NIEUWE HAARL. COURANT BERG-AF. DE DAMIAATJES FEUILLETON DE OORLOG BRIEVEN UIT BEL01L™ No. 11 Vrijdag 29 December. - Tweede Blad 6) HET VREDESVRAAGSTUK. DE TAAK VAN DE EN- GELSCHE VLOOT. Begrijpen wij het goed, dan is ons nietige Darniaatje in de verbeelding van den heer P. H. een soort va® Engelsche tank, die do heoio Nodorl^ndsoho va.k.howoging' in gru- (Wordt vervolgd.) (Van onzen eigen correspondent.) Antwerpen 24 December 1916. Er heeft zich een dezer dagen te Charleroi een proces afgespeeld waarvan, tot op dit oogenblik, door geen enkel katholiek Neder- landsch dagblad een woord geschreven is. De oorzaak? vermoedelijk: gebrek aan cor respondenten in bezet-België. Van onze katholieke dagbladen zijn er slechts drie vertegenwoordigd. Met mijn collega van de „Limburger Koerier" liad ik afgesproken: wij zullen wachten met schrijven tot na de uit spraak van het vonnis. Wat de vertegenwoor diger van „De Maasbode" zal doen is mij on bekend. Ik vond het proces zeer belangrijk voor de katholieke Nederlanders. Er was nu eens oen praehtgelegenheid om met feiten te bewijzen dat het alles geen goud is wat er blinkt. Er stond dan terecht een gewezen arbeider, zekere Pierre Dor. Ilij noemde zich zelf zeer bescheiden: de Messias der XXe eeuw!! De man had zijn tenten opgeslagen te Roux, .waar hij eenige jaren na de vestiging een reusachtig gebouw liet zetten dat hij afwisse lend noemde: „Ecole Morale" of „Temple de la vertu" en ook nog „Temple de la rniséri- corde." Dor heeft verschillende boekjes geschreven, waaronder een dat hij titelde „Christ parle 4 nouveau" (Christus spreekt opnieuw). Die pam fletten hebben met het werkelijk christendom niets gemeen. Père Dor, zoo als zijne discipelen hem afwis selend ook al noemden, speelde ook nog min of meer de rol van docter. Hij schreef wel geen geneesmiddelen voor, maar hij wist de men- schen te hypotiseeren. In zijn „deugd"-tempol behandelde hij dagelijks 300 tot 400 menschen, die hem voor alle mogelijke en onmogelijke gevallen kwamen raadplegen. Hij moest dan nu terechtstaan beschuldigd va,n onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, oplichterij en aanslag op de zeden. Het laatste punt zal ik natuurlijk onbesproken laten. Ik wil echter zeggen dat de rechtbank hem van deze beschuldiging bij gebrek aan bewijs heeft moeten vrijspreken. Het proces, dat een twaalftal dagen geduurd heeft, heeft heel wat droevige geestestoestan den aan ha licht gebracht. Van de duizenden en duizenden aanhangers van dezen nieuwen messias, waren er slechts ©en zeer klein aantal te vinden geweest die nu eens precies aan de rechtbank wilden vertellen wat er in die „deugd- of boetetempel" word afgespeeld. Die weinigen hebben zulk een schril licht op hier lieerschende toestanden geworpen, dat men zich afvraagtwaar leef ik nu toch wel en is onze jaartelling inderdaad 1916?? Dor's standpunt was: de menschen moeten zicli zedelijk verbeteren. Ik zou zeggendaar is niets op tegen. Wat evenwel ergerlijk is, dat was Dor's ma nier om onder het motief van zedelijke verbe tering, de ïnenschkeid ten eigen bate af te zetten. Zijn Stokpaardje wasom zicli to verbeteren moet men zich van het geld ontdoenaal moezen geven. Iemand die aalmoezen geeft, kan daardoor bekend worden en bekendheid geeft veelal ijdelbeid.daarom: geef mij de aal moezen, ik ben tegen het gevaar bestand.... enz. enz. In het vergaderlokaal waren dan ook twee vfferbussen in de muren gemetseldéén voor de rijken en één voor de armen om te geven. Toch