DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. MMUHLEB Enorme voorraad SLÖBKSÜSÉN BASSAUUUIH 49, KMRLEI NIEUWE HAARLEiSCHE COURANT HAAGSCHE BRIEVEN. OE OORLOF. P. W. TWEEHUIJSEN, DERTIG CENTS TELEGRAMMEN Qonderdag 28 December 1916 «ste Jaargang No 9223 InfercGssiin. TeSefeonnusnmers 1426 en 2741 Hiermede maken wij cnzen lezers bekend, dat dit jaar wederom de gelegenheid wordt aange boden tegen vergoeding van 40 ct. een Nieuw jaarsgroet in onze te plaatsen, welke echter niet meer dan 4 regels plaatsruimte mag beslaan. Dubbele grootte f Vierdubbele grootte f i.©0 Verzoeke beleefd onderstaanden bon uiterlijk VRIJDAG 29 DECEMBER, duidelijk ingevuld met bijvoeging van 40 ct. aan onze bureaux Üassaia- laaR te Haarlem te doen bezorgen. Ook onzen courantenbezorgers en agenten kan de ingevulde bon ter hand worden gesteld. Evenals vorige jaren stellen wij ook nil weder voor onze abonnés beschikbaar den prach- tigen COMMUNIE-KALENDER van dr. A. Derckx, tegen den prijs van De kalenders kunnen afgehaald worden aan onze bureaux of besield worden bij onze Agenten. DE ADMINISTRATIE Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. HAARLEMSCHE ALLE0AG1ES N°. 2123 Barteljorisstraat 27. TELEFOON 1770. 4330 KORTE BERICHTEB ■DIE HMffliKCHE COUUUfT PRIJS DER ADVERTENTlfiNi Van 1S regels f 0,75, iedere regel meer 0,15; buitenland per regel f 0,2Vi «dvertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" vee lregels f 0.4a etln regel meer f 0,10. - ABONNEMENTSPRIJS t Per s maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente) 1.80; voor de overige plaatsen m Nederland per post f 2,— per week voor Haarlem en de agentschappen f 0.1S6; afzonderlijke nummers 0,15. Alle betalende abonné.i op dit Blad, in het bezit van een Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 4COO bij levenslange ongeschiktheid tot werken, f 5GO bij overlijden, f 3QG bij verlies van een hand of voet, f 25© bij verlies van een oog, 125 bij yeriies van een duim, ff 75 bij breuk van een arm of been, f ÏOO bij verlies van een wijsvinger, f 25 bij verlies van een anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de „Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. (De vóór I October 191 I uitgegeven polios en zijn niet geldig.) ESEaESS»S3M Ondergeteekende verzoekt plaatsing van onderstaanden Nieuwjaars groet in het nummer van 30 December. (Het bedrag ad f0.40 gaat hierbij). NIEUWE BROODKAARTEN. Onder „Binnenland" vinden onze le-zerg een en ander betreffende een nieuwe brood kaarten-regeling, die in Januari zal worden ingevoerd. Bij deze regeling valt alle brood, en zelfs °ok beschuit, ouder bet broodkaart-systeem gaan den weg op, dien eerst Duitsehland ei1 nu ook Engeland al zijn gegaan. Het spreekt vanzelf dat in de practijik dit t(~er uitgebreider systeem, waarbij absoluut keen brood welke ook, zonder broodkaart kitvg worden geléverd, nader moet worden yjcerdeékl. Maar geloofd mag worden dat de ^uister, nu bet inderdaad noodig blijkt, b goede, systematische en algenaeene wijze zaak heeft aangepakt. We zullen er last mee hebben, inder daad. Maar dat is nu eenmaal zóó in oorlogstijd. Een reden te meer, om te verlangen naar 'ka eindelijken vrede!.... ■- ABEiNDA 29 DECEMBER Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 Leden Metaal balf 9 Rederijkers 9 uur Esperanto 8 uur Jeugdorganisatie Tim merlieden 8 uur Leden Kalk en Steen 8 hur. B chouwburg Jan 8 weg 8 uur Bioscope: Majoor Frans. Baleis van Justitie balf 8 Bu- ïeau van consultatie. Spaarbank St. Rosa Nassaulaan geopend van 7K—8H uur. „Bisschoppelijk M useum Jaassty. I® geopend eiken dag van 105 uur tegen daling van 25 cents. Uitgezonderd Zater- dftgeu en R.