UIT LISSE E.o. KCfLLAKD'S ÜOC1S1DEÜ STADSNIEUWS UBT SCÜAOËÜ E.ö. UIT DE F'ftOlfiNCIE UIT DE ZAANSTREEK uitgewezen, dat Belgen en Engelschen veront rust waren over een plan in tegenspraak met de Internationale verdragen, de vrije vaart waar borgende op de Schelde, en waarvan het resul taat zou zijn de aisluiting van Antwerpen, dat belet zou worden hulp te krijgen van een vloot en bescherming in geval van een overval van België door de Duitschers, een gebeurtenis, welke inderdaad in 1914 plaats had. De Entente en België wilden zich beschermen tegen een mogelijken overval. De klachten van de aanval lers zullen niemand beïnvloeden en Duitschland niet schoonwasschen. DE WEGVOERING DER BELGEN. Onderteekend door 16.229 Belgische uitge wekenen is net volgends adres gezonden aan H. M. de Koningin: „Mevrouw, Met den diepsten eerbied nemen de Bel gen, ondergeteekend, alle uitgeweken naar Uw gastvrij land, de vrijheid, om tot Uwe Majesteit dit dringende smeekschrift te richten, dat werd ingegeven door de ontzet tende en onverdiende smarten, welke op dit oogenblik drukken op onze in het bezette België gebleven landgenooten. Duizenden mannen worden ontrukt a;n hunnen huiselijken haard, aan hunne ouders aan hunne echtgenooten, aan de kinderen, wier ónderstand 'zij waren; onder wanhoop- geschrei, gesnik en gesmeek, worden zij naar Duitschland weggevoerd en de bezet- tinghoudende macht geeft haar beslist in zicht te kennen om deze mannen, die vrije en onschuldige burgers zijn, over te leveren aan dwangarbeid. Deze maatregelen, geno men tegen de burgerlijke bevolking van het bezette land, maken scherpen inbreuk op ds eenvoudigste beginselen van menschelijk- heid, van beschaving en van volkenrecht Zij gaan tevens gepaard met een in het oog vallende tekortkoming aan uitdrukke lijke verbintenissen, door da bezettende macht genomen tegenover het Nederlandsoh Gezag, tegenover Belgische wereldlijke en geestelijke autoriteiten en de persoonlijke veiligheid en vrijheid te waarborgen van de vluchtelingen, welke in het land zouden te rugkeeren. Alle Belgen hebben een ontroerende erken telijkheid bewaard van de welwillendheid, door Uwe Majesteit op dat oogenblik be toond tegen over dezen, aan welke Zij de gastvrijheid had verleend, met te weigeren ze aan hun lot over te laten zonder van bevoegde vertegenwoordigers van het Duit sche rijk de meest afdoende geruststelling te hebben ontvangen over de behandeling, welke hen wachtte. Door deze daad van menschlievende be zorgdheid en solidariteit heeft Hare Ma jesteit ons aangemoedigd om vandaag op nieuw onzen toevlucht te nemen tot de hooge tusechenkomst van Deze, welke in onze oogen een Natie vertegenwoordigt, waaraan geheel het verleden de weerspiege.ing is van de edelste overleveringen van "Volkerenrecht en Vrijheid. Nu wij tot Uwe Majesteit dezen kreet van smart en ontferming richten; terwiji wij met voeten worden betreden in onze dierbaarste familiebetrekkingen, in onze vader la nösche gevoelens en onze eerbiedwaardigs l.e ver wachtingen, voelen wij in ons de overtui ging, dat Onze stem zal worden verhoord, omdat zij den weerklank geeft van de be ginselen der rechtvaardigheid en der huma niteit, welke ten slotte aitijd zegevieren. Met Sen diepsten eerbied leggen wij aan de voeten Uwer Majesteit de innig gevoelde hulde neder van onze onuitwisbare erken telijkheid." TWjEEDE KAMERVERKIEZING IN DEN HAAG. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het districtl 's Gravenhage II werden uitgebracht 2666 geldige stemmen. Gekozen: de hr. J. iWi Uzerman, V.D. oud-lid der Tweede Kamer voor Amsterdam IV met 2161 st.; de heer L. L. H. de Visser (S.D.P.) verkreeg 505 stemmen. DE INVOER VAN GIST. Reuter seint uit Londen: Het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat de beperkende bepalingen op Üen invoer van gist in Nederland, nader aangegeven in de bekendmaking van 11 Sept. 1916, opgeheven zijn en dat verzoeken om uitvoervergunnin- in overweging zullen worden genomen. TABAKSVERSCHEPING. Het Ned.-Indisch persagentschap seint uit Batavia, d.d. 80 Dec.: De Besoeki Tabak-Maatschappij wees den gouverneur-generaal op de ernstige verliezen, welke dreigen door requireeren van seheepa- ruimte door de Nederlandsche regeering. De „Java-Bode" dringt aan op samenwer king tusschen den landbouw en de scheeps eigenaren betreffende het vervoer van pro ducten, welke aan spoedig bederf onderhe vig zijn. Wanneer zulks niet gebeurt, zullen alle tabaksver bouwende streken groote scha de lijden. DE NIEUWE STAATSLEENING VOL- TUKKEND. Blijkens de tot gistermiddag halfdrie bij het departement van financiën ingekomen telegrammen, was op de nieuwe 4 pCt- Staatsleening van 125 millioen gulden reeds voor 115 millioen gulden ingeschreven. Nader vernamen wij officieel, dat de lee ning ruim volteekend is. SOMBERE WOORDEN. Bij de opening der Prov. Staten van Gelder- tand verklaarde gisteren jhr. S. van Otters, Commissaris der Koningin, in zijn openin dat de toekomst voor het menschehjk oo, in nevelen gehuld is, maar dat zelden die toe komst zoo duister scheen als thans. „Want al moge ook verder voor ons vaderland genadiglijk welke niet het minst door het opkomend slacht met schade aan lichaam en ziel taald zal moeten worden. Met bezorgdheid vraagt men zich dan ook af, waar het heen moet. wanneer in steeds breeder lagen der be volking niet meer heilig wordt gehouden wat heilig is en heilig blijven moet Laten wij het jaar, dat voor ons ligt, beginnen en voortzetten met de bede van het randschrift onzer munt, in het»hart: „God zij met ons." DREIGENDE STAGNATIE IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. Te Vollenhoven dreigt een ernstige stagnatie in 't visscherijbedrijf. Verhuurden zich de knechten tot dusver tegen een jaarloon, thans wènschen ze zulks niet lan ger te doen, maar eischen zij een deel der be somming welke eisch de visschers echter niet willen inwilligen. Deze laatsten hebben thans de knechten, die bij genoemden eisch wenschen te volharden, met uitsluiting gedreigd. EEN REGEERING SFILM. Zooals indertijd -is medegedeeld is door den opperbevelhebber van land- en zeemacht, namens den minister van Oorlog, de firma Alberts Frères opdracht verstrekt tot het ver vaardigen van een uitgebreid film, betrekking hebbende op onze weermacht te land en ter zee. Na het maandenlang verrichten van opnamen in verschillende deelen van het land door den leer Willy Mallens, firmant van Albert Frères, is dit film thans gereed gekomen. H. M. de Koningin, H. M. de Koningin- Moeder en Z. IC H. de Prins der Nederlanden zullen het eerst dit film, welke gedoopt is „Ne derlandsdie Regeeringsiilm Leger en Vloot", aanschouwen en zullen de volgende week een gala-voorstelling bijwonen, waar het wordt af gedraaid. CENTRAAL BUREAU VAN ADVIES VOOR DEN MIDDENSTAND. Opgericht is te 's-Gravenhage het Centraal Bureau van Advies voor den Middenstand op Administratief, Technisch en Juridisch gebied. Tot directeur van gemeld bureau is opgetreden de heer J. P. Vergouwen. Het is gevestigd op den Z.