BUITENLAND BINNENLAND VRAGENBÜS VERSPREIDE BERICHTEN Berichten in drie regels. INGEZONDEN. EEN ESPERANTIST. ONWARE VOORSTELLINGEN. LANDBOUW EN VISSCHERIJ SF0BT u WEDSTRIJDEN van de vijandelijke hoofdvloot verlamd zon zijn, verkeerd. En daarnit volgt, dat de ver nietiging van genoemde vloot, lietzij ze on mogelijk is of niet, in werkelijkheid de voor naamste noodzakelijkheid is in de gegeven omstandigheden. Het is veel belangrijiker de volle beteekenis te begrijpen van die nood zakelijkheid dan de middelen te vinden om die taak te volvoeren. Te ontdekken, hoe te handelen naar ver- eischte, is de eigenlijke opdracht van be roepszeelieden en men mag vertrouwen, dat zij die kunnen uitvoeren. Tot dusver, hoe vreemd het mag wezen, heeft de officieele politiek bestaan in de loochening van het opperste doel van den zeestrijd, die bestaat in het opzoeken van de vijandelijke vloot, waar die ook mocht worden aangetroffen. De Duitsche Theologanten en de oorlog. De „Köln. Vclksztg." heeft een zoo volledig mogelijke statistiek van de Duitsche theologan ten, die ten strijde zijn getrokken, opgemaakt en komt daarbij tot de volgende conclusies: Op 1 October van dit jaar telde Duitschland 3352 Katholieke theologanten (zij, die reeds de Biibdiaconaatwijding ontvingen, zijn in dit cijfer niet begTepen.) Daarvan staan er 2426 onder de wapenen, n.l. 490 sinds 1914 en 408 als vrijwilliger. Bij bet Roode Kruis dienen er 406, waarvan 88 als vrijwilliger. Tot dusverre zijn 395 theologanten gesneuveld en 80 gevan gen genomen, terwijl er 59 vermist worden. Ruim 450 theologanten ontvingen onderschei dingen, 146 werden tot officier bevorderd en 141 zijn uit het leger ontslagen. Het cijfer van 146 officieren is betrekkelijk laag, vooral als men bedenkt, dat de theologan ten academici zijn. Dit komt echter vcom&me- lijk hieruit voort, dat in het begin door het legerbestuur bezwaren gemaakt werden tegen de bevordering van theologanten tot officieren, wijl zij niet in staat zouden zijn hun jaarlijk- seben reservedienst te doen. Deze bezwaren zijn nu echter opgelost. Van de theologanten staan er dus 69.1 percent onder de wapenen, en 11.6 pereent bij het Roode Kruis, 11,4 percent zijn gesneuveld, 4 pereent uit het leger outslagen, 2.2 percent ge vangen genomen, terwijl 1.7 percent vermist worden. Voor de Poolsehe kinderen. Er zijn niet enkel Duitsche, en Belgtische, Ncord-Franaehe en Oostenrijksche, er zijn ook Poolsehe kinderen, en daarvan sterven er het meest. Polen, dat door geen enkele dor oorlog voerende partijen ervan beschuldigt wordt de aanleiding te zijn tot den oorlog, beet het zwaarst voor het noodlottig geschil der Euro- peesche staten. Daarom megen wij ons verheu gen over de mededeeling, door het Poolaohe Persbureau in Den Haag in de wereld gezon den, volgens welke de bekende Rockefaller- Bijatandscommesie tot stand gebraakt beeft, dat maandelijks 80 ton gecondenseerde melk uit Zwitserland naar Polen zal kunnen worden vervoerd. Alleen kinderen beneden drie jaar krijgen hiervan, maar dat rijn in Waraohau alleen reeds 11500 en in Lödz 5000. Behandeling van krijgsgevangenen. Aangezien aan de Duitsche regeering geble ken was, dat vele krijgsgevangene Duitsche soldaten in Rusland bij den aanleg van de Moenrtanapoorwegbaaix moesten, werken, waar rij door het moordende moerassige klimaat aan buitengewone sterfte blootgesteld waren, viel niets anders te doen, dan door vergel dingsmaatregelen invloed op de Russische re geering uit te oefenen. De Duitsche regeering gaf derhalve aan de regeering te St. Petera- burg kennis, dat duizend krijgsgevan gene Russische officieren in het ver volg als gewone soldaten