LAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Enorme voorraad SLOBKüÜSEN lELmmmmEL NASSAUIJIAN 49, HAARLEM TERUGBLIK OP 1916. DE OORLOG. BINNENLAND P. W. TWEEHUIJSEN, aterdag 30 December 1916 41ste Jaargang No 9225 Geratercomm. TeSefoonnummers 1426 en 2741 Dit nummer bestaat uit vijf biaden, waar onder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. EEEBT£ BLAD. HAABLEiSCHt ALLEÜAGJES N°. 2125 KDRTE BELICHTEN Van hedenmorgen Barteljorisstraat 27. TELEFOON 1770. 4031 ABONNEMENTSPRIJS s Pet maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente)/ 1.60; voor de overige plaatsen it Nederland per post f 2,—per week voor Haarlem en de agentschappen f 0,1Aafzonderlijke nummers 0,15. PRIJS OER ADVERTENTIËNi Van t5 regels f 0,75, iedere regel meer 0,15; buitenland per reget O.ïw, advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van l5 regels f Q.atr «Uk regel meer 0,10. i Alle betalende abonné.i op dit Blad, in het bezit van een Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 4000 bij levenslange ongeschiktheid tot werken, f 500 bij overlijden, f 300 bij verlies van een hand of voet,'"f 250 bij verlies van een oog, f 125 bij verlies van een duim, 75 bij breuk van een arm of been. f ÏOO bij verlies vaneen wijsvinger, f25 bij verlies van een anderen, vinger De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de „Hollandsche AlgemeeneVerzekeringsbank" te Schiedam. (De vóór I October 1911 uitgegeven polittien zijn niet geldig.) OUD EN KID UW. Ook ia onzen zénuwachtigen tijd blijft de wisseling van een jaartal in ons leven, een mijlpaal, waarbij wij onwillekeurig even stil staan om een terugblik te werpen op liet verledene en liet beste te wenschen en voor te nemen voor de toekomst. Weer ligt een diep tragisch jaar achter ons, een jaar welks cijfers roodgebrand door de eeuwen zullen gebrandmerkt blijven; een jaar vol dood en ellende; een jaar vol af grijzen; een jaar... 'De afschuwelijkste epi theta zijn te goed om den afschuw van ons tnerischen voor het vreeselijke leed dat door den oorlog werd geleden, te teekenen. Wij. geiukkige .Nederlanders, die leven in vrede ondei een goede Vorstinne, hebeen re den ons te verheugen bij het zien van al het leed dat in die zee van bloed om ons heen geleden wordt. Mogen wij ook op geestelijk gebied min stens zooveel reden tot verheugenis hebben. En dan, met goede hoop het Nieuwe jaar 1917 tegemoet. Moge het ons brengen een si:oedigeii vrede. De wereld zal dat oogenblik zegenen. Moge het ons brengen voorspoed in het geestelijke; geluk en .vooispoed in het tijdelijke. Dat wenschen wij al onze lezers van harte toel AGENDA 31 DECEMBER Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 Witte Bioscope 2, 4 en 8 uur. Schouwburg De Kroon 2 uur - Poppentheater 8 uur Bisoscope de Wa pens neer! Agenda janoaiu Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 Witte Bioscope 2, 4 en 8 uur. Schouwburg Jausweg 8 uur N.V. Het Tooneel Het Donkere Punt. Schouwburg De Kroon 2 uur Poppentheater 8 uur Bioscope: de Wa pens neer! AGENDA 2 JANUARI Gebouw St. Bavo Smedenstraat 23 Bestuur Timmerlieden 8 uur Leden Ty pografen 8'A uur Leden schilders 8A uur. Schouwburg De Kroon 8 uur Bios cope: de Wapens neerl Gebouw St. Marthavereen. Kleine Houtweg 13 Betrekkingbureau geopend van 3—4 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstr. 79 geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. Het jaar dat henengiug bleef voor ons laud, God zij lof, nog een vredesjaar, mede dank zij het wijs beleid van onze Regeering. Wed was nu en dan de toestand critiek, maar tocb alle gevaar bleef nog afgewend. Echter, de gevolgen van den oorlog voelde ook Ne derland. Niet alleen dat meer dan eens ge brek aan levensmiddelen dreigde