DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. nailllLUlEUEB Enorme voorraad SLOBKOUSEN NASSAULAAN 43, HAARLEM DE OORLOG. telegrammen P. W. TWEEHUIJSEN, DERTIG CENTS HET VREDESAANBOD DER CENTRALE verspreide berichten BUITENLAND BINNENLAND Maandag 18 December 1916 41ste Jaargang No 9216 Intercomm. Telefoonnummers 1426 en 2741 Evenals vorige jaren stellen wij ook nü weder voor onze abonnes beschikbaar den prach- tigen COMMUNIE-KALEN DER van dr. A. Derckx, tegen den prijs van De kalenders kunnen afgehaald worden aan onze bureaux of besteld worden bij onze Agenten. DE ADMINISTRATIE hAAHLEfttSCHt ALLEDAG1ES N°. 2116 MOGENDHEDEN. KORTE BERICHTEN EEN FRANSCH TRANSPORTSCHIP MET TROEPEN IN DEN GROND GE,BOORD. honöarue. ÊSeriefoten m «Sri© regeis. Barteljorisstraat 27. TELEFOON I77Ö. 4330 DUURDER SCHEREN EN KNIPPEN. HEME HUUR» CMIUiï ABONNEMENTSPRIJS i Per s maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente) 1.60; •oor de overige plaatsen Nederland per post f 2,— per week voor Haarlem en de agentschappen f 0,1**; afzonderlijke nummers f 0,15. -s PRIJS DER ADVERTENTIËNi Van 15 regels f 0,75, iedere regel meer 0,15; buitenland per regel 0,2v, advertentiën in de rubriek „Vraag sa Aanbod" van 1—5 regel» f 0.40. alk* regel meer 0,10. - Alle betalende abonné.s op dit Blad. in het bezit van een Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, f 500 bij overlijden, f 300 bij verlies van een hand of voet, f 250 bij verlies van een oog, f 125 bij verlies van een duim verlies van een anderen vinger De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de „HoHandsche AlgemeeneVerzekerin tegen ongelukken verzekerd voor f dOOO bij levenslange ongeschiktheid tot werken, i I 75 bij breuk van een arm of been, f ÏOO bjj verlies van een wijsvinger, f 25 bij gsbank" te Schiedam. (De vódr 1 October 1911 uitgegeven polissen zijn niet geldig.) „HERWONNEN LEVENSKRACHT." Evenals vorige jaren, organiseert ook thans met Kerstmis de R. K. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose „Herwonnen Levenskracht" een steunbeweging, can de Katholieken een Kerstgave te vragen Voor den bouw van een eigen R. K. Sanato rium. Waar nog steeds tientallen patiënten moe ten wachten, omdat er in de bestaande Sa natoria niet voldoende plaats is, mag het streven tot het oprichten van een nieuw eigen Herstellingsoord voor de R. K. arbei ders zeker op aller steun rekenen. Vorige jaren werden daartoe „steentjes' Verkocht, Dit jaar zullen smaakvol uitge werkte Kerstplaatjes ten verkoop wor den aangeboden. De bedoeling is, deze Kerstgaven m den tijd van 24 December tot 7 Januari te doen btzainelen door kinderen. Het valt immens geheel in den geest van bet Kerstfeest, als kinderen dan ter liefde Van het Kindje Jezus een liefdedaad vragen. Om den ijver der kinderen aan te wakke ren en aldus het welslagen dier inzameling 4e verzekeren, zal voor de verkoopstertjes een groot aantal prijzen worden beschikbaar gesteld. De algemeene medewerking van de Haar- lemsehe Katholieken wordt daarom ingeroe pen om hun kinderen hiertoe aan te sporen. Kerstplaatjes zijn verkrijgbaar bij de hee- ren Slisser, Billitonstraat 22, De Graaf, Grebberstraat 2, J. Offerman, Soendastraat 66. Wij wekken hier gaarne op oan aan deze goede, eeht-Roomsche beweging den beken den, vrijigevigen steun niet te onthouden! AGENDA 19 DECEMBER Gebouw St. B a v o Smedestraat 23 Vrouwenbond 8 uur Middenstandsbond 814 uur Leden Bloemisten 814 uur Be stuur Kalk- en Steenibewerkers 814 uur Bestuur Metaalbewerkers. Sociëteit Vereeniging 8 uur Haarl. Backvereeniging. Maatsch. „TotNutvan't Algemeen" 314 uur Weldadigheid naar Vermogen. Gebouw St. Marfhavereeu. Kleine Houtweg 13 Betrekkingbureau geopend Van 3—4 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstr. 79 geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. OVEEZICHT. De