SPORT EN WEDSTRIJDER BUITENLAND EËSENEIELAND ST-JIDSHIE UW8 VRAGENBUS Onzelfzuchtig. bier chten tn drie reïgeüs. SOCSAQ-E BERICSflTEÜ hinderwet. INGEZONDEN. H. V. V.—V. O. C. i A OOSTENRIJK. Die nieuwe Keizerin van Oostenrijk!- Hongarije, Er is al veel geschreven over den nieu wen Keizer van Oostenrijk, en zijne gade. Lange opstellen werden gewijd aan zijne voortreffelijke gaven van geest en hart, zijne militaire opleiding en aan zijn eerste optreden als hoofd der Donau-monarchie; i i bijzonderheden werd verteld van hare wel verzorgde opvoeding, haar kunstsmaak en groote begaafdheden, vooral werd nadruk gelegd op hare uitstekende godsvrucht. Wat echter in den lande en daar buiten minder bekend zal zijn, zoo wordt aan de „Mb." geschreven, is, dat de tegenwoordige Keizerin Zita tot naasten voorbereider ha- rer Eerste H. Communie een Nederlander heeft gehad en wel den Zeereerw. pater Egbertus fcimeets van de Orde der Minder broeders, die jarenlang hoofd was der Fran- ciscaansche drukkerij te Quaracchi bij Flo rence en alzoo niet ver verwijderd was van het Kas.eal der hertogelijke familie. Hij gaf haar de laatste voorbereiding tot de Larste H. Communie, welker plechtigheid hij bijwoonde, terwijl hij ook aanzat bij Let famUie.eest te dier gelegenheid. Lit het testament van keizer Frans Jozef. Volgens de „Münchener Neueste Nachrich- terb' heeft de overleden Keizer Frans Jozef, in zijn testament in de eerste plaats aan de verzor ging van de slachtoffers van den oorlog gedacht en aan gewonden, invaliden en achtergebleven betrekkingen van gevallen soldaten, 60,000,000 kronen vermaakt. Zijn beide dochters en zijn kleindochter, prinses Windischgratz, de erfge name van kroonprins Rudolf, ontvangen elk 20 millioen kronen. Het overblijvende' ten bedrage van 10 millioen is voor verschillende legaten be stemd. FRANKRIJK. Het dioeees Lyon. Naar dc „Neue Zür. Nachr." uit Rome ver neemt, zal het diocees Lyon in twee deelen ge scheiden worden, het aartsbisdom Lyon en waar schijnlijk het bisdom St. Eiienne. Het diocees Lyon telt ongeveer 1,500,000 Katholieken. In 1833 werd het door Paus Leo Xiil tot aarts bisdom verheven. Sedert het begin van den oorlog zijn reeds 200 Noorweegache schepen, met 'n v er zeker ings- Waarde van ongeveer 3D mill, gulden gezonken. Uit Lugano wordt aan het „Berl. Tagebl." geseind, dat de luchtschipfabriek te Monza in Italië do-or brand volkomen vernield is. Er zijn aanwijzingen dat het ultimatum van de geallieerden aan Griekenland door de regeering in beginsel zijn aangenomen. Sedert 9 December staken de ketelmakers in Liverpool, ondanks de dringende vertoogen der bondsleidera. Eisch: hooger loon. Volgens „Az.- Ujseg" zijn graaf Julius An- dr&ssy en graaf Albert At pony i tot nieuwe ridders van bet Gulden Vlies benoemd. De NIEUWE SPOORWEGREGELING. Aan inlichtingen de het „Utr. Dbl." heeft ontvangen van den directeur-generaal der Staatsspoorwegen over de aanstaande beper king van den treinendienst on.koenen wij het volgende: Sedert het uitbreken van den oorlog werd bij de Staatsspoor het aantal treinen met ongeveer 2b pOt. vermindeid, als een gevo g van het mmdere materiaal waarover beschikt kon worden. Bleel' dus 75 pOt. van den nor malen treindienst gehandhaafd. Op dit 75 pCt. zal, te beginnen met den Sen Januari 1917, wederom 25 pOt. worden bezuinigd wat het aantal tremen aangaat, thans a.s een noodzakelijk gevolg van den ko.ennood. Men heeft den laatsten tijd wel eens eeniger- mate wantrouwend gevraagd, óf de kolen- nood nu inderdaad ai zóó nijpend was te be schouwen, dat eon dusdanig ingrijpende maat regel op den spoorwegdienst onvermijdelijk was. He. antwoord op 'die vraag moet in don meest steLigen zin bevestigend luiden; de directies van de spoorwegmaatschappijen zien den toestand ten opzichte van de kolenvcorzie- ning met groote bezorgdheid in. Een enkel cijfer. In normale tijden heeft de Staatsspoor een kolen vöorraad, t.ereikend v .or ©en m and of drie; die voorraad is reeds nu geslonken tot enkele weken, is dus zéér bedenkelijk in gekrompen Wat aan kolen woixL aangevoerd is ten eenenmale onvo.doende cn do prijs er van is ruim drie maal zoo hoog gewor den als vóór den oorlog. De ko.onni.oi is zoo doende voor de spoorwegen zè.r ernstig ge worden en derhalve moesten krasse maat regelen worden genomen, om op de kolen te besparen wat mogelijk is. Da voorioo- pige oplossing is op verschillende manieren gevonden: inkrimping van het aantal trei nen over het geheele net en tempering van het spoorwegvervoer door verhoog, ng der ta rieven. Beide maatregelen houden nauw met elkander verband; op het oogonblik is het reizigers ver voer in het geheele land buiten gewoon groot, men ziet dat dagelijks en Bpeciaal des Zaterdags is het vervoer zóó enorm, dat o.a. naar het Noorden des lands Idrie en soms vier volgtreineu moeten wor den ingelegd, om den toevloed van passa giers te kunnen verwerken. Wanneer nu het aantal treinen opnieuw wordt ingekrompen, zoo als weidra te gebeuren staat, zal met dat aanmerkelijk kiener getal over blij wende treinen een zeilde menschenmassa moeten wor den verplaatst, indien de tarieven om gewijzigd blijven. Hat vervoer is op deze wijae: hetzelfde aantal reiziger* maar bedenkelijk minder treinen, niet vol te houden. Versterking der gehandhaafde treinen laat de kolennood absoluut niet toe en dus moest iets worden .bedacht, om tegelijkertijd met de verminde- jjing van het aantal treinen, ook een vermin- ideripg van het aantal reizigers te bewerk- 'steliigen. Dit laatste was even noodzakelijk als het eerste. En zoo heeft men, noodge dwongen, een tariefsvenhooging ontworpen, die geen andere bedoeling heeft dan deze: tempering van het reizigerrvervoer, getijk- tijdig met de inperking van den spoorweg- dieist^ Gelegenheid om de verhooging van Itot tarief uit te werken over de .versohilleur ae afstanden, en daarbij ln aanmerking te nemen tal van bijzondere omstandigheden, ontbrak; er moest met spoed worden gehan- deld en zoo werd kortheidshalve*. aangeno men een algemeene prijsverhooging van 20 procent, onverschillig lange of korte afstan den. Iemand die van Utrecht naar Woerden spoort, zal evengoed 20 pCt. méér voor zijn 'biljet moeten geven als iemand die van Utrecht naar- Maastricht reist. Ook in de 'kilometerboekjes zal 20 Pet. méér worden genoteerd, t.w. in dezen vorm: dat een af stand, die anders voor 100 Kilometer te boek staat, voortaan zal worden genoteerd voor 120 K.M. De spoorwegdirecties hopen met deze tariefsverhooging den toevloed van passagiers te kunnen minderen en aldus den dienst met minder treinen mogelijk te maken. Of deze maatregel helpen zal? Men zal dat hébhen af te wachten. Als het re sultaat niet aan de verwachting beantwoordt zullen de maatregelen van nog verdere strekking genomen moeten worden en dan kon de toestand voor het publiek nog wel eens véél onpleizieriger worden. In dit ver hand zij gewezen op de. bepaling die men bijv. in Duitsohland kent: dat de reiziger zal moeten