DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. NASSaULAAN 49, HAARLEM PE OORLOG. MEÜLMD P. W. TWEEHÜÜ5ÊN, U'&m hc^cniiiopgen OPiiyiHlüQ Barteljorisstraat li. Vrijdag 19 Januari 1917 41ste Jaargang No 9240 iiatercoswm» TeEefoonnumRiers 842® ess 2741 Uit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. i»p8*<ein(ËEi en doen. Overigens zijn de berichten van weinig be lang. Griekenland heeft toegestemd in de eischen van de Entente en wij zuilen dus hebben af te wachten in hoeverre het nu ook ziju beloften vervullen zal. Of volgen er weer moeilijkheden teneinde de zaak opnieuw uit te stellen? Nieuwe onderhandelingen VERSPREIDE BERICHTEN OVERZICHT. Het betoog van minister Balfour aan de re geering te Washington, als toelichting bij het Entente-antwoord aan President Wilson, dat wij heden in het tweede blad een plaats hebbeh in geruimd; heeft inzake het vredesvraagstuk geen nieuwe gezichtspunten geopend. Het stuk moge wat kalmer nog van toon zijn, dan de eigen lijke aniwoord-nota, de indruk, dien het teweeg gebracht heeft, sterkt toch nog niet de hoop, dat er spoedig vrede zal komen. Immers, de eischen, door de Entente gesteld en dooiEngeland alleen nog eens toege licht, ziju voor de centralen onaannemelijk en dus is het niet verwonderen, dat men in Duitsch- land thans den oorlog wenscht voort te zetten. Aan het slot van een artikel over Balfour's toe lichting schrijft de „Köln. Ztg." dan ook, dat er nu genoeg woorden zijn gewisseld. Wij kennen than? de oogmerken van de Entente op een prik. Ons antwoord zal uit daden bestaan. Wij willen geen vrede, gelijk de Entente ons aan biedt, ook niet door bemiddeling van onzijdigen. Wij zullen ons zelf den vrede verzekeren,-zooals wij ons tot dusver de overwinning hebben ver zekerd en dat voortaan zullen blijven doen. Ons zwaard zal sterker blijken dan hun leugens. Toch is het viedesdebat nog niet tot stilstand gekomenwant niet alleen, dat, volgens de Az. Est.", de Centreen de aniwoord-nota van'het viervoudig verbond aan Wilson niet ouweerspro ken zullen laten, zou ook president Wilson nog steeds niet geneigd zijn de vredesbesprekingen op het doode punt te laten komen. Er heerscht op het oorlogstooneel een vreem de toestand. Op verschillende fronten dreigt een oüensief te beginnen. De Russen schijnen, door acties op verschillende deelen van het grc<ote front, te zoeken naar de zwakke punten; terwijl in het wesien de Engelschen en Frans'chen, naar het heet, druk bezig zijn een groot voor jaarsoffensief voor te bereiden. Zonder twijfel hebben hier achter het front geweldige nieuwe opeenhoopingen van materiaal en belangrijke troepenverschuivingen plaats. Overigens wijzen de gebeurtenissen in Griekenland er op, dat ook in Macedonië de strijd vermoedelijk weer zal worden hervat. En intusschen wordt de strijd in Roemenië met onverminderde hevigheid voortgezet, waar bij de Russen en Roemeniërs behalve ten zuiden van Galatz ook ten Noord-Oosten van Focsani den Centralen eenig terrein ont namen. Blijkbaar ia hier in de verhouding der v-ederzijdsche krachten een aanmerkelijke ven Codering ten gunste der Russen ingetreden. De ÜÖRTE BÉRfCHTEI ZWITSERLAND EN NEDERLAND. Serïesiien m drie regels DE KAMERVERKIEZING VAN 1917. De voorzitters van de in de Tweede Kamer der Staten-Generaal vertegenwoordigende po- iieke partijen hebben in een gistermiddag ge houden vergadering besloten het volgende schrijven ie richten aan den tijdelijken voorzit ter van den Ministerraad; Excellentie! De ondergeteekenden, tezamen optredende als voorzitters der in de Tweede Kamer der Staten-Generaal vertegenwoordigde politieke partijen, meenen aan Uwe Excellentie mededee- iing te moeten doen van het door hun hoofdbe sturen na gezamenlijk overleg genomen besluit om te bevorderen dat door hun partijen onder staande gedragslijn worde gevolgd. „Bij de verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, welke tengevolge van cle ontbinding met het oog', op de Grond wetsherziening in 1917 zullen moeten plaats vinden, zal door alle prtijen worden gepoogd, te bewerken, dat de zittende leden geen bestrij ding vinden ai zoo mogelijk bij enkele candi- daaisleHiug worden herkozen. „Hierbij wordt echter uitdrukkelijk vooropge- TELEFOUttÜ 87/i?. C028 Soiieü schoeisel tegen billijke prijzen steld, dat gedurende de parlementaire periode aanvangende na bedoelde verkiezing en eindi gende met de ontbinding ten gevolge van dc eerste verkiezing krachtens evenredig kiesrecht, door alle partijen zal worden bevorderd, dat elke beslissing zal worden vermeden over eenig onderwerp, dat tot politieken beginselstrijd zou leiden." Naar de ondergeteekenden vertrouwen, zal dit besluit, genomen in 's lands belang eu gelet op de tegenwoordige omstandigheden, ook bij de Regeering instemming kunnen vinden. Het adres is geteekend door of namens de voorzitters van: de Liberale Unie, de Christel(k- Historische Unie, het Centratri Comité der An tirevolutionaire Partij, den Algemeenen Boud van Roomsch-Katholieke Kiesveieenigingen ia Nederland, den VTijzinnig-Democratischen Bond, de Sociaai-Demccratiscne Arbeiderspar tij, dm Bond van Vrije Liberalen. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. De directie van de in te stellen postchèque- en girodienst deelt aan de „N. Fin en Kap." mede, dat de datum, waarop deze dienst in werking zal treden, nog niet kan worden vast gesteld. VERTEGENWOORDIGING VAN DEN MIDDENSTAND. Door lief bondsMs'uur van den Middenstand- bond is een commissie ingesteld om, naar aan leiding van de grondwetsherziening, de wen- schelijldieid en de mogelijkheid te onderzoeken voor de vertegen woorenging van den Midden stand. PROVINCIALE BROOD COMMISSIES. De Minister van Landbouw heeft Provinciale Brwdcommissies ingesteid. Prov. Broodcommissie voor Noord-Holland: voorz. F. M. Wibaut, weth. van Amsterdam; leden; J. Ch. F. Bletz, burg. van Weesperkar- spel; K. Breebaart, burg, van Barsingerhorn; W. F. G. L. Driessen, burg. van Vi estzaan; A. B. Michielsen, burg. van Haarleuunerliede C. Nobel, Rijkslaudbl. te Schagen; G. Ripping, burg. van Alkmaar. Prov. Broodcoinmissie voor Zuid-Holiaud voorz. L. von Fisenne, voorz. van de Zuid- Holi. Commissie voor de Voediugsvraagstukken, te 's-Gravenhageleden: G. van Andel, burg. van Zuidland; C. L. J. Bos, burg. van Zeg waard; dr. J. D. Filippo, dir. van het gem. dis tributiebedrijf van 's-Gravenhage; dr. A. Lam, dir. van het gein. distributiebedrijf van Rotter dam; mr. S. J. R. de Monchy, griffier der Prov. Staten van Zuid-Holland. OVERSTROOMINGEN IN ATJEH EN ONDERHOORIGHEDEN. (Officieel.) Bij het departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Geraal van Nederiandsch-Indië: De gouverneur van Atjeh en Onderhoorighe- den bericht, dat zware watervloed sedert 15 dezer giooie