NIEUWE HURL tlUBNNT De tweede stap. UIT ONZE OOST KERKBERICHTEN DE OORLOG BUITENLAND Zaterdag 23 December. - Tweede Blad VERSPREIDE BERICHTE» ISerScSafeea in sPrle regels. ZONDAG, de stille H. II. Missen te 7, uur en te half 9. je half 11 de Hoogmis, .1 uur leering. Deen Lof maar van 0—10 uur ge- Kgenneia om te DicciUen. Duitsehland deed den eersten stap naar vrede, Wilson doet den tweeden. Geheel onafhankelijk van elkaar, zooals de Ameri kaansche president zélf zegt, heb ben zoowel Duitsehland als Wilson 't oog'en- bi ik gunstig geacht om te pogen eens te gaan praten over de voorwaarden, waarop de vrede zou kunnen worden gesloten. Les idéés marehent. Wéér stuit voorloopig deze nobele daad van den Amerikaanschen president af op de oorlogswoede van Engeland, dat vreest zieh de zoo begeerde vruchten van den krijg: de vernedering en vernietiging van den gehaten handelstegenstander Duitsohland, te zien ontglippen. Mateloos woest is de beleedigende taal der Engelsohe kranten, die schuimbekkende van haat dezen Wilson toch niet zoo grof kunnen op zij schuiven, zooals zij het von Bethmann Hollweg en den Keizer deden,toen dezen den eersten stap naar een conferentie voor vrede zetten Maar laat Engeland schelden,laat Engeland dat nog steeds de alliantie beheersCht en half Europa voor zich vechten laat en uit moorden, Wilson's voorstel om over vrede te gaan beraadslagen (geen „vredesvoorstel" nog zelf, evenmin als het Duitsche!) van de hand wijzen Toch is de tweede stap gezet, en die is niet ongedaan te maken. En in Engeland, maar vooral daarbuiten, groeit de bezinning, breekt de waarheid steeds meer baan, zal het verstand tcrug- keeren! De bezinning, dat deze onzinnige moord- partij nu toch eindelijk eens moet ophouden. De waarheid, dat niet voor „de rechten der kleine volkeren", en nog veel minder zooals het nog altijd schetterend heet in de Engelsohe pers voor „de beschaving" of voor „het reclit" wordt gestreden, maar en kel en alleen voor de eer en de glorie van het money-makende Engeland. Het verstand, dat de volkeren van Europa zal zeggen dat er nu om het „made in Ger many" te dooden dat op Engel .ywl's handels- wapen zoo pijnlijk hrandt,al genoeg Franecli, Belgisch, Servisch, Russisch en ander bloed is gestort!.. De stap van president Wilson, zelfs al moest deze wat we vreezen geen on middellijk gevolg hebben, zal toch van nut ziin. En dén vvaeht de wereld op den derden stap, die nu volgen zal: op het woord van den Paus. Het Kerstwoord van den Paus Kerstdag-mijmeringen van Frans van CauwelaeiJ. In Iret jongste nummer van Vrij 13e]gië heeft Fran.3 van Cauwelaert Km-sdag-mijmeiing-en geschreven. Het volgende is er uit overgeno men Schreien de moeders nog met genoeg, dat ze nog moeten schreien op liooger bevel? Kleeft er nog niet genoeg aan het goud, dat er ook bloed moet aankleven? Is er nog geen haat ge noeg onder de menschen, dat men zijn vuren moet; doen laaien aan de vier boeken der wereld? Ellendige menschheid, die zich niet vergenoegen kan met recht, en zich niet ver heffen kan tot liefde. Is er dan geen ruimte ge noeg, opdat ieder zijn brood oogste, en geen deksel genoeg, opdat niemand behoeve te ver gaan van de koude? Dat de volkeren loeren vreedzaam naast elkander te leven en aan iodei de vrijheid laten om zijn arbeid te verrichten en zijn eigen lied te zingen en den prijs over te laten aan wien bom verdient, met eer en met inspanning...