SrOTu WEmrmmEU NAG EKOMEiTBERicMTEK UIT HE PROVINCIE VERKGOPINGEN ENZ. STADSNIEUWS INGEZONDEN. HET VREDESAANBOD DER CENTRALEN. personalia. VAN ONZE RECHTBANK OVERTREDINGEN VAN DE WET OP HET GESLACHT. niet gedaan, hetgeen ook inderdaad tot ateisel- looze tegemoetkomingen zoude hebben moeten leiden. Geheel buiten verband met de Distributiewet om is door den Minister van Financiën aan de gemeentebesturen van Amsterdam en Rotterdam, op grond van de door hen overgelegde, uitge werkte gegevens, medegedeeld, dat hij bereid zoude zijn om te zijner tijd de indiening te bevor deren bij de Staten-Generaal van een voorstel om aan die gemeenten uit de opbrengst der oor logswinstbelasting, indien deze althans niet be langrijk minder dan 54 millioen zoude opbren gen, bedragen van respectievelijk f 2 millioen en 12 ton uit te keeren en zulks ter zake van crisisschade in de jaren 1914, 1915, 1916 en 1917. Dit geschiedde op grond, dat uit de over gelegde gegevens kon worden opgemaakt, dat, indien de grondslagen voor het toekennen van vergoedingen werden gevolgd, zooals de Minis ter van Financiën zich die dacht, aan deze beide gemeenten, over de genoemde vier jaren gere kend, wel de bovensiaande bedragen zouden toekomen, terwijl het stuitend maken van de begrooting voor 1917 onmogelijk bleek en Gede puteerde Staten der betiokken provinciën bereid waren op een zoo voorwaardelijke toezegging van den Minister van Financiën er genoegen mede te nemen, dat geen andere dekkingsmid delen werden aangewezen. Overigens is slechis aan de gemeente Gronin gen in vage termen eene toezegging gedaan (ten Dedrage van f 150,000), mede omdat de begroo ting van die gemeente voor 1917 niet sluitende was te krijgen. Aan alle overige gemeenten heelt de Munster van Finantiën alleen medegedeeld, op welke grondslagen hij zich aanvankelijk de toekenning van bijdragen uit de opbrengst der oorlogswinstbelasting dacht. Voorschotten voor crisis-uitgaven als bedoeld bij de behandeling van de leeningwet 1914, wor den niet meer verleend. De meening in het V. V. te kennen gegeven, dat bij de behandeling der Distributiewet een misverstand heeft plaats gehad omtrent het doen verkoopen door de gemeenten tegen lagere dan door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vastgestelde maximumprijzen, is niet juist. De gemeenten kunnen inderdaad tegen zoodanige lagere prijzen doen verkoopen. Wenscht de gemeente, dat een strafrechtelijke sanctie ten deze bestaat, dan heeft zij slechts aan den Minister van Landbouw te verzoeken voor de gemeente een bijzonderen maximumprijs vast te stellen. De vraag, welke economische maatregelen na het sluiten van den vrede zullen zijn te nemen, wordt reeds onderzocht. Nadere mededeelingen daaromtrent kunnen echter voor het oogenblik niet worden gedaan. OVLRVLLN. Een politieke rede. Maandag 18 December a.s. komt de heer O. D. Wesseling, lid der Pro vinciale Staten van Zuid-Holland en van den Haagschen gemeenteraad, voor de katholieke kiesvereeniging „Recht en Plicht" te Bloemen- daal, spreken over „De Grondwetsherziening en haar gevolgen." De vergadering heeft om half aoht plaats in het Hotel „Van Ouds het Raad huis" en is toegankelijk voor alle kahtolieken, dames en heeren. De katholieken van. OveTveen en Bloemendaal hebben al eens kennis gemaakt met den heer Wesseling, toen deze in den K.-K. Volksbond een mooie rede hield. Voor hem, die hem toen hoorden, is introductie van den spreker niet meer noodig. Anderen, die het geluk nog niet hadden, den spreker te hooren, bevelen wij har telijk aan, Maandag de gelegenheid te baat te nemen naar den heer Wesseling, die een door kneed politicus en een geducht spreker is, te komen luisteren. Zijn politieke rede ia er een van groote belangwekkendheid! Na afloop der rede heeft een korte huishoude lijke vergadering voor de leden der Kiesvereeni ging plaats, waarin de candidaatstelling voor de groslijst der Centrale „Beverwijk" zal plaats hebben. BLOEMENDAAL. Personalia. Te Leiden is bevorderd tot doet. in de geneeskunde op proefschrift: „Desemiele paranoia", de beer J. L. van Lier, geb. te Am sterdam, geneesheer aan „Meerenberg", alhier. SASSENHEIM. EEN BIDDAG VOOK DEN VREDE. Door den burgemeester van Sassenheim is het volgende schrijven gericht tot de Eerw. Geestelijken flezer gemeente. WelEerwaarde en Eerwaarde Heeren! Zoo is dan eindelijk de „de vredesduif" uitge laten, moge haai- vlucht voorspoedig zjjn' Stel lig hebben duizenden bij duizenden menschen, in- en buiten ons Vaderland, dezen wenach ge slaakt, zij het onder hopen en vreezen. De man nen aan de fronten, in de loopgraven, onder- en op het water, in de lucht, in de hospitalen, de recruten, als de veteranen, de bruinen als de blanken, hun vrouwen en hun kinderen, maar ook de zoo geteisterde neutralen, de bidders en niet-bidders schreeuwen het uit, of stamelen om vrede, en nog eens om vrede. Wjj gevoelen innige deernis met de honderd duizenden weduwen en weezen wier hart ge broken, wier verzorgers gesneuveld, verdronken of verbrand zijn en wien allen levenslust ver ging met de legioenen, die zich eiken dag in perikel des doods bevinden. Zou nu waarlijk door voortzetting van den krijg, het aantal rampzaligen nog vermenigvuldigd moeten wor den* Ln ons eigen land wordt de ellende, door den oorlog veroorzaakt, steeds grooter, de' nood al nijpender, de vervulling van alle materieele behoeften voortdurend moeilijker, terwijl de staatsschuld zich opstapelt en uiterst moeilijke jaren aanstaande zijn. Wie zal hier uitkomst geven, dan de Almach tig o alleen Het is daarom, dat ik als Burgemeester van Sassenheim, de eer heb U beleefd, doch drin gend uit te noodigen, op den aanstaanden Zon dag in de godsdienstoefeningen te willen aan dringen op verootmoediging en te bidden om den vrede, hierdoor instemmend met de gan- sche Christenheid van binnen- en buitenland. ^Voornamelijk moge de kern van dit gebed ujn, dat Hij, die de harten van Keizers en Koningen leidt als waterbekken, tot al wat Hij wil, hun en hunne raadgevers, gedachten van vrede instorte. Moge straks het woord in vervulling gaan: Zy hebben op Hem vertrouwd, ja Hem als een waterstroom aangeloopen enze zijn niet beschaamd geworden. De Burgemeester. w. g. P. BESSELA AR. Voor den inhoud dezer rubriek «telt de Redactie zich niet aansprakelijk. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik H onderstaande in Uw blad te willen plaatsen. CBijvoorbaat mijn oprechten dank. In .Uw nummer van 12 dezer komt een ingezonden stuk voor door „Technische Ambtenaren" onderteekend. Dat deze amb tenaren te velde trekken voor hunne me de-ambtenaren is in hen allicht te prij zen. Doch waarom de heer 6pringer, die met die zaak niets te maken heeft op zulk een ongemotiveerde en banale ma nier er bij gesleept en. daaronder den heer Bouwer zoo hemelhoog te verheffen, terwijl men van die andere ambtenaren geen naam noemt. Zulks geeft veel te denken, 't Is misschien bijzondér technisch, doch volgens mij zeer ontactisch. Inderdaad, 't is de heer Springer en niemand anders, die met zijne reorganisatie vóórdat de heer Bouwer hier was onze stad op 't gebied vdn plantsoenen boven alle an dere steden heeft geplaatst en waarvan hem alleen de eer toekomt. Terwijl, enMat dient zeer