NIEUWE HAARL. COURANT De Baad van Haarlem. BE OORS.es BII1TEÜI.ANO KERKBERICHTEM Zaterdag 30 December. - Tweede Blad :r VREDESVRAAGSTUK. OORLOGS-ALLERLEI ËeHciitsn in drie regels. De eerste helft van het voorbije jaar zag een Raad die in evenwicht hing. Links woog eVen zwaar als Rechts, niet alleen in ge tal maar ook in geest. Links bezat de ge makkelijkheid, de routine, rechts echter de aandrift, de werklust. Geen wilde de leiding aan den ander laten. Rechts nam vele ma len het initiatief. Links slingerde ten slotte even vaak met groot gemak de moties en voorstellen ter tafel. Geheel in de lijn der historie zou wijlen Breda Kleijnenberg zeg gen. Uit het eerste half jaar noemen wij uit het hoofd: Afschaffing Kermis, Havenplan nen-commissie, Stakende Grondwerkers-uit- keering. De Worstgeschiedenis (Bomans con tra Modoo in drie raadsvergaderingen), de aardappelenbetooging (vrouwen in den Raad,) de publieke vermakelijkheden-belasting.... Dn nu gevoelen wij hoe lastig een opsom ming is zonder de verslagen naast ons te hebben, want wij memoreeren naar den aard der discussiën. Waren deze interessant, dan onthielden wij de onderwerpen. Maar uit dit reeksje van het eerste half jaar blijkt reeds: i-echts wilde wel, vatte wel aan, maar kwam bijna nooit tot een tastbaar resul taat. Heel anders de tweede helft van 1916. De Polit.i.e opent een stoet van resul taten die er mogen zijn. Die Politie ver schijnt driemaal in den Raad en rechts houdt er begin en einde van zonder zicli van stuk te laten brengen. Bij de distributieton houdt rechts ook voet bij stuk. De Gasthuiskwestie wordt door rechts tot oplossing gebracht door een bijzetten van stemmen, hoewel links woordvoerders pro duceerde. De begrooting wordt snel en zakelijk af gehandeld. De eerste begrooting, waarin rechts de leiding had èn in de discussiën èn in de stemmingen. De lichtbezuiniging gaf een spraakverwar ring, het adres van den R.K. Volksbond een smadelijken nederlaag voor rechts, doch in de laatste raadsvergaderingen was rechts weer volkomen hersteld. Een jaar van karaktervolle debatten. iZe- ker niet onaangenaam om eens na te lezen voor den ras-echten Haarlemmer (worst, Po litie, Gasthuis!), doch waarvan een overzicht te schrijven buiten mijn bestek van een halve kolom valt. Dit voel ik nu danig. Daarom nog Vién regel: Zalig Nieuwjaar, Haarlemmers, en handhaaf in 1917 uw reeht- echen Tlaad tot aller belangt RAADGLID.. Een neutrale stem. Mowinckel, de voorzitter van het Noor- sehe Storting en een van de aanzienlijkste reeders van Noorwegen, heeft zich tegenover den verslaggever van het Duitsche Transo- ceailische Nieuwsagentschap te Bergen over het vraagstuk van den vrede, naar Wolff seint, aldus uitgelaten: Ik kan slechts als Noor spreien en wil voor of tegen geen oorlogvoerende partij kiezen. Maar ik ben toch ook burger van Europa, en adis zoodanig hen ik het smarte lijke gevoel, dat dit een broederoorlog tus- sehen naverwante hoog beschaafde volken is. Daarom wensch ik van ganscher harte, dat dit wereldongeluk nu voor het einde staat. Elke dag, voor den vrede gewonnen* is een dag voor het welzijn van Europa en voor het toekomstige geluk van de gansche menschheid gewonnen. Daarom heeft het heele Skandinaafsohe Noorden, heeft de heele onzijdige wereld de rede die de Duitsche rijkskanselier dien 12en December heeft gehouden, begroet als den jongen morgen na een zwaren nacht van storm. Wij onzijdigen hebben niet te beslis sen of die rede en de Duitsche nota als ïeoht- streeksche grondslag ter inleiding van vre desonderhandelingen