dag van morgen zal er misschien een zijn Van historische beteekenis, zooals ook die van verleden weelj Dinsdag, toen Bethmana Hollweg het Duitsche vredesaanbod wereldkundig maakte, van allergrootst belang was. Morgen toch zal Lloyd George in het Engelsche parlement zijn aangekondigde groote ministeriëele rede houden en zooals wij verleden week reeds opmerkten, is bet niet onwaarschijnlijk, dat hij dan, namens de Entente-mogendheden, een antwoord zal geven op het vredes-aanbod der Centrale mo gendheden. De „Weekly Dispatch", die onze ver- Wachting komt versterken, schreef in haar num ber van Zaterdag, dat het al zoo goed als teker was, dat het antwoord van de Engelsche regeering op het vredesaanbod in de rede, die Lloyd George Dinsdag zal uitspreken, zal wor den uitgedrukt. Waarschijnlijk, zegt het blad, *al de eerste minister in ruwe trekken de vredes voorwaarden van de Entente aangeven en bij buitschland geen twijfel laten bestaan over het besluit van Engeland, den oorlog met de uiterste bracht voort te zetten, totdat een overwinning 18 bevochten, die de vervulling van die voor aarden waarborgt Uit de verklaring van Lloyd George zal dan moeten hl ijken of voor Z. H. den Paus en Amerika de tijd is aangebroken om bemiddelend tusschenbeide te komen. Want tot nog toe staat het wel vast, dat Wilson het vredesaanbod der Cenlralen niet zal ondersteunen, tenzij mocht blijken, dat de Entente ook geneigdheid toont om vredes-onderhandelingen te beginnen. Dat Amerika zich nog van bemiddeling onthoudt, blijkt wel hieruit, dat de Duitsche, Oostenrijksche en Turksche vredesnota's, na langdurige bespre king in den ministerraad, zonder eenig commen taar der regeering, naar de hoofdsleden der Entente-mogendheden zijn doorgezonden. Intusschen wordt de strijd op het groote oorlogs-wereld-tooneel voortgezet en toonen de partijen wederzijds nog verre van „uitgeput" te zijn. In het Westen, op het Verdunfront, hebben de Franschen Zaterdag hun offensief nog voort gezet en op den rechter Maas-oever nog nieu we vorderingen gemaakt in het bosch van Cau- rières en het dorp Bezonvaux bezet. Het aantal gevangen Duitschers is tot ruim 9000 gestegen. Het materiaal, zoo wordt in het Fransche leger- bericht van Zaterdagmiddag gezegd, is nog niet geïnventariseerd; vast staat echter dat er 81 kanonnen veroverd of vernield zijn. Evenwel, het offensief schijnt daar nu weer tot staan te zijn gekomen. De berichten van gis teren, zoowel uit het Fransche hoofdkwartier als van den Duitschen generalen staf, hebben geen nieuws omtrent de gevechten meer vermeld en ook de overige teekenen wijzen er op, dat de Franschen geen offensief van langen duur hier op het oog hadden. Zij wilden vermoedelijk alleen laten zien, dat zij nog tot een krachtig optreden in staat zijn en daarin zijn zij geslaagd. En terwijl de Franschen in het Westen hun krachten toonden, hebben de Engelschen in het verre Oosten, namelijk in Mesopotamia aan den Tiger, een verrassenden aanval gedaan op de Turksche stellingen daar. Men herinnert zich dit gevechtsterrein nog wel uit de dagen van de Engelsche expeditie, onder generaal Townshend en de omsingeling dezer Engelsche troepen in Koet-el-Amara, die zich, na een belegering van bijna vier maanden, aan de Turken overgaven. Het toen uitgezonden Engelsche ontzettingsleger, dat langs den Tiger oprukte, werd door de Tur ken teruggeworpen en in het zuiden vastgehou den. Blijkbaar hebben de Engelschen daar nu versterkingen ontvangen uit Indië en begonnen zij nu een nieuw offensief, om den smaad van Koet-el-Amara uit te wisschen. In hoeverre zij daarin slagen zullen, is nog niet te voorzien de Turken geven alvast te verstaan, dat de Engel schen niet ver zullen doordringen, wijl de eerste aanvalsherhaüngen alreeds werden gestuit. In Roemenië hebben de Centralen nog altijd hun opmarsch voortgezet over de geheele breedte van Oost-Walachye en de Dobroedsja, waar nu één frontlijn loopt. Ten zuid-oosten van Buzeu zijn de vereenigde troepen der middenrijken de Calmatutul overgetrokken en ten noorden van Buzeu hebben zij den voet van het gebergte be reikt, waar zij de in de passen achtergebleven Russisch-Roemeensche troepen bedreigen. Op één dag werden weer 2000 man krijgsgevangen ge maakt. De Bulgaren die voornamelijk ten noorden van den benedenloop der Jalomitza opereeren, hebben eveneens hun opmarsch, in aansluiting met het Dobroedsja-leger, voortgezet. In het station Fetesci hebben zij 110 spoorwagens, en in 't station Stelnica (ten noorden van Fetesci) 41 spoorwagens, 4 locomotieven en 11 wagons vol petroleum buit gemaakt. Van de overige fronten werden geen belang rijke gebeurtenissen gemeld. In Griekenland is de toestand ongewijzigd ge bleven, doordat de regeering en de 'koning op nieuw bukten voor den wil der Entente en de in het jongste ultimatum gestelde eischen inwil ligden. In Portugal i6 een revolutie uitgebroken, onder leiding van Machado Santo. Volgens par ticuliere berichten, heeft zij haar oorzaak in de verscheping van troepen naar Frankrijk, maar bijzonderheden ontbreken. Het gerucht gaat, dat de leden van de Engelsche militaire missie ver moord en de spoorwegverbindingen verbroken zijn. Volgens andere berichten is de opstand reeds onderdrukt en zijn de leiders, onder wie Machado Santo, gevangen genomen. De Paus en het vredesaanbod. Een redacteur van de „Reichepost" heeft 'n onderhoud - gelhad met den Pauselijken nuntius in Weenen graaf Balfré di Bonzo over 't standpunt van den Paus en het vre desaanbod. De nuntius verklaarde o.m.: Elk vredesstreven van den Paus was 'bezield' van de gedachte het daarheen te leiden, dat de oorlogvoerenden eindelijk tot wederzijd se he besprekingen van hun voorstellen be ginnen, waarbij bestaan»- en levensvoor waarden van den tegenstander onaangetast) worden gelaten. Daarvoor hield de Paus bil dr verzending van zijn vredesbrieven het tijdstip gekomen. De Oo» te n rijk-Ho nga arscili o regeering heeft den Pans andermaal verzocht zijn me dewerking bij het vredeswerk te verleenen. De H. Vader kan dit bericht slechts met de grootste vreugde ontvangen. Moge zijn zegen ooik daartoe bijdragen dat de vredes-boodschap, heden op den voor avond van Kerstmis, aan kabinetten van Europa werd gezonden, het voorwerp van' nuttige onderhandelingen vonme. Dit is de Kerstmiszegeniwenscih van den Paus voor de Europeesche familie der volkeren. Rusland en het vredesaanbod. Do Doama heeft naar Reuter nit St. Pe tersburg meldt een motie aangenomen, om aan te dringen op een categorische wei gering van de regeeringen der geallieerden, om onder de tegenwoordige omstandigheden tot welke vredesonderhandelingen ook over te gaan. De motie beschouwt de Duitedho voorstellen als een nieuw bewijs van zwak heid en een huichelachtige daad en een po ging om de verantwoordelijlkiheid voor den oorlog op anderen te schuiven. De motie zegt verder, dat een yoorbarigen vrede het ge vaar in ziclh sluiten zou van een nieuwen blcedigen oorlog, dat een duurzamen vrede alleen mogelijk is nadat de macht van Duitschland geheel is gebroken en nadat Duitschland voorgoed heeft afgezien van de aanspraken, welke het verantwoordelijk maakten voor den wereld-oorlog. P a de aanneming van de motie hield de Russische minister van hui ten a n-dsohe zaken Pokrofoky een redevoering, waarin hü zeide, dat het Duitsche vredes-aanbod geen verras sing was. Meer dan eens had Duitschland tijdens den oorlog zijn voelhorens uitgesto ken om tot een afzonderlijken vrede te ko men. Thans zijn onmacht erkennende oim het onwrikbaar verbond te verbreken, stelde het vredes-ondoVhandelingen voor. De ware be teekenis daarvan is, dat men wil