DAGBLAD voor MOORD- en ZUID-HOLLAND. NlimijUlUKK Enorme voorraad iLIiii NJtSSAULAAia 49, HAARLEM P. W. TWEEHUSiSEH, DERTIÜ CENTS DE OORLOG. TELESSRAMHIEB BUBTENLJUaiD BIÜÜEÜLAÜD Dinsdag 19 December 1916 41ste Jaargang No 9217 iBiiercsmm. Tsief iHëisneamiaers 8426 ea 2741 Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE RLUR. Evenals vorige jaren stellen wij ook nü weder voor onze abonnes beschikbaar den prach- tigen COMMUNIE-KALENDER van dr. A. Derckx, 'tegen den prijs van De kalenders kunnen afgehaald worden aan onze bureaux of besteld worden bij onze Agenten. DE ADMINISTRATIE HAARLEMSCHE ALLEÜAGIES 2117 agenda HET VREDESAANBOD DER CENTRALE wIÜGfcNöHEOtN. Barteljorisstraat 27. TELEFGOH tï7ti. 433C ENGELSCHE SPIONAGE. MEIME HUhLEMSCHE CUURAHT ABONNEMENTSPRIJS P«r s maand» voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente)/1.60J voor de overige plaatsen Nederland per post f 2,—per week voor Haarlem «I de agentschappen f O,!-*; afzonderlijke nummers 0,15. -s PRIJS DER ADVERTENTIËNt Van 15 regels f 0,75, iedere regel meer 0,15; buitenland per regel f O.aw, advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van 1t regels f 0.40. elk* regel meer 0,10. Alle betalende abonnó.s op dit Blad. in het bezit van een Verzekeringspoli», zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 4000 bij levenslange ongeschiktheid tot werken, f 500 bij overlijden, f 3GO bij verlies van een hand cf vcet, f 2-5© bij verlies van een oog, f ^125 bij verlies van een duim, i 75 bij breuk van een srm of been, f lOO bij verlies van een wijsvinger, f 25 bij verlies van een anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wcrdt gegarandeerd door de ..Honandsche AlgemeeneVerzekeringsbank" te Schiedam. (De vóór 1 October 191 I uitgegeven polireen zijn niet geldig.) DE NIEUWE SCHOUWBURG. Dezer dagen werd bericht, dat de nieuwe Schouwburg einde van bet volgende jaar, bij bet begin van bet seizoen, in exploitatie zal komen. Daarmee komt de recbtscbe meerderheid in den Eaad, die toen de schouwburg werd aan geboden en aangenomen, nog géén meerder heid was, in een we zullen niet zeggen ffioeielijke, maar dan toch eigenaardige po sitie. Hoe zal de exploitatie van den schouw burg moeten geschieden, wie zal verant woordelijk zijn, - dat zijn vragen, die niet mogen wachten totdat B. en iW. met een Voordracht zullen komen 1 Naar onze meening moet de Eechtsche par tij dit vraagstuk vooraf onder de oogen zien en bestudeeren en hebben niet alleen de Eechtsche raadsleden maar ook anderen recht, hun opinie te laten hoorenl Allicht zai er gelegenheid zijn, dit dezer dagen nog nader toe te lichten. 20 DECEMBER Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 Bestuursraad Volksbond 814 uur Zang koor Maria-Vereeniging 9'A uur R. K. Onderwijzers 8 uur Personeel Margarine- fabriek 8H uur. Concertzaal De Kroon 8 uur Beet- 'boven-avond Elly Ney en Willy van Koogstraten. Concertzaal Vereeniging 8 uur Concert Liedertafel Haarlem's Zanggenot. Statenzaal „Prinsenhof" half 2 Vergadering van den Gemeenteraad. Bisschoppelijk Museum Jansstr. 79 geopend eiken dag van 10—5 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. OVERZICHT. .Wat zal de dag van heden geven?... Vandaag immers wordt er een antwoord van de Entente verwacht op het vred scan- bod der Centrale mogendheden. Zijn de persuitingen der laatste dagen in de Entente-landen in overeenstemming met de besluiten der regeeringen en kan er dus op gerekend worden, dat de Ehtente ten minste in onderhandeling zal treden om de voorwaarden, welke de Centralen meenen te moeten stellen, te leeren kennen? 