-O. Buitensingel 226a, te Den Haag. Het gebied van het bureau omvat Zuid-Hol land ten N. van de Lek en den Nieuwen Water weg, uitgezonderd de gemeente Rotterdam, Overschie, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland. besteld zijn buiten den volkerenkrijg te blijven, er zijn in ons eigen land symptonen waar te nemen van ontaarding en ontwrichting op maat schappelijk en economisch gebied, welke voor de toekomst tot groote bezorgdheid stemmen," reide hij. „De niets ontziende zucht om, met terzijde-1 stelling van wat eerlijken arbeid siert, gewin te trekken uit ..buitengewone omstandigheden" Aangeschoten. Te Manderveen, gemeen te Tubbertgen, werd H. ten Dam uit Almelo, die op het aanroepen der kommiezen niet staan bleef, aangeschoten. De kogel trof hem ter hoogte van de maagstreek. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Jol omgeslagen. Op de Schelde is een jol, waarmede de commandant van een onzer torpedobooten naar een in de nabijheid lig gend schip wilde varen, omgeslagen. De kor- pora al-torpedist Bogaard is bij het ongeval verdronken. Smokkelen. Men schrijft uit den Geld. Achterhoek aan het „Alg. IFbld.". De kommiezen te ïïeume (gam. Aalten) hebben in elf dagen tijd 170 personen wegens poging tot verboden nitvoer geverbaliseerd. In dien tijd werd eene hoeveelheid van ruim 2300 pond aan allerhande artikelen in beslag genomen. De mooiste vangst deden ze in den laatsten nacht van het jaar, toen 30 zakken gevuld met zeep, spek, vet enz. werd buitge maakt. De hoeveelheid -werd door een troep smokkelaars uit Zelhem, Doetinchean, Gaan- derem Dieren en nog verder gelegen plaat sen aangevoerd. Een 20-tal hunner werd ge arresteerd, onder wie een man nit Heerlen, die uit het in staat van hol eg verkeenend ge bied van Noord-Brabant en Limburg verwij derd werd. Ook in Aaiten lieten de kommiezen zich niet onbetuigd. In een paar dagen tijds had den se 40 beroepssmotkkeliaars te pakken, die 1020 pond smokkelwaar, waaronder 80 pond sajet, hij zich hadden. Tot de aangehoudenen behoorde iemand uit Varsseveld, die vroeger grenswaohtsoldaat te Aalten was en de juis te paden goed kende. Onder Voorst (gem. Gendringen) wilden 25 smokkelaars een partij van 3000 pond zeep, vet, spek, 4 halen koffieboonen eniz. over de grens brengen, doch de kommiezen waren hun voor. Denzelfden dag werd een andere bende van smokkelaars in dezelfde buurt ver rast, met het gevolg, dat circa 500 pond smokkelwaar werd buitgemaakt. In de buurt van Terborg ging het den smokkelaars ook niet naar den vleeze. Eene heele bende werd daar gepakt met 700 pond smokkelwaar. Door de kommiezen te Almelo is gister morgen hij den winkelier L. Rutgers op het Sluiterwveld aldaar 850 K.G. peper in beslag genomen, die onder hooi verborgen en voor uitvoer bestemd was. Een eigenaardig staaltje van brutaliteit in de smokkelaarswereld komt voor in JDe Post" van 29 December. Daarin is opgeno men een advertentie van dezen inhoud: „ANTOON SOtM-VETMAN Al mijn begun stigers Gelukkig Nieuwjaar. Didam." De oningewijde veronderstelt dat de inzen der iemand, met twee namen ie of dien naam der echtgenoote als toevoeging gebruikt. Dat gebeurt wel meer. In het onderhavige geval echter heeft A. Som te Didam zioh bij zijn begunstigers, in casu smokkelaars en wat daai-mede annex is, aangediend ais „de man van het vet," hij verkorting „vetman". Bij in formatie bleek onzen oorrespondent dat zich te Didam eenige gefortuneerde particulieren met winkeliers gecombineerd hebben om par tijen ten nitvoer verboden goederen op te slaan en vervolgens troepen smokkelaars aan te werven, die zonder finaneieele risico den boel de grens over moeien'brengen. Tot nadere inlichting diene nog dat in den volks mond aan de grens leveranciers van smok kelwaren worden aangeduid als „sa jet- vrouw," „zeepman," vetman" enz. kwam om het schip nauwkeurig te onderzoe ken. Bij (Kt onderzoek werden in het voor schip gevonden 8 jonge mannen uit Gent en 7 anderen onder de buïkdelling. Twee dezer hadden brieven bij zich. Droevig ongeluk. Door onbekende oor zaak is te Den Helder afgebrand de -woning, bewoond door den marinier B. De vrouw had een oogenblik de woning verlaten om eenige boodschappen te verrichten voor het huis houden. Drie kinderen, waarvan een van 2 maanden, hieven in de woning achter, Waarschijnlijk zijn de kinderen tijdens de afwezigheid der moeder aan de kachel ge weest. Toen de vrouw terugkwam stond het huis in lichte laaie. De tweè oudste kinderen kon den het leven redden door de vlucht, hef kleintje van twee maanden vond men ver koold in de wieg liggen. Over de grens. Men meldt nit Maas tricht: Gisterochtend kwamen hier met den trein van Eijsden om 6.45 v.m. 103 Belgische jon gelieden aan, welke in den nacht tegen 2 uur te Eijsden gearriveerd waren. Hunne ontsnapping heeft navolgender wij ze plaats gehad, vertelt het „Alg. Hbld": Woensdag begaven zij zich, elk afzonder lijk, naar de aangeduide plaats, namelijk een sleepboot, liggende te Luik. De inscheping duurde van half zes tot 's avonds 11 nur. Te gen 12 uur werd het anker gelicht en liet de boot zich met den stroom meedrijven om on middellijk daarna volle stoom te geven en zoo ging het met een yaart de hoogstaande Maas af. Bij Visé werden zij opgemerkt. Onmiddellijk werden zoeklichten op hen gericht en werden zij van meerdere zijden beschoten zelfs meit de mitrailleuse doch op het dek was niemand als de stuurman en deze had zich door ijzeren platen goed beveiligd. Do nieuwe spoorwegbrug was met balken afgesloten, doch geen nood. Full speed werd dlaarop in gestoomd, zoodat de balken aan splinters vlogen en de inzittenden niets an ders meenden, dat zij naar den kelder gingen. Eenige seconden was het of de boot over den grond schuurde. Een Duitsohe boot met een mitrailleur aan boord welke zicih daar dicht bij bevond werd gewoon door midden ge\ a- r611 gil GGTvig'o minTLfceii later, te^Gn t\V66 uur, arriveerde men aan de landingsplaats te Eysden. De Marseillaise zingende, trokken de Bel gen gisterochtend gezamenlijk de stad in. Geschorst. Het weekblad De Kerkrade naar, dat in Kerkrade wordt uitgegeven en geredigeerd door den heer L. Ackeus, lid van den gemeenteraad van Kerkrade, is door het militair gezag voor een maand geschorst. Geen speelgoed. Terwijl een tweetal rijksveldwachters door de Koningsstraat te Enschedé kwamen werden zij door voorbij gau gers opmerkzaam gemaakt op rookwolnen, welke uit een huis van zekeren G. opstegen. De veldwachters, die het huis gesloten vonden, verschaften zich toegang door een aohterdeur.. Daar vonden zij het geheele ver trek, waarin drie kleine kinderen aanwezig waren, vol rook. Een kind van vier jaar had reeds verscheidene brandwonden bekomen. De brand was ontstaan, doordat de kinde ren met lucifers hadden gespeeld, terwijl de moeder afwezig was. Een aanranding. MenmeMt nit Roosen daal: gelooven. Enfin, de ruzie Fas <Pr. Zekere H. S. dat is de man met de hoofdrol nam een bierglas en sloeg dit op den onderwang en kin van „z'n kennis?' stuk! Een groote snede was 't gevolghet café werd gesloten, de dokter hield de stukken met 8 krammen aan elkaar, die er 8 dagen in moesten blijvenHet lidteeken heeft het gelaat van den getroffene voorgoed geschonden. Beklaagde die niet verschenen was staat bovendien niet