l VAN DER STEUR Jr. Stadsnieuws STATEN-OENERAAL li IT LIME £.0. ilijk oponthoud. Geregeld geeft de Engelscho regeering onmiddellijk na het laden, uitvoer vergunning. Naar wij vernemen, sijn tot op heden reeds elf Nederlandsche stoomschepen, die tot dus verre voor andere doeleinden worden gebe zigd, op verzoek van de Nederlandsche regee ring door de reeders ter beschikking gesteld, om in Engeland kolen te gaan laden en daar door den aanvoer te vergrooten. SPOORWEGEN EN KOLENVERBRUIK. Naar het „Hbl." verneemt, zal bij de nieuwe dienstregeling der spoorwegen na 1 Januari kolenbesparing niet alleen verkregen worden door het uitschakelen van enkele treinen, maar ook en het blad meent baast in de eerste plaats door enkele treinen minder snel te doen loopen, waarmede een zser veel zuiniger kolenverbruik per geloopea K. M. gepaard gaat. Zoodat dus de zeer snelle trei nen tot het verleden zullen behooren. OPDRIJVING DER LEDERPRIJZEN. Door het Bondsbestuur van den Ned. Bond van. Sjhoennukei spatroons vereenigingefi is een volgend telegram verzonden aan den mi nister van Land jouw waarin aangedrongen wordt om maatrege.en te neinen ten einde te voorkomen dat het schoenreparateursbedrijf ver.oopt. Het worde onmoge i,k gemaakt door de duurte, de schoenreparaties onder het go> te publiek te brengen. STAGNATIE SCHEEPVAARTBEDRIJF. Door de Scheepvaartvereeniging is aan de machinis.en bericht dat ds reeders niet ingaan op hun eischen. Zij is alsnog geneigd te on derhandelen. Daaraan wordt nog het volgen de toegevoegd. „Willen de machinisten desn ett-gen t ar.de in scherpe tegenstel.ing met de houding van stuurlieden en mindere schepelingen volharden bij hun doellooze pogingen om, misbruik makend van 's lands gebrek aan levensmidde en en steenko en, om principieele redenen, niet te aanvaarden voorwaarden af te dwingen, dan zul en zij wellicht hun hou ding tegenover anderen, dan de reeders, heb ben te verantwoorden." Nader vernemen wij dat wederom onder handelingen worden aangeknoopt. DE STADSSCHOUWBURG TE AMSTERDAM. Het voornemen moet beslaan om den St ds schouwburg in gemeentebeheer te nemen. Een voorstel daartoe zal in da ee.ste vergaderiug ter tafel komen. KUNSTMEST. De Kunstmestcommisde maakt bekend dat een aanvang zal worden gemaakt met de eerste distributie van den bestelden groenie- meat voor den oogst 191617 en wel tot een hoeveelheid van 50 pCt. van iedere bestelde aanvrage. HET ONTWERP-ZEGELWET. De directie van de Nederlandsche Bank heeft tot de Tweede Kamer een verzoek ge richt, naar aanleiding van het ingediende wetsontwerp op het Recht van Zegel en daar- ten sterkste aangedrongen, dat het zegel van vijf cent zal worden afgeschaft en dat het giro-verkeer niet met een zegel-recht zat wor den beiast, aangezien het chèque verkeer niet tot ontwL.ke.ing kan komen met een derge lijk recht en het zich in den l&ntsten t ,d op bevredigende wijze ontwikkelende giro-ver keer door het zegelrecht ten dood zou zijn opgeschreven. Hierbij wordt gewezen op het voorbeeld van Duitschland, waar de invoering van een zegelrecht het r eeds ontwikke de chè ue-ver keer zoo heeft vernietigd, dat eenige maanden den geleden de wetgever op de fout is terug gekomen en het zegelrecht heeft afgeschaft. OVER SCHRIJVERIJ. In de Tweede Kamerzitting van 13 De cember zeide de heer Troelstra: „Met diepe ontroering is dit in alle lagen der Nederlandsche bevolking vernomen." In „Het Volk" van denzeLden dag van den stadsverslaggever er ontstond in de binnenstad een zeer merkbare ontroering." En in „Het Volk4 van denzelfden dag op de le pagina, in het hoofdartikel: „Maar de diepste ontroering, die de massa zou aangrijpen als zij werkelijk aan de sme dige komst van den vrede geloofde, hebben wij niet bespeurd." 