kwamen er nog wel eens grappen makers cok, want een der getuigen verklaarde: in de offerbus der rijken vond men nog wei eens brcokknoopen. Dat er velen waren die aan de eigen „verbe tering" arbeidden, bewijst wel het feit dat de man, dio zijn „affaire" in 1909 begon, reeds op het einde van liet jaar 1912 te Roux zijn tempel kon openen dio aan bouwkosten vijf en vijftig duizend francs had gevorderd en dat terwijl hij zelf vóór dien tijd slechts een luttel bedrag als eigendom bezat. De massa beschouwde hem als „de Messias der XXe eeuw," men ging nog veel verder. Getuigen a charge, die nu in vijandschap met père Dor leven, verklaarden, voor do rechtbank, in hem te zien: den gereancameerden Christus. Een titel die Der, vermoedelijk uit bescheiden heid, nooit van zich afgeworpen heeft. Men fcpralc onder elkander zeer veel over hen als over „Le Christ" (De Christus). Is het niet droevig een getuige, ook al een vijand van Dor, op een opmerking van den president te hooren verklarenwat zou men den goeden God (i.e. Dor.) niet geven! En als men dan een getuige hoort verkla ren dat Dor, de gereïncarneerde Ohristus, aan hem, een vermogend man, zou verklaard heb ben wij hebben vroeger in een ander bestaan samengeleefd en zijn daar gelukkig geweest en dat hij, getuige, daarop belangrijke geld sommen zou gegeven hebben, dan is het wel droevig zulke feiten in een land to mceten vaststellen waarvan men zoo gaarne zou wil len gelooven dat het een „katholiek" land is. Nog een ander had hem voel g'eld gegeven, cmdat Dor „de goedo God" was. Versta mij nu wel: dit waren allen getuigen a charge, men schen dio thans met dien kwakzalver cp voet van oorlog staan. Menschen die zich hadden laten bewerken om een klacht tegen hem in te dienen. De door de verdedigers gedagvaarde getuigen a décharge deden verklaringen die effen af verbluffend waren. Een vrouw verklaarde dat haar man, die tien jaar ziek was, genezing vond op liet zelfde oogenblik dat zij „den Christus" over hem sprak. Een andere Eva zeideik neem hem voor een man even bekwaam als Christus!... Dor had zijn verdediging opgedragen aan twee advocaten: Mr. Morichar van Brussel en Lucien Lebeau van Charleroi. Mr.Morichar is hier een beroemdheid.... hij heeft dan ook succes gehad. Hij pleitte voor Dor enkel over de onzedolijkheidsbeschuldigting en wiat hem voor dat punt te doen vrij spreken. Mr. Lucien Lebeau is door dit proces een beroemdheid geworden. Hij hoeft bewezen met welk oen succes de vrijmetselarij in België anti katholieken kweekt met behulp der door de stad Brussel ondersteunde Brusseloohe Hooge- school. Die advocaat wilde de rechtbank overtuigen dat Dor's zaakje eigenlijk een godsdienst is; dat men de menschen in Engeland voor zulke feiten niet zou vervolgen. Hij beweerde dat er in Engeland en Amerika zooveel van dat aoort secten waren en dat een Engelschman of een Amerikaan in zulke verschijnselen niets geen bijzonders zien (in afzetterijen niet? öorr.) Het is niet noodig dat ik mij verder in die pleitrede verdiep't Is genoeg als ik zeg: de man had sucoes, enorm succes, omdat hij anti-katholieke propaganda miaakte. Tijdens de behandeling van het proces heb ben er zeer veel manifestaties plaats goh ad. Aanvankelijk waren het enkel blijken van sym pathie voor „den Christus»," later ontstonden er contra-manifestaties en zoo zijn er verschil lende botsingen voorgevallen waar do politie de massa, met de getrokken sabel, uiteen moest drijven. De publieke tribunes waren overvol. Des morgens van af vier uur stonden de men schen reeds voor het paleis van justitie, ten einde toch maar toegang te krijgen. De rechtbank heeft het met heel wat belang stel ling tegemoet gezien vonnis gewezen. Dor is veroordeeld a. tot 100.00 fr. boete voor liet onbevoegd uitoefenen der geneeskunde; b. tot 4 maanden gevangenisstraf en 200 fr. boete; tot 8 maanden gev. straf en 400 fr. boete; tot een maand gevangenisstraf en tot elf straffen van acht dagen, alles voor op lichting. Verder c. tot het betalen van 500 fr. schade aan de Soo. de Médecin van het arrondissement Charleroi; terugbetaling vian 17.000 fr. aan mevrouw D. en bovendien tot de betaling van de proceskosten, ten bedrage van ettelijke duizenden francs. Een groot gedeelte van het publiek was zeer ontevreden met het vonnis. Een verschijnsel als het „Doriame" is ia Bel gië niet vroonud. Een zijner voor grangers, oen. oom vajx lionx, was Antoine le Guérisenr. Ook Antoine werd vervolgd en gestraft maar zonder succes. Zijn affaire breidde zich met den dag uit, zelfs zoo dat de regeering op een zeker oogenblik een verzoekschrift ontving vooralen van 190.000 handteekeningen om het „Antainisrme" ads of- ficieelen godsdienst te erkennen. Antoine die zijn tenten nabij Luik had op geslagen, is in 1912 gestorven. De zaken worden cp dezelfden voet door de weduwe voortgezet. Wij zullen van het Dorisme hetzelfdie alen. Dor's bestraffing maakt hem in de oogen va®, zijn adepten tot een soort „martelaar". Hert bloed der martelaren. Een vraag stel ik tool). Deze feiten namen reeds een aanvang vóór den oorlog en worden nog steeds voortgezet. Waar?? In het Walenland<144r wa ar onze katho lieke priesters het meeste bespot en gehoond werdendiar w«,ar de Fransche gieeat het meest tot het volk doorgedrongen is.... <144r waar men thans spreekt over het vervolgen onzer priesters tengevolge der bezetting. Zou die „próeaterveawolgdiig!* geen andere oorzaken hebben dan men wel denkt, vooral nu da Belgische vrijmetselarij tien maal driestor de horens opsteekt dan vóór den oorlog?? Het Dor isme is daar om de vraag gedeelte lijk te beantwoorden. OH. A .B. Haar het Eransch van PIERRE GOL'RDON. Geautoriseerde vertaling door N. J. K. „Maar lieve man, ons huis is zoo eng en zoo stil voor een jonkman die aan het Bar ij- Bche leven gewend is. Hij heeft wat afleiding, een kameraad of zoo, noodig." En de vriend van Daniël ging maar niet hiet weg. lederen dag ontdekte hij een be koorlijker plekje in het dal.nog veel schoo ner en aantrekkelijker dan de vorigen. „Morgen kou hij het schetsen." Langzamerhand geraakte hij op intiemen ■Voet met de geheele familie, werd hij als öen huisgenoot beschouwd. Hij was vol eer bied voor den heer en mevrouw. Basvoyer, bij bewees Raymond de grootste oplettend heidjegens Daniël gedroeg hij zich als een beminnelijke Mentor; nu eens temperde hij 9p, zachte wijze zijn uitgelatenheid, dan weer bracht hij hem z'n minder goede eigenschap hen onder 't oog en deed hem verwijten dio be vader of de moeder niet durfden uitspre ken. Een dagorder van den Czaar. De Czaar van Rusland heeft, als opperbe velhebber, aan zijn leger en vloot de vol- Eerst had hij Siuzanna begroet gelijk men in de wereld een meisje groet, dat men voor 't eerst tot een wals uitnoodigt. Nu keek hij haar voortdurend ïndt bewondering aan en putte zich uit in beleefdheden. Eén der an deren scheen hij niet te kunnen lijden. Jac ques Fontaubert. Eenige dagen na zijn komst had hij hem voor het eerst gezien. De familie maakte een wanddeling jiaar het kasteel om Tony die heerlijke schoonheid te laten bewonderen. Zij liepen langs de rivier, Suzanna voorop schert send met haar broer, Tony volgde met me vrouw Adrien. „Kijk, de wei van Ruettes, prachtig, hé," riep Daniël met z'n gewone vroolijkheid uit, „je zoudt zeggen dat zij gemaakt is om er een liefdesverklaring le doenl" Suzanna's glimlach sterf weg op haar lip pen. Daardaar had zij Jacques ge wacht gezien,vergeefs. Hier lag de groote acacia, waarop zij had zitten werken, zitten droomen over haar geluk, haar lief de „Kijk, Jacques 1" Boven aan het voetpad stond Jacques in zijn jagerscostuum, hoog, onbeweeglijk als een standbeeld. Groeten, beleefdheden werden gewisseld. Tony de Vandrieuil. Jacques Fontau bert. Dit keer had Daniël op. ernstigen toon gesproken. Het strakke, stroeve gelaat van gende dagorder gericht: Te midden van diepen vrede heeft Duitschland, dat sedert lang heimelijk toebereidselen had getroffen om alle volken a an Europa te knechten, Ruim twee jaar gelegen plotseling Rusland en zijn getrouwwen bondgenoot Frankrijk aangevallen, waardoor Engeland gedwongen werd zieh bij ons aan te sluiten en aan den strijd deel te nemen. De volkomen minach ting van de beginselen van het volkenrecht, waarvan Duitischland blijk gaf en die tot uiting kwam in de schending van de onzij digheid van België, alsmede do meedoogen- looze wreedheid der Duitsehers tegen de vreedzame bevolking van de streken, die zij hebben bezet, hebben langzamerhand tegien Duitscliland en zijn bondgenoot, Oostenrijk, alle groote mogendheden van Europa ver- eenigd. Onder den druk van bet Duitsche leger, die tengevolge van zijn technische hulpmid delen zeer sterk was, zijn de Russen evenals de Fran&cJheu gedwongen geweest, om in den loop van het eerste jaar van den oorlog een deel van hun grensstreken aan den tetgen- sitander te laten. Deze tijdelijke tegenslag heeft volstrekt niet den moed van onze trou we bondgenooten, evenmin als de onze, ge broken. Inmiddels heeft de inspanning van alle krachten van het land geleidelijk het verschil tusscben onze technische hulpmid delen en die van de Duitsehers uitgewisdht. Doch roods vóór dat zulks het geval was, te weten na d'en herfst van het jaar 1915, is onze tegenstander niet meer in staat geweest ook maar een duim Russisch terrein te ver overen. Daarentegen heeft hij in de lente en gedurende den zoaner van 1916 een reelks gru welijke nederlagen geleden. Op ons heeie front heeft hij van het offensief tot het defensief moeten overgaan. Het is duidelijk, dat zijn krachten uitgeput raken, terwijl die van Rusland steeds toenemen en onvermij delijk verder zullen toenemen. Duitaekland veelt, dat het uur van zijn de finitieve nederlaag is geslliagen. Het uur, waarop hte-t al zijn inbreuken, op het recht en al zijn wreedheden zal moeten hoeten, na dert snel. Zooals Duitschland, toen zijn strijdmacht superieur was aan die van zijn buren, dezen plotseling den oorlog verklaarde, zoo beeft het thans, voelende dat het was venzwaikt, plotseling aan de mogendheden, die zich tot een onverbreeikbare groep tegen Duitschland hebben vereenigd, voorgesteld vredesonder handelingen te beginnen. Natuurlijk wil Duitschland die onderhan delingen beginnen vóór het volledig bewijs verlies van zijn weerstandskracht gebleken is. Tegelijkertijd tracht het, om een leugenachtige voorstelling te geven van de kracht van zijn leegr, party te trek ken van het tijdelijke succes in Roemenië, dat nog geen tijd had gebaid!(!) er varing te verkrijgen van de tegenwoordige oorlogvoering. Maar al is Duitschlamd in staat geweest den oorlog te verklaren aan Rusland en zijn bondgenoot Frankrijk en de ze op bet voor hen ongunstigst oogenblik aan te vallen, thans, nu de geallieerden in den loop van don oorlog sterker zijn geworden, nu onder hen züeill bevinden het machtige Engeland1 en hef edele Italië, zijn zij op hun beurt in staat vredesonderhandelingen te beginnen op het oogenblik, dat zij gunstig zuilen achten, Dat oogenblik Is nog niet ge komen. De vijand ia no4T niet verdreven uit cl<e igreflïi exlen, waarvan hij rzloh nxees-ter Ive&ft gemaakt. De vervulling van de taak, Rus land door den. oorlog gesteld: het bezit van Konstantinopel en de zeoëngten en de stich ting van vrij Polen, samengesteld uit de drie thans gescheiden deelen is nog niet gewaarborgd. Als wij nu vrede sloten, zouden wij ver zuimen de vruchten te plukken van do held haftige inspanning van het Russische leger en de Russische vloot. Die inspanning en meer nog de herinne ring aan de dappere zonen van Rusland op het slagveld gesneuveld, laten zelfs de ge dachte aan vrede niet toe, eer de beslissende overwinning Is behaald op den vijand, die de vermetelheid had te doen alsof, gelijk het bo ffin van den oorlog, ook Bet einde van zijn goedvinden afhankelijk is. Ik twijfel niet of elke trouwe zoon van het Heilige Rusland hetzij hij dient in de rijen der dappere troe-, pen, hetzij hij werkt in het binnenland om de militaire kracht van het land te versterken of zijn vredeüevenden arbeid verricht, is overtuigd dat de vrede slechts den vijand kan worden opgelegd nadat hij uit ons gebied Is verdreven. Eerst als hjj volkomen versla gen is zullen wfl en onze trouwe bondgenoo ten goede waarborgen hebben tegen een her haling van zijn trouweloozen aanval en de zekerheid, dat hij door de feiten genoodzaakt zal zijn de verplddhtingen die hij volgens het vredesverdrag aanvaardt, na te komen. Laat ons dus onwrikbaar zijn in het ver trouwen op onze overwinning; dan zal de Almachtige onze vaandels zegenen en ze op nieuw met enverwelklbaren roem beldekken, en ons een vrede verleenen, uw beblemdaden waardig, een vrede, mijn dappere troepen; waarvoor komende geslachten uw nagedach tenis, die voor lien heilig zal zijn, zullen zo genen. Een tweede Amerikaansche nota? De Londensehe correspondent van de Man chester Guardian meldt, volgens een part. tel. aan de „N. R. C.'\ dat er te Londen een tweede Amerikaansche nota ontvangen is, ter toelichting van de vorige. De corres pondent verneemt uit diplomatieke kringen, dat de bewoordingen in die tweede nota niot van dien aard zijn, dat zij de houding van de Entente zullen wijzigen. De Entente zal niet talmen met hare antwoorden. Engeland zal vermoedelijk Zaterdag antwoorden. De cor respondent voegt erbij: „Men verneemt dat Engeland's antwoord, ofschoon het de deur voor onderhandelingen niet toe zal slaan, in het algemeen een he Dialing van Lloyd George's rede zal zijn." Engelsch-Amerikaansche. geruchten.' Uit New-York werd Woensdag aan de Dai ly Tel. geseind: Washington weet misschien beter dan Londen, lioe uien te Berlijn naar vrede verlangt. Wij hier gelooven, d'at in dien het denkbeeld eener vredesconferentie wordt verwerpen, Duitschland niet zal aar zelen, zijn verdere voorwaarden bekerd te maken. Indien die veel redelijker mochten zijn dan de geallieerden verwachten en een gem ecLSch appel ijken grondslag voor een vergelijk scheppen, dan zullen Wilson