kunnen aantoonen, voor welk doel hij wenscht te reizen. Met opzet gaat de nieuwe toestand pas den Pen Januari in en niet den len Januari, teneinde den velen militairen die rondom Nieuwjaar op reis zijn, ruimschoots gelegenheid te bieden op hun standplaatsen terug te keeren. Her haald zij neg eens met nadruk: de hier aan gekondigde maatregelen zijn beslist nood zakelijk, om den loop van de voornaamste treinen zoo lang mogelijk te secureeren. Als men verneemt, dat de Staatsspoor over de maand November slechts de helft van de hoeveelheid kolen kon krijgen die voor het verbruik bij den treindienst beschikbaar moet wezen, waardoor het noodig werd den voorraad aan te spreken, dan zal men moe ten erkennen, dat krachtig ingrijpen gebo den werd geacht. Blijkt dat ingrijpen van thans nog niet voldoende te wezen, dan zul len dc directies verder zien. SINT RAPHAEL. Te Utrecht vergaderde Woensdag on der leiding' van deii heer Hellemans te Boxtel de Raad van afgevaerdigden van den Ned. R, K. Bond van Spoor- en Tramw- personeel „St. Raphaël". In zijn openings woord herinnerde de voorzitter er aan,.dat het ledental der organisatie 5net ruim 50 pCt. is gestegen en thans 8300 man bedraagt. Ook het vertrouwen in de organisatie is gestegen. Naast den groei van St. Raphaël hebben de andere organisaties ook den bloeitijd on dervonden. Dit geeft de hoop op de toekomst dat 't geheele personeel mettertijd zal ge organiseerd zijn. Dat geeft een sterke positie tegenover de maatschappijen. Maar er dient opgepast te worden; gezorgd moet worden, dat de beginselen in het organisatieleven duidelijk omlijnd naar voren komen. De plaatselijke afdeelingen dienen er voor te werken, dat de leden ontwikkeld worden, om flink uit de oogen te kunnen zien en te onderscheiden de waarde en de kracht der beginselen. AA» dè.t gebeurt, ravl liet jaar 1917 een vruchtbaar vereenigingsjaar worden. Spr. wil nog constateeren, dat met den dag duidelijker wordt de afkeer, die in de soc.- democratische organisatie heenscht tegen samenwerking met de katholieke organisa ties. Doch bevreesd hoeft men niet te zijn: de tijden zijn eerder zoé, dat de sociaal-dein. organisatie bij St. Raphaël moet bedelen om samenwerking, dan omgekeerd. Verschillende huishoudelijke zaken wer den afgedaan en een verslag der werkzaam heden gegeven. De invloed van de organisatie op de Tram wegen is stijgende; bij de Hollandsohen Buurtspoorweg zijn voor het personeel ver schillende verbeteringen tot stand gebracht. Op verzoek van de afdeeling Tilburg is door de organisatie het initiatief genomen tot een actie tegen het stukkeniwerk-stelsel bij de S.S., dat onaangename kanten voor het personeel heeft. De voorzitter deelt nog mede, dat door de actie hij de H. IJ. S. M. de duurtetoeslag is gehandhaafd en verschillende verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden van het personeel zijn verkregen, wat de Maatschappij op een bedrag van ongeveer f180.000 komt te staan. Do vergadering keurt het beleid van het bestuur goed. Aanwezig zijn 72 afdeelingen, uitbrengend 186 stemmen. Afwezig 86 afdeelingen en 2 correspondentschappen. Na een pauze van een half uur wordt overgegaan tot de behandeling der voor stellen. Kort na de hervatting komt Pastoor A. N. Mutsaer», Adviseur van St. Raphaël ter vergadering. Van de vooratellen vermelden wij, dat en kele wijzigingen in de statuten werden vast gesteld. Bij artikel 1 wordt een alinea ingevoegd, bepalende, dat de leden van St. Raphaël zoo niet