WEIDE IUIL GUMT BERG-AF. De Raad van Haarlem. HAAGSCHE BRIEVEN. KAARS-, CARBID, en OLIELAMPEN vanaf 63 ct. H. J. v. d. MEEH, Schagchelstraat 7-9 bij de Anegang FEUILLETON SE OORLOG Woensdag 20 December Tweede blad ic. GROGTE PARTIJ JAS3ESCHERMERS 69 cf. VERSPREIDE BERICHTEN DE WETHOUDERS. Wij zullen het niet hebben over het college, de wethouders vormen geen college, ter completee ring behoort daarbij de burgemeester, wij willen het slechts even hebben over de wethouders. Over drie linksche en één rechtschen. Niet persoonlijk worden! Wel neen. Maar vreemd toch, drie linksch, een rechtsch. Dat komt terecht. De wethouders vermochten den Raad niet bij te houden in de wisseling van kleur, zij verscholen er slechts van. Straks wor den zij de inzet der verkiezingen. 1915 stond in het teeken van de nieuwe rich- ting. 1916 besliste over een rechtsche of linksche meerderheid. 1917 zal staan in het teeken der wethouders. En in dat teeken zal rechts gaarne den strijd aangaan, want in dat teeken zal rechts winnen. In district I moet er machtig veel gebeuren, willen onze populaire mannen en 's Raads nestor niet bij eerste stemming gekozen worden. Dit districi speelt solo. Maar li en 111 zullen een strijd om wethouders zien. En dan twijfelen wij in II niet aan den uit- slag, gezien Mr. Hagemeijeris tour de force; onze bekwame katholieke wethouder Mr. Heer- kens Thijssen zal met een schitterend stemmen- cijfer gekozen worden, zijn kennis en ijver waar- dig. Maar in III, daar gaan de poppen dansen. Rechts natuurlijk gaat een principiëelen strijd aan. Wij zouden b.v. kunnen jokken: „wij hebben niets tegen Modoo of Loosjes", dat doet niets ter zake, of wij hen met tinteloogjes of met een scheel oog aanzien: rechts stelt eigen man nen. En links moet de wethouders redden. Nu is de positie zóó in het linksche kamp: de ééne helft wil desnoods Loosjes nog, maar zeker niet Mcdoo, de andere helft juist andersom. Zelfs kleine zaken hebben „helften". Maar deze twee halfronden vormen een knik kertje. Rechts speelt met keiharde stuiters. Wij voelen nu al wie in dat spelletje er uit geknikkerd worden. Door links nl. buiten den Raad, op straat, dat is bij de verkiezingen. Of anders, als het dan per se moet: door rechts.in den Raad. Stemmig van kleur moeten Raad en wethou ders zijn. RAADSLID. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat ik, als trouw lezer van de Nieuwe Haarl. Courant naar de Tweede Kamer ben gegaan, toen ik wist, dat Mr Bomans zou worden ingezworen als kamer lid.' Reeds had ik zooveel over den gunsteling van het I laarlemsche publiek gelezen en gehoord, zijn vele pittige artikelen in ons blad hadden ook mijne belangstelling gaande gemaakt en dus Wilde ik hem nu ook eens met eigen oogen aan schouwen. En daar kwam hij dan. Plechtstatig door den grijzen, reeds eenigszins gebogen griffier binnengeleid, nam hij plaats vóór het bureau, waarachter de voorzitter hoog zetelde, voor deze plechtigheid gesierd met de traditioneele witte das. Flink rechtop stond te midden van vele oudere, grijs- en kaalhoofdige heeren de lange, slanke militaire figuur van den nog zeer jongen man. In eenvoudige, nauw dichtgeknoopte, gekleede jas stond hij daar. Prettig, scherp, energiek ge zicht. Gladgeschoren op z'n Engelsch, schoon zonder het typisch-Engelsche platte snorretje. Groote, klare oogen onder zware wenkbrauwen. Voorhoofd hoog en glad. Smalle lippen, scherp dichtgeknepen. Alle teekenen van vlug verstand, kloek vernuft, krachtige wil en voortvarendheid. Zoo op het eerste gezicht begrijpelijk, dat hij de harten iu Haarlem stormenderhand veroverde. Rustig, zonder vertoon stak hij, na voorlezing van de eedsformulieren, zijn twee voorste vingers van de rechterhand omhoog en klonk het met welluidende stem: „Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig." De plechtigheid was afgeloopen en de Benja- Naar het Fransen van PIERRE GOURDON. Geautoriseerde vertaling door N. J. K. 2) Voor haar was het eenvoudig een natuurlijk gevolg van de vriendschap uit hun kinder jaren. Voor hem was het een inneriijk-diep heerlijk voelen, waarvan de teederheid zich hulde in eerbied, welke hij vreesde te ont wijden, als hij zijn liefde zou bekennen. „Heusoh, het huis van Ia Ronce is niet vr ooi ijk, hoor," zeide Suzanne. En Jacques antwoordde zacht, met een tikje vurigheid „O, toch wel.want gij zijt daar immers." Dat .woord deed haar in een lach schieten. Daarna legde ze hem op ernstigen toon den froortdurenden zorg uit die op het ouderlijke gezin drukte. I *M-I I w „Stel ja voor dat Daniël ons al sinds een Jaar niet meer bezocht heeft, zëlïs niet in sijn vacanties.dat Raymond niet meer ter kerke gaat. O, verleden Zondag was va der zoo bedroefd en moeder, heeft „zoo ge huild." i „Gij kunt ze immers troosten." „Vroeger kon ik ze afleiding bezorgen. Maar sinds mijn broers hun zooveel zorg min werd vriendelijk verwelkomd door de aan wezige leden. Van onhandigheid of plankenkoorts geen sprake. Mr. Bomans was al thuis, of hij in de omgeving was opgegroeid. En wat mogen wij nu van dezen man ver wachten? Zijn vrienden zullen volmondig zeg gen: „Alles!" Vergeleken zij hem niet reeds bij een katholieken Troelstra, 'n tweeden Schaepman, 'n Hollandschen Louis Veuillot? Teveel voor één mensch. Weet hij van de beste eigenschappen der drie genoemde historische figuren één nieuwe persoonlijkheid te maken, dan zal zijn komst in de Kamer een groote aanwinst blijken te zijn voor de katholieke fractie, ja, voor 't heele Par lement. Nu reeds heeft hij veel voor. Ten eerste heeft het hier in Den Haag de aandacht getrokken, dat hij volkomen zelfstandig de Kamer is binnen gestapt. Daarmede bedoel ik dit. Moge hij al een gunsteling van Fortuna zijn, van hem is niet bekend, dat hijeen protégé is van de spe ciaal in onze partij een eigenaardige plaats innemende bekende regentenfamilies. Gaat men de lijst der katholieke Kamerleden na, dan valt het den kenner der families op, hoe veel verwantschap er tusschen de meeste onzer politieke voormannen bestaat. De Kolkman's, v. d. Kun's, von Fisenne's, van Nispen's, Wijnber- gen's, van Sonsbeek's, van Rijckevorsel's, Re- gout's, van Lanschot's, enz. enz. zijn allen van verre of van dichtbij aan elkaar geparenteerd. Geen Kamerzetel kwam er open, of men hoorde al bij voorbaat verluiden, dat die bestemd was voor X, IJ of Z, 'n neef of 'n oom of 'n zwager van een der bovengenoemde families. Het viel vooral in de latere jaren soms zeer sterk in het oog. Het trok de aandacht èn in politieke èn in parlementaire kringen werd daar over niet altijd even gunstig geoordeeld, al wilde men wel gaarne erkennen, dat er knappe staats lieden en hoogstaande katholieken onder de ge noemde families voorkwamen en nog voorkomen. Toch dient zelfs de schijn van familiebevoor- rechting vermeden te worden. Vooral in de katho lieke partij, die alle standen en kringen omvat, waar ieders verdiensten naar behooren kunnen te voorschijn komen. Met de verkiezing van Mr. Henri van Oroenendael (Weert) en natuurlijk ook met die van Engels (Enschedé) en nu weer met die van Mr. Bomans (Haarlemmermeer) zijn we gelukkig van de lijn, die bijna een tradi tioneele dreigde te worden, afgeweken. Mr. Bomans' verkiezing sieunt dus niet in de eerste plaats op familie-afstamming, maar wel op den uitgesproken volkswil. Dat zal hem een groote