al te gunstig bekend. Geen won der dan ook, dat de officier de flinke straf van 4 maanden eischte; hij vond de mishandeling van ernstigen aard. In dezen eisch is tegelijk begrepen de straf voor een ander vergrijp. Negen dagen later had bekl., alweer boven z'n thee, er pleizier in gevonden, om een aantal keeren, tegen de deur van den veldwachter te schoppen, waarop noch de deur, noch de veldwachter ge steld was. Toen S. na een waarschuwing niet van tactiek veranderde, pakte de politieman hem op, doch S. verzette zich uit alle macht. Van daar het tweede verbaal en de groote strafeisch. Een uiendief, die met de waarheid in oorlog is. Om kort te gaanS. v. d. K., 33 jaar, arbeider te Velsen, heeft in den nacht van 24 op 25 September van een land in de Wijkermeerpolder uiqn gestolen. Dit is het feit, ondanks beklaag- de's sluwe ontkentenis, tegen beter weten in. Het O. M. distilleerde uit t heele geval ook dit korte feit en requireerde dan ook 1 maand gev.straf. Beklaagde fantaseerde met een ijver, een betere zaak waardig! Hij had de uien daar niet weg gehaald, zei nij, maar ze gekocht van een Belg, die Chefke heette van z'n voornaam! Deze was naar schatting 27 jaar. Vroeger had bekl. hem op 17 jaar getaxeerd. Aan 10 jaar aanwinst in 2 maanden tijd geloofde het O. M. dan ook niet, dat voor het heele verhaal van K. niets gaf. Wel was er een persoon met K. mee geweest naar de plaats des onheils, nl. zekere D., die echter achtergebleven was, toen K. de uien ging.... stelen, en het op een loopen z;ette, toen ae politie den dief snapte. Vreemde manier van schuld betalen. Deze hield een visscher te IJmuiden er op na, die aan z'n broer kostgeld schuldig was. T. de R., zoo is de schuldige genaamd, had zich voor een trawler verhuurd en een nieuw costuum ten gébruike gekregen van z'n reeder: een oliejas, een paar laarzen, een schootsvel en een zuidwes ter; de R. bracht dit boeltje naar z'n broer, als afdoening zijner schuld. Natuurlijk wilde deze dit niet accepteeren. De politie, die van de verduistering al ver nomen had, kwam het zaakje dat met elkaar 3 tientjes aan waarde vertegenwoordigde dan ook spoedig opeischen en de R. zal 3 weken de kast in moeten als het O. M. z'n zin krijgt. aena wat al te optimistisoH Sedreigt aioh duS. In weinige maandlen ia do fijne lijn van de gr scheurde muur een wijde, zwarte ldoof gewor den, aks het zekere spoor van de geheimzinnige vernielende macht, die er werkt. Men ziet er naast wel arbeiden aan.ja de meesten vra gen waaraan. Maar overijld gaat toch dit hulp- brengde werk niet, wat ook trouwens in dezen niet zou baten. Het telefoonverkeer in de Zaanstreek. Daar met ingang van 1 Jan. de locale telefoonnetten aan de Zaan tot een geheel vereenigd zijn, kun nen van dien datum af alle abonné's te Zaan dam, Wormerveer, Koog a. d. Zaan, Zaandijk, Krommenie en Westzaan met elkander spreken zonder eenige andere kosten dan het betaalde abonnement. De Ma riA-vere eniging hield e.rgia- teren hare lie jaarvergadering, welke door een 60 leden werd bijgewoond, terwijl de 'gees telijke adviseur zich kwam veronis huldigen. Na opening met den Christ. Groe; w, ns hté ae presidente, mej. Barnhoorn, de leden een oang Nieuwjaar, waarna een kort gebed we. d gestort voor de zieierust van Let overleden lid Mej. L. Leegwater; op ig Januari a-S. zal tevens voor haar zieierust een H Mis worden opgedragen waarbij a-.e leden worden verzocht tegenwoordig te zijn. Na een mooi jaarverslag van de secretaresse deed de pen- ningmeesteresse verantwoording van haar fl- nantiëel beheer. Hieruit b'.eek dit, alhoewel de