trachten op het laatste oogeniblik gebruik te maken van zijn veroveringen van gebied, voordat Duitschland»' binnenlandeche zwakheid dui delijk blijkt. Met verontwaardiging wees Rusland, het denkbeeld om den striid te sta ken, tegen een vijand, wiens kracht is ge schokt, maar niet gebroken en die niu tracht zich lucht te verschaffen, door een mislei dend aanbod. Rusland is in zijn onwrikbaar besluit in volkomen overeenstemming met zijn bond- genooten. Geen uitvluchten zullen kunnen voorkomen dat de oorlog wordt voortgezet, totdat de vijand is verpletterd.... De geheime zitting der Fransche Kamer. Het „Journal des Deibats" hekelt op scher pe wijze do voorliefde van de Fransche Kamer voer geheime zittingen. Die minis ters van een oorlogvoerend land hebben henseh wel wat ander» te doen dan geduren de een week dag aan dag op het beklaagden- oank,ie to gaan zitten. En de Kamer heeft ook wel belangrijker werk. Daar is bijvoor beeld de begrooting van 1917. De Kamer is nog met aan de behandeling daarvan begon nen en dan moeten de begrootingswetten nog eI? Senaat komen, en dat alles voor den Men-December Hoe is het mogelijk Dan wordt het natuurlijk een gehaast en gevlieg, dat de oorzaak wordt van knoei- en lapwerk. Kn daarbij moeten nieuwe belastingswetten geschapen worden, om de zes a zevenhonderd mi In oen francs op te brengen, die wij te kort komen. Om voor al deze gewichtige en dn ngen de zaken tijd te vinden, moet men ophouden met zijn tijd te verbeuzelen. liet „Journal des Debats" weet echter niet, M CJ-111 «uheime zitting behandeld is. Misschien, was dat nog gewichtiger en nog dringender. Do nieuwe opperbevelhebber in Frankrijk. Do nieuwe Fransche minister van. oorlog, ge neraal Ky.autoy, heeft den president der repu bliek twee besluiten ter teekening voorgelegd, "'a"Ivaa hot eerste bepaalt, dat generaal J of lie, tot dusver opperbevelhebber van hot Fransche leger, benoemd wordt tot technisch adviseur van de regeering voor do geheele lei ding v an den. oorlog, terwijl in het tweede be sluit <le beschikking wordt opgeheven van 28 October 1915, waarbij aan generaal Joffro het opperbevel werd opgedragen over de geheele 1' ransche strijdmacht, de Fransche troepen in den Balkan inbegrepen. Het opperbevel van het leger aan het front in Frankrijk, dat is liet nooiderleger en noord-oostelijk leger, wordt bij datzelfde besluit opgedragen aan generaal Nivelle. Generaal Sarrail blijft als onafhan kelijk opperbevelhebber te Saloniki. 11e nieuwe opperbevelhebber aan liet Fran sche front, genonaa.1 Ni volle, was bij 't begin van don oorlog commandant van het 5e regi ment artillerie. Hij klom snel op tot den gene- raalsrang en kreeg in Maart van dit jaar het bevol over het derde legercorps, dat toen belast was met de verdédiging van Verdun. Inplaats van generaal Péta.in kreeg Nivelle daarna het bevel over hut geheele Verdun-ieger. Onder zijn leiding werden de mant en, Vaux geleverd. Admiraal du Fournet gaat heen. De opper bevelhebber v'an de vloot der geallieerden ia de Middellandsche Zee, Admiraal Dartige du Fournet, die den laatsten tijd zooveel met de regeering te Athene te doen heeft gehad, gaat weg en wordt vervangen door vice-admiraal Gauchet. Fournet is 60 en Gauchet 59 jaren oud. Het deelen van den Buit. De „Neue Politi- sche Correspondenz" zegt in goed ingelichte kringen te hebben gehoord, dat er plannen be staan om Rusland in ruil voor het verlies van Congres Polen, Koerland en Lithauen, Molda vië aan te bieden. Polen zou dan zelfstandig werden, Koerland een Duitsche bondstaat en Lithauen bij Pruisen ingelijfd. Bulgarije zou de Dobroedsja terugkrijgen en Walachije tussclien Oostenrijk en Bulgarije worden verdeeld. Roemenië z»n volgens dat plannetje, waarvan wfj de vermelding geheel voor rekening van genoemd blad laten, dus geheel verdeeld wor den. Het