behandeld zouden worden. Daarop besloot de Russische regeering alle Duitsche officieren, die zich in Russische krijgsgevangenschap bevonden, de behandeling van gewene soldaten te doen ondergaan. Thans komt gelukkig bet bericht, dat door toedoen van de prinsen Karei van Zweden en Waldemar van Denemarken, de voorzitters der afdeeling van bet Roode Kruis daar te lande, bewerkt is, dat al deze maatregelen worden in getrokken, zoodat ook geen Duitscbers meer bij den spoorwegaanleg in het ijzige Moerman- gebied werkzaam zullen zijn. Bespoediging van scheepsbouw in Engeland. Volgens de „Times" beeft de Shipping Con troller een ontwerp in ovérwegiing voor een pro gramma ter constructie van een aantal vraoht- stoombooten voor bet gebruik van den staat. De bedoeling is, dat de stoomboot-en en de ma- ohines volgens standaardmodellen zullen wor den vervaardigd. Zoo hoopt men veel tijd en arbeid te sparen. Ter bespoediging van den scheepsbouw voor de handelsvloot is er aan de Tyne tusachen werkgevers en arbeiders overeenstemming ver kregen over het denkbeeld om de geschoolde arbeiders der verschillende werven te werk te rtellen daar waar schepen het dichtst bij de voltooiing zijn. Zoodra deze aohepen gereed zijn. worden de aldus bijeengevoegde werk krachten der verschillende werven te werk ge zet aan de schepen, die dan weer het verst heen zijn. Zoo voorkomt men het nadeel, dat er voel schepen in aanbouw zijn, maar dat er slechts weinig van stapel loopen, omdat iedere werf slechts voor zich zelf werkte. Do reis van een briefkaart in oorlogstijd. Op 2 November om 3 uur in den voormiddag is te Chicago een briefkaart gepost, die met den luchtvaartdienst, wolkeu do „New-York Times' georganiseerd heeft tusschen de steden New-York en Chicago, vervoerd werd en op 3 November 's morgens 10 uur in New-York werd afgestempeld. De kaart vervolgde daarna haar reis met de bekende onderzeeër „Deutsckland" en urriveerde 12 December in Berlijn, waar na ze cp 13 December op baar bestemming, lot redactiebureau der „Kölnische Zeitung," aan kwam. De inhoud van de briefkaa 't luidt, dat ze 1000 mijlen (1600 K.M.) door de lucht en 3000 mijlen (4800 K.M.) onder water heeft af gelegd. In Roemenië. Hot Roemeenscho klimaat fs over het alge meen gezend te noemen. Als echt vastelands- klimaat heeft het felle overgangen van warm uaar koud. De Winter zet pas tegen Kerstmie in, doch dan met alle hevigheid. De kou duurt dan tot einde Maart, waarna het weer plotseling Zomer is. De gemiddelde temperatuur van Maart is nog 1.3 graad O. van April daaren tegen 9,6 gir. O. De Duitsohers mogen dus van geluk spreken, dat zij hun veldtocht nog SSQ-E het invallen van de kou hebben kunnen doen. Een temperatuur van 5,8: O gr. O., het gemiddelde in de maand Januari, is veel te koud bij 't vechten. De Oostelijke Mold&u-prorvincde met haar naar de Russische PodaUecthe steppe epen bek ken is de koudste streek. Hier waadt vaak die bekende en gevreesde noord-noodooeter sneeuw storm. Overigens deelt ook Roemenië de ervaring, dat bet tegenwoordig geslacht geen koude winters meer kent. n—p—— HONGARIJE. De intocht van Koning Karei en rijn gemalin, Koningin Zita» Aan de kroning van den nieuwen Koning en Kcningin, welke morgen, Zaterdag, te Boeda- I-ost zal plaats hebben, ging, zooals tevoren aangekondigd was, een feestelijke intocht in Hcngarije's hoofdstad vooraf. Die intocht den Koning en de Koningin in de rijk vermende hoofdstad heeft Woensdag, onder groot ge juich van de bevolking, plaats gjehiad. Onder leiding van kardinaal prins-primaat Czernoch heeft zich een afvaardiging van tal rijke leden van het Huis van Afgevaardigden en van