mate van zelfstandigheid geven, ook al zal natuurlijk in principiëele omstandigheden het partijverband hem lief zijn. In de tweede plaats heeft hij boven anderen voor, dat hij is, wat de Engelschen met zooveel ingenomenheid noemen een self-made man". Al is hij nog jong, hij had gelegenheid, om in de wereld rond te kijken. Hij kreeg kijk op finan- ciëele aangelegenheden (in het bankiersvak)op handels- en groot-industriëele finesses (bij de Kon. Ned. Petroleum-Maatschappij)op klas sieke en juridische kanten van de zaken (door zijn vlotte studie in de rechten)hij kan over het milifairisme 'n oordeel hebben opgedaan In het leger (van laag tot hoog) en eindelijk bracht zijn lidmaatschap van den Raad van een onzer groote gemeenten hem in aanraking met het volle gemeenschapsleven. Naar ik voorts vernam, moet hij gefortuneerd zijn, althans een winstgevende praktijk bezitten, hetwelk voor hem oogendienerij en strooplikken] onnoodig maakt. Is hij nu ook nog redenaar en weet hij met diplomatie zijn onderwerp en zijn tijd te kiezen, om te debuteeren, dan lijkt het mij toe, dat hij zich in de Tweede Kamer, zoo goed als vroeger elders, spoedig een eervolle stelling zal verove ren. Begaafd met groote werkkracht en met ge zonde katholiek-democratische neigingen, zal hij het Nederlandsche volk zich spoedig tot vriend maken. Dit alles mag een schoone toekomst doen voor spellen. Aan zulke mannen heeft Nederland en ook de katholieke staatspartij grooter behoefte, dan misschien menigeen oppervlakkig gelooft. De katholieke staatspartij is de grootste en de machtigste in ons land. Zij zal nog grooter en nog machtiger worden na de invoering van het algemeen kiesrecht en de evenredige vertegenwoordiging. Onder deze ééne voorwaarde, dat het katholieke volk van Nederland zichzelf in zijn vertegenwoordigers in alle lagen en standen, rangen en kringen ziet afgespiegeld, zoodat er een nauwe band van waardeering en vertrouwen tusschen beide be staat. Mogen de partijleiders in de Kamer en daar buiten (in de kiesvereenigingen) dit steeds helder inzien en verspele men het vertrouwen der kie zers niet, door „van bovenaf" personen op te dringen, bij het volk niet bekend, maar door familienaam, afstamming of huwelijk bevoor recht. Mr. Bomans roep ik in de Residentie en op het Binnenhof een hartelijk welkom toe met deze woorden, die de bekende en geliefde Oraaf de Mun eens toeriep aan de Fransche jongeling schap „Blijft jong, blijft vurig, blijft enthousiast en schrijdt dan voort als soldaten, die in het vuur gaan voor Ood en het Vaderland!" 's-Gravenhage, 17 Dec. 1916. geven 1". „Raymond 13 toch nogal verstandig.' „Ja, maar hij wil niets meer aan z|Jn godsdienst doen. Mijn ouders zeggen dit hij daar een bepaalden reden voor moet hebben. Maar ik begrijp er niets van. En daarom ik beken het ronduit houd ik meer van Daniël. Hij is vroolijker, maar erg lui. Verbeeld u, drie jaren is hij nu te Parijs om zijn graad te balen en nog is hij door geen enkel examen gekomen, va der is woedend." „Hij wil hem laten terugkomen." „Daniël wil niet. En gij weet, moeder houd. hem de hand boven het hoofd; zij is zc0 goedl" Vader is ook heel goed... Als hij een al te grroote. rekening moet betalen is bij soms barseh, maar hij kalmeert zich heel gauw. Zoo keuvelden zij door, verte'don elkaar hun denken en voelen, al wat zich in bun leven voordeed, gelijk twee vrienden doen. Toch was er een ernstige toon in hun meest alledaagsche gespreken. Den hollen weg dien zij volgden, zou hen morgen zonder twijfel terugvoeren naar cto plaats waar zij zoo vertrouwelijk met elkaar praatten. De avondwind zong in de bladeren der populieren. In dat zuchten en suizelen scheen het hun als hoorden zij de liefelijk- zoete hymne vas verloving - DE DEPORTATIES IN BELGIE. Naar aanleiding van. de deportaties in België heeft, naar men weet, Z.Em. Kardinaal Mercior een schrijven gericht aan den gouverneur- gene raal van België, generaal Von Bissing. In ant woord op dit schrijven, dat wij omlanga publi ceerden, zond Frh. Von Bissing d.d. 23 Nov. oen memorandum aan Kardinaal Moreler, waarin hij ,ZEm. opnieuw verwijst naar ziijn verklaringen van 28 October. Wat u daartegen aanvoert, schrijft hij dan, berust ofwel op Verkeerde verklaringen van mijne uiteenzettingen, of is hot gevolg van op vattingen, die ik in hoofdzaak niet kan goed keuren. Want de uitgebreide werkloosheid in België in een groote sociale misstand en de te werkstelling van werkloozen in DuitscMand is voor hen een sociale weld'aad. Als ik Uwe Emi nentie bij mijne aankomst in België verklaarde, dat ik de wonde wildé hooien waarmede het Belgische volk door den oorlog geslagen i3, dan is zulks niet in tegenspraak met do genomen maatregelen. Ook moet ik het als eene miskenning dor feiten aanzien, wanneer Uwe Eminentie mijn dikwijls met succes bekroond streven tot opbeu ring dér Belgische volkswelvaart wil wegcijfe ren mot do opmerking dat er into gendoel een kunstmatige werkloosheid geschapen is. Voor den invoer van grondstoffen in België en den uitvoer van producten, hooft Engeland onaan nemelijke Voorwaarden gestold, jiaarovor wer den in den loop des tijds to bovoegdor plaatse, zoowel bij neutralen als bij Belgen grondige onderhandelingen gevoerd; doch het zou nu te ver voeren hierop nadeg in te gaan. Ik herhaal slechts, dat de betreurenswaar dige toestand ten slotte hot gevolg ia van de En- geJsche afaluitingapolitiek, evenals hot in be slag nemen van grondstoffen reeds vroeger eefi onvermijdelijk uitvloeisel was van diezelfde po litiek. Ook moet ik volstrekt volhouden, dat de bezetting in economisch opzicht aan 't land alle voordeden waarborgt, die bij den door Engeland geschapen gedwongen toestand kunnen verze kerd worden. Ten slotte zegt Von Bissing, dat Z.Em. zal willen inzien, dat het onmogelijk is aan den wensch van Z.Em., tot intrekking dor genomen maatregelen te Voldoen; dat echter ook, on danks de moeilijkheden die zich hebben opge daan, datgene geschiedt, wat bij do uitvoering dier maatregelen in het belang van allen kan geschieden. Den 29sten Nov. heeft Z.Em. Kardnaal Mer cior dit stuk wederkeerig beantwoord in een uit-voorigen brief aan den gouvorneur-geneaal. Daarin merkte Z.Em. op dat do aanwerving der zoogenaamde werkloozen meerendeels gebeurt, zonder in het minst rok erring te houden met de aanmerkingen dor plaatselijke overheden. Ver scheidene verslagen, die ik in mijn bezit heb, zegt hij, getuigen dat de geestelijken worden verwijderd, dat da burgemeesters en gemeente raadsleden gewelddadig tot zwijgen gedwongen worden; do aanwervera staan bijgavolge voor onbekenden, waartussohen zij willekeurig hun keus doen. Na dan oerrige voorbedden te hebben aange haald, vervolgt do Kardinaal zijn sohrijiven: Uwe Excellentie zou gowild hebben, dat do gemeentebesturen medeplichtig waren gewor den aan deze hatelijke.aanweivingen. Krachtens hun wettelijke positie en in geweten konden zij dat niet. Maar zij konden do aanwerver» in- lichten en daarvoor waren zij de aangewezen perstenen. D"0 priesters, die beter d'an wie ook de lagiero volksklassen kennen, zouden een kost bare hulp zijn voor dé a an wervers. Waarom weigert men hnnne medewerking! Aan het einde van zijn schrijven herinnert Uwe Excellentie er aan, dat de mannen, die een Vrij beroep uitoefenen, niet verontrust worden. Als men alleen de werkloozen wegvoerde, zou ik deze uitzondering begrijpen. Doch als men voortgaat met zonder onderscheid alle gezonde mannen aan te werven, is deze uitzondering niet gerechtvaardigd. Het zou onbillijk zijn, alleen op de werkende klaas» de deportatie to laten drukken. De bur gerklasse moot haar deel hebben in het offer, dat de bezetter oplegt aan de natie, hoe wreed het ook wezen moge, en juist omdat het zoo wreed is. Talrijk zijn de leden mijner geestelijk heid, die mij verzocht hebben eene plaats in de eerste rijen der vervoegden voor hen op te vragen. Ik toekende hun aanbod op en met fierhoid leg ik het u voor. Z.Em. sluit zijn schrijven met het uiten van zijn vertrouwen, dat de overheden van het Duit sehe keizerrijk hun laatste woord nog niet ge sproken zullen hebben. „Zij zullen denken aan ons onverdiend lijden, aan de afkeuring van de beschaafde wereld en aan de straf Gods." POLEN EN HET KATHOLICISME. H® Poolsche staat, die thans beaig is te ontstaan zal speciaal voor de geheele Katho lieke wereld eene verstrekkende beteékenis kunnen krijgen. Polen. was sedert eeuwen in oostelijk Euro- Pa een bolwerk van de West-Europeesclie beschaving in tegenstelling tot het Byzan- tiji.selie Oost-Europa. Het verschil in wereld- Be ondergaande zon verdween achter den heuvel en herschiep het dal in een mozaik van duizenden licht- en schadawconstras.en. Was het niet als in hun harten, lichtend en schitterend bij de gedachte aan hun zoet ge keuvel, duister en beschaduwd door die on bestemde vrees, die zelfs do grootste vreugde, de meest volkomen blijheid met zich brengt? Geheel aan het eiude van den weg was een kruispunt; links gollde een voetpad door het dal; aan den 'rechterkant steeg een ander naar de huizen van een dorpje. Susanna en Jacques moesten hier schei den; er klonk een „tot weerzien," zoo eenvoudig, zeker als zij waren van den dag van morgen. Haastig liep zjj naar de fa briek. Hjj baar na, keek hoe zij zich voortspoedde. Het dal maakte een scherpe bocht, die Su sanna weldra aan de oogen van Jacques onttrok en de ouderlijke woning aan het meisje toonde, een witten muur scherp af stekend tegen het groen fluweel van de wei den, een schoorsteen die hoog boven de heu veltjes uilstak, eeu blok huizen,onregelmatig gebouwd met platte daken, versierd met steenen balustrade- Susanna glimlachte tegen dat alles want als men twintig jaar is lacht het ouderlijk huis vriendelijk toe. Rechts van de fabriek gebouwd lag het als in een ravijn. Maar die groote schoor- met zijn zwaar voetstuk, de stout ten UescnóbwTrïgen en beschaving kwam eeuwen lang ook aan het liöht in de tegenstelling van Grieksch en Romeinsch Katholicisme. Vele jaren lang hadden de Katholieke Po len te strijden tegen de opdringende Mahom- medaansehe horden, tegen Turken en Tata ren. In den loop des tijds, in het hijzonder in de 19e eeuw echter verloor de Islam zijn ui taettings vermogen geheel en al in pla ats van do antithese: Christenen of Mohammedanen trad de nieuwe: Katholiek of Orthodox. Op het moment, dat Rusland erin slaagde zijne heenschappij tot diep in Europa uit te strekken nam ook de orthodoxe kerk, die in nauwen samenhang staat met het Rus sische Rijk, eene uiterst agressieve houding aan, die voor alles in het Katholieke Polen gevoeld werd. De orthodoxe kerk bezat, mis schien juist omdat zij zoo nauw met den staat verbonden is, eer weinig innerlijke ze delijke kracht. Dientengevolge berustte haar streven naar uitbreiding van haren invloed enkel en alleen en de macht van het zwaard, zonder te "vragen naar innerlijke overtui ging. Zoo kwam het dan ook, dat tienduizen den Katholieke Polen tot het Orthodoxe ge loof „bekeerd" werden eenvoudig, door dat men hun namen op de lijsten der Orthodoxen inschreef. Wanneer zij tegen deze boeking in de Orthodoxe kerkregisters protesteerden werden zij met de zwaarste burgerlijke straf fen bedreigd. Met gevangenisstraf, hechtenis, verbeurdverklaring hunner bezittingen en ander niet minder scherpe maatregelen. Geheele Katholieke gemeenten werden door de beschikkingen van Russische bestuurs ambtenaren tot orthodox verklaard, zoodat de onderhoorigen dier gemeenten op gevaar van zware straffen geen enkele Katholieke religieuss handeling mochten verrichten.Niet- temin verzetten vele van deze gemeenten zich tegen deze dwangmaatregelen en schrik te menigeen zelfs niet voor don dood terug. Op die wijze komt het, dat Polen in de 19de eeuw eene lange rij van nieuwe mar telaren des geloofs heeft te betreuren. Ook zij, ui.terlijk voorden dwang zwichtend, de den dit met den grootst mogelijken afkeer en leefden de Katholieken religieuse voor schriften dikwijls toch in het geheim na. Toen de Russen gedwongen werden Po len te verlaten, bleek het aantal Katholieken plotseling veel grooter, als het vroeger offi cieel steeds was opgegeven. Vele voor Ortho dox doorgaande gemeenten en streken, tra den weer tot de Katholieke kerk toe. Ook in gemeenten en streken, waar de Katholieke kerk steeds toegelaten was, hadden toch de Katholieke priesters en bisschoppen onder minitieuse contrMle gesteld en hun aan ver gaande beperkingen onderworpen, beperkin gen, die in zeer vele gevallen een absoluut chicane-character hadden en die in geen en kel opzicht overeen te brengen waren met de waardigheid van een groot geloofsgemeen schap. Het ontstaan van het Poolsche Rijk nu zal aan deze misstanden wel voor altoos een eind maken. Want het grootste deel van de bevolking van Polen is Katholiek. Juist tengevolge van den eeuwen-ouden strijd met het orthodoxe moscovitendom zijn de begrippenPolen en Katholicisme elkaar in dit land geheel gaan klokken. Zoo zal de oprichting van deze nieuwe staat een onwederlegbaar gunstigen en ge rechtvaardigden invloed uitoefenen, op de ontwikkelingsmogelijkheden van liet Katho licisme in Oostelijk Europa. De toestand in Griekenland. Ofschoon Reuters Agentschap verneemt, dat, bhjkena gezaghebbende telegrammen uit Athene, de Grieksohe regeer ing haar verplioh- tingen, voortspruitende uit de aanvaarding van de laatste nota der entente, naar genoegen van dje gezanten bezig is na te komen, mddt een telegram van Router's oorrespondent to Athene van Maandag, dat de toestand onzeker blijft en de entente-diplomaten van gedachten wisselen over een nieuwe nota. De pers to Atheno heeft haar optimistischen toon laten Varen en zegt, dat do regeering krachtig moet optreden om aan den ondragelijken toestand een einde te maken. Dezelfde correspondent meldt, dat er een be vel tot inhechtenisneming van Venizelos i3 uit gevaardigd, wegens do beschuldiging van hoog verraad en van belastering van den generalen staf in de artikelen, die indertijd in do Kyrix zq'n opgenomen. De cconomisohe inzinking der oorlogvoerende staten. Uit Stockholm maakt een Wolff-bericht ge wag van een hoofdartikel in het „Svenska Dagbladet," van de hand van professor Caszel waarin deze betoogt, dat de entente bij haar antwoord op hot vredesaanbod een vergelijk king moet maken tusschen haar eigen hulpmid delen en het economische weerstandsvermogen van de centrale mogendheden. Voorts wordt eraan herinnerd, dat Duitschland door de ver overing van Roemenië zijn (Duitschlanda) be hoeften aan graan tot den volgenden cogst gedekt heeft. hemel opstekende pijp, alles in grllligen vorm, die witte muur, die groene poort, we zen