BERICHTEN SIST to'£ MsS»UiiiCiE AARDAPPELEN VOOR VLAANDEREN. Uit OKZE VOEIOE OPLRA© A, van üossum, f hoofdagent der Neder l.-Indsehe Handelsbank te Batavia, van 1873 tot 1889 president der Javasche Bank en van 18S9 tot 1891 direc teur van de Nederlandsche Bank. De over- den was doctor in de Bechtswetensehap- pen Honoris Causa van de Leidsche Uni versiteit. Deovcr'cdene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. DE NIEUWE BRITSCHE GEZANT. Bevestigd wordt thans dat Sir Walter Hownley (niet Torn'ev), vroeger Engélsch ge zant te Teheran, bestemd is om Sir Alan Johnszone te vervangen als gezant van het Britsche Rijk te 's-Lravenhage. DE NIEUWE STAATSLEENING. (Officieel). Op de nieuwe siaats.eening groot f 125,000,003, is in totaal ingeschreven voor f 143.019,500. Preferentie is gevraagd voor f 22.889.400; blijft over niet preferent: f 120.130.100. Daarvan wordt ,85 pCt. toege wezen met afronding naar boven voor elke toewijzing tot het naaste veelvoud van f 100. KAAS. In de beschikking d.d. 30 December j.l. no. 05177 afdeeling Handel, houdende vaas Cel ling van maximumprijzen, ingevolge artikel '2 eu ardkel 8 der D-istributiewet 1916, worde in rubriek 14 kaas gelezen: c. Volvette jonge Gouda en -Edammer met Rijksmerk; a. Volvette j'onge Gouda en Edimmer zon der Rijksmerk, in plaats van: c. Volvette jonge Gouda en Edam (40 plus) met Rijksmerk,.en d. Volvette jonge Gouda en Edam (40 plus) zonder Rijksmerk. TIJDENS DEN HULDIGEN ZEE-OORLOG. De Minister van Buiteulandsehe Zaken brengt ter algemeene kennis van belangheb benden? dat de Russische regeering een de creet hemt uitgevaardigd, nopens de bepa lingen, toe te passen in den huidigen zee oorlog. Het is opgenomen in de „staats cou rant." In de gehouden algemeene vergadering'van den \laamschen Landbouwersoond, dee.de dr. 'De Caiuwé mee, dat 1.000.000 K.G. pLmt- aardappe.s door hem gekocht waren in Ne derland. Tevens was eeue aanvraag aan de Nederlandsche regeering om die hoeveelheid uit te voeren. 4 PLAATSNEMEN MILITAIREN IN DE TREINEN ENZ. In verband met <1 en bemerkten treinenloop ingaande 8 Januari is bepaald: 1. Aan militah'en is het verboden om an ders dan op aanwijzing van het spoorwegper soneel plaats te nemen in een rijtuigJideeLng eener hoogere klasse, dan die waarvoor het vervoer- of plaatsbewijs gp.dig is. 2. Bij plaatsgebrek hebben miltüren slechte den voorrang ooven niet-miiitairen bij vervoer in rijtui.a.deelingen van de k.asse, waarvoor 'bun vervoer- of plaatsoewijs ge.dig is. Verder is bepaa.d drt wanneer een mi itair een vervoerbewija voor eeue reis heen en terug niet gebruikt heeft op de heenreis, hij daarvan alsnog op de terugreis gebruix kan maken. In dit geval worde hem door hei, sta tion, a,waar da terucreis wordt aangevangen de afgestempe,de strook B teruggeven. KOLENNOOD. Men schrijft aan de ,.N. Ort." uit Winters wijk: Zooals men weet, ia één van de oorzaken van den gcringen aanvoer van ateenkojcu gelegen in het gebrek aan vo.dnende wagens. We vernemen thans, dat het plan bestaat oru 900 Duitsche en 300 Nederlandsche wagens beschikbaar te stelien voor het vervoer van brandstoffen. DURE LOOISTOFFEN. Men schrijft dat in kringen van s.-hörs- handelaren verwacht wordt, dat op de eerst daags te houden verkoopingen van eixen hak hout niet die abnormaal hooge prijzen van 1916 zulten worden besteed, hetgeen mede een daling in de schorstr ijzen tengevolge zou kunnen hebben. Bovendien behoeft dit bij een hoogen houtprijs toch nog niet direct liet geval zijn, #ömdat de waarde van het_ geschilde hout momenteel zeer hoog is. er- wacht wordt vtat de houtprijs* op zich zelve eer nog zal stijgen. DE KAMERVERKIEZINGEN 1917. Het buitengewoon congres der S. D. A. P. zal, raar „Het Volk" meldt, li Februari te Zwolle samenkomen ter behandeling van een voorstel van het Partijbestuur. Om de zittende leden der Tweede Kamer in 1917 niet te bestrijden, waarbij echter uitdrukkelijk wordt vooropgesteld, dat gedurende de parlemen taire periode aanvangende na bedoelde verkiezing en eindigende met de ontbinding tengevolge van de eerste verkiezing krachtens evenredig kiesiecht door alle partijen zal worden vermeden over eenig onderwerp, dat. tot politieken beginselstrijd zoude leiden." Inleider mr. P. J. Troelstra. TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN 1917. Het bestuur van den Algemeenen Bond van R.-K. Kiesvereenigingen in Nederland, besloot in zijn vergadering van 8 Januari 1.1., aan de aange sloten kiesvereenigingen aan te raden, bij de ver kiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, welke ten ge'volge van de ont binding met het oog op de Grondwetsherziening, in 1917 zullen moeten plaats vinden, te bewerken indien-eulks ook door g.lle andere politieke par tijen geschiedt dat de zittende leden geen be vrijding vinden, en, zoo mogelijk bij enkele candi- daatstelling worden herkozen. Binnen een paar dagen zullen in een uitvoerig schrijven aan de kies vereenigingen de motieven worden medegedeeld, die tot dit besluit hebben geleid. EEN ENGELSCHE EN DUITSCHE ONDERZEEBOOT GEKOCHT. In een nota van wijziging op de Marinebegroo- ting voor 1917, die bij de Tweede Kamer is inge diend, doet minister Rambonnet de mededeeling, at hij van Engeland en van Duitschland de on derzeebooten heeft aangekocht, die hier te lande geïnterneerd zijn. De Lngelsche duikboot heeft een waterverplaat- stng van 355 ton aan de oppervlakte, van 434 ton onder water, en voert 4 lanceerinrichtingen. Zij werd tijdens den oorlog te Montreal voltooid. De Duitsche boot 'n mijnenlegger is zoo goed als nieuw en heeft een verplaatsing van 160 ton aan de oppervlakte en van 180 ton onder water. De koeten van aankoop kan de minister nog friet met zekerheid opgeven. OPSTAND IN DE BATAKLANDEN. Het N. I. P. A. seint uit Batavia: De resident van Tapanoeli aan de Westkust van Sumatra seint dato 3 Januari. De opstand is 'uit gebroken op de vlakte van Toba in de Bataklanden, tengevolge van de Parhoedamdam-beweging. De militaire en gewapende politiemacht is telegrafisch ontboden. Twee leiders zijn gedood en de overblij- venden zijn gevlucht. ONLUSTEN IN DJAMBI. (Officieel.) Bij het Departement van Ko loniën is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Necter- landsck-Indië. Na een inspectiereis van zes weken door zijn gewest gemaakt te li ebben meldt de re sident van Djambi, dat het gezag is her steld en dat overal de hoofden, zoowel als de bevolking-, de onlusten betreuren. ONLUSTEN OP FLORES. (Officieel.) Bij het Departement van Ivo- Ioniën is ontvangen het vclgende telegram van den resident van Timor: Bij een aanval op het versterkte dorp E'ko- ta-do in bet district Ngada op het eiland Flo- res zijn 2fi December, j.l. de civiel-gezag-heb- ber Van Staveren en de commandant van de gewapende politie licht gewond. Het dorp werd genomen. Van den vijand werden twee gedood. De anderen vluchtten. INDIE WEERBAAR. Het N; I. P. A. seint uit Batavia: De deputatie van Indië Weerbaar bestaat uit den vertegenwoordiger van den Sarekat Islam Abdoe! Mocis, van den Prinsenbond Hario Koesocmo; van den Regentenbond Soegaudo en van Boedo Oetomo Dmijjosewojo; verder uit den Menadonees