het Magnateniuiis naar den Koning begeven, om hem uit naam van den Rijksdag het kroningsdiploma te -overhandigen. Doocr onderteekening van dat diploma verklaart de Koning getrouw de grondwet in acht te zul len nemen. Z.Em. kardinaal Czernoch hield een toe spraak, waarin hij den Koning verzocht het kroningsdiploma te onderteekenen en toe te staan, dat ook de Koningin zou worden ge kroond. De Koning antwoordde, dat hij den volgenden dag rijn besluit over het diploma zou kenbaar maken, maar gaf zijn toestemming voor de kroning van de Koningin- De afvaardiging begaf zich daarop uaar de Koningin, die zeide, dat zij gaarne het verzoek van den Rijksdag inwilligde, rich naar het oude gebruik tot Koningin te laten kronen. Z.Wi I.T S E R L A N D. Aardbevingen en overstroomingen. In verschillende deelen van het land, voor al in West-Z.witserland hebben aardschokken en overstroomingen plaats gehad. De spoor baan BernSchwarzenburg is over een Be keren afstand verbroken. In Öhamborry is de toestand nog steeds gevaarlijk. Bij het uiteinde van den Simplon-tunnel werden ver scheidene hutten door een lawine weggerukt. Het Murtenmeer is op een dag omstreeks 86 c.M. gestegen. Het Beneden-Broys-dal is een meer geworden. Bij Romont is een muur over een lengte van 80 M. ingestort. De straatweg Romont-Bouloz is over een groo- ten afstand onbegaanbaar geworden. De 8aa- ne is buiten hare oevers getreden. De dijk werd weggeslagen. i De ziekte vam den gouverneur-generaal van België, baron von Biasing, wekt volgen» bet „B&lg. B&gbl." onrust in zijn omgeving, Deensclien aoo.-dean., die het Fr&nsah» vakvereenighngsoongrea wilden bijwonen, ia de toelating in Frankrijk geweigerd, Hanai Rdehjter, de bekende dirigent is <leaar in. dexx ovudLordoxrv vcux 74 jaar in. Beieren overleden.. Het verkeer in Engeland is boo sterk be perkt, dat op 1 Jan. 95 Sohotsehe stations van den N.-Britschen spoorweg worden gesloten. Harry Marks, de stichter en eigenaar van heft bekende Engelsohe bankioreblad, „Finan cial News", ia overleden. O'Keliy, die 30 jaar lid is geweest van het Lagerhuis voor een Ierach district, ia te Londen overleden. Naar de „Daily Telegraph" nit Stockholm verneemt zal Zweden met ingang van 25 Januari brood- en meelkaarten invoeren. De Duitscbers bebben in Roemenië voor de Joden de staatsburgerlijke rechten afgekon digd, die zij er nog altijd niet badden. l>e kapitaalverhoogingen bij de Oosten rijksche banken bedroegen in 1916 127 millioen Kr. en bij, da nijverheidaMpijen 134 mill. Kr. Men koestert in Hongarije hoopvolle ver wachtingen van bet nieuwe Ooetenrijkache kabinet. De afgevaardigde naar de Fransche Ka mer, Lamendin, is uit Duitschland te Parijs teruggekomen. Hij is ernstig ziek. Een vrouw in Frankrijk, genaamd Tit- belly, die Duitschland inlichtingen verstrekte aangaande de troepen, ia ter dood veroordeeld'. Volgens bericht uit Gothenburg zijn Bakken, met brieven uit Londen naar St. Pe tersburg, nabij Maratrand aan wal gespoeld. Bonar Law beeft medegedeeld, dat Mac- Kenna's oorlogswinst-belasting zekerheid geeft op de kolossale som van 78,699,0000 pd. st. NEDERLAND'S POSITIE. Aan een opstel, getiteld „Die N ieder lande" geschreven door Dr. Abraham Kuyprr in „Die Woehe," is het volgende ontleend: Men moet twee vragen goed uitelikaar houden: ten eerste of de zioleaverv. andschap van het Hollandsehe volk er ééne is, die meer naar het westen of naar het oosten uitgaat en ten tweede welk eindresultaat van den tegen- weordigen oorlog van Hollandsch standpunt beschouwd het meest gewensebte is. Dr. Kuyper bespreekt dan uitvoerig de geschied kundige en geografische punten van aanra king van Holland