-K. feestdagen. C. Als de vriendelijke lezer even aandacht wil wijden aan het cijfer boven dézen brief, dan zal hij zien, dat ik heden een jubileum vier. Deze brief is toch mijn honderdste! Sinds 6 Aug. 1912 het No. van de N. H. C., waarin mijn eerste brief verscheen schreef ik geregeld over alles en nog wat, dat zoo hier in het Haagje al voorviel en waarvan ik mocht aannemen, dat het ook in Noord-Holland eenige belangstelling zou vinden. Wat is er al veel veranderd in die bijna vijf jaren! Weemoedige gedachten komen onwillekeurig bij mij 'op, als ik mijn bun deltje opstellen nog eens doorblader en wel merkwaardig lijkt het mij, dat ik voorne mens was, om dezen keer eens iets te schrij ven ever het werk van een man, sindsdien overleden, waarover ik het o.m. ook had in mijn eersten brief. Over T a 1 m a nl. Handelend over het Binnenhof, toen in vacantiestemming net als nu verhaalde ik, hoe de meeste Ministers van het toen malig Ministerie-Heemskerk hun werk zaamheden voor een wijle hadden onderbro ken, om over onze grenzen wat ontspanning en rust te genieten. Over Talma schreef ik toen letterlijk: „Alleen Minister Talma zwoegde nog dag aan dag met de Commissie van Voor bereiding voor da Invaliditeit»- en Ouder- domsverzekering. Ook dezer conferenties zijn nu afgeloopen en als Minister Talma zijne aanteekeningen zal hebben verwerkt en zich zal hebben geprepareerd op de zware dagen van het openbaar debat, dat, naar verluidt, nog in dit jaar moet komen, dan zal ook hij er wel voor een flink tijdje uitvliegen." Het zijn inderdaad „zware" dagen voor Talma geworden, zóó zwaar, dat achteraf ge bleken is, dat zij de krachten van den oogen- sehijnlijk zoo forsöhen reus hebben gesloopt en hebben meegewerkt, dat (hij op vrij jeug digen leeftijd ontijdig ten grave weid ge dragen. Hoe ondoorgrondelijk zijn toch Gods raads besluiten! Weinig zal Talma toen gedacht hebben, dat hij zelf de inwerktreding van zijn wetten, niet meer zou beleven; dat zijn grootste tegen werker in de Commissie, mr. Trenb, het zou zijn, die, als Minister, den bijl op zijn monument van socialen arbeid zou doen weerklinken, om het oanver te ha len; dat die man spoedig daarna zijn open baar leven op weinig roemrijke wijze zon eindigen; dat vier jaren daarna zijn meest verknochte en meest intelligente leerling en vriend, mr. Rutgers^ het nog voor zijn werk zou moeten opnemen. Over dit laatste wil ik heden iets uitvoe riger sohrijveu. Met groote scherpzinnigheid, waaraan zelfs door de pers van de overzijde hulde is gebracht, heeft de heer Rutgers ge wezen op een van de ergste grieven, die wij tegen het Ministerie-Gort v. d. Linden heb ben, op wat hij pualificeerde ails „een-latent conflict" tussehen de rechterzijde en den Minister van Waterstaat, dr. C. Lely, die tegenwoordig meer speciaal belast is met de zorg voor de sociale Wetgeving. In 1916 zijn de verkiezingen voor de Provinciale Staten grootendeels, zoo niet uitsluitend gevoerd onder de leuzevoor of tegen bet Staats pensioen. De Eerste Kamer moest vcgens de meening der li nksoke partijen worden omgezet van rechts in links, omdat zij an dere de totstandkoming van het ontwerp- Slaatspensionueeringiswet; officieel maar heel oneigenlijk genaamd: wet op de ouder domsrente» in den weg zou komen te staan. De kiezers zijn echter de verwoesters van Talma's levenswerk niet gunstig gezind ge weest. Zij hebben de rechtssche partijen in de Provinciale Staten gehandhaafd en daarmede in de Eerste Kamer. Sinds hoort men over de wet op de Ouder domsrente weinig meer spreken. Dé Begee- ring houdt zich van den domme en verlangt blijkbaar niet erg naar de te verwachten hotsing met de mensehbeid in de Eerste Kamer, want zij liet tot nog toe het ongun stig Voorloopig Verslag van de Eerste Ka mer onbeantwoord. Ziedaar het eerste zonderlinge! In de Tweede Kamer werd Treub's wet doorgedreven als een ontwerp, waar de grootste haast bij was. Nu doet man eigenlijk precies, of er geen ontwerp- wet meer is. Toch bracht de Eerste Kamer reeds op 15 Juli j.L haar Voorloopig Verslag uit. Bijna een half jaar ligt de zaak aldus te rusten. Er was dus alle aanleiding: dat namens do linkerzijde ecus gevraagd werd: „Hoe staat het met de sociale wetgeving wat betreft het ontwerp-Ouderdomswet'?" (Mr. Rutgers Hand. II. K. 21-12-16.) De heer Rutgers had reeds hij vroegere gelegenheid zijn nieuwsgierigheid naar de houding der Kegeerimg getoond. Goh ruik makend van het vragen recht der Tweede Kamer, was de heer'Rutgers bij informatie te weten gekomen, dat de Invaliditeitswet tegen alle recht en gebruik in, door de teisenwoord ige Beeecring- niet uiigrevoefcid om nan te pSUBBen aan de nietrwe Ou cfer- d cms wet op veel plaatsen ingrijpende wijzi gingen zou hébben te ondergaan; maar dat de Regeering van oordeel was, „dat het niet zoo aannemelijk is, dat een omvangrijke wijziging der Invaliditeitswet in deze par lementaire periode nog aan de orde zou kunnen komen." De verdere behandeling van de Ouderdomswet in de Eerste Kamer wacht dus weer opeen nieuwe parlementaire periode, m.a.w. op een nieuwe ministerie en een nieuwe Kamer. Deze opvatting heeft in de avondvergade ring van Woensdag jl- de Minister-President gedeeld. De heer Cort v. d. Linden zei let terlijk: „De Regeering wacht met haar antwoord totdat het aanpassingsontwerp hier be handeld is." on op de vraag waarom zij zoo draalt, heette het: „omdat de Regeering altijd nog hoop koestert, dat er tussehen de verschillende partijen van links en rechts een compro mis in dit opzicht mogelijk is." (Hand. 21-12-16 bl. 987.) Minister Cort v. d. Linden moge sterk zijn in het uitdenken en voorbereiden van com promissen, dat dit hem ook te dezen opzich te zal gelukken, waag ik toch te betwijfelen, zelfs al wordt hij dan terzijde gestaan door een niet minder listig diplomaat als de heèr Lely- Ondertusschen zijn wij dan nu tot de we tenschap gekomen, dat de gang van zaken op sociaal wetgevend gebied is stop gezet. De Ouderdomswet wordt niet ingevoerd, omdat zij er nog niet is. Zelfs is het meer dan twijfelachtig, of zij er ooit zal komen. En de Invaliditeitswet wordt niet uitge voerd, omdat.dit moet wachten op de mo gelijke totstandkoming van een compromis tussehen links en rechts. Al even onaan nemelijk. De vragen is diep in het moeras gereden. En onderwijl worden de kiezers van Nederland vriendelijk uitgenoodigd door hun...* gekozenen, om den wagen nog maar een jaartje langer in het moeras te laten steken. Wij hoeren immers geregeld van een overleg, dat aan den gang is, om de verkie zingen van 1917 bij enkele candidaatstelling te doen afloopen, m.a.w. om te laten zitten wat zit! Het grappigst is, dat dit overleg wordt in geluid door de personen, die er zelf het meeste belang bij hebben, om te mogen blijven zitten en dat het initiatief daartoe is genomen door de partijen, die het moeste gevaar loopen, om te verliezen, immers de linksche partijen. Om 'n paar districten te nemen bij mijn lezers in de buurt, vraag ik, of het niet bijna zelk«r is, dat Haarlem, ge zien den uitslag der Staten- en Raadsver kiezingen, in 1917 óm zal gaan 1 Dan vliegt mr. Fock ex uit, juist een, die nu als voor zitter van do Liberale Unie, bezig is met. overleggen. In Beverwijk is het evenzoo. mr. Rocideniburg is er allesbehalve populair. Zijn verdiensten tegenover het district zijn dan ook vrijwel nihil. De redhteehe partijen hebben zich zeer sterk gemaakt. Door een I flink voorbereide en vlot gevoerde cam- I pagne met een populairem candidaat, die tn aller kringen sympathie kan wekken en die zelf openlijk don strijd met den tegenstander aandurft en ook aan kan, wordt mr. Roo- derlburg stellig gewipt. Genoemde heer is echter als lid van het hoofdbestuur van den Vrijzinnig-Democratisch en Bond druk bezig met te overleggen, om nog een jaartje te kunnen blijven zitten!.... In Amsterdam, in Rotterdam, hier in Den Haag, staat het in de z.g. twijfelachtige dis trieten er niet minder mooi voor. Waarom zouden de rechtsche partijen zich dan laten verschalken Wat mij betreft, ik geloof dan ook nog niet veel van een algemeen® af spraak. Speciaal van de Katholieke partij zou het mij erg