NIEUWE MARL. DE OORLOG HET VREDESAANBOD DER CENTRALE MOGENDHEDEN. KERKBERICHTEN BUITENLAND Zaterdag 16 December Tweede blad VERSPREIDE BERICHTEN Berichten in drie regels. 1 w De Duitsche nota aan den Paus. Over de nota der Duitsche regeering aan den Paus schrijft de „Köln. VoJksztg." o.m. het volgende: üe bijzondere beteekenis van de nota van het Duitsche rijk aa.n den Paus bij den tegen woord i gen oorlogstoestand is daar in gelegen, dat do verbonden mogendheden Duitsehland, Oostenrijk-Hongarijo, Bulgarije en Turkije gemeenschappelijk dezen stap gezet hebben. Dat ook Turkije de souvereiniteit van het Pausdom erkent, is voor de oplossing van de Itomeinsche kwestie, vroeger of later, van groot belang. Niet op de ondersteuning van een particulieren persoon, hoe hoog en invloedrijk deze ook zij, rekenen de bondgenooten bij hun vredeswerk, maar op de medewerking van het Pausdom als een souvereine machtsfac tor De keizerlijke nota bevat verder ook de erken ning van de onpartijdheid des Pausen, welke Hij sinds het begin van Zijn regeering steeds pijn!' i getrouw en stipt nageleefd heeft. De keizerlijke nota is een sterk bewijs, dat de regeeringen der vier verbonden mogendhe den van het recht en de rechtvaardigheid dei door haar voorgestane zaak diep doordrongen zijn. Want ais zij dit niet, waren, zouden zij bij de strenge onpartijdigheid van den Paus gevaar loopen, dat hun pogingen bij den H. Stoel zon der succes bleven. Bij de wijsheid, schranderheid en menschen- liefde van den Paus, mag men er vast van over tuigd zijn, dat de nota op het Vaticaan leven dagen weerklank heeft gevonden en dat de Paus zoowel nu als later liet streven naar den vrede door het gezag van Zijn persoon en van Zijn positie zal helpen en bevorderen en het tot den definitieven vrede zal leiden. Een beschouwing van Duitsche zijde over de vredeskans. Prof. Delbrück gaat in „Der Tag" na, of in geval de Entente zich bereid verklaart, vrcaes-ondenhandelinen te beginnen, er eenig uitzicht is, dat men het eens wordt over cl voorwaarden. Hij "antwoordt hierop: Zit men een keer aan een tafel en is men begonnen met onderhandelen, dan is welis waar niets zeker, maar is liet toch in hooge mate waarschijnlijk, dat men eindelijk zich met elkaar zal verstaan. Dat men in Dnitscliland bezield is van eer lijken wil tot vrede, kan niet in twijfel wor den getrokken. De Keizer heeft onder het voor Duitsehland noodzakelijk voorbehoud een voor de veiligheid en eer der vijande lijke naties aanncmelijken vrede in uitzicht gesteld en hiermede heeft hij de aanzienlijke meerderheid van het volk achter zich. Ook bij ons zijn er beethoofden, de do toe komstige'veiligheid van Duitsehland met anders meenen te vinden dan door verove ring en zij hebben niet te onderschatten doelen van bet volk achter zich. Maar de toongevende voorstellen van liet volk is toch steeds deze gebleven, dat wj een verdedi gingsoorlog voeren en het feit, dat wij ons hebben gehandhaafd legen een wereld van vijanden, beeft ons zulk krachtsbewustzijn gegeven, dat w ij zonder eenige vrees de toe komst kunnen tegemoet gaan, ook als de vrede ons geen materieele machtsuitbreiding verschaft. Op één punt, nl. Koerland, zullen wij waarschijnlijk sterken tegenstand out moeten, doch onvoorwaardelijk op ons stuk moeten staan. Uitlatingen van graaf Bernstorff. Vclgens een Keuterbericht uit Londen, verneemt de „Morning Post" uit Washington dat Bernstorff thans het Amerikaansclie pu bliek nader heeft ingelicht over Duitsoh land's beweegredenen om op dit tijdstip Vredesvoorstellen te doen. Duitsehland ver- Wacht alle oorlogvoerenden"bijeen te bren gen „in de hoop, dat een vrije gedachten- wisseling over de oorzaken van den oorlog en beginselen, waarvoor de mededingers strijden, zal leiden tot eenige overeenstem ming, welke den weg tot den vrede kan banen. Verder zette hij uiteen, dat Duitsehland niet verwacht, dat de geallieerden van te veren zullen toestemmen de voorwaarden win te nemen, welke Duitsehland mocht stel len, noch dat Duitsehland tegenvoorstellen kal verwerpen. Nevens Bernstorff's verschillende uitlatin gen, is er nog een andere verklaring, welke zegt Reuter waarschijnlijk ook wel van hem afkomstig is, nl. dat Berlijn hoopt, dat de Amerikaansehe gezanten in de En- te:: te-hoofdsteden van Wilson instructies zullen krijgen om de regeeringen, waarhij zij geaccrediteerd zijn, mode te deelen, dat het Amerika hoogst aangenaam zal zijn, indien „de Ententeregeeringen de meest ernstige aandacht zouden willen schenken aan de voorstellen van de centrale mogendheden." Langzame toenadering van Engelsche zijde. In de Engelsche persibeschouwingen is Weinig variatie en er is niet veel meer uit ke halen. De opmerking van de Manchester Guar dian, dat het publiek volslagen onbewogen is gebleven, meldt de oorr. van de „N. R. CL" is waar. Die kalme houding bewijst dat het Publiek niet verwacht, dat er thans vrede zal komen op voor de Entente aannemelijke Voorwaarden. Het heeft zich al voorbereid op een nieuwen zomer-veldtoolit. Bovendien heeft de zet van den rijkskanse lier het vertrouwen der Engelsehen in de doeltreffendheid van de blokkade aanmerke lijk verlevendigd.. Toeh trekt het verlangen van sommige li berale bladen,dat de oorlogvoerende groepen ten minste bun voorwaarden kenbaar zullen jnaken (welk verlangen duidelijk verhand houdt met den indruk op de onzijdig,en) wei d» aandacht en het wordt druk besproken. •He Amerikaansehe berichten over de voor gaarden hebben hier geen goeden indruk ««maakt. 1 Als te eeniger tijd do vrede vertraagd ocht worden door Rusland's wensch om KcrusfantTnopeT te krijgen, zou Eet bondge nootschap met Rusland zeker op eenige opPo sitie stuiten, maar zoolang Duitsehland van plan is Russisch grondgebied te houdien of een zoogenaamd onafhankelijk koninkrijk Polen te stichten, zonder zijn eigen Poolsche onderdanen de vrijheid te geven, is er geen kans, dat het Engelsche publiek Rusland zal afvallen. De „Manchester Guardin" verneemt, vol gens denzelfden correspondent uit Londen: „Ik vind dat de verantwoordelijke mensehen vandaag over de vredesnota veel minder sceptisch gestemd zijn dan gisteren. Op het eerste gezicht waren er twee uiterste opvat tingen: de eene was dat Duitsehland een on beperkte verlenging van cien oorlog ver wachtte en dat het zichzelf tegenover zijn eigen volk wensehte te rechtvaardigen; de tweede was dat Duitsehland op het punt was ineen te zakken en zoo goed mogelijke voor waarden wensehte te bedingen, voor het tot de definitieve ineenstorting komt. Ik. ont waar dat midden daartussohen in onder ver antwoordelijke en welingelichte menschen de opvatting heerscht, dat Duitsehland wer kelijk vrede wenscht en werkelijk wil ver mijden door te maken, wat het zou moeten doormaken, als de oorlog voortduurt. Vol gens de beste inlichtingen, is Duitsehland economisch zeer in het nauw gebracht, of schoon het den druk te