- Maar dan mag Hoogmoed niet zetelen op den troon der keizers, dan mag Machtiger niet de arsennalen vullen met moordtuig, dan mag Lucifer zij wagen niet vóórrijden, en 't zwaard laten spelen, telkens als aan de volkeren wordt gesproken over het verbond, dat den vrede on der de mensphen moet verzekeren. Hoe ontzet tend verschijnt boven het onmetelijke lijken- veld van Europa de verantwoordelijkheid van de centrale nachthebbers, die dit orkaan van ellende over de wereld liebben ontketend! Hoe doornens waardig bet drukbeeld van geweldbe- keer over Europa dat hen dreef tot hun ramp zalig besluit.... Mogen ook zij, dezen nacht, het licht hebben gezien, en, brekend onder hun schuld, machteloos iu elkaar storten over den afgrond, dien zij Europa liebben geopend. Ook aan de vorsten, staats- en legerhoofden, van bevriende en verbonden landen, aan de lei ders van ons eigen volk vooral, wenschen wij dat zij, dezen nacht, met het goddelijk licht van het geweten bijzonder doorschenen worden, en dat zij de gewichtige beslissingen die van hen worden verwacht, met volle helderheid van in zicht. en inwendigen vrede kunnen nemen. Wij Wenschen hun geen zwakheid, wij wenschen hun geen lafheid. Wij wenschen hun geen vrees lok niet do vrees voor liet bloed dor menschen, bi aar wij, wenschen hun de vroeze die levend maakt, de vroeze Gods en deze rille hun door Lot gebeente. Zoolang zij de overtuiging hebben to strijden in den dienst van het recht, en dooi de voortzetting van den strijd het lieii der Volkeeen voor do toekomst to bevestigen, zal deze vreeze niet hun hand doen wankelen: wan neer zij echter het zwaard niet meer voor den open hemel durven op te steken, dan ga het twaai'd naar de schede terug. Engcland's oorlogsdoel. Dinsdag, tegelijk met de rode van Lloyd' George in het Lagerhuis, hield Lord Curzon, I'd van het oorlogskabinet, een lang© redo in Let Hoogerhuis. Uit den aard dor zaak zei hij, met andore woorden, niet veel meer dan zijn coll,ega. Wij ontleenen aan zijn rede daarom alleen-wat hij als het oorlogsdoel van Engeland °m.scsreefEngeland wenscht do krachtig© Voortzetting van den oorlog; een genoegzame, ®en ruime vergoeding voor al do offers die het «eeft gebracht; schadeloosstelling van de zijde \ftti den vijand voor de ontelbare en ongeloof- ■bke misdaden, die hij heeft bedreven; zekor- mid, <jat die misdaden niet zullen worden her haald en dat die offers niet vergepfuch zijn gebracht. Het wenscht, dat de vrede van Europa zal berusten op het vrije en onafhankelijke be staan van de volken, groot en klein; het staaii van de volken, groot en klein; hot wenscht, wat ons zelf betreft, dat ons land vrij zal worden van de bedreiging, die de zege der Duitsche wapenen en nog meer de zege van den Duitschen geest zou meebrengen. Het is om die voornemens uit te voeren, dat de tegenwoordige regeering is ontstaan, en zij zal er 'naar beoordeeld worden of zij daarin zal slagen of niet." Do Entente en Griekenland. Men weet, dat de ententemogendheden, meer in het bizonder Frankrijk en Engeland, bezig zijn in Griekenland een nieuw stel ultimata af to werken. Het eerste, heel wat bescheidener dan het af gewezen ultimatum over de uitlevering van de artillerie (men herinnert zich, toen de entente de aanneming daarvan met geweld door wilde zetten, kwam het tot een botsing, waarbij de ententetroepen er niet te best afkwamen) heeft Griekenland aanvaard. Het eischte verplaatsing van de troepen, een verplaatsing, die alle aan vallen op Sarrail' moest uitsluiten. Nil is er een nieuw ultimatum, uitgereikt on der den druk van de blokkade. Daarin wordt ge- oischtVerbod van vergadering voor de reeer- vistenibonden, controle over telegraaf en spoor, invrijbeidsstelling van de Vemzelisten en.'