tegenvallen, als zij den strijd zou gaan ontwijken. Er is intusschen eenige vrees, dat er laksehheid- aanwezig is. Het heeft buitengewoon de aandaebt getrokken, dat bij het algemeen politiek debat van de Katholieke Kamerleden ziek niemand heeft laten hooren. Het is waar, dat Dr. Nolens door ziekte afwezig moest zijn. Maar hadden Loeff of Kolkman of Van Wijnbergen zijn plaats niet eens kunnen overnemen Hot is ook waar dat er dezen keex na de mili taire, oeconomische en grondwetsberaadsla- gingen van den laatsten tijd niet veel aan leiding was voor een lange politieke rede. Maar had dan in een korte maar pittige toespraak nog niet eens de groote lijn kun nen worden uitgestippeld? Hier iu Den Haag heeft de slapheid zich al daadwerkelijk geopenbaard. Er is een vacature in Den Haag II. Sinds het opzien barend beengaan van Mr. W. Dolk, was er mooie kans voor een man van rechts. De namen van eventueole gegadigden waren reeds genoemd. Daar waren heel goede hij. Toch liet men zich overhalen, om den strijd te ontwijken. Met het ironisch resultaat, dat er nu toch een verkiezing zal moeten ge houden worden, want de S.D.P. het kleine k lub je Trilbuniaten stelde een candidaat naast den heer IJzerman, uitverkorene van de liberalen. In ieder geval zal, dunkt mij, de eindbeslissing aan de kiezers en aan dozer organisaties moeten worden gelaten. En van dezen geloof ik niet, dat men zoo maar dacï<elüJc op het voorstel der vrijzinnige partyen zal ingaan. Zoo verwacht ik dan, dat 1917 toch de strijd op electoraal gebied zal zien. Zal het nieuwe jaar den jammerlijken strijd der vol keren zien beëindigen Ignoramus wij weten het niet. Laat ons echter met hoop en vertrouwen op de G-oddeijke Voorzienig heid het nieuwe jnar begroeten. Wat mij betreft, ik begin bij leven en wel zijn iu 1917 aan mijn tweede honderdtal „Haagsclie Brieven'" en hoop mij te beijve ren om ook in die nieuwe periode de vriend schap en belangstelling van mijn lezers waardig te blijven. Zalig Nieuwjaar! Den Haag, 28 Dec. '16. OVERZICHT. In ons overzicht van gisteren merkten wij op, dat de Entente in een steeds moeilijker diploma tieke positie kwam tengevolge van haar getalm bij het geven van een rechistreeksch antwoord op de verschillende vredesnota's. Zooals te ver wachten was, volgen de nota's van de neutrale staten, waarin op vrede wordt aangedrongen, elkaar thans als op den voet: na die van Wilson, kwam die van Zwitserland en vervolgens is er al weer een van Zweden, en, naar het „Berl. Tagebl." weet te melden, ook een van Spanje. Bovendien hebben de Vereenigde Staten, volgens een bericht uit Rio de Janeiro aan de „Temps Brazilië uitgenoodigd zich bij de pogingen ten gunste van den vrede aan te sluiten. In tegenstelling met den spoed, welken de centrale mogendheden betrachten bij het beant woorden der verschillende nota's (Behalve de bemiddelingsnota van Wilson is ook de nota van den Zwitserschcn Bondsraad reeds beantwoord) blijft de Entente haar antwoordnota's nog altijd maar schuldig. En wanneer wij op de mede- deelingen in de jongste berichten moeten afgaan, zal het nog lang kunnen duren voor wij het formeele antwoord der Entente-staten op het Duitsche vredesaanbod en het antwoord op de vredesnota's der neutrale staten zullen kennen. Gisteren immers werd gemeld, dat de Brifsche regeering de eerste-ministers der zelfregeerende dominions heeft uitgenoodigd voor een confe rentie te Londen, waar behalve de urgente kwes ties, betreffende de voortzetting van den oorlog ook „de mogelijke voorwaarden, waarop wij iu overeenstemming met onze bondgenooten zouden kunnen toestemmen in zijn beëindi ging, benevens de behandeling van de pio- blemen, die zich onmiddellijk daarna zullen voordoen", zullen worden behandeld. Van veel belang hierbij is het later ingekomen bericht, dat die conferentie eerst inFe bruari in Londen zal bijeenkomen. Wanneer dus op de behandeling van de vredesvoorwaarden in deze samenkomst moet