Fransche opperbevel. Volgens de „Echo de Paris" zal de Nieuwe Fransche opperbevel hebber, generaal Nivelle, in de leiding der ope raties volkomen onafhankelijk zijn. Generaal Caïtolnau is bevelhebber van het Noorder- en generaal Foch van het Zuidleger. De Engelsche blokkade ten spfjt. De „Frankf. Ztg." verneemt uit Ghristiania, dat het groote Duitsche a.s. „Prinz Friedrich", dat zioh op reis in de- Noersche wateren bevond, toen de oorlog uitbrak en toen te Odde bij Bergen bin nenvluchtte, ondanks de Engelsche blokkade kans hepft gezien, de haven van Sta vanger te bereiken. De „Möwe No. II." Do znedodeeling! van de Engelsche admiraliteit, dat er een nieuwe Duit- sohe „Möwe" op den Oceaan was, heeft de o o rl o gsv er zek er ings p r emlea op de Engelsche markt sterk opgedreven .Er zijn premies van 8 en 10 pet. op de lading betaald, zegt de „Times", voo een enkele reis over den Atlan- tiochen Oceaan. Tot dusver is eohter nog niet bekend geworden, -dat er tengevolge van de actie van de „Möwe II" veriezen zijn geleden. BERLIJN, 16 Dec. (Officieel Een Duitsche onderzeeër bracht den 12den Deo. 55 zeemijlen O. Z. O. van Malta aan een Fransch linieschip van de Patrie-klaase door een torpedoschot be langrijke schade toe. Een andere onderzeeër boorde den llen December ten Z. O. van eiland P&ntaleria het Fransche troepentransportschip „Maghelan" (6720 t.) met meer dan 1000 man blanke en kleurlingen-troepen aan boord, door een torpe- dcschot in den grond. De a.s. Koningskroning. Uit Boedapest wordt aan de „Frankf. Ztg." bericht, dat de feestelijke intocht van het ko ningspaar drie dagen (d.i. 27 Dec. a.s.) voor de kroning, zal plaats hebben. Neg op denzelfden dag zal een afvaardiging, die bestaat uit 20 af gevaardigden en 10 leden van bet Magnaten- huis onder leiding van den vorst-primaat, kar dinaal Csernoch, den koning in plechtige audiëntie liet kroningsprotocol overhandigen. De voorbereidselen voor de kroning worden reoda op uitgebreide schaal getroffen; do fees telijkheid belooft een geheel schitterend ver loop te zullen hobben. Door Poolsche grof tg' ondbezittera is be sloten, in Warschau een nieuwe l'oolsohe grond- credietbank op te richten. —i Uit Zweden wordt gemeld, dat aldaar 'n staking van de arbeiders in de ijzerindustrie dreigt, die 30,600 man zou omvatten. De ketel makersstaking te Liverpool is ge ëindigd. De arbeiders stemden er in toe heden morgen 't werk te hervatten, Bij het Amerikaansclie Congres zijn 4 ontwerpen ingediend betreffende de duurte der levensmiddelen. Volgens de „Az Est" zouden te Saloniki verschillende branden zijn uitgebroken en zou den de troepen aan bot muiten zijn. President Poincaré hoeft het voorzitter schap van den kleinen Franschen krijgsraad op zioh genomen. Te Parijs werden verleden week vele per sonen gearresteerd wegens het verspreiden van geschriften, ter bevordering van den vrede. Een bekend Duitscli sociaal politicus, W. Morten, stichter v-an de Frankf. Metallgesell- sohaft, is gisteren overleden. Wolff verneemt uit Cambridge (Matsa- ehusetts) dat prof. Hugo Münsterberg, terwijl 1 L5 cortego gaf, protsefïng overleden is. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Bsluit: is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de let- teien en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht dr. C. W. Vollgraff, thans hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Groningen, en tot bui tengewoon hoogleeraar in de letteren en wijsbe geerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, dr H. Bolkensleintot gewoon hoogleeraar in de wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Lei den dr. P. N. van Kampen, thans lector aan dt gemeentelijke universiteit te Amsterdam. BINNENLANDSCHE heipalen. In een aan het woningvraagstuk gewijde raadsvergadering te Rotterdam is de mogelijk