'Wie heeft nu gefijk gehad? Troelstra, de verslaggever of de schrijver van het hoofd artikel in „Het Volk?" HET ORANJE-KRUIS. Onder leiding van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden is gisterenmiddag in een der zalen van de Lutersche Diaconessenin- richting, aan den Koninginneweg te Amster dam, de 7e algemeens vergadering gehouden van den Kon. Nat. Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje- Krui»." Z. K. H. de Prins sprak de openingsrede uit, waarin hij herinnerde aan het overlijd m van den onder-voorzitter, vice-admiraal El is. Betreffende den overleden heer Ds. Tal ma zeide de Prins: De Bond heeft in hem een ondervoorzitter verloren van groote kraoht en grooten invloed. De snelheid, waarmede hij zich in hem onbekende vraagstukken w st te oriënteeren, en zijn juiste blik dwongen steeds de bewondering af van allen, die liet voorrecht hadden met hem samen te werken. Zijn heengaan was voor het Oranje Kruis een onverwachte en groote slag. AFWERING VAN BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Bij Kon. Besluit van 1 Nov. is bepaald, dat, indien bet gemeentebestuur aan personen, die krachtens art. 4 van het (sinds gewijzigde) Kon. Besl. van 23 Oct. 1915 (St. bi. 435), tot vaststelling van buitengewone maatregelen lot afwending van vlek-typhus, pest, Azia tische cholera en pokken, deswege schade loosstelling verleent, door den Staat aan de gemeente een bijdrage wordt verleend van 50 pOt. in de uitgaven voor die schadelooa- stelling. („St.-Ct."). ZWAVEL. De beperkende bepalingen, gespecificeerd in de verordening van 11 September 1916 betref fende den uitvoer van zwavel naar Nederland zijn opgeheven. Aanvragen voor verlof tot uitvoer zullen weer m overweging worden genomen DURE SCHOENEN EN LEER. De Armenraden te R'dam, Amsterdam, Utrecht en Arnhem hebben ge zamenlijk aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, een adres gezonden, waarin zij verklaren het te betreuren dat in de lijst van artikelen, vastgesteld in gevolge de bepalingen der Distributiewet, niet voor komt het artikel, „schoenen," terwijl tot nu niet bekend geworden is, dat het in het voor nemen ligt maatregelen te treffen ten aan zien van dit artikel. De prijs van schoenwerk is zóó buitenge woon gestegen, zeggen zij verder, dat de aan schaffing er van voor velen hoogst bezwaar lijk is geworden. HET BROODRANTSOEN. Zooals men weet, is het niet onmogelijk, dat binnenkort ook het wittebrood op brood kaarten moet worden verkregen. Het Alg. Hbld. verneemt omtrent de maatregelen o. m. het volgende: Er zullen verstrekt worden wittebrood- en bruinbroodkaarten, geldig voor den houder en zijn gezin. Bovendien zullen echter te bekomen zijn: aanvullingsbroodkaarten, strekkende tot aanvulling in de behoefte aan brood, uitsluitend van degenen voor wie, naar het oordeel van het gemeentebestuur, de te verstrekken hoeveelheid brood, hetzij witte-, hetzij bruinbrood, niet voldoende zou zijn in verband met den aard hunner werk zaamheden en de normale wijze van voeding. Op dergelijke aanvullingsibroodkaarten zal echter uitsluitend bruin brood verkrijgbaar zijn. Dan worden beschikbaar gesteld: dagbrood kaarten, strekkende ter voorziening in de behoefte aan wittebrood, roggebrood en be schuit, uitsluitend voor een tijdelijk hier te lande in een hotel of soortgelijke inrichting vertoevenden vreemdeling. De wittebrood-, bruin brood- en aanvul- lings-broodkaarten zijn geldig voor de daar op aangegeven week; de dagbroodkaarten alleen voor den op de kaart aangegeven dag. Alleen de aanvullingsbroodkaarten wor den