zeker ook gezegd, de ambtenaren, wien, de zorg en liet onderhoud van de plantsoe nen xs toevertrouwd 'alle lof toekomt voor hunne leiding, en daarmede de waarde van het werk van den heer Êpringer nog doen stijgen. Door die plichtsbetrachting dwin gen zij meer de achting van 't publiek af, aan door een hoogeren titel, verkregen door vrienden of mede-ambtenaren ten koste van den kroon van een ander. iWaarom niet bij een dergelijk streven de rechtvaardigheid betracht, waarmede ik veronderstel dat men met meer zekerheid zijn doel zal bereiken, om de bedoelde plantsoen-ambtenaren op 't punt geplaatst te krijgen, wat titel en Sala ris betreft, waarop zij aanspraak mogen ma ken. Met hoogachting, EEN STADGENOOT, VOETBAL. OVERZICHT. De uitslagen in de West. Ie klasse van Zondag j.l. brachten ons een tweetal verrassingen. Haar lem wist tegen alle verwachtingen in, hare stad- genoote een nederlaag toe te brengen. Of de overwinning verdiend was, meen ik echter te moeten betwijfelen. Visser c.s. hebben inderdaad niet over déveine te ktagen gehad. De nederlaag der blauw-witten is voornamelijk te wijten aan het telkens en telkens weer wijzigen van de voor hoede, terwijl enkele spelers bovendien over een beslist onvoldoend schot beschikken. M. i. zou het elftal, als volgt samengesteld, beter voldoen B. Kaars Seypestein. B. Verweij Jhr. v. Suchtelen. Jhr. v. Spengler - G. Kaars Seypestein - N. Ker vel of H. de Jong. Breda Kolf - J. v. Langen - J. Laan - Gebrs. Francken. Van Langen zal beslist een aanwinst in de voorhoede blijken, weliswaar wordt de achter hoede dan eenigszins verzwakt, doch deze zal dan toch nog wel sterk genoeg blijven. Immers, wat heeft men aan een elftal, waarvan de achter hoede schitterend is en de voorhoede geen goals kan maken? Wat het Haarlem-elftalèetreft, hier speelde Tekelenburg weer een goede partij, hoe wel hij soms wel eens wat al te vurig was. Maas speelde veel te onbesuisd; meermalen zag ik hem beter. In de voorhoede was Jur. Haak weer „de man". Schravendijk is geen links-bui- ten. De tweede verrassing bracht ons Quick, dat met 20 van Sparta wist te winnen. Bosschart Sr. was zelfs zoo in vorm, dat de Rotterdam mers er niet in slaagden, ook maar de eer te redden. U. V. V. sloeg V. O. C. en D. F. C. won van Hercules, zooals ik verwachtte. Voor a.s. Zondag hebben de blauw-witte Hagenaars vrij-af. anders komen alle elftallen in het veld. Aan den Markettenweg ontvangt D. F. C. de H. F. C.'ers, de rood-witten zullen er m. i. wel in slagen om de punten in Dordt te houden, tenzij de H. F. C.-voorhoede eens een „degelijke" wijziging ondergaat. Haarlem speelt aan den Schoterweg tegen H. B. S. Of Haarlem na vier achtereenvolgende overwinningen er in zal slagen om thans ook over de „Zwartjes" te zegevieren? 't Zal wel moeite kosten en het zou me niets verwonderen, als het elftal nu weer eens faalde. In het Stadion te Rotterdam zal Sparta het zwakke Hercules ontmoeten en de Korver ex. zullen wel weten te winnen. Een donkere toekomst voor deze sym pathieke Utrechtsche club. De spannendste en belangrijkste wedstrijd is ongetwijfeld die tus- schen u. V. V. en Blauw-Wit. De voorhoede der U. V. V.'ers is beslist beter dan die der Amsterdammers en dat zal wel den doorslag geven. Vos-Buitenweg-van Rhijn vormen een trio, dat er wezen mag en zij zullen er wel voor zor gen, dat de punten in de Domstad blijven. Op Wassenaar zal H. V. V. den strijd aanbinden tegen de rood-zwarte Rotterdammers. Een gelijk spel of een overwinning voor de club van Feith zal wel het resultaat zijn. Voor de overige wed strijden raadplege men het programma. C. H. TE VERKOOPEO. TIAARLEM. Notitie van de perceelen die verkocht zullen worden in ,,'t Notaris huis", Bilderdijkstraat 1, op Zaterdag! 