NEIUWE lUIL (DUIT BERG-AF. NECROLOGIE. F. J. JANSSEN Karpetten en TafeSkieeden FEUILLETON Zaterdag 30 DecemberVierde blad Binnenland. AfeEGANG hk. Warmoesstr. ENORME SORTEERING 4008 In 1916 overleden in Nederland en de Kolo niën o. m. H. C. v. d. Honert, directeur der Deli-Maats. te Amsterdam. H. A. Molenaar Reeder, oud-lijninspecteur der Rijkstelegraaf. A. F. Monnier Harper, violist. K. de Graaf, ontvanger der directe belastingen te den Bosch. J. Buys Kzn., lid van den Gemeenteraad van Edain. Mr. F. A. van Engen, wethouder van Utrecht. J. Minkman, Directeur der Nieuwe Arnh. Ct. P. M. Heijcop ten Ham, gep. kapt.-kwartiermees- ter O.-l. leger. G. Japikse, oud-leeraar aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Nijmegen. Mr. E. Tilman, oud-Raadsheer in het Gerechts hof van Den Bosch. J. B. H. Silvergieter Hoogstad, oud-hoofdinspec teur der Maats, tot Expl. van Staatsspoor wegen. Mr. Ch. M, Boonen, oud-rechter in de rechtbank te Arnhem. A. J. Nijland, oud-districtsschoolopziener te Utrecht. L. van der Kloot, lid van den Gemeenteraad van Hilligersberg. A. M. Heinink, gemeente-ontvanger te 's-Hee- renberg. Mr. P. C. Visser, oud-officier van Justitie te Haarlem. J. Smit O.Gzn., onder-voorzitter der Amsterdam- sche Winkeliersvereeniging. S. E. Haagsma, hoofdingenieur bij de S. S. W. C. Staring, gep. kapitein der Inf. Dr. A. Aletrino, ^een der Nieuwe Gids-mannen. H. Th. van IJsseldijk, gep. kapt. der Inf. van het Ned.-Ind. leger. Pastoor J. H. Leemkoel. Pater Bernardus van der Perre. Pastoor J. A. M. Peeters. C. de Jong Mzn., oud-burgemeester van Hoog- karspel. A. Keurschot, landmeter bij het kadaster te Am sterdam. Mr. Th. W. H. Bremmer, notaris te Utrecht. E. J. J. Kuinders. civiel-ingenieur en oud-raads lid van Amsterdam. H. D. Mispelblom Beijer, oud-lid der Prov. Staten van Gelderland. Mr. Tj. Sleeswijk, kantonrechter te Bolsward. Prof. dr. M. A. Gooszen, oud-hoogleeraar van wege de Ned. Herv. Kerk aan de Leidsche Universiteit. C. van Breugel, oud-burgemeester van Elshout. Ant. Schramven, oud-burgemeester van Prinsen- li age. J. L. jansens, gemeente-secretaris van Deurne. J. G. Cromhout, gemeente-ontvanger van Brum- men. M. Kelderman, oudste heemraad van Waterland. Dr. A. P. Kleijnenberg, oud-kolonel van den geneeskundigen dienst. J. A. Hummelmak, gep. directeur der telegrafie. Mr. J. van Davelaar, lid van den Raad van Ned.-Indië. G. W. Burger, consul-generaal van Noorwegen te Rotterdam en oud-gemeenteraadslid. J. J. Staal, gep. kolonel der genie O.-I. leger. M. C. Dannenburgh, gep. resident van Bali en Lombok. C. J. C. Kronauer. gemeente-ontvanger en secre taris van Heerjansdam. C. A. Gt. van den Enden, gep. Hoofdcom mies aan het Dep. van Oorlog. J. R. Wüste, oud-raadslid van Amsterdam, president-comm. van het N. v. d. D. Mgr. A. Jansen, eere-kamerheer van Z.H, den Paus. A. A. J. Van Rossum, kanunnik en pas 1 oor te Benschop. Pastoor A. Smitz (Noord-Amerika). Pater P. A. Wolters, S.J. Pastoor