KERKNIEUWS UIT DE PROVINCIE 'treffende het ontslag van den heer La Gro als directeur van het Rijksdistributiekantoor van levensmiddelen („Het Volk"). DR. A. KUYPEE. Naar aanleiding van in Parlementaire kringen loopende geruchten omtrent een verergering in den toestand van Dr. Kuyper, die, gelijk on langs gemeld, aan influenza lijdt, werd gisteren, bij "informatie ten huize van den zieke, integen deel een zeer geruststellend bericht verkregen. De nacht werd zeer rustig doorgebracht, de lichaamstemperatuur was niet hoog en de alge- meene toestand werd bevredigend genoemd. MINISTER BOSBOOM, Men seint uit Den Maag aan „De (Chr.) Amsterdammer" „ln legerkriugen wordt een spoedig aftreden van minister booooom verwacht. Zelfs wordt ne naam van zijn opvolger genoemd. Dit zou dan zijn generaal Pop, chef van den generalen iiai. lild H. GOEMAN BORGESIUS. f Gisteren is Mr. if. Goeman Borgesius, voor zatter der tweede Kamer der 8. U., na een t-orte ziekte, omstreeks arte uur overleden. Mr. I t. ooeuiau borgesius neeit oijna veertig jaren act Neder ïanctscne voik veriegen- ,v oordigd in het ranement: Den 17en Octoner 'ia/7 werd hij in hei uisuict Winscnoien ge mzen, waar toen de tot hoogleeraar oenoemae uf. joncktnoet aigetreden was. aedert dien neett iüj onaigcarcken zitting genad en waren het viUitereenvotgeus Winscnotm, Veendam, Zutten, rinkhuizen, «otterdam en ïsmmen, die hem in s lands vergaderzaal brachten. Voor hij zijn pariemenmiren loopbaan begon, w as hij ieeraai in ue staatswetenschappen aan de li. B. aclioien te aneeir en daarna te Arnhem, mij had toen reeeds zijn meestertitel aan de Gioningsche Universiteit met lot ia 18oü be- naald. .Nauwelijks 24 jaar oud Werd hij benoemd tot iiootdredacteur van het „Vaderland" welke be trekking nij neenegde toen zijn parlementai re loopaaan begon. Zijn journalistieke loop haan was daarmee echter niet algeioopen, want .ai van jaren is hij de bekende haagsche brief schrijver geweest van de „Zutfenscne Crt." ln het „Sociaal Weekblad", „De Vragen des ïijds" en vele andere periodieken zijn in den loop der jaren tal van arihteien verschenen van zijn hand. Vooral heelt hij die hand veel ge bruikt om op te treden tegen het drankmis bruik. Hij werd dan ook de stichter en is vele jaren de leider geweest van den Nationalen volksbond teegen Drankmisbruik. In 18(17 werd hij tot minister geroepen. Leer plichtwet, Woningwet, Ongevallen wet en Kin derwetten kwamen om. toen tot stand, in 1(105 had hij weder den ministers zetel kunnen inne men. iriij heeft zich toen echter alleen bepaald tot samenstelling mee te werken van het Kabi net De Meester. i Met speekt natuurlijk vanzelf, dat hiide ziel geweest is van die Liberale Partij. Met Mr. Goeman Borgesius verdwijnt on tegenzeggelijk een politiek liguur van betee- kenis. Voor ons, rechtsche partijgangers, ver schijnt hij in hoofdzaak ais de vinnige liberaal, wiens grootste lust en genoegen was in rede voering of debat zijn „zetten" tegen de rechter zijde uit te spelen, de prikkelende man, die met lust en genoegen prikkelde en niet zonder han digheid; de handige staatsman, die op slimme wijze en dikwijls langs siinksche wegeen zijn politiek doel zocht te bereiken. Dat alles sluit de waardeering niet uit, die wij degelijke ken nis en bekwaamheid weten te brengen. En al was de overledene dan al juist niet wat men noemt een groot staatsman, van historische be- teekenis, maar eerder een krachtig en hard zwoegend practicus in de politiek, zijn invloed op het politieke leven in ons land en op de liberale partij in 't bijzonder is onmiskenbaar. De politieke leiding zijner partij is altijd han dig en bekwaam geweest