verwoestingen in Noord-Atjeh en op de Noordkust van dat gewest hebben aan gericht. Het water steeg hooger dan in 1908. Vele vaste bruggen zijn vernield; tram- en tele foonverbindingen gestoord; rijstoogst ai peper tuinen zijn verwoest. Naar tot dusver gemeld is, zijn slechts drie personen verdronken. Op den Gajoeweg had een ernstige aardschuiving plaats. G. A. J. MIRRER. De nieuw benoemde directeur van het Distri butie-bureau, de heer G. A. J. Mirrer, die als zoodanig den heer Lagro opvolgde, heeft uit deze functie ontslag aangevraagd. Men zegt om gezondheidsredenen. Vooreerst zal in de vacature niet voorzien worden, volgens eenige dagbladen. OOSTENGIJ KSCHE KINDEREN. Gisteren arriveerde een extra trein inet hon derd kinderen uit Weenen te Zevenaar, verge zeld van dr. Neurath, arts in het kinderzieken huis te Weenen, en vijf dames, Daiiies boden den kinderen versnaperingen aan. Vanmiddag gaan 260 Oostenrijksdie kinderen via Zevcnaar naar hun vaderland terug. TWEEDE KAMERVERKIEZING UISTRTICT IÏHEDEN. In het district Rheden is aan mr. J. R. H. van Schaïk te Arnhem een candidatuur door eenige kiezers aangeboden. Deze candidatuur is door, hem aanvaard. DE NEDERLANDSCIiE AMBULANCE IN DUITSCHLAND. De nederlandsche ambulance te Gleiwitz is dezer dagen bezocht door Keizer Wilhelm. UITVOER NAAR DUITSCHLAND. Men seint uit Oldenzaal: Thans is voor allen invoer in Duitschland, uitgezonderd legerbenoodigdheden speciale ver gunning van den rijkskanselier noodig. Neder landsche zendingen bestemd voor de Z. E. O. te Berlijn wachten aan de Duitsehe grensstation? op bedoelde vergunning tot doorvoer. HET ONTSLAG-LA GRO. Door het Kamerlid Sannes zijn tot den Mi nister van Landbouw eenige vragen gerient be- KHE «MMHSCII ABONNEMENTSPRIJS i P„ maand™ voor Haarlem en de agentschappen (kom eener 9eme^e)/l.S0| «oor de overige plaatsen f* Nederland per post f 2>~~ week voo de agentschappen OtlsA; afzonderlijke nummers 0,15. PRIJS DER ADVESTENTIËNi Van 1S regels f 8.75, iedere regel mé ar 0,15buitenland per regel advertenfiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" vee IS regel* f 0.40. etb. regel meer 0,10. T T~t «nieren* de beoalincren nn Je Dolisten vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 4000 bij levenslange ongeschiktheid tot werken, Alle betalende abonné.i op dit Blad, in het bezit van een erze verlies van een oog, f 125 bij verlies van een duim, i 75 bij breuk van een arm of been, f ÏOO bij verlies van een wijsvinger, f 25 bij f 5GQ bij overlijden, f 300 bij verlies van een hand o voe «eeararideerd door de „Hollandsche AlgemeeneVerzekeringsbank" te 'Schiedam. (De vóór I October 1911 uitgegeven polimen zijn niet geldig.) verlies van ep.n anderen vinger. De uitkeenng dezer bedragen AGENDA 2# JANUARI Gebouw ISt. büvo Smedestraat 25 Witte Bioscoop 8 uur. C'ate „Brinkmaan 25 uur Tentoon stelling der vereenigiug tot bevordering der Delangeu van sleclitiioorenden. Baar is in de Eerste Kamer gisteren kloe- ^talSr°z»0;\,en tot toast to.retoen dat bet successie-wetsontwerp ongewijzigd wordt aangenomen. ,Want dat bet er komt en 'dus Min. van Gijn blijft is vrijwel zeker. Betreuren, omdat waarlijk de minister zoo weinig tegemoetkoming beeft betoond en de principieele bezwaren van onzen kant todh zeker niet weg te cijferen zijn. De beer Smits deed een goed werk met dat eens duidelijk uiteen te zetten, in ant woord