Albuh, kapitein Rhemrev en den heer Van Hinloopen Labberton. Zij is per s.s. „Sindoro" naar Holland vertrok ken. VERBETERING DER VOLKSHUISVES TING. Naar wij vernemen is de regee-ring voorne mens den woningbouw in die mate in de baud te werken, dat zij in hef, vervolg den aflcssingsduur der voorschotten verlengt van vijftig, zooals het thans is, op 65 jaar." Daardoor zal dan de annuiteit kunnen worden verlaagd. BROODRANTSOEN. Naar „Het Volk" mededeelt, zal het brood rantsoen, hetwelk op 4 ons per da.g en per persoon is vastgesteld, nader worden be paald op 5 ons per dag voor lion, die zwaren lichamelijken arbeid hebben te verrichten. DE EERSTE VROUWELIJKE HOOGLEERAAR. De Staatscourant van heden bevat de be noeming tot buitengewoon hoogleeraar in de .wis- en natuurkunde aan de. Rijksuniversi teit te Utrecht, voor onderwijs in ziektekun de der planten, van mejuffrouw dr. Johanna Wester-dijk, directrice van het laboratorium Willie Commelin Schoiten te Amsterdam. Dr. Johanna Wésterdy'k is de oudste doch ter van den bekenden Amsterdamschen arts dr. B. Westerdijk. Zij weird in 1883 in Amsterdam geboren, bezocht de H. B. S. voor meisjes en volgde daarna gedurende vier jaren aan de Univer siteit de ooileges van de professoren Ver- schat'felt en Hugo de Vries. Mr. H. GOEMAN BORGESIUS. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. H. Goeman Borgesins, die a.s. Donderdag 70 jaar hoopt te worden, is sedert eenige dagen vrij ernstig ongesteld. De zieke beeft hevige koorts. Staking. Om een looneisdi hebben gis teravond de hulpbrievenibestellers van het postkantoor te Delft het werk gestaakt. Met greote vertraging worden de bestellingen uitgevoerd dóór het vaste personeel. Overreden. Het ongeveer 6-jarige kind van P. v. d. M. te Best, gei-aakte onder de wielen van een transportwagen en werd cp slag ge dood. 10.000 Oorlogswinstbelasting. De Minis ter van Financiën maakt bekend, dat ten bate van 's Rijks schatkist bij den ontvanger der directe belastingen, 3de kantoor, te"Rot- terdam, onder letters N. N., is ontvangen 10.000, met de aanwijzing „ten 'behoeve van de Oorlogswinstbel asti n g." Veuepuiging van Duitsche deserteurs. Te Alkmaar heeft de vereeniging van Duitsche deserteurs vergaderd en is de vereeniging definitief opgericht. Hoewel me.i gemeend had den naam Teu- tonia te moe een kiezen, om daardoor te ken nen te geven, dat men zich verwant gevoelde aan de volkeren van Duitschland, Oostenrijk, Frankrijk, Zweden en Noorwegen, Denemar ken, Nederland en Engeland, „daar meende men toen den naam te moeten veranderen, aangezien men had ondervonden, dat thans onder Teutouen worden verstaan de uitvoer ders van de Duitsche gruweldaden en daar mede wenschte men zich in geen enkel op zicht verbonden te gevoelen. Besloten werd de vereeniging te noemen Deserteurs vereeniging De Vrije Arbeiders. Als leden kunnen toetreden deserteurs van elke buitenlandscbe nationaliteit. Miöord. Aan de Kruismolen, te Rothem, bij Meerssen, achter de „Kruisdonk", liet landgoed van wijlen minister Regout, is het lijk gevonden van zekeren R. de Man, die zomers ploegbaas aan een, steenbakkerij was en 's winters manden maakte; 17 messteken werden op het lijk gevonden. De justitie meent den dader reeds op het spoor te zijn. Rleltetjes tusscben soldaten en politie. Te Lemmer had Zaterdagavond een botsing plaats tusscben soldaten van het detache ment en rijks- en gemeentepolitie. Aanlei ding was dat sommige soldaten te veel ge dronken hadden. Een lievige vechtpartij volg de. Een der soldaten haalde een geladen geweer, dat hem gelukkig ontnomen kon worden. Twee soldaten werden door de po litie gearresteerd. Door Nederlanders gered. Door het Ne- derlandsch stoomschip ;,Pheeda" dat op reis ia van Rotterdam naar Baltimore werd in Falmouth de geheele bemanning van het Noorsche stoomschip „Flora" geland. Deze bemanning werd gered toen het atoomschip, dat in Swansea kolen had geladen voor Nan- taa. wegens het vervoeren van contrabande door eeh Duitsche duikboot werd getorpe deerd. Inbrekers ge vat.