ambtenaar, verplicht zijn zich eveneens aan te sluiten bij de standsorganisatie voor werklieden, zoo deee ter plaatse bestaat of wordt opgericht, en zich zooveel mogelijk tot groepen of correspondentschappen moe ten vereenigen. Op voorstel van het hoofdbestuur spreekt de Raad van Afgevaardigden de wensche- lijkiheid uit, dat de aangesloten vereenigin- gen door statuten-wijzigingen de toetreding van vrouwelijk personeel mogelijk maken. Zulks met het oog op het feit, dat de Bond geen vrouwen onder zijn leden kan opnemen. Met den wenscli van Pastoor Mutsaers, dat het hoofdbestuur het er op aanlegge, een eigen organisatie te vormen van vrouwelijke geëmployeerden van spoor- en tramwegen, onder leiding van St. Raphaël, zal rekening gehouden worden. Het bestuur zegt, op voorstel van Pastoor Donders, toe, zoodra de omstandigheden het toelaten, over te gaan tot het laten verschij nen van „Het Rechte Spoor" in het oude formaat, en onder den ouden kop. Enkele voorstellen tot verzekering tegen ongevallen, worden, als vallend, buiten den kring der actie, verworpen. Een voorstel, het H. B. op te dragen, de leden bij een soliede maatschappij te laten verzekeren tegen de nadeelige gevolgen van •en spoorwegongeval bii reizen oo gunstvcü- biljet, was gegrond op de gangbare meening, dat spoorwegpersoneel geen recht heeft op nitkeering van pensioen, schadeloosstelling e. d., als het een ongeval overkomt bij reizen op gunstvrijibiljetten. Een voorstel, om gepensioneerden lid te doen blijven van den bond, wordt verworpen doch het besfuur zegt toe, dat in voorko mende gevallen aan hnlpbehoenige ge pensioneerden hulp zal worden verleend. Een voorstel,te ijveren voor kindertoeslag, wordt door het hoofdbestuur afgewezen met het oog er op, de samenwerking met de an dere organisaties zoo sterk mogelijk te doen zijn, waar deze meer voelen voor een duurte toeslag. Nochtans zal het hoofdbestuur zien te verkrijgen, wat op dit punt mogelijk is, daar het persoonlijk veel voelt voor kinder toeslag. De vergadering gaat daarmede aceoord. Op voorstel van de afdeeling Breda, zal bet hoofdbestuur ageeren voor meer vrije Zondagen; zoo ook voor een meer uniforme regeling der uitbetaling van de gratificaties bij 25-jarige dienstvervulling door invoering van een regeling,als thans bij de SS. bestaat. Het hoofdbestuur zal de Mij. S.S. verzoe ken, kinderen van deelgenooten in Ziekte- en Ondersteuningsfonds in de gelegenheid te stellen, lid te blijven tot den 25-jarigen leef tijd; verder terugbetaling van herkeurings kosten, een nitkeering van f15 uit bet Z. en O.-fonds voor de leden van dat fonds bij be valling der echtgenooten en 1 dag extra verlof bij bevalling der echtgenooten. Bij de directie der H. S. M. 7,al er op aan gedrongen wordenbij verplaatsing voor dienst, (niet op verzoek) naar een plaats, waar geen woning te vinden is voor den tijd, dat geen woning kan betrokken worden, de- taebeeringskosten te verleenen. Pogingen zullen in het werk gesteld wor den om de vergoeding voor ©verplaatsings kosten voor alle gebnwde en ongehuwde be ambten gelijk te stellen. Naar aanleiding van enkele voorstellen te ageeren voor uitbreiding van het aantal vrij'biljetten zullen afgewacht worden de re sultaten der fusie tusschen S.S. en H. IJ. S. M. te dezen aanzien. Aangedrongen zal worden op de spoediger uitbetaling der premies bij de H. S. M. Na de rondvraag wordt de vergadering te ongeveer vijf uur gesloten. DE TABAKSNIJVERHEÏD. In de sigaren- en tabaksnij,verbeid in