DAGBLAD voor NOORD-en ZUID-HOLLAND. GDMUUNIE-ULEN1£RS NASSAULAAN 49, HAARLEM de oorlog. DERTIö CENTS BINNENLAND STATEN-0 ENER AAL korte berichteü TELEGRAMMEN Vrijdag 15 December 1016 41ste jaargang No 9214 6g?f@B*comgn» Telefoonnummers 1426 en 2748 Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Evenals vorige jaren stellen wij ook nü weder voor onze abonnes beschikbaar den prach- tigen COMMUNIE-KALENDER van dr. A. Derckx, tegen den prijs van De kaïenders kunnen afgehaald worden aan onze bureaux of besieid worden bij onze Agenten. DE ADMINISTRATIE hAAKLEMSCHt ALLEüAGiES H°. 2114 HET VREDESAANBOD DER CENTRALEN. Van hedenmorgen SPOORWEG 'S-GRAVENHAGE— VOORBURG—LEIDEN. REUK HMRLEMSCHE CWRMT ABONNEMENTSPRIJS x Per maande* voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente)/1.60; voor de overige plaatsen bt Nederland per post f 2,—per week voor Haarlem en de agentschappen O.l»4: afzonderlijke nummers 0,15. PRIJS DER ADVERTENTIËNt Van 15 regels f 0,75, iedere regel meer 0,15-, buitenland per regel f 0,2w, advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbad" van 15 regels f 0.40. elk* regel meer 0,1 a i Alle betalende abonné.t op dit Blad, in bet bezit van een Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor ff 4000 bij levenslange ongeschiktheid tot werken, f 500 bij overlijden, f 300 bij verlies van een hand of voet, f 250 bij verlies van een oog, f 125 bij verlies van een duim, I *75 bij breuk van een arm of been, f ICO b« verlies van een wijsvinger, ff 25 bij verlies van een anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd do®r de ..Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam. (De vóór 1 October 1911 uitgegeven poliuien zijn nief geldig.) i EEN BIDDAG VOOR DEN VRED^ De burgemeester van Sassenheim heeft een heerlijk en navolgenswaardig denkbeeld ten uit- voei gebracht: zooals in dit blad elders kan worden gelezen heeft hij de Eerw. geestelijk heid van alle gezindten uitgenoodigd, om a.s. Zondag in de godsdienstoefeningen te w'illen bidden voor den vrede en op bijzondere wijze den Hemel geweld aan te doen, opdat de vredes pogingen die nu gedaan worden, succes mogen hebben. Inderdaad een heerlijk denkbeeld! Het is wel duidelijker steeds dat bij ^e huidige verdwazing en den haat die overal heerscht de vrede slechts mogelijk is. als een Hoogere Macht de harten neigt en ingrijpt. Moge het voorbeeld van den christelijken bur gemeester van Sassenheim door héél het land worden nagevolgd, en alle christenen in deze dagen hun stem verheffen tot God en hun vurig gebed doen weerklinken: „van den geesel des oorlogs. verlos ons, Heer!" AGENDA llrmigt'.bouw. Fancy-lair 16 DECEMBER OVERZICHT. Behalve reeds vermelde bijzonderheden over de voorgeschiedenis van het vredes aanbod is thans, met betrekking tot de over handiging van de nota der centrale mogend heden aan den Paus, ook bekend geworden, dat dit het resultaat is van de vele bespre kingen, die in den laatsten tijd met den pauselijken nuntius Valfris di Bonzo te Ween en hebben plaats gehad. De Paus had, naar verder in de „Reichspost" wordt ge meld, zijn diplomatieke vertegenwoordigers, reeds herhaaldelijk opdracht gegeven, erop te werken, dat de oorlogvoerende mogend heden eindelijk eens een voorstel zouden doen om tot onderlinge bespreking te gera ken. In dezen zin beeft ook de nuntius ge werkt. Hij werd Zaterdag jl. nog door keizer Karei in audiëntie ontvangen. Het zal ongetwijfeld voor den Heiligen Vader een groote vreugde zijn, dat deze be moeiingen thans door een voorloopig resul taat bekroond werden. Aangezien decentrale mogendheden zich nu hebben bereid ver klaard om vredesvoorstellen te doen, klinkt liet bericht uit Zürieh aan de „Lokal Anz.", dat in verband met het vredesvoorstel der middeurijken, Z. H. de Paus een nota zal zenden aan.de overige oorlogvoerende sta ten, niet