^Fï ij nader onderzoek is gebleken, dat twee personen, verleden Vrij dag door de politie in den Grooten-Mpolder aangehouden, werkelijk de sehuldifln zijn, die in de vorige week op één nacht op twee plaatsen hadden in gebroken. In bun woning te Amsterdam is o.a. teruggevonden het gou den horloge-bij de inbraak bij J. Hijnberg ontvreemd. Gistermorgen zijn de dieven, voorlcopig in Sloten opgesloten, naar het buis van bewaring overgebracht. Moord? Bij V aeshartelt, gemeente A m- by (L.) is gisteren in bet veld gevonden liet lijk van een gehuwd inwoner van Amby, vader van een talrijk gezin. Het lijk had een afgesneden pols eu een groot aantal mes- stele en. In een twist gedood. Te Breda is de cir ca 17-jarige bnm.de r3. wonende Weverskant, Tilburg, na een korwoordenwisseling over een meisje, op net 1 an Coothplein met een mes gestoken, de si-eek kwam in de hart streek terécht, .waardeur de'deelzeer spoe dig intrad. D#or-de polity? is, als verdacht van dezen moord, gearresteerd zekere Van V een ongunsng bekend staand persoon. De moord te Kimuercompasciram. Naai de „Tel." verneemt, iS de soldaat, die. zooals wij reeds mei dn en, m hechtenis was geno- meü verdacht \<m oen moord op Nieuwjaars- nacht te Emmereomp^cunni gepleegd op ze keren Tubbe hedenmorgen in vrijheid ge steld. Thans is te Emmercompascuum aan gehouden, gevankelijk naar Ast,en gevoerd en in de miBtaire gevangenis aldaar in ver zekerde bewaring gesteld, zekere Albert Siegers, grensw achtsoldaat te Emmenccimpas cuu-h, die bekend heeft Tubbe te hebben ver moord. De mcoul moet zich als volgt hebben toegedragen: Tova Tubbe- Nieuwjaarsnacht door ikBffiCiwmiwaua' fietste,: is Hij door den soldaat Jam.Stmjer, te Eoi&ercomraas- cium gedetacheerd', uit.pure baldadigheid, •veroorzaakt boormisbruik van sterken «rank en te gemakkelijk verdiend geld; zon der eenige aanleiding van zijn fiets getrok ken. Daardoor ontstond een woordentwist tusscben den vermoorde en zijn aanrander, waaraan ook Siegers deelnam. Tobbe stapte weder op zijn fiets, dook voor liij uit het ge zicht verdwenen was, zond de soldaat Albert Siegers hem een kogel achterna, die Tubbe 111 den rug trof en doodde. Bij dezen gang van zaken is ook te verklaren, dat de twee soldaten zoo spoedig ter plaatse waren. Dit wekte reeds dadelijk vermoedens op togen hen. De soldaat Jan Stintjer, aanvankelijk van den moord verdacht, heeft zijn kame raad Siegers ais moordenaar aangewezen, die dan ook al spoedig bekende. HAARLEM. Zaterdagmiddag is het lang gevreesde ge beurd: een der voortreffelijkste ouder Haar lem s burgers is gestorven. Xn het Diacones- senhuis is na een Bleepende ziekte overleden de heer A. van Rossum, bekend industrieel, directeur der suikerfabriek „Holland" te Half weg, en sinds 1904 lid van den Haarlemscken gemeenteraad. Een zwaar verlies voor onze gemeente. De heer v. Rossum stond wijd en zijd be kend om zijne groote vriendelijkheid, zijn veelzijdige kennis van zaken, groote liefde voor den evenmensch en zijn belangstelling in alles wat de openbare zaak gold. Meer malen vertegenwoordigde hij Nederland op buitenlandscbe conferenties. Voor