uitgaven wegens het St. AnnaieoKt boog waren en niet minder dan f 113 hadd n be dragen, toch nog een sa do vie. te boeken van f 80.08. In het bestuur werd gekozen mej. M. Hoogkamer, terwijl de functies wer den verdeeld; Mej. Oas. ers, secretaresse; mej Pijnaeker penningmeesieresse en mej. M. Hoogkamer 2e secretaresse. De presidente deelde mede dat op 10 Janu ri e k d feest- vergadering zal plaats hebben, waarop door kinderen van bestuursleden en Vincent ia en enkele toonee1 stukjes zullen worden opge voerd; voor deze vergadering kan ieder lid twee introducties a 15 cents verkrijgen. Omtrent de aanranding op de Wonwsehe- baan vernemen wij nadar: de heer A. R-, on der-directeur van de ooóp, roomboterfabriek „V olverwaohting'', ging rond 9 nur des avonds per fiets huiswaarts. Ter hoogte van de Kellehrug gekomen sprongen eensklaps twee mannen voor zijn rijwiel, die onder het geroep van „Halt" twee schoten loeten, ver moedelijk uit een revolver. Met het oog op het late uur en de eenzaam heid van den weg, bood de heer R. geen te genstand en sprong van zijn rijwiel. Onmid dellijk werd hem een electrisehe lantaarh voorgehouden en een revolver op de borst gezet, waarbij de bedreiging weerklonk: „je geld of jo leven!" Gen kans ziende het gevaar te ontkomen en het ergste vroezende, gaf de heer R. zijn met geld gevulde portemonnaie aan de boos wichten af, die daarop onmiddellijk in het donker verdwenen. Van het gebeurde is bij de gemeente-politie aangifte gedaan en een uitgebreid onder zoek wordt ingesteld. Ongeluk of moord. De landbouwer G. te Steenbergen, die }A Zondag door een ko gel werd getroffen en waarvan de dader nog niet ontdekt is, is aan die verwonding overleden. HOORN. Coö p landbo uwver eenigingen. De bond van Coöp. landbouwvereenigmgcn in Ncord-Hol and heelt hier de algemeene ver gadering' gehouden, onder leiding van den heer R. Visser Lz., van Berkhout, die in zyn openingswoord zeide, dat hét aigeloopen jaar niet tot 'de onverdeeld gunstige voor den werd in de ontwikke.ing be.emmerd door de regeeringsmaatregelente veei moest worden afgestaan voor het binnenlandseh gebruik. Getracht zal worden, in samenwerking' .met Ilrtfhnas Nóöracrkwarflcr én den Boerenbond in Noord-Holland cursussen voor zaakvoer ders van coöperatieve aankoopvereenigingsn op te richten. De oprichting van Me Neder- tanoscne coöperatieve Kunstmestfabriek is zoo goed als verzekerd; plannen bestaan ook vcor een eigen murwé-lijnkoekfabriek. Tot bestuursleden werden gekozen de hee- ren C. Busch te Wormerveer, D. v. d Woude te St. Pane ras, P. Boot te Wijdenes, J. Bark te Middeiie en P. Kant te Schagerbrug. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over een voorstel tot oprichting van een admi nistratiekantoor voor fondsen van de coöpe ratieve vereeni gingen. In beginsel werd besloten, dat de bond het initiatief zal nemen tot de stichting van een centraal lichaam, n.l. een administratie kantoor voor geheel Nc.ord holland, werkende voor alle coöperatieve vei eenigingen op tuin en landbouwgebied. Verder werd besloten orn stappen te doen, om te komen tot de oprichting van een tech nisch bureau voor het verstrekken van ^ad viezen omtrent bouw, drijfkracht en inrich ting van de malerijen. Besloten werd voorts no Van onze Rechtbank (Zitting van gisteren.) Met een fiets geslagen. Een vreemd geval te Oude Ade! Een zoon meende dat hij tegenover een schuldeischer van zijn vader voor het goed recht van z'n papa moest opkomen, en hij deed dit nogal geweldig In een dronken bui een nuchter mensch doe zoo iets ook nietheeft hij den schuldeischer geschopt en.met een op het hoofd ge slagen! Beklaagde zei, dat het slachtoffer een mes had getrokken. Van dit gruwelijks was blijk baar niet te veel waar, want het kwam verder in het stuk niet voor. De ambtenaar van het O. M. vroeg dan ook een flinke straf voor deze mishandeling, 72 weken gevangenisstraf. De mishandelde was, alles te saam, f 120 schuldig en had heel geen plan om zijn betalingen te staken! De voorbeeldige bpcliermer van zijns vaders recht was dus wel wat voorbarig en erg hardhandig 42 laa>'. 