J. A. W. Boomhouwer. Pastoor J. H. Pij is. Rector J. B. Hielen. H. J. Krantz, gep. gen. maj. der artill. O. H. Pilaar, oud-kapt. der Mariniers. O. C. .11. Wirtz, oud dir. off. van gezond heid. M. W. Smit, vrijgestelde van den Ghr. Ty pografenbond. P. Meijer, wethouder van Stellendam. Dr. J. van Deventer Szn., inspecteur van het Staatstoezicht op krankzinnigen en idem gestichten. Jonkvr. Jeltje de Bosch Kemper. C. Rooijman, wethouder van Noordeloos. Jan Ligthart, paedegoog. A. Casteleijri, oud-notaris en lid van den Gemeenteraad te Streefkerk. E. Hora Adema, oud-marine-officier. Mr. W. J. van Weideren baron Rengers, oud-lid der Eerste Kamer. Dr. J. W. H. IA ank amp, oud-leeraar aan hot Gymnasium te Den Haag. F. W. M. Coster, gep. kapt. der Inf. Mr. W. A. van Einden, raad adviseur, chef der afdeeling Arbeidsverzekering. D. J. Oggel, oud-Burgemeesler van Axel en oud-lid der Staten van Zeeland. L. Serrurier, oud-wethouder van Amsterdam H. O. Schroder, gep. Kapt. der Inf. van het O.-Ind. Leger. Mr. A. M. Tak Brouwer, president van de landraden te Kararganga en Keboemen Jhr. Mr. A. E. Ruys de Beerenbrouck, oud- voorzitter van het Hof van appèl te Luik. M. W. L. Olivier, oud-kapitein ter zee. A. Stumphius, o.id-dir. van het post- en tele graafkantoor te Beverwijk. E. L. A. Penn, oud-lid van den Raad van Den Haag. J. Boudewijnse, oud- directeur der stenogra lische inrichting van de Staten-Generaal. J. K. Broekhof, oud-hoofdinspecteur van de Amsterdamsche politie. G. A. A. Middelberg, oud-lid der Tweede Kamer. C. J. Laan, cacaofabrikant. J. A. Wormser, oud-uitgever en oud-lid van den Raad van Amsterdam. Pastoor M. P. H. J. de Graaf. Rector P. M. A. Donkers. W. Goedhart, oud-lid der Prov. Staten van Zuid-Holland. J. van Zwieten, lid van den Gemeenteraad van Ter Aar. J. C. van Miersop, oud-Burgem. van Schie- land. i F. N. L. Lolsy, oud-off. der Inf. W. J. van Selm, gop. kapt. der Inf. F. P. Claus, lid v. d. Gemeenteraad te Hen gelo. O. W. Baron van Dedem, oud-ingenieur van den Rijkswaterstaat. W. Burkels, oud directeur der post- en tele grafie. F. P. Francke, gep. kolonel. J. Badon Ghijben, gep. kol. der artillerie. El. R. E. Slaghek, mede directeur N.V. Bens- dorp's en 'Co., Cacaofabrieken. J. Odé, uitgever te Rijswijk. J. J. Berkhout, gep. gen. maj. tit. der ar tillerie. Ph. P. H. Tielens, gep. kol. der Cav. Prof, Dr. H. P. Wijsman, buitengewoon hoogleeraa'r aan de Utrechtsche universi teit. i C. J. Krijger, lid van het Hoofdbestuur van den Ned. Aannemersbond. J. H. Knel, gep.-gen. maj. tit. Jhr. Mr. Victor de Stuers, lid der Tweede Kamer. J. Visset Bzn., oud-wethouder van Schiedam, Sj. O. van der Straaten, gep. kol. der art. J. van Gesseler Verschuur, gep. assistent resident. G. A. M. Coovels, lid der Prov. Staten van Noord-Brabant. M. F. Tydeman, gep. kapitein tor zee. A. van der Drift, directeur van de Algem. Nederl. Hypotheekbriefbank te Rotterdam. J. C. ëtchipporsi, oud-hoofdingenieur der S.S. in Ned.-Indië. L. B. Loeff, gep. gen.-majoor. Prof. dr. A. J. van Pesch, oud-hoogleeraar in cle wiskunde aan de universiteit van 'Am sterdam. Dr. G. van Diesen, oud-hoofdinspecteur van den Waterstaat. L. Simonse, oud-burgemeester van Bigge- kerk. B. G. Bruinsma oud-gezagvoerder bij de Hol land-Amerika-lijn. W. H. v. d. Meulen, gep. dir. post- en tel. J. C. A. Mathijsen, rustend pastoor te Moer dijk. I J. Witloka, oud-pastoor van Soerendonk. E. W. L. Wüppermann, gep. directeur der posterijen. Pater Florentius. L. E. Keijzer, wethouder van Breda. Mr. H. Kuneman, oud-directeur van Binnon- landsch Bestuur in Ned. Indië. Mr. L. A. N. Herrits, oud-lid van Gcd. Sta ten van Noord-Brabant. I'. H. Holtzman, oud-lid der Tweede Kamer. Mr. A. M. Oudemans, oud-residerit van Ma- dioen. Prof. dr. M. Straub, hoogleeraai' in de oog heelkunde aan de universiteit van Amster dam. A. Streng, gemeenteraadslid van Alphen. E. M. 'S. Visser, luitenant-kolonel, comman dant der genie te Utrecht. A. de Willigen, oud-majoor bij het Indisch Leger. li' G. F. Galenbaeh Sr., stichter der uitgevers firma. Jlir. Mr. R. Feith, oud-lid van Ged. Staten van Utrecht. |- i J. Nieuwenhuys, directeur van het Zander- instituut te Amsterdag. O. Korteweg, notaris te Hazerswoude. II. A. Grollenberg, notaris te Boxmeer. P. B. J. Ferf, oud-lid der Eerste Kamer. W. F. van Vliet, lid van den gemeenteraad van Zutphen. John. D. Ruys, consul-generaal der Neder landen te Brussel. F H. A. Sabron, oud-min. van Oorlog. Mej. G. J. Eeijers, voorz. van 't Hoofdbe stuur van .Teselschade. F. H. Hon, gep. kapt. der vesting art. A. van Hoeck, oud-Burgemeester van Hel mond. R. Numans, off. van gezondh. Ie kl. L. O. Rovers, gep. kapt. ter zee. P. W. Steenbergen, oud-hoofdvomm. bij het Dep. van Oorlog. Dr. D. Bos, lid der Tweede Kamer. W. C. J. Passfcoors, burgemeester van Gin- niken en oud-lid der Tweede Kamer. Jhr. Mr. A. J. J. van Sasse van IJsselt, rechter te Breda-, Jhr. J. E. Huydecopef van Wulpenhorst, oud- wethouder van Zeist. Mr. D. R. B. Baron van Lijnden, oud-presi dent van de rechtbank te Arnhem. J. de Ridder, oud-gezagvoerder bij de gou- vernements-marine. Dr. J. H. Wieten, leeraar aan het Gymna sium te Schiedam. F. E. L. Abel, oud-raadsadviseur aan het Departement van Oorlog. Th. Cieremans, gep. majoor der Infanterie. Prof. dr. O. A. ScheRema, oud-hoogloeraar aan de Technische Hoogesehool. O. van Blaaderen, wethouder van Nieuwer- Amstol. H. Oh. Vegtel, lid van Ged. Staten van Zuid- Holland. Tli. Kleij, gep. maj. der mil. adm. van het O.-I. Leger. 1:1 Mr. W. O. Thomas, oud schoolopziener te Arnhem. L. Leopold, directeur der Rijkskweekschool te "Groningen. Mr. A. J. J. baron van Styrum, vice-presi dent van het Gerechtshof te Den Bosch. N. H. Kuijpers, gep. maj. van het Ind leger. Mr. F. H. J. Tavenraat, oud-griffier der Staten van Zuid-Holland. A. do Bruyne, gep. kapt. ter zee tit. oud inspecteur van het Loodwezen. Pater Seraphicus Daniels, O.F.M. Kapelaan J. H. Juffermans. Jhr. Louis Joseph baron van Heilnun van Stoutenburg, oud-Burgemeester van Strijen H. M. W. W. Staring, oud-ingenieur bij de S.S. Spoorwegen. H. B. Lagarose, oud-luit.