boven kan komen, als het daartoe gedwongen wordt. Het oogen- blik is voor Duitsehland nu na het succes in Roemenië gunstig om over de vrede te spreken." In een hoofdartikel over Law's rede van gisteren in het Lagerhuis, zegt het blad: Twee dingen schijnen er uit te blijken. In de eerste plaats dat de regeering niet zal weigeren om voorstellen naar de waarde die zij hebben, in overweging te nemen, en in de tweede plaats dat zij niet zal toelaten, dat over het algemeene karakter van de voorwaarden, waarop zij alleen in vrede wil toestemmen, ook maar een oogenblik twijfel zal blijven bestaan. Het blad keurt dit stand punt goed en zegt dat het onverantwoorde- lijikste gedeelte van de pers, met inbegrip van eenige bladen wier tradities iets beters hadden doen verwachten, de voorstellen hij voorbaat hebben gehoond, voor zij nog mede gedeeld waren. Zoodoende heeft men ten aanzien van belangrijke aangelegenheden en menschenlevens lichtvaardig gehandeld. Toenadering ook van Duitsche zijde. Men weet, dat vooral de toon der Duitsche nota over het „bewustzijn der overwinning" verzet heeft verwekt in de Entente-landen. Daarom juist is van beteekenis wat de „Frankf. Ztg." nu schrijft: Geen der beide partijen ligt op den grond, en een uitweg kan alleen gevonden worden door overeenkomst. Dat is dan ook de zin en de beteekenis van de nota van den Rijks kanselier; wij eischen niet en hevelen niet als o\ erwinnaars, maar wij et cd len woor en wachten antwoord en tegenvoorstellen. Daar op zal het aankomen: of de Entente in den- zeJfden geest denkt, dat de vrede een over eenstemming moet zijn, die met het oog op den toestand moet wordentot stand ge bracht. Is dat het geval, dan zal zij onder handelen; weigert zij onderhandelingen, dan zal men daaruit moeten opmaken, dat zij geen overeenstemming wenscht, dat integen deel haar oorlogsdoel werkelijk de nog niet bereikte onderwerping: van Duitsehland es zijn bondgenooten is, en dat zij meent den vrede, dien zij wil, door onderhandelingen niet 'te zullen hereiken, maar door de wapens 'te kunnen dwingen. Vele omstandigheden in de vijandelijke landen schijnen er tegen te spreken, dat men daar thans een spoedig einde van den oorlog verwacht. De oorlogsdictator Lloyd George is zeker «liet aan het bewind geroepen, om spoedig vrede te sluiten. En ook in andere landen herinneren de stemmen van regeer ders en parlementaire meerderheden niet aan de klanken van vredesklokken. En toch is het moeilijk te gelooven. dat het voorstel der Centra^n met een „neen" zal ■worden bs^ntwoord of door uitvluchten en voorwendsels illusoir zal worden gemaakt. De verantwoordelijkheid voor de volken en de menschheid dunkt ons te zwaar, dan dat een regeering, die met een licht hart kan aanvaarden. Wellicht zal men opmerken, dat men geen vredesonderhandelingen kan aan- knoopen, zoolang men de voorwaarden niet kent. Maar iedereen zal inzien, dat dit geen steekhoudende redeneering kan zijn. Onder handelingen van dien aard kunnen natuur lijk slechts met succes worden ingeleid, als de voorstellen, die ieder der heide partijen te doen heeft, en die toch slechte voorstel len zijn en geen definitieve voorwaarden allereerst worden besproken door hen, die daarover tot eensgezindheid moeten komen. sten zoon, die het laatste stierf in een Eospi taal in Frankrijk. Voor hij stierf, hielp een vriend van hem, die hei-stelde, hem den brief aan zijn vader schrijven. Er stond het volgende in over den