Noord- Brabant, wordt thans .vrijwel algemeen met ver korte werkuren gearbe:d, dit zoowel ter bespa ring van kunstlicht, als wegens verminderden bed rijf somzet. KERSTFEEST VOOR DE KINDEREN VAN GEMOBILISEERDEN. Men schrijft ons: Evenals in 1914 en 1915 bestaat ook dit jaar bij mejuffrouw Mary Fleischmann het voor nemen om de kinderen van de gemobiliseer- den en ook van hen die reeds met verlof zijn, voor zooveel mogelijk met een Kerstgave te verrassen, hen te onthalen en hen in *t al gemeen een feest te bereiden. Voor dit doel heeft de Commandant van het 10e Rag. Infanterie, luitenant-kolonel Berenschot welwillend liet. jrymnastidklokaal aan de Bakenessergraoht beschikbaar ge steld. Het feest zal op 27 December a-s. plaarts hebben van 48 uur n.m., voor kinderen tusschen 6 en 12 jaar; de oudera kunnen het aantal kinderen (jongens en meisjes afzon derlijk) dat aan het feest wenscht deel te nemen, vóór 20 December a.s. aan mej. F. schriftelijk opgeven, waarna de uitnoodi- gingskaarten zullen worden toegezonden. Alhoewel reeds een aantal voorwerpen als speelgoed en anderszins aanwezig is bij mej. F„ is een vermeerdering van dit aantal, met het oog op de vele kinderen, zeer ge- wenscht. Ondanks het vele dat in de tegenwoordige tijdsomstandigheden wordt gevraagd,durven wij hier dan ook nog wel een beroep te doen op de vele kindervrienden, voor toezending van voorwerpen van kindergeschenken, klee- ren of een gave daarvoor, terwijl ook geen twijfel bestaat of versnaperingen voor de kleinen zullen nog wel bü mej. F, thuis worden bezorgd. Wij verzoeken onze stadgenooten mej. Fleischmann in haar lofwaardig streven ook ditmaal te steunen en haar in staat te stel len den kinderen, hierboven bedoeld, een feest te bereiden, dat, door do hulp van vele inwoners van Haarlom en Cms trek en, ©en mooi feest kan worden. Ingekomen is een verzoekschrift van de Maatschappij tot voortzetting der zaken, gedreven onder den naam vau UI aas Tilly, om vergunning tot oprichting van eene in richting tot het verwerken vaii benzol en het in voorraad hebben van K-G. benzol, in het gebouw, ingericht voor °Hekakerij met bergplaats voor terpemtl11' aan het Z. Buitenspaarne o.z.; van de firma L. Gièbels en Oo., om ver gunning tot uitbreiding van smederij in het perceel aan de Ged. Oud® Gracht No. 7 en 7 rood door het daarin plaatsen van werktuigen en 't vergrooten d er werk ruimte. van de Naamlooze vennootschap tot expL van de margarinefabriek, voorheen onder de firma J. van der Griendt en Zn-, om vergun ning tot uitbreiding van bare fabriek aan den Spaarndamschen w&S door het bijplaatsen van een stoonirvat. Aan J. Noordeloos is vergunning verleend tot uitbreiding van de bakkerij m het perceel aan de Leidacke Straat No. 26, door liet daarin plaatsen van werktuigen. V r. Ik ben van de lichting *917 en ingedeeld bij het lie Bat. van het le Reg- Vestingartillerie te Utrecht. Weet u ook, wanneer ik op moet komen? A n t w. Nog niet bekend. V r. Waar is het secretariaat (van het district Haarlem) van het „Nationaal Comité tot steun aan miliciens?" A n t w. Secretaris is de heer Mr. A. F. van Hall, Spruitenboschstraat V, alhier. TJ kunt zich ook wenden tot den heer T- L, van Wagtendonk, Raamsrap»! 