zijn vele verdiensten werd hij benoemd tot ridder, in de orde van den Nederlandscheu Leeuw. I11 de plaats zijner inwoning, die wel voor al zijne belangstelling bezat, vervulde hij vele functies. Als lid van den raad, had hij zit ting in verschillende commissies van Bijstand zoo in clie voor Openbare Werken; voor de gemeentebedrijven; hij was lid der haven commissie. Verder was de overledene lid van de commissie van toezicht op het Museum van Kunstnijverheid, was lid, en eenigen tijd onder-voorzitter en voorzitter van het hoofd bestuur der Maatschappij va11 Nijverheid. Hij was lid van, de Plaatselijk® Commissie voor Werkgevers van den Baad van Beroep voor de Directe belastingen; regent van het St. Barbara Gasthuis; bestuurslid van verschil lende vereeuigingen; voorzitter der commis sie voor scheidslieden van A ooial - H olland der Centrale Landbouw-Onderlinge; prins der so ciëteit- „TTou moet Blijcken voorzitter van den Raad van Bekeer der E. S. M.; jommis- saris der E.N.E.T. enz. D© opsomming dezer werkzaamheid toont wel aan welk een werk zaam aandeel de heer v- Rossum in het be stuur en de welvaart de1' 8eiheeiite Haar lem heeft gehad. Met hem is heengegaan ee}} burger, waar op Haarlem trotscli piocht zijn; een burger, waarvan het verlies diep worden gevoeld- GEMEENTEZAKEN. Bioscoopbezoe^ door kinderen. Verschenen is het adv ie-3 der juridische oona- missie op de adreseen van verschillende vereeni- gingen met verzoek om Eet biocooop-bezoek door kinderen te regelen. commissie deelt mede, dat het aanvankelijk baar voornemen was een ontwerpverordening op net voetspoor van de Rot terdameehe- en Haagoche verordening aan den Raad ter vaststelling aan te bieden. Inmiddels word bij arrest van den Hoogen Raad van 29 Mei 1916 W. 9976, bindende kracht ontzegt aan de in de Haagsche politie- vei ordening voorkomende bepaling, die aan eene door Burgemeester en V' othouders be noemde Commissie overliet te beslissen, welke bioscoopvoorstellingen voor kinderen toeganke lijk zouden zijn. Genoemd rechtscollege over woog, dat de bevoegdheid daartoe krachtens art. 18 der Gemeentewet uitsluitend toekomt aan den Burgemeester. Waar ook in het door de Commissie opge maakte ontwerp aan een© Commissie door B. en W. te ben 0 c,men ...een plaats was ingeruimd, beeft zij, naar zij mededeelt, nader overwogen zieh van een voorstel aan den Raad tot vast stelling eener verordening te moeten onthou den. Het komt haar voor, dat de beste oplos sing zou zijn om in navolging van hetgeen men in Den Haag h©eft gedaan, de voorwaarden, waaraan kindervoorstellingen hebben -te vol doen, voortaan in de door den Burgemeester krachtens art, 115 der A.JP...V. j±it te 'reiken vergunning op te nemen. Onder die voorwaar den zou dan tevens deze moeten'voorkomen, dat de lichtbeelden, die vertoond worden, vol gens het oordeel van de door den Burgemeester aangewezen persoon cf personen, toelaatbaar voor kinderen geacht worden. De commissie geeft dan tenslotte aan B. en W.. in overweging te bevorderen, dat in den boven aangegeven zin wordt gehandeld. B. en W., die aan dien Raad dit schrijven overleggen, zeggen dat lien is gebleken, dat de Burgemeester bereid is maatregelen te nemen in de richting van die, welke de commissie in overweging gaf. Zij achten 't daarom niet nood zakelijk, dat eene verordening wordt vastge steld en stellen voor de bij den Raad ter zake ingekomen adressen voor kennisgveving aan te nemen. GARNIZOENÏ3-BERICIHTEN. Op 10 Januari a.s. zal het 1ste Bataljon van liet 10e Regiment Infanterie, dat te Amsterdam verblijf houdt tot.het verrich