NAGEKOMEN BERICHTEN Van hedenmorgen BiüüEliLAND KERKBEKICHTËN SHIRT EH WEB&TmMEU UIT Dfc PROVINCIE STUeSüiElllfS aan de vlaggen der geallieerden; amnestie van alle gearresteerde Venezelisten; schade loosstelling van alle eigendommen, welke op 1 en 2 December vernield werden, waaronder ook voor de persen der Venezelistische bla den. Het herstel van het beheer van de spoor lijnen wordt besproken door de vertegenwoor digers der entente en de regeering om het de irieksche autoriteiten minder moeilijk te ma ten. Verder wordt geëischt: Overbrenging ,?an de Pelaponesus van alle troepen, wapens, munitie, behalve wat strikt noodig is voor rolitie-doeleinden. De nota voegt er aan toe: militaire nood zakelijk!. eii kan de entente noodzaken troe len te landen in itea om overgebracht te ivorden naar Saloniki. De nota is geteekend alleen door de be- ichermeude mogendheden Engeland, Frank- 'ijk en Rusland. De Italiaansclie gezant ver klaarde zich solidair. Engeland's vertegenwoordiger te Saloniki. LONDEN, 1 Jan. Let ministerie van bui- •ealandsehe zaken deelt mede, dat graaf Gran ville, geza itscliapsraad te Parijs, benoemd is ot vertegenwoordiger van de Engelsche re geering van Venizelos te Saloniki, met den itel van diplomatiek agent. DEN HAAG, BERN OF MADRID?.... PARIJ»3, 2 Jan. (Part.) Een telegram uit üadrid zegt, dat de Spaausche Regeering de juistheid ontkent van het gerucht, volgens netwelk Spanje zou hebben voorgesteld, dat 'e vredesconferentie te Madrid zou plaats •lebben. PORTUGEESCHE TROEPEN. PARUS, 2 Jan. (Part.) Uit Lissabon wordt gemeld, dat de twee divisies Portugeesche roepen, die eerstdaags naar het front zullen vertrekken, aangevoerd zullen worden door Generaal Tamagnini de Abreu. OVERSTROOMINGEN IN ZWITSERLAND. BASEL, 2 Jan. (Part.) Naar bericht wordt hebben overstroomingen plaats gehad bij Joudon en Schwarzenburg, alwaar de wegen, nenen en Laupen, waardoor de vlakte over <ene zekere lengte onbegaanbaar werden. .Verder is de Lauterbach buiten hare oevers getreden alsmede de Sarina tusschen Guem- i'ie resp. naar Rossenges en Bern leiden, over etroomd en groote schade aangericht werd. In een der nachten van de vorige week werd het station bij Rougemont overstroomd, vaardoor verscheidene gebouwen werden be dreigd. Na een arbeid van eenige uren was het gevaar echter afgewend. DUITSCHLAND. Een spoorwegongeluk Zaterdagavond heelt op de lijn Bergedorf- Geesthaoht een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Een leege trein liep met volle xracht op een met ongeveer 400 personen, voornamelijk fabriekarbeiders bezetten brein, zoodat de locomotief en de eerste wa gens kaarsrecht in de hoogte sprongen. 6 of T personen zijn gedood, 18 of 20 zwaar ge wond en 70 a 80 licht gewond. AMERIKA. Per vliegmachine over den Atlar.t'schen Oceaan. Binnenkort zal getracht worden in een vliegtuig, dat vier personen bevatten kan, ien Atlantischen oceaan over te steken en wel door luitenant Kyil Nyegaeerd, een Noor, die naar men zegt, tot het Fransdhe vliegercorps heeft behoord, en kapitein Hu- go Sunstedt van de Zweedsehe marine. Beiden zijn in New-York aangekomen en hebben verklaard van plan te zijn hun vlucht over den oceaan vroeg in de lente te aan vaarden. Berichten in drie regels. De Engelsche regeering heeft ook het aeheer over de Iersche spoorwegen van