en getuigde van groote tactiek, alhoewel er van principieel-idiëele lei ding weinig sprake was. Zijn gebeele streven was er op gericht de wegzinkende liberale partij te redden en te behouden, maar teleur stellingen werden hem niet bespaard, omdat haar tijd voorbij was. Zoodoende, als velen in dat geval, kwam hij tot kleine dingen. Leiders gaven bezat hij in groote mate. In zijn oppositie was hij het felst en wij vei'geten niet dat hij eigenlijk de man der oppositie tegen Talma's wetten was. Zijn ministerschap is een persoonlijk succes geweest, en op het gebied der wetgeving zal het ministerie Pierson Borgesius nog langen tijd genoemd worden. Als kamerpresident was Borgesius wel de minst sympihieke figuur. Hij was te veel politicus en hartstochtelijk man om zich boven de partijen verheven te gevoelen. De hoedanigheden, de onmiskenbare hoedanigheden miste hij zeer tot eigen schade en tot wrevel dikwijls van de rechterzijde, die vooral aan zijn nukken bloot stonden. Hemelsbreed verschilde hij hierin met zijn voorgangers Roëll en Van Nis pen. Voor de rechterzijde is Borgesius de prik kelende figuur bij uitnemendheid geweest en iemand die lust had in het prikkelen. Ons poli tieke leven wordt in de laatsten tijd wel fel getroffen Talma, Bos, Tydeman, Van Nispen, de Regouts. D(*>r een (luikboot beschoten. Te Vlaar- dingen is binnengkomen/ de motorlogger „Eendracht VIL" (VI. 214/ van de Visscherij- Maatechappij „Eendracht," directeur de heer J3. de Korver, waarvan de schipper het vol gende mededeelde: Donderdag 11 Januari bevonden we ons op 53 gr. N..B. en 4 gr. 40' O.L., toen we opge schrikt werden door een kanonschot.Op groo- leu afstand werd een duikboot waargenomen. Kort daarop klonk een tweede schot en viel het projectiel op ongeveer 100 meter van het schip in zee, onmiddellijk gevolgd door een derde, waarvan de kogel op vier meter af stand van den boeg in het water terecht kwam. De onderzeeër dook toen en kwam, alleen met de periscoop boven water, op de VI. 214 af. Na rond het schip gevaren te heb ben, a wam de duikboot zoo ver boven, dat de eommandotoren z chtbaar was, waaruit drie l cvs!.üoh kwamen, die een r>oio vlag met wit kruis op den onderzeeër zette. Na dit ge daan te hebben voer de duikboot weg, -die van klein type was. De nationaliteit kon niet worden vastgesteld. Dit is reeds de tweede maal, dat van deze reederij een schip door een duikboot wordt beschoten. In bet donker. Ons dorp, schrijft men uit Baarle-Naaaau, zit tegenwoordig in hot donker er ia geen petroleum meer te krijgen. Midden tusschen ons in ligt een stukje Bel gië, waarop een inrichting voor draadlooz© te legrafie is gevestigd. - Ter wille dezer inrichting, en waarschijnlijk om deze te beletten vrij en Wij haar werk te doen, is Baarle indertijd van het overige Ne- derlarid afgesloten. Gevolg ervan: wij in het donker. En op het stukje grond van de radiografie- licht. Daar heeft men blijkbaar petroleum genoeg. De afsluiting werkt dus naar den verkeerden kant. Doodgeschoten. Zondagavond heeft te Venlo, nabij de Duitsche grens, een soldaat der grenswacht een jongen van circa 16 jaar, die op herhaald aanroepen niet bleef staan, doodgeschoten. Op den knaap, die afkomstig was uit Breyel (Duitschland) werd een ge ringe koeyeelkeid smokkelwaar gevonden. Het lijk werd naar Breyel overgebracht. Aangevallen in 'n spoorrütuig. De koop man Aktjuoy, die Woensdagavond te Gelder- malsen om half zes in den trein naar Den Bosch stapte, vond daar in een der achterste rijtuigen een heer schijnbaar dood en met zijn das-gewurgd op den vloer liggen. Toe geschoten hulp mocht het gelukken den be- wustelooze bij te brengen. Hij