ten van garnizoensdiensten, naar Haarlem ferugkeeren en worden afgelost door het 2de Bataljon van dat regiment uit Haarlem. DE NIEUWE SCHOUWBURG. Heden is op den nieuwen schouwburg de vlag geplaatst, wegens het plaatsen van den eersten spant voor cle kapl SPOORWEG DIEFSTAL. De politie, alhier, heeft aangehouden den remmer der H. IJ. S. M J. B., uit Amster dam, die in lipt bezit was van een kaas, ont vreemd uit een goederenloods te Leiden. f 1603 KWIJT. In een hui3 aan - de Lange Begijnestraat, alhier, is een zeker iemand uit Behagen zijn portefeuille met f 1600 kwijt geraakt. KANTONGERECHT HAARLEM. Het aantal aangebrachte strafzaken bedroeg in het jaar 1916 5344; het aantal aangebrachte burger] ijko zaken 588. E-EN 40-JARIG PRIESTERJUBILEUM. Ook de HoogEerw. Heer ffli. J. A. Bos man, kanunnik en rector van het gesticht St. Johannes de Deo zal dit jaar jubiieeren. Op 7 October a.s. herdenkt de HoogEerw. Heer Bosman zijn 40-jarig Priesterfeest.- ti f itOblll-kuil .l.i.'G Ondertrouwd 8 Jan: C. Smit en W. M. Bie- ler. Geboren 5 Jan.: d. van J. v. Gilse-v.West 6 Jan.: z. van H. M. Speller-Kraak d. van E. W. M. Nas-Ballangee 7 Jan: .z van G. Vreneg'oor-de Kruif. Overleden 6 Jan.: M. Schouten-Sligtenhorst 62 jr., Saenredamstr. A. van Rossum 61 jr. Kenaupark 7 Jan.: M. C. E. v. Tinteren- Jehne 68 jr„ Vooruitgangstr. D. Amesa 62 jr. v., Hazepatersiaau S. S. Rijubende- v. Hemert 80 jr., Kleine Houtweg M. J. Althof f 45* jr. vr., Kinderhuiesiugel 8 Jan.: P. J. v. l)am 50 jr., Nassaustraat. VELSEN. De T\'ormauUchool. Het Rijk heeft het aanbod van het gemeentebestuur van Velsen aanvaard om schooi *wclke naar de eischen des tijds tot Nor- maalinrichting verbouwd is, gemeubeld, met ver lichting, verwarming en schoonhouden kosteloos ter beschikking van het Rijk te stellen, indien de tegenwoordige Rijksnormaallessen werden omge zet en uitgebreid tot Rijksdagnormaallessen. Dientengevolge zal het vaste personeel worden gebracht van twee op vier, naast vijf vakonder wijzers. Eene oproeping voor twee vaste leerkrach ten zal zoo spoedig mogelijk gedaan worden, opdat de reorganisatie primo Mei haar beslag vinde. IJ MEIDEN. Aanbestedingen. Het maken van een aanleg plaats mei opritten aan de Zuidzijde van het Noord- zeekanaal te IJmuiden is opgedragen aan den heer M. Daalder te Bussum, di eiaagste inschrijver was voor 105500 of 103.000. Het maken en leveren der betonblokken voor de havenhoofden té IJmuiden met bijkomende werken is gegund aan A. van Boven en A. Geel te Delft voor 17499. Verbetering Noardzcekanaal. Minister Lely heeft bij de Tweede Kamer ingezonden een nota van wijziging op de Waterstaalsbcgrooting voor 1917. Daaruit blijkt o.a., dat de minister in het loopende jaar een begin wil maken met de werken, noodig voor den bouw van een schutsluis te IJmuiden en verbetering van het Noordzeekanaal. De minister vraagt wel is waar slechts een zeer bescheiden bedrag aan, namelijk 600.000. Van deze 6 ton zou hij 4i/2 ton willen besteden om een deel der gron den aan te koopen (indien dit althans buiten den rechter om kan geschieden), terwijl hij verder wil beginnen met de verbreeding van het buiteukanaal aan de Noordzijde, wat 1 ton zal vorderen.. De resteerende 50.000 zijn noodig voor personeel, grondboringen en terrein-opneming. De spade zal dus spoedig in den grond worden'gézet. De Vischbanvoer. Hoewel de geheele IJmuider stoomvisschersvloot om de bekende redenen stil ligt, was gisteren de aanvoer van viscli toch vrij groot. Er waren dien dag u.l. aan de IJmuider markt met bua' vangsten een 16-tal kustvisschersvaartuigen