en andere onzijdigen misschien opnieuw hun goede diensten aanbieden. Daar Berlijn weet, dat van de onzijdigen in dit opzicht misschien partij kan worden getrokken, zijn Duitsche agenfen druk bezig, tegen de volgende maand een conferentie van onzijdigen in Den Haag op touw te zet ten, ofschoon deze poging, volgens mijn in lichting, tot dusverre van officieole zijde te Washington geen steun heeft ontvangen. Naar aanleiding van de veelvuldige klach ten, in do Engelsche pers en in het parle ment tot uiting gekomen, over hot gebrek aan prestaties van de Engelsche vloot, richt do „Morning Post" eenige hartige woorden tot den nieuwen minister van marine, Ed ward Carson, in het vertrouwen, dat deze ©en geheel andere opvatting van de taak der ■vloot zal hebben dan zijn voorganger. Men heeft zich tot dusver tevreden gesteld met een passieve houding der vloot. De handhaving van de blokkade beteekent, dat geen enkel schip, welk ook, oen zeker gebied in of uit kan gaan. De ex-premier achtte deze blokkade voor de hoofdtaak van de vloot, en verklaarde evenwel tegelijkertijd, dat het onmogelijk was voor de vloot, die taak te vervullen. En dit is natuurlijk. Zoolang de voornaamste vloot van den vijand blijft bestaan of niet verlamd wordt, zal het onmogelijk blijven de verbindingslijnen te beveiligen om de vol gende redenen: De hoofdvloot van den vij and bezit een beschermende macht voor een zeker veld voor ondernemingen binnen baar bereik en stolt daardoor de kleinere schepen en de dui.kbooten in staat om op te treden. Ook bezet zij en verdedigt zij de marine- bsses, waarop de duik boo ten steunen. Indien de hoofdvloot van den vijand vernietigd was en z'n steunpunten waren bezet of vernield dicor Engeland, zou de duikbootcampagne gicotendeels, zoo niet geheel, teniet zijn ge daan. Andere resultaten zouden zijn, het ont roeren aan Duitschland van z'n laatste hoop, en het bezit van do heerschappij der zee door de geallieerde vloten, welke wegen? ds mijnen en de duikbooten thans niet is verkregen. 't Denkbeeld, dat wij ter zee zouden hebben overwonnen, is daarom dus niet juist. Een werkelijke overwinning kan alleen bestaan in de vernietiging van de vijandelijke vloot of in de verlamming van zijn aetie. Er kan worden beweerd, en inderdaad is het be weerd, dat zóólang de Duitsche vloot in de haven blijft, zoolang ook liaar vernieling on mogelijk is en dat, doordat zij in de havens is, haar aotie ook is verlamd. Inderdaad is deze tweedo onderstelling als argument ervoor gebruikt, dat de vernieti ging van de Duitsche vloot geheel onnoodig is en volgons Winston Churchill op het oogenblik ook onraadzaam. Ongelukkig echter is nu die onderstelling, dat d,e actie 29 Dec. '16 MISVERSTAND. We hebben onlangs in „Do Diamiaatjes" een dingetje geschreven over een misstand liier te Haarlem, en wel de terugkeerende liefhebberij om op Zondag te vergaderen, onder de uitvlucht: „Onze Vrijgestelde heeft in de week geen tijd." Deze misstand schijnt bij den heer P. II. redacteur van „de Vak beweging" te hebben geleid tot een mis verstand. Altlians hij is niet erg in zijn hum en stuurt ons een bloemruikertje thuis vol prikkerige roosjes. Zoo was ons ar- Tkeltje: onwaar, onwaardig, insinueerend. Zoo schreven we zonder konnis van zaken, in één woord, wij krijgen eenige krachttermen te genieten, die het polemisch talent des heeren P. H. voortreffelijk illustreeren. zelementen heeft gedrukt. Zoo lijkt het, als we de vermakelijke doordraverij lezen van de gecombineerde