onwaarschijnlijk. Deze berichten en die uit de Vereenigde Staten, welke blijk geven van geneigdheid der Amerikaansche regeerfhg om nu bemid delend op te treden, versterken de hoop op een ernstig© behandeling van de aan de geallieerden toegezonden nota. En nog te meer wordt die verwachting gesterkt door de uitlatingen der ministers Briand in 't Fransohe, Sonnino in hot Ita- liaansohe eu Bonar Law in het Engelsohe Parlement. Alle drie hebben zij rij het dan met een grooten omhaal van woorden te kennen gegeven, dat het document moet Worden overwogen en dat de regeeringen der Entente-landen gezamenlijk zullen moeten overwegen, welk antwoord er op is te geven. Er is dus werkelijk reden om op een onder handeling te hopen. Misschien, dat men al vast uvereen zon kunnen komen om met ■Kerstmis een wapenstilstand te houden en dan de onderhandelingen te beginnen. Want zooveel te langer hot beantwoorden der nota wordt uitgesteld, zooveel te meer bestaat de kans, dat de centralen, die intus- schen in Roemenië hun opmarsch voortzet ten, nog meer vorderingen maken en dus voordeeliger vredesvoorwaarden zouden kun nen afdwingen. Ook zou de mogelijkheid niet uitgesloten kunnen zijn, dat de krijgs kansen eens gingen keeren en daarom bie den de centrale mogendheden dan ook aan onmiddellijk tot onderhandelen over te gaan- Zooals gezegd, blijven de centralen in Roe menië hun opmarsch nog voortzetten. De resten van het geslagen Russisch-Roemeen- sche leger zijn reeds over de Jalomitza ge worpen en daarmede is de eerste verdedi gingslinie in Oost-Walaohije ook voor de Roemeniërs verloren. De vervolgers bereik ten de linie MezilaUrziceni. Tegelijk dreig de de opmarsch van het Donau-leger de Roemeenscbe Donau-troepen in den rug te vallen en af te snijden, waardoor zij tot een snellen terugtocht gedwongen werden. Het Donauleger rukt op, in den flank gedekt door den Donau en de breede moerasstrook De belangrijkste spoorwëglinie van Oost- Walachije Boekarest—Konstanza is daar mede in handen van de centralen. Bovendien hebben de Oostenrijksche troe pen, niettegenstaande het Russische ontlas tingsoffensief in het noorden van 'de Kar- pathen, 'in de dalen van (Baizeu Bisca eh Bisca Mare grooten voortgang gemaakt. Deze dalen vereenigen zich bij Da Pont, vanwaar een spoorlijn naar Buzeu leidt. Of het den Roemeniërs zal gelukken de Bu- zuërverdedigingsstelling vast te houden, is twijfelachtig. Dagelijks brokkelt het ge slagen Roemeensohe leger af, waarbij strijd krachten in handen van den vervolger val len. Tot heden verloren de Roemeniërs ruim 150.000 man aan gevangenen en meer dan de helft van hun artillerie. Van de overige fronten nog altijd, geen! belangrijk nieuws. In Griekenland zeggen de geallieerden weer nieuwe eischen te zullen stellen, wel voe lende dat het Grieksche koninklijke leger in den rug van Sarrail's leger een groot ge vaar oplevert. Kardinaal Mercier. Een Wolff-telegTam uit Brussel meldt, dat het bericht in Fransche bla den, als zou de gouverneur-generaal Kardinaal Mercier een pas naar Rome geweigerd hebben, volkomen ongegrond is. De Kardinaal heeft zelfs een dergelijk verzoek niet gedaan. Het Engelsche leger. Een a an vuil in ga-begr-oo- ting, bij hot Lagerhuis ingediend, voorziet m een versterking van het leger met een mathoen man voor het jaar, dat op 31 Maart 1917 ern digt. Dit aantal vertegenwoordigt vermoedelijk een versterking boven en behalve het get dat reeds voor het jaar 1916/1917 is bewilhgo. De oorspronkelijke «chatting was 4 mallioen, het herziene totaal zou dus nn 5 millioen. wor den. De toestand van Lloyd George. Lloyd George hoeft gisterochtend een vergadering van liet oorlogakabinet voorgezeten, maar zijn vekoud- lieiid is nog niet voorbijhij is nog heesch. Zijn geneesheer heeft hem nu nog een dag of twee volstrekte rust voorgeschreven. Een Blauwboek over Armenië. Volgens