... een gemengde commissie tot onderzoek van de gebeurtenissen van 1 en 2 December. In één opzicht zegt de „N. R. G't." tcch maar gelukkig dat er al oorlog is. Anders zou een nieuwe onvermijdelijk wezen. Tenmin ste niets meer dan juist deze eiscli, maar toen door Oostenrijk aan Servië gesteld', is de aanlei ding tot het uitbarsten van den wereldoorlog geweest. Dien eisch, dat een go mengde commissie den moord te Sarajewo zou onderzoe ken, was voor Servië onaannemelijk, was onver- eenigbaar met Servië's souvereimteit, was hot klaarste bewijs, dat Oostenrijk den oorlog wilde. Zoo heette bet toen. DUITSCHLAND. Een spoorwegongeluk. Op den spoorweg KrefoldLinn, beeft een ernstig ongeluk plaats gehad, doordat een leeg© goederenwagen ontspoorde en tussehen de dradien der signalen en wissels geraakte. Daar door werd een signaal versteld en een wissel omgelegd, hetgeen tengevolge had dat een bin nenkomende goederentrein een verkeerd spoor opreed en op een stilst a anden goederentrein liep. Een machinist werd gedood, twee treinbe- ambten worden zwaar, meerdere liclit gewond. Een aantak wagens werd beschadigd. Gemeld wordt, dat Humb. -T. Reuter, de ©enige zoon van wijlen baron Reuter, stichter van Router's nieuwsbureau, is gesneuveld. Het Engelsche ministerie wordt al weer uitgebreid en aangevuld met een. minister van den luchtdienst. De sneeuwval heeft in Engeland 4 spoor wegongelukken veroorzaakt; 9 menschen kwa men daarbij om; velen werden gewond. Het Iiong-aarsche Huis van Afgievaardig- den hoeft graaf Tiaza met 210 tegen 103 stem men tot waarnemend paladijn benoemd. Volgens een dradeloos bericht uit Madrid is Villanueva als voorzitter der Spaansche Ka mer afgetreden. Het Engelsche parlement is gisteren, na een troonrede van den Koning, tot den 7den Februari 1917 verdaagd. Aan de fronten in Azië lioopt de sneeuw zich in sommige streken in de bergen tot aan zienlijke hoogten op. Een bericht van do grens meldt, dat de Duitselie officieren golooven dat er binnen een maand vrede zal zijn. Do Bulgaarsclie minister-pres. Radoalawof, die eenige dagen te Berlijn doorbracht, is weder naar Sofia vertrokken. Wegens meemngverscliil met den Koning is de Montenegrijnsche minister van justitie en binnen!, zaken, Spasaoie'witch, afgetreden. HET BEGIN VAN DEN OPSTAND IN DJAMBI. De „Preangerbode" heeft oen onderhoud ge had met den heer E. J. van Ebbenhorst Teng- bergen, tot bij liet uitbreken van den opstand in Djambi controleur van Trambesi. Over het begin van den opstand deelde de heer Tengbergen het volgende mede: .Zaterdagsmiddag» hadden zieh, zee werd me verteld, om ongeveer 2 uur te Moeara Tambesi vóór liet liuis van hadji Agoes een 30- 40-tal lieden verzameld. Ze wenschten. dezen te spre ken, en het bleek, dat zij den man eens duchtig onder handen wenschten te nemen, misschien wel te vermoorden. De reden hiervan kan ik u niet vertellen. Ik dealde deze wel mede aan den landvoogd, maar acht me niet gereolUigdi, die u mede te deelen. Wel kan ik u zeggen, dat de oorzaken van den opstand een punt van grondig onderzoek ait- maken. De hadji had zeker iet3 voelen aankomen on was naar mijn djoeroe-toelis gevluoht en ver" telde dezen, wat er gaande was, Deze schrijver begaf zich naar de plaats der