-kol. G. D. du Eieu notaris te Voorburg. H. G. van Steijn, buitengewoon luitenant ter zee lo kl. der Kon. Ned. Marine-reserve. Tn. A. Koelman, Hoofdredacteur van Het Centrum, Rector J. Casteiein. Jhr. J. C. P. E. van Meeuwen, oud-maj. der huzaren. A. Beets, notaris te Baarn. K. P. Feringa, Burgemeester van Grijfskerk. J. A. Ritman Jzn., notaris te Amsterdam. J. Th. C. van Dam van Isselt, gep. gen. majoor. A. I'. Klercq, oud-koloneJ, plaats.-eomman- dant van Amsterdam. Mr. P. M. O. H, Beerenbroek, oud-president der rechtbank te kuornjpud. H. ISekhoufc, oud-postdirecteur. P. A. H. van Wamel, ingenieur van den Prov. Waterstaat in Noord-Brabant. J. H. A. Mijsberg, gep. Kolonel der genie. J. II. Prins, lid van den Gemeenteraad van Gorinchem. Dr. C. T. Hum me, oud-inspecteur van den geneesk. dien3t der zeemacht. Mr. D. Beets, oud-Ind. Hoofd-ambtenaar. C. W. Nijhoff, directeur-leeraai' der Kunst nijverheidschool Quellinus te Amsterdam. Jhr. D. do Graaff, oud-minister Resident. Dr. W. Stortenbeker, leeraar aan de Hoogere Krijgsschool. Mgr. J. G. Meeuwissen. A. Be ij ens, Burgemeester van Per nis. Mr. L. Everts B.Hzn., oud-wethouder van Arnhem. M. Noordijk, oud-lid der Prov. Staten van Zeeland. S. J. van Duinen, lid van den Gemeenteraad van Amersfoort. J. M. Pilaar, notaris te Goes A. Kocüijk, ïki van den Raad va-li iiijsscii. Mr.. 1'. Garat, lid vaa 't Hof van Justitie te Paramaribo. E. M. Dusser tic Li-, enne, oud-coma:. van poli tie te Atw iOH ini. B. A. H. \v;:hk) teek Muller, assistent resi dent. K. Keuning notaris te Beetsterzwaag. J. Kcievaar T.Azn., ouci-wethouder van Leiden Pater P. A. A. Peters. R. J. P. Dwarahuis, oud-raadslid van Sneek. P. van Aftterbergli, lid van den Raad van Amersfoort. J. W. Lintz, gemeente-ontvanger te Dordrecht. Mr. L. F. J as, oud-rechterlijk ambtenaar in Ncd.-Indiië. J. Drabbe, gop. generaal der genie. G'. Duyvestein, oud-wethouder van Loosduinen. S. M. N. Galiseh, oud-journalist. G'. rij, directeur der Nieuwe Schoolvereeni- ging to Amsterdam. A. Duparc, oud-eommis ter ProVinaale griffie van Friesland en oud-lid van den Raad van Leeuwarden. B. F. Sormani, privaat docent in de serologic aan de gemeente-universiteit van Amster dam. L. van Assen, oud-ontvanger der registratie. Mgr. H. W. Beys, Rector J. uan de Laarschot. A. G'. A. Nolet, lid v. d. Gemeenteraad van Schiedam en oud-lid van Ged. Staten van Zuid-Holland. Pater Victor, Capucijn. H. J. W. Iluber, oud-directeur van de ltijks- normaallesssn te Gouda. L. J- -IH. Rombouts, civiel-ingenieur. Dirk Wouters, Belgisch becldhouwer-acbilder. H. W. J. Baron van Tuyll van Serooskovken, kamerheer i. b. d. van H. M. do Koningin. Mr. P. J. van der Zweep, oud-raadshoer in het Hooggor&chtjhof van Ned.