op naam van den verbruiker gesteld. Met bet afstreepsysteem, zooals thans bij de bruinbroodkaarten wordt toegepast, maar dat in de praktijk tal van bezwaren heeft opgeleverd, zal voor goed gebroken worden. Beide kaartsoorten (witte- en bruinbrood), worden voorzien van een aantal afecheur- bare bons, ieder vermeldende de hoeveelheid brood, welke daarvoor kan worden gekocht en verkocht; de bons worden gemerkt met een W. of een P-. naar gelang zij behooren tot een wittebrood- of bruinbroodkaart. De uitreiking van de broodkaarten zal ge schieden van gemeentewege, in iedere ge meente op de wijfce, door het gemeentebe stuur te bepalen, met dien verstande, dat aan iederen ingezetene, kinderen beneden den leeftijd van één jaar niet medegerekend (voor de bruinbroodkaarten was tot nu toe de leeftijdsgrens 2 jaar), 4 broodkaarten te gelijkertijd worden uitgereikt, hetzij alle witte-, hetzij alle brninbroodlkaarten naar zyn keuze en geldig gedurende 4 opeenvol gende weken. Ieder zal in de gelegenheid worden gesteld tijdig voor een volgend tijdvak van 4 weken wijziging te brengen in zijn keuze van brood soort. Aanvullingsbroodkaarten zullen uitslui tend worden afgegeven op verzoek van den V>el angh ebbend e. Aan houders van inrichtingen,waar nacht verblijf aan tijdelijk hier te lande vertoe vende vreemdelingen wordt -verstrekt, zal een bepaald aantal dagbroodkaarten worden uitgereikt. Ten bewijze, dat men voornemens is scher per controle te oefenen, diene, dat houders van de zooeven genoemde inrichtingen we kelijks nauwkeurige verantwoording moeten doen, onder overlegging van extraeten uit het nachtregister. De uitgifte van wittebroodkaarten zal niet worden beperkt tot iedere gemeente afzon derlijk; wèl zal dit het geval zijn met de bruinbroodkaarten. Ten opzidhte van laatstgenoemde kan ech ter ten aanzien van naburige gemeenten het zelfde stelsel gevolgd worden als thans het geval is, doch onder bepaling, dat iedere gemeente aansprakelijk blijft voor het ëén- )tiende der kosten over de aan hare inge zetenen door bakkers uit een naburige ge meente geleverde bruinbrood. Op losse bons zal geen brood mogen wor den afgeleverd. Ter voorziening in de benoodigde hoeveel heden tarwebloem, wordt van rijkswege op gericht een Meeldistributie-kantoor, o.m. ge vormd door twee vertegenwoordigers van door den minister aan te wijzen vereenigin- gen van belanghebbenden bij de Ineel-distri- butie. Aan de bakkers worden van gemeentewege bladen verstrekt, waarop zij wekelijks de bij hen ingekomen bons moeten plakken. Deze volgeplakte bladen worden op een door het gemeentebestuur aan te wijzen plaats inge leverd. Blijkt het aantal bons te kloppen met de afgegeven hoeveelheid bloem, klan wordt door de gemeente een bestelkaart op het Meeldistributiekantoor afgegeven. De bakker vermeldt op de kaart, den naam van den handelaar of agent, door wiens tusschen- komst hij het meel wil betrekken. Voor de distributie komt allereerst Ameri- kaansche tarwebloem in aanmerking; ontbre kende hoeveelheden worden door inlandsch fabrikaat aangevuld. Het staat nog niet vast, of de geheele aflevering door de inlandsche fabrieken ook door tusschenkomst van het Meeldistributiekantoor zal geschieden. Ban ketbakkers zullen op hun verzoek alleen Amerikaansche bloem kunnen bekomen. Rog gebloem zal pp dezelfde wijze worden gedis tribueerd. Dit is .in hoofdtrekken de regeling zooals zij is voorgesteld en, kleine veranderingen voorbehouden, binnen korten tijd in werking zal treden. in de vroegte bij Doodslagerabrug met fiets en postzak in een diepe sloot terecht gekomen. Een wielrijder, die achter hem aan fietste, hielp hem weer op bet droge. Sinds de nieuwe rijwielen bij de post in gebruik zijn, is dit nu al de tweede maal, dat-een postbode met fiets en al te water is geraakt. De constructie dezer rijwielen ia zóó, dat de bagagedrager met het stuur meedraait, waardoor ze op smalle en glibberige wegen, bij stormachtig weder en met zware bagage hoogst ondoelmatig en ge vaarlijk zijn. Ernstig gevecht. Gisterenmorgen werd onder Snateren in Limburg zekeren Joseph Hulsman, die bij sommatie niet bleef staan, door een soldaat-kommies doodgeschoten. Gisterenavond kwam het naar aanleiding hiervan, in een herberg te Susteren tot een ge vecht tusschen soldaten en smokkelaars, waar bij een soldaat door een smokkelaar met een mes in het hoofd gestoken weid. Zijn toestand is "zeer ernstig. De solda ten begonnen toen te vuren. De sergeant Weblen, die op het schieten was komen toe- loopen, werd bij ongeluk door een zijner man schappen met een kogel in het hoofd getrof- féu. Hij was op slag dood. De marechaussee uit Sittaru is met spoed naar Susteren vertrokken om de zaak te onderzoeken. Do twee lijken zijn in het raadhuis neerge- logd. Een trnc van de voesmokkclaars. Waar om 't vee nooft bulkt als 't soms in kudden van 50 tot 100 stuks door de smokkelaars over vel den en weideu over de grenzen word gedreven, ia zeker niet algemeen hekend. 't Is anders een heel eenvoudige true van de smokkelaars. Ze „behandelen" de dieren n.l. met jenever, en dit heeft tengevolge, dat de runderen zioh rustig houden eu zich heel gewillig laten leiden. Zelfs in een vreemden stal waar 't vee gewoonlijk erg onrustig is en aanhoudend loeit, zijn do runderen onder den alcoholischen invloed zcet als lammetje? en bulken niet Vaa een boer, die een aantal buitgemaakte oasen en koeien rustig zag herkauwen in een vreemden stal, hoorden W6 daarbij de philoao- fische opmerking: „Kiek," zei hij, „als wij foe zel op hebbe, dan moaken we spektakel en zij de ossen en de koeien doen geen moei los. (Nijm. Crt.) Zullen ze dan nooit wfjffer worden Toen Woensdag een rijksambtenaar te Postelholt (L.), in zijn kosthuis bezig was zijn dienstre volver te reinigen in de vaste meening, dat deze niet geladen was, ging het wapen plotse ling af, met het gevolg, dat het achtjarig zoon tje van zijn kostbaas door een kogel in het hoofd werd getroffen en terstond een lijk was. Door den storm. De Nederlandsche schoener „Remsina H" is op reis van Kalmar naar Schiedam, wegens voortdurenden te genwind te IJmuiden binnengeloopen. De kapitein rapporteerde na aankomst dat het schip in de Belt voor anker lag, toen de Duitsehe schoener „Hoffnumg" van zijne ver ankering lossloeg en rakelings langs de „Rensina ET* streek, waardoor de scheeps- boot door den kluiverboom van den Duit- schen schoener werd weggeslagen en verlo ren ging. Later ging door den storm nog een groot anker met 60 vadem ketting ver loren. Na voortzetting der reis werden bij Leon- vig nog twee. N ^cLerlandiacilie z.eï\eoh.eï>on ge- zien, welke door den storm van de ankers geslagen waren en hoog op strand gedreven waren. De namen dezer schepen konden echter door den grooten afstand niet worden opgenomen. Konijnenroovera. Het zijn niet alleen stroopens in mensöhengedaante, die jacht maken op de konijnen in onze duinen. De jachtopzieners klagen steen en heen, dat in dezen tijd, nu de konijnen zeer hoog in prijs zijn, een menigte hermelijnen zioh in onze duinen, ophouden, een ongedierte, dat nog ge vaarlijker en wreeder vijand van het duinko nijn is dan de menschelijke stroopers zijn. Wel worden er vele geplaatst om de herme lijnen te vangen, doch nog een groot aantal konijnen worden dagelijks slachtoffers van deze slanke, zich