vertelde toen, dat een medereiziger even na het vertrek van den trein uit Culêmborg opeens geroe pen had: Kijk daarbuiten eens! De heer had zich daarop voorover naar het raam gebogen, waarop de ander hem zijn das om den lials sloeg. Wat töen met hein gebeurd was, wist hij niet. Te Geldermalsen bleek, dat- hem een por- temonnaie met 7 en een ring ontstolen was. De aanrander moet in Culêmborg uit den trein gesprongen zijn. Een dadelijk ingesteld onderzoek heeft geen resultaat opgeleverd. Loos alarm. Gistermiddag is het den on bekenden dader, nu voor de derde maal, ge lukt de Amsteidamsche brandweer voor een brand in het stadhuis te alarmeeren. Evenals de vorige keeren trok hij te 12 uur de schel naast het vertrek van den secretaris af. Natuurlijk kwamen weer van alle kanten koolzuur- en stoomspuiten benevens een ladderwagen aanzetten. Niemand kan eenige aanwijzing omtrent den dader geven. Daar het juist tiouwdag was, was de drukte na tuurlijk zeer groot. Ontvreemde rijwielbanden.. Te Oss zijn door een inspecteur der N. O. T. bij den looi- hnndelaar Arn. Weiten, wien reed6 langen tijd het verblijf Kt bet in staat van beleg verkeerende gebied is ontzegd, 600 voor den smokkelhandel bestemde rijwiel'binnenban- don in beslag genomen. Deze banden waren grootendeels van .een te Amsterdam bij een filiaal der Dunlop Company gepleegden diefstal afkomstig. Destijds had W. deze ban den van een rijwielhandelaar in den Bosch overgenomen, deze bandelaar weer van an deren enz. enz., en naar het heette reeds we der den volgenden dag aan hem onbekende personen, die er mede naar Nijmegen ver trokken zouden zijn, verkocht. Thans, nu de N. O. T. er zich mee bemoeide, kwamen de reeds lang gezochte banden, verpakt in tweè kisten, bij W. te voorschijn. Na verzegeld te adres der N O. T. te Rotterdam verzonden. Een selüppersconfliet. Qaior den rook vah Amsterdam dreigden gistermorgen on- geregeiahtden, die gelukkig door liet taktvol optreden van bet hoofdbestuur van den Al- gameenen Bcfcippersbond en de Rijkspolitie voorkomen zón. .Zeventien schepen lagen t3 wachten, om naar Amsterdam op te varen, maer ook eeni ge bombeen schippers stonden daar om de gebeurtenissen tegemoet te zien. De schip pers weigeren te varen. Eén schip werd door den eigenaar toen losgemaakt en voer weg. Den schippers werd daarop door de politie 'aangezegd zich kalm te houden, daar elke poging tot bemoeieïij'king van het naar Am sterdam varende schip, met gewold onder drukt moest -worden. Onder groot gejoel volgden de schippers langs den wal het „sleepje" en op een gegeven oogenblik werd, om de geprikkelde schippers niet nog meer te hinderen, den heer Brouwer verzocht, zich liever in de roef van zijn schip te hegéven. De hoofd-eommissaris van politie lieeft-gis- teren van de expediteurs het ant\voord ont vangen, dat deze van geen onderhandeling met de schippers willen weten, voordat de 17 lichters op het Merwede-kanaal alle naar Amsterdam zijn doorgelaten. De schippers blijven bij de door hen aangenomen houding en zijn den heelen naelit op wacht gebleven om de lichters tegen te houden. Zij'zeggen alleen met het gemeentebestuur van Amster dam te maken te hebben, om de beurtlijst weder op de schippersbeurs neergelegd te krijgen. Het Hoofdbestuur heeft thans de schippersstaking over het geheele land uit geroepen. STATER-GERERAAL EERSTE KAMER. DE SUCCESSIERECHTEN. .Den geheelen dag heeft zich gisteren de Eerste Kamer bezig gehouden met de be handeling van de successiewet, het wetje, waarover minister van Gijn de eerste maal gestruikeld is. De Eerste Kamer verwierp toen, na weinig discussie, de wet en de mi nister diende zijn