een Reuterbericsht uit Londen is er een Blauwboek verschenen over de slachtingen in Armenië. Het heet een groot aantal authentieke beschei den te bevatten, di© één lange lijst van gruwe len vormen, welke nauwelijks een weerga vin den in de nieuwe geschiedenis. De troon van Polen. Naar aanleiding van^ een bericht van de „Politisohe Korrespondenz," dat aartshertog Karei Stephan van Oostenrijk als candidaat-regent van het koninkrijk Polen wordt genoemd, verklaart de „Norddeutsche Allgemeine Zeitung", dat dit berioht onge grond is. DE ENGELSCHE OORLOGSKOSTEN. LONDEN, 14 Deo. Reuter seint: Bij de indie ning van oen orediet van 400 millioen pd. st, in het Lagerhuis, zeide Bonar Law, dat de totale uitgaven in het dienstjaar 1910191 worden geraamd op 1.950 millioen pd. st. De verhooging der uitgaven, welke thans 5.710.000 pd. st. per dag bedragen, was hoofdzakelijk toe te sohrijiVen aan de verhooging van 400.000 pd. st. per dag van de voorschotten aan bond- genooten en overzeesche gewesten, die thans eohter voor hun eigen kosten zorgen. Deze voor schotten vormden even good een deel van de on kosten als de onkosten, verbonden aan de uitrus ting van onze eigen troepen. Er is aanmerkelijk bespaard op versohillende pasten'van uitgave, vooral op het gebied van levensmiddelen en hij de spoorwegen. De totale oorlogskosten van Engeland bedra gen van het uitbreken van den oorlog af 3.852 millioen pd. st. Dit is een reusachtig cijfer, dóch Law vond het geen onstellend cijfer. Hij geloofde, dat Engeland naar denzelfden maat staf van uitgaven lang genoeg kon voortgaan om den vijand te verslaan. Het zou niet aan financieele oorzaken zijn toe te schrijven, wan neer wij er niet in slaagden de overwinning te behalen. Bonar Law over het vredes voorstel. LONDEN, 14 Dec. Gewagend© van het vre desvoorstel, zeide Bonar Law in het Lager huis: Totdusver hebben geen vredesvoor stellen de regeering bereikt, doch er is een ding, dat ik zelfs m dit stadium noodig acht te zeg gen Asquith heeft bij de indiening van het laatste credietvoorstel deze woorden gebezigd „Zij" de bondgenooten „verlangen herstel voor het verleden en behoorlijke waarborgen voor de toekomst". Dat is nog altijd de politiek en is nog altijd liét besluit van de Engelsche regeering. De nota doorgezonden. WASHINGTON, 14 Doe. De Duiteche nota, de hier is ontvangen, is nu in handen van Wil son. Men verwacht dat zp onverwijld naar de geallieerden zal worden doorgezonden. In Hongarije. MEEN EN, 14 Deo. (Part.) Uit Boedapest wordt geseind, dat volgens do „Pesti Hirlap" de partij van Karolyi mededeeling eischt van de vredesvoorwaarden der Centrale mogendheden. Deze aangelegenheid zal door middel eener in terpellatie in den Hongaar-schen Rijksdag ter sprake worden gebracht. De indruk van het vredesvoorstel in Japan. TOKIO, 14 Dec. Volgens Reuter publicee- ren de Japansche bladen persgesiprekken met mannen uit de financieele en handels wereld, die allen te kennen geven, dat de geallieerden elk voorstel, dat Duitschland zijn positie van voor den oorlog of ten naas te bij die positie, zou doen behouden, ver moedelijk zullen verwerpen. DE TOESTAND IN GRIEKENLAND. LONDEN, 15 Deo. Geoil heeft in het Lager huis, in antwoord op een vraag, verklaard dat de regeeringen der geallieerden zich beijveren het gevaar dat' in den onbevredigenden toe stand van Griekenland schuilt, uit dien weg te ruimen. Zij zullen dan ook spoedig nieuwe eischen aan de Grieksche Regeering stellen, teneinde tot eene oplossing te geraken. WEENEN, 15 Deo. (Part.) Uit Zürieh wordt aan de „Zeit" getelegrafeerd, dat volgens tele grammen uit Saloniki aan de Milaneesche bladen, aan de laatste Grieksche autoriteiten te Saloniki te kennen is gegeven, dat zij dat ge bied moeten verlaten. GENEVE, 15 Deo. (Part,) Volgens een bericht uit Parijs, is do Servische Koning met den mi nister-president van de Skoeptsjina, zijn adju dant en zijn lijfarts, aan boord van een Fran- sahen torpedo-jager te Saloniki aangekomen. de TWER nieuwe KARDINALEN? KEULEN. 