0. V r. Bestaat er een opleidingsschool of cursus voor koks en kellners? Zoo ja, waar? A n t w. Wendt u voor koks tot de Amster- damsche Huishoudschool, Zandpad, te Amster dam, om inlichtingen. Een opleiding voor kell ners kennen wij niet, dan die in de praciijk ver kregen wordt. V r. Kunt u mij de namen en adressen opge ven van eenige leden van het Hoofdbestuur van het Brongebouw? Van wien gaat het Bronge bouw uit? A n t w. Het Brongebouw is een appendex van het Staalbad „Haarlem", waarvan de exploi tatie wordt gevoerd door de Maatsch. tot Exploi tatie van Staalwaterbronnen te Haarlem. Com missarissen zijn de heeren: D. E. L. v. d. Arend, ie Aerdenhout; jiir. Mr. F. W. v. Siyrum, te Haarlem; A. de Clercq. Btoemendaal. Directeur is de heer A. Koolhoven, te Bloemendaal. V r. 1. Wanneer zal vermoedelijk, naar uw meening, de landstorm-lichting 19Ü8 op moeten komen 2. Ik woon in de gemeente Velsen; hen land- stormer der lichting 1908 en heb vrouw en 2 kinderen. Hoeveel vergoeding krijgt mijn vrouw bij eventueele opkomst? Mijn inkomen is 20 per week. 3. Tot wien moet ik mij' wenden bij eventueel verschil over de te verstrekken vergoeding? Antw. 1. Daar is neg geen gissing op te maken. 2. Dat bepaalt de burgemeester. 3. U kunt in beroep komen hij een speciaal daartoe ingestelde commissie. V r. Iic heb een geverfd kastje. Met het ver huizen zijn daar regendruppels op gekomen en cue zijn wat uitgeoeten. Is daar wat aan te doen? Antw. Dat kastje zal in de was staan. Neem een stukje fijn schuurpapier, of, wanneer het fijn hout is, een verwarmde kurk van een champagneflesch en wrijf daarmede de plekken. Zet 't daarna weer in de was. V r. Worden kleermakers, die per uur op een atelier werken, de feestdagen, zooals Kerstda gen, Nieuwjaarsdag, 2e Paaschdag enz. uitbe taald? Antw. Neen; tenzij dat contractueel anders is overeengekomen. V r. Kunt u mij een middel tegen treinziekte aan de hand doen? Antw. Wij kennen er geen. Wie weet er een? En, zouden wij willen vragen, wie weet nog een goed middel tegen zeeziekte ook? V r. Ik heb een kanarie die zich de veeren uitpikt. Wat kan ik er aan doen om dit tegen te gaan? A n t w. Geef uw vogel veel afwisseling. En leg in de kooi sepia. Voer uw vogel vooral geen suiker. V r. Als men in 1911, '12, '13 gemiddeld 1200 gulden heeft verdiend en in 1914 en '15 gemid deld 1600 gulden, moet men dan van elke 100 gulden 30 procent oorlogswinst betalen? A n tw. Neen. Vr. Wat is promoveeren op stellingen? Antw. Bevorderd worden tot dr. mr., na de verdediging van stellingen, oftewel grondge dachten, in tegenstelling met bevorderen op proef schrift. Voor den inhoud dezer rubriek stelt Redactie zich niet aansprakelijk. de ESPERANTO EN BE OOIUjOG. Velen onzer landgenooten hebben voor kor ten of langen tijd afscheid moeten nemen van vrouw en kinderen, van oudere, broeders, zusters en vrienden; zij hebben hun huis, hun woonplaats, hun bezigheden moeten verlaten om gehoor te geven aan de roepstem der regeering, die de zonen des lands opriep om het dierbaar vaderland te beschermen. En hioewel dat afscheid hen in den beginne zwaar viel, de gedachte, dat ons vaderland nog in vrede is, dat de oorlog, hoewel in al zijn verschrikkingen woedende nabij onze grenzen, toch de troost nog niet heeft over schreden, troostte hen en de hunnen en deed hen spoedig berusten in hun nieuwe omge ving. Hoeveel duizenden, jongelingen, mannen, vaders echter in de naburige landen zijn niet ten strijde getrokken om nooit terug te keeren; hoeveel duizenden zijn al niet in de zen vreeselijken wereldstrijd gewond en ver minkt? Is het u ff'gaan zooals het mij ge gaan is, dan hebt ge bij 't lezen van al die verschrikkingen dikwijls de verzuchting ge slaakt: och, luonden die menschen elkaar toch