16 December, 's avonds na half 6. Notaris J. O. RURKENS. No. 1. Een Huis, jErf »n Tuintje te Haar lem aan de 'Breestraat. Get. no. 26. No. 2. Een Banketbakkerij met volledige inventaris van winkel en bakkerij (elec- trisch bedrjjf), bestaande in twee Huizen en Erven te Haarlem aan de Amsterdam straat. Get. no. 20 ©u 22. Notaris Mr. O. J. (BOERLAGE, te Heemstede. No. 8. Een Heerenhuis met Schuur, open Plaats en Voortuintje te Heemstede aan d© Uit ,den iBoschstraat. Get. no. 1. Notaris J. RATELBAND'. No. 4. Een Woon- ©n (Winkelhuis met Grond te Haarlem aan de Scheepmakers- dijk, met uitgang over ©en open erf naar de Papentorenvest. Get. no. 45. No. 6. Een Huis ©n Erf naast het vorige perceel. Get. no. 47. No. 0. Een Pakhuis met Bovenwoning J met afzonderlijken opgang en Erf naast het vorige perceel. Get. no. 49. De perceelen nos. 4, 6 en 6 gecombineerd. Notaris A. BERTLING. Een Heerenhuis en Erf met Tuin te Haar lem aan de Tempelierstraat. Get. no. 18. Notaris J. WILDSCHUT. Nos. 810. Drie aaneengebouwde Hee renhuizen en Erven te Haarlem aan de Parklaan, als: No. 8. Get. no. 65. No. 9. Get. no. 63. No. 10. Get. no. 61. De perceelen nos. 8 en 9 gecombineerd. De perc. nos. 8, 9 en 10 gecombineerd. Het perceel get. no. 59 is uit de hand verkocht. Notaris A. J. O. D A AMEN. No. 11. Een perceel Bouwterrein te Haar lem tusschen de Dubbele Buurt en het Zui- der Buitenspaarne, groot 1 are, 23 e.A. Notaris J. WILDSCHUT. No. 12. Een Woonhuis met Bchuur en Tuin te Schoten aan de Spionkopstraac. Get, no. 40. BUITENLAND. AMERIKA EN DU1TSCHLAND. LONDEN, 15 Dec. Reuter sèint: De „Daily Tel." verneemt uit New-York, dat volgens een verklaring van bevoegde zijde Wilson verdere vergissingen van Duitsche duikbootcomman.- danten zal beschouwen als een opzettelijke be- ieediging en de betrekkingen met Duitschland zal afbreken. Een vredesconferentie te Den Haag LONDEN, 15 Dec. (Part.) De correspondent van de New-York Times te Washington meldt, dat Bernstorff en andere Duitsche agenten me dedeelden, dat Duitschland de hoop koestert, dat president Wilson een vredesconferentie te 's-Gravenhage zal bewerken. De vredesvoorwaarden. LONDEN, 15 Dec. (Part.) Uit Washington wordt aan de Morning Post geseind, dat Bern storff verklaard heeft, dat de vredesvoorwaar den zullen worden geheim gehouden tot de ge volmachtigde vertegenwoordigers in conferentie bijeen zijn gekomen. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Bij de regeling der werkzaamheden heeft de voorzitter van de Tweede Kamer gezin speeld op de mogelijkheid dat nog vóór het reces een comité-generaal zou gehouden worden voor een bespreking over het in dienst houden van de weermacht. Maandag 18 Dec. hoopt de heer J. v. Rijn den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar als voerman in dienst trad hij. de Gemeente-Rei niging, alhier. Na. "vardedi Ding van een axr adeaniaoh. proefschrift, getiteld „Sttidia ad arbitrum in Menardi epitrapontibua exhibitum", werd te Leiden bevorderd tot doctor in de klassieke letterkunde de heer Berendus Keulen, geb. te Balk (Fr.), leeraar aan het gymnasium alhier. Gisteren herdacht onze collega van „Haar lem's Dagblad", de heer C. J. van Tilburg, het koperen jubileum zijner werkzaamheid aan dat dagblad. Door zijn collega's 'en vrienden werd hij zeer gefêteerd. Den vriendelijken collega ook onze gelukwenschen GEMEENTEZAKEN. RIJNSTEENDRIELING. De Vereeniging van Rij nsteen-f abrikan ten te Woerden, verzoekt den Raad, de Bouw en Woningverordening