met beide groepen van mogendheden en komt lot de conclusie, dat wij bij onze westelijke en oostelijke naburen dingen aantroffen, die ons aantrekken, maar ook dingen, die ons afstooten. Wij zijn in Holland niet van Romaanschen, maar van Germaansciben stam, doch wij blijven in de zen Gerinaanschen stam een West-Europee- sche variatie. Om kort te gaan, wij voelen ons tegenover de Roonanen als Germanen, en tegenover de Hoogduitschers als Neder- duitsckers. Bij de beantwoording Van de tweede vraag, is bet de eerste waarschuwing, die men hoort, dat men op rijn hoede moet zijn voor bet Pan-Germanisme. Dr. Kuyper is echter niet 'bezorgd over dit Pan-Germa- nistisch drijven. Wij weten, zegt hij, daVonze eigenaardigheden eerder te sterk, dan te zwak tot uitdruikking komen. Wie het zou wagen, ons te annexeeren, zon spoedig slechts één wenech hebben, n.l» ons boo snel mogelijk weer kwijt te raken. De vTaag, uit pditiek- intcrnationaal oogpunt beschouwd, moet men echter anders stéllen. Voor or» is het voornaamste, van welke rijde, van het oosten of van het westen, het meeste gevaar dreigt voor de nationale zelfstandigheid van Hol land en voor ons koloniaal be zat. En stelt men de vraag zóó, dat is het niet te loochenen, dat steeds het grootste gevaar te vreezen is van die groote mogendheid, die ernaar streeft, nog eenmaal de gedachte van een wereldrijk te verwezenlijken. Vraagt men, of zulk een wereldrijk ook thans nog tot de mogelijkheden behoort, dan is hier voor slechts één antwoord te geven, nd. dat in de 19de eeuw niet op het Europeesche vasteland, maar op de uitgebreidheid der zeeën een diergelijk wereldrijk in werkelijk heid is ontstaan, n.1. het Britsche keizerrijk. Na Trafalgar beheerscht Engeland de Zee. En staat de zaak »oo, wie in Holland kan dan eigenlijk nog wenschen, dat dit allee beheerechende wereldrijk nog verder worde uitgebreid of in kracht nog wint Van Rusland kan men zeggen, dat dé bevolking van dit geweldige land, die jaarlijks met BH maJlioen toeneemt, mi «solden na een eeuw reedis gansch Europa kan overweldi gen. Het opdringen van de slaven in Europa lijkt mij thans niet weruscbelijk. Holland be hoort tot de onzijdige staten en zal, gelijk vanzelf spreekt mogelijk tot aan den vrede in rijn onzijdigheid blijven volharden. Onze regeering behooren wij zeer veel dank te (brengen, dat zij onze positie in het Euro pe es oh conflict zoo goed heeft begrepen en met zooveel talent heeft verdedigd. Natio nale onzijdigheid sluit echter geenszins uit dat de bevolking blijk geeft vau haar sym pathie of antipathie^ Dis is nog in Zwitser land, noch in Amerika, en dhs evenmin in Holland het geval. Vraagt men tenslotte, of die pacifistische beweging ons kam doen hopen, dat het ideaal van een eeuwigen vrede wordt bereikt dan moet ik zeggen dat mij dit vrijwel niet mogelijk schijnt Voor de 'bestendigheid' van den vrede echter heb ik steeds geijverd em blijf ook thans voor de vredesbeweging werkzaam. NEDERL.-INDIE EN DE ENTENTE. Men meldde uit Batavia aan de „N. Rott. Ort." „De officieele regeeringstelegrammen, waar in bekend wordt gemaakt, dat de geallieer den chèques, wissels, postwissels, handelsdo cumenten, credietbrieven, adviesbrieven enz. op de lijst der absolute contrabande heb ben geplaatst, hebben een teroote en stijgen de ongerustheid verwekt in bank- en handels kringen; deze weten op het moment niet wat te doen. De „N. Rott. Ort." heeft zich gewend tot den heer 0. J. K. van Aalst, president van de Nedorl. Handel-Maatsch&ppij, met de vraag, of de ongerustheid, in Nederl.