Bestuursvergaderingen, van het Vakbureau, de Bur eau vergadering en, do Hoofdbestuursvergadering en de Algem. vergadering der vakbonden, die allemaal in de week gehouden worden. Alsof het daarover ging en alsof daar één mensch aan twijfelde. Wat we in ons eigen Damiaatjes schreven was bestemd voor onze eigen leden en had betrekking op ons eigen huis. Moeten we daar voor misschien eerst toestemming gaan vra- gbn op 'de „Drift" te Utrecht. Niet iedereen toch deelt het denkbee'd van den heer p. H., dat er op de wereld maar een organisatie is, en dat is het vakbureau waar de heer P. H. de lakens uitdeelt. Ook nu weer in een zaak, die totaal buiten hem omgaat, weerklinkt zijn bekende wijsje: Wat VAN de Vakvereeniging is, moet IN de Vak- vereeniging behandeld worden. Volkomen waar, maar toepasselijker zou het (geweest zijn, als de heer P. H. had ge schreven: Wat VAN den Volksbond te Haar lem is, moet IN den .Volksbond te Haarlem behandeld worden, en daar heb ik mijn iet wat bemoeizieken, doch overigens zeer ge- waardeerden neus niet in te stoppen. Nu komt natuurlijk dit stukje weer in da „Vakbeweging" te staan met een nieuw onderschrift, waarin de Haarl. Volksbond met zijn beklagen8waardigen voorzitter tot Btof zullen worden gewreven. Welnu de zege voor den heer P,. H. zal volkomen zijn, want zelfs dat stof zal nog aanheffen het lied der s'aven uit den Byzantijnschen tijd: Laten wij ons verheugen en jubelen, want het was Caesar zelf, die ons vernederde. JAARFEESTEN. Waarschijnlijk zullen de Jaarfeesten van den Bond gehouden worden op Maandag 22 Januari, 23 Jan. 25 Jan. 26, 29 en 80 Jan. De toegangskaarten zullen aan de adres sen bezorgd worden, zooals die in onze lijst voorkomen. Onze vroegere trouwe hoopers van ,De Da miaatjes" zullen binnenkort een uitnoodi- ging ontvangen om nog eens een avondje te besteden aan het thuisbezorgen dor kaarten. Het is niet mogelijk om kaarten, welke op een bepaalden datum staan, op eon anderen avond te gebruiken, met andere woorden, de kaarten kunnen niet bij het bestuur van den Volksbond verwissold worden. Dat moet dus onderling gebeuren. Ook wijzen wij er uitdrukkelijk op, dat op één kaart slechts één persoon toegang heeft. ALGEMEENS VERGADERING. Op Woensdag 3 Januari is de eerste alge- meene vergadering van bet nieuwe jaar. Die is uitsluitend toegankelijk voor leden van den Bond. Aan de orde komt onder meer de begrooting van 1917. We rekenen op groote belangstelling van onze leden. AFDEELINGSVERGADERINGEN. De besturen der Onder-Afdeelingen wor den er op gewezen, dat hot aanbeveling ver dient geen vergaderingen te houden tijdens do Jaarfeesten. Zij die vaste vergaderingen hebben zijn verplicht die vaste vergaderin gen tijdig af t© zeggen en den nieuwen ver gaderdag opnieuw met den kastelein te be spreken. AGENDA GEBOUW ST. BAVO. Zaterdag 30 December. Witte Bios coop, 8 uur. Zondag 31 December. Witte Bios- cooip, 24 en 8 uur. Maandag Nieuwjaar. Witte Bios coop, 24 en 8 uur. Dinsdag 2 Januari. Particulier, zaal 3; Particulier, zaal 4 Bestuur Timmerlie den, 8 uur Ledeif Typografen, 8'/2 uur. Leden schilders, 81/2 uur.' Woe nsdag 3 Januari. Toonkunst, half drie Algem. Vergadering Volksbond, half negon Particulier, zaal 3; Particulier, zaal 4. Volkszang, zaal 8, half acht. Donderdag 4 Januari. Particulier zaal 3, Particulier, zaal 4. Leden Spoor- en Tram, acht uur Volkszang, zaal 7 en 8. Leden Eerbied, 8 uur. Oud Papier, half negen. Vrij dag 5 Januari. Metaal Vertrou wensmannen, 81/2 uur Rederijkers, 