zóó te willen wijzi gen, dat het gebruik van Rijneteendrieling niet wordt belemmerd. B. ®n W. meen en dat het gebruik daarvan niet belemmerd wordt, mite de diktematen maar in acht genomen worden. Voor wijziging van ver ordening bestaat alzoo geen reden. Verhuring van Grond. De Overste der Maria-Stiehting heeft aan de gemeente verzocht wederom twee gedeelten grond aan de Kamperlaan voor één jaar te huren. B. en W. stellen voor, dat toe te staan. BI, VROUWENBOND - MOEDER-OÜRSUS Gisterenavond werd de eerste les gegeven van den moedereursue vanwege den R, R Vrouwenbond. Dr. P. K. J. Tervooren heeft be reidwillig de leiding van dezen cursus op zich genomen. Alle cursisten, die 21 °h opgegeven hadden, waren ook present. Een bewijs dat er liefhebberij voor dein aureus bestaat. De pre sidente, mevr. van Dieren-Bij voet, verwelkomde met een kort, hartelijk woordje, den dokter, alsmede de cursisten. Het was een leerzame avond, waarop de verzorging van den zuige ling in de eerste dagen des levens duidelijk werd toegelicht. Over 14 dagen wordt weder om een oursusles gegeven. Dan over de voeding van het kind. Uit het groot aantal vragen dat werd gesteld, bleek duidelijk dat er belangstel ling voor is en dat belooft ook groot nut van deze lessen. De R. K. Vrouwenbond komt voor zeker een woord van hulde toe voor het initia tief in dezen. geloof EN WETENSCHAP. In de „Kroon" had gisterenavond „Geloof en Wetenschap" een vergadering belegd, waar als spreker optrad de Zeereerw. Pater A. Gielen S. J. Zoo ooit een uitnemend ©preker voor G. en W. werd uitgenoodigd, dan zeker mi. Eohter was de opkomst bedroevend, hetgeen zeker niet aan het bestuur, nog minder aan den spreker mag worden geweten. Pater Gielen sprak over: Het nieuwe zoe ken en de oude Wijsheid naar aanleiding van Jean Christophe. In boeiende, gesmeed© taal behandelde hij het erbarmelijke tasten en dolen der nieu were wetenschap, tegenover de oude, wijze leer van het tweeduizendjarige Christendom. Hij deed dit naar aanleiding van het nieuwe persproduot, waarvan reeds twee Nederlandsche vertalingen aan 't verschij nen zijn: Jean Christophe, van Romain Rolland. Om het werk ln tien deelen naar waarde te beoordéelen, zette pater Gielen den schrijver allereerst in het kader v&fl. gijn tijd; gaf eenige bijzonderheden nit zijn levensloop en ten slotte den korten inhoud van het boek. Daarvoor gebruikte Pater Gielen het eer ste deel van den avond, om in het tweede tot een beoordeeling van den roman over te gaan. Van de levensbijzonderheden van Rolland zij alleen vermeld, dat bij in 1866 te Clarency werd geboren; dat bij groote liefde voor de muziek koesterde; studeerde aan de Eeole normale te Parijs, neigde tot Pantheïsme en daarna tot het Bouddhisme en meende op twintigjarigen leeftijd in staat te zijn om met zijn twintigjarige hersenen een eigen levensbeschouwing geen gecopieerdegnaar een eigen te kunnen opbouwen, waaraan hij zijn geheele leven genoeg zou hebben. Hü werd leeraar aan de Ecole normale en aan de Sorbonne. Sedert het begin van den oorlog verblijft Rolland in Zwitserland, zijn brochure: „Au dessus de la Mêlée", waarin hij zieh poogde te plaatsen boven het strijdgewoel, berok kende hem den afval van vele vrienden in Frankrijk. Spr. hoopte dat de vernedering, die hij ondergaat, voor hem het middel moge zijn evenals voor Jean Christophe om tot de waarheid te komen. Rolland zelf teekent spr. als een vrijzin nige, die zijn eigen weg wil kiezen; zijn eigen levensbeschouwing wil maken; 'n verachter van het gezag, behalve van het zijne; die is als iemand, die, zonder architect, metselaar of timmerman te