en dat de Hegeering allerlei maatregelen moest hemen °m daarin te voorzien. Dooli ook in anderen zin! Eenige van onze grootste schepen gin- Een ten gronde, of doordat zij op mijnen lie- Pen, of doordat zij werden getorpedeerd. En zwaar zuchtten wij onder dwang van Engeland, dat telkens aantastte onze han- dclsnijverheid, dat onze mails aanhield, dat °aze postpakketten opende, dat deed als Wrinocht bet den baas over onzen handel U spelen. Onze Minister vanBinnenlandsche Zaken b ed wat hij kon, om 't op te nemen van onze Wkten èn tegenover Dnitsohland èn togen eer Engeland. Van hem gingen vele ver bogen uit. En al viel wel eens een enkelen Jeer een diplomatiek succes te boeken, meer lan een vertoog miste zijn uitwerking. Een donder, waar wij niet met kracht van wa penen aan protesten kracht kunnen bijzet ten 'l Bleef 't land voor de rampen van den oor log gespaard, in de maand Januari werd «et door hevige overstrooming-en geteisterd', We in vele gedeelten, vooral in onze Provin ce, onheil en verwoesting aanrichtten. Ook baarbij bleek hoezeer de Koningin met Haar Tolk medeleeft. In de dagen van den wa- jpsnood bezocht H. M. herhaaldelijk de door ?en watersnood geteisterde streken, nam de 'Ju aar beproefde bevolking door Haar optre- ban in en steunde haar finantieel. «Op economisch gebied valt allerwegen op- pvmg waar te nemen, al heeft dan menige Industrie met gebrek aan grondstoffen te u ^Pen. De werkloosheid verminderde en LiiUrtC(ïIP^®!s s*aakten hun arbeid. Op poli- gebied is 1916 een jaar dat van veel ge- ^ht in onze geschiedenis zal worden, dooi de ondernomen Grondswetslierziening. Men herinnert zich de belangrijke Kamer-debat ten. Door eene wijziging van art. 192 zal op onderwijsgebied eindelijk aan de partijen van rechts recht worden gedaan. Maanden besteedde de Tweede Kamer aan de behandeling van de Staatsbedeeling. Een successtuk voor hem was de opvoering van het drama „het levende lijk" niet. Later had ze er haast mede met 't oog- op de Sta tenverkiezingen. Maarde uitslag daar van was, dat de meerderheid van rechts in de Eerste Kamer bleef behouden. Alle ge- jaag en gejakker van links alzoo vergeefs! Tragisch was juist middeu in de Statenver kiezingen het verscheiden van den oud-mi nister Talma, die op 't gebied der -sociale wetgeving zooveel voor ons volk deed. De Staatsbedeeling bracht ook een minis- tercrisis, daar minister Treub zijn ontslag nam, omdat de Tweede Kamer aannam een motie van den heer Schaper, die inhield dat men niet kon aanvaarden bet verband tus schen Ouderdomswet en pensioenbelasting. In de plaats van den heer Treub trad op als minister van finantiën mr. dr. A. van Gijn. Bijna waren wij aan 't einde van 't jaar, ook dezen minister weder kwijt geraakt door een conflict met de Eerste Kamer over de suc cessiewet, doch dat werd bezworen. Onder den druk van de mobilisatie bleef het land zuchten, al werd dan geregeld met het aflossen van de militieplichtigen voort gegaan. Echter.... vergeten wij niet dat lichter die druk is te dragen dau in den krijg gemengd te worden! De verhouding tusschen de partijen van rechts was uitstekend. Op meer dan een plaats, ook in Haarlem en in den omtrek, behaalde men bij verkiezingen door gezamen lijke krachtsinspanning eene overwinning. In Haarlem en iu Schoten deden weder in den raad twee leden van rechts hunne in trede. Met de benoeming van den heer Jhr. Mr. D. E. van Lennep deed 't eerste lid van rechts zijne intrede in 't ooilege van Ged. Staten van Noord-Holland. In lumd, H-owo»t on »Lc*cï vi ol op te luorlcen, op alle gebied eene krachtige opleving en opwekking der Katholieke actie, eene leven dige belangstelling in de zaken van het Ka tholicisme. De Intronisatie van het H. Hart werd allerwege met groote ingenomenheid begroet. En met 't zich organiseeren op prin- cipieelen grondslag werd verdere voortgang gemaakt. De conclusie, die wij alzoo mogen trekken, de revue latende passeeren alles wat in 1916 plaats greep, is dat, al gaat dan in 't land nog niet alles op een zandkarretje, al zijn en blijven de tijden diep-ernstig, er alleszins reden is om met dank jegens God vervuld te zijn, Die land en volk zegende en de ver schrikkingen van den ooi-log van ons verre deed zijn. Nog loven wij in een gelukkig land! Nog magen wij als Nederlanders, fier liet hoofd omboog heffen. Dat stemme dan tot een verhoogden le vensernst, tot lof en dank aan den Almaeh- tigen en Algoede, tot erkentenis van de wel daden ons land door Zijn Voorzienigheid be wezen. Wat 1917 ons brengen zal, ligt nog in den schoot der toekomst verborgen. Ech terindien wij in ons gebed God dank brengen, dan is er hoop, dat ook 't jaar, dat voor ons staat ons 't goede zal brengen. Brenge het de wereld de vrede. Beloven wij dat met ons gebed aan den Hemel. Den lezer een zalig uiteinde en een zalig nieuwjaar! Bij den terugblik op het afgeloopen jaar voelen wij ons teleurgesteld over het treurig ervaren, dat de oorlog, welken wij bij den ingang1 van 1916 een spoedig einde toewensch- ten, nog is blijven voortduren en zal voort duren tot in 1917. Zal in het nu komende nieuwe jaar onze vurige wensch naar den vrede in vervulling gaan? Misschien,... Wij hopen nog!.... De vredesbeweging is nog niet tot stilstand gekomen en dus is er nog altijd reden om te hopen. Misschien, dat wij vandaag of morgen eindelijk kennis krijgen van het Entente- antwoord op het Duitsche vredesaanbod van 12 December. Immers, uit verschillende be richten blijkt dat vooral in deze week druk is getelegrafeerd tusschen de Entente-staten en dat gedurende de laatste drie dagen te Londen aanhoudend besprekingen zijn gehou den tusschen de Engelsche regeering en ver tegenwoordigers der Fransche regeering. Bovendien ging in Londen gisteren het ge rucht, dat Zaterdag het officieele antwoord van de regeering1 bekend zou worden en dus - wachten wij weer met spanning. Want van dit antwoord zal pas afhangen of er wer kelijk kans voor vrede zal zijn. De Entente heeft dan wel lang laten wach ten op, het antwoord, hetgeen niet alleen in de neutrale pers verwondering wekte, maar ook reeds de Turijnsche „Stampa" deed '-1;> gen, dat de Middenrijken ook op diplomatiek gebied het initiatief tot zich hebben weten te trekken. Het blad dringt dan verder aan op het sluiten van vrede en zegt, dat ieder mensch met gezond verstand zal moeten er kennen, dat Europa, als het geen vrede sluit, zijn Ondergang tegemoet gaat, en dat Let met zijn beschaving en overheersehende po sitie voor altoos gedaan zal zijn. Ais de vrede lang uitblijft wordt Europa ésn groot kerkhof. „Als wij besluit het blad den oorlog voortzetten, volgen wij de politiek van Sim- son in den bijbel: de tempel bnzer vijanden stort ineen, maar ook wij worden onder de puinhoopen begraven." De „Stampa" hoopt, dat de staatslieden van de Entente zoo lang het nog tijd is, met deze feiten rekening zui len houden. In Italië heeft dit artikel van de „Stampa" nogal opzien gebaard, omdat het zich onom wonden tegen de voortzetting van den oorlog verklaart en de censuur hierin geen aanlei ding vond om het artikel te schrappen. Behalve een goed geslaagde operatie der Duitschers op den linker Maasoever, waar zij op, een front van meer dan 3 IC.M. de. Fran- sche stellingen van de westelijke helling van heuvel 304 tot ten Oosten van den Mort Hom- me aanvielen en, volgens het Fransche be richt, tot in een Fransche loopgraaf ten zui den van den Mort Homme wisten door te dringen, hadden anders geen militaire gebeur tenissen van belang plaats, dan alleen iu het Zuid-Oosten, in de Karpathen en IRoe- menië. In de Karpathen zijn de Duitsch-Cos- tenrijksche troepen, zooa's te verwachten was, in aansluiting met het front in Cost-Walaehj e, nu ook oen kraortft.tr ofibns/oi' b-o&cmn&n, waardoor dus het Russisch-Roemeens lie front ter verdediging van Moldavië dreigt te wor den ingedrukt. In Oost-Walachye g'aa.n de Oentralen nog altijd op verschillende punten vooruit. Vooral ten noorden en noordoosten van Rimnicu-Sarat maken de troepen nog tel kens nieuwe vorderingen, 1 enevens in 't ge bergte ten Z.Westen van Focsani, waar op één dag weer 3C03 gevangenen werden gemaakt. 'In 'den loop der laatste dagen bedroeg het aantal gevangenen ruim 15.003 van wie ver reweg de meesten Russen waren. Het Roemeensche leger telt, volgens de „E|cho de Paris," nog 250.000 man, die bij de Russische legergroepen zijn in0eclee d. In den aanvang van den oorlog was Roemenië's oor logssterkte omstreeks 6O0 a 700 duizend man; en blijkbaar wordt dus nu erkend, dat't Roe meensche leger voor het grootste deel ver nietigd is geworden. In de Dobroedsja wordt nog altijd gevoch ten om 't Donau-bruggehoofd van Macin. De Centra-len bezetten in dien strijd het dorpje Rachel. .Vandaag heeft in Boedapest de plechtige kroning plaats van Koning Karei en Ko ningin Zita, het nieuwe koninklijke pa .r vr.n Hongarije. Een soldatenkrant in de loopgraven. De „Köln.' Volksztg." vertelt van een. legerblad, dat deze maand een jaar lang heeft bestaan. Het is de krant van het Boeg-leger, welke dage lijks in een oplage van 25000 exemplaren gratis onder de troepen van bet Boegleger wordt ver deeld. De dure oorlog. Blijkens een mededeeling van het betrokken departement moest op de oorlcgs- schuld door Engeland aangegaan in 1914 en 1915 niet minder dan 38,445,856 pd. st. interest worden betaald, gedurende hot financieele jaar, eindigende 31 Maart 1916. Uit Griekenland. Do Grieksehe eilanden Ps>ara en lm,bros hebben Koning Konstantijn van den troon vervallen verklaard en zich aan gesloten bij de „nationale" (d. i. Venizelisti- sehe) beweging. De Duitsche Kroonprins bij Verdun af? Naar de Fransche bladen molden, is oen leger order gevonden, door den Duiitsehen Kroon prins gericht tot het leger van Verdun. Daarin maakt hij bekend, dat zijne legergroep versterkt is en om die reden 't bevel over het leger van Verdun, afzonderlijk, door een anderen gene raal zal gevoerd worden. Polen tegen opbod. Uit St. Petersburg d.d. Donderdag aan de „Daily Telegraph": Eerlang zal een keizerlijk besluit verschijnen ter bepa ling van den toekomstigien status van een hereenigd Polen, zulks in overeenstemming met die beginselen der proclamatie van grootvorst Nikolaas en met d!e recente verklaringen der Russische regeering. Wie biedt er meer?... HET VREDESVRAAGSTUK. Zweedsche, Noorsche en Deeusche nota's. WEENEN, 29 Doe. De Zweedache gezant en de Deeusche zaakgelastigd© overhandigden heden op het ministerie van buiten! andsche zaken woordelijk overeenstemmende nota's waarin hunne regeeringen hunne belangstel ling te kennen geven voor de voorstellen van Wilson en de hoop uiten, dat zijn initiatief tot oen resultaat zal leiden. BERLIJN, 29 Dec. De Deensche en Noor sche gezanten en de Zweedsche zaakgelastigde hebben hier een ncta overhandigd, gelijkluidend aan die, welke in Weenen overhandigd werd. Samenspreking der Enteute- Staten. LONDEN, 29 Dec. Tijdens de laatste drie dagen zijn te Londen voortdurend besprekingen gehouden tusschen de Engelsche Regeering en Ribot, Thomas en andere vertegenwoordigers van de Fransche Regeering. Men heeft zich volkomen vrij uitgesproken aangaande de vraagstukken, waarmede de belangen van beide staten gemoeid zijn en men is tot volkomen