aan ben die de mort saus pbrase bij de eerste behandeling zóó veroordeelden. Waar het gaat om beginselen daar behooren geen ministers gespaard, geen schatkist vóór te gaan. En om beginselen gaat het voor hen die om principieele redenen tegen h'et wetsontwerp zijn. Bominige schenkingen zullen' vrij zijn van belasting. Namelijk die, welke gegeven worden aan instellingen, welke in hoofdzaak een algemeen maatschappelijk belang be nogen. Be kwestie is nu: zullen de kerken daartoe te rekenen zijn. Bat willen de oppo santen zien uitgemaakt. Waarlijk de liefde kan niet van éen kant itn minister van Gijn zou goed doen, k0?6 ÏSen dat de tijd der liberale hooffharti°'beid voorbij is; dat ook met ons rekening valt te houden, dat ook wij tegen- woornQ" stem in het kapittel hebben, wat Z.Exc. "zeer gevoelig ondervond. Natuurlijk bloeien de landsbelangen niet uit hot oog Worden verloren, maar niet ten koste van beginselen. voornaamste steunpunten van de linie achter den benedenloop van de Sereth, die de Russen thans innemen, zijn Galatz en de stellingen van Fundeni. De Skandinaviscbe rijken, Tn de Troonrede, waarmee de Zweed&clie ko ning zijnen Rijksdag beef t geopend, klinkt lich telijk een toon van waarschuwing aan het adires van Rusland. Hij zei de „Ernstig is de tijd, waarin koning en Rijks dag elkaar weer ontmoeten in gemeenschappe lijke verantwoordelijkheid voor de veiligheid en de toekomst van het Rijk. Het doel, waarop ik met instemming van het gansche land afga, is de vrijheid en de zelfstandigheid va'n het Rijk te verzekeren en zijn onzijdigheid te handha ven. De verhoogde slagvaardigheid van land en zeemacht van het Rij'k moet nog steeds wor den aangehouden. De eenstemmige uitlatingen betreffende de kwestie der Alands-eilanden tij- den» den. vorigea Rijkedag zijn mij ^tot steun. in België 29,000 vderk. K.M., ia Frankrijk 2-2,310 yierk. K.M., terwijl Frankrijk 900 vierk. K.M. Duatach gebied bezet had. Ia Rusland waren bezet 280,450 vierk. K.M., ia Roemenië 100,000 vierk. K.M., terwijl 28,231 vierk. K.M. Oca tenrijk-Il on ga a rsoh, gebied in handen der Bussen waren. In. Servië bezetten de centralen S5,S07, w Montenegro 14,180, in Albanië 20,040 vierk. K.M. bij mijn po-gingen om haar tot oplossing W brengen, gelijk Zweden» levensbelang dab eiselit." Do „Deutsche Tagesztg." zegt over de Zweed- solia troonrede: Het ia een opmerkelijke, in. druk wekkende, openlijke verklaring v an den Zweedsohen. hcersebor. Zij wint in belang door de gelijktiidige vermaning all-es na te laten, wat de eenheid in het binnenland zou kunnen ver storen. Alleen de krachtigste ftorlogsbereidiheid en vastberaden Zweedsohe politiek kan Zweden onder zulke omstandigheden de zelfstandigheid en onzijdigheid verzekeren. Zweden'a buurman: Noorwegen, vertrouwt blijkbaar den toestand niet: het gaat zich zwaar "geschut en meerdere vliegtuigen aanschaffen Noorwegen moge, hoe onbegrijpelijk ook. En gelschgezind heeten, het handhaaft zijne neu traliteit eerlijk. Dit bleek dezer dagen, teen een voor Stavanger kruisend Engelsch smal deel een Dortsche ertsboot vervolgde. Heb ge lukte den Duitaoher behouden over de grens van de Noorsehe wateren bij Egersund te vluch ten, waar zij voor anker ging. Toen een Noor sehe torpedoboot naderde, stevenden de Engel- Sche oorlogsschepen weer zeewaarts. Hot werk van de nieuwe „Möwe". De maritieme medewerker van de „Times" schrijft over het optreden van „de nieuwe Möwe" „Het z-al voor lieden die bij sc-heepvaaxtzaken betrokken zijn wel geen' nieuws zijn dat er weer een Dultache kaper op zee is. Dat was af te leiden uit het groots aantal schepen dat als over tijd was opgegeven sinds de (Britsche) admiraliteit op 8 December bekend maakte, dat een bewapend en onherkenbaar gemaakt schip, dat van het type koopvaardijschip was, vier dagen vroeger in den Atlantischen Oceaan was gesignaleerd. Den langen tijdsduur thans over de ze3 weken in aanmerking genomen, gedurende welken de kaper vermoedelijk aan het werk is geweest, zijn. de bekend geworden verliezen, die hij heeft toegebracht, niet ver- rassend groot. Zij zijn niet zoo hoog noch in aantal schepen, noch in tonnenmaat als de buit van de Howe gedurende den kortoren tijd, w-aarm dat schip een jaar geleden op de han delsvaar wegen had geopereerd. Evenmin „-.ijn zij, in verhouding, groot vergeleken met het werk, dat kapitein Hana Roze van de 58 ter hoogte van Nantuckett had volbracht. Do Möwe kreeg 16 schepen (tezamen 57,835 ton) te pakken, de duikboot 6 schepen (sainen iets meer dan 20,000 ton). De nieuwe kaper heeft tot nu toe voor zoover is bekend gemaakt 12 schepen van samen ongeveer 50,000 ton (het is 65,757. Red.) gepakt of vernield. Te oordee-len naar de routes, die bevaren wer den door de schepen, die met den kaper in aanraking zijn geweest, itbijui het dat' deze zijn operaties is begonnen in den Noord-Atlan- tiachen Oceaan, en dat hij later zuidwaarts is gekoerst. Uit het bericht, dat een van de ge pakte schepen een prijs-bemanning aan boord heeft gekregen, mag worden afgeleid, dat hpl ril de verrassende poging van de Appam ral worden herhaald en dat de St. Theodore haar verschijning zal maken in de een of andere neutrale haven, hetzij de kaper voornemens is eemge van zijn slachtoffers als bevoorrading en veikemiingschepen te bezigen, zooals dat dooi de Karlsruhe, de Einden en haar soort, genooten was gedaan. Waar echter geen mid delen bestaan voor de aanvulling van steenkool en voorraden, kan een schip als de nieuwe kaper onmogelijk verwachten een langdurigen kruis tocht vol te kunnen houden. Do Möwe, het eenige andere vermomde schip van dezen aard, dat met succes een kaapvaart van de soort, als waarvan thans weer gewag wordt, gemaakt, volbracht, hécft haar tocht niet langer dan twee maanden kunnen volhouden." De di Conferentie van ge-alliëCJ-d» p&rïe«4 ïLahïjlr-v ruggekeerd, nadat men tot overeenstemming is gekomen over de bijeenroeping' v;m 0611 klein geallieerd parlement. Waarschijnlijk zullen de Franscke afgevaardigden 28 Jan. te Rome aan komen. De „Deutschland" ea de•Bremen"? De „Morning Post' verneemt uit Kopenhagen, dd. 16 dezer: Helding Avis verneemt, blijkbaar uit Duitisehe bron, dat de „DeutschlandHaan dag uit Bremen naar Amerika is vertrokken en dat de „Bremen" niet vergaan is, maar in de MiddeHandsche Zee gestationneerd is, om de krijgsverrichtingen van Duitsehe duikbooten te vergemakkelijken. Kolengcbrek in Frankrijk. Uit Genèvo wordt aan het „Berliner Tageblatt" gemeld, dat ten gevolge van 'gebrek aan kolen een der voor naamste elcctriscLe centrales te Farijs haar bedrijf heeft moeten stopzetten- Tengevolge daarvan zijn 200 waschiinichtingen genood zaakt te sluiten, waardoor 3000 vrouwen wer keloos zijn geworden. FalkenhaynFalkenh'ausen. Het geruok over het