he den af op zich genomen. In Noord Queensland hebben groote overstroomingen plaats gehad. ,Te Clermont rijn 100 personen verdronken. Bij een brand in het krankzinnigenge- iticht Saint Ferdinand (in Canada) bij Me- gantic zijn ,46 vrouwen omgekomen. Koning Karei en Koningin Zita en de aartshertogen hebben Zaterdag, na afloop der plechtigheden, Boedapest weer verlaten. Frank Penn, een bekend Engelsch cric keter. die als batsman zijn lauweren verdien de, is Dinsdag 1.1., 65 jaar oud, overleden. De „Herald" verneemt uit New-York, dat Generaal Villa zich meester heeft ge maakt van San Luis de Potosi in Mexico. .Uit Stockholm wordt geseind, dat de eerste Scandinavische handeisconferentie te Stockholm zal worden gehouden op 26 Jan. Volgens een Engelsch bericht zouden de Duitsche luchtschepen (Zeppelins) van het laatste type ongeveer f 3.168.000 kosten. Raaymakers, te Overveen, oud-secretaris-generaal der Rijksverzekeringsbank. IN NEDERLAND STUDEERENDE BELGEN. Naar aanleiding van het bericht dat de jong;e Belgen, die de colleges der Utreehtsche Universi teit volgen en er diploma's veroveren, op de be krachtiging daarvan door de Belgische overhe den na den oorlog mogen rekenen, deelt men ons van Belgische zijde mede, dat de Belgische Re geering inderdaad de noodige maatregelen zal voorstellen tot bekrachtiging van de studies in de neutrale of geallieerde landen, afgelegd door jongelieden, die zich aan hunne militaire ver plichtingen onderworpen hebben. Een Besluit-Wet van 1 Maart 1915, toepas selijk gemaakt op de in Nederland vertoevende Belgen op 6 November 1915, behelst den ver plichten oproep der jongelingen van 18 tot 25 jaar. Bijgevolg hebben alleen de jongelingen, door de bevoegde Belgische commissies tot mili tairen dienst ongeschikt verklaard, de zekerheid dat hun diploma's door de Belgische Kamers zuilen bekrachtigd worden. EEN NIEUWE BRITSCHE GEZANT TE 's-GRAVENHAGE. Men schrijft ons uit Liverpool: De Lonlen- sche correspondent van "de „Liverpool Post" bericht, dat binnenkort eene belangrijke di plomatieke verandering zal worden medege deeld: namelijk dat Sir Walter Towiey als Britsch gezant bij het Nederlandsch Hof Sir Alan Johnstone zal opvolgen. Sir Towiey is pas te Teheran geweest, maar had vooraf langdurige ondervinding van Eu- ropeesche diplomaten opgedaan. Hij oegon zijn loopbaan te Parijs en bracht kort daar na zijn eerste bezoek aan Perzië, maar drie jaren later was hij weder in Parijs terug, terwijl hij later naar Boekarest, Lissabon en Berlijn ging; alwaar hij twee jaren door bracht en vervolgens naar Rome. Hij is ook in Peking, Konstantinopel, Was hington en Buenos Ayres geweest. UIT DE STAATSCOURANT. Rijkstuchtwezen. Bij Kon. Besl. is benoemd met 1 Jan. 1917, tot lid, tevens voorzitter, van het algemeene college van toezicht, bijstand en advies voor het Rijkstucht- en Opvoedingswezen, nr. H. C. Dresselhuys, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, wonende te 's-Qra- yenhage. Notarissen. Bij Kon. Besl. is benoemd met 2 Jan. 1917, tot notaris binnen het arrond. s-Gravenhage, standplaats de gemeente Delft, nr. Ph. B. Libourel, cand. notaris, adv. en proc. tevens privaat docent voor het notariaat en het fiscaal recht aan de Rijksuniversiteit te Leiden; s benoemd tot notaris binnen het arrond. Utrecht, ter standplaats de gemeente Utrecht, D. E. Huender, cand.-notaris te Zeist. Bij Kon. Besluit is: lo. aan A. C. A. van Vuuren, te 's-Graven- aage, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend 'Js lid van den Raad van Toezicht op <je Onge vallenverzekering, met dankbetuiging vóór de als 'id van dien Raad bewezen diensten; 2c, benoemd tot lid van dien Raad, P. J. Plotseling doodgebleven. Te Kruisland bij Roosendaal Rad Zondag eea treffend "s'e f- geval plaats. De 79-jarige V. was (er Hoogmis gegaan en begaf z ch daar na n ar de.f bar-', uier om zich te laten s heren. Daar gekomen nam hij in den sloel plaats, zonder dat iets bijzonders aan den man te zien was. Wie be schrijft echter den schrik van den barbier, toen hij den man Vilde inzeep en en dezen dood in don stoel vond. Noodlottig schot. Te Jone, gem. Giet hoorn was Zaterdag jde jager Miggels met zijn zoon per punter op de gansenjacht ge gaan. Terwijl de oude Miggels op een koppel ganzen aanlegde, ging zijn zoon, die zrch in bukkende houding vóór hem bevond, plotse ling overeind staan, met het noodlottige ge volg, dat hij het geheeie schot zware ganzen- hagel in het hooid kreeg;. De ongelukkige was terstond dood. Een Nederlandsche torpedojager ge strand. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is ten noorden van het budstrand te Vlissingen een torpedojager tegen de kust opgevaren. De boot kwam op de steenen van een paar paalhoofden terecht en werd ernstig beschadigd. Getracht zal worden het schip af te brengen bij hoog; water. De bemanning heeft, 'angstige oosre-nbu'.cken doorgemaakt. Ben der matrozen is zwemmen de met eén lijn naar de kust gegaan en heeft het zoo zijn mede-opvarenden mogelijk gemaakt zich te redden, daar men bang was voor erger ongelukken. Een sergeant had de tegenwoordigheid van geest om, toen hij de stranding zag aanko men, de pistolen van de torpedo's af te nemen, daar hij voor ontploffingen vreesde. Gisteren is men van militaire Zijde bezig geweest met het weghalen 'der torpedo's en andere zaken van het schip, Een staking. Bij de firma Kreymborg en Linde te Enschedé staakten 61 cartonnagewerksters wegens een geschil over het Arbeidscontract. Doodgeschoten. Door een ongeluk toet een jachtgeweer is te 'Kollum de 8-jarige A. B. doodgeschoten. In kokend© melk gevallen. Te Egmond aan Zee had de koloniekueclit K. het onge luk in een met kokende melk gevuld bassin te vallen. Uit angst sprong de man toen in een tobbe met water. In zorgwekkenden toe stand werd hij daaruit gehaald en in het koloniehuis Kerdijk opgenomen, waar hem de eerste geneeskundige hulp verleend werd. Plotseling krankzinnig. Men toeldt uit Utrecht: Zaterdagmiddag werd de kazerne der veldartillerie in rep en roer, gebracht door vreemde handelingen van een korpo raal van den landstorm. De ongelukkige, die plotseling waanzinnig werd, klom met zijn geweer gewapend boven op het hooge dak der kazerne en liep in een snel tempo daar rond. Hij smeet zijn geweer weg, dat aan stukken op den grond terecht kwam. Een vijftal soldaten mocht het gelukken den on gelukkige vast te grijpen en in veiligheid te brengen. D© moord te Oss. Zaterdagmorgen is door de marechaussee te Oss gevankelijk naar 's Bosch getransporteerd zekere St. on der verdenking den lagen sluipmoord j.l. Woensdagochtend op den veekoopman Mari- nus van Heesch