UIT OE UIT DE PROVINCIE SPOOKTREIN VERBINDING LEEUWARDEN-HOLLAND. Daar tengevolge van de staking van den veerdienst StavorenEnkhuizen de handel te Leeuwarden elke vroege sneltreinverbinding met Holland mist, heeft de Kamer van Koop handel en Fabrieken bij den directeur-gene raal der Maatschappij tot Exploitatie der Staatsspoorwegen en bij den Minister van Waterstaat er op aangedrongen den vroeg- trein via Zwolle weder in te leggen, althans zoolang de staking van den veerdienst duurt. HET EERSTE NED.-IND. ZEILSCHIP. Het deze maand met een volle lading van Soerabaja naar Nederland vertrokken eerste Xederlandech-Indische zeilschip, groot 2000 ton, is gedoopt de „Albertine Beatrice". Het bevel is toevertrouwd aan een der oudste kapiteins van de K. P. M. De gezagvoerder denkt begin Mei in Pa- tria aan te komen, waar hij dan vracht zal zoeken voor Indië. HOFBERICHTEN. Hare Majesteit de Koningin heeft, naar wij vernemen, dadelijk na het bekend worden .van de ramp, welke Bali getroffen door een zware aardbeving, den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië een bedrag van 1000 doen toekomen ten behoeve van de slachtoffers. Naar wij vernemen heeft de Koningin een bedrag van 500 geschonken ten behoeve van alle protestantsche militaire tehuizen en een zelfde gift ten behoeve van de Roomsch-Ka- tkolieke militaire vereenigingen en patro naten. Behalve voor de militaire wedstrijden op schaatsen voor Land- en Zeemacht in den lande, heeft H. M. de Koningin ook voor de volks wedstrijd en op het ijs in elke provincie eenige medailles als prijzen beschikbaar ge steld. H.M. de Koningin-Moeder heeft gistervoor- middag een bezoek gebracht aan de Haag se he IJsclub, ten einde het ijsvermaak gade te slaan' en bij die gelegenheid ook eens te zien hoe haar kleindochter de Prinses, die gisterochtend weer op de banen vertoefde, zieh op de schaatsen beweegt. TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN IN 1917. In de gisteravond gehouden vergadering ,van de R. K. Kiesvereetaiging „Recht en Orde" te Amersfoort» werd besloten om met het oog op mogelijke invoering van evenre dige vertegenwoordiging, zich dit jaar bij de periodