BUITENLAND BINNENLAND STADSNIEUWS Schade kan worden veroorzaakt Eerishtsn in drie regels. GEBREK AAN LEVENSMIDDELEN EN GRONDSTOFFEN. HET DIENSTBODEN-VRAAGSTUK. rusting door de entento-bondgenooten ge'e- cerd, ten deele door de Belgen zelf, die in hot vrij gebleven België en in Frankrijk tal van fabrieken hebben opgericht-. De cavalerie heeft nieuwe paarden, meeet Amerikaansohe. Ze oefent in Frankrijk. In artillerie ia het Belgi sche leger misschien het best voorzien van alle legers van zijn grootte. De Belgen hebben een aantal batterijen uit Portugeesehe fabrieken betrokken, waarbij Frankrijk en Engeland zware kanonnen hebben gevoegd- Ook gebrui ken de Belgen stukken geschut-, (üe de Duit- (cbers in den steek hebben gelaten, toen ze in dertijd voor de overstrooming de wijk moesten .temen. i ITALIË. Het geheime Consistorie. Reeds publiceerden wij de belangrijke rede, door den H. Vader op het openbare Consistorie gehouden. Wij ontleenen thans nog het een en ander aan de rode, die de Paus hield in het geheime Consistorie, waarin Hij in antwoord cp eene toespraak van Z.Em. kardinaal La Fontaine de verdiensten der nieuwe kardi nalen schetste. Zich richtende tot de nieuwe Fransche kar dinalen, zei.de de H. Vader: „Niet alleen aan Bretagne, niet alleen aan Norm-andië, niet alleen aan den zetel van den H. Irenaeus hebben Vv ij Onze welwillendheid willen bewijzen. Zeker, het behaagt Ons, dat hei Homeinsclie purper den grooten aartsbisschop ran Reuues komt bekleeden op den vooravond van zijn dubbel jubilé om de diensten te beloo- uen, die bij in vijftig jaren van priesterschap en vijf in het bisschopsambt bewezen heeft. Zoo vloeit Onze ziel ook over van verheven vreugde, nu Wij tot de waardigheid van kardi naal der geëerden prelaat kunnen verheffen, die, in de drie diocesen van Verdun, Bourges en Rouaan zich een herder getoond heeft naar Gods harten, op dit oogenblik, gaat Onze ge dachte uit naar die dierbare grot van Lourdes, waar, in onvergetelijke dagen, het Ons gegeven werd den band van cude betrekkingen met hem te versterken. En W ij verheugen Ons er niet minder om het heilige purper, aan den aarts bisschop van Lyon verleend, te kunnen gironden op do te Grenoble verworven verdiensten. Docp waarom te verzwijgen dat Wij, door de herders, ook de kudde ©eren? Waarom niet te zeggen, dat Wij, door welwillendheid te bewij zen aan die zonen van Frankrijk, opnieuw heb ben willen bevestigen, dat, in Onze borst altoos levend een vlam van liefde brandt voor het vaderland van Clovis, van den H. Lodewijk, van Jeanne d'Arc?.... Dat over Onzen troon thans de hymne van dankbaarheid opstijge, die het Katholiek Frankrijk thans naar den Heer opzendt om het gelukkige lot, dat het te beurt valt. Wij verheugen Ons, do banden van het Katholiek Frankrijk met den H. Stoel te hebben versterkt in het dierbare vertrouwen van den wensch vervuld te zien, dien Wij onianga vorm den: „Utinam renoventur gesta Dei per Fran cos." De Paus besloot Zijne rede als volgt: „0, looft, welbeminde Zonen, looft den Heer; kneer nog, vertrouwt Ons de hymne toe uwer dankbaarheid jegens God voor de hooge eer, die u door Onze bemiddeling is toebedeeld, want - Wij ook willen Hem zegenen en danken: dieen- tea amenbenedictio.et gratiarum actio, omdat Hij Ons gegeven heeft, te voorzien in die toekomst van de Kerk door den raad en de deugd van mannen, die, door de verdiensten, in het verleden verworven, thans hun nieuwen titel van Onze raadgevers rechtvaardigen. Be- hage het God, Ons een zoo belangrijke hulp langen tijd te behouden en dat Zijn zegen Ons die hulp eiken dag kostbaarder make." DUITSCHLAND. De veelvuldige H. Communie. Door den directeur van het officiéél centraal bureau - voor kerkelijke statistiek te Keulen, werden in het door pater Krose S. J. uitgegeven „Kerkelijk Handboek" eenige cijfers gepubli ceerd, betreffende de veelvuldige H. Communie in het Duitsche Rijk. Het totaal der in het jaar 1015 in het Duit sche Rijk ontvangen H.H. Communiën bedraagt 284.758.673. Wanneer men het aantal Katholie ken in het Duitsche Rijk berekent op 24.115.032, komt men voor het jaar 1915 op 9.7 per hoofd. Dit cijfer moet echter hooger zijn, daar bij het aantal Katholieken ook de jonge kinderen zijn begrepen, die niet tot de H. Tafel zijn toegela ten. Verdeeld over de diocesen, staat het bisdom Fulda bovenaan met 16.2 per Katholiek. Het laagste cijfer biedt het apostolisch vicariaat Saksen met 1.8 per Katholiek. Cijfers ter vergelijking met vroegere jaren ontbreken over het algemeen. Alleen voor de Beirsche diocesen ia een vergelijking mogelijk. Daaruit blijkt, dat sedert 1011 of 1912 in die diocesen het aantal H.H. Communiën verdub beld is. Zoo zijn de cijfers voor het aartsbisdom Hiinehen—Friesing resp. 4.831.498 en 8.184.554. Voor de vorst-bisschoppelijlce delegatie in de provincies Brandenburg en Pommeren, zijn de cijfers over de laatste zes jaren be kend. Van 899.217 H.H. Communiën in 1910 stijgen deze tot 2.596.437 in 1015. Voor de stad Berlijn bedragen deze resp. 556.781 en 1.297.598 H O N G A R IJ E. De kroning van Koning Karei. In het Hui3 van Afgevaardigden te Boedia- pest ontstond gisteren een levendige discussie c-ver de voorstellen van den minister-president betreffende de voorbereiding voor do kroning van Koning Karei, voornamelijk ten gevolge van de oppositie tegen het voorstel om graaf Tisza tot plaatsvervangend paladijn te kiezen, die de kroning zal uitvoeren. Graaf Andrassy zeide, dat de minister-presi dent te zeer in den partijstrijd is betrokken, om de geheele natie in haar volkomen eenheid te kunnen symboliseeren. Veel beter waro het, daarvoor den aartshertog Josef aan te wijzèn. Bij het noemen van dien naam brak de oppositie in demonstratieve bijvalsbetuigingen uit. Vandaag wordt het debat, dat voor ons eigen lijk weinig interessants aanbiedt, voortgezet. AMERIKA. Een record veiling in Now-York. Een van de meeat belangrijke kunstverkoo- pingen, die ooit in Amerika hebben plaats ge had, is thans gaande in de American Art Galens te New-hork. Het zijn de kunstschat ten van den Italiaanechen kunstkenner, pro fessor Elia Volpi. Reeds Pierpont Morgan had lie willen koopen, maar zijn aanbod was toen afgewezen. Thans heeft de oorlog tot den ver koop genoodzaakt. De veiling trekt een buiten gewone belangstelling en is tot nu toe door 15.000 personen bezocht. Voor het begin van de veiling werd de waarde van de collectie geschat op 1H millioen gulden, maar de «twee eerste verkoopdagen brachten reeds 617.000 g-uldien op. Een bronzen beeld van IL Riooio, een van de mooiste werken der Italiaansche Renaissance bracht 15.860 op. Riocio, wiens werkelijke naam was Anchea Briosco, was ©en tijdgenoot van Donatello. Een altaar-reliëf van Giovanni del la Robbia werd verkocht voor een kleine zeventien duizend gulden. SPANJE. De economische toestand. Heden, Woensdag, begint naar gemeld ia, in geheel Spanje de algemeene staking van alle arbeiders, als protest tegen de groeiende duurte en het gebrek aan voortvarendheid van de re geering in deze kwestie. Met het oog op de ap positie wil de Spaansohe regeering van Dins dag af de Cortez permanent bijeenroepen, om tot 81 Deocmber de gewone begrooting geheel behandeld te krijgen. De vroegere generaal der