nacht na een gevecht, toen de gewonden met elkander spraken bij maanlicht: „Een gewond Duitscher nog een jongen sleepte zich naar mij toe om me zijn water- flesch te geven want toen ik tot bewustzijn kwam, schreeuwde ik het uit van dorst. Hij legde zich naast mij neer en we hielden elkaar bij de hand. We waren dadelijk vrienden en spraken met elkaar, want, zoo als u weet, ik spreek Duitsch. Wij vertroostten elkaar dien vroesolijkeu nacht en ik voelde vcor hem, zoo als ik voelde voor mijn eigen jongere broeders, toen ze nog leefden. We hadden vrienden van elkaar moeten zijn en, ik weet niet,beter of ik zelf had hem dien bajonetsteek toegebracht, die hem telkens zijn handen deed wringen en zijn adem stokken. Misschien schreide hij ook wel eens 1 hij was nog zoo jong. Ik had er heal wat gedood. En nu kan ik de gedachte daaraan niet dragen. 'Jong,' zei ik, 'wat zijn we toch gekkenEn als een kind zeide hfj 'Waar we heengaan zal er geen oorlog meer zijn.'Voor de morgen aanbrak stierf hij in mijn armen; binnen een paar dagen ga ik ook dood" De Oostenrijksche Donau-flotlilje. Uit het oorlogyperskwartier wordt over de medewerking van do Donauflottilje in den veldtocht tegen Roemenië gemeld: Reeds in den naherfst van 1915 bevond zich de Donauflottilje aa!n den beneden Dpnau, waar onder haar bescherming hot belang rijke scheepvaartverkeer met den Balkan plaats had. Eenige weken voor het begin van den oor log tegen Roemenië kreeg die flottilje van het legerbestuur bevel met het gros op, den beneden-Donau te blijven, in de nabijheid van dat punt, dat voor een eventueelen overgang over den Donau in aanmerking kwam. Daar heen werd 't noodige brug- en pionniersmate riaal grootendoels over dén Donau onder de oogen der Roemenen overgebracht. Een groep gewapende stoomschepen bleef bij Kladovo. Den 27sten Augustus des avonds om half tien lieten de Roe meen en bij Ruschuk, waar het gros der flottilje voor anker lag, een voor het commandantschip liggende sleepboot in de lnpht vliegen. Ren uur later ontving lui tenant Lucieh, de schitterende aanvoerder der flottilje, bericht van de oorlogsverkla ring. Een oordcel over den militairen toestand uit offioieele Russische bron. Hier volgt een aanhaling uit de ,Roe»ki Invald", het Russische legerorgaan, welke do „Daily News", d.d., 8 Dec. uit St. Petersburg geseind kreeg en den kijk op den militairen toestand in Roemenië duidelijk m*akt. „Hat is onmogelijk" zoo schrijft dit leger- blad, „toe te laten, dat de vijand zich in win- terstellingen in Midden-Roemenië en aan den benedenloop van den Donau vestigt, want dit zou hem in de gelegenheid stellen, op zijn minst voor een half jaar oorlogsvoorraden uit- dat rijke land te betrekken. Als hij er in slagen zou zich tusschen den beneden-Donau en de Ivarpathen stellingen in te nemen, zou hem dat niet alleen in staat stellen om zijn operaties tegen Saloniki te ontwikkelen, maar hij zou zich stellig tegen het voorjaar op de voornaam ste punten van het Russische hoofdfront kun nen werpen, althans zou hij zich op Riga en Dunaburg kunnen werpen en van de streek van Wilna uit kunnen oprukken. De vijand haast zich om zijn actie op den Balkan te voltooien ten einde daarna uitgebreide operaties aan te vangen tegen liet Russische leger. Vastberaden actie is noodig, niet alleen van de zijde van Rus land, maar ook op de andere fronten der ge allieerden." „Wat zjjn we toch gekken!" Het tijdschrift „Internationaal