-Indië, gewekt door do regeerigstelegrammen, blijkens wel ke geldswaardige stukken, handelsdocumen ten, op de lijst vam absolute contrabande zijn geplaatst, gegrond is. De heer Van Aalst verzekerde het tegendeel: „het geldt hier slechts een maatregel om zekerder te kun nen voorkomen, dat dergelijke stukken hun weg naax do landen der centrale mogiendhe- den vindennwwvr «ut» voor deze niet bestemd zijn, bestaat tegen hun verzending niet het minste bezwaar, mits de door de omstandigheden geboden maatregelen in acht worden 'genomen. „Toen eenige weken geleden de maatregel der geallieerden bekend werd, heeft hij det de minste bezorgdheid gewekt, omdat daar door in den toestand, zooals die feitelijk reeds lang bestond, geen verandering kwam. „En de zendingen van geldswaarde en han- delsdocumenten van hieruit rijn dan ook door gegaan zonder eenige nieuwe moeilijkheid. Men zal dan ook, na het alarmeerende bericht uit Indië, niet nalaten, onmiddellijk gerust stellende instructies aan de huizen in Indië te doen toekomen, met de verzekering, dat de zendingen, als de hier bedoelde, gewoon kunnen doorgaan." DE WATERSNOODNIEDAILE 1916. Men zal zich herinneren ^ort na den on- heilsnacht van 13 op 14 Januari 1916, toen in tal van gemeenten in ons vaderland uitgestrekte terreinen en honderden woningen overstroomd werden en angst en ellende en doodsgevaar werd uitgestaan, ook vele edele daden van zelfopoffe ring- en menschenliefde werden verricht. Kort daarna mochten wij berichten, tot H. M. de Ko ningin een speciale reddingsniedaihe had inge steld, om daarmede te beloonen de daden van moedige en zelfopofferende naastenliefde waar. door zich een aantal personen ia .^geteisterde streken in dien nacht en later nog hadden onder scheiden. Tot heden werd van eenige upe'king dier me daille nog niets vernomen, riet is au nagenoeg een jaar geleden en degenen die van nabij be kend met hetgeen in hun onmiddellijke omgeving in die sombere dagen gebeurd is, bepaalde per sonen, die zich bij het reddingswerk onderschei den hebben, voor uitreiking van bedoeld eereblijk voordroegen, vinden het vreemd dat de beschik king zoo lang uitblijft. Het is toch niet zoo vreemd als het lijkt. Behalve dat hier bij deze zaak twee departemen ten zijn betrokken, moest naar ue^omstandighe den van elke voordracht ook een zeer omstandig onderzoek worden ingesteld. Vooial wat in dien vreeselijken nacht van 13 «P 14 Januari was voorgevallen, was niet zoo gemakkelijk in zjjn ware, feitelijke toedracht vast te stellen. Men kon maar niet op de verklaringen van dezen of genen afgaan. Zoo vereischte het onderzoek uiter aard veel tijd. Natuurlijk was dit niet met alle voordrachten het geval, maar daar men blijkbaar zooveel mogelijk de onderscheidingen allen tege lijk wil doen afkomen, moest de een op de ander wachten. Nu is men zoo ver dit kan nu de N. Ct. mededeelen dat eerstdaags de beschikkingen, houdende toekenning van tie sPeciale reddings medaille 1916, aan de gerechtigden in de „Staatscourant" verwacht kunnen worden. Ook kunnen wij mededeelen hoe de medaille er uit zal zien. Wij hebben er een exemplaar van in handen gehad. Het is een daad van edelen zin, die eerepenning, van H. M. de Koningin, en tevens van piëteit voor de nagedachtenis van Haar Vader. Immers deze medaille is een voort zetting van de watersnood-medailles van 1861 en 1876. De beeldenaar is dan ook niet van onze Koningin, maar is de kop van Koning Willem III, dezelfde die op de medailles van 1861 en 1876 is gegraveerd. Op de keerzijde een open geslagen rol met de woorden bovenaan: „De Koningin aan", en het open vak voor den naam van den redder aan wien de medaille vereerd wordt. De rol met de inscriptie omringd van een lauwerkrans, gedekt door de Koninklijke