ontslag in. Zooals men weet werd de zaak bijgelegd en nu kwam voor de tweede maal bet successiewetje door den Minister eenigszins gewijzigd, in behan deling. Had men de eerste maal aan de Eer ste Kamer verweten dat zij zonder vorm van proces de voorstellen verwierp bijna zonder discussie, ditmaal kon dit niet gezegd wor den, want den geheelen dag ging °aaii de discussies heen en duidelijk is den Minister gezegd waar het op Btaat, wat de bezwaren tegen de wetsontwerpen zijn en is hem ge wezen up zijn verkeerde handelwijze om de portefeuille-kwestie te stellen. Intusschen is de tegenstand tegen het wetsontwerp niet veel minder, maar toch zal het wel een meer derheid halen, al zal het dan ook zijn op 't kantje af. j Evenals in 'de Tweede Kamer reeds geble ken is, worden de aangebrachte wijzigingen erkentelijk als verbeteringen aangemerkt, maar men is onvoldaan; zelfs niet tevreden. Alleen is het verschil Tusschen twee vleu gels van rechtsche leden aldus, dat bjj som- migen (de meesten) de ontevredenheid zulke proporties heeft, dat zij tot geen vóórstem- men te bewegen zijn, terwijl de andere vleu gel, hoe ook ontevreden, vooral rekening zal houden met het landsbelang dat door heen gaan van den Minister van Financiën ern stig in gevaar zou worden gebracht. Deze laatste leden vindt men vooral bij de anti- ievolutionnairen,- onder aanvoering van den heer Colijn. Van de sprekers was één linksche; de an deren waren rechtsehen bij wie is aan te nemen een principieel bezwaar tegen succes siebelasting op de vererving van ouders op kind. Voor hen staat de eenheid van het ge zin, de belangengemeenschap te hoog, dan dat zij met den minister in de successie een soort buitenkansje zien kunnen. De heer DE VOS VAN STEEN.WUK (G.-Hj) is dankbaar voor de gedane conces sies, maar niet voldaan. iZijn verzet geldt niet in hoofdzaak de verhooging iu rechte lijn, daar hij begrijpt, dat er veel geld noodig is. Zijn hoofdbezwaar is eéhter het schen kingsrecht. Doordat niet minstens vrijstelling wordt verleend voor schenkingen, waarvan het aannemelijk wordt gemaakt, dat het doel er van niet is: ontduiking der Successiewet, wordt het doel voorbijgestreefd. Terwijl bo vendien de weldadigheid er onder zal lijden. Zelfs giften uit inkomens zullen niet vrij zijn. Al is de portefeuille-kwestie een factor van gewicht bij de stem bepaling, toch mag de- Kamer .zich daardoor niet laten weerhou den van wat zij iu 's lands belang acht. De heer SMITS (R.K.) acht het niet aan genaam met den minister over fiscale ont werpen van meening te verschillen, maar hij heeft den indruk, dat bij den minister de fiscale belangen het zwaarst wegen. Dit acht spr. volkomen begrijpelijk. Hij maakt den minister daarvan geen verwijt, maar het feit blijft toch, dat wij dientengevolge bij de be oordeeling van fiuancieele ontwerpen op ver schillend standpunt staan. Wij blijven reke ning houden met de billijkheid en de tot dus ver geldende beginselen op financieel gebied. De minister houdt zijn ontwerpen voor de beste die mogelijk zijn, en beschouwt, zijn .tegenstanders als bekrompen lieden. Spr. leest een soort van minachting in de memorie van antwoord, althans ieen toon vau twijfel aan den ernst van het ontwerp. Het betreft hier beginselen, die bestemd zijn om naderende moeilijke tijden door te werken. De minister blijkt den ernst van. die begin selen niet in te zien, blijkens ziju beschou wingen over de belastbaarheid van schenkin gen aan kerken en kerkgenootschapjien. iverkgenootschappen beoogen immers wel de gelijk een maatschappelijk belang. De milli- oeneu medegeloovigen van spreker, onderda nige en dankbare kindaren van de