Christendom" bevat de vertaling van ecu brief uit een En-' gelsch blad, waarin een Engelschnian, wiens drie zonen in den oorlog den dood vonden, een gedeelte publiceert uit oen brief van ziia oud- De monitoren trokken zich in het Belene- kanaal terug, onderweg Giugiu en Zimnicea beschietend. Slechts de groep van Kladovo voer na de "beschieting: van Turnu-Severin en de spoorbrug van Verciarova naar Arso- va terug, waar zij aan de gevechten van de landstrijdkrachten deelnam. Gedeelten der hoofdflottilje ondernamen herhaaldelijk onder hun dapperen comman dant Lucieh een reeks raids, waarbij verschil lende oeverstreken bezocht werden. De roemvolste dagen voor de monitoren waren die van Rahovo en van do daarop vol gende verovering van het eiland Oinghina- rele van den lsten tot den lOdon October. Bij de voorbereiding van den grooten Donau- overtocht der bondgenooten was de raad van den ervaren flottilje-commandant van groote waarde. Bij den overgang moest de flottilje het artil- leristische voorbereidingswerk doen, daar de dichte nevel eenig resultaat van de op den Zuid-oever opgestelde artillerie bijna onmoge lijk maakte. De overtocht over den Donau geschiedde zoo verrassend, dat de vijand niet in staat was ernstigen tegenstand te bieden. Eenige ma chine-geweren werden door. de monitoren spoedig tot zwijgen gebracht. Na den welgeslaagden qvertocht volgden de monitors den rechtervleugel van het Do- nauleger en streden zij ten Zuiden van Boe karest. Het waren ook voor de flottilje eenige warme dagen. Tegelijkertijd werd een ander belangrijk werk voltooid. Dank zij den rusteloozen arbeid van monitoren en pionniers was een week na Zimnicea de Donau tot Ruschuk voor de scheepvaart vrij. Gedurende ai den tijd had de Roemeensche Donauflottilje een ontmoeting met het esca- der van Lucieh vermeden. De Üostenrijk-Hongaarsclie oorlogsvlag wappert fier en vrij op den bevrijden Donau. Auteursrecht voorbehouden. KATHEDRALE KERK ST. HAVO Leldsche Vaart. ZONDAG, 3de Zondag van den Advent. D© H. H. Missen om 6 uur, 8 en 9 uur en om half 11 de Hoogmis. Om 1 luur Cate chismus in de kerk. Half 7 Lof met preek, vóór het Lof het Rozenhoedje. MAANDAG, half 11 plechtige Oonventueele Mis van het Boogjw. Kapittel, 7 uur Lof met Rozenhoedje voor 'de gelcovige zielen. WOENSDAG, olm 6 uur de z.g. Gulden Mis, ter eere van Maria als Moeder van het Vleesch geworden jvoord. Vóór de H. Mis van 6 uur zal de H. Communie worden uit gereikt. Verder de H.H. Missen om half 8, kwart over 8 en 9 uur. ZATERDAG, 7 uur Rozenhoedje in de Maria-Kapel. Van. 4 uur af gelegenheid om te biechten. Woensdag, Vrijdag on Zaterdag, zijn het Quatertemperdagen. Parochiekerk-van den H. Joseph. ZONDAG, de stille H. H. Missen te 7 uur en te half 9. Te half 11 de Hoogmis, 1 nur leering, half 6 Congregatie; 7 uur Lof met Conferentie. DINSDAG, te 8 uur gezongen Rc jiem voor voor hen wor namen staan opgeteekend op den doodenceel, half 10 H. Mis voor den heer Adrianus Stokman, als lid der Broederschap van de H.H. Martelaren van Gorcum, 7 uur Congregatie. WOENSDAG, Quatertemper, geboden vas tendag. DONDERDAG, te half 8 Lof. VRIJDAG, Quatertemper, geboden vasten dag. s Van 6 tot half 8 bieelithooren Y°or **e kinderen. ZATERDAG, half 8 H. Mis voor de be keering der zondaren in de kapel van het Mirac. Mariabeeld. Half 8 Lof met gebeden voor den vrede. Deze week de H.H. Missen en leering naar gewoonte. Quatertemper, geboden vastendag. ZWITSERLAND. Geweldige sneeuwstormen. Bit alle streken van Zwitserland komen berichten over buitengewoon sterke sneeuw stormen. Talrijke ongelukken zijn voorge vallen. Een sneeuwlawine begroef een trein. De reizigers konden gered worden, dooh twee arbeiders kwamen om. In Pontresina is het kindersanatorium on der de sneeuw begraven. Twee kinderen zijn gedood en twee verkeeren in levensgevaar. Op den St. Gothard bereikte de sneeuw een hoogte van 514 meter; de telefoonverbinding met Tessin is verbroken. Het stadsbestuur van Barmen heeft goed geslaagde proeven, genomen mot brood waar aan koolrapen, waren toegevoegd. Rij referendum in Denemarken over 't af staan der W.-Indische eilanden aan Amerika zijn233.094 st. vóór en 157.590tegen uitgebracht Em. Maraini, 1854 te Lugano geboren, thans groot Italiaansch suiker-industrieel, die z'n loopbaan te Rotterdam begon, is overleden. Volg^na een telegram uit Sofia aan de „Lokalanz." zou Bratianu in Roemenië thans zelf voornemens zijn, af te treden. Volgens de „Brusjowija Wjedomesti" zul len de Doema-zittingen einde December voor 1 maand worden verdaagd. In Zwitserland is door den bondsraad Ed- mun Schulthes tot bondspres. voor 1917 gekozen en leüx Ludwig Zalender tot 2den pres. Naar de „Temps" uit Marseille verneemt, is het groote Fransclie passagiersschip „Al geria" tot zinken gebracht. Op verlangen des'Paus, is in 't Vaticaan 'n persbureau, onder leiding van Kard. Gasparri en toegankelijk voor ieder sehri'ver. opgericht. Parochiekerk van den H. Antonius v. Padua ZONDAG, 3e Zondag van den Advent. Te half 6, 7 uur en half 9 de gelezen H.H. Missen; te half 11 de Hoogmis; te 12 uur Catechismus en 's avonds te 7 uur plechtig Lof, „Veni .Creator" en Boetpredikatie tot opening van de H. Missie. MAANDAG, te kwart voor 6 H. Mis en predikatie. Te 8 uur H. Mis voor Mej. Wed. Martina Boeklagen geb. Vollaerts als Lid der Broed. v. d. H. Antonius. Te half 10 H. Mis, waarna Predikatie. Te 8 uur oefe ning van den H. Kruisweg, 's Avonds te half 8 Rozenhoedje, „Miserere" en Boetpre dikatie. DINSDAG, te kwart voor 6 H. Mis en Predikatie. .Te 7 uur en half 8 H.H. Missen voor Mej. iWilhelmina van Velzen lals Lid der Broed. v. d. H. Kruisweg. Te 8 uur ge zongen H. Mis ter eere van den H. Anto nius voor de levende en overleden leden der Broederschap. (Te half 10 H. Mis, waar na predikatie. Te kwart voor 12 Missie-oe fening voor de Catechismus-kinderen. Te 8 uur oefening v. d. H. (Kruisweg, 's Avonds te lialf 8 Rozenhoedje, „Miserere" en Boet predikatie. WOENSDAG, Quatertemperdag. .Te kwart voor 6 gezongen ïL Mis, genaamd de Gulden- Mis, ter eere van de Allerh. Maagd en pre dikatie. Te half 8 Alg. H, Communie oor de kinderen. ,Te half 10 H. Mis, waarna Pre dikatie. Te 3 uur Plechtigheid van den Kin derzegen en toespraak tot de Moeders. Des avonds te half 8 Rozenhoedje, „Miserere" en Boetpredikatie. DONDERDAG, te kwart voor 6 H Mis en predikatie. Te 7 uur en half 8 H.H. Mis sen voor Mej. Philippina van Egmond geb. Fokkes als Lid der Broed. v. d. H. Kruis weg. Te ,7 uur H. Mis voor Mej. Adriana Jacoba Dirks als Lid van het St. Jozefa- gezellenfonds. Te half 10 H. Mis waarna Predikatie. Te .3 juur oefening v. d. H. Kruis weg. Te half 8 Rozenhoedje, „Miserere" en Boetpredikatie. VRIJDAG, Quatertemperdag. ,Te kw. over 6 H. Mis en predikatie. Te 7 uur, half8 en 8 uur de H.H. Missen voor Mej. Corne lia Maria Visser geb. Versteijn als Lid der Broed. „Haarl. Proc. naar Kevelaer". Te 8 uur