snel voortbewegende die ren. Gresincident? Gisteren kwamen 6 Duit- »ohe soldaten op Hollandsoh gebied by Koe- waakt met het doel, zoo vertelt men, een verle den week uit België gevluahten man te pak ken en over de grens te brengen. De omstan ders beletten de uitvoering van het plan. Het vredesvooruitzicht. De Duitsehe sol daten in de Belgische grensplaatsen uiten met muziek en zsng hun vreugde over den aan staanden vrede. Zij rekenen op het spoedige einde ven den oorlog. j~ Gevaarlijke rijwielen. De postbode van an is EERSTE KAMER. Geldleening. Volksraad. De Eerste Kamer nam gisteren zonder stemming aan het ontwerp tot het aangaan eener 4 pCts. geldleening, groot 125 millioeni; daarna werd het ontwerp totstelling van een Volksraad voor Indië afgedaan, even eens zonder stemming nadat Minister Pleyte o.m. had medegedeeld, dat de indiening van het wetsontwerp voor de Bestuursdecentrali- satie in Indië nog wachten moet tot het oor deel van den tegenwoordigen landvoogd, is gekomen. TWEEDE KAMER. De Registratie- en Zegelwet. De Tweede Kamer is diet "e registratie- en zegelwet-verandering gisteren niet gereed gekomen. Tal van amendementen van teeh- nlsohen aard trouwen» deze heele stof' is er eene die buiten de gewone publieke be langstelling omgaat! OT ^gediend en uitvoerig besproken. Zoo was ei' een amen dement-Van Doorn om de verplichte tus schenkomst van notaris&en en deurwaarders bij-verknopingen bij opbod te beperken tot de gevallen, waarin de wet openbaren ver koop eisckt en daardoor verknopingen hij op bod te ontlasten van de minstens 4 pCt. kos ten, welke notarieele liulp kost (de registra tierechten zelf zijn maar K pCt.) en bijv. voor tuinbouwveilingen verkoop bij opbod mogelijk te maken, die veelal voordeeliger is dan verkoop bij afslag, waartoe men thans genoodzaakt is, omdat daarbij geen notaris noodig is. Na verdediging door den heeren V i s s e r, Feenstra en de voorsteller, wijzigde de Minister zijn ontwerp aldus, dat alleen de periodieke veilingen werden onttrokken aan het monopolie van de notarissen en deur waarders. Hij bracht namelijk een wijziging aan, waarhij de verknopingen, welke gedu rende minstens zes weken per jaar minstens éénmaal per week in hetzelfde lokaal of op hetzelfde terrein worden gehouden en waar bij uitsluitend voortbrengselen van eenzelf den tak van bedrijf worden verkocht, van den regel worden uitgezonderd. Het amendement-Van Doorn werd inge trokken en de wijziging van den Minister ftn„g07.r.m,OT, F.pn B m oTirl mm CTt-Taj,a n werd verworpen» van twee amendementen- Sasse van IJsselt op de Zegelwet, om voor eerst de bepaling te doen vervallen dat de rechter geen rekening mag houden met af schriften van stukken zgnder verklaring, dat het zegelrecht van het oorspronkelijke stuk is voldaan en ten tweede te schrappen dat de griffiers strafbaar zijn, indien zij niet ver hinderen, dat gebruik wordt gemaakt van ongezegelde stukken waarvan zegeling is voorgeschreven, werd het eerste aangeno men met 46 tegen 5 stemmen, het tweede ver worpen met 38 tegen 13 stemmen. Dinsdag gaan we aan deze materie verder. GEWISSELDE STEKKEN. Memorie van Antwoord. Aan de Memorie van Antwoord op Hoofd stuk I (algemeei e beschouwingen) der Staats- begrooting 1917 ontleenen wij nog het vol gende Het was der regeering aangenaam te ver nemen dat de buitenlandsche politiek der regeering algemeen werd geprezen. De grieven tegen het binnenlandsch be leid van het kabinet ingebracht openen geen nieuwe gezichtspunten. Dat het kabinet door zijn politiek pro gram uit te voeren meer instemming -mud bij de linkerzijde der Kamer dan bij de rechterzijde behoeft niet te bevreemden, om dat