haar zoo lief tehuis aan. Een gegons als uit bijenkorven,kwam haar tegen een welbekende taal voor Susanna's ooren. Het hijgen van de stoommachine voerende den ondertoon. Het geklater van den neerbruisenden stroom op het rad, het geklikklak van de weefstoelen, het vroolijk gonzen van de drijfriemen, mengde zich on der het gebabbel van do werkster», het lachen en schertsen dat hier en daar opklonk. Plotseling wordt het stil. Klokketonen weerkaatsen in de echo's van het dal, Het ts het uur, waarop de arbeid eindigtl Vreugdekreten juichen op, voetstappen klinken op de binnenplaats, gezang wordt gehoord op de voetpaden die naar de dorpen leiden. Wat groepjes mannen die langzaam, eenige vrouwen die gehaast loopon, komen Susanna voorbij. „Dag, juffrouw!" „Dag, Vacheron, en dag Milocheau, dag Rieou!" Allen, mannen en vrouwen, kende zij by den naam. Ieder sprak zij anders aan, wat de mate van achting, belangstelling of medelijden toonde. Dien wever met zijn vredig, kalm gezicht, had zij een „goeden avond" toegowensoht, waaruit bemoediging blonk en de werkman geloofde bijna dat zij Dan schrijft de hoogleeraar: Het is waar, dat de economische kracht van Duitschland natuur, lijk verminderd is en dat Duitschland armer is geworden. Maar van een opdregen van de hulp middelen des lands kan geen sprake zijn. Maar hoe is het met Engeland gesteld? Het van in voer van levensmiddelen in hooge mate afhan kelijk Engeland ziet dien invoer zeer bemoei lijkt. De voorraden in Noord-Amerika en it Argentinië zijn ver onder het gemiddelde. En. goland de financieele stut van de geheele entente had in de week die cp 2 December eindigde, uitgaven tot een bedrag van 8.000,000 pd. st. per dag, welke som zelfs de financieele krachten van Engeland te boven moet gaan. Met andere entente-mogendheden is het in financieel opricht nog slechter gesteld. Frank rijk moet voor de staatsschuld 's jaars meer dan 2K milliard frank opbrengen. Over de finan ciën van Rusland en Italië behceft heclemaal niet gepraat te worden. De wereldoorlog verarmt ook de neutrale lau den. Deze betreurenswaardige verarming van de geheele wereld maakt eiken dag den vredes- eisoh dringender. Handel is handel De „Figaro" weet to vertellen, dat verschot dene Fransche handelaars uit Chaux-de-Fonds, hot bekende centrum van de Zwitsersche hor- loge-niduatrie, de volgende aanbieding hebben gekregen: „De heer G'. Walter Möri (Heinrich Hermann Ludwig) horlogefabrikant te Solin gen (Hannover) biedt, door tusschen komst van zijn agent te Chaux-de-Fonds, een horlogo iu den handel aan, dat tevens een oorlogs-souye- nir is. Dit horloge draagt op de achterzijde het portret van.... generaal Joffre." 't Zijn toch maar knappe zakenlui die Duit- schers voegt de „Figaro" aan dit berichtje toe. De Duitsehe oorlogsujjverheid. De oorlog heeft in de Duitsehe industrie een geweldige ommekeer teweeg gebracht, waartoe natuurlijk de verminderde toevoer van grond stoffen en het stopzetten van wel haast den gelieelen uitvoer, het gebrek aan arbeiders- krachten als gevolg van do ontzaggelijke op roepingen en beperking van het binnenlandsch verbruik in niet geringe mate hebben meege werkt. Zoo spoedig mogelijk en met inderdaad verrassend resultaat hebben alle industrieën zich aangepast bij den oorlogstoestand; de ge wone vredesproductie moest worden opgegeven en iedere tak van nijverheid werd gesteld in dienst van da landverdediging. De gieterijen, die vroeger machines leverden, maken thans granaten. Ook de st aalgieterijen leggen zich. tce op het vervaardigen van granaten, stalen scheeps- en automobielonderdeelen, maar zetten toch ook hunne gewone productie voort. Tevens leveren zij