16 Dec. (Part.) D© „Kölnisohe Volkszeitung" deelde dezer dagen mede, dat binnenkort twee nieuwe kardinalen, een Duit- seher en een Oostenrijker, door Z. H. den Paus zullen worden benoemd. Thans deelt het blad mede, redenen te hebben om aan te nemen, dat het zijn Dr. Bertram te Breslau en Graaf Duyn te Praag. HOFBERICHTEN. Naar aanleiding der berichten betreffende den Louw van een landhuis voor H. M. de Koningin in de Oostduinen bij Scheveningen kunnen wij het navolgende mededeelen: Het verblijf te Katwijk aan Zee gedurende ^ön gedeelte van den afgeloopen zomer beeft "0 groote voordeelen, verbonden aan onze uuin- en zeelucht voor Haar en de Prinses joeren kennen, in tegenstelling met bet ver blijf op het Huis ten Bosch, waar gedurende enkele ©ogenblikken van hot jaar en bij be paalde weersgesteldheid de nadeelen van de vochtige gesteldheid niet weg te cijferen val len. hen einde in de onmiddellijke nabijheid van het middelpunt der Regeering over eene woning in goede duinlucht te kunnen be schikken, heeft de Koningin het plan opgevat oen eenvoudig landhuis te doen bouwen, dat aan bescheiden eischen voldoet. UIT DE STAATS-COUIIANT. Bij K. 13, ig benoemd tot kantonr.-plaatsv. in bet kant. Botterdam ing. 20 Dec., mr. J. A F. van Asperen, insp. registr. en dom. aldaar. Bij K. B. is, hn#- 13 Jan. benoemd tot dir. post- en telegraafkant. te Roosendaal, D. J. H. van Tussenbroek, thans Rjem te Hoorn. BELGISCHE KINDEREN. In den Haag heeft zich een Nedérlandisch- Belgische Centrale commissie gevormd voor dc Belgische kinderen in Nederland. Voor zitter dier commissie is het Tweede Kamer lid jkr. inr. Oh. Euys de Beerenbrouck, re- geeringscommissaris voor de vluchtelingen in Noord-Brabant en Zeeland. Het secretariaat is voorlooopig gevestigd Hugo de Grootstraat 48, Den Haag. DE CALEDONIA EN DE RIO PARDO. De geheele bemanning van het stoom schip „Caledonia" en de bemanning van het stoomschip „llio Pardo", op acht matrozen en stokers na, zijn uit Zeehrugge te Rotter dam teruggekeerd. De achter gehouden ma trozen en stokers van de „Rio Pardo" zijn Russen, Franschen en Grieken. Beide stoomschepen zijn door Duitsche torpedobooten aangehouden, die prijsbeman- ningen aan boord deden overgaan. Deze prijsbemanningen hebben de stoomschepen naar Zeebrugge gebracht, vanwaar zij door bet Kanaal naar Brugge zijn opge- stoomd. Een uur na aankomst te Zeebrugge moesten de bemanningen met medeneming van bun kleeding, de schepen verlaten, meldt de N. R. Crt. HET ROTTERDAMSCHE VONNIS TEGEN HET DUITSCHE RIJK. De minister van justitie heeft een schrif telijk antwoord ingezonden op de vragen van het Kamerlid mr. Ter Spill betreffende bet niet ten uitvoer leggen van een tegen een buitenlandschen staat gewezen vonnis. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot verklaring van het alge meen nut ter onteigening ten behoeve van den aanleg van een spoorweg van 's-Graven- hage over Voorburg naar Leiden. EEN WAARSCHUWING. De Directie der Staatsspoor heeft ontdekt, dat men met het oog op de a.s. prijsver- hoog-; Uff poogt op uitgebreide schaal kilo- meterkaarten op te knopen. Om dit te voor komen is door de directie bepaald dat tot en met 81 December 1916 een kilometerkaart slechts mag worden afgegeven, Indien ge lijktijdig de eerste coupon of bri worden ingevuld en afgestempeld voor een reis af te leggen op den dag der afgifte. Gedurende de maand December moeten dus niet meer worden afgegeven kilometerkaar- ten, welker beide coupons oningevuld en onafgestempeld zijn. Gered door eenmuntgasmeter. De hulp van den E. H. D. werd Woensdagnacht in geroepen voor een geval van gaabedwelming. In een woning aan de Hamsterhuisstraat te Den Haag was de kat