dat programma, wat de hoofdpunten aan gaat, in overeenstemming was met den uit slag der verkiezingen, ofschoon het op meer dan een onderdeel aanmerkelijk van het pro gram der linkergroepen afweek. Daaruit de gevolgtrekking te maken dat de regeering zich gedraagt naar de wenschen der linker zijde gaat echter verder dan de feiten toe laten. Dat na het uitbreken van den oorlog ver tegenwoordigers der rechterzijde in het kabi net hadden behooren te zijn opgenomen, kan de regeering niet toegeven. Verandering van regeering tijdens de geweldige beroering die op het uitbreken van den oorlog volgde, ware allerminst in 's lands belang geweest. Nu de buitenlandsche politiek algemeen werd geprezen, schijnt er ook achteraf beschouwd, voor de aangeprezen kabinetswisseling wei nig grond. Dat in de hachelijke omstandig heden waarin ons land verkeert de taak der regeering in de eerste plaats medebrengt te zorgen voor de defensie, de volksvoeding en de financiën stemt de regeering ten volle toe. Het oorlogsgevaar. De regeering acht nog steeds het gevaar aanwezig, dat ons land in den oorlog be trokken wordt. Dat het gevaar geringer zou worden naarmate de oorlog langer duurt, kan de regeering geenszins toegeven. Zij acht het in de bestaande omstandigheden onvermijdelijk dat een voldoende weermacht tot krachtige handhaving van onze neutrali teit onmiddellijk ter beschikking blijft. De maatregelen, welke tot uitvoering zijn gekomen om den druk der mobilisatie te verlichten met gelijktijdige handhaving on zer neutraliteit, bestaan hoofdzakelijk in de uitbreiding welke aan de verlofsregeling is gegeven en waardoor meer nog dan te voren tegemoet gekomen kan worden aan de ei schen, die het door de mobilisatie gestoor de economische leven stelt en aan de per soonlijke belangen van hen, die onherstelbare schade zouden lijden. Voorziening levensmiddelen. Bij de bezwaren, die werden geopperd te gen de wijze, waarop de organisatie der over heidshulp thans is ingericht, werd in de eer- sta plaats de opmerking gemaakt, dat het er niet naar uit ziet, alsof aan den chaotischen toestand, waarin die organisatie verkeert, een einde zal komen. De regeering meent tegen deze opmerking een woord van ernstig protest niet achterwege te mogen faten. Het is natuurlijk mogelijk dat in een regèling on juistheden voorkomen, voor onfeilbaar houdt de minister van landbouw zichzelf niet. Dit alles rechtvaardigt echter niet een verwijt aan het adres der regeering, die arbeidt, zoo goed als zij kan en de hulp inroept van de beste krachten, die beschikbaar zijn. De bezwaren, geopperd tegen het zitting nemen van Kamerleden in commissies, heb ben de regeering eenigermate verwonderd na de klacht, dat belanghebbenden te veel in-, vloed zouden oefenen. Welk beter middel daartegen is er toch, dan Üat hoogstaande en onpartijdige mannen, als de leden der Sta- ten-Generaal, bereid worden gevonden aan de levensmiddelenvoorziening een werkzaam aandeel te nemen? De regeering is liet dan ook geheel eens met hen, die het zitting ne men in de commissies verdedigen en zou het zeer op prijs stellen, dat daaraan niet een einde wordt gemaakt. In de aanbevolen instelling van een ex port-monopolie ziet de regeering we'inig heil, maar wel veel bezwaar. Fiuancieele aangelegenheden. Slechts zeer globale ramingen zijn er om trent de crisis-uitgaven van het loopende jaar te maken. Tot 1 Nov. j.L kan daarvoor het cijfer van 215 millioen gulden worden genomen. Wat den gewonen dienst betreft, üe mi nister van financiën moet r eeds terstond doen opmerken, dat conelusiën, gegrond op de stijging van de gewone uitgaven met 19.3 millioen, weinig waarde hebben. [Wat