verstaan! Juist', ietzere, dat is do kwestie! Deze oorlogen hébben ook weer bewe zen, hoe jammer het is, dat niet de menschen naast hun moedertaal één algemeene we reldtaal kennen. We hebben gelezen in de dagbladen, "hoe veel personen bij bet reizen lastig werden ge vallen^ omdat men hen niet kon verstaan, omdat men hun papieren niet kon lezen. Hoe rikwijls zijn onschuldige personen doodgeschoten, omdat zij zich niet verstaan baar konden maken. De heer Coury, onderwijzer te Amsterdam, eindigt de beschrijving van zijn treurige reis doo België met als zijn meening uit te ep e- ken, dat het elkander niet kunnen verstaan, aanleiding is geweest tot tal van misver standen met betreurenswaardigen afloop. Veel leed zou voorkomen kunnen worden, maar ook veel leed zou verzacht kunnen worden. Wilt ge ook hiervan bewijzen 1 Vergezelt mij in gedachten naar het slagveld, 't Is een prachtige avond. De maan glanst in al haar schoonheid aan het hemelgewelf en be schijnt een veld, bedekt met duizenden doo- den en gewonden. Zie, daar ligt een zwaar gewond Franseh soldaat naast een Engelsehman, wiens rech terbeen gewond is. De Fransohman voelt zijn einde nabij. Een brandende dorst kwelt hem, maar hij kan zièh niet oprichten. Hij smeekt zijn krijgs makker om een teug water, maar helaas, deze verstaat hem niet. In de wereldtaal hadden zü elkander be grepen en geholpen. De Engelsehman had zijn Fransehen krijgs makker gelaafd; hij had hem beloofd zijn laatsten groet te zullen overbrengen aan haar, die hem zoo dierbaar is. aan kinderen, die hun vader nog zoo noode kun nen missen, in één woord hij had hem het sterven verzacht. We bevinden ons in de ziekenzalen. Belgen, Engelschen, Dnitschera. Hier een Belg naast een Engelsehman. De onnen zijn wel te dragen en daarom zouden ze, o zod gaarne, eens met elkaar keuvelen. Hoe gaarne zou de Engelsehman zijn Bel gischen krijgsmakker willen vertellen van het stille dorpje aan gene zijde van de Noordzee, waar hij zijn lieve vrouw en twee kinderen heeft achtergelaten; van zijn kleine meid, die zoo gaarne op vaders knie zit; van zijn blonden krullebol, die ook soldaat won worden. Maar helaas, ieder spreekt zijn eigen taal. O, wereldtaal, wat zoudt ge ook hier een geluk verspreid hebben! Toch heeft het Esperanto in dezen wereld- strijd veel diensten bewezen en veel zegen verspreid. Uit den aard der zaak bereiken ons in deze moeilijke tijden slechts weinig berichten over het Esperanto in dezen oorlog. Eerst na bet staken der vijandelijkheden, whnneer de strijders naar hun haardsteden zullen zijn teruggekeerd, zal men daar meer van hooren. Toch zijn ons nu reeds verschil lende feiten bekend, waarvan ik er enkele wil meedeelen. Belangrijk zijn vooral de diensten in dezen oorlog door het Hoofd bureau van U. E. A. in Genêve bewezen. Deze Esp. boud hield zich vooral onledig met het opsporen van vermiste burgerlijke personen en het doorzenden van brieven tus schen de oorlogvoerende landen. Zoo kon hij vele onschatbare diensten bewijzen, veel leed verzachten en ongerustheid opheffen. Later werd in Zwitserland een speciale in richting ingesteld voor nasporingen naar burgerlijke en krijgsgevangenen, waarna U. E. A. zjeh nog in hoofdzaak belastte met bet doorzenden van brieven tusschen de oorlog voerende landen. De brieven werden naar Genêve gezonden, daar zoo noodig vertaald in de toegelaten talen en verder onder nieuw couvert naar het opgegeven adres verzonden. In de eerste vijf maanden van den oorlog ontving het bureau er 