'Of zal het aritwoord der geallieerden parallel gaan met de beweringen in de motie der Russische Uoema, welke motie de afwijzing van bet voorstel en een krachtige voor!zetting van den oorlog wordt geëischt?. Wij weten het „nog" niet!.... Maar, mis schien vandaag reeds en anders toch morgen zullen wij het wel weten. Wat de toekomst brengen zal, wanneer het vredesvoorstel wordt afgewezen, kan men oenigszins nagaan uit de persuitiugen in buitschland. Dan Is het zeker, dat de oor log nog bloediger zal worden, dat met de uiterste krachtsinspanning zal worden gevoch ten om de overwinning. Bij weigering van het vredesaanbod, zegt de „Köln. Zgt," zal het ïarool zijn: „Vooruit metUo duikboo- ten." „Dan zal geen Amerikaan het ons be letten, den vrede af te dwingen van een vijand die niet met ons heeft willen Onder handelen." Can zal de oorlog nog; lang duren!... Van het gevechtsterrein is het nieuws van- "afr mmdcr belangrijk. In het Westen, aan let .Verdun-front, hebben do Duitschers aan rechteroever, van de Maas de nieuwe Fransche stellingen verwoed aangevallen. Ze wisten daarmee volgens het Fransche leger-, bericht, weer vasten voet te 'krijgen in de Cham breite-hoove. In het Zuid-Oosten, waar de Russen hun ontlasting soifensiei.' onde.houden, hebben deze ten Oosten van het dorp Glashütte eenige hoogten vermecsterd, 3 ofii.deven en 21 soldaten gevangen genomen en een ma chinegeweer buit gemaakt. De bedoeling, liet Roemeensche front te ontlasten, schijnt echter door die Russische bewegingen niette worden bereikt, wautnog altijd zetten de centralen hun opmarscli in Roemenië voort, waar de aanvallers steeds meer in de richting van de Sereth opdrin gen en ook in de Dobroedsja groote vorde ringen blijven maken. In het noorden van de Dobroedsja hebben de verbonden troepen thans de linie Babadagli—Pecimeaga (onge veer evenwijdig met de lijn Tulcea—Braila, •en 25 K.M. ten zuiden daarvan) overschre den. Alle teekenen wijzen er dus op, dat wij goed hebben gezien en de Centralen het front zullen blijven opschuiven tot de linie Fos- caniBrailaGalatz en de Donaudelta. Steeds meer toenadering?' De Italiaansche pers toont zich dagelijks meer bereid voor de vredesonderhandelingen. De „Corriere della Sera', die dit onderwerp be- spreekt noemt liet de voornnnmste tScik Vein de geallieerden om volstrekt eensgezind op te treden tegenover het vredesvoorstel, daar de bijgedachte van dezen stap hierin bestaat om tweedracht te zaaien tusschen de verschillende Entente-mo- gendheden. De Entente moet iedere poging om de openbare meening in de onzijdige landen tegen haar in het harnas te jagen weien te ver ijdelen. Het staat te betwijfelen of Duitschland eventueel het verzoek van de Entente om de vredesvoorwaarden bekend te maken zal inwil ligen. Eerdér is aan te nemen, dat Duitschland direcie onderhandelingen zal wenschen aan te knoopen, waardoor voor de Entente dit dilemma zal ontstaan: of af te zien van de kennismaking der voorloopige vredesvoorwaarden, of onvoor bereid ter vredesconferentie te gaan. In het eerste geval heeft Berlijn een moreel succes te boeken en in het tweede geval zouden de onderhande lingen beginnen met een nadeel voor de Entente. De grootste voorzichtigheid en wijsheid is noo- dig, om een en ander te voorkomen. En de „Messagero" ging nog verder en schreef, volgens bericht uit Lugano aan de „Lok. Anz.", dat, wanneer de Entente het vredes aanbod eenvoudig verwerpt, de middel-Europee- sche mogendheden de volkeren zouden kunnen doen gelooven, dat zij voorstellen bedoelen in te dienen die het geluk der volkeren zouden hebben gegrondvest. Het is derhalve voor de Entente noodig dat zij in het bezit is van ai le feitelijke elementen van het programma van den Duitschen Rijkskanselier en eveneens, dat deze zegt, hoe hij zich den aanstaanden vrede denkt, opdat alle cultuurvolken dit beoordeelen en het programma kunnen vergelijken met de alge meene wereldbeschaving. Vele andere bladen schrijven in denzelfden geest. De „Avanti", die vóór den oorlog het orgaan der neutralistische socialisten was, ver schijnt sterk gecensureerd. Het blad heeft ver moedelijk ten aanzien van de Duitsche vredes voorstellen eene houding aangenomen, welke niet overeenstemt met de tegenwoordige belangen des lands. Sinds twee dagen reeds zijn zijne hoofdartikelen geheel geschrapt. De „Vorwarts" over Trepofs verklaring. Naar aanleiding van de redevoering van den Russischen minister-president Trepof aangaan de het vredesaanbod van Duitschland, schrijft de „Vorwarts": Waarom draalt Engeland, Italië en zelfs Frankrijk? En waarom schreeuwt Rus land het door de geheele wereld, dat deze Staten of zij willen of niet verder met hun bloed en geld Rusland's militaire nederlagen te betalen hebben? Omdat in elk ander land het volk medezeggingschap heeft, doch in Rusland niet. Met heldenmoed strijden de Russische socialisten in de Doema voor de redding van de mensche- lijke beschaving, maar zij zijn nog zoo ver in de minderheid. In Engeland, Frankrijk en Italië hebben menschenlevens nog altijd eenige waarde derhalve dit dralen. De Russische politiek is van dezelfde afkomst als de Russische strategie, en zooals Broessilof zijne legers meedoogenloos in den dood jaagt, zoo beveelt de Czaar den vol keren, zich in den afgrond te storten. Ook achter de verbondenen zijn thans de Russische ma chinegeweren opgesteld. En Rusland werpt zijne beslissing in de schaal. Is zij beslissend? Dan beteekent zij in den verschrikkelijksien zin des woords de overwinning van het barbarisme. Nog 'n Engelsclie persstem. De Westminster Gazette zegt, volgens een particulier telegram uit Londen aan de „N. R. Ct.", in een hoofdartikel, getiield: „Toets van goede trouw"wij zijn van oordeel, dat de geal lieerden -hetvredesvoorstel der centralen, wat daarvan ook de beweegreden of de bedoeling moge zijn, ernstig moeten beantwoorden, omdat wij in een strijd gewikkeld zijn, waarin ceu reus achtig aantal menschenlevens op het spel staat. Intusschen moet het ons van het hart, dat het vooruitzicht op een rechtsireeksch resultaat van het voorstel indien dit, zooals thans verluidt, niets meer innoudt dan de rede van von Beth- mann Hollweg in den Rijksdag buitenge woon gering is. Duitschland beroemt er zich op, den eersten stap te hebben gedaan. Hét wil ons doen gelooven, dat het, ondanks zijn schitterende militaire positie en vooruitzichten, uit overwe gingen van menschelijkheid bereid is, voorstel len te doen, die een geschikten grondslag bieden voor een eervollen vrede. Indien Duitschland dit ernstig meent, is hef klaarblijkelijk zijn plicht, om met een ontwerp te komen, dat voor 't minst in groote trekken omschrijft, wat het .wil voor stellen, om tot vrede te geraken. Indien Duitsch land dit weigert, dan zijn wij gedwongen tot de veronderstelling, dat zijn aanbod uitsluitend een gebaar was om indruk te maken op het eigen volk of de onzijdigen, maar geen ernstige poging om aan den grooten oorlog een einde te maken. Daar de centralen er zich op beroemen, den eersten stap te hebben gedaan, kunnen zij hun goede trouw slechts bewijzen door hun bedoe lingen te onthullen. He vredesvoorwaarden van Duitschland. Naar aanleiding van de in de buitenlandsche pers verspreide, deels onware geruchten over de Duitsche vredesvoorwaarden, merkt de (offi cieuze) Berlijnsche correspondent van de Köl- nische Ztg. op: De openbare meening in het buitenland moet zich met die geruchten maar bezig houden, gelijk zij wil en kan. De maatstaf ter beoordeeling ervan geeft de nota zelf, want daarin s.aat, dat onze eigen reciiien en gegronde aanspraken niet in tegenstelling zijn met de ïech.en van de andere volken en dat de voor steden, die wij bij de vredesonderhandelingen zouden meebrengen, een geschikten grondslag voor