hij uit voerig uiteenzet. Duurtetoeslag ambtenaren enz. De regeering erkent de noodzakelijkheid om, ingeval de thans bestaande duurte van nagenoeg alle benoodigdheden na afloop van de crisis voor een belangrijk deel blijft voort bestaan, tot eene verhooging van de sala rissen van vele ambtenaren en beambten, als mede van de onderwijzers, in het bijzonder van die categorieën wier belooning, ook af gezien. van de dure tijden reeds niet aan matige eischen voldoet, over te gaan. Zij is er dan ook op bedacht om althans hetgeen verscheidene middelen, ten gevolge van de stijging der prijzen, meer opbrengen daarvoor als het ware te reserveeren. Echter acht de regeering thans het oogenblik voor zulk eene algemeene salarisverhooging nog niet geko- men. De regeering is daarom van meening, aat aan de moeilijkheden waarin zich thans in het bijzonder de lagere ambtenaren bevin den, moet worden tegemoet gekomen Hoor het andermaal toekennen van een duurtetoe slag, zij het thans op belangrijk ruimer SGhaal dan in het loopende jaar. Wetsont- gpr-f' ctftv'-'-pMflf» fot vprbnn.'rlnff wan Jdfi Keepen- en Dameskleermakepij BARTELJORISSTR 22. TELEF. 3C3. f Winterjassen, Ulsters, Pelzen, Wintermantels, DAMES-ULSTERS, BONTMANTELS. 2831 lste Klasse Afwerking. verschillende hoofdstukken der Staatsbegro ting met de daartoe benoodigde sommen heb ben bereids de departementen veriaten. R.-K. Tuinders. Op de groote bovenachtcrzaal van de „Wiue Zwaan" werd Donderdag een ver gadering gehouden, waarop alle R.-K. Tuinders uit den omtrek waren genoodigd en waarvan zeer zeker de meesien verschenen waren. Ook was mede aanwezig de heer A. H. J. Engels, lid van de 'i weede Kamer en ambtenaar van defl L. T. B. De heer Th. v. d. Vlugt opende met den Christ, groet en gaf het woord aan den gewijden spre- xer, den WelEerw. Heer J. H. E. van Brero, kapelaan alhier. Spr. gaf zijn vreugde te kennen over de goede opkomst. Het doel was, zeide spr., om te trachten ae alhier bestaande neutrale Tuin- dersvereeniging „De Eendracht" om te zeden in een R.-K. vereeniging. hiervoor beamwoordde spr. eerst de vraag: „Waafom moeten wij ons organiseeren op confessioneeien grondslag?" Allereerst om te gehoorzamen aan de roepstem van het Doorluchtig Episcopaat van Nedenand. Onze strijd gaat niet alleen om een snede brood, maar allereerst en wel op de voornaamste plaats om ons eeuwig welzijn. Spreker scnetste het groote gevaar van gemengde huwelijken oocr het lidmaaischap der neutrale vereenigmgen. Om het erfdeel van ons H. Geioof onzer voorvaderen ongeschonden te béwaren, moeten we ons katho liek organiseeren. Uit ervaring, zeide spr., weet ik dat er menschen zijn die in een neutrale ver eeniging hun geloof hebben verloren Wij moeten den strijd aanbinden tegen het moderne ongeloof. Wat is de plicht van iederen katholiek: kleur be kennen altijd en overal en ook in de organisatie. Onverschrokken moe.en we toonen Roomsen te zijn in merg en been' Er zijn er die in 't open bare leven hun geloof in den zak steken. Dezul-, ken zijn lafaards. Wij behoeven met te biozeU voor onze overtuiging, leder katholiek die lid wil worden van een neutrale vereeniging, dient zich de vraag te stellen en te beantwoorden: „Voegt 't mij krachtens mijne hooge roeping?" Mefli moei weten een offer te brengen. Ook in de ver eeniging is 't woord van Christus van toepas sing: „Wie niet met Mij is, is tegen Mij en wie niet met Mij vergadert, verstrooit." Ons wordt voor de voeten geworpen, dat we aan den leiband loopen van de geestelijkheid. Maar weet rriefl wat hiermede wordt bedoeld? Dat men zou wil len dat wij alles wat van Rome komt, hie.pen vertrappen! Men noemt het een