Katholie ke kerk en miilioenen Christenen buiten die Kerk, meenen door de genade Gods geroe pen te zijn tot erfgenamen van zijn rijk; en dit geloof legt ons bepaalde plichten op te genover onze medemenschen. De Christelij ke deugden zijn van hooger waarde dan de muatscu-appelijke die daarop berusten. Het is voor ons zeer .stuitend te hooien, dat de kerk niet zou kunnen worden gerekend tot de in stellingen van maatschappelijk nut. Dit maakt, dat het voor ons zeer lastig is met~ den minister te debatteeren, en dat een ge- dachtenwissflling met hem vrijwel onvruent- Oaar is. Tocli neeït spr. gemeend, op deze beginselen te moeten wijzen. üok vergist de minister zich, wanneer hij meent, dat de bij het openbaar debat niet herhaalde bezwaren uit het voorloopig ver slag over het vorig wetsontwerp waren ver vallen. £>pr. herhaalt het bezwaar, dat elke coulance als fatsoenlijk man, bij deze rege ling zal leiden tot hooger belasting. Men zul dus iu het vervolg bij kwesties over de verdeeling van den boedel bij boe delscheidingen een proces moeten fingeeren om van het schenkingsrecht af te komen. Men zal zich moeten laten dagvaarden en verstek laten gaan. Tot zuLke hatelijke con sequenties zal deze regeling leiden. De Mi nister moet voorts niet zeggen, de rechter kan beslissen dat uw kerk een instelling van openbaar nut iswant die redeneéring is in strijd met ons principe. Wij achten het steunen van de "kerk die een autonoom li chaam is, een gewetensplicht. Spreker kan dus nog niet beloven, dat hij zijn stem voor 't ontwerp zal uitbrengen. De Minister zegt, deze schenkingen waren reeds belast; waar klaagt gij over? Spreke? antwoordt, de practijk was, dat van deze schenkingen niets betaald werd. Die practijk is thans ten mijne, nadeele ge wijzigd. Na deze duidelijke uiteenzetting van het Katholiek standpunt in dezen, voerde de heer FRANSSEN (R.K.) het woord. Hij betoogt, dat de feiten dat er geld noodig is en dat er een ministerieele crisis kan ontstaan, nog geen reden behoeft te zijn om over princi pieele bezwaren lieen te stappen. Want in deze zaak zit geen politiek. Het principieele bezwaar tegen het schenkingsrecht blijft be staan en zal het moeilijk maken voor (e stemmen, De heer .COLIJN (A. R.) betoogt, dat de wijze waarop de minister na de verwerping van het eerste on.t\verp terugtrad, aan ern stige critiek blootstaat. Zijne Excellentie zag de tijdsomstandigheden over het hoofd. Als hij prijs stelt op blijvende samenwerking met deze Kaïger, zal de minister zich in dit opzicht hebben te herzien. Spr. meent, dat het ontwerp niet onbelangrijk is verbeterd, ten aanzien zijner bezwaren, die het-treffen der kleine levensverzekeringen en de schen kingen golden. Daarom meent hij met ziju politieke geestverwanten, op een enkele uit zondering na, dat, ook al is het bezwaar tegen het schenken in het schenkingsrecht wat betreft physieke personen, blijven be staan, thans geen ministerieele crisis mag worden uitgelokt. De heer VAN DEN BERG (A. R.) het met den heer Colijn eens, en zet de bezwa ren tegen het schenkingsrecht ten aarizien van natuurlijke personen nader uitvoerig uit een. De heer VAN LANSCHOT (R.K.) zal te gen stemmen omdat aan zijn bezwaren slechts zeer gedeeltelijk is tegemoet geko men. De heer VERHEYEN (R.K.) zou desnoods over de bedenkingen tegen hoogere heffing in de rechte lijn kunnen heenstappen, doch het schenkingsrecht waarmede een hoog mo reel beginsel is gemoeid» belet hem» voor te stemmen. De heer .VAN DER MA ESSEN DEJ30M- BREFF (R.K.) zal na de aangebrachte ver beteringen voor stemmen. Hij (wil in de hui dige omstandigheden niet de verantwoorde lijkheid dragen voor een