samenscho ling en raadde den menschen aan uiteen te gaan. Ze weigerden echter daaraan \e voldoen en namen bij sommeeringen een drei gende houding aan. Vooral één man, zekere Si Ganti, en een oude vrouw, bedreigden den djoeroe-toelis meer van nabij. Doze ging hulp halen bij de gewapende po litie. Op weg naar de kazerne werd hij door be doelden man en vrouw nog achterna geloopen. De politie stond onder commando van den ser geant Samin, die zich, nadat bijstand ingeroe pen was, mot 12 man ep weg begaf. Men ontmoette de rebellen voor de roemali negri, een soort pasangrahan. De commandant der politie begon met te vragen waarom de menschen zoo opgetreden waren, maar kreeg geen antwoord. Drie malen gaf hij het bevel „Mondoer! Kale© tida nanti ui paeang!" De menigte nam een dreigende houding aan en drong op Samin in, dia vóór zijn troepje stond. Hij was echter wat huiverig, om op de lieden te laten schieten. Zij waren onder- t.ussah en tot 50 ft 60 man aangegroeid. Ineen» kwam een met een kris gewapende man op Samin toeloopen, én wilde dezen neersteken. "Samin sloeg mot den,- klewang op de handen van den aanvaller, maar ondertusachen rende de reeds genoemde Si Ganti op hem toe, en stak hem een kris in den buik. Hij viel neer, en de daad was voor de politie dienaren een reden, om met schieten te begin nen. De dad'er van den moord op Samin werd neergelegd, en spoedig was het gevecht in vol len gang. De politie poogde naar de kazerne terug te trekken, maar wijl men geheel om singeld was, lukte dat niet en werden de man nen stuk voor stuk door de met krissen gewa pende oproerlingen afgemaakt. De djoeroe-toelis maakte het heele gevecht mee. Hij probeerde weg te loopen, maar werd achterna gezet en door een steek met een kromme kris aan den rechtervoet gewond; hij liet zich neervallen en hield zich voor dood. Later word hij door een patrouille van de naar Tambesi gezonden troepen gevonden. Nadat alle PoHtio-dienaren afgemaakt wa ren, begaf de menigte zich naar de tangsi, om te zien, of daar nog meerdere waren. Van hot detachement ter sterkte van 20 man waren er twee op geyangenen-tranjport. Van de 6 overigen w.ar0n er twee in hun ladung (tuin) aan t werk, twee stonden op post aan de Boom, om te letten op ontsnapte vluchte lingen. De vier laatstgenoemde politie-mannen kwa men echter,onkundig vail hetgeen was voor gevallen, naar de kazerne terug, en -r- konden er helpen, de .vrouwen en kinderen te verdedi gen tegen do rebellen Zij verschansten zich en openden een gere geld vuur op de menigte, die echter niet van wijkeu wist. De verdedigers stonden nu onder bov'el van den korporaal Amat, Men hield diua stand, doch de opstandelin gen begonnen die kazerne met petroleum te be gieten en staken het;.gebouwtje in brand. Nu had die tanga], slechts twee uitgangen, een voor.- en een achterdeur. Een 20 meter achter de laatste begint, de rimboe. De kleine bezetting hoopte, door die achterpoort in do wildernis te kunnen ontsnappen. Toen vuur en rook hun langer standhouden onmogelijk maakten, gaven zij enkele salvo's op de menigte af, die natuurlijk steeds sterker in getal was geworden. Zoodoende werd groote verwarring gesticht en een bres gevormd1, waar door men de achterpoort kon bereiken. Vrou wen en kinderen mengden zich onder de op standelingen, en het meerendecl van hen werd daardoor van een wissen dood gered. Toch werden twee vrouwen gewond; één stierf later, zij had een houw op het hoofd ge kregen. De korporaal Amat en één politie-soldaat wisten te ontsnappen. De korporaal heeft zich later bij het bestuur aangemeld. Toen in de kazerne, die geheel afbrandde, niets meer te doen viel, bega.ven de rebellen z ch naar net hulppostkantoor en dlit, plus een loods van B. O. W., werden een prooi der vlammen. BEGRAFENIS VAN EEN MILL10NINAIR. Het „N. v. d. D. N.