bruikbaar zijn, maar reeds bet voorstel om zich in vredesonder handelingen te begeven geeft hoop. De tekst van de rede, die de rijkskanselier op 9 No- vemh^r heeft g^ehoai-den toont, dat de opvat- ting die hij van de toekomstige samenleving der volkeren heeft, verwant is aan de rnee- ningen, die ook bij andere leidende staats lieden 'tot uiting is gekomen, b.v. bij Wilson, Grey en Briand. Daarom hoop ik, dat de kans om een gemeenschappelijken grondslag voor vredesonderhandelingen te vinden niet zoo heel ver weg ligt. De Franselie schrijver Anatole France zegt in 'n artikel over den wereldoorlog o.a.: Het is de innige wenseh van alle ware men- selienvrienden, dat nu de tijd gekomen Is, dat de strijdende partijen bij elkaar kunnen komen om 1/un meeningen over vrede en toe komst te wisselen. Ook wij, zoo besloot Mo winckel, hebben het volstrekt niet goed. Vooral de kleine staten van Noord-Europa Voelen pijnlijk de nabijheid van den oorlog, en zij kunnen de vrees niet van zich afzetten, dat de wereldoorlog ook hen kon bereiken. Het is daarom niet het minst de liefde voor bot eigen vaderland waarom wij onzijdigen fcoo krachtig hopen, dat het oude Kerstwoord Van vrede op aarde weldra weer een plaats in het hart de mensehen moge vinden. Vredespropaganda van Cail laux in Italië. In diplomatieke en politieke kringen te Homo is, naar volgens een part. tel. aan de „N. R. C." uit Rome aan de „Times" Werd gemeld, eenige nieuwsgierigheid ge wekt door de aanwezigheid van den heer en ine vrouw Caillaux te Rome. Die nieuwsgie righeid is zoowel levendig op het Vatikaan als in de buurt van het Quirinaal. Het schijnt, dat Caillaux hier werkzaam ia ge weest voor een vredespropaganda van eenigszins verrassenden aard. Men zegt, dat by in Italiaansche „neutralistlsohe" kringen, Waar nog altijd een sterke Duitsehgezinde strooming bestaat, een verbijsterend verme tele Fransch-Italiaansclie politiek heeft aan bevolen. Du i tech la iid, zoo moet hij gezegd hebben, is geneigd om aan Frankrijk een ■eer edelmoedige behandeling to© te staan en wil Oostenrijk dwingen om aan Italië voorwaarden te bewilligen, .dje zoo goed als al zijne nationale aspiraties zouden vervul len. De benige voorwaarde zou zijn, dat Duitsehland de vrije hand kreeg om tegen over Rusland, Roemenië en andere Ba.lkan- staten te handelen. Het zou op die wijze in staat zijn, zichzelf schadeloos te stellen voor zijn groote inspanningen en opofferingen en tegelijk aan Frankrijk en Italië ampele ver goeding verzekeren. Het is niet bekend, of clis denkbeelden in Italiaansche kringen gunstig ontvangen zijn. Men weet echter dat de Italiaansche regeering ervan geboord en cr over gedacht had, om drastische maat regelen tegen den bewerker van die propa ganda te nemen. Men gelooft nu, dat de heer en mevrouw Caillaux uit Italië vertrokken zijn of op het punt zijn om te vertrekken. Men zegt, dat Caillaux er niet in geslaagd is, een audiëntie bij den Paus te verkrijgen, ofschoon mevrouw Caillaux bij eenige leden van het heilige collage haar opwachting heeft gemaakt. Caillaux trachtte ook zich in verbinding te stellen met een gewezen eerste-minister, wiens trouw aan de zaak van de geallieerden boven alle verdenking verheven is, maar hij vond de deur gesloten. Men gelooft niet-, dat Caillaux voorloopig naar Frankrijk terug zal lceeren. Te Rome meent men, dat de door hem geopperde denkbeelden in verhand staan met vredes manoeuvres, waarmee de internationale groote gelldwereld in den laatsten tijd doéndé is geweest. De tweede Amerikaansche nota. Blijkens inlichtingen van de „Korrespou- denz Norden" bij diplomatieke kringen te Berlijn, geldt de tweede nota van Wilson, waarvan wij gisteren ook melding maakten, niet een rondschrijven van Wilson aan de oorlogvoerende mogendheden. Ten minste al te Berlijn is geen tweede nota der Ameri kaansche regeering aangekomen. Daarente gen is wellicht aan de Engelsohe regeering en vermoedelijk ook aan de andere regee ringen der entente een tweede nota overhan digd, welke verschillende ophelderingen ver schaft betreffende de eerste nota. Een twee de nota aan de Duitsche regeering zou over bodig zijn, aangezien de rylksregeering de eerste nota van Wilson reeds heeft beant woord en in haar antwoord uitdrukkelijk heeft te kennen gegeven zich met den stap van Wilson principieel te kunnen vereeni gen. Geruchten. De te Washington verschijnende „Associa ted Press" geeft, blijkbaar na een onderhoud met den Duitschen gezant te hebben gehad, de volgende lezing van de Duitsche opvat ting over de wijze, waarop de vrede tot stand zou komen: Do conferentie zou in de eerste plaats uit afgevaardigden van de oorlogvoe rende mogendheden moeten bestaan en zich uitsluitend met territoriale vraagstukken bezig houden. Nadat deze vraagstukken geregeld zijn* zouden de onzijdige naties mede uitgenoo- digd worden, om deel te nemen aan de be raadslaging over de waarborgen voor don toekomstigen vrede. Die waarborgen zouden omvatten: vrijheid van de zee, beperkte ont wapening, oprichting v3n ©en Liga tot af dwinging van den vrede en een internatio naal hof van arbitrage. ¥ERSFHE!ISE ICHTE0 De aalmoezeniers op het Russische front. Sinds lang, aldus de „K. V." bestond op het Westelijk front een organisatie, waardoor allo aalmoezeniers onder een logerdeken ver- eenig'di waren en zoo onder den legerbisschop mgr. Joeppen stonden. Zulk een organisatie is nu einde November ook op het Oostelijk front tot stand gekomen. Den 12den Decem ber zijn te Kowol de aalmoezeniers van het Bug.-legor bijeengekomen, en den 14den die van do legergroep van Worscli te Brest- Litowak. Vooral de laatste was zeer druk be zocht. In dezo conferenties werd de geheele organisatie van do zielzorg besproken, terwijl ook alle klachten over het gebrek aan geeste lijke verzorging der katholieks Duitsche sol daten grondlig behandeld werden. Tevens wer den maatregelen Overwogen om in de toekomst aan deze klaohten tegemoet te komen. Het Franselie opperbevel. Naar de „Matin" verneemt, is bet Fransche opperbevel als vojgt samengesteldAan hot hoofd staat liet ooriogecomitó, bestaande uit den minister-president, do ministers van oorlog,, marine, bewapening en financiën. Voorzitter is do president dér républiek. De minister van oorlog is aangewezen, om do beslissingen, van bat comité aan de betrokken ministers en generaals to© te doelen en op de uitvoering toezicht to houden. Er zijn tweo op perbevelhebbers, n.l. generaal Nivelle over de noordelijke en noordoostelijke legers, generaal Sairrail over hot leger op den Balkan. Nivelle is bovendien balast met hot overleg met die génerale staven van do bondgenooten. Joffre is technisch raadsman van het oorlogs- oomitó. Een voordeelige aanhouding. Het Berlijnche Wolff-bureau publioeert een officieele mededeeling! van den volgenden in houd Eén onzer onderzeeërs bracht eenigen tijd geleden in de Noordelijke IJszee ten Oos ten van de Noordkaap het s.s. „Suchau" op van de Russische vrijwillige vloot. Het stoomschip was met oorlogsmateriaal geleren en bevond zich op weg van Amerika naar Archangel. Na dat de Russische scheepsofficieren als gevan genen aan boord wan den onderzeeër waren genomen en oen Duitsche zeeofficier met eenige onderofficieren dé leiding van het schip had overgenomen, werd dit, begeleid door de U-boot; naar een Duitsche haven gébracht. Hier bleek, dat het vaartuig het door de Rus sen bij het begin van den oorlog in de haven wan Wladiwostook in beslag gonomen stoom schip der HamburgAmerika-lijn „Spezia" was. De medcdeeling geeft een opsomming van de lading van liet stoomschip, die een waarde van vele millioenen vertegenwoordigde en o.a. be stond uit 100.000 1% c.M.-shrapnels, 75000 V/s c.M. springgranaten, 150.000 3.7 c.M. pa tronen, groote hce veel lied en onderdeeJen van granaten, 150.000 K.G. kruit, 40.000 K.G. zwart kruit, 127 30 c.M.-projoctielen, 150 cylinders met zuren, 1.930.000 K.G. lood in staven, zéven vracht-auto's, 200 balen zooileder, 500 féllen prikkeldraad en 0000 spoorstaven.- De vlucht van het Roemeensohe Koningspaar. Uit Sofia worden aan do Duitsche pera bij zonderheden medegedeeld omtrent do vlucht van het Roemeeneche koningspaar uit Boeka rest. Volgens diie berichten hadlden op den tweeden December Vliegers de stad met bom men bestookt. Er ontstond in de stad een pa niek, die haar hoogtepunt bereikte, toen de bewoners vernamen, dat de kanonnen des vijand» to,t op 30 en, 40 kilometer wan de stad insloegen. Dien dag ging het koninklijk echt paar reeds 's morgens vroeg op de vlucht. Om acht uur 's morgens stonden er zes groote automobielen voor de poort van het koninklijk paleis. De chauffeurs waren in dikke pelzen gehuld en de voorbijgangers die de auto's al dus reisvaardig zaglen staan, meenden, dat de Koning zich naar het front ging begeven. Een hoofdofficier, die bij de automobielen heen en weer wandelde, lette erop, dat de chauffeurs niet met elkandér spraken. Dezen wisten na melijk niet, waar ze heen meeaten en wie er zouden meegaan. IntUssohen werden op het binnenplein van het paleis groote vraehtauto- mobielèn met voorwerpen van waarde beladen. Om halfnegen verscheen de koninklijke lijf wacht, die zich rondom de auto's schaalde. Een afdeoling soldaten zette do straten die na,ar het paleis leiden af, zoovel voor voetgangers als voor rijtuigver keer. Precies om 9 uur ver scheen een gezelschap van omstreeks twin; tig persenen in zware polzen gehuld, die in de automobielen plaats namen. In 'den vooraten auto zaten "de vier vleugeladjudanten des K6- niihga, in do tweede de Koning en de Koningin. Het verdere gezelschap bestond uit zes dames en twaalf hoeren van het gevolg. De auto's roden de stad uit naar den grooten straatweg, een half uur later gevolgd door de vracht auto's. Zelfs de aan het hof dienst doende boogoro ambtenaren vernamen pas na het ver trek vau het koninklijke paar wat er gebeurd was. Ook dé militaire commandant van Boe karest wist niets van de vlucht af. Het bedreigde Braila. Een der voornaamste steden vlak achter bet tegenwoordig» Roemeensehe front is Braila, ■een zeer uitgeatrakt» stad, die vóór den oorlog echter slechts 50,000 inwoners telde. Ook Braila zal vermoedelijk spoedig in Duit sche handen vallen. De stad ligt op een plateau, 30 M. boven den Donau, een plateau, dlat dlicht bij den oever steil naar beneden naar de rivier afloopt. BraiLa geldt als do mooiste stad van Roemenië, na Boekarest. Terwijl de andere Rcemeenache provinciesteden niet veel meer dan armoedige plaatsjes zijn, met onooglijke huizen, zeer slécht plaveisel en zeer wanordélijk gebouwd, is Braila een geheel moderne, gced gieplavteid'e stad, die volgens