tninisterieele crisis. Verder deed1 deze senator mededeeling dat hij geen principieele bezwaren had. De heer VAN DER DOES DE WILLE- BOIS handhaaft zün ernstige bezwaren doch zal, zij het noodgedwongen, voorstemmen met het oog op de tijdsomstandigheden. De hepr VAN KOL beveelt aanneming van het ontwerp aan. Dan kwam de minister aan het woord en betoogt dat de portefeuille-kwestie ook nog worden gesteld op ,-ond van niet meegaan met een bepaald wetsontwerp zonder dat daarbij sprake is van opzégging van vertrou- -wen. Hij komt op tegen het verwjjt dat hij niet inschikkelijk zou zijn. He minister blijft erbij, dat bij het monde ling debat over het eerste ontwerp niet vol doende bleek, welke de bezwaren der oppo sitie waren. Ten aanzien van het schenkings recht betoogt spr., dat dit een aanvulling is van de onvoldoende Inkomstenbelasting, die alleen als inkomen beschouwt wat periodiek terugkeert en dat bedoeld recht niet den schenker doch den begiftigde betreft. Te kwart over 4 breekt de minister zijn rede af, die hij morgen denkt voort te zetten, betoogt dat de portefeuillekwestie ook mag TWEEDE KAMER. MR. H. GOEMAN BORGESIUS. f In de gisteravond, gehouden vergadering van de Tweede Kamer was ingekomen het overlijdensbericht van den voorzitter, mr. H. Goeman Borgesius. Nadat de Griffier hiervan voorlezing had gedaan, welke voorlezing staande werd aan gehoord stelde de waarnemende voorzitter, de heer Schaper voor, de zitting als teeken van rouw op te heffen en haar Vrijdagoch tend half 12 te hervatten. Daartoe werd besloten. De agenda voor de heden te houden ver gadering der Tweede Kamer werd in druk rondgedeeld zonder vermelding van de aan de orde zijnde onderwerpen. Men leidt hieruit af dat in verband met het overlijden van den voorzitter, mr. Bor gesius, de Kamervergadering vau heden, na dat hulde zal zijn gebracht aan diens nage dachtenis, wederom tot nader zal worden ver daagd. StrOSST en ^EöSTRIJSER VOETBAL. OVERZICHT. De wedstrijd tusschen Blauw-Wit en H. F. O. in het Stadion, was wel een van de meest spannende, die Zondag j.l. in de Eerste klasse gespeeld werd. De Haarlemmers ga ven zich allen zonder uitzondering tot het uiterste. Ben Verweij komt zeker alle lof en hulde toe voor zijn kranig verdedigen. De H. F. O. mag trotseh zijn, zulk een spe ler in haar elftal te bezitten. De Amsterdam mers maakteq zich nogal eens aan overtre dingen schuldig. Speciaal v. d- Kluft en v. d. Broecke speelden weinig fair. De Haar lemmers was'en echter geenszins bevreisd. Laan slaagde er in, op keurige wijze H. F. (J. de overwinning! te bezorgen 0n daarmede Blamv-Wit de eerste nederlaag op eigen ter rein ,toe te brengen. De Haarlemmers zijn nu weer twee punten rijker en gezien hun goede spel der laatste weken, behoeft uien nog niet ongerust te zijn voor ben. De Eoodbroeken wonnen van Hercules en nemen dank zij de II. F. O. zege op Blauw- Wit de derde plaats in. Het is jammer voor de Eoodbroeken, dat er in het begin zoo slecht gespeeld werd, nu zijn de kansen op de eérète plaats zoo goed als verkeken. De plaatselijke derby in Rotterdam bracht een gelijk spél. Ruffelse was geweldig in actie en wist Rinck driemaal het nakijken te ge ven. 1 De Spartanen hebben thans „Huug" weer in hunne geledermi wat een flinke verster king voor hen beteekent. Al is zijn speel wijze niet fraai, om de doelpunten gaat het toch maarl Op Hanenburg speelden Quick en H. y. V. zooals te verwa nten was, won nen de H. V. V.-ers met flinke cijfers. U. V. V. geslagen 1 De D. F. O.