21 vonnissen! T„., 1 Deze tragisch-korte levensgeschiedenis is van verdronken. De ouders van den 2den iemand, die waarlijk nog m de kracht van z'n officier van het naar Zeebrmgge opgebrachte is> doch z'n toevlucht heeft genomen tot openbaart zich in steeds breeder kringen der Gent: stoomschip „Oldambt," den heer" Harsveld, uit Den Haag, hebben volgens de „N. R. Ot." van de Duitsahe marine-autoriteiten berioht ontvangen, dat hun zoom bij het aan den wal gaan te Zeebrugg® is verdronken. Aan de grens. Men meldt uit Sas van bedelarij. Hij is te Edam betrapt. De eisch luidde 2 hechtenis en 3 jaar Veenhuizen. Treurig eigenlijk voor den beklaag de, die pas 42 jaar is en al 21 vonnissen achter den rug heeft! Nogal aangekomen ook! Op 28 September b oi in een Beverwijksch zich aan te slui- te^ bij'het Nederianüsch "Landbouw Comité. SCHAGEN. Onze markt. SCSHAGEN, 4 Jan. 11 paar den f 150—800; 14 Geldekoeien, mag. f 220 —320, stug; 100 ld., vette f 200-565, vlug; 10 Kalf koeien f 260-380, stug; 9 Graskal veren f 90-120; 27 Nucht kalveren f 12 25; 280 Schapen, vette f 38—53; 819 Over- houders f 18—32.25; 4 Bokken en Geiten f 3—12. Vette varkens geen aanvoer; 77 Biggen f 815; 30 Konijnen f 0.50—2.25; 150 Kippen f 0.80—2; 83# K.G. Boter 1.90 —2; 6665 Kipeieren f 11—12. De markt laat zich in korte trekken aldus samenvatten: aanvoer iets minder, handel trekkend, prijzen iets lager. De prijs der vette koeien was voor eerste kw. 65—66 ct„ per pond. Meh noteert van den heer O. Scher mer Hoogwoud 660 gld. Van stalvee was de aanvoer onbeteeke nend, het bestond in hoofdzaak uit melk- en kalfkoeien en wat pinken voor de slacht; koeien traag. Vette schapen sleepen tot 53 gld.; over- houders trekkend duur. Vette varkens niet aanwezig; in het begin der week werd eene belangrijke hoeveelheid .vette varkens gedistribueerd. Oude kippen waren iets lager in prijs; uit voer gesloten. Eieren noteerden 12 cent. Op de paardenmarkt waren een 15-tal paar den,; waaronder eenige flinke werkpaarden, aangevoerd uit Rotterdam. H A A KLEM M ERM EE R. Diploma. Aan den klerk ter secretarie J. Thuis is uitgereikt het diploma machine- schrijven; tien-vingersysteem en blindsehrift Anti-Revol. partij-dag. De A.-R. partij-dag te Hoofddorp zal worden gehouden op 16 Fe bruari a.s. Oud-Minister Coliju hoopt bet woord te vc-eren over het onderwerp: .Nieuwe oriën teering eisch" en Dr. E. J. Beumer over bet onderwerp: „Politieke beginselen." Naar Indië. Onze dorpsgenoot, de heer W. Bax, is benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse bij het leger in Nederl. Indië. Hij ie met ingang van 3 dezer geplaatst bij de Koloniale reserve te Nijmegen. Rechtsche politiek. Dinsdagavond verga derden in hotel „de Landbouw" te Hoofd dorp de drie Anti-revol. kiesvereenigingen uit deze gemeente. .r' In deze vergadering werd door het antt- rev. raadslid van Andel een en ander Antï-rev. raadsclub in den gemeenteraad, waarna zioh een aangename gedachtenwis- seling ontspon. De heer S. van Wijk leidde een onderwerp ter bespreking in. Extra vroeg. Bij den