-Indië. II. J, W. van Nooten, inspecteur der registratie en domeinen te Utrecht. P. Paaj'dokooper, lid v. d. Gemeenteraad van Zosterwoude. L. G. Gin jolen, oud-lid van den Raad van Batavia. A. Postmia, leeraar aan eene H. B. S. te Am sterdam. P. Molenaar, lid van den Raad van Zuidsehar- woude. H. G. C. Heringa, gep. dir. off. „van ge zondheid le kl. W. Verweij, Azn. oud-hoofd-ingenieur van don Rijkswaterstaat. E. van Beusekom, oud notaris te Utrecht. Jhr. R. W. J. van Pabst van Bingerden, schoolopziener in het arrondissement Tel. A. G. Uljee, oud directeur Binnenlands h Be stuur in Ned. Indië. Dr. Vitus Bruinsma, oud-redacteur der Bildt- sclie Crt. Dr. N. Quint, directeur eener H.B.S. te Den Haag. L. van Riet, gezant de Buenos-Ayres. O. G. Bunjes, Bestuurslid van „Heil des Volks" te Amsterdam. J. Fr. van Ginkel, president van de We.s en Broederkamer te Padang. Mr. S. L. J. M. van Schaik, off. van gezondheid te Mahassar. H. J. L. M. baron de Royer do Dour, de Fraula, president van 't Belgische Eoode Kruis in Nederland. A. J. Prins, oud generaal majoor. Da. G. Loeff, em.-predikant en oud-leeraar aan 't gymnasium te Leeuwarden. J. A. Kernkamp, raadslid te Hoorn. Mr. J. P. R. M. de Nerée van Babberich, lid van den Raad van State. Jhr. Mr. Van Lith de Jeudo, griffier van 't Kantongerecht te Alkmaar. Pastoor J. A. Geurts. Pater Ambrosius in het Capycijnerklooster te Velp. O. Leijendekker, artist aan 't Concertgebouw te Amsterdam. Jos. Schroeders, oud-voorzitter van den Bond van R.K. Handelsreizigers-vereenigingen ia Nederland. W. p. Oost, wethouder van Snelrewaard. Prof. Dr. G. O. J. Vosmaer, Hoogleeraar aan de Universiteit te Leiden. H. A. J. Luiten, lid van den Raad te Aaiten. W. L. de Petit, gep. gen. maj. van den groo- ten staf. Mr. J. Meinersz Gz., oud-pre3'dent der Eecht- Pastoor J. W. C. van VVUsmi. J. Klijn, oud-gezagvoerder van den Rott. Lloyd. R. J. Praamsma, directeur der Ghr. nor maallessen te Sneek. H. Fennema, oud-lid der Eers e Kamer. A. Giesen, musicus en componist. Mr. O. F. Kaemf, oud-notaris te Zwolle. P. Molenaar, industrieel Zaand .m. G. G. J. Teulings, directeur der Prov. N. Br. en 's Hert. Crt. Pater W. O. M. de Greeve. tD. van Ley den, o_d Ld der Prov. Staten var. Noord-Holland. Mi'. F. N. Siekenga, oud-lid van den Raad van Dordrecht eu schrijver op het ge bied van belastingen. Th. Romswino e gep. luit.-kol. der Art. van 't. O.-I. Leger. M. Schoo, kapt.-luitenant ter z e. W. A. Kok, gep. luit. ter zee le kl. H. J. v. d. Hoeven, oud notaris. L. A. Ditt of, Tjassens, or.d-iecretaris-geucraal aan het Dep. van Marine, Staatsraad in buitengewonen dier.st. K. Kater, een der oprichters en eere-voor- ziiter van Patimonium. E. ten Broeke, oud-districts-commissaris in de kolonie Suriname. Jhr. S. M. de Ranitz, Grootmeester van het Huis van H.M. de Koningin-Moeder. W. N. Roldanus, gep. gen.