zijn, zijn eigen huis wil bouwen, beter dan iemand anders dat kan. Na de letvensbeschouwing van Rolland, in verband met die van Tolstoï, Zola e.a. aan de waarheid te hebben getoetst, ging pater Gielen tot de behandeling van den roman zelf: Jean Christophe over, waarvan hij den korten inhoud eerst weergaf. Het boek is in verschillende tijdvakken geschreven en ontzettend langdradig. De hoofdpersoon Jean Christophe waarvan Rolland een musicus (Beethoven) heeft ge maakt, moet dan den leugen in Duitschland ontmaskeren en den leugen in Frankrijk, waartegenover hij zijn eigen denkbeelden die der perfectie plaatst. Hij schimpt op alle bestaande toestanden, op de kunst, op alles, samengevat in dezen oproep: Balayez votre maisonl Veeg uw buis schoon! Na een val, vindt Jean Christophe dan rust in Italië. Dat is het ideaal: na een leven van werken, de rust, de Olympische rust. Pater Gielen trok een magnifieke parallel tusschen de Faust van Goethe en de Jean Christophe van Rolland, de overeenkomst van ideeën in verschillende passages en op zetten duidelijk doende uitkomen. Ook de theosofische strekking van het boek werd door pater Gielen belicht, blij kende vooral nit de woorden van den ster venden Jean Christophe: Je renaitrai A un nouveou combat. Ik zal herboren worden vcor een nieuwen strijd. Het botte spiritualisme in dit boek, stelde pater Gielen tegenover het aloude weten van de tweeduizendjarige 'leer van Christus. Hij beklaagt Rolland e. a. dat zij tasten en zoe ken naar een levensbeschouwing waar deze kant en klaar voor hen gereed ligt. Hij be toont bitter medelijden met de ongelukkigen en onverstandigen, die wel in de leer gaan bij een Spinoza, maar wei-geren te zitten aan de voeten van Christus, die reeds 2000 jaar geleden het geheim van een gelukkig leven gaf in de beroemde bergrede: Zalig zijn zij, die rein en zuiver van harte zijn! Rolland antwoordde, toen men hem vroeg wat hij van J. C. had willen maken, dat hij daarvan een mensch had willen maken, die groeit. Het eenige wat spr. Voor groei in dien mensch ziet, is juist dat waar hij ster ker wordt in de aloude christelijke deugden. In Christus is het ideaal. De afwezigen hebben een sehoone gelegen heid verzuimd om in sterke, gespierde taal do altijd nieuwe grootschheid van het Oude Weten het geheim van Christus te hooren verkondigen nit den mond van Pater Gielen. Dat is jammer! Zeer jammer! Doch moge de gespannen aandacht, waarmee pater Gielen van het begin tot het einde ge volgd werd, hem dezelfde voldoening geven als een volle zaal hem zou gegeven hebben. Het genot door het kleine aantal toehoorders gesmaakt, is hijzonder groot geweest. De heer Kraetzer, die de vergadering opende en sloot met den christelijken groet, bracht dat welsprekend onder woorden. WELDADIGHEIDS-FANCYFAIR IN HET BRONGEBOUW. De voorbereidingen voor het feest van he den zijn voleindigd en het Brongebouw is onherkenbaar veranderd. Het is een lust oord geworden. De zaal wordt schitterend verlicht met een electrische lichtsterkte van 15000 kaarsen. De Prins en Prinses de Ligne uit 's-Graven hage, de burgemeester met zijn familie, dé Stellingcommandant met zijn staf en tal van andere autoriteiten hebben kennis ge geven, dat zij het feest met hun tegenwoor digheid zullen vereeren. Bijna het geheele Brongebouw wordt in gebruik genomen. Ook de bovenzaal, waar tableaux zullen vertoond worden. Om het feest een zooveel mogelijk huiselijk aanzien te doen krijgen, zal, ook met het oog op de lichtibesparing, in de eetzalen gebruik gemaakt worden van candelabres met kaarsen. VERKOOP VAN HOUTGEWAS. De verkoop van Houtgewas ten bate van de f meen te bracht gisteren de som van f 5471 op. el een bewijs hoe hoog de houtprijzen tegen woordig zijn. GRATIS BROOD EN KOFFIE. Er zijn giften ingekomen bij: H. London, Camplaan 38 f 25; A. v. d. Vaart, Gr. Hout straat 18 rood van H. H. f 5.van Dr. C. f 2.50, Heemstede; van H;. 5— Motto H. Klub f 2.50. Bij J. Miezérus, KI. Houtweg 7, van Huis houd- en Industrieschool f 7.50; 1ste Costuum- klasse Huishoud-Industrieschool f 3.W. Heins, Lange Margarethastraat 38, Mej. V. f 1.35; W. Guskens, Parklaan 85 v. Z. f 1. Dinsdag 19 Dec. begint de uitdeeling. MET' MILITAIRE EER In het hospitaal is overleden de mil. J„ die Dinsdag met militaire eer zal worden begraven. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijChr. Meijer, M. v. Heemskerkstraat 83, kinderportemonnaie met inhoud; J. Buis, Anthoniestraafc 51 rood, knip- ma>: G. Sommet, A'damatraat .3 _b, kindecpoj- tret: J. Brakel, B reestraat 1 rood, kinderpok bontje; G. v. Dam, Reitstraat 29, Schoten, schakelarmbandD. Guske, RaamMeeg 17 rood, kindermuts; G. Oostwald, Zijlvest 11, onder broek en hemd; J. v. Heerde, Zoetestraat 2? rood, rijwielpomp; J. Vonkenberg, Adr. Loosje» straat 34, zakmes; Fr. Uittenbosch, kamper vest 7b rood, kinderportemonnaie met inhoudt R. de Vries, Berckheijdestraat 17 rood, net met Engelsehe sleutel en spuitje; W. Laan, As- sendelverstraat 40 a, duimstok. BI ffGEIMJJKE STAND Geboren: 12 Dec. d. v. O. C. Middel dorpDieben. 13 Dec. d. v. E. Groe- neveldde Winter. 14 Dec. z. v. N. Kloosv. 't Hert. d. v. D. de Vries Klein. d. v. A. VerdelKolkman. 15 Dec. z. v. B. v. WortMoliema. Overleden: 13 Dec. J. A. 2 j. d. v. J. v. K> onselaar, Barendsestraat. C. H. G. HoogkamerSprengers, 82 j. Jansstraat. 14 Dec. O. C. v. d. StouweRomp, 64 j. Oranjestraat. ,W. de Jong—v. ÏBakel, 58 j, Beeksteeg. F. A. v. PuttenKoks, 24 j. .Ursulastraat. (Zitting van gisteren.) Een vreemd heerschap. Ergens in Heemstede woont een meneer geheel op zichzelf, die zooals-ie zelf zei geen mensch kwaad doet. Bij dezen meneer heeft zekere A. P. op 17 September met drie steenen vier ruiten ingegooid. Waarom? Volgens bekl. P., omdat de meneer daarmee een verdiende straf kreeg voor zijn onhebbelijk, ja onhoudbaar optreden daar in de buurt. Hij schijnt nogal van schelden te houden en een heele troep kleine kin deren, die daar wonen, krijgen woorden van ai te hooren, die gewoon niet te vertellen zijn en al lerminst geschikt moeten wezen voor kinderooren. Drie buurvrouwen kwamen dit een voor een be vestigen. Ze hadden al een klacht bij de politie ingediend, want hun kindertjes waren gewoon weg niet veilig voor den onbetamelijke-woorden- vloed van dezen raren sinjeur. Op dien bewusien dag was hij weer bezig geweest en een der mannelijke buurtgenooten, die al eens wilde af rekenen mèt dezen meneer, had booze plannen. De vrouwen hielden hem echter tegen. Maar toen P. met een kar met steenen bij zich, passeerde, en hoorde, dat de meneer „weer bezig was ge weest", kon hij zich niet inhouden. Een, twee, drie steenen .vlogen successievelijk naar de ruiten van de kamer, waarin de slechte buur gevlucht was Het O. M. nam aan, dat deze ruiten-vernieling door den eersten getuige (den meneer) was uit- getokt en vroeg daarom geen strenge straf. De ei^m was 5 gulden boete. Die zal de buurt wel gezamenlijk betalen! Vechtersbazen. Een kanonnier en een cavalerist hebben 't, in den nacht van 16 op 17 September, toen beiden nog burger waren, in den Zuidwijkermeerpolder, tusschen Assendelft en Beverwijk, aan den stok gehad met drie Wijkers. De cavalerist, S. gehee- ten, was eigenlijk met een ander de drie achterop