Kroon. De draagmedailfe is in zilver en brons. Degenen die zich reeds in 1861 of in 1876 onderscheiden hebben bij de waterrampen die toen Nederland troffen, ontvangen een barret van in elkaar geslingerd eikenloof, saamgebon den door een lint met het opschriftWatersnood 1916, ook weer In brons of zilver en in den vorm van een ordegesp. Zoo Is de geschiedenis van deze zaak, die nu weldra haar beslag zal krijgen. Yoor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie sich niet aansprakelijk. I PROPAGANDA-AVOND YOOR „ESPERANTO". Lisse, 23 Dec. 1916. Geachte Heer Redacteur. "Wederom wil ik iets van uwe goedheid vergen, door u te verzoeken onderstaande regelen 'n plaatsje te versohaffen in uw geëerd blad. Bij voorbaat mijn oprechten denk. Do esperantobeweging gaat ongetwij feld, (dat weet ieder die tijdschriften, dag bladen, enz„ bijhoudt, vergaderingen bezoekt en ooren en oogen openhoudt), met snelle schreden voorwaarts. Alhoewel deze ellen dige oorlog n hinderpaal ia op den weg naar vocruitgang, wint die beweging steeds meer en meer veld. Dat komt eensdeels door de steeds meer te voorschijn geroepen worden de gelegenheden, waar men „Esperanto" kan aanleeren, hetzij gratis of wel tegen 'n ge ringe vergoeding; anderdeels door 't maken van propaganda. Propaganda maakt men bijv. door: esperantosLuitzegels te gebruiken, door met onkundigen over esperanto te spreken, (hun in te lichten over het aantal der reeds verschijnende esperantowerken, hun te vertellen het doel en streven der es perantisten, enz.), voorts door feestvergade- ringen en uitvoeringen van esperantisten te organiseeren, enz. Propaganda, dat weet ieder, heeft ontzaglijk veel waarde. Het beste maakt men echter propaganda, voor de wereldhulptaal, met het honden van 'n esperantolezing of propagandas vond. Nu ik hen gekomen daar, waar ik wilde wezen, zal ik n even mijn bedoeling kenbaar maken en mijne verzoeken richten tot diegenen, welke in staat zijn mij bij te staan. Vol gens mijn inzien is bet namelijk heel goed mogelijk in Lisse of Hillegom 'n esperanto- lezing te doen honden. Noodzakelijk is na tuurlijk dat daaraan vroegtijdig groote ruchtbaarheid worde gegeven, opdat die be weging niet zonder succes rij. Maar.... 'n lokaal, zaal of gebouwtje, in deze omstreken, daarvoor te vinden, sal mij nooit gelukken, indien niet degenen, aan welken dergelijke inrichtingen beter bekend zijn dan mij, mij niet helpen» Voorts is de vraag: wie zal de lezing houden t Want niet Iedere vurige en propagandalievende esperantist is tervens 'n goed redenaar; neen, daar is iemand van eenige ontwikkeling en veel goede wil voor Xkoodlg. M ijmo verzoeken zijn d«ze: Wi© "wil in dit blad bekend maken wel/ke gelegenheid er geschikt is, en kan gebruikt worden, om er een diergelijken avond te houden! Wie weet de geschikte persoon om die beweging te leiden, en wat zou verder de beste wijze rijn, waarop men ieder, wonende in de om streken van Lisse en Hillegom, kan bekend maken waar, hoe, wanneer, doch vooral waarom die lezing zal worden gehouden! Alhoewel al deze vragen gemakkelijk schij nen beantwoord te kunnen woorden, zijn ze het eohter niet; dat weet ieder die tot 'n dergelijk iets al eens het initiatief heeft ge nomen, Laat daarom, esperanto-beoefemaars uwe breinen ereis werken en bedenk iets om mij, (doch vóór alles de esperamto-zaak) te helpen. Bedenk toch dat wij hij zoovele lan den ten achter staan. Welk genot moet ons daarom de gedachte niet geven, dat wij later kunnen zeggen medegeholpen te hebben aan het op-gelijke-hoogto-stellen van ons land, met andere landen, op esperantogebied. Ik hoop van harte dat nyjn bescheiden stem