-I." van 24 October meldt: Onder grooten toeloop van belangstellenden en van nontonuers had lieden de plechtige uit vaart plaats va.n wijlen Thio Tiauw Siat, een Chmeeaphen riohard, dio in zijn uitersten wil bepaald had, dat iijn stoffelijk overschot in China "moest worden begraven. Voor de overbrenging van het lijk waren reusachtige toehor^idscl^n getroffen. Dp hon derden iritg&Léiderb werden gratis per rijtuig naar Tandjong Priok overgebacht en vonden daar aangekomen, alle mogelijke vervcrschin- gen, naar ieders smaak. De lijkwagen was spe ciaal voor deze gelegenheid in pagode-vorm opgebouwd, rijk voorzien van lotus-bloemen, achter do baar ging een Chineesch muziek korps voorts de gebruikelijke vlaggen enz. die bij oen Ohineesche begrafenis dienst doen. Naar men beweert, is voor den inhuur van het schip, dat hot lijk moest overbrengen, een som van rond 23000 gulden betaald. Het vermogen, dat Thio Tiauw Siat heeft nagelaten, groeit in den volksmond ziendor oogen. Hij stond bekend als millionuair, maar hedenmorgen was zijn erfenis reeds geklommen tot dertig millioen ep, om twaalf uur bezwoe ren sommigen, dat hij veertig millioen lieeft nagelaten. Morgen slaiat hij alle Amerikaan- sche millioenenrocerds 1 Auteursrecht voorbehouden. KATHEDRALE KERK ST. BAVO. Leidsche Vaart. ZONDAG, 4de Zondag van den Advent. De H. H. Missen om uur, 8 en 9 uur, en om half 11 de Hoogmis. Geen Catechis mus; half 7 u. Lof waaronder het Rozen hoedje. van 4 j0(; 8 uur gelegenheid om te biechten. MAANDAG, 1ste Kerstdag. De plechtige Nachtmis pm 5 uur, met korte toespraak, daarna twee gelezen H.H. Missen en ver der elk half uur een H. Mis. De H. Com munie wordt uitgereikt onmiddellijk na de Nachtmis en vei'dei' ieder half uur, telkens eerst aan de groote Communiebank en daar na in de Sacramentskapel, 's Middags van 5 uur tot half 8 gelegenheid om te biechten. Om half 7 u. Lof met preek. Vóór het Lof het Rozenhoedje. DINSDAG, "2de Kerstdag. Feestdag van den H. Stephanus. De H.H. Missen als op Zondag. Half 7 uur Lof met Rozenhoedje. DONDERDAG, Feestdag van Onnoozele kinderen. Om 8 uur gezongen H. Mis. On der deze H. Mis algemeene H. Communie dor kinderen van de Edelwacht. Na deze H. Mis zal de zegen gegeven worden aan al de kinderen, die in do kerk zijn. 7 uur Lof met Rozenhoedje. ZATERDAG-avond 7 uur Rozenhoedje bij de Kribbe. Parochiekerk van den H. Joseph. Zondag geen Congregatie. Pi AA ND ATT, Hoogfeest van 'Kerstmis. Te 5 uur ,Te Deum, waarna plechtige Mis met preek. Na de Nachtmis ieder half uur een gelezene H. Mis tot aan de Hoogmis welke te naif 11 aanvangt, 's Namiddags te 4 uur" plechtige Vespers met feestpredikatie waarna gelegenheid om te biechten zoolang er achtereenvolgens biechtelingen zijn. DINSDAG, 2de Kérstdag, dag van devo tie; de H.H. Missen als op Zondag; 's av. te .7 uur Lof met Rozenhoedje. DONDERDAG, half 8 voor de ieden dor Broed."v. d. H.H. Mart. V.' Gorcum; half 8 Lof ter eere v. d. H.H. Mart. v. Gorcum, waarna vereering van hunne relikwie. ZATERDAG, half 8 H. Mis voor de be keering der zondaren in de kapel van het Mirac. Mariabeeld. Half 8 Lof met gebeden voor den vrede. Deze week de H.H. Missen en leering naar gewoonte, behalve Maandag én Dinsdag. Parochiekerk van den H. Antonius v. Padua ZONDAG, te half 6 H. Mis zonder preek. Te 7 uur, half 9 gelezen H.H. Missen, waar onder Predikatie. Te half 11 de Hoogmis met Predikatie. Na de H.H. Missen van half 9 en half 11 worden vanaf den predik stoel de religieuse artikelen gewijd; na de II. Mis van half 11 tevens gelegenheid om zich te laten inschrijven in het scapulier van den Berg „Karmel". 's .Middags van X uur af gelegenheid om te biechten. 'sAv. 7 uur Rozenhoedje, „Miserere" en Predika tie. MAANDAG, Hoogfeest van Kerstmis. Te 5 uur de Kerstmis met predikatie, waarna twee gelezen H.H. Missen. Te 7 en 8 uur drie gelezen H.H. Missen. Te half 10 en te 10 uur gelezeu H.H. Missen en te half 11 de solemneele Hoogmis. Generale absolutie voor de Leden der 3e Orde. Gelegenheid oio te biechten 's middags van 3—7 uur. -s av. 7 uur plechtig Lof, waaronder predikatie. DINSDAG, 2e Kerstdag en feest van den H. Ste'phanus, eersten Martelaar. Te half 6 H. Mis zonder preek. Te 7 uur en half 9 gelezen H.H. Missen waaronder predikatie. Te lialf 11 de Hoogmis, waaronder predi katie. 's Avonds te 7 uur plechtige slui ting der H. Missie, Lof, Predikatie, Pause lijke zegen en 'de Lofzang „Te Deum". WOERADAG, te 7 uur, half 8 en 8 uur de H.H. Missen voor den heer Hubertus Bos als Lid der Broederschap „Haarl. Processie naar Kevelaar". Te 8 uur en half 9 de H.H, Missen voor Mej. Anna van Koningsbrug- gen als Lid der Broed, van den H. Kruis weg. DONDERDAG, te 7 uur en lialf 8 de H. Missen voor den Z.Eerw. lieer Jozef Goes als Lid der Broed, van den H. Kruisweg. VRIJDAG, te 7 uur en half 8 H.H. Mis sen voor Mej. Wed. Cornelia Jacoba van Reijsen geb. Galesloot, als Lid der Broed, van den H. Kruisweg. Te 8 uur gezongen 11. Mis. Te 8 uur H. Mis voor den heer Hendrik Rijs als Lid der Broederschap van den H. Antonius. 's Avonds te half 8 Lof en oefening van den H. Kruisweg. ZONDAG, 31 December, 's avonds te 7 uur plechtig Lof, Predikatie en de Lofzang „Te Deum" om God te bedanken voor de wel daden welke Hij ons in het afgeloopen jaar heeft geschonken. Kerk van liet Allerheiligste Hart. ZONDAG, 4e Zondag van den Advent, Te 9 uur de stille H. Mis, te half 11 de Hoogmis, welke zal worden opgedragen voor de afgestorven leden der Eerh. Communie, te 4 uur "Lof, 11a het Lof tot 8 uur gelegen heid om te biechten. MAANDAG, hoogfeest van Kerstmis, te 5 uur de Nachtmis, waaronder korte pre dikatie gevolgd door twee H.H. Missen, on middellijk na de gezongen II. Mis zal de II. Coram unie worden uitgereikt; te 8, half 9 en 9 uur 3 H.H. Missen; te half 10 en 10 u. stille H. Missen, te half 11 de plechtige Hoogmis, waaronder korte feestpreek, 'sua- midddags te 4 uur plechtig; Lof en Rozen hoedje en tot 6 uren gelegenheid om té biechten. DINSDAG, 2de Kerstdag, te 7 en 9 uur de stille H.H. Missen, te half 11 de Hooghals, het H. Sacrament blijft ter aanbidding uit- steld van 's morgens 7 uur tot na de Hoog mis. 's Namiddags te 4 uur Lof en Rozen hoedje. VRIJDAG, half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Hart, 7 uur Lof. ZATERDAG, 's avonds van 5half 10 ge legenheid om te biechten. I11 de week de H. H. Missen te half 8 en 9 uur. Parochiekerk Spaar 110. ZONDAG de H.H. Missen te half 6, 7 en 9 uur. Half 11 de Hoogmis. Geen Ca techismus. Van 4 uur af gelegenheid om te biechten, 's Avonds 7 uur Lof en Rozen hoedje. MAANDAG, Hoogfeest van Kerstmis, Ge boorte O.H.; te half 6 u. de Nachtmis; daar na ieder half uur een stille H. Mis; te half 11 Plechtige Hoogmis. Des namiddags van 4. uur af gelegenheid om te biechten; te 7 uur plechtige Vespers en feestpredi katie. DINSDAG, 2de Kerstdag, Feest van den H. Stephanus; de H.H. Missen als op Zon dag. 's Avonds 7 uur Lof. WOENSDAG, 's avonds half 8 uur Lof. DONDERDAG, Fees:dag der H. Onnoozele kinderen; te half 10 gezongen H. Mis voor het Genootschap, der H. Kindsheid, waar na de „Kinderzegen" zal worden ge geven. Uitvaartdiensten voor zaliger Mej. de Wed. Maria van der Vangst, geb. van Roersel, te half 8, kwart over 8 en 9 uur, waarvan de II. Mis van 'kwart over 8 u. gezongen Requiem. Aartsbroederschap van de H. Familie. ZONDAG, te half 11 H. Mis voor J. H. Takkenberg, ziekevader en prefect der 1ste sectie, 'sMiddags geen vergadering. MAANDAG, 7 uur H. Mis voor J. Bal- tes, te verdienen eene volle aflaat voor alle leden. WOENSDAG, H. Joannes, patroon der 5de Sectie. 1 De vergadering wordt lederen Zondag te half 5 gehouden in de parochiokerk aan het Spaarne. Vóór de vergadering bestaat cr "elegenheid zich op, te geven als lid der H. Familie en van „Voor Eer en Deugd." Parochiekerk van de H. 11. Elisa""(b en Barbara (Schoterknartier). ZONDAG, de H.jH. Missen te half 6, kwart over 7, 9 uur cn half 11 de Jloogmis, 12 !cn x uur Catechimus, half 4 Lof; '48 uur gele genheid tot biechten. MAANDAG, Hoogfeest van Kerstmis. De Nachtmis te half G; vervolgens de H.H. Mis sen te .7, half 8, 8, half 9, 9, half 10, 10 uur, te half 11 de Hoogmis; half 7 plechtig Lot met Feestpredikatie. Van 6 uur tot het Lof gelegenheid tot biechten, en na het Lof zoolang er achtereenvolgens biechtelingen zijn. DINSDAG, 2de Kerstdag, geen verplichte feestdag. De H.H. Missen te half 8, b uur en half 11. De H. Communie wordt uitge reikt te lialf 7 te half 11 H. Mis voor «le overleden familie en tot intentie dergenen, die in de bus voor Üe geloovige zielen ge offerd hebben; 3 uur Vespei-s. DONDERDAG, 9 uur H. Mis voor de leden der Broederschap van O. L. Vr. Alt. Bijst. 's Avonds half 8 Lof ter eere van het Al- lerh. Sacrament. VRIJDAG, kwart over 8 H. Mis voor de overleden familie en tot intentie dergenen die in de bus voor de geloovige zielen ge offerd hebben. ZATEBDAU, gelegenheid tot b.echten van half 8—half 10 voor kinderen en ouderen, van 4—5 uur voor kinderen en van 5 half 10 voor ouderen. SL Jan, Amsterdamstraat. ZONDAG, voor de H. Mis van 7 uur uit stelling van liet Alierh. Sacrament. Onder de H. Mis van 7 uur generale Communie voor de kinderen van de kleinè leeringen. De H.H. Missen 7 uur, half 9 en half li de Hoogmis; 3 uur gezamenlijke aanbidding, en daarna gelegenheid 0111 te biechten; 7 uur Lof met predikatie. MAANDAG, le Kerstdag, half 6 de plech tige H. Mis. Na deze H. Mis zal de H. Com munie worden uitgereikt. Verder ieder half uur een H. Mis en zal onder alle H.H. Mis sen de H. Communie worden uitgereikt lialf 11 de Hoogmis; 3 uur gezamenlijke aanbid ding, daarna gelegenheid 0111 te biechten, 's Avonds 7 uur Lof met predikatie. DINSDAG, 2de Kerstdag, om 7 uur uit stelling van het Allerh. Sacrament. Öm 7 uur en half 9 stille H.H. Missen, half 11 de Hoogmis; 3 uur gezamenlijke aanbidding; 7| uur plechtig Lof met predikatie, proces sie en Te Deum. DONDERDAGavond half 8 uur Lof ter eere van het H. Sacrament. VRIJDAG, nam. van half 5 -half 6 gele genheid om te biechten voor de kinderen. ZATERDAG, n.m. van 