Dominicaneror de, pater Cormier te Rome is van de H.H. Sacramenten der stervenden voorzien. Een Engelsch officier aan het front vraagt, in een ingezonden stuk in de „Times", platen om er de hofwoningen mee te versieren. De Duitsche gen. V. F abeck, die tot de mo bilisatie 't 13de legerkorps aanvoerde en lateer 'n legerkorps commandeerde, is overleden. In vele restaurants in Berlijn zijn, naar de „Voss. Ztg." meldt, de witte tafellakens ver dwenen. Men schuurt nu de tafels wit. Naar de „Pol. Korr." meldt, is markies z'n land was hem echter bijgebleven en met beide handen greep hij de gelegenheid aan, om Zondagsavonds een paar uren met Pater Prinzen te komen praten en zijn Hollandsch weer wat bij te werken. Op zekeren dag bleek het nu, dat zij een gemeensehappe- lijken kennis in Holland hadden; den heer W. Diddens te Helmond. Dit Leidde tot een cor respondentie tusschen laatstgenoemde en Br, van Paschen en een der vruchten was; het plan om aan Ghina „12 Apostelen" te be zorgen De Broeder had namelijk in zijn drukken veeljarigen omgang met Ghineezen de over tuiging opgedaan, dat het bekeeringswerk veel beter door in lands r he priesters dan door Europeeschen missionarissen gedreven kon worden. Hij had uitgerekend, dat de rente van een „beurs" van f 1500, bij den toen maligen lagen koers der Ohineesche munt, voldoende zou zijn, om de opleiding van een inlandschen priester te bekostigen, en het leek hem lang niet onmogelijk twaalfmaal dat bedrag bijeen t*> krijgen. Dan waren „12 Apostelen" voor Ohina gevonden. De eerste beurs kwam tot stand door bij dragen in de „Graafsche Courant," maar met zoovéél moeite, dat men wanhoopte aan de totstandkoming van bet twaalftal. Maar. toen gebeurde het volgende. Een eenvoudig boertje uit Sevenum, dat in de Annalen der H. Kindsheid het plan van Br. van Paschen gelezen had, kwam bij den toenmaligen directeur der Annalen, prof. van de Laar te Haaren, en telde hem f 1500 voor, met de bemerking, dat „aan elk kwartje een druppeltje zweet hing." Hij en zijn vrouw hadden altijd gehoopt, dat God hun een zoon zou schenken eu 'deze missionaris zou wordep. Die hoop was niet vervuld, maar toen zé van die studiebeur Spinola aan het Italiaansch-Oostenrijksohe Izea voor Ohineesche Apostelen lazen, had den ze gedacht: „ai wat we in jaren met hard werken bespaard hebben, moeten we daarvoor besteden." De „Annalen" en de „Maandrozen" ver zuimden niet, het geval wereldkundig te ma ken. Ieder zei: „dat boertje maakt ons be schaamd", en vóórdat de heer Diddens zijn oogen sloot, had hij de honderste ceurs naar China gezonden. Een massa van de daarmee opgeleide Chi- neesche priesters is op dit oogenblik in hun vaderland werkzaam, en wat 'n zegen dat beteekent, vooral in de huidige omstandig heden, ligt voor de hand. Hun Fraascue con fraters zijn bij menigte naar het oorlogs- tooneel geroepen; door hen echter gaat de zielzorg door. Het kwam mij niet ongewenscht voor, een en ander in herinnering te brengen, nu uit allerlei uitingen zoo duidelijk gebleken is, dat Pater van Rijokevorsei's brochure aller- wege een heiig vuur voor "het missiewerk ontstoken heeft. "Zijn'er niet veel ook gegoede Ka tholieken, die o zoo gelukkig geweest zou den zijn, als ze een zoon priester hadden zien worden? Zij hebben een gemakkelijk middel bij de hand in de stichting van een studiebeurs voor een Uhineeschen, Javaanschen of Afri- kaanscheu priester. Alleen langs dezen weg schijnt 't mogelijk in betrekkelijk korten tijd ons tekort aan duizenden missionarissen aan te vuiien. En dubbel noodig ia 't, daaraan te deuken, waar het Protestantisme, juist door 2jjn „enorm groot aantal iniandache heipers" („Missie-ac tie" p. 60) zoo'n machtigen .voorsprong op óoiis heeft. 