gees.esslavernij» eene vernedering. Maar is 't wel een slavernij» eene vernedering. Wel neen, zei spreker. Want welke leek is zoo knap de dwaling te ondersim- den; welke leek in eene vereeniging heeft kermis genoeg van de Godgeleerdheid, welke toch ook in de vereeniging zoo nu en dan op 't tapijt komt. Niet één! Daarvoor hebben we onze geestelijke leiders en voorlichters. Spreker, vroeg im sio.it' hebt ge werkelijk liefde voor den Paus, V00r 02 geestelijkheid, helpt dan medewerken de neutrale vereeniging om te zeiten in een echt Roomsch- Katholieke. Nadat hierna enkele vragen waren gesteld, vooral met betrekking tot toelating van niet-katholieken als hospitant-leden, welke toe stemmend was beantwoord, verkreeg de heer Engels het woord om den politieken kant van het vraagstuk te belichten en ook de icmnische zijde. Spr. zeide, dat, wanneer wij hier een ilinke Room- sche organisatie stichten, dit van groot belang zal zijn wanneer straks de evenredige vertegen woordiging zal zijn tot stand gekomen. Spr. zette uiteen, dat, wanneer de gelijks.elling van bet onderwijs er zal zijn, iedere partij principiëeler komt te staan en we dus naast geschoolde katho lieken ook krijgen geschooide sociaal-democraten. Maar, zoover zijn we thans nog niet, vandaar dat we onder de katholieken er nog velen vinden, die het wel zoo kwaad niet meenen, maar toch zonder gewetensbezwaar lid zijn van een neutrale vereeniging. Over het algemeen vindt men in de leidende organen nog steeds de leiding in han den van niet-katholieken. Willen we Roomsche organisaties, dan kun nen we ons, al moet dit op de eerste plaats staan, toch niet bepalen tot de godsdienstige zijde alleen. God heeft ons op de wereld geplaatst en wij moeten er zien door te komen. Wij moeten zeiö streven naar eenige welvaart en eenigen maat- schappelijken vooruitgang. En daarom is op ver langen van Mgr. Callier een paar jaar geleden opgericht de R.-K. Land- en Tuinbouwbond. Het doel nu van dien Bond is, naast de gees telijke belangen ook de stoffelijke belangen der leden te behartigen. Spreker somde de verschil lende instellingen op welke ook in het belang der tuinders in den L. T. B. alreeds waren tot stand gekomen, als: de Credietbank, Coöperaties, Han- delsraad, enz. enz. Laten we niet vergeten dat ons land voor 2/5 katholiek is of 2,400,000 ka tholieken tegen 3,600,000 andersdenkenden van verschillende religie en zonder religie, dan volgt daaruit dat als wij ons organiseeren op princi- piëelen grondslag, dat wij de partij zijn die ten slotte de lakens uitdeelt en wij de vrijzinnige voorlichting niet noodig hebben. De verkeerde begrippen van „in den handel is alles geoor loofd", moeten de wereld uit; die zijn voor ons katholieken, die met God en geweten rekening hebben te houden, niet te onderschrijven. SprekeT schetste wat door Roomsche eenheid is verkregen te Beverwijk. De geheele vergadering sprak zich uit voor een Roomsche organisatie. Zaterdag avond zal in 't Café Heilsbergen een belangrijk* vergadering worden gehouden met dezelfde spre kers, daar men daar vergeten had bekendheid t( geven van deze vergadering. Een commissie werd benoemd, bestaande uit de heeren P. Weijers, H. Prins en C. van Leeuwen, welke handteeke- ningen zullen verzamelen om in de „Eendracht* het voorstel te doen deze te ontbinden. Een mooi geslaagde vergadering alzool PROV. STATEN .VAN NOORD-HOLLAND! Prov. Eelectrisch bedrijf Ged. Staten doen voor de benoeming van ze* leden van den Raad van Toezicht op het provin ciaal electriciteitsbedrijf de navolgende aanbeve4 1 in gen la. de hpfir ihr O Q Qjiarles van Uffo£0^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2