vermoedelijk op de slang van het gaskomfoor gesprongen. De slang glipte van de pijp af en 1 doordat het kraantje, dat den toevoer regelt, waarschijnlijk niet was gesloten, kreeg hét gas gelegenheid te ontsnap pen. Poes werd het slachtoffer van haar gevaar lijken sprong. De huisgenooten: man, vrouw en een kind kwamen er gelukkig nog goed af.. De gasmeter was nl.. een muntmeter en toen de hoeveelheid „gekocht en betaald" gés was weggestroomd, stopte de aanvoer. Het ontsnapte glas vermocht wel de kat te dooden. Maar drie menschenlovens werden behouden, doordat er niet zooveel was ontsnapt, dat het een doodélijken invloed had op deze drie menschen. Dat is te danken aan den muntmeter, die hun levenareddor bleek te zijn. Vermoedelijk is aan het betrekkelijk „veilige" van een muntmeter tevoren nimmer op deze wijze gedacht. Een ambtenaarstruc. Een smokkelaar uit een der naburige dorpen van Roermond, die door de rijksambtenaren op heetordaad betrapt was bij zijn pogingen om smokkelwaar over de grens te brengen, werd voorloopig in de ge vangenis opgesloten, omdat hij halsstarrig wei gerde den naam van den winkelier op te geven, bij wien hij de smokkelwaar gekocht had. Wel was de waar gedeeltelijk geborgen in groote papieren zakken met het adres van den leve rancier er op, maar dit was op de een of andere wijze onleesbaar gemaakt. Ten einde het adres van den leverancier te weten te komen, verzonnen de ambtenaren den volgenden slimmen truc, vertelt de „Tel." Aan verschillende winkeliers werd bericht gezonden van uit Roermond, dat zij, die nog geld te vorderen hadden van X. (den gesnapten smokkelaar) zich op een aangegeven datum op een aangegeven plaats in Roermond moesten vervoegen, waar zij tegen overgiite hunner re kening het hun verschuldigde in ontvangst konden nemen. Op den bepaalden dag kwam een winkelier uit het dorp Roggel opdagen, die op het aan gewezen kantoor aan een vriendelijken lieer eene lange rekening overhandigde wegens door liem aan voornoemden X. geleverd meel, zeep, enz. Deze mijnheer ontpopte zicli als rijksamb tenaar, maakte tegen den dorpswinkelior pro ces-verbaal op, wiens winkel ook nog bovendien op last van liet militair gezag voor den tijd van vier weken gesloten is. Effectemliefstal. In zake den effecten diefstal to Ede, ten nadieelo van mevr. B., ver nomen wij, dat de dader, de O.-I. militair F. W. R. te Zwolle is gearresteerd. Het nog ont brekende stuk van 500 liad'R. te Arnliom be leend, waar bet in beslag ia genomen. Al bet ontvreemde is thans opgespoord. Mosselen-uitvoer. Ook te Colijnsplaat wc-r. den in den laatsten tijd mosselen geraapt, oir dan, uitgedaan en gezouten, verzonden te wor den. Heele wagenvrachten weiden dezer dagen in de gemeente gebracht, zoodat te voorzien was, dat binnen korten tijd deze voedzame schelpdieren daar niet meer te vinden zuden zyn. Hieraan is nu paal en perk gesteld. Van wege liet polderbestuur is den mosselrapers aan gezegd, dat ze geen verlof meer krijgen tot het rapen van mosselen, voor uitvoer bestemd. Wol kunnen ze vergunning krijgen, dit voor eigen gebruik te doen of voor verkoop in de gemeente. (Middclb. Ct.) Ook smokkelaars. Gistel morgen zouden vier t© Dordrecht stilliggende sleepbooten van het Alg. Bevrachtingskantoor, waar nog steeds het personeel in staking is, door een uit Rotter dam gekomen sleepboot, de Johan II, naar el ders gebracht worden. De kapitein en de machi nist van de Johan II weigerden echter uit soli- dariteits-overwegingen te varen en gingen te Dordt van boord. Zij werden door werk williger vervangen en juist toen de boot vertrekken zou, werd door rijksambtenaren, bijgestaan door de politie, een onderzoek aan boord van de Johan H ingesteld. Daarbij werd een groote partij smokkelwaar aangetroffen, die blijkbaar voor uitvoer bestemd was. De partij is in beslag ge nomen, waarna de sleepboot met