onderhoud van de Grieksohe regieei-ing met Falkenhayn schijnt op een vergissing u berusten. Do Duitsehe militaire attaché in Athene moet von Fa-lkenhausen geheeten heb ben, en wellicht is er verwarring tuaschen de namen gerezen. Door 13uitsch'land bezet gebied. Bij den aan vang van 1917 waren door do centralen bezet Vouizelos en d-e krijgsraad. Be „Morning Po-st" meldt, diat do krijgsraad der geallieerden te Rome ook werd bijgewoond door een ver tegenwoordiger van Venizelos, den vroogeren minister van onderwijs Alexandres, die als, offi cieel vertegenwoordiger van Yenizeloa in den krijgsraad zittiing en stem had. Tegenspraak. Omder de zich in Polen op houdende, en in het koninkrijk Polen thuis- behoorende Poolsche arbeiders is vrij algemeen de meening verspreid, dat men hen gedwongen in het Poolsche leger wil doen d-ienstnemen. Zulk een plan bestaat niet. Veeleer wordt ero-p gewezen, dat het Poolsche leger wordt gevormd nit vrijwilligers. Alle geruchten over gedwon gen inlijving berusten op verzinsels of boos aardige praatjes, zegt Wolff. UIT GRIEKENLAND. ROME, 18 Jan. (Hart.) Volgens de „Idea Nazionale" maakt de Koning van Grieken land zich gereed een memorie te schrijven, waarin met documenten de staatkunde van Griekenland gedurende den oorlog zaT wor den uiteengezet. Do memorie heeft vooral ten doel'de beschuldigingen der Veniaelistea te weerleggen, die den Koning verwijten de belangen van het land verraden en de neu traliteit ten gunste van de Ceutra-len ge schonden te hebben. Gok zegt men dat do me morie een aanklacht zai bevatten tegen de staatkunde van Vemzelog, die beschuldigd wordt de Entente bedrogen te hebben, door dat hij haar deed gelooven, dat zijn vader land onderworpen was aan do zaak der Cen tralen. NOG EEN DERDE MO WE?..., LONDEN, 19 Jan.. (Part.) Volgens berich ten uit Rio de Janeiro wordt in marinekrin- g.ou aldaar beweert dat een D-.i'tscL ka perschip werkzaam rs geweest op de Zuid- Amerikaanscihe kus gedurende de laatste 14 dagen. DE RUSSISCfH'l MINISTER VAN OORLOG VER vi 1SSELD. LONDEN, 19 Jan; (P£lr{-).NTaar uit St Pe tersburg gemeld wm'dt, is _dg minister van Oorlog, Generaal Schuwajexv) afgetreden en in ziju plaats Géneraal Lelaijew benoemd. DE MONTENEGRIJNSCHE MINISTER PRESIDENT GAAT HEEN. PARIJS, 19 Jan- (Part) De voorzitter van den ministerraad en minister van Buiten- landscho Zaken van Montenegro, Radowitseh Leeft den Koning verzoek om ontslag inge diend. BOEDAPEST, 19 Jan. (Part.) Do bladen alhier bespreken 'Luk de geruchten over 'u eventueeien inval in Zwitserland, waarbij zij tevens verschillende opmerkingen ten beste geven omtrent een g'evaar dat Noder- land zóu bedreigen. Do „Az. l'jsag" zegt dat de Entente den linkervleugel van het Duitsehe leger wil om singelen, wat in militair opzicht over Zwit serland gemakkelijker is dan de omvatting van den rechtervleugel over Holland. Het is derhalve gemakkelijk te begrijpen dat Zwitserland alle reden heeft de ecnige mo- i-.