4half 10 gelegen heid om te biechten. Gedurende deze week geen Catechismus. Woensdag- en Vrijdagmorgen wordt de kerk 0111 zes uur geopend en kwart over zes de H. Communie uitgereikt. HEEMSTEDE. ZONDAG, 7 uur en half 9 stille H.H. Mis sen, 10 uur Hoogmis, 3 uur Vespers, 6 uur Lof. MAANDAG, Hoogfeest van Kerstmis, te vieren als Zondag. Te 5 uur de Nachtmis, 10 uur de Hoogmis; 3 uur plechtige Ves pers. DINSDAG, 2de Kerstdag. De H.H. Missen als op Zondag'; 3 uur Vespers. DONDERDAG, half 8 gezongen H. Mis ter eere van liet H. Sacrament des Altaars Half 8 Lof. OVERVEEN. ZONDAG, de le H. Mis te 7 uur, de 2de te half negen, de Hoogmis te 10 uur, te 3 uur do Vespers. MAANDAG, 's morgens 5 uur Veni Crea tor, waarna gezongen H. Mis. Ieder half uur een gelezen H. "Mis. Te 10 uur de Hoogmis. Te 3 uur de Vespers. DONDERDAG, te 9 uur de H. Mis voor het Genootschap der H. Kindsheid met de zegening- der kinderen. SCHOTEN (St. Bavo.) ZONDAG, om half 8 de Vroegmis en ol» 10 uur de Hoogmis; geen Katechismns. Van 2 tot 9 uur biechtgelegenheid. Om 2% uur Rozenhoedje voor den vrede en om 3 uur Vespers. MAANDAG, des morgens om 5K uur Lof zang „Te Deum"; om half 6 gezongen Nacht mis en daarna 2 volgmissen; om 9 en half 10 twee stille H.H. Missen en om 10 uur de Hoogmis; des middags om 2 uur biechtge legenheid en om 3 uur Vespers met feestpre dikatie, waarna biechtgelegenheid tot 5 uur. DINSDAG, de H.H. Missen als op Zondag des middags om 2% uur Rozenhoedje voor den vrede en om 3 uur Vespers. WOENSDAG-avond van 6—8 uur biecht gelegenheid. DONDERDAG, ouder de H. Mis van halt 9 Eerste Algemeene H. Communie der kin deren; des middags half 3 Lof ter eere van hot Allerheiligste Sacrament met Rozen- hoedje voor den vrede. VRIJDAG, 's avonds om 7 uur Lof met Rozenhoedje voor den vrede. Onmiddellijk vóór en na het Lof biechtgelegenheid. ZATERDAG, 's middags biechtgelegenheid van 4—5 uur voor de aangenomen jongens beneden de plechtige H. Communie en daar na tot 9 uur voor de overige parochianen. N.B. Woensdagmorgen onmiddellijk 11a de H. Mis van lialf 9 oefeningen biechtgelegen heid voor de kinderen, die aan de Eerste en Algemeene H. Communie zullen deelnemen. HAARLEMMERL1EDE. ZONDAG, half 8 Vroegmis; kwart over 9 u. Catechismus; kwart over 10 uur de Hoogmis; half 3 Vespers. Hoogmis; half 3 u. Vespers, daarna gelegen-, beid 0111 te biechten tot 6 uur. MAANDAG Hoogfeest van Kerstmis, 5 u. Nachtmis, daarna gelezen H. Mis; half 10 Hoogmis; half 3 u. Vespers, daarna biechtge legenheid tot 6 uur. DINSDAG, half 8 u. Vroegmis; kwart over 10 Hoogmis; half 3 u. Vespers. Om half 2 Catechismus voor de kinderen die jWoênsdag hun 1ste H. Communie doen. WOENSDAG! 8 uur gezongen H. Mis, waar onder 1ste H. Communie der kleinen, en al gemeene H. Communie voor de leering-kin deren. VRIJDAG, 8 uur gez. H. Mis. ZATERDAG biechtgelegenheid van 48 u- BENNEBROEK. ZONDAG, half 8 .Vroegmis; 10 uur Hoog mis. 's Middags geen Catechismus, om 8 uur Vespers, lied 53. Heden gelegenheid om te biechten na de Hoogmis tot 1 uur en 11a tie Vespers tot 9 uur. MAANDAG, Hoogfeest van Kerstmis. Om 5 uur ,Te Deum en Nachtmis, gevolgd dooi Jtwee stille H.H. Missen. Vervolgens om 9 uur en half 10 H. Mis en om 10 uur plech tige Hoogmis. De H. Communie wordt uitge reikt na de Nachtmis, om. 8 en 9 ,uur. Collecte met open schaal onder de Nacht- en Hoog mis. 's Middags 3 uur Vespers, lied 24, waar na bieohthooren tot 8 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5