heid geopperd, dat er binnenlandsche heipalen van de voor Rotterdam benoodigde lengte zou den zijn. In de bosschen bij Assen, Weert en Varseveld van de zijde der Ned. Heidemaat schappij werd ook Rhoden genoemd zouder boomen van die hoogte te vinden zijn. Intusschen werd sedert van verschillende zijden de twijfel geuit, of het aantal dier boomen noemenswaardig was. Ook betwijfelde men, of het hout wel sterk en recht genoeg was. Nu vernemen wij, dat Zaterdag een aantal bouwers uit Rotterdam in den omtrek van Ede een 3000-tal denneboomen in oogenschouw heb ben genomen, die binnen eenige weken in veiling zullen komen. Daarvan hebben zij 1500 geschikt bevonden als heipaal van de voor den woning bouw op den rechter Maasoever vereischtt lengte. Wie weet, of er niet meer van dergelijke ontdekkingen zijn te doen, als men aan het zoe ken gaat. Dertig palen onder een pand van 3 woningen gerekend, vertegenwoordigen 1500 palen 150 woningen, meldt de N. R. Ct. De kappers-patroons te Amsterdam hebbei. besloten met het oog op de tijdsomstandigheden het tarief van het scheren en het knippen tc verhoogen. In verschillende zaken wordt vooi het knippen dan 40 cent, en voor het scheren 20 cent berekend. In het begin van het volgend jaar zullen deze nieuwe prijzen ingaanook hei maand-abonnement wordt verhoogd. A. A. H. POLLET. Te Tilburg is in den ouderdom van 73 jaar overleden de heer A. A. H. Pollet, groot-indus- tneel, oud-lid van den gemeenteraad en Riddct in de Orde van Oranje-Nassau. JAARBEURS TE UTRECHT. De belangstelling van industriëele zijde voor de van 26 Februari—10 Maart 1917 te houder. Eersle Nederlandsche Jaarbeurs blijkt zeer groot te zijn. Het aantal deelnemende fabrikanten be draagt thans 626. De stad Utrecht begint de levendigheid van de beurs reeds te gevoelen. y Met den bouw van de monsterkamers en „stands", die door het groote aantal deelnemers over twee terreinen het Vredenburg en het Janskerkhof zullen worden verdeeld, is dooi den aannemer, de firma Gebrs. A. Ruyter Zoon, een aanvang gemaakt. Het Janskerkhof begint reeds een aanschouwelijk beeld te gever, van den omvang, welke de Nederlandsche Jaar beurs heeft aangenomen. DE „KONINGIN REGENTES." Gisterenavond te zes uur is d „Koningin Regentes" te Vlissingen aangekomen. HANDELSREIZIGERS EN HET SPOORWEGTARIEF. In verband met de verhooging d r spoor weg-tarieven vergaderde te Utre ht de han delsreizigers. In zake den D-trein toeslag zal een afwachtende n houding worden aangenomen tot da nieuwe dienstregeling is afgekondigd. Inzake de tiriev. n erhocging werd besloten aan de organ sat es ter goed keuring voor te leggen'een adres met me morie van toe'.i Jiting An de spro. weg maat- schappijen, waarin mot motieven zal word n uiteengezet, welke nadeelen aan handelsrei zigers en agenten door deze verhcog'ng w dt, gebracht. DISTRIBUTIE WET. De Minister van Landbouw, Nijverheid er Handel heeft de volgende circulaire tot de Bur gemeesters gericht; „Ik heb de eer er uwe aandacht op te vestigen, dat het bij verkoop van ingevolge artikel 1 de; Distributiewet door mij aangewezen artikelen aan schippers en andere rondtrekkende perso nen, niet gevestigd in de gemeente, waar zij hunne inkoopen doen, noodig zal zijn, dat door de gemeente van inwoning aan de andere ge meente restitutie wordt verleend voor het bedrag aan kosten, dat uit de beschikbaarstelling van levensmiddelen voor die personen, ingevolge de Distributiewet, te haren laste zou komen. „Aangezien er, naar mij gebleken is, onzeker heid bestaat aangaande den datum, met ingang waarvan de daartoe noodige verrekeningen zou den moeten aanvangen, deel ik u mede, dat hei mij aanbevelenswaardig voorkomt, dat door alk gemeentebesturen als zoodanig wordt aangeno men 9 September jü.. zijnde de dag, waaroc

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1