0 i i v. d. X. front doodelijk gewond. Te Berlijn is gisteren, op 87-jarigen leef tijd, overleden Prins Henckel von Donnersroark Hij was erfelijk lid van het Pr. Hoerenhuis. De Duitsohe Keizer is van zijn bezoeken in Zuid-Duitschland te Potsdam teruggekeerd in het nieuwe paleis. Gen. Feldzeugmemter, Otto Frank, oomm. van 't militair-geogTafiach instituut te Ween-en, is, 72 jaar oud, overleden. Op den kroningsdag zal te Boedapest aan honderdduizend armen een warm middageten woren verstrekt. De „TagL Rnndsohau" deelt mede, dat de bekende Berlijnsohe rechtsgeleerde, prof. Frans von Liszt ontslag heeft gevraagd. In de hevige gevechten op den Karst is bij hot jongste offensief de Italiaanaohe gene raal Baindini gesneuveld. Hevige sneeuwval duurt voort in Noord- Italië. Nabij Bergamo heeft een lawine 11 man nen begraven en geen enkel werd gered. DISTRIBUTIE-WET. De Min. van Landbouw heeft ingesteld een commissie van advies inzake de uitvoering van art. 7 der Distributeiwet 1916 en be noemd tot leden dier commissie de heeren K. J. A. G. baron Ooliot d'Ehcury te Hon- tenissen, tevens voorzitter; K. Breebaart te Winkel, J. van der Koogh te Middelharnis, J. Oortwijn Botjes te Oostwold, (Oldambt), J. P. Wiersma te Leeuwarden. VERBODEN UITVOER. Er is een verbod van uitvoer uitgevaar digd voor ijzer- en staaldraad, en voor artike len uit dit draad vervaardigd. OPGAVEN VAN IJZER EN STAAL. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft in een circulaire aan de bur gemeesters medegedeeld, dat de verplichting tot het doen vau opgaven door handelaars, metaal-industrieeien en groote verbruikers van ijzer en staal over de maand December is opgeheven en verder voor het volgende jaar is beperkt tot eenmaal per kwartaal, te beginnen met 15 Januari. In antwoord op de vragen van het Khmerlid mr. De Meester, betreffende de voorziening in een mogelijk gebrek aan levensmiddelen en grondstoffen, erkent do Minister van Land bouw, dat er inderdaad ten deze redenen voor ongerustheid bestaan daar de oogst van gra nen in de overzeesche gewesten ver oeneden het gemiddelde en ongunstig is, de scheeps ruim te beperkt en de toevoer bezwaarlijk, terwijl de binnenlandache graanoogst en die Onder den trein. Te Utrecht is zekere EL A. van Doorn door den laats ten trein naar Arnhem overreden en gedood. Een Duitseh militair aangehouden. Te Dinxperio hebben de kommienen gisteren een Duitecli militair aangehouden, toen hij tv.ee koeien over de grens wou smokkelen. De koeien werden in hesiag genomen. Trouwen of nieL In het schoon© dorp Vught, onder den rook van Den Bosch ge legen, i© gisteren in de vergadering van uen gemeenteraad een votum gevallen, waardij het tractement van den voerman der ge meente met twee gulden zal worden ver hoogd en gebracht van acht op tien gulden per week met vrije woning, mits.... de man trouwt, vertelt de „Tijd." De woning ie op de gemeentewerf etxpnes- selijk voor h-em gebouwd en staat tot nu toe leeg. Sommige vroeden hebben gehoord, dat de man wel plan had om in het huwelijks bootje t© stappen, maar dat hij den gewich- tig'on stap niet durfde zetten met een trakte ment van acht gulden in de week. Daarom was over verhooging gesproken. Maar ook mot de verhooging, zoo had hij, Tjn sommige pëuWto..: afpelen van verschillende kleistreken niet bijzonder houdbaar blijken. Inzonderheid baart de voorziening in de be hoeften aan graan en ander veevoeder veel zorg. Van de zijde der regeering wordt al het mogelijke gedaan de invoer van granen en veevoeder-artikelen