gehoord worde. Want werkelijk wat in ste den zooals Rotterdam, Den Haag en Haar lem, voor onze zaak, wordt gedaan, kan bijna evengoed óók in dorpen eooals Lisse en Hillegom, weke zoo vooruitgaand zijn, ge schieden» Er moeten veel meer esperantolessen worden gegeven, indien mogelijk kos teloos dan wordt ieder. Mijnheer de Hoofdredacteur, Gelieve voor het onderstaande een plaats ruimte in de Niéuwe Haarl. Crt. af te staan. U zult ons ten zeerste verplichten op die ma nier een onjuiste voorstelling van feiten van „Het Bloem end aalsebe Weekblad" recht te kunnen zetten. In het nummer van 23 December van dat Weekblaadje is een ingezonden stuk te vin den van mejuffrouw S. A. Knottenbelt. De Genestetweg 8, waarin het wordt voor gesteld alsof het R. K. Armbestuur op un faire wijize gelden tracht te verzamelen voor zijn armen. De collectanten zouden gezegd hebben dat zij kwamen: voor de protestamt- sche armen van Overveen en Bloemendaal. Ondergeteekenden moeten hiertegen krach tig protesteeren. Dat is niet gezegd en ook de insinuatie, die er aan verbonden wordt, moeten wij heslist van de hand wijzen. Voor wat betreft de beschouwing, die de redactie aan het onjuiste geval vastknoopt, meenen wij dat een schouderophalen nog te veel eer is. Intussohen ontkennen wij beslist dat wij tot unfaire middelen onze toevlucht zouden nemen om een zoo goede zaak te dienen. Wensoht de red. van „BI. WbL" zul'ks, dan kunnen wij haar betere en de beste inlich tingen verschaffen. Bij ons is zij echter met geweest, hoewel wij daarvoor bij het door haar voorgewende onderzoek, in de eerste plaats in aanmerking kwamen. J. W. KA are Azm, Binnenpad 9, W. A. G. TWEEHUIJSEN, Zijlweg 20 leden van het R. K. Par. Armbestuur van O. L Vr. Onb. Ontv. te Overveen. VOEDER KOKEN. Dat onze landbouwers het veevoeder zoo smakelijk mogelijk trachten te maken voor hun dieren, moet iedereen prijzen. Als de beesten het voer graag eten, zullen ze er niet te minder van gebruiken, en wan neer ze tervreden moeten wezen met weinig krachtvoer, omdat het thans moeilijk of niet te krijgen is, dan doet men goed het ruwvoer zoodanig te bereiden, dat het aangenaam wordt van smaak. Als middel om dat doel te bereiken wordt het koken vaak geprobeerd. In sommige streken van ons land wordt haast alle veevoeder gekookt, en vele boeren beweren, dat dit noodig en noodzakelijk is, zij meenen, dat de dieren er te slechter om zullen tieren en minder zullen prodneeeren, wanneer het voer niet wordt gekookt. We zullen niet ontkennen, dat enkele voedermid delen door koken wat malscher worden en dan wellicht beter verteerd zullen worden. Maar bij dat koken ondergaan de voeder- stoffen, die in de voedermiddelen, voorko men ook veranderingen. Het eiwit o.a. wint daarbij niet aan verteerbaarheid, de celstof en bet zetmeel wel. Maar het blijft de vraag of de winst aan verteerbaarheid van kool hydraten, wel opweegt tegen de onkosten, verbonden aan het koken, vooral nn de brandstof zoo duur wordt. In den zomer, als de dieren in de weide loopen, worden bet gras en de klaver nooit gekookt en dan is de productie toch niet bet geringst. Als men nu in aanmerking neemt, dat hooi even goéd verteerbaar is als hiet gras, waarvan het werd gewonnen, dan moet het koken van dit voedermiddel toch wel niet noodzakelijk we zen. Even weinig is het noodig voor mangel- wortefe, koolrapen en knolgroen. Alleen aardappels kunnen gekookt worden voor de varkens, en voor kaf kan het noodig zijn met het oog op de scherpe kafnaalden en voor het onschadelijk maken van onkruid- zaden en brandsporen. In het algemeen oor- deelen wij, dat het koken van het veevoeder achterwege kan blijven