landbouwer B. aan den Sloterweg zagen we gisteren reeds een jong lammetje bij moeder schaap in de weide loopen. AALSMEER. Tuberculosebestrijding. De verkoop van het klaverbloempje waarvan de opbrengst komt ten. goede van die bestrijding der tuberculose on der do arbeiders in de grafische vakken, heeft alhier 178,26 opgebracht. HILLEGOM. R. K. Geitenhouders. Dinsdagavond had in hotel Flora eene vergadering plaats, ten doel hebbend het oprichten eener afd. van R. K. Geitenhouders. De opkomst was bevredigend. Deze vergadering werd gepre sideerd door den WelEerw. Heer kap. Cielon. Aanwezig waren de heeren Aukes en J. EL M. Balvers, Bondsvoorzitter. De voorzitter opent met den Chr. groet en stelt den aan wezigen den spreker van dezen avond voor, den WelEerw. Heer kap. Brero van Lisse. Deze hield een mooie rede en behandelde: lo. het nut van het houden van geiten, 2o. het noodzakelijke van een vereenfging van geitenhouders en 3o. waarom een S. K. ver- bevolking. I D« JBaz&lt 8" van de Rotterdameche Ba- café weer een halve moord gebeurd. De held De berichten, welke mij uit de grensstreken saltmaatsorappij was van Ghent vertrokken van het drama was natuurlijk niet bij Fn posi- bereiken, wijzen, ondanks de daartegen genomen I an bevoad zich onmiddellijk aan die Neder- tieven door den drankHij kreeg .mot met^een maatregelen, op eene ontaarding «n verwildering laidsche grenzen voor de brug te Selzate, kennis van 1 in maatschappelijke en zedelijke verhoudingen, welike reeds geopend! woe, toen er order 1 uitgelokt ts die dit wel een beetje schijnt als men den getuige mug ZAANDAM. Het nieuwe postkantoor. Het postkantoor hbjft merkbaar verzakken. Duidelijk blijkt, dat óo scheur ia dan: Z.O. hoek zioh verwijdt. Wie «oma nog da hoop mocht voeden, dat de kwaal jiflt *«u^ .yerBr«,ereii -^; tammigren denken .wel eeniging. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door een der aanwezigen gebruik gemaakt. Hierna werd eene afd op gericht met 20 leden, (de 35ste) terwijl 2 aan wezigen zich opgaven als donateur. Een voor- loopig bestuur werd gekozen n.l. de heereö B. Maas, O. Weijers en D. Markman. Vrijdag 12 dezer wordt opnieuw vergaderd welke vergadering nog toegankelijk is voos alle belangstellende Katholieken in deze zaak. Mar ia veree niging. Woensdag nield deze vereeniging eene feestelijke jaarverga dering De presidente opende met den Chr- groet en sprak haar voldoening uit over de flinke opkomst. Vervolgens werd het wel komstlied gezongen. Hierna sprak de heer Bulten over het kwaad en verdriet dat doof. do onthouding van sterkendrana kan worden voorkomen. Vervolgens werd een komisch zangstuk opgevoerd, dat veel succes had. De ZeerBerw. heer pastoor Schraag- hield daarna een korte toespraak. Uit het jaarver slag van den secr. bleek, de flinke vooruit gang der vereeniging. VELSEN. Vereen. Kon. Papierfabrieken der firma Vak Gelder en Zonen. Naar men verneemt is de In schrijving op de 600,000 preferente en 1,400,000 gewone aandeden der bovenge noemde maatschappij van dien aard geweest, dat op de groote inschrijving een reductie moet plaats vinden. De kleine inschrijvingen zullen ten volle worden toegewezen. IJMUIDEN. Aangedreven mijnen. Steeds drijft door het zwaar stormweer der laatste dagen een 8ro® aantal mijnen aan de kust nabij Lfmuidun, Zandvoort en Wijk aan Zee aan. Het moet ree®» tot boven de vijftig zijn gestegen. c E K t» k landbouw kan gerekend worden. Het b dr .i UCfULCll Ulo .^/UllUl^CWVUL 9 I ÊJCfl'Êölcl pm treilt clc wcrkz83<iïitiOd6Il vSD Q0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2