-erd rijn op eigen terrein altijd gevaarlijke tegenstan ders geweest, doch dat het ongeslagen JJ- trechtsche team huil meerderheid zou moeten erkennen, was tegen alle verwachtigen in. Van Hemert was in zulk een pracktvorm, dat Jan Vos er zelfs niet in slaagde een te- genpunt te maken. Een geduchte teleurstel ling voor de Utrechtenaren. Een viertal wedstrijden staan op het pro gramma voor a.s. Zondag. De HiF.C.'ers zul len aan de Spanjaardslaan den strijd aan binden met U.V.V. Dat de Utrechtenaren er weinig lust in zullen hebben om hun tweede nederlaag te boeken, kan ik mij indenken en zij zullen de punten niet cadeau geven. H.F.C. zal met dezelfde combinatie uit komen als tegen Blauw-Wit, bij de Utrecht naren zal de spil Meijer waarschijnlijk ont breken. Jan Laan c.s. speelde de laatste wedstrijden zoo uitstekend en met' zooveel enthousiasme, dat de blauw-witten m.i. best in staat zijn om hun vierde overwinning te boeken. Aan belangstelling zal het Zondag aan de Spanjaardslaan zeker niet ontbreken. Op Waa senaar speelt H.V.V. tegen de portenaren. Winnen de H.V.V.'ers en slagen onze stad- genooten er in om U.V.V. te kloppeh, dan neemt H.V.V. de eerste plaats in. Dat de Hagenaars er dus alles op zullen zetten om te winnen, kan men zich gemakkelijk voor stellen. Het zal dan ook wel een kleine over winning) voor H.V.V. worden. In liet Sticht ontvangen v. d. Weert c.s. de Kraaien. Van Rappart zal H.B.S. wel in veilige haven brengen. De vierde wedstrijd is die tusschen V.O.O. en Quick. Een gelijk spel of een kleine Quick-zege lijkt mij het meest voor de hand liggend. Voor de overige wedstrijden verwijs ik naar het programma. O. Ht LANDBOUW ESi ^ISSCMERIJ UIT HET TUINDERSBEDRIJF. Uit de tuinders uit Delft en Omstreken en het Westland is een commissie benoemd, be staande uit de heeren: E. Flinterman, A. A. Eijgenraam, te Delft, O. A. van Beveren, te Loosduinen: J .Barend6© te Poeldijk en J. Ter- moesUudzen te Pfjnaeker, aan wie ie opgedragen zich tot alle vei 1 ingvereenigingen in Neler- land to wenden,, om ze op te wekken tot het voeren ran een aetie om van dé tegeerïng eiachen le. dat de regeering van te voren zal vast» stellen de percentages, die voor binnenlands®1 verbruik zullen worden aangewezen, opdat oe tu'nbers zullen weten waarvoor zij telen; 2e. dat de Regeering bij haar maatregelen een. vaste lijn zal volgen, opdat er geen bevcor* deeJing zij van tuinders in de eene rtrsek bo- ben die in een andere; 8e. dat in de regeeringscommissie® vakmen- schen zullen worden opgenomen; 4e. dat er meer waarborgen zullen- zijn, dot er voor de artikelen een loonende prijs is' t behalen; 6e. dat geen maximumprijzen zullen wordeB vastgesteld of althans tot een minimum wor den beperkt, aangezien zij bij het ontbreken van een eenheidsprijs voor het vervoer tal van moeilijkheden doen ontstaan. Het wordt dringend noodig geoordeeld, in tüds maatregelen te treffen, opdat verkregen worde, dat de tuinbouw wordt behoed voor een zelfde kroot nadeel als ten vorigen jare door de regeling voor de andijvie en de bloem kool is geleden. RETRAITENHUIS „DE TH A BOB." De Retraiten van 12-15, 18—21, 21—24 Febr., 1215 Maart in het Retraitenhuis De Thabor te Rotterdam, zijn voltallig, en he Retraiten van 27 Febr. tot 2 Maart en van 69 Maart zijn veranderd in 26 Febr. tot 1 Maart en van 5—8 Maart. LEGER ER WLG4JT NAAR HET VELDLEGER. De miliciens der ploeg 1916 III (3e B0*»/ alsmede de landstormplichtigen der jaarklasse 1910, die tegelijk met eerstgenoemden om- eeniging „Landstorm 19io," di© aich ten doel onder de wapenen kwamen, zullen op '26 Januari e.k. naar de veld- en reserve-batal jons overgaan. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. BROODKAARTEN-MlSERE. Mijnheer de Redacteur. Gaarne zou ik onderstaande in Uw blad zien opgenomen, waarvoor bij voorbaat miir dank. In uw courant van 16 dezer wordt doof den directeur van het levensmiddelenbureao medegedeeld, dat op schriftelijke aanvragen' om broodkaarten niet zal gelet worden en deze terzijde worden gelegd. Naar aanleiding hiervan tracht ik langs dezen weg een op lossing te verkrijgen hoe gehandeld moéï worden in een geval als door mij mede ge maakt. Ik had de eer? te behooren bij de eerst op- geroepenen op j.l. Maandag. Voor dec© plechtigheid werd door mijV aan mijn werk gever (mijn betrekking ie n.l. te Amsterdam)' -verlof gevraagd om pl.m. 2 uur later te mo gen komen in verband met het halen van mijn broodkaart. Ik was dan te 9 uur present in d© Jacobiju©straat on meende dat met éeh uur wachten ik wel aan de benrt zou zijn en ging daarom geduldig in.de Hi- Het were! echter 11 uur en zag, dat ik vooreerst nog niet aan de beurt zou zijn, en moest in ver band met het mij verleende verlof van pl.m. 2 uur wel weg, wilde ik tenminste geen rnziö veroorzaken met mijn werkgever. Ik had! hiermede dus 2K uur verzuimd eu ontving nog geen broodkaart en waardoor? toch zeker door de trage afbandeling, dus aan' wien de schuld? Mijnheer de Redacteur, door niij werd do8 godaan wat in mijn vermogen was eu nu komt het levensmiddelen-bureau mot een me dedeeling dat op schriftelijke aanvragen niet gelet wordt. Op welke manier moet ik thans aan mijn' broodkaart komen? Waarom wordt in onze gemeente deze re geling toch op zoo omslachtige wijze voor* het publiek uitgevoerd, in Amsterdam b.v. wordt alles door de bakkers met het distri butiekantoor in orde gemaakt zoo ook ïl Velsen. Ook de bons voor veevoeder b.v. moe ten in Haarlem iedere maand van het levens mid deleniburean gehaald worden. In Amster dam niet, daar zorgt de post er voor dat zé het publiek worden thuisbezorgd. De Haar lemmers worden toch niet door ons levens- middoleubureau aangezien voor nietsdoeners of Oweërs die tijd en personeel genoeg hebben. Mijnheer de Redacteur ik hoop de bevoegde autoriteiten zullen bedenken dc^ er onder de burgeré ook mensehen zijn, dié zeer moeilijk 'n uurtje of langer vrij kunnen krijgen en dat de vrouwen hetzij door ziekte of ziekte der kinderen of anderszins, ook niet altijd op een wenk van de heeren dis op het levensmiddelenbureau zetelen, steeds klaar kunnen staan op broodkaarten met kans op flauw vallen enz., enz. Zoo juist lees ik dat een persoon 85 brood kaarten tegelijk aanvraagt# als men nu een 8 a.40t) mensehen voor zich heeft staan, waar onder enkelen zulke veelvragers zijn en dan nog die, die voor vrienden of kennissen een kaart mede brengen, hoelang moet men dan' wel de tijd hebben om zoo'n kaart te verkrij gen. U en anderen met mij zult het eens zijn dat deze wijze van nitdeeling op een sleehW manier wordt 'uitgevoerd, en dat een betere regeling niet alleen noodzakelijk Jnaar ooki gebiedend is en laat ons levensmiddelen bureau eens een lesje neemt in Amsterdam en Velsen waar de regeling op een veel eenvoudiger en voor liet publiek gemakke lijker wijze wordt uitgevoerd. Hopende dit onder het oog der bevoegde autoritejtou kome eu betere maatregelen ge troffen zullen worden. Hoogachtend, Uw abonné H. B. Naschrift der redactie. Wij hebben 2en' directeur van het Levensmiddelenbureau ge vraagd £f hij er prijs op stelde iets hier omtrent mede te deelen, Üoch hij achttö het niet noodig. Wat h%t verkrijgen van kaarten betreft^door den inzender, daartoe zal nog wel gelegenheid wörden gegeven. SCHOTEN. Jubileum, ue heer F. E. öcfoct opzichter der R. K. Begrnafpnin.-:denk. Zijn, ■werden de \sdsten rijwielbanden aan laet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2