en 4 als stoomtrawler ingerichte sleepbooten. Dc stoombeugers, die alle prachtige ladingen visch hadden, maakten dan ook zeer mooie besommin gen, varieerend tusschen 4000 en 7000 per schip. Vóór het stilligen van de IJmuider vloot was de aanvoer van visch des Maandags niet veel grooter dan thans het geval was, nu er zulk een aantal stoombeugers van elders aan de markt kwam. Ook de kustvisschers profiteerden van het stilliggen der stoomvisschersvloot en maakten een bevredigende reis. Voor het Rijk werd van de aangevoerde visch, te zamen ongeveer 2750 kisten, niets in beslag ge nomen voor de distributie. Verwacht wordt dat de volgende dagen de aan voer van visch niet zulk een grooten omvang zal hebben, ofschoon, indien het weer medewerkt, wel eèn aantal schokkers en botters aan de markt zal komen. o HEEMSKERK. Telegraaf en Telefoon. Het kulptelegraaf- en hu 1 pteleph-oonkant-00r alhier is met in gang van 6 deaer op werkdagen opengestèld van 8—9 v.m., alsmede van 12L 2—3 en 6—7 uur. n.m. HAARLEMMERMEER. Propaganda. Vrijdag 1.1. hield de R.K. Pro- pagandaciub „Opwaarts" hare jaarvergade ring. Na opening door den voorzitter, bleek uit het jaarverslag van den secretaris, dal de club zich in gestadigen bloei mag ver heugen. Het verslag van den penningmeester verineldde een batig saldo in kas van f 24.53. Bij de te houden bestuursvergadering. wenschte da voorzitter, do heer G. Hen driks, niet meer in aanmerking te komen, in diens plaats werd gekozen de heer H. J, Post, hoofd der Maria-sohool,- terwijl ia da plaats van den 2en secretaris don heer N. I'. v. Eguiond, die reeds eerder bedankt had, werd gekozen de heer J. Schrama. Beide heeren gaven te kennen hun func tie te aanvaarden, terwijl de heer Post, als nieuw gekozen voorzitter, eenige welgemeen de woorden sprak, den worisch uitsprekende dat de leden zich steeds zouden beijveren in het belang der club. Ook gaven zich wederom 4 personen op lid, die aanstonds door de voorzitter weiden geïnstalleerd. Jammer was het, dat de vergadering niet beter bezet was, terwijl het eveneens te betreuren was, dat de heer Kiiape to Haar lem waarschijnlijk verhinderd was, en den cursusavond die tevens plaats zou hebben, zoodoende achterwege bleef. Bij den rond vraag werd door den heer Blom -het voorstel gedaan, den ecrstvolgcnden cursusavond per advertentie bekend te maken, waarna deze vergadering met den Ohristelijken groet werd gesloten. Een aardige atbemtiio. Door de leden van de transportcolonne van het Hoode Kruis alhier, voor zoover zij hunne opleiding geno ten van den officier van gezondneid W'."üa.\ werd hun leider j.l. Zaterdagavond een aar dige verrassing bereid. Hem werd een fraaie ëere-sabcl aangebo den, als blijk van waardeering voor de vele opofferingen 'die de heer Bax zicli belang loos neeft getroost om de trans?,ort-eoljun© zoo fiink geoefend te krijgen als zg Dr. van Mansum en de heer van oteeabo ve n spraken een toepasselijk woord. Ook het dagelijksch bestuur van ons comité van liet Roode ivruis wist tegelijkertijd den heer Bax aangenaam to verrassen. De heer Bax is thans bij de Koloniale reserve te Nijmegen en bestemd voor het leger in Nederl.-Indië. Paardenfokkerij. Behoudens de na eiv goed keuring van den Minister van Landbouw, zal bij ge e0en!.eid va.i de voorgaar heugMe.ikeu- ring te Hooiddorp een exaa premie vau van f 1000 en een van f 600, worden uitge loofd voor het beste type tuigpaard. Vermoe delijk zal deze keuring op 8 Maart a.s. wor den gehouden. Aftredende raadsleden. De heeren O. van der Laan en A. Rombout (distr. I); G. B. 