het herstel van een duurzamen vrede zou den bieden. Daarmee is het cenig mogelijke vaste richt snoer aangebracht. Meer kan in het tegenwoor dige stadium niet gebeuren. KORTE BERICHTEN De „Brittanïc" niet getorpedeerd. Volgens de „Kölnische Ztg." is uitgemaakt, dat de „Brittanic," het vroegere Engelsche hoepi- taalsehip, niet door een duikboot, maar door een mijn is verongelukt. Ver-der dat met liet ischip 400 500 man troepen werdeu ver voerd. De gewapende politiek van Venizelos Als imen de „Corriere della Sera" mag gelooven, is er, blijkens een bekendmaking van den iprefect van Athene, ten huize van Venizelos Iheel wat wapentuig gevonden, n.i. 66 gewe ren met 6000 patronen, 49 revolvers met 4500 ipatronen, 15 handgranaten, 15 kartetsen eu 100 dynamietpatronen. Wat is „vaak genoeg?De „Manches ter Guardian" zegt in een hoofdartikel over de Fransche overwinning Verdun: Zelfs zon der dat het tot een doorbraak komt, is het gemakkelijk te zien, dat overwinningen als die bij Verdun, slechts vaak genoeg herhaald behoeven te worden te worden, om een al- igemeenen terugtocht van de Duitschers ten igvoige te hebben. De Paus, de vrede en de loge. Het Italiaan- ische vrijmetselaarsblad, do „Popoio d'Italia" teegt, dat de mededeeling van den nota aan den Paus, een eerste stap zou kunnen worden genoemd om den Paus te erkennen, als deel nemer aan de vredesconferentie. Daarvan Ik an echter geen sprake zijn, omdat in Italië Slechts één souverein is, namelijk Victor Emanuel. Dat is stokerij van de Italiaansehe loge tegen Z. H. den Paus, waarbij men zicih niet ontziet desnoods de kansen op herstel van den vrede in gevaar te brengen 1 Japan's belangen in den oorlog. „Utro Ross ij" meldt, dat bij het Russische ministerie van corlog bericht is ingekomen dat oeno groep Ja paus oho kapitalisten onderhandelingen voort, om in het bezit te komen van dc grafiefmijnen in het Sajangcborgte. Tevens is bij verschillen de mdustrleele ondernemingen in het Amur- gobied vanuit Japan geïnformeerd, welke mijnhouwonernemingen behoefte hadden aan bedrijfskapitaal en in hoeverre Japan's kapi taal zou kunnen worden gestoken in de ex ploitatie der bösseken aan de Oeasoeri en de Amur. ENGELAND BUIGT ZICH TOCH VOOR AMERIKA. LONDEN, 18 Dec. Het departement van bi ïtenlandsóhe zaken heeft op het verzoek wan de Vereenigde Staten een vrijgeleide toegestaan aan Tarnowski, den Ooistenrijk- isehen gezant te Washingthon. LONDEN, is Dec. Reuter verneemt dat het vrijgeleide aan Tarnowsky is toegestaan op aandringen der Amerikaamsche regee- ii'ing. Wag deze, zooais gebruikelijk, slechte als, bemiddelaar opgetreden voor Oostem-ijk- iHongarije, dan zou het verzoek zijn gewei gerd. DE KRONING VAN KONING KAREL VAN HONGARIJE. BOEDAPEST, 18 Deo. De minister-presi dent, graaf Tisza, deelde heden in het huis van afgevaardigden mede, dat de kroning den BOsten December plaats heeft en verzocht het huis hiervoor zekere maatregelen te treffen, o.m. de keuze te doen voor een pala- din-plaatsvervanger, die te zamen met den primaat van Hongarije den koning de kroon op het hoofd zal zetten. Verder moet een de putatie gekozen worden, die na den plechti- igen intocht den koning begroet en verlof Vraagt om de koningin te mogen kronen. HET GRIEKSCHE ANTWOORD OP HET ULTIMATUM. BERLIJN, 19 Dee. (Part.) De antwoord nota van de Grieksche Eegeering op het ul timatum der Entente luidt, volgens de „Lo- kal Anzeiger", woordelijk aldus: In den wensch, nog eenmaal het bewijs van haar eerlijk vriendschapsgevoel jegens de Euten- te-mogendheden te geven, dat de Grieksche Eegeering steeds tegenover liet viervoudig verbond betoond heeft, willigt de Konink lijke Eegeering de eischen welke in de beide laatste nota's der Entente vervat zijn, in. De Eegeering heeft bevolen, dat de ver plaatsingen van