in de Heihoekstraat te Oss gepleegd te hebben. De verdachte ia ongeveer ,40 jaren oud, gehuwd, vader van zeven jeugdige kinde ren, uit Rucphen geboortig, vroeger bosch wachter te Tilburg en sinds een tiental ja ren gemeenteveldwachter te Oss. Uit deze laatste betrekking had hij echter onlangs op zijn verzoek per 1 Januari ontslag gekregen. Oplichting bij grondspeculaties. Een kas sier, die te Amsterdam zijn kantoor had maar te Nijmegen woonde, heeft bij de po litie aangifte gedaan, dat hij het slachtoffer was geworden van een combinatie, die zich toelegde op valsche speculatie in grond. Hij deelde mede, wie in deze combinatie betrok ken waren, met het gevolg, dat eenige ar restaties .werden gedaan. Een der „bouwspe- culanten" werd ter beschikking van den of ficier van justitie gesteld, een ander, die ziek thuis lag, kreeg een politieagent lals post voor de deur, terwijl een Iderde, vroeger ver bonden aan de spoorwegmaatschappijen, na zijn aanhouding, met het oog op zijn gezond heidstoestand, naar het iWilhelmina-Gasthuis vervoerd moest worden. Uit het onderzoek, dat ö'e politie instelde, was gebleken, dat genoemde combinatie aan den kassier voorgespiegeld had, dat zij met hem een stuk grond kon koopen langs een der spoorlijnen,*in de onmiddellijke nabijheid der stad, welk terrein zeer in waarde zou stijgen, in verband met een plan tot uitbrei ding van het spoornet. De grond zou wel driemaal zijn waarde verkrijgen en er zou dus veel geld mee te verdienen zijn. De kassier moest echter f 120.000 storten bij genoemde drie heeren, dan zouden dezen zor gen het recht van voorkeur op de gronden te krijgen. Ten einde de juistheid van hun beweringen, ten opzichte van de groote waar de der gronden in de toekomst, te staven, lieten de heeren den kassier allerlei kaarten en papieren zien, zoodat deze meende een goede speculatie te zullen doen. Later bleek echter, dat de bewuste spoorwegmaatschappij zich niet zou uitbreiden op het bedoelde ter rein, en dat de gronden, waarvan de com binatie zich nog niet eens den eigendom ver zekerd had, slechts het derde gedeelte waard waren van de aan den kassier opgegeven waarde. Hij was echter zijn gestorte som kwijt, en deed daarop bij de politie aangifte, wegens oplichting. De justitie heeft later een der gearres teerde grondspeeulanten weer op vrije voeten gesteld. De bewakingspost der politie bij den anderen verdachte, die in zijn woning- ziek lag, is ook opgeheven. ZATERDAG, half 6, 7 uur half 9 de stille H.H. Missen; half 11 de Hoogmis; geen ca techismus'; van 4 tot half 10 gelegenheid om te biechten; om half 8 Lof met Rozenhoedje. Gedurende deze week de catechismus vol gens gewoonte. Woensdag- en Vrijdagmorgen wordt de kerk om 6 uur geopend; en kwart over zes de H. Communie uitgereikt. Aufeursrt voorbehouden. KATHEDRALE KERK ST. BAVO. Leidsche Vaart. DONDERDAG, 's avonds van 6 tot half 8 gelegenheid om te biechten. VRIJDAG, lste Vrijdag der maand, bijzon- dor toegewijd aan de vereering van het H. Hart en tevens dag van aanbidding. Om. 8 uur gezongen H. Mis iu de Safcr<j»n. kapel voor do levende leden vande vëFéeniging' der Eeuwigd. Aanb. Na deze H. Mis Korte Acte van Eereboete. Het H. Sacr. blijft ter aanbidding uitgesteld tot 11 uur en 'e mid dags van 8 tot 4 uur. Kwart over 3 luide aanbidding. ZATERDAG, feestdag van Driekoningen. Te vieren als Zondag. De H.H. Missen als op Zondag, 's Avonds 7 uur Lof met Rozenhoedje. A.s. Zondag, lste Zondag der maand. Parochiekerk van den H. Joseph. DONDERDAG, van 68 uur gelegenheid om te biechten; te half 8 Lof met gebeden voor den vrede. VRIiJDAG, le .Vrijdag bijz. foegewijd aan de vereering van Jezus Goddelijk Hart. De H.H. Missen te 6, 7, 8 en half 9. Te 7 uur gez. H. Mis. Na den middag van 68 uur gelegenheid om te biechten en te half 8 Lof met acte van eerherstel. ZATERDAG, Hoogfeest van Driekoningen te vieren als Zondag; 's avonds te half 8 Lof met gebeden voor den vrede. Van 6 uur tot aan het Lof gelegenheid om te biechten. DONDERDAG, te 7 uur, hall' 8 en 8 uur de H.H. Missen voor Mej. Maria Zonnevelt, gob. Dumeveidt, ais lid der Broederschap „Haarl, Process ie naar Keveiaar." -b Avonds van e8 -uur gelegenheid om te biechten. VRUDAG, lste Vrijdag der maand, bijzom der toegewijd aan liet Allerh. Hart van Jezus. Te 8 uur gezongen H. Mis. 's Avonds van 6—8 uur gelegenheid om te biechten. Te half 8 Lof, Predikatie en Acte van Eere boete. ZATERDAG, Hoogfeest van de Aanbid- bidding der Wijzen of Driekoningen, te vie ren als Zondag. De. H.H. Missen te half 6, 7 uur en half 9. Te half 11 plechtige Hoog mis. 's Avonds te 7 uur plechtig Lof en Feest predikatie. Kerk van het Allerheiligste Hart. DONDERDAG, 's avonds van 68 uur ge legenheid om te biechten. VRIJDAG, ,1e der maand, te verdienen volle aflaat, het H. Sacrament blijft ter aan bidding uitgesteld van ,7 uur tot half 10; te half 8 gezongen H. Mis ter eere Van het Hart; '6 avonds ,7 uur Lof en acte van Eer boete. 'ZATERDAG, Hoogfeest van de Aanbid ding der Wijzen of Driekoningen, te vieren als Zondag, te zeven uur de stille H. Mis, te negen uur de Hoogmis, te |7 uur Lof en Rozenhoedje; van uur tot half 10 gelegen heid om te biechten. In de .week de H. H. Missen te half 8 en 9 uur. Parochiekerk Spaarne. WOENSDAG, 's avonds half 8 uur Lof. DONDERDAG, te half 10 H. Mis in de kapel van het Kerkhof. VRIJDAG, eerste Vrijdag van de maand; te 8 uur gezongen H. Mis van eerherstel; s avonds half 8 Lof niet Litanie ter eere van het Goddelijk Hart en Acte van Eere- bcete. ZATERDAG, feestdag van H. Driekonin gen, te vieren als Zondag; de HH. Missen als op Zondag; 's avonds 7 uur Lof. Parochiekerk van de H. H. Elisa' - th en Barbara (Schoterknnrtier). DONDERDAG, ten half 10 H. Mis en pre dikatie op. het Kerkhof St. Barbara, 's Avonds iialf 8 Lof ter eere van het AL- lerh. Sacrament. Van 78 uur gelegenheid om te biechten. VRIJDAG, lste Vrijdag ter eere van het Goddelijk Hart. .Ten half 8 uur Lof met eereboete, ,Van 6—8 uur gelegenheid om te biechten. ZATERDAG, Hoogfeest van Driekoningen, te vieren als Zondag. De H.H. Missen als op Zondag. Ten half 7 uur Lof. Gelegenheid tot biechten van 6 uur tot het Lof en na het Lof zoolang er ach tereenvolgens biechtelingen zullen zijn, St. Tan, Amsfcerdamstraat. DONDERDAG-avond van 6 uur af gele genheid om te biechten; half 8 Lof ter eere van het H. Sacrament. VRIJDAG, te half 8 de H. Mis ter eere van het H. Hart van Jesus tot bekeering der zondaren; van half 5 tot half 6 gelegenheid om te biechten voor de kinderen; 's avonds half 8 Lof ter eere van het Hart met Acte van Toewijding; 's avonds van 6 nur af gelegenheid om te biechten. DE UITSLAGEN van Zondag zijn: Westelijke lste klasse. Den Haag: QuickII.F.C. 21 Rotterdam: V.O.C.D.F.C. 2—2 Ajax AZ.V.V. U—0 2de klasse: Dordrecht: DórdreclitV.U.C. 21 Rotterdam: Fe'ijenoordD.H.C. 80 Amsterdam: Y.V.A.'t Gooi afgekeurd. 3de klasse: Amsterdam: Willi. VooruitH.S.V. 161 Om het Zilveren-Doel. H.B.S.—H.V.V. 0—2 BINNENLAND. DE GROEPSVERTEGENWOORDIGING. De groepsverteigenwoordiging H. Y. S. M. heeft ingaande 1 Januari 1917 opgehouden te bestaan en Zijn de groepswertegenwoordigers mót .iijgapg van denzelfden datum van hun ne functie ontheven. BÜURTETOESLAG. De Directie der H. Y. S. M. heeft goedge vonden te bepalen, dat het personeel voor 1917 d en vel f den duurtetoeslag zal ontvangen, als voor 1916 werd toegekend. DE FUSIE. Als gevolg van de fusie H.S.M., SjS. N.C-S. is de heer Jhr. J. A. Kretschmar van Veen, directeur-generaal der Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen, met ingang van 1 Januari 1917 tevens benoemd tot di recteur H. Y. S. M. naast de beide tegenwoor dige directeuren. OVERSTROOMINGEN. WELTEVREDEN. (Part .Tel) De Maros rivier is buiten hare oevers getreden en heeft geweldige overstroomingen veroorzaakt. STIJGENDE VISCHVERKOOP. De omzet van bet geheeie jaar 1916 heeft in de Rijksvischhal te IJmuiden niet minder dan rond 36 millioen gulden bedragen, wat een nooit gekend cijfer vormt. De hoogste omzet was tot heden 17 millioen. EEN MOORD. Hedennacht is de 20-jarige T. van Bergens Qosterveld, terwijl hij ziek op weg van Em- mercoinpascum naar huis begaf, op straat hoogstwaarschijnlijk met een militair geweer gebeurd is. De dader is tot heden onbekend. VERGAAN? De IJmuider stoomtrawler „Walvisoh", welke beden 15 dagen nit is, is nog niet te ruggekeerd. In visscherijkringen wordt gevreesd dat het schip vergaan is. Het had voor 14 dagen steenkolen en proviand aan boord. BLOEM ENDAAL. Jubileum. Zooala wij reeds vroeger meld den is het vandaag 25 jaar geleden dat de Verdienstelijk© agent van politie le klas J. de Vries te Overveen vóór 25 jaar in dezè gemeente ajs veldwachter in dienst trad. Het feest werd hartelijk en feestelijk her- idEcht en buitengewone belangstelling mocht de heer de Vries ondervinden. Een welverdiende huldiging, waarover mor gen meer. f Een afscheid. Zaterdagmorgen kwam het personeel van de Kennemer Electricitelt Mij. bijeen, om afscheid te nemen van den heer E. W. baron van Tuyll van Serooskerken ge delegeerd commissaris der Maatschappij die de K. E. M. gaat verlaten. De directeur, de heer F. A. Smit Kleine, sprak namens het personeel den vertrekken de toe, en deed uitkomen hoe pijnlijk een ieder getroffen was door zijn vertrek. Onder aanbieding van een zilveren jardi- nière met inscriptie, als aandenken aan zijn Werkzaamheid ten behoeve der K. E. M., nam het personeel afscheid van den heer Van Tuyll. EEN BELANGRIJKE LITURGISCHE TENTOONSTELLING. Morgen, Woensdag 3 Januari, wordt hier zooals men door een advertentie reeds kon ver nemen door de Liturgisthe Vereeniging in dit Bisdom, een tentoonstelling georganiseerd van de ingezonden ontwerpen voor de studie prijsvraag, door die vereeniging uitgeschreven voor een Hoofdaltaar, ontworpen en uit te voeren naar de strengste eischen van onze schoone Liturgie. Deze tentoonstelling, die gehouden wordt in het getrouw der St. Jozefsgezellenvereeniging aan de