7077 en verzond er 7544. Het aantal werd, toen de instelling van U. E. A. allerwege bekend werd, steeds grooter. wat liuiueliikst blijkt uit het getal correspondenties van bet hoofdbureau van U. E. A., dat in 1914, 40463 en in 19'" ".77"5 bedroeg. Verzoeken om inlichtingen over militair en burgerlijke gevangenen worden doorge zonden naar hot Intern. Bureau voor Krijg» gevangenen en bet door de Zwitsersehe Re geering ingestelde OpsTrio-«bureau. Hartroerend zijn vaak de brieven val dankbetuigingen, die U. E. A. mocht ontvan gen voor het terugvinden van vermbt rnilie, het toezenden van officieele overlij densakten van overledenen in vreemde hos pitalen of van fotografiën van graven, enz Door den oorlog is de belangr'ikheid van deze groote Esperanto-instelling dus we1 duidelijk in het licht getreden. Duitschl., Frankrijk, Engeland en Italië ge ven bulletins en oorlogsdocumenten in 't Es peranto verte; i-iticbe Esperanto» ten zonden twee -i ste Motor Ambulances met Esperanto-sprekend per soneel naar Frankrijk. De Fransche hospitaalsoldaat M. schrijft» hoe hij het geluk had door Esperanto een gewonden vijand, eveneens de hulptaal machtig, op allerlei wijzen van dienst te zijn. Van verschillende oorlogstooneelen wor den berichten ontvangen, dat in de loop graven in de rusttijden Esperanto wordt onderwezen. Uit bet bovenstaande blijkt ons ook in dit opzicht het groote nut eener wereldtaal. Gaarne verklaren wij ons bereid aan hen die kennismaking wenschen met deze wereld taal, de noodige inlichtingen te geven. J. H. W. HABEKMEHL Delegito U. E. A. Haarlem, December 1916. Vrouwen zijn vaak te vrouwen dienen meer aan naarzett te aenxen. Uit een gezondheidsoogpunt is het onverstandig om eigen pijnen en kwalen te verwaarioozen en elkander in huis te bemoedigen. Zoovelen maker deze fout. Rugpijn, onzuiver bloed, pijn in de lendenen en zijden, duizeligheid en zenuwachtigheid belmo ren tot de eerste kenteekenen van overspanning der nieren. Als deze verschijnselen optreden, dient een vrouw haar gezondheid te beschermen door meer rust te nemen, meer slaap te genieten en meer ontspanning buitenshuis. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen om de nieren op te wekken en te versterken. Dit speciale niergeneesmiddel reinigt de organen. Thee, kof fie, alcohol, zware maaltijden of te veel vleesch zijn schadelijk voor zwakke nieren. Het is gemakkelijker om waterzucht, biaas- kwalen, rheumatiek en ernstige nieraandoemn- gen te voorkomen dan te genezen. Foster's Pillen slaagden in vele gevorderde gevallen, maar vroegtijdige behandeling is altijd het best. Let op de eerste verschijnselen en verwaarloos deze nooit. Het gedeponeerde handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen komt voor op elke echte doos. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Haarlem verkrijgb. bij K. v. fcdui, Spaar- ne 38 en J. J. Göppinger, Gr. Houtstr. 147a. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwis sel h f 1.75 p. doos of f 10.— p. zes doozen. ik 10Q8 VOETBAL. HET PROGRAMMA van morgen luidt: Westelijke afdeeling. le Klasse. U. V. V—Blauw Wit. HaarlemH. .B. S. tn D. F. C.—H. F. C. Sparta—Hercules. Reserve le klasse. A. F. C. 2—U. V. V. 2. V. O. C. 2—H. V. V. 2. H. B. S. 2Haarlem 2. H. F. C. 2D. F. C. 2. Hercules 2Sparta 2. 2e Klasse. A. Alcm. VictrixSpartaan. D. E. C.—L. V. V. Ajax A.A. F. C. Z. V. V.—Edo. B. D. V. V.—S. V. V. ConcordiaV. R. A. R. F, C—Xerxes- eH

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 10