnt het oor spronkelijke van een groot aantal herhalin gen en copieën. V EEHOOGINCr VAN ONDERWIJS- SALARISSEN. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben aan de gemeentebesturen in die pro- vincio een circulaire gericht, waarin zij ver hooging van de onder wijssalarissen onafwijs baar noemen en de hoop en het vertrouwen uitspreken, dat de onderwijzers reeds met ingang van 1 Januari a.s. kunnen profite ren van aangebrachte verbeteringen. VEEVERMINDERING. Zoowel door de schaarschte van veevoeder als wegens de omze.ting van veel groenland in bouwland, gaat de veestapel in Groninger land geducht achteruit. De melkproductie ia zóó verminderd, dat wel vijf melkfabrieken moesten stil gezet worden. De groote aanvoe ren van alle vee op de meeste markben trek ken zeer de aandacht, een prijsdaling is er een onmiddellijk gevolg van. Het ziet er voor het komende voorjaar niet gunstig uit. SOHAPENVLEESCH. Er is in ons land overvloed van schapen- vleeseh en dank zij de minislerieele tuss Tien- komst werd het Ncderlandsche volk thans wakker, want het verbruik is in éin maani, reeds enorm toegenomen. Thans wordt door ale kringen der bevol king dit vleeseh gekocht. Het publiek noemt schapenvleesch gewoon lijk lamsvleesch. De 'slager maakt evenwel minder onderscheid tusschen beide vleesch- soorten. Ifjij snijdt ook lamsvleesch van een schaap, dat volwassen is, n.l. zoolang d t nog geen jongen ter wereld heeft gebracht. Het z.g. lamsvleesch 'van een zuiglam is het vleeseh van een lam, dat nog bij de moeder in de weide is, ook al is he. reeds voor 2/3 volwassen. Lamsvleesch is lichter van kleur dan h t vleeseh van oudere schapen. Zuiglamsv eesch, dat alleen in het voorjaar te krijgen is, is zoo blank als kalfsvleesch. Het tijdschrift „Be Gezondheid' zegt: dat schapenvleesch i n samenstelling en vo d ng ;- waarde ongeveer gelijk staat met kaifsvle.sch on paardenvleescii. EEN DOKTER VOOR DE RECHTBANK. Voor de Amsterdamsehe Rechtbank stond gisteren terecht de arts O. E. T'iedeldy, wegens overtreding van art. 297 Wetb. van Strafr. en art. 251, bis. Tegen hem werd een gevangenis straf van vijf jaar geëischt. het GEHEIMZINNIGE SCHIP. Ho Rotterdamsche rechtbank heeft inzake den brand van het smokkelscliip „Speculant", waarvoor de 36-jarige koopman G'. S., te Rot terdam, Dinsdag terecht stond, bepaald dat de zaak voor onbepaalden tijd zou worden aange houden, met last tot de onmiddellijke invrij heidstelling van bekl. HULP BIJ ONTVLUCHTING. Wegens heb helpen ontvluchten van een Fransch officier, geïnterneerd op Urk, heeft do rechtbank te Alkmaar W. H. H. S., uit Njj(- megen, machinist op de stoomboot „Havelaar.1' tot 1 maand gevangenisstraf veroordeeld. De eisoh was 2 maanden gevangenisstraf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6