de vier andere vertrokken is. Tegen de verdachten, den kapitein en den ma chinist, die te Dordt het schip verlaten hebben, zal proces-verbaal opgemaakt worden wegens poging tot verboden uitvoer. (D. Ct.) Geld uitgeloofd. Door den commandant van het fort Pampus wordt 100 belooning uitgloofd voor het terugvinden van het lijk van den milicien-korporaal H. L. Bander, die op 28 November j.l. tusschen Muiden en het fori Pampus is verdronken. - - - I fj 'ffI "I TWEEDE KAMER. Kleingoed De Matrozen- bond Registratie. De Tweede Kamer heelt er gisteren tal van wetsontwerpen (kleingoed voor het grootste ge deelte) doorgejaagd. Veel is er niet over gespró ken, alleen maakten de socialisten een heibeltje tegen Minister Ramhonnet, toen deze net geörui- keiijke ontwerpje tot verlenging van den dienst tijd der miliuematrozen verdedigen moest. De heer TROL LSI RA zeide dat als de Minister den Bond van minder marinepersoneel (de socialis tische matrozen-vakvereeniging) niet wil erken nen, dat dan de rooden voortaan oorlog met den Minister zullen voeren. Natuurlijk ging de MINISTER niet over stag, maar bij de begroo- ting van Marine zal pas de groote strijd worden gevochten. Aan de orde was daarna de nieuwe Registra tie- en Zegelwet, door minister Treub indertijd ingediend en door minister van Gijn overgeno men. Deze wet bepaalt in hoofdzaak ter op ruiming van onze zoozeer verouderde zegel- en registratiewetten het volgende: Voor onder- handsclie akten van elke soort wordt de registra tie opengesteld gratis, als de aanbieding ter registreering binnen drie maanden gescniedt. Tevens verkrijgt men aldus ruimer naleving van de bepalingen omtrent het zegel. Bovendien zijn de bepalingen aldus gemaakt, dat, wanneer eer lang de registratie-gelegenheden veel ruimer door den wetgever worden opengesteld, deze nieuwe regeling makkelijk is tot stand te brengen. Voor de akten van notarissen en deurwaarders wordt de formaliteit der registratie behouden. Voor gerechtelijke akten en akten ter griffie op gemaakt, wordt de formaliteit niet behouden. Alle zoogenaamde evenredige registratierechten worden afgeschaft. Slechts twee worden er be houden en een derde wordt er nevens ingevoerd, Als evenredige rechten kent men in den ver volge: dat wegens overdracht van onroerende goederen, dat wegens openbare verkooping van roerende goederen, en dat wegens stichting van naamlooze vennootschappen. Bij de hypotheken scjiaft het ontwerp de rechten van inschrijving en overschrijving af. Daarvoor in de plaats wordt liet mutatierecht verhoogd tot 25 procent. De wet op de verandering der registratierech ten werd na enkele opmerkingen geheel aangeno men, in die op de verandering van de Zegel rechten is men blijven steken. Heden voortzetting, GEWISSELDE STUKKEN. De Distributieve et en de gemeenten. In de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk I der Staatsbegrooting lezen wij o. m.: Het is ook der Regeering duidelijk, dat de uit voering der Disiributiewet den gemeenten niet steeds gemakkelijk valt. Dit kan echter ook van het Rijk gezegd worden. Het aangaan van lee ningen op korten termijn door de gemeenten acht de Regeering wel geoorloofd, doch Gede puteerde Staten hebben hier in de eerste plaats zeggenschap. Dat menige gemeente ook voor de naburige gemeenten de kosten draagt, is geens zins een noodzakelijk uitvloeisel der wet. Dat er ergens op den duur geen regeling is kunnen worden gemaakt, is den Minister van Landbouw niet gebleken. Er heeft zich een 35-tal gemeentebesturen, in verband met de toezegging, in de Memorie van Toelichting van de oorlogswinstbelasting gedaan, tot den Minister van Financiën gewend, waarvan een aantal builen eenig verband met de Distri- butiewet. Bepaalde toezeggingen tot het verlee- nen van tegemoetkomingen zijn aan de vragers

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1