-maj. van het Ned. Leger. Mr. C. A. Bergsma, lid van den Raad van Justitie te Batavia. Mr. M. Tydeman Jr., lid der Tweede Ka mer. Corn. L. de Leur, adjunct-commies van het gemeente archief te Utre:ht. J. J. Romer, Vice-consul van Montenegro te Velp. O. Ter Kuile, industrieel te Ens Jiedé. H. Caarls, oud-commissaris van po'itie te Til burg. IJpes, tabaksplanter, van Oost Java. J. O. de Vulder van Noorden, direc eur van het postkantoor te Deventer. Pastoor H. L. A. Gadet O.F.M. Mgr. dr. J. A. H. G. Jansen. j Pastoor A. W. Mutsaers. H. Beets, hoofdinspecteur van politie te Am sterdam. Floris O. Addicks, fabrikant van torenuur werken te Amsterdam. G. A. Jong, gep. luit.-kolonel. L. F. Maas Geesteranus, oud-kapitein dor O. H. W. Boers, oud-kolonel Hoofd-intendant I bank te Winschoten, van het Ned Tnd. Len-fir J. H. Besier, notaris te Ut.recht. van het Ned. Ind. Leger. H. A. Mos, gep. kapt. der Kon. Marechaus see. J_ P. Jansen, wethouder der gemeente Dalf- sen. J. Boot, consul van Denemarken. Joh. Verhaar, lid van den Gemeenteraad van Nieuw Lekkerland. i H. M. Torsteege, gep. luit.kol. der Inf. van het Ned. Ind. Leger. W. J. Vader van 's Gravenpolder, oud-Bur gemeester van Wissekerke. O. A. den Tex, direc. eur van de Stoomvaart- maatseh. Nederland. Ds. A. S. Talma, H. F. Enkelstroth, lid van den Gemeenteraad van Weesp. A. A. J. Nijland, gep. luit.-kolonel. E. F. O. H. j. Baron van Tuyll van Seroos- kerken, eerste adjudant van H.M. de Ko ningin, sous-chef van Hr. Ms. Militair Te huis. O. Knapper Kzn., oud-leeraar eener H.B.S. Mr. A. J. G. van Weel, oud-lid der Prov. Staten van Zuid-Holland. P. A. van Buuren, oud-kolonel der Infan terie. Pater W. van Noorden C.S.S.R. Pastoor Fr. A. Willenbcrg. J. L. O. Wolffenspeerger, oud-comm. van po litie te Schiedam. A. Moll, oud-notaris te Arnhem. Rector R. van der Heijden. artillerie. Mr. G. M. den Tex, lid van den Gemeente raad van Amsterdam. P. Vergeer, lid v. d. Gemeenteraad van Snel rewaard. Mr. J. A. Wijers, oud-grif lier bij de recht bank te Heerenveen. D. G. E. Wolterbeek Muller, kapitein ter zee-titulair. H. J. v. d. Hoeven, oud notaris. .Th. Romswinckel, gep. luit.-kol. der art. Ned.- Ind, leger. O. van der Stok, Burgemeester van Nieuv- poort, Groot-Anmers en Langerak. J. H. O. Dominicus, Burgemeesler van Krui- ningen, J. C. van Geelen, oud-kapt. der Inf. O.-Ind. Leger. F. van Peski, kunslschildei'. H. J. Veldhuis, lid van den Raad te Aalten. Mi'. A. J. Hazenberg, oud-Kantonrechter te Rotterdam. Dr. G. Van Eijsselsteijn, geneesheer direc teur der gemeente-ziekenhuizen te Rotter dam. J. Willemse, lid der Provinciale Staten van Gelderland. N. J. Jongkindt, oud-lid der Prov. Stoten van Zuid-Holland. O. Pet, drukker-uitgever van de Hoogeveen- sche Crt. A. G. Ellis, oud-minister van Marine. A. P. Scheltus, oud-kolonel der Infanterie. Dr. J. W. Jacobi, geneesheer directeur van het Provinciaal Krankzinnigengesticht „Duin en Eosch" te Castricum. G. G. Suermondt, gep. maj. der art. van het Oost-Ind. Leger. A. R. Schuyling, ontvanger der dire: te be lastingen te Baarn. Mr. p. J. Prakken, districtsschoolopziener te Leeuwarden. W. L. Bruist Jr., notaris te Almelo. O. J. M. de Wilde, gep. luit.