mqnenwerpers en mijnen in groote hoeveelheden af. Trouwens met het vervaar digen van allerhande geschut zijn tal van fa brieken belast, die niet over eigen staalpersen beschikken, en voorheen met de ijzerindu3trie zelfs niets hadden te maken. Andere machine fabrieken werden belos>t met het fabriceeren van machines, die voor het vervaardigen van oorlogsmateriaal onontbeerlijk zijn. Het spreekt vanzelf, dat het geheele werkprogram van tal van fabrieken aanmerkelijk ia gewijzigd; ook. zijn vele nieuwe bedrijven ontstaan. Kleine werkplaatsen werden geaamelijk belast met het leveren van oorlogsbenoodigdhedende orga nisatie dezer kraohten vergrootte het productie- ver mogen. Niet alleen de ijzer- en machineindustrie waa eohter aan veranderingen onderhevig; ook in véle andere bedrijven hadden ingrijpende wijzi gingen plaats. Zoo werd aan de schoenfabrie ken het maken van ransels broodzakken, veldj- fleschomhulsels en dergelijken opgedragen. Een gedeelte van de speel goed industrie fabriceert uitsluitend slaghoedjes, de hoeden- en viltindu- strie wist haar arbeiders aan het werk te hou den door helmen en kopi's van vilt te maken, inplaata van leder. Vele confectie-fabrieken, zoowel voor heeren- als damesconfectie hebben zich toogeled op het vervaardigen van unifor men. Parapuie-fabrieken leveren waterdicht» tenten en armvesten voer de troepen in de loop graven. Elektriciteitsbedrijven produceeren me talen knoopen; rijwielfabrieken ijzeren ledikan ten v'oor veldhospitalen; na ai machine-fabrieken ahrapnells; piano-fabrieken patroonhulzen: meubelfabrieken barakken. Chemische fabrie ken leveren geneesmiddelen en pharmaceutiseh» preparatende papierindustrie fabriceert pa pieren zakken ter vervanging van de jute-zak- ken. Zelfs de kinderwagen-fabrieken werken voor het leger. In Rijnland werden vakscholen voor de vervaardiging van stroohoeden door vrouwen opgericht; de mandenindustrie levert vlechtwerk ter versterking van de loopgaven en de textielnijverheid militair laken, dekens, enz. Aan dezen geweldigen ommekeer in welhaast ieder» industrie ia het te danken, dat het econo mische leven in Duitschland niet verstoord i9. De nieuwe uitrusting van liet Belgische leger. Een EngeHsche oorlogscorrespondent van de „United Press" in het Belgische hoofdkwartier schrijft, dat het Belgische leger nu uitmuntend uitgerust is, mot stalen helmen, zware water laarzen, dikke jassen enz. Ten deele ia dia uit- hem gelegd had: „Dt weet dat gij een flink werkman zijt; mijn vader is tevreden over u." Aan dien ander met een zwaren zak op den rug, sehenen diezelfde woorden te vragen: „Hoe gaat het met uw vrouw V' Of: „Hoe maakt het de kleine Aan de werkster, die ondanks haar moei lijk loopen, zich naar Ruis spoedde, beloofd» de goedenavondwensch van Susanna de lang verbeide linnenkast, de gordijnen voor een wiegje. Maar zü kende te goed hun zorgen, om hen op dit late uur op te houden. Steeds met een glimlach op de lippen, dien glimlach, die meer vermocht dan woorden, schonk Su sanna een weinigje van haar eigen vroolijk- heid aan die armen, alleen reeds door hun groet t-e beantwoorden. Toen zjj de fabriek binnentrad was de®» leeg. Zij sloeg links af, liep door een mooi- onderhouden tuin, waarachter zich breed en diep, het woonhuis verhief, welks overhan gend pannendak door zijn uitstekende dee- len de ruwe betimmering toonde. Maar een struik met knoestigen tronk, een dik gordijn van klimop, wat wilde hop, schoten tegen de mui-en op en gaven doe» oude woning een heerlijk aanzien. Susanna huppelde eenige trappen op, die naar het nauwe, voor het huis gelegen terra» voerden. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5