Jansstraat 59, moet van deze plaats uit met een hartig woordje aanbevolen worden, omdat ze van veel belang is. En als het nog niet zou zijn, dat de expositie aandacht en druk bezoek verdient om de vele uitingen van zuivere kunst en echt-liturgisch schoon, die ze te aanschouwen geeft, dan is er voor de Haarlemsche katholieken nog een extra-reden, die hen tot daadwerkelijke sympathiebetuiging met dit mooie werk van de ijverige L. V. moet aansporen. En wel, omdat Haarlem de eer geniet, van de eerste stad te zijn, die deze kostelijke collectie ontvangt. Het eerst is ze geëxposeerd op hei seminarie War mond, waar o. m. Mgr. Cal lier haar met veel belangstelling bezichtigde, toen Z. «D. H. daar toefde voor de diaken-wijdingen. De tentoonstelling is geopend van 1012 en van 25 uur; dat is, met elkaar, dus slechts 5 uur. De gelegenheid om iets moois te zien is du» even kort als schoon! Wij vernemen, dat de expositie vervolgens naaf 1 Hageveld zal gaan, en daarna achtereenvolgens gehouden wordt te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. INBRAAK. Het nieuwe jaar is ingezet met een in braak, waarbij „men" nogal brutaal te werk is gegaan. De machinist van de Sodaf.ibriek aan den Spaarndammerweg zag hedenmorgen, om 10 min. over half zes, toen hij naar zijn arbeid ging, dat er licht brandde in het gebouw; hij hoorde bovendien geraas in het kantoor. De man waarschuwde telefonisch de politie die dadelijk een onderzoek instelde Het bl ek dat ongenoode gasten (of Cv gen de gast) zich toegang had(den) verschaft tot liet fabrieksgebouw. Men gebruikte daartoe het Hofje daar in de buurt voor toegangsweg, en verbrijzelde eenige glasruiten van Let gebouw der sodafabriek. Al'es is doorzeilt, en doorsnuffeld, doch er wordt n ets ve-mist.jl Men heeft getracht de brandkast te forceeren, l en maakte daartoe gebruik van houwee'en I en ijzeren materialen uit de fabriek. Het onderzoek der politie is in vol'en "eng. MISHANDELING En BEROOVING. Gisterenavond om half 12 is de 2 - arice varensgezel G. v. W. in een ta p r o do Botermarkt mishandeld door een onbeke d persoon, die hem twee messteken in de rech terhand toebracht. De verwonde werd iuea door een toeval getroffen en vermiste, toen hij) bij kwam, z'n portemonnaie met een in houd" van ruim f 70 gulden 1 Een sLcht jaar- begin 1 f FAILLISSEMENTEN. In het jaar 1916 zijn door de Arrondissements- Rechtbank alhier uitgesproken 73 faillissemen ten, in het vorig jaar bedroeg dat aantal 99, over de verschillende kantons verdeeld was het aan tal; in de gemeente Haarlem 23, in de overige gemeenten van het kanton Haarlem 19, in het kanton Haarlemmermeer 20, in het kanton Zaan dam 7, in het kanton Purmerend 4. GERED. De 18-jarige hulpbrievenbesteller M. G« uit de Oranjestraat 209, heeft Maandagmid dag een flinke daad verricht, door een on bekend 10-jarig ventje, dat in de Leidsche- vaart was geraakt, tijdig op het droge en in véiligheïd te brengen. G. 6prong daar toe gekleed te water. Da's een beter be gin van een nieuwjaar 1 NOODLOTTIGE SPOED. Een 17-jarige Haarlemmer is gisteravond na 12 uur met een gebroken linkerarm pel brancard naar het Gasthuis gebracht. Hij had op het station Hillegom in een reeds in beweging zijnden trein willen stappen, was gevallen, en raakte onder den trein, die z'n linkerarm verbrijzelde. Met een nood verband werd hij door den trein opgeno- men en hier op het perron afgezet; de chef zorgde voor verdere opname in het zieken- huis. 