9 uur. Jacques, de zenuwachtigheid van Tony sche nen hem een oogenblik zijn uitgelatenheid te doen vergeten. Nieuwsgierig, gespannen keek Suzanna naar die beide mannen die, onbekend met elkaar, alles behalve vriende lijke blikken wisseldenda een hoog en breed, met efen open, rond maai' een weinig grof ge zicht; de ander nietig, klein, zenuwachtig, met fijne gelaatstrelkken en wellevende ma nieren. „Gij gaat zeker mee, Jacques," zoide me vrouw Adrien bemoedigend, „wij komen je mooie kasteel eens bezichtigenl" Hij kon niet weigeren, maar toch aarzel de hij. „ik zie er niet al te netjes uit," zeide hij een beetje links, terwijl hij onangstig naar zijn geschramde handen, zijn beslijkte laar zen, zijn met bloed bevlekte buis keek. Maar Vandrieul had hem al geantwoord: „Daar zijjn wij ook buiten voor, mijnheer." Zoo ging hot de geheele wandeling door. Weldra heerschle er een eigenaardig geklcm- do stemming onder het gezelschap. Men liep stilzwijgend .tusschen de reusachtige ruïnen door. Hun doodschheid versomberde nog den triesten morgen. Zware klimpopranken hul den de grijze rotspuinen in een donker kleed; dik, zwaar mos bedekte den grond als een groot donkergroen tapijt. Daniël lachte niet meer, Jacques zweeg. Mevrouw Adrien voelde zieh door een on bestemde vrees aangegrepen. Vandrieul be waarde zijn vreemden glimlach. En het meest raadselachtige was dat Suzanna zich lang zamerhand trachtte weg te cijferen. Toen Jacques van de komst van Daniël en zijn vriend gehoord had, besloot hij zijn moeder te vragen nog: een dag te wachten. Dan zouden do bewoners van de Ronce weer hun rustig leven leden waarn de tegenwoor digheid van een vreemdeling de uitgelaten heid van Daniël den idyllischen vrede van een te wachten verloving, niet zou versto- ron. Met de kales geheel gereed in het koets huis, den nieuwen hoed op. den kapstok, wachtten zij den dag van den strijd af. U had er vandaag al heen moeten gaan," zoi Jacques plotseling. „Meen je?" Mevrouw Fontaubert keek haar zoon met toenemende ongerustheid aan. lederen dag zag zij hem, stiller, droeviger worden en tegelijk voelde zij haar vrees bewaarheid worden. Het gevaar waarvoor zij zoolang gevreesd had, was nabij. Suzanna zag den geheelen dag een eleganten, schoonen jonge man met verleidende manieren. Zou zij begrijpen, dat dit alle3 niets was bij de degelijke hoedanigheden van Jacques? Haar naburen hadden haar een bezoek ge bracht. Daniël on Tony waren er bij. En aan het bezorgde gelaat van Jacques, aan de verlegenheid van Suzanna, van den half spottendön, half triomfeerenden glimlach: die om Vandrieul's mond speelde, had de moeder bogrepen dat haar vrees, haar vage vrees in werkelijkheid ging verkeeren. Maar van wijken was nog geen sprake. Wachten was niets anders dan Jacques bloot- Stellen aan het gevaar dat die fortuinjager want dat zag je in hem hem vóór was, en zij bes'.oot te handelen. Haar komst bracht de Ronce in een ware opschudding. Moraiette geleidde haar geheim zinnig den salon "binnen. De luiken waren gesloten. Een portret van Pius IX z.g. hing op bet goudgesterde be hang te verbleeken. De meid schoof voor mevrouw Fontaubert een grooten Voltaire- fauteuil bij, plaatste een bankje onder haar voeten, opende de luiken en begon vuur te maken. Een wolk van rook vulde het lage vertrek. De ramen moesten geopend worden onj ©en versche luchtstroom binnen te la ten. Toen kwam mevrouw Basvoyer, een wei-1 nig zenuwachtig, naar binnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5