-™-gelijke conclusie te trekken nit do bij haar a ,,J ampsP meldt, 'ést de Praröehe afgevaar-j grenzen plaats hebbende troopen-conoentra- gde I'faftklin Bouillon naar Frankrijk is te-j tie. indien in de Entente-pers vergelijkingen zijn gemaakt over de schending der Belgi sche neutraliteit door Duitschlaud en een eventueele schending van Zwitserland, dan moeten wij onmiddellijk er op wijzen, dat België feitelijk reeds lang voor den oorlog zijn. neutraliteit had laten varen; Zwitser land daarentegen is steeds eerlijk neutraal geweest en wil het cok verder blijven. Van ganseher harte hopen wij, dat het land ook genoegzaam sterk zal blijken te zijn. De „Pest. Llpyd" schrijft: Zwitserland heeft een voortreffelijk uitgerust eu goed ge schoold volksleger dat tegenover elke bedrei ging van de grens is opgewassen. Het gewe ten der Middel-Europeescke mogendheden ten opzichte van het waarlijk onzijdige Zwit serland is zuiver als goud. Dit gevoelt het Zwitsersche volk en het weet van welke zijde het gevaar dreigt. Ook in Holland stuurt de Entente een scherperen koers. Blijkbaar ia Lloyd George van plan de tegenover Grie kenland gevolgde politiek van meedoogen- looskeid ook tegenover de andere neutrale staten toe te uassen. Het wapen der meedo genloosheid is echter tweesnijdend. De „Pest Hirlap" zegt, dat in 't vorige jaar Hidlap" constateert dat in het vorige jaar de Entente érnstig het plan heeft overwogen binnen te vallen maar dat zij spoedig tot de overtuiging kwam, dat Holland een en al harde noot was. Dezelfde ervaring zal ziij thans in Zwitserland opdoen. Geen enkele onzijdige slaat zal oen rol als Griekenland willen spelen. De „Avilag" zegt: Alle aanwijzingen spre ken er voor dat de mobilisatie van Zwitser land niet met offensieve boelingen geschiedt en niet tégen ons is gericht maar tegenover de bedoelingen van de Entente. A M E E I K A. Amuudseus pooltocht met vliegmachines. De Noordpoolonderzoeker Roald Amundsen is met de „Frederik XUI" in Amerika aange komen. Yan hieruit zal hij zijn nieuwe pool tocht ondernemen. Zoodxa zijn schip, speciaal voor dia reis gebouwd, in het a vastraakt, is hij voornamens, in een vliegmachine tot de Pool door to dringen. Hp vertrouwt ten volle, dat zijn waagstuk ham gelukken zal en gelooft, dat de aeroplane de langverwachte oplossing zal zijn van het Noordpoolproibleem, daar men vroeger te voet en per slede in weken en maan den die tocht niet afleggen kon, per vliegma chine in een paar uur voorbij is. Hij verklaart, naar Amerika te zijn gekomen, em zich van machines en proviand te voorzien, wat in Eu ropa met den oorlog niet mogelijk bleek. Met Glenn Ourtiss en Orvifle Wright zal hij. onder handelen over het moest geschikte mo'del ma chine en daarna in Chicago on San Francisco de noodige proviand inkoopen. Het Engelsche stoomschip „Master" (149 netto tons) is na oen botsing gezonken. Vier personen zijn er bij omgekomen. Een bekend kasteel in Kent, Blrling Ma- nor, is geheel door brand vernield. De bewoon sters weiden slechts met moeite gered. Paul Olaudiel, een bekend Franscli dichter, is benoemd tot opvolger van den afgetreden Fransehen gezant in Brazilië. Luit. Guillemin, de Fransche vlieger, die 25 vijandelijke vliegers hoeft neergeschoten, is beloond met den jaarprijs van 10.000 francs. Té Olmuetz zal elndo Maart een conferen tie van bisschoppen plaats hebben, waarhij de kerkvorsten keiTér Karei zullen huldigen. In de steden van Boven-Italië bereikte de gevallen sneeuw een hoogte van 71 c.M., het geen sedert jaren niet meer is voorgekomen. Vice-admiraal Gueydon ia benoemd tot- opperbevelhebber van het eerste eskader der Fransche vloot. Gisteren werd het Duitsclio stoomschip „Prin3 Adalbert" op de Baltic Echange ver kocht voor 152,000 pond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1