'T BLIJFT OPP. De winkelier R. in de S-Saenred - nat is tot de ontdekking gekomen dat een geld- bakje met een gelukkig klein, bedrag uit! zijn 'toonbanklade verdwenen is. BRAND. Maandagavond om lü minuten voor 7 werd. brand gealarmeerd. In de hov "v kamer van perceel 8 aan de Korte Wijngaardstraat hingen benige sokken te drogen boven de kachel, die terwijl dé bewoners afwezig waren 8)> het gevaarlijke stuk huïsra-Ü vielen, met het noodlottig gevolg, cHt ze in brand vlogen. Het vuur plantte zich lustig voort langs een houten schoorsteen, het be hang, en het leek net een flink brandje te worden, toen de brandweer met. tve--- sissende waterstralen het vuur kwam bestrijden. Bin-, nen een minimum van tijd waren de spuit gasten meester van het terrein. De staf, die aanwezig was, kon constateeren, dat da brandweer, „au grand complet" present, nog. steeds voor haar taak berekend is. De kamer is gedeeltelijk uitgebrand. De inboedel is ver- zekerd SCHIETWEDSTRIJD, De Schietvereeniging „Generaal Joubert' te Overveen houdt van 6 tot 30 Januari na tionale wedstrijden ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan. De wedstrijd is verdeeld in: A. Korpswedstrijd Te vijftallen. B. Korps- wedstrijd 2e vijftallen. C. Personeele wed strijd. D. Eerewedstrijd. E. 10) schoots mees- terkaart. F. Vrije baan wedstrijd. G. OartonSf wedstrijd. Verschillende mooie prijzen zijn uitgeloofd. APOTHEKERS. Met ingang; van het nieuwe jaar is eeii nieuwe regeling van den apotheekdienst id werking getreden. Deze bevat aanduiding van de o oUieV-rr, waarin op werkdagen gedurende den nacht! (van 9 uur 'savonds tot den volgenden mor», gen 8 uur)en op Zon- en Feestdagen genees-, middelen worden verstrekt. NIEUWJAARSRECEPTIE. Gisteren, Nieuwjaarsdag, had bij Z. D. H. den Bisschop de jaarlijksche Nieuwjaarsrecep-j tie plaats, die zoowel door leeken als Cees'e ij ken zeer druk bezocht was. SPOORWEGDIEFSTAL. De opticien W. uit de Koningstraat heeft uit Solingen, per H. Y. S. M., een kist met fijne staaDwaren ontvangen. Verschillend» artikelen worden daaruit vermist, en het if bij onderzoek gebleken, dat de bodem van de kist geopend is. Dos d'r maar 'ne wat an-, BURGERLIJKE stand. Ondertrouwd2 Jan. J- JPot en J. B. S« v. d. Arend. T Getrouwd: A. G. J* Werdekker en U. J Geboren: 28 Doe. d. van E. M. Vallenduik* WUlemse. 30 Dec. z. van G. P. de Bruin-A Borrenberg. z. van M. H. Vissers-Oaptojnb 31 Deo. z. van. W. Kraaij-v. Dijk. d. van S. M. J- Melohior-Cornet. i Jan. z. van G-j M. Out-Disco. 2 Jan- d. van A. M. v. Ravens-; waay-v. Sohaik. i Overleden: 30 Dec. E. Schuurman, 49 3-f - Berokheijdestr. O- J. v. d. Naderend, 62 H P apen torenvoet. 81 Deo. J. W Koka, 61 J-». Baken.easergracht. A. v. d-Haak, 63 1-, Kc straat. A., 4 m., d. van G. Fabel», Rozen-, prieelatr. - J. G. A. Proaée, 21 j.. N. Groen markt. J. Sohaokman, 82 j., Groote Houh* straat. C. Nederkoorn-Hazenvoet, 41 J-' Ripperdaetraat. 1 Jan. O. J. Huijboom, 21 Oudeweg. G. E. Peterson-v Gend, 68 j- Hageetr. 2 Jan. W. P. v. d. Bogaard, 65 J- Js Heeren-straat. Parochiekerk van den H. Antonius v. Padnn tLooAtraradvaton. Uit de wanden blijkt, dat dit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2