worden gewacht, dan Een ander Reuter-bericht men zie onder de telegrammen zegt, dat een ontwerp-an'.woord aan de centrale mogendheden te Parijs voorbe reid, gereed is en nu door de Entente-regeerin gen onderling wordt besproken. Wij wachten dus maar Intusschen moeten, naar de Parijsche uitgave van de „New-York Herald" uit Washington ver neemt, Duitsehland en zijne bondgenooten voor nemens zijn, binnenkort een nieuwe nota aan de entente te zenden, waarin zij zich bereid ver klaren, uitgewerkte vredesvoorstellen te doen aan eene conferentie van vertegenwoordigers der oor logvoerende staten. Zij zouden bereid zijn scha deloosstelling aan België toe te staan op voor waarde, dat zij vergoeding ontvingen voor de in Oost-Pruisen geleden schade. De vredesplannen worden dus voorloopig nog niet opgegeven en dat sterkt ons in de hoop, dat de oorlog toch zijn einde nadert. Wel wordt er van sommige ironten, als in Frankrijk en vooral in Macedonië, krachtige artillerie-bedrijvigheid gemeld, doch van bijzon der belang zijn die acties nog niet, wijl zij niet werden gevolgd door krachtige infanterie-aan- vallen, waardoor het front in beweging zou kun nen komen. Alleen weer, gelijk dit nu reeds verscheidene dagen het geval is, hebben in Roemenië veran deringen op het front plaats gegrepen. Daar hebben de troepen van Mackensen. na een strijd van ruim vijf dagen, de taai verdedigde stel lingen der Russen, die uit verschillende van draadversperringen voorziene linies bestonden, op verscheidene punten doorbroken. Ten zuid westen van Rimnicu-Sarat zijn zij over een breedte van 17 K.M. veroverd. Rimnicu-Sarat, ten noord-oosten van Buzeu, ten zuiden van Focsani en zuid-westelijk van Galatz, werd ge nomen, zoodat de Russen nog weer dichter naar de Sereth zijn teruggedrongen. In de E>obroedsja zijn gevechten gaande om het gisteren genoemde vestingplaatsje Macin, waar de centralen bij een aanval op het brugge- hoofd, weer eenige vorderingen maakten in de richting van den Donau. De Burgerlijke dienst in Duitsehland. Aan den oproep der militaire overheden tot vrijwil lige aanmelding tot het verrichten van bur gerlijke hulpdiensten wordt door zeer velo per sonen gevolg- gegeven. Volgens het tot heden opgemaakte resultaat der vrijwillige aanmel dingen wordt aangenomen, dat dwang voor loopig niet of in 't geheel niet behoeft te worden aangewend. Spanje en de duikbootoorlog. Havas meldt, dat de toestand, welke bij de Spaansche koopvaardij in het leven geroepen is door het torpedeeren, buitengewoon ernstig is. De bla den doen een beroep op de regeering om maat regelen te nemen, dat de vaderlandsche vlag er het recht geëerbiedigd worden. De krijgsgevangenen in Frankrijk. De Fran- sche minister van Openbare werken Herriot deelt mede, dat 6000 gevangenen tot hulp van de Fransclie mijnwerkers zullen worden ge bruikt. Ook Marokkaansche mijn-arbeiders zul len in de kolenmijnen worden gebruikt. Voor invalide krijgsgevangenen. Het Kopen- hagensche blad „Politiken" deelt mede, dat het Deensche ministerie van buitenlandache zaken een aanbod heeft ontvangen om groote kampen te bouwen in Noord-Jutland, waar in valide gevangenen der oorlogvoerende landen in de lente zullen aankomen. Belasting op schouwburg en bioscoop. Er is besloten tot den invoer van een belasting op vermaken in Frankrijk. De schouwburgen zul- len licht worden belast en de music halls zwaarder. De bioscopen zullen belasting moe ten betalen van hun bruto-ontvangsten. Men verwacht van de bioscoopbelasting een op brenst van 3 millioen francs jaarlijks. HET LUXEMBURGSCHE MINISTERIE AFGETREDEN. LUXEMBURG, 27 Dec. Het Luxemburgsehe ministerie hoeft zijn ontslag ingediend. Men verwacht, dat liet kabinet gereconstrueerd zal worden en dat „Generaldirektor" Weiter zaJ ophouden lid van het ministerie te zijn. (Deze kabinets-erisia zal, naar hetgeen in ons nummer van gisteren over de Luxemburg-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1