-kolonel. J. J. Westenburg, mede-directeur van de N.V. „Het Nederlandsche Veem" te Am sterdam. Mr. J. W. Telting, oud-rechter in de arr. rechtbank te Zwolle. Mr. F. van der Tuuk, lid van Ged. Stoten van Groningen. M. M. Couvée, oud-boekhandelaar en uitge ver. J. L. H. van Hoek, luit.-kolonel der genie. W. Woustra, gep. luitenant-kolonel-kwarticr- meester. Ds. M. A. Perk, vader van Jacques Perk. Mej. B. H. Ilubers, oud directrice van liet hospital Wallon te Leiden. Dr. P. H. Roessingh, oud-lid der Tweede Kamer. Naar het Franseh van PIERRE GOURDON. Geautoriseerde vertaling door N. J. K. 9) Zij ging voorzichtig op den rand van de canapé zitten, zeide dat haar man aanstonds komen zou, en informeerde naai' de gezond heid van de bezoekster. Bij den komst van den heer Basvoyer ontstond er een beklem mende stilte. Toen hief mevrouw Fontaubert statig het hpofd op. en verklaarde langzaam de reden van haar komst. Zij sprak van Jacques' liefde, liet verlangen van haar-zelf om Suzanna haar groot ledig huis te zien opvroolijken en haar wensch, het lieve kind Weldra haar schoondochter te mogen noemen Bij het hooren van deze woorden genoten mijnheer en mevrouw Basvoyer sl ilzwijgond de lang-verbeide vreugde; zij', met hoogroodo kleur, de tranen in de oogen, niet in staat oen woord te uiten; hij, kalmer, een weinig oleek, met zorg zijn 'lang; verwacht antwoord voorbereidend. Hij sloeg zich er prachtig door; hij sprak met een soort bedroefde waardigheid; hij •herinnerde aan den vader van Jacques. 3ien liij als vriend had gehad, dankte voor de eer die Jacques en z'n moeder hun aandeden. Zonder aarzelen gaf hij zijn toestemming. Mevrouw Fontaubert trok zich voldaan terug. „Hnd zij het gevaar te groot geteld? De Basvoyer's wenschten het huwelijk evenals als zij, meer nog misschien. Kon hun doch ter wel anders verlangen? Zij begon zich te verwijten dat haar vrees slechts zwakheid was geweest. Toen zij thuiskwam, sprak ze tot Jacques: „Ik gdloof wel dat ik je lean gelukwensehen, mijn jongen 1" Aanstonds woei ar een frisschere adem over het huis Landefolle. Suzanna zou komen, glim lachend en vrooLijk. Alle vrees, alle droefheid, dat alles was weggevaagd. Jacques had ge- lijk gobad. Zijn loekomst lachte hem van verre toe. Nu zouden er weer zonnestralen vallen in hel; oude, verweerde huis, en alles zou horleven; bloemen, planten, het land, liet leven van z'n moeder en van zichzelf. Su zanna. kwam, Suzanna.zijn lieve, bekoor lijke aanstaande vrouw! Nauwelijks had mevrouw Fontaubert do Ronce voHaten of de heer en mevrouw Bas voyer uitten hun vreugde in een hartelijke omhelzing. -Ik ben zoo gelukkig, Céline. Wij konden geen hetere partij verwachten!" Nietwaar?" „Hij is^ zoo bezadigd..." En zoo godsdienstig." „Hij heeft Suzanna lief." „Dat is zeker." „Wat is ons een geluk beschoren." Een schaduw vloog voorbij net venster. Do heer Adrien keerde zich om. „Ilé?... wie draaft daar zoo heen?" „Wat? Ik zie niets'" „'k