een regelmatig plan aangelegd is. Ten tijde van den Krim-oorlog bevend zach .daar, waar Braila thans staat, oen uitgestrekte, kale vlakte, waarop een paar huizen stonden. Binnen een halve eeuw tijds beeft Braila zioh echter ontwikkeld tot de grootste uitvoerbaren van Roemende, en zelfs de bloei van Konstanza hooft aan de stad slechts weinig nadeol gedaan, want tegenwoordig kunnen ook de groote zee schepen tot voor Braila den Donau opvaren. Stoom- en zeilschepen, die uit de Zwarte Zee komen, lossen hun lading te Galatz, de invoer haven, maar te Braila worden graan en petro leum geladen. Langs dé geheele haven staan opslagplaatsen van graan en petroleumtanks. l>ie zulJen nu wel spoedig vernield moeten wérden. Door tusschenkomst van Z. H. den PauB. y.Lu.r^ew. lid x'aax don T)ixiba<thozi Iiijksdia^, schrijft aan dte „Gternmmia"Half Juni heeft iZ. H. de Pa.ua aan de oorlogvoerende mogend heden voorgesteld, om krijgsgevangenen die meer dan 18 maanden in krijgsgevangenschap verhoeren en vaders van ten mdnate drie kin deren zijn, in Zwitserland te internoeren. Op 2 November heb ik zelf in de vergadering van den Rijksdag uit naam van het aeutrum dat Voorstel ten warmste ondersteund. Nu ontvang ik, onder dagteekening van 23 December van het ministerie van oorlog het volgende antwoord: „Het ministerie van oorlog (afdeeling voor onderkom,en) heeft de eer u medle te doelen dat 100 krijgsgevangen Franselie huisvaders met ten minste drie kinderen, die meer dan 18 maanden in gevangenschap zijn, binnenkort in Zwitserland geïnterneerd zullen worden. Verwacht wordt dat van Fransche zijde wéder- keerig hetzelfde zal geschieden. Lang» diplo- matieken weg is aan Z. H. den Paus hiervan bericht gezonden." De U- en rnjjuoorlog. Een offioeel Dutsch bericht meldt: In No vember zijn 138 vijandelijke handelsvaartuigen van tezamen 314,500 ton bruto door oorloga- maatregeleu van de middellijken Verloren ga- gaan. Daarvan bvehoorden 244,500 ton aan dé Engelaehen. Buitendien zijn 63 neutrale han delsvaartuigen met 94,000 ton bruto wegens vervoer van contrabande naar den vijand tot zinken gebracht. In de vprige maand zijn dus tezamen 408,500 ton gekelderd. Sedert het bve- gin van den oorlog w daarmede dloor oorlogs maatregelen van de miiddelrijken den vijanden v)oor 3,636,500 ton aan scheepsruimste ontval len. Daarvan behoorden 2,794,500 ton aan Engélsohen. TIJDENS DE KERSTDA GEN In VVAEACH1JE. Een oorlogscorrespondent van dé „Voaaiache Ztg." schrijft uit Wal ach ije, dat in de strook van de Buzeu; waar hij zich omstreeks Kersttijd bevond, de donder van het geschut weerklinkt over de eindeleoze vlakte, die in het westen begrensd wordt door de uitlooper» van de Karpathen en gehooi vervuld ia van het krijg»- gédruisoli. Do troepen van Ealkenhayn hebben ontzaglijks moeilijkheden te oever,winnen, ten gevolge van do alechto _wegien en het ontbreken van behoorlijke kwartieren waar do troepen kunnen overnachten. Hét wyld uitgestrekt» land hooft hier maar óón enkelen straatweg, dia op dien naam kan aanspraak maken en wed van Buzeu over Ranmicu-Sarat naar Fosoa.nl loopt. Maar cok dio verkeert in een vorschrdk- kelijken toestand, nadat dé terugtrekkende Roc- meensoho en Russische troepen or langs zijn gegaan. Overigens .wordt 't uitgestrekte, dun bevolkte gebied slechts door veldwegen en üoinë zijwegen doorsneden. Dat onder die cm- stan,digheden de veUpoatdionst bijna ouover- kemenlijke naceielijkbeen heeft te overwinnen is duidelijk, en menigeen zal zijn Kerst-pakket wel later hebben gekregen dan de bedoeling