troepen en krijgsmaterieel, hetgeen in het laatste ultimatum in de bijgevoegde technische nota verlangd werd, Zaterdag zal aanvangen en zoo snel mogelijk zal worden .uitgevoerd. Overeen komstig deze ei sch en, hebben verdere troe penbewegingen b neu het Noorden niet meer plaats. Eveueeiy- is elk transport van oor logsmateriaal in deze richting gestaakt. Ten aanzien van de tegen ieders verwach ting ontstane incidenten op 1 December tus schen de Verbondenen eu de Grieken ver klaart de Gigeksche Eegeering volledige schadeloosstelling te zullen geven, de hoop Uitsprekende, dat het viervoudig verhond nogmaals het besluit, de blokkade tegen Griekenland en de Grieksche eilanden voort •to zetten, zal herzien. Want deze drukt op ide betrekkingen tusschen Griekenland en de Entente eu maakt een deprimeerenden in druk op de openbare meening van het land. De Entente kan er van overtuigd zijn, dat de beste waarborg, in de toekomst ieder mis verstand uit den weg te ruimen, zal berus ten op de uitstekende betrekkingen door de op wederzij dsc-h vertrouwen gesteunde vriendschap bevestigd te zien. Z. H. DE PAUS EN HET VEDESAANBOD LONDEN, 19 Dec. Uit Rome werd giste- Ten aan de Daily News geseind: Naar ik uit vertrouwbare bron verneem, heeft Z. H de Paus besloten op geenerlei wijze 'tuS- Behenbeide ie komen, noeh invloed te oefe nen ten gunste van aanneming van de Duit sche vredesvoorstellen. De Paus vreest, dat een verwerping der voorstellen door de ge allieerden aan zijn bemoeiingen zon kunnen' worden geweten. DENEMARKEN. De verkoop der Deonsche Antillen. De verkoop der Deensche West-Indische eilanden aan de Vereenigde Staten zal nu waarschijnlijk toch doorgaan. Nadat de kwestie in het parlement niet tot oplossing is kunnen komen, heeft er gelijk men weet een volksstemming plaats gehad met den uitslag dat een groote meer derheid zich schaarde aan de zijde van de regeering en zich dus voor den verkoop uit sprak. Als gevolg van dezen uitslag heeft het departement van buitenlandsche zaken thans het ontwerp betreffende den verkoop der Deensche West-Indische eilanden aan Amerika, in handen gesteld van tien Rijks dag. Wanneer liet parlement het voorstel nu aanvaardt en daaraan valt nu moeilijk meer te twijfelen dan zal de koop weldra- gesloten zijn en het ministerie, dat al met een „heengaan" dreigde, zal kunnen aan- blij ven. OOSTENRIJK, liet nieuwe ministerie. Over de vermoedelijke samenstelling van het nieuwe Oostenrijksclie kabinet meldt de „Neue Freie Presse": minister-president dr. Alexander v. Spitzmuller; binnenlandsclie za- kenx: baron v. Handel, st-adlioudcr van Op per Oostenrijk; onderwijs: baron v. Hussarek landsverdediging: baron v. Georgi; openbare werken: baron v. Trnka (de laatstgenoemde drie bekleedden dezelfde ambten in het kabi- net-Koerber); justitie: baron dr. v. Schenk; spoorwegen: baron v. Tors ter (die dit ambt in het kabinet-Stürgkh bekleedde); minister van Galicië blijft dr. Bobrinski; voor het departement van financiën worden twee na men genoemd, die van Ferdinand ridder von Wimmer en van den tegenwoordigen minister Marek; omtrent do ministeriën van handel en landbouw zijn nog geen beslissingen ge troffen, zeker is, dat de tegenwoordige minis ters van landbouw en handel graaf Clain Martinic en Stibral liuu^posten verlaten. Het heefj. stellig, dat voor Ho twee laatste por tefeuilles geen personen worden benoemd, ■maar dat ze later voor goed zullen worden toegewezen HANDEN THUIS! De oorlogs-neurose heeft in d.eze dagen menigeen te pakken, en als het sympnth.