overeenstemming gekomen. NIEUWE BANGMAKERIJ. PARIJS 29 Dec. (Part.) In de „Echo de Pa ris" schrijft Marcel Hu-tin, na er op te hebben gewezen, diat een schending van de Zwitsersche grens door Duitsche troepen onwaarschijnlijk is„Maar 't is niet geheel en al onmogelijk, dat Duitschland, dat vóór alles tracht Engeland oen'gtevoeligen slag toe te brengen, niet, onder dezelfde voorwendsels, waarmede het verleden jaar de Haagiaohe Regeering trachtte te int-i- miiidieeren, op een schending van do Nederland- sche neutraliteit zit te broeien, om zoodoende to trachten zich een solide basis aan de Noord zee toe te eigenen, b. v. Vlissingen. Enge land echter houdt aan dezen kant een oog in 't zeil. DE ROEMEENSCHE KABINETS-CRIS1S OPGELOST. PARIJS, 29 Dec. (Part.) Naar uit Jassy be richt wordt is de afgetreden minister van bui- tenlandsche zaken Po rumba vu tót president van den Senaat gekozen. In de Kamer worden thans verschillende wetsontwerpen bestudeerd, o. a. do oorlogscredieten, de uitgaven van papieren geld en de ondersteuningen aan de families der gemobiliseerden en aan de bezette gedeelten van het land. Verschillende leden van die oppositie-partijen zijn thans tot het kabinet toegetreden, zoodat ook in Roemenië in navolging van de meeste Ententelanden een nationaal ministerie is ge vormd Bratianu blijft minister-president en mi nister van buitenlandische zaken; minister vian binnenlandsche zaken wordt Constantinescu. Take Jonescu wordt minister zonder porte feuille. Ook Gresiau, Istrait en Prins Canta- qusene zijn eveneens tot het Kabinet toege treden. TWEE RUSSISCH-F1NSCIIE SCHEPEN VERGAAN. BERLIJN, 30 Dec. (Part.) Volgens berichten uit Kopenhagen is het Finsche stoomschip „Oyhana", dat een kustartillerie-detachoment-, hetwelk tijdelijk bij de Alands-eilanden was ge- stationneerd, naar Helsingfors terugbracht, op een Russische mijn geloopen en in weinige mi nuten gezonken. Alle personen, die zich aan boord bevondën, uitgezonderd 50 man die gered konden worden, verdronken. Hetzelfe lot trof do postboot, die den gort gelden dienst onderhoudt tusschen Abbo en Mariehamm. Ook hier is het aantal verdron kenen aanzienlijk. Beide catastrophes worden geweten aan slecht geankerde mijnen in het nieuwe Russische mijnveld in de Finsche zee boezem. DE VLUCHT VAN IIET ROEMEENSCHE VORSTENHUIS. BOEDAPEST, 30 Dec. (Part.) Naar de „Ut.ro" meldt, is Koningin Maria van Roemenië met hare kinderen reeds in St, Petersburg aan gekomen, alwaar zij haar intrek genomen heeft in het paleis van den Czaar. DIENSTPLICHT IN AMERIKA? GENEVE, 30 Dec. (Part.) Het Parijsche „Journal" meldt uit New-York: Niettegen staande allo tegenspraak is het bericht, volgens hetwelk de regeering der Vereenigdo Staten van plan is, den algemeenen dienstplicht in te voeren, juist. Mou wil een staand leger van 3 millioen man vormen. VERVROEGDE INLIJVING DER MILI TIELICHTING 1918. Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer der Staten Generaal ingediend, strekkende om de inlijving voor de militieliehting 1918 te vervroegen. Deze vervroeging is, blijkens de Memorie van Toelichting, noodig om het stelsel van oproeping om de 40 dagen van nieuwe groepen van dienstplichtigen te be stendigen en om de beide oudste der voor oproeping beschikbare landstorm jaarkl as sen (die van 1907 en 1906) voorloopig buiten oproejnng' te laten met het oog od den leef- tijd der daartoe behoorende personen. In de eerste maanden van 1917 zal de in lijving plaats hebben van de voornaamste groepen der militieliehting 1917 en de in- dienststelling van de landstorm-iaarklasse 1917. 