was. Toch hebben de troepen nog het Kerstfeest gevierd. In de onbeschrijfelijk smerige derpen werden, te midden vain de dreuntng der kanon nen, Kerstboompjes geplant, om althans een herinnering san het huiselijk feest te hebben, te midden van bet verre land en van de groote troepen krijgsgevangenen, diie voortdurend wor den binnengebracht. De Roemenen zijn daarbij ver in dé minderheid. In plaat» van hun zware mutsen van lamsvol, ziet men in groot aantal cie grijze bontmutsen der Russen, meest piep jonge soldaten, wier taak was, dien bedreigden linkervleugel van het Russische front en den toegang tot Moldavië tegen den Duitschen ©P- marsoh te verdedigen. Juist op de Kerstdagen hebben deze troepen van den Czaar ten noor den van de Buzeu voeling gekregen met de Duitsche legermacht. Het weor is, na dagen van regen en nevel, opgeklaard; eenij heldere, zonnige dag ging den Kerstdag vooraf, die geen dag van vrede op aarde is, maar integen deel, juist door het heldere weer, een dag waar op de dender der kanonnen nog heviger dan andera dreunt. AFRIKA. Een vroeselijke scheepsbrand. De „Secoio" verneemt, uit Kairo, dat aan boord vau een grcot Engclsch schip, aldaar een hevige brand uitgebroken is, waardoor liet bijna totaal vernield werd, 21 inlanders zijn zwaar gewond en 80 verbrand. De eenmaal zoo bekende romanschrijf ster Willi ©limine von Hillern is te Hohen Aachau, overleden. Zij is 81 jaar oud geworden. De Koning van Saksen heeft ter gelegen heid van het Kerstfeest aan vier en vijftig met gevangenis gestraften genade geschonken. Naar de „Rjetsj" verneemt zou d© Russi sche opperbevelhebber grootvorst Nikolai Ni- koliajewitsch te Tiflis zwaar ziek zijn geworden. De Berlijnsohe v ooa r toen ij -hoo gesch ooi lieeft den Duitsehe kroonprins tot doctor me dici, nae vcterinarae honoris causa benoemd. Bij ecu treinbvotsing t» Gent in België werden een 10-tal spoorwegarbeiders ernstig gewond. De materieel© schade was groot. Uit Lugano wordt geseind, dat in de haven van Alexandria een groote vrachtboot met kostbare lading verbrand is. Bij den ondergang van do ï'insche stoom boot „Skiftet" zijn 196 passagiers verdronken. Hot schip zonk in enkele seconden. Te Membach, in België, dicht bij Eupen hebben de Duitsokers een houtzagerij ingericht, die 200 M3. boomen per dag verwerkt. De bekende Duitsche soc.-dem. journalist Franz Mehring is, volgens d© „Leips. Volk»- zentung." uit de verzekerde bewaring ontslagen. Z. D. H. Mgr. Lobbedey, bischop van Atrecht, tegenwoordig ook wel genoemd „oor- logsbissehop," is overleden. Volgens bericht uit Lugano zijn de Ita liaansche SpoorwegM.jjen. voornemens, nieuwe beperkingeu iu te voeren voor 't wegverkeer. ORANJEBOEK. Verschenen zijn, in den vorm van het Oranjeftoek, de Meclecleelingen van den Mi nister van Bnitenlandsche Zaken aan de Staten-Generaal, loopende van Juli—Decem ber 1916. Na de mededeeling van de mutaties in den di piiomatieken dienst en den oonsnlairen dienst, volgen hoofdstukken ovea- de: „Hou ding van de oorlogvoerende Zeemogendhe den ten opzichte van de neutrale handel en scheepvaart," over de bemoeilijking van de Nod. vis sober ijover de protesten ingediend bij Engeland als bij Duitsehland tegen de schending van het Nederlandsche luchtge bied door vdiegtuigen of zeppelins; het be schieten vanuit zeppelins, luchtschepen als anderszins van Nederl. schepen en voorts dat Nederland (gelijk reeds vroeger gemeld is) afwijkend beschikt heeft op het verzoek der Entente, regeeringen om voortaan duik- booten der oorlogvoerenden, voor welk ge bruik ook besteuid, niet mieer toe te laten in onzijdige wateren, reeden en havens. POSTPAKKETTEN NAAR DUITSCHLAND. De mededeeling van den directeur-gene raal der posterijen en telegraphic, opgeno men in de „Staatscourant", betreffende de verzending van postpakketten naar Duitseh land, schijnt tot velerlei misverstand aan leiding te hebben gegeven. Volgens ons verstrekte inlichtingen is op dit oogenhlik, noch bij het Dnitsohe consu laat, noch hij dé Duitsche legatie iets hekend van een wijziging van de voorwaarden waar op levensmiddelen van Nederjpndsohen bo dem gezonden kunnen worden aan Neder landers in Duitsehland. Naar bokend is, mo gen dez© zendingen, na bekomen vergunning, éénmaal in de zes weken geschieden tot een gewicht van ten hoogste 4. K.G. Alg. Böbld. „PIETAS" EN „UTRECHT." Wij vernemen, dat do heer en J. M. H. Thier en W. Bronkhorst, directeuren van de Le vensverzekering-Maatschappij „Piëtas", welke maatschappij onlangs is overgegaan bij de Levensverzekering Maatschappij „Utrecht," ingaande 1 Januari a.s. als zoodanig zullen aftreden, zoodat dan de directie alleen berust bij de heeren W. P. Ingenegeren Sr., mr. J. W. Verloop, W. P. Ingenegeren Jr., A. A. Nengerman en den secretaris der directie, don heer J. P. W. Bol. UITBREIDING DER FUSIE. In de Donderdag te Utrecht gehouden buiten gewone vergadering van aandeelhouders der Ned. Centraal Spoorweg-Maatsch. werd de directeur met algemeenè stemmen gemach tigd tot het aangaan van een overeenkomst mot de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, in verband met do samen werking der spoorwegmaatschappijen. HET BEZOEKEN VAN HERBERGEN. Do minister van binnenlandsche zaken heeft den volgenden brief tot de Ged. Staten in de onderscheidene provinciën gericht: In den laatsten tijd worden in tal van stre ken van ons land door jeugdige personen van 13 tot .16 jaar veel geld verdiend, dat zij, naar mij wordt medegedeeld, voor, een groot deel in bierhuizen verteren. Dat zulks in velerlei opzicht valt af te keuren, beloe.t geen betoog. Ik heb daarom do eer uw college te ver zoeken de aandacht van de gemeentebesturen in uw provincie op het bedoe'dc kwaad te vestigen, met verzoek, om, indien daartoe aanleiding bestaat, hun medewerking te ver- leenen om door een verordening krachtens artikel 135 der Gemeentewet het bezoeken van herbergen door jeugdige .personen zoo veel mogelijk liegen te gaan. Auteurs:-:* vwo.- r lmmleu. KATHEDRALE KERK ST. BAVO. Leidsche Vaart. ZONDAG, de II.H. Missen om 6 u r, 8 en 9 uur en om half 11 de Hoogmis. Geen Catechismus. Half 7 Lof met grcelc en den Lofzang „Te Deum" tot sluLing van het jaar. MAANDAG, fees,dag van de Besnijdenis van O, II. J. O. Te vieren als Zondig. De H.H. Missen als op Zondag. Geen Lof, maar om half 3 Rozenhoedje bij de Kribbe. Parochiekerk van den H. Joseph. ZONDAG, de stille H. H. Missen te 7 uur en te lialf 9. Te half 11 de Hoogmis, 1 uur leering; half 5 Congr.; 7 uur Plechtig Lof met preek en de lofzang Te Deum tot slui ting van het jaar. MAANDAG, Feest der Besnijdenis O. H. te vieren als Zondag. De H.H. Missen als op Zondag; 's avonds te 7 uur Lof met Ro zenhoedje. DLNSDAG, 7 uur Congregatie. Parochiekerk van den H. Antonius v. Padua ZONDAG, te 12 uur Catechismus, 's Mid dags van 57 uur gelegenheid om te biech ten. Te 7 uur Plechtig Lof, Predikatie en de Lofzang „Te Deum" om God te bedanken voor de weldaden welke Hij ons in het af- geloopen jaar heeft geschonken. MAANDAG, Nieuwjaarsdag, feest der Be snijdenis Onzes Heeren, te vieren als Zondag De H.H. Missen te half 6, 7 uur en half 9 Te half 11 de Hoogmis, 's Namiddags te ha f 4 de Vespers en Rozenhoedje. DINSDAG, te half 8 en 8 uur de H.H. Missen voor Mej. Anna, Elisabeth de Bruin, geb. Busé, als lid der Broederschap van do H. Kruisweg. Te 8 uur gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius. 's Avonds te half 8 Lof ter eere van den II. Antonius en ver gadering der Broederschap. Kerk van liet Allerheiligste Hart. ZONDAG, te 9 uur de stille H. Mis, te half 11 de Hoogmis, onder de H.H. Missen Predikatie, 's namiddags te 4 uur plechtig Lof en Rozenhoedje waarna de lofzang Te Deum. MAANDAG, Feest der Besnijdenis O. H. J. O., te vieren als Zondag, te 9 uur de stillo H. Mis, te half 11 de Hoogmis; on der de H.H. Missen Predikatie, vóór de Hoog mis de Lofzang Veni Creator; 4 uur Lof. DINSDAG, te half 8 gezongen II. Mis ter eere van den II. Antonius, het H. Sacrament blijft ter aanbidding uitgesteld tot na de II, Mis van 9 uur; 7 uur Lof; Pïirochiekerk Spoarns. ZONDAG, de H.H. Missen te half 6, 7 en 9 r.ur. Half 11 de Hoogmis. Te 12 uur Cate chismus voor de meisjes, te 1 uur voor de jongens, 's Avonds 7 uur Lof met preek en Lofzang „Te Deum" tot godsdienstige slui ting van het oude jaar. MAANDAG, Feestdag van 's Heeren Be snijdenis, eerste dag van het Nieuwe jaar; te vieren als Zondag; de H.H. Missen als op Zondag; 's avonds 7 uur Lof. Aartsbroederschap van de H. Familie. MAANDAG, Besnijdenis des Heeren, te verdienen eene aflaat van 30 jaar en 30 quadr. ZATERDAG, H.H. Driekoningen, te ver dienen eene aflaat van 30 jaar en 80 quadr. De vergadering wordt iederen Zondag te hall gehouden in de parochiekerk aan het Spaarne. Vóór de vergadering bestaat cr gelegenheid zich op te geven als lid der H. Familie en van „Voor Eer en Deugd." Parochiekerk van de H. H. Elisa' (h en Barbara (Schoterkeartier). ZONDAG, de H.H. Missen te half 0, kwart ,over 7, 9 uur en half 11 de Hoogmis, 12 en 1 uur Catechismus, half 7 Lof met predikatie. Gelegenheid tot biechten van 5 uur tot het Lof on ua het Lof zoolang er achtereenvol gens biechtelingen zullen zijn. MAANDAG, feesidag van 's Heeren Besnij denis, te vieren als Zondag. De H.H. Missen als op Zondag, te half 7 Lof. D1NSD|AG, kwart over 8 en 9 uur H.H. Missen voor de overleden familie en tot in tentie dergenen, die in de bus voor de ,ge- loovige zielen geofferd hebben. Ten half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. ist Jan, Anistcrdainstrant. ZONDAG, 7 en half 9 de stille H.H. Missen, half 11 de Hoogmis; geen catechismus; van 6 uur af gelegenheid om te biechten; 7 uur Lof met predicatie en Te Deum. MAANDAG, 7 en half 9 de stille H.H. Mis sen, half 11 de Hoogmis. DINSDAG-avond te half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. HEEMSTEDE. ZONDAG, 7 uur en half 9 stille H.H. Mis sen, 10 uur Hoogmis, 3 uur Vespers, 6 uur Lof. MAANDAG, Nieuwjaar, feest der Besnij denis O. te vieren als op Zondag; do H.H. Missen als op Zondag; 's avonds 6 uur Lof. OVERVEEN. ZONDAO, de ie H. Mis te 7 uur. de 2de te half negen, de Hoogmis te 10 uur, te 3 uur de Vespers, te 7 uur Lof met feestpredicatie en den Lofzang Te Deum. MAANDAG, de H.H. Missen als op Zondag. Te 10 uur de Lofzang „Veni Creator" waarna de Hoogmis met predikatie. Te 3 uur de Vespers. e SCHOTEN (St. Bavo.) ZONDAG, om half 8 de Vroegmis en om 10 uur de Hoogmis. Geen Catechismus. Van 5—8 uur biechtgelegenheid. Om half 7 Lof met predikatie en „Te Deum". MAANDAG, de H.H. Missen als op Zon« dag. Geen Catechismus, 's Middags om 3 uur

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5