gezongen H. Mis. Te half 10 H. Mis, waarna predikatie. .Te half 8 plechtige IKruis- planting, Rozenhoedje, „Miserere", waarna Predikatie en Kruisprocessie. ZATERDAG, Quatertemperdag. ,Te kwart voor 6 H. Mis en predikatie. Te kwart voor 6, 7 uur en half 8 de H.H. Missen voor Mej. Adriana Jacoba Dirks als Lid der Broe derschap „Haarl. Proc. naar Kevelaar". Te half 10 H. Mis, waarna Predikatie, 's Av. te half 8 Lof, waaronder Lofrede op Maria en acte van 'toewijding. ZONDAG, 24 Dec. 4e Zondag van den Advent. Te half 6 H. Mis zonder preek, te 7 uur en half 9 gelezen H.H. Missen; te half 11 de Hoogmis, waaronder Predikatie. Na de H.H. Missen van half 9 en half 11 gelegenheid om kruisen, rozenkransen enz. te laten wijden. Na de Hoogmis tevens ge legenheid om zich te laten inschrijven in het scapulier v. d. berg Kannel. 's Avonds te 7 uur Rozenhoedje „Miserere" en Pre dikatie. Dien dag in het gesticht „St. Joan nes de Deo" na het Lof van half 3 Predi katie voor de doofstommen door den Eerw. Patef v. d. Boezem. Kerk van het Allerheiligste Hart. ZONDAG, 3e Zondag van den Advent, te 9 uur de Btille H. Mis, te half 11 Ja Hoogmis, onder de H.H. Missen Predikatie, to half 1 Catechismus, te 4 uur Lof en Ro zenhoedje. DINSDAG, te half 8 gezongen H. Mis ter eero van den if. Aulo., us, het 11. Sacrament blijft ter aanbidding uilge-teld tot na de H. Mis van 9 uur, 's avonds geen Lof. Van halt' 8 9 uur gelegenheid tot het ver krijgen van Kath. Lectuur. WOENSDAG, half 8 gezongen H. Mis ge naamd de Gulden Mis. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag Quatertem perdagen, geboden vastendagen. VRIJDAG, half 8 gezongen H. Mis ter eere van het II. Hart, geen Lof. ZAT Eli IJ AG, 's avonds van 5—half 10 ge legenheid om te biechten. In de week de H. H. Missen te half 8 en 9 uur. PSmroctitekcrk Spaajne. ZONDAG de H.H. Missen te half 6, 7 en 9 uur. Half 1 de Hoogmis, 12 uur Catechismus voor de meisjes, te 1 uur voor de jongens, 's Avonds 7 uur Lof en Ro zenhoedje. MAANDAG, 's avonds te half 8 Lof ter eere van de H. Maagd. WOENSDAG, Quatertemper, vastendag 8 uur gezongen H. Mis ter eere van de H. Maagd en Moeder Gods („Gulden Mis") - 'sav half 8 Lof. VRIJDAG, Quatertemper, vastendag. ZATERDAG, Quatertemper, Vastendag. Aartsbroederschap van de H. Familie. ZONDAG, 17 Dec. plecht go v ering van het feest der Onbevlekte Ontvangenis v ei de H.H. Maagd Maria, Patroonfeest der ver- eeniging „Voor Eer en Deugd." Te half 6 H. Mis en algemeen© H. Com munie. Deze H. Mis zal opgedragen wor den voor de leden der vereuniging „Vcor Ear en Deugd." Gedurende de H. Mis zal gezongen worden het H. Mis-gezang, en go durende de ultdeeling der H. Communie: 1. Veni Creator; 2. Adoro te; 3. Alagnificat (beurtelings koor en al.e leden); 4. Adoremus lin aelernum, (alleen koor). Na. de H. Alii Tantum ergo Benedict.e. Lied blz. 185.* De zaugersafd. wordt verzocht het eerst van alle Hoogtijd te houden. Alle leden worden verzocht hun insigne van de Aartsbroederschap en van „Voor E r en Deugd" te dragen. Des namiddags te half 5 plechtige feest- vergadering, waarbij de ZeerEerw. Heer L. Willenborg de feestrede zal houden. De volgorde der oefeningen is: 1. Veni Creator; 2. Lied: GoJ willen wij A; 3. Pred.katie; 4. Plechtige acte van toe wijding; 5. Onmiddellijk daarna lied: „Voor Eer en Deugd"; (gedurende dit lied ziflien allen, d.e voor het eerst hun acte van toe wijding hebben gedaan hun naam komen tee kenen.) 