1909 en 1908. Met de inlijving van de militielichting 1918 zal dan omstreeks 10 Juli 1917 een aan vang worden gemaakt. De keuring dezer dienstplichtigen zaï plaats hebben in Maart en April. NOTARIS TISSEN. f Op 55-jarigen leeftijd is te Utrecht overle den notaris Ph. J. C. Tissen. GEEN ALCOHOL IN DE STATIONSBUF FETTEN IN NED.-INDIE. (Officieel.) Van de Indische Regeering ie telegrafisch bericht ontvangen, dat de ver koop van alcoihol met ingang van 1 Januari a.s. op alle stations der Staatsspoorwegen in Nederlandseh-Indië zal worden verboden. UIT DE STAATSCOURANT. Bij besch. van den Minister van Water staat is de benoemde ingenieur van den Rijkswaterstaat 3e kl. C. Wolterbeek met 1 Jan. a.s. gesteld onder de bevelen aan der hoofd-ingenieur-directeur in de 9e directie ten einde werkzaam te zijn bij de voorberei ding van den bouw der nieuwe sluiswerken te IJmuiden, ter standpl. aldaar. Bij Kon. besluit zyn met 1 Jan. a.s. tijdelijk benoemd bü 's Rijks Bureau voor drinkwa tervoorziening: tot ingenieur le kl. W. Mon- sert, c.i., en tot ingenieur 2e kl. J. W. A Renssen, w.i. beiden te 's-Gravenhage; tot opzichter-teakenaar J. Th. van Gerven te 's-Gravenhage en G. L. H. Boelsen, tydelijk verblyf houdende te Jaarsveld. KOLENGEBREK TE ENSCHEDE. De fabrieken .Noorder Hagen, Transvaal, Kremers Maten en Oostburg van de firma Van Heek Co., zouden volgens „Het Volk" gisteren (Vrijdag) worden stop gezet. De oor zaak hiervan is het uitblijven van kolenzen- dingen. SYMPATHIEBETUIGING AAN PRESIDENT WILSON. Het volgende telegram is aan presidein Wilson verzonden; De Nederlandsche Roomsch Katholieke Middenstandsbond omvattende den geheelen georganiseerden Katholieken Middenstand van Nederland, brengt u hulde voor vredes poging en bidt daarop vurig Gods besten Ze gen. DE BROODKAARTEN!}EGEL1NG TREEDT 5 FEBRUARI IN WERKING. Door den Minister van Landbouw is d.d. 27 dezer tot de burgemeesters de navolger de circulaire gericht: Ik heb de eer u hierbij te doen toekomen de distributieregeling voor brood, bloem, meel en rogge, gelijk deze door mij werd vastge steld. In een bijeenkomst, waarin de Centrale Broodcommissie, de Provinciale Broodcom missies, de besturen van enkele groote ge meenten en de Vereeniging van Nederland sche Gemeenten vertegenwoordigd waren, is mij verzocht voor de regelingen, van de zijde- der gemeentebesturen te treffen ingevolge art. 3 en art. 6, 2e lid, ontwerpen ramen te stellen. Ter voldoening aan dat verzoek zijn bij deze circulaire de bijlagen II en III gevoegd, inhoudende zoodanige ontwerpen met bijbehoorende toelichting. Het ligt in mijn bedoeling de distributie regeling op 5 Februari 1917 in werking te doen treden; ik zal het derhalve op prijs jstellen, indien uwerzijds tijdig de vereischte voorbereidende maatregelen worden getrof fen, in welk verband iu het bijzonder uwe aandacht wordt gevestigd op art. 29 der dis tributieregeling, bepalende dat de reeds bo vengenoemde gemeentelijke uitvoeringsvour- schriften vóór den 12 Januari a.s. iu han den der Provinciale Broodcommissies moe ten zijn. De iu dit schrijven bedoelde bijlagen zijn in de „St.ct." no. 305 opgenomen. Brand. Gisteravond omstreeks half 6, is to Delft zoo meldt men ons vandaar aac de Voorstraat aldaar, een uitslaande brand uit gebroken ten huize van den heer D., die daar sinds eenig© weken een verkoophuis had ge vestigd. Het perceel is geheel uitgebrand. De belendende perceelen konden behouden blyven. Sniokkellist. Volgens de „Msb." wordt zelfs gesmokkeld met pyl en boog. Pylen, met morphine smokkelwaar gevuld, worden over de grens geschoten, waar de medeplichtige van den smokkelaar ze opraapt. Diefstal van 67000 franken. De Rotter- damsche politie verzoekt opsporing van 114 aandeel en van 500 en 1000 frs. in industrieele cndertieininger, totale waarde 67000 fres., die ie Zurich zür. ontvreemd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1