ën of antipathiën ge d. die met den were'doorl g te maken hebben, gerancn ze fs somm gj kl ;- re en koele geesten van de wijs. Zoo bijvoorbeeld de redactie van het Ka tholieke Amsterdan sche blad „De T jd." Sdnds eenigen tijd heeit deze redoe ie, mern- ffasr ouder een invloed van oorlogs stenimln allerlei zonderlinge journalistieke manieren aangenomen tegenover de „N. Ilaarl. Ct." Ofschoon wij ons nooit met „De T d be moeien en onzen eigen weg gaan, dien we meenen uit overtuiging eu om waarheidswille te moeten gaan, ofschoon we met name op het stuk van de oorlogsberichten de een zijdige en tendentieuze „nieuwtjes" van „Dc Tijd," en de mysterieuze „correspondenties' van dat blad stilletjes laten voor wat ze zijn, heeft de redactie van „De Tijd" bet goedgevonden, een campagne tegen ons te openen. Niet royaal echter, en redactioneel. Maar in 't geniep 1 Door z.g. ingezonden stukken-s Jirijvers, die zich met toestemming der redactie ver oorloven in hun stukjes al maar die slechte, prullerige, „N. Haarl. Ot." uit te schelden, die onweersproken al erlei hatel.jkheden debi teeren aan het adres oazcr redactie, enz. vVat zijn dat voor maniereu? Als de redactie van „De T.jd" iels l gen ons heeft, laat zij het dan zélf zeggen. Dan Zui len w* haar, in ridderlijke polemiek, te woorT kunnen staan. Maar zij moet niet toelaten, dat in ónge- teekende stukken onder „ingezonden" door obscure individuen onze redactie wordt uit gescholden of gekleineerd. In de goede jour nalistiek is dat niet gebruikelijk, te meer niet omdat de redactie van „T)e Tijd" wél weet-, dat wij op zulk geschrijf fatsoenshalve immers geen antwoord kunnen geven! Het wordt in geen enkele krant vertoond dat een redactie toelaat, dat „ingezonden stukkeu- schriivers" de redactie van een anaer blad bele/iïgen, moeten wij dien reger van jour nalistiek fatsoen nog aan „De T„d" leeren? Ruim een maand geleden verschenen er in de dagbladen berichten over het gevangen nemen van Belgische spionnen te Vlissingen. Enkele dagen later wist „De Telegraaf" te berichten dat er van spionnage geen sprake was: die Belgen hadden enkel een organisatie tot behartiging van Belgische belangen opgericht!Het was dus blijkbaar een onschuldig iets Wij vernemen echter nu uit absoluut vertrouw bare bron, dat de zaak gansch anders is. Het trok de aandacht dat een zeker aantal Belgen, die vroeger zonder middelen waren, met rijk voorziene beurzen uit Engeland terugkeer den. Ook was het opmerkelijk dat twee loodsen, die na de inname van Antwerpen naar Engeland vertrokken waren, opnieuw het Belgisch loods- huis gingen bewonendat die van geld voorzien zijnde Belgen heen eu weer reisden tusschen Vlissingen, Middelburg, Breskeus en Terneuzen; dat „Lloyds Bureau" te Vlissingen heropend was en dat zich daar een Engelsch zee-officier, Percy Fitzgerald, gevestigd had. Deze laatste liet in den tram te Middelburg een brieventasch liggen, waarin men een vragen lijst van den Engelschen Inlichtingsdienst vond Op dit lijstje sionden 19 vragen; 15 over de Duitsche kustverdediging in Vlaanderen en vier over de Hollandsere kustverdediging! Op den 21 en November werd door de politie liet huis van een der Belgen omsingeld en vijf Belgen, waaronder eene vrouw, in hechtenis ge nomen; 23 November volgde te Aardenburg de aanhouding van nog een Belg, terwijl tot 27 November gevangen genomen waren: 1 En gelsch zeeofficier; 3 Belgische officieren, waar bij een majoor, een kapitein en een luitenau:; 2 Belgische loodsen en 21 Beigen, waaronder vier vrouwen. Hoever onze justiiie met liet onderzoek dei- zaak gevorderd is, welen wij niet. Toch vragen wij ons af: wat moeten al die vreemdelingen in Zeeland doen? Ons land is groot genoeg om hen elders te herbergen. Men ziet alweer dat het oorlogsgevaar voor ons land nog lang niet geweken is! UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. is A. O. Horsinnann erkend en toegelaten ais consul-gen. van Bulgarije te Rotterdam. Bij K.B. is ing. den dag waarop hij zijn

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1