6. Processie, (gedurende de processie) het lied op blz. 194 en daarna blz. 130) 7. Uitstelling. Magnificat. Tantum ergo, Lied blz. 140. Deze vergadering is toegankelijk voor iedereen. De vergadering wordt iederen Zondag te hall gehouden in de parochiekerk aau het Spaarne. Vóór de vergadering bestaat er gelegenheid zich op te geven als lid der H. Eamilie en van „Voor Eer en Deugd." Parochiekerk van de H. H. Elisa" -<h en Barbara (,Sehoterkv\artier). ZONDAG, de H.RL. Aiissen te half 6, kwart over 7, 9 uur en half 11 de Hoogmis, 12 en 1 uur Catechismus, half 7 L<of met preek. DINSDAG kwart na 8 en 9 uur H. Mis voor de overleden fam. en tot intentie dergenen, die in de bus voor de geioovig- zu. geof ferd hebben. DINSDAG half 8 uur Lof ter eere van den H. Antonius. WOENSDAG, 9 .uur H. Mis voor Mej. Ali- da Zonneveld geb. Komijn, als lid der Broe derschap van O. L. Vr. Alt. Bijstand. DONDERDAG, 9 uur H. Mis voor de leden der Broederschap van O. L. Vr. Alt. Bijst. s Avonds half 8 Lof ter eere van het Al lerh. Sacrament. VRUDAG, 9 pur H. Mis voor Alej. Maria Brauu geb. Eimer als lid der Broederschap van L- Vr. Alt. Bijst. ZATERDAG, gelegenheid tot b.echteu van half 8half 10 voor kinderen en ouderen van 4—uur voor kinderen en van - haii' 10 voor kinderen en ouderen. N.B. Deze week Woensdag, Vrijdag en Za terdag .Quatertemperdagen, geboden vasten- en onthoudingsdagen. Sta Jan, Amstcrdamstraat. ZONDAG, .7 upr en half 9 de stille JL H. Missen, half 11 de Hoogmis, 2 uur Cate chismus, 7 uur Lof met predikatie en Ro zenhoedje. DINSDAG-avond te half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. WOENSDAG, 7 uur gezongen H. AU 3, Gulden-Alis.) DONDERDAGavond half 8 uur Lof ter eere van het H. Sacrament. VRIJDAG, nam. van half 5-half 6 gele genheid om te b.ecaten voor do kinderen. ZATERDAG, 's morgens lot 12 uur, en d 3 namiddags van 4 uur af gelegenheid orn te biechten, 's avonds half 8 Lol met pied ka- tie tot voorbereiding van het 40 uren-geb.d. Gedurende deze week de H.H. Afisson te 7, half 8 en 9 uur, de Catechismus volgens gewoonte, uitgenomen Zaterdag geen Cate chismus. ZONDAG, 1ste dag van het 40 uren ge te d. 's Morgens Generale Communie voor de kin- dereu van de klene feeringen. HEEMSTEDE. Zondag, Maandag en Dinsdag 40-Urengebed. DINSDAG-avond 7 uur plechtig Lof tot slui ting der H. Missie en van het Veertigurengebed. WOENSDAG, Vrijdag en Zaterdag, Quater temperdagen. geboden te vasten. DONDERDAG, half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Sacrament der Altaars: 'savonds half 8 Lof. OVEKVEEN. ZONDAG, de le H. Mis te 7 uur, de 2de te half negen, de Hoogmis te 10 uur, te 3 uur de Vespers. WOENSDAG, te ,7 uur gez. H. Mis. ZATERDAG-avond te 7 uur Lof. Geduren de da» week zijn de H. H. Missen te 7 uur ea te half negen. SCHOTEN .(St. Havo.) ZONDAG, om half 8 de Vroegmis en om 10 uur de Hoogmis; om 12 uur Catechismus en des avonds om half 7 Lof met Advents-pre- dikatie en Rozenhoedje voor den vrede. DINSDAG om kwart voor 9 uur gezon gen St. Antoniusmis. DINSDAG, 's avonds van 68 uur biecht gelegenheid. WOENSDAG, om uur gezongen Gul- d,enmis. DONDERDAG, 's middags om 4 uur biecht- gel^enheid voor de meisjes beneden de plechtige H. Communie. VRIJDAG, 'savonds om 7. uur Lof met Rozenhoedje voor den vrede. Onmiddellijk: vóór en na liet Lof biechtgelegenheid. ZATERDAG, 's middags biechtgelegenheid van 4—5 uur voor de aangenomen jongens

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5