't Hooft en P.. Ouwerkerk (distr. II; en i.a. Ovenneer (distr. ill) ziji- dit jaar bij de periodieke verkiezingen aan de beurt van altreden. De heer G. A. A. Knaap zal periodiek moe ten aftreden als wethouder. H1LLEUOM. ICK. Politieke daelitb. ne it.iv Pol. Prop.:eiub „Dr. öcnaepmau alhier nieid 4 dezer in cafe „f loraeeue alg. vergade ring. De voorzitter opeuue met den cm. groef en neeite de tairijse" aanwezigen weLoui, voor 't nieuwe jaar ue beste weusenea ui tend voor de eiub en de leden eu nun ge zinnen. „t, voorzitter memoreerde Kort de werk zaamheden en meende vemetigd te ^uuneü zijn, wijl de vernieziugen dezen zomer goed geslaagd zijn en vervolgens wijl Ue v-anUidaat van Hillegom, de heer J. H. SA. att kozep werd tot Statenlid. Ook voor de Tweede Kamer is uc daat der Rechtseke partijen met groote meer derheid gekozen. De voorzitter consta.eert echter met leedwezen, dat de propagand a door sommige tegenstanders der candiutuuur Balvers op oneerlijke wijze is gevoerd. Aas dit niet 't geval geweest, dan was de raudi- daat Balvers glorierijk in de Tweede turner* gekomen. Betreurd werd ook 't feit, dat eeui- ge propagandisten der Bropagandaelub te Haarlem zonder overleg met de zusterclub te Hillegom of 't Bestuur der Kiesvereeui- ging naar hier gekomen waren om propagan da- en controle-maatregelen te treffen. Da voorzitter betreurde ten zeerste 't ge rucht, dat bij de laatste liamerverxiuziug door eenige propagandisten reclame zou zyu gemaakt voor den caadidatuur van links Ue Olercq. Spr. sprak zijn vertrouwen in de club uit en meende er zeker van te kunnen zijn, dat de Hillegomsciie propagandisten hun plichten kennen en zich er ook aan houden. Aangenomen werden met alg. stemmen de volgende moties: „De E.K. Politieke Propagaudaelub* „Ur. Scliaepman" te Hillegom, vergaderd op 4 Januari 1917, overwegende, dat tijdeus do actie voor de candidaatstelling van een li. K'. candidaat bij de Kamerverkiezing in de Haar? lemmermeer in 1916 van den kant dei' voor standers van de ea.uiidatuur van Mr. Ro mans op verschillende wijzen (genoemd b.v. iu 't Centrum van 17 Nov.,191b en dour Mr. Rits in de Nieuwe Haarl. Courant van 12 November 1916) de candidatuur van den heer Balvers oneerlijk is bestreden, spreekt hare afkeuring over die voor R.K. onwaardige handelwijze uit en gaat over tot de orde van den dag." „De R.K. Politieke Propagandaclub „Br. Scbaepman" te Hillegom, vergadert op 4 Januari 1917, overwegende, dat bij de stemming voor 'n Kamerlid in 't district Haarl.meer op 1 Dec, 1916 de voorzitter met eenige leden der R.K. Propagandaclub te Haarlem, zich zonder voor afgaand overleg kwamen mengen ia de pro paganda en de controle-maatregelen der Hil legomsciie R. K. Politieke Propagandaclub „Dr. Scbaepman", spreekt hare scherpe afkeuring daarover uit en gaat over tot de orde van den lag.'' Hierna werden de notulen der vorige ver gadering gelezen en onveranderd goedge keurd. Verder werd het aanwerven van nieu we leden en de kiezerskweek behandel 1 en besloten een lijst van alle katholieke up te maken en door huisbezoek leden te wei ven. Hierna rondvraag eQ sluiting met dc. ohr. groet. (Hoewel wij ongaarne den feilen si; I. die gestreden is, wederom helpen oprakel a, heb ben wij de opname van dit verslag niet wil len weigeren. Eventueele polemiek over Be kwestie, zouden wij echter uit ons blad moe- moeten weren. Red.) ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen. A. Selz, B'.oetcrn» dul (Aerdenhout) Dr. Joh. Mezgestr. 44, p-l L, Brillenslijpcr, Amsterdam, idem 46, 4 p.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2