gekomen en, blijkbaar op uitdaging min of meer van S. en z'n makker was men aan 't bakkeleien geraakt. De drie waren nuchter, althans niet dronken, de twee anderen schijnen niet geheel „zuiver" te zijn geweest. Een der getuigen zei althans, dat S. „een beetje op had Van S. was het 't ergste. Die had met een mes gestoken en een der drie aan den schouder verwond, zoodat de dokter er bij moest komen. De kameraad van S. schijnt niet opvallend van de partij geweest te zijn; hij was althans niet opgeroepen om in het zondenbankje te verschijnen. De andere beklaagde was zekere van B., die eigenlijk niets met het geval had uit te staan, maar de vechtenden passeerde, en toen, met de beste bedoelingen bezield, interventie-aspiraties kreeg. Hij begreep ook al te laat, dat inmenging van neutralen hiermee eindigt, dat ze aan het kortste eind trekkenNu zat hij hier en het bleek, dat hij de verzoening tot stand wilde brengen met geweld. Want hij had er een zoo'n klap gegeven, dat deze in den sloot rolde, waar bekl. den getuige toen weer had uitgehaald. President: Dus eerst gaf je hem 'n klap, dat ie in den sloot viel, en toen kwam je goede hart meteen weer boven Een der rechters: En toen-ie d'r uit was, gaf je 'm toen weer 'n klap? Een andere getuige had een schop en een klap gehad. President: U bent immers ook geslagen Getuige.- Ja, maar dat hinderde niet Tegen S., die mishandeling met een mes pleeg de, vroeg de officier 1 maand gev. straf. Van B. hoorde f, 15.— als eisch tegen zich vragen. Een niet-gevoelde slag. Te Upendam heeft de 19-jarige P. W., een slagersknecht een fikschen slag gegeven op het hoofd, met de vuist. Het was kermis en de drank had roering onder de menschen gebracht. Dat schijnt nogal rumoerig te zijn dan, want de politie kan er, zoo de inspecteur vertelde, geen. wijs uit worden. Maar den slag op het hoofd van den slagersknecht had ze dan toch gezien, 't Was een flinke tik geweest, achter op den hoed van het slachtoffer: het hoofddeksel had z'n hachje d'r tenminste bij ingeschoten. Overi-, gens schijnt het gevalletje op zichzelf niet zoo bar ernstig te zijn geweest. Het slachtoffer ver klaarde tenminste, dat hij geen pijn had gehad., „Zou je d'r dan nog wel eens een paar zoo willen hebben," vroeg een der rechtere. En de, president zei: „Je hebt 't toch zeker wel gevoeld. Het behoeft toch niet dadelijk zóó erg te zijn, dat je denkt, dat overleef ik niet?!"Nu, bekl.' kon er blijkbaar nogal tegen, maar gevoeld had- ie 't dan toch wel 'n beetje. De ambtenaar van het O. M. vroeg tegen bekl., die nogal brutaal, was, en zeide, dat de politie leugens stond te vertellen, 15 boëte of 15 dagen hechtenis. Vischdiefslal. Ten slotte kwam nog voor de 21-jarige M. S., thans hier woonachtig, die op 16 September te IJmuiden een mand schelvisch had gestolen. Beklaagde is al eens wegens diefstal gevonnist. Wegens diefstal bij herhaling eischte het O. M.' 2 maanden gev. straf. Het beroep op den „groote onbekende" baatte bekl. niet veel. S. dischte een] verhaal op van een man, die hem gevraagd; had den mand weg te brengen naar het station, dan zou hij een kwartje verdienen. Maar hij kent dien man niet. Bekl. ontkende, desalniette min halsstarrig. Die man zou 't kunnen bewijs zen, dat 't waar was wat hij zei. Een der rechtere: nu, ga dien man en dat kwartje dan maar eens opzoeken. President: Ja, en dan wordt 't onderzoek ia deze zaak intusschen gesloten Ter terechtzitting werden allereei-f haudeld eenige overtredingen van de \v het geslacht. Een Beverwijker slacht' i een Kalf geslacht, zonder dit bij den bu.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2