en dat de productie der dieren er niét minder op worden zal, wanneer het voer rauw wordt verstrekt. In de streken, waar de veehouderij op een hoo- gen trap van ontwikkeling staat, denkt men er niet aan het eten voor zijn paarden te gaan koken. Waar men tot rauw voeren co-ergaat, ondervindt men daarvan niet de minste schade en men bespaart een groo- ten voorraad brandstof en verliest veel min der tijd. De beste tijd om met het koken op te hou den is zeker het oogenhlik, dat de dieren pas op stal kamen. BLOEMENTENTOONSTELLING TE AALSMEER. Op 10, II en 12 Januari 1917 zal ter gele genheid van het 5-jarig bestaan van de Coöperatieve Vereen iging „Centrale Aalis- meersche Veiling" een tentoonstelling wor den gehouden in het zeer vergroote gebouw der genoemde Vereeniging, 5 minuten gaans van station Aalsmeer verwijderd. De tentoonstelling zal in de eerste plaats bestaan uit afgesneden bloemen en gefor ceerde planten, die te samen tot één artistiek geheel verwerkt zijn, zonder storende recla- ni-eqp Haten of atHreseen-reclame vervolgeD^ zal zij een. belangrijke inzending op bet ge- bied van tuinbouwonderwijs en tuinbouwooÖ- peratie hervatten. De tentoonstelMngs-eoon- missie zal een regeling treffen, volgens wel ke tentoonstellings-beaoekers in de gelegen heid zijn eenige kweekerijen in de onmiddel lijke nabijheid der tentoonstelling te bezich tigen. Avonds is er feërieke verlichting; alle lij nen van den aanleg znllen worden aangege ven door vetpotjes. De tentoonstelling is geopend op 10 en 11 Januari van 2 uur mm. tot 10 unr n.m. eö op 12 Januari van 2 uur tot 6 uur nam Vr. Is er voor de bereiding van mosterd nog meer noodig dan gemalen mosterdzaad en a^ijn? A n t w. U bereidt mosterd door middel^ van mosterdzaad, azijn en wat water. VOETBAL. Overzicht De uitslagen der „Groote Westelijke' brachten ons weer eens eenige verrassingen Onze Haarlemsobe Roodbroeken verrichtten in Rotterdam kranig werk, door met niet minder dan 4—0 Hörburger cjs. te verplet teren. Een schitterende wraak voor de 5—0 ne derlaag aan den Schoterweg geleden. Haar lem gaat intussohen maar op den goeden weg voort. Zes achtereenvolgende overwinningen zeer zeker een ongekend succes voor de club van Haak! H. B. S. maakte D. F. C. op Hont- rust met 30 af. Hier viel wederom bet schitterende doelverdedigen van keeper vafl der Wilk op. M.i. is hij momenteel Neder* landsoh beste doelverdediger. De overig1 wedstrijd was die tusschen Blauw-W it eö H. V. V. Met veel geluk wist de „Groote Haagsche" een gelijk spel te forceeren. stevig spel wist Tonny Ivessler den gelijkma kor langs Scbindler te jagen. Voor a.s. ZoO' dag staan een viertal wedstrijden op ',e programma. HaarlemBlauw-Wit werd "P verzoek der Amsterdammers uitgesteld, zoo- dat we ook a.s. Zondag in de Spaarnestm geen eerste-klas voetbal zullen aanschouw^11- Op Hanenburg speelt Quick tegen oHz® blauw-wilten stadgenooten. H. F. C. zal W- haar sterkste combinatie uitkomen. Zoude** de punten niet mede naar Haarlem genome** kunnen worden? Volgens mij kan dat best. Komt H. F. C.-ers er moet gewonnen woj' den! H. V. V.—U. V. V. is een wedstrijd van veel belang voor de bezetting der eers' plaats. U. V. V. zal bier geen gemakkelijke hebben. Het zou me niets verwonderen Utrecht zijn eerste nederlaag te slikte kreeg. V. O. C. speelt aan den Scliieweg bj gen D. F. Een overwinning voor Dordt wel bet resultaat zijn. Verder speelt Sp**r tegen de kraaien. Het wordt tijd, dat Spa* weer eens wint. Of bet baar a.s. Zondag lukken zal, meen ik te moeten betwijf0'** Voor de overige wedstrijden verwijs ik ua* het programma. U.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6