Dacht het.De tuinman waarschijn- lijk." Een stilte trad in. Langzaam liepen zij de kamer uit, het voorplein op. De heer Bas voyer verbrak „het zwijgen. „Zouden wij het aan Sazanna. „Dadelijk al?" „Waarom niet?... Kom, roep haar maar." Mevrouw verwijderde zich ais iemand die gewend is te gehoorzamen. Mijnheer ging tlerug naar de kamer en zotte zich in den fauteuil. Hij dacht: „Ziezoo, ik ben geslaagd. Ik huwelijk mijn dochter uit,.een eervollen naam zal zij dragen. Wie toch zeide dat ik, die een huwelijk uit liefde deed, mijn kinderen niet zou kunnen herstellen in hun stand. Hij verheugde zich over de eer die aan de famine te beurt viel, waarvan hij liet hoofd was. Hij smaakte een groote voldoening a's vader, nu hij het geluk van zijn kind, zijn eenige dochter verzekerd ging zien. „U wilde mij spreken, vader?" Hij schrikte op uit z'n droomen. Voor hem stonden zijn vrouw en Suzanna, die bijna sidderde. „Ga zitten, m'n kind." Hij schoof een stoel naar haar toe, greep haar handen in 'de zijne en keek haar lang aan. „Wat was zij mooi," peinsde hij. „Jac ques moest van haar houden! Zijn trots en ij delheid van zoo straks, het kleine beetje egoïsme maakte plaats voor bewondering en heimelijke spijt, dat hij zulk een schat zou moeten afstaan. „Suzanna, mijn lieve, kleine Suusje, ik heb groot nieuws voor je." Zij veinsde het niet te kunnen raden en boog het hoofd voorover. Mevrouw Adrien hield zich doodstil. Als een trouwe beschermster bewaakte zij haar kind; al de geheimen en angsten werden haar toevertrouwd, maar men raadpleegde haar niet. Haar echtgenoot bemerkte het. Hij werd een beetje ontevreden: „Kom toch hier, Cé line. Wij moeten het haar samen vertellen." Ja.ja. De moeder stond op, omhelsde Suzanna en ging .naast haar zitten. Daarna vouwde zij do handen en luisterde. En do lieer des huizes ging voort: „Me vrouw Fontaubert is hier geweestzij heeft ons gevraagd, Suusje, of je de vrouw van haar zoon wilt worden." Met vreemden, stralcken blik keek zij naar de figuren op het tapijt. Insti'ictmatig telde zij„Een, twee, drie, vier, vijf.Twee, vier, zes, acht, tien. Tweemaal tien is twintig.Twintig en t en is dertig.Dertig geschilderde bloemen op het tapijt. „Gij zult Landefolle bewonen, hier heei dicht bij ons." „Een, twee, drie, vier, vijf. Twee, vier „Gij kent Jacques goed.Bevalt hij je soms niet?" Toen hief Suzanna haar hoofd op. „Jawel," sprak ze onverschillig, „hij bevalt me wel." „Maar wat dan, je ziet er niet tevreden uit.Spreek toch, Céline. Gij laat mij alles alleen doen." Mevrouw Andrien bewoog zich onruslig op haar stoel eu zeide: „Ja... 't is waar.... je hebt gelijk.Maar 't is overspanning, de kleine weet niet wat te zeggen, wil je Wat hebben, kindlief,een bonbon, een koekje?" Maar Suzanna hoorde geen vragen, ze telde de bloemen van Ret tapijt Riet meer. Zij had het hoofd op. liaar moeders schou der laten vallen en weende stil voor zich heen, (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 13