zooveel mogelijk te bevorderen. Ook bestaat er ongerustheid ten aanzien van de voorziening der industrie met belang rijke grond- en hulpstoffen. De regeering streeft paar bevordering van voorziening hierin en goede distributie waar mede in sommige gevallen beperking in het verbruik moet samengaan. „TWAALF CHINEESCHE APOSTELEN." Men schrijft aan „De Tijd": In een Centrums-artikel over „Missie actie," naar aanleiding van Pater van Rijcke- vorsel's bekende brochure, herinne.de dr. Ariëns aan het voorbeeid van een arm Seve- numsch boertje, dat f 1600 opspaarde, om daarmee de studie te bekostigen van een Ghineeschen priester. Ik verkeer in de gelukkige omstandigheid, die geschiedenis in bijzonderheden te kennen en geloof goed te doen met ze aan de lezers mede te deelen. Ze is waarlijk stichtend en en kon wel eens aanleiding geven tot na volging. Het was in 1879, dat Pater Prinzen S. J. als missionaris naar China vertrok. De Pa ter ontmoette daare een zekeren Broeder van Paschen S. J., een Hollander, die al jaren lang in Shang-hai gewoond had, zich zeer verdienstelijk maakte als bestierder van de financiën der geheele missie, maar zija Kin dertaal bijna .vergeten .was. De liefde, voor, I deed de remedie van twee gulden verhooging aan de hand. Trouwt de voerman dan niet, Jan wilde hij wel den raad geven, eenvou dig eon anderen titularis te benoemen. Het hoofdmotief is, dat bet buis worde bewoond. Hen ander lid waarschuwde dat men met een dergelijk voorstel zich op gevaarlijk terrein waagt. De -voorzitter wilde den knoop doorhakken, door te formuleeren, dat des voerman® trak tement tot tien gulden zal worden verhoogd, indien hij voor 1 Jan. aas. is aangeteekend. AangeteekendI Dat werd achterop weer niet definitief genoeg geacht. Immers de man kon aan deze voorwaarde voldoen en aanteekenen vóór 1 Jan., om daarna het trouwen zelf op de lange baan te schuiven. Zoo iets is meer gebeurd en aanteekenen heeft niet steeds trouwen tot gevolg. Bepaald werd nu dat de verhooging zal ingaan, wanneer de man getrouwd zal zijn. Werkloosheid te Maastricht. Met be trekking tot de werkloosheid in de aarde werkindustrie vernemen wij, dat momenteel 1000 h 1100 arbeiders geheel werkeloos zijn, tengevolge van de gedeeltelijke stopzetting der fabrieken „De Sphinx." De oorzaak van deze crisis is het gebrek aan grondstoffen, hetwelk weer het gevolg is van de weigering der Engelsehe regeering van den toevoer. Naar wij uit goede bron vernemen, baseert, de Engelsehe regeering deze weigering op het feit, dat „De Sphinx" leveringen heeft gedaan aan België, hetwelk wordt beschouwd als Duitseh grondgebied. In zooverre zou de directie de voorschriften der N. O. T. hebben «yersckredeu Reeds hebben 4a R. K. fijeorganiseerden een onderhoud gehad met den Engelschen gezant, teneinde te verkrijgen, dat verdere moeilijkheden worden voorkomen. Wanneer het conflict doorgaat, zal „Do Sphinx" bin nen 3 a 4 weken geheel moeten stopzetten. Over dit actueele onderwerp sprak giste renavond mevr. KSllerWigman, uit Amster dam, voor de afd. Haarlem van den „R K. Vrouwenbond." Na met een kort hartelijk woordje van de presidente te zijn ingeleid, verkreeg de bekwame spreekster onmiddellijk het woord. Vooral wees spr. er op dat zij dit vraagstuk de plaag der gezinnen niet zoo maar even zou „oplossen!" Zij erkent er geen kans toe te zien. Bij geen enkel vraagstuk wellicht botsen de uitersten menigmaal zóó zeer tegen el kander als juist bij het dienstboden vraag stuk het "geval is, terwijl toch de verhou ding van meesteres en dienstbode, wat deze laatste betreft, een vertrouwelijke, dit niet in den zin van te eigen met elkander te zijn, moest wezen; en wat de meisjes aangaat, zou het rrienigmaal ge wensch t zijn, dat die positie meer een beschermende plaats in nam, in het huiselijk leven, in plaats van dat men in heel veet dingen te vreemd hlf ft staan tegenover elkander. Aan dezer beider verhouding Is het. Juist, dat zooveel ontbreekt. Een radicale op'ossing zal spr. dus niet geven; wel zal zij toestanden en verhoudingen on der de oogen trachten te zien. Er is hier werk, hoofdwerk, voor den Katholieken Vrou wenbond. Het dienstboden-vraar stuk is een schrik beeld van onzen tijd geworden, constateert spr.; het fs een der sociale vraagstukken van onzen tijd. Het gaat niet allereerst over een loonstrijd maar over arbeidstoestanden, over verhou dingen, over meer of mindere mate van de tevredenheid. Spr. constateert dan het werkelijke gebrek aan goede dienstboden en wat men ook moge zeggen en schrijven over wat. in Amerika geschiedt, waar, naar men vertelt, al'es meer en meer automatisch geschiedt, zóódat de dienstboden overbodig raken, snr. gelooft niet dat ooit de dienstbodenstand tot bet verleden zal behoor en. De dienstbodenstand zal blij ven, maar de verhoudingen zullen anders moeten worden. De zucht om veel gerd te verdienen jaagt de meisjes van het land naar de stad en daar wederom in die betrekkingen en zaken, die het meeste geldelijk gewin geven, biet zelden tot haar zedelijken ondergang. De slechte verhouding, die dikwijls tuss-hen meesteres en dienstbode bestaat hetgeen spr. uitvoerig behandelde en waardoor de dikwijls goede bedoelingen van de mees teres worden miskend, wijt §pr. hieraan dat de dienstbode zich heel dikwijls niet vermag aan te passen aan de goede bedoelingen van een inderdaad goedwillende meesteres, een gevolg van de afkomst der dienstbode, die voor haar Mevrouw moet een schande isl er leidend optreden, maar dikwijls worden hare goede bedoelingen ab soluut miskend. Hot 1b to verholpen meent »pr. door d© meisjes van jongs af op te leiden in de dingen, welke haar in staat stellen om later goede dienstboden te zijn de „deugden" niet te yergeten. Ook dat is een werk van Roomsche vrouwenbeweging, allereerst gele gen in de werking der meisjespatronaten. Spr. zet dat uitvoerig uiteen. Niet de huishoud scholen of dienstbödenschoien zijn immers alles; niet enkel de kookkunst vormt goede dienstboden. Men heeft het zoo graag over „rechten" in onzen tijd, maar er bestaan ook „plich ten," ook voor de dienstboden. De dienstbode moet naar mevrouw willen luisteren en dat gebeurt maar al te vaak niet. Spr. zegt dat, zonder de mevrouwen van alles vrij te plei ten. Ook die hebben zeer dikwijls schuld aan de minder goede verstandhouding met de dienstboden. De verhouding tusschen dienstbode en mevrouw moet een goede zijn. Boven den wettelijken band staat de huise lijke, en de wet heeft, volgens spr. de goede, huiselijke, als men wil de moreele verhou ding, tusschen mevrouw en dienstbode on willekeurig losser gemaakt. Uitvoerig behandelde spr. dat en consta teerde dat men terug moet naar den tijd, dat de dienstmeisjes weten wie ze zijn, wat ze zijn en welke plichten zij hebben te ver- vervulien en van den anderen kant geldt bet eveneens voor de meesteressen, dat zij weten hoe de meisjes moeten worden be handeld en op welke behandeling zij werke- ijk recht hebben. Spr. gat toe de dienstmeis jes van den zwarten kant te hebben bekeken, maar spr. wilde de goeden in niets te na komen. In den breede ging spr. na hoe de dienstbode in den huiselijken kring moet be kandeld worden. Na de pauze onderwierp spr. de positie van de meesteres aan een nadere beschou- wing. Spr. constateerde dan dat er dikwijls ®eer lastige huisvrouwen zijn, evengoed als er lastige dienstboden zijn. De liefde kan niet van één kant komen, en spr. gaf verschillen de Voorbeelden hoe een mevrouw, door ge duld, veel van de dienstbode kan gedaan krij- men. Ook de vorming en leiding van het dienstmeisje, dat eenmaal, willen we hopen, als vrouw een deel der katholieke vrouwen beweging jnoet nelpen groot maken, is een sociale taak voor de vrouw, die boven haar gesteld is. Spr. had het ook over de kunst van bevelen, dat inderdaad een kunst is en de opleiding der meisjes in de huishouding. Er ook over de vorming in cursussen, patro naten en jeugdorganisaties. De Katholieke Vrouwenbond kan ook hiér nuttig werk ver richten. Wat voor da dienstboden zou kunnen gedaan worden, toont spreker uitvoerig aan, b.v. in een dienstboden organisatie, (die niet kan zijn een vakorganisatie en waarvan zij het doel als volgt aangeeft: 1. Economische en sociale verheffing van den geheelen stand; 2. Godsdienstige en zedelijke ontwikkeling en dit practisch toepast en nageleefd; 3. Oelegen- rèid tot beroepsopleiding en tot vorming van haar tateren ievenstaat als huisvrouw en moe der; 4. Gezellige ontspanning. Mevr. Kiiller wees op wat van andere zijde voor de meisjes wordt gedaan en wut er ten onzent reeds op dat gebied bestaat. Maar dat laatste is nog lang hiet voldoende. Het voornaamste van het Dienstnoa nvraag stuk is gelegen in de onderlinge verhou ding. Niet alleen de materieele, maar ook de goede christelijke gedachten en beginselen moeten ook bij het dienstboden vraagstuk in daden worden omgezet. Van den kant van de meesteres! En ook van den kant der dienst bode. De Katholieke Vrouwenbond is de aan gewezen organisatie om leiding te geven. Wanneer zoo gehande.d wordt zal de d.enst- bodenkwestie wel niet opgelost zijn, maar veel zal er toch zijn verbeterd. Mevr. Kaller-Wigman oogsite voor hare zeer verzorgde, keurig voorgedragen rede een langdurig applaus en een welgemeend beuank- je van de voorzitster der verg..dering. Hierna werd de vergadering, evenals zij was geopend, ges.oten met den Christelijke.! groet. GEMEENTEZAKEN. Voor do Sneeuwopruimei'!,. De heer M. L. A. Klein, lid van den Raad, heeft een amendement ingediend, strekkende om het uurloon voor sneeuwopruimers te brengen van 20 op 24 cent. De heer Klein motiveert dat o.m. als volgt dat het uurloon indertijd werd vastgesteld op 20 ets. per uur, zijnde 1/60 gedeelte van het min. weekloon, hetwelk in deze Gemeente werd uitgekeerd. Vergissen wij ons niet, dan is dit het min. loon voor alle losse arbeiders in ge meentedienst voor welk werk ook. Waar nu het min. loon door den duurtoeslag voor het meerendeél op minstens 14.50 per week is gebracht, is de grondslag feitelijk ver hoogd, moet dus ook o.i. het uurloon van de lease arbeiders daarmede in overéénstemruing gebracht worden. Dat het sneeuw opruimen als werkverschaf fing bouchouwd moet worden, acht de voorst, onjuist. Dit werk laat men met doen om de mensehen iets te laten verdienen of een ver kapte aalmoes te geven, doch om achoone stra ten te krijgen; om ze'begaanbaar te maken voor voetgangers en voertuigen. Met 24 ets. per uur vind voorst, 't heuscb niet overdreven betaald, voor zoover hij den aard van dat werk kent en vergeleken bij hetgeen particulieren er voor over hebben, maar dan wordt (hélaas) inderdaad met het thans vigee- rendie stelsel gebroken. Daar de heer Klein het in het algemeen be lang noodig acht, dat, wanneer het mocht noo- dig zijn, de straten van sneeuw worden ontdaan en er mensehen voor kunnen gevonden worden wat bij een loon van 20 ets. per uur terecht ge vreesd mag worden doet hij bovenstaand voor stel. De heeren Groenende al, Nagtzaam en Poppe doen eenzelfde voorstel. „JANTJE IN MODDERSTAD." De vereeniging „Door kinderen voor kin deren" gaf Zaterdag een uitvoering ten b te der Haari. Toynbee-vereeniging en dm Ned. Kinderbond. Vertoond werd „Jantje in Mod- derstad," muziek van mevrouw N. van der der Linden van Sneidevoort, woorden van tatite Lize. Het was een groot succes voor zoover het de uitvoering betreft; we hopen van harte dat het financieel succes Tuaraan ge ëvenaard mag geweest zijnl Een zaal vol jeugd, en op. de planken acteerende en zingende jeugd. Echt jeugdige jeugd achtük het yoe*licht, die zong en speelde dat het een lust Wil" Voor amateur tooneelspelers om er een lesje aan te nemen en ofschoon aliengoed vol deden, verdienen vooral de borsielman Catie Kuiper, Jantje, Annie Wijs, en Sponze- vrouw, Bets Versteeg, een extra pluim. Dat meu voor Jantje een meisje neemt is eigenlijk weL wat mal, er zijn toch. wel jongens ook die zoo'n rol kunnen meren Of komt het door dat tekst en muziek van de schoonere helft van het menschdotn af komstig zijn? De begeleiding van mej. Emmy van Eden was best. En de leider, oom Lou, van Werksterhoven verdient groote dankbaar heid. GEIVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijJ. Germeraad, Ja- cobijnestraat 20, damesbont. S. Dicvenda.il, Spaarne 43, kinderhandschoen. Mu der, Hee- renvveg 20, Heemstede, doberman pin .her. M. Krom, Amsterdamstraat 2, damesiiands hoen. hiej. De Jong, Popelingstraat 6, tasrhjo met inhnnri. Ohr. Cornegoor, Gr. Houtstraat 120a, kinderhandschoen. H. Piet, Zijlstraat <o, rij* wielbel. J. Bozeboom de Vries, A. L. Dyse- yrinckstraat 93, damestaschje met inhoud P. v. yoVss, Damstraat 10, broche. W. Wijkhui zen Groendaaiateeg 16, boezelaar. P- riooge- boom, Koudenhorn 80, armbandje. E. M. v. Zutphen, Potgieterstraat 17, ceintuur. J. de Jong, Amsterdamsehevaart 90 rood, porte- monnaie met Inhoud. W. I^msen. Glasblazer- straat *B, "kinderhandschoen. G. Hur.imuns, Brouwersstraat 149, handtaschje met inhoud. door gebrek aan nadenken. Hebt gij er ooit aan gedacht, dat uw pijnlijke rug. uw zenuwachtigheid en waterstoornissen te wijt'en kunnen zijn aan wat gij eet en drinkt en aan uw leefwijze? Te veel eten en het voortdurend gebruik van alcoholische dranken, gepaard gaande met te weinig lichaamsoefening m de buitenlucht, rust en slaap, zal ongetwijfeld mettertijd de nieren verzwakken. En dan komt de last. Rugpijn, ze nuwkwalen, waterstoornissen, hoofdpijn, nier- gruis duizeligheid en waterzuchtige zwellingen zijn kenteekenen van ie veel urinezuur in het bloed, en er bestaat gevaar voor niersteen en ongeneeslijke nierziekten. Matig eerst alle slechte gewoonten. Help dan de verzwakte nieren door een degelijke zuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Foster's Pillen heelen en verzachten de nieren, De onzuivere vloeistoffen worden uit het lichaam afgevoerd en de afzettingen van urinezuur ver wijderd. De blijvende verlichting en baat, die dit spe ciale geneesmiddel aan nierlijders brengt, is over de geheele wereld bekend. Foster's Pillen maken u niet alleen gezond, maar houden u gezond. Let er evenwel op dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen krijgï, voorzien van de handteekening van James Foster op de verpak king. Te Haarlem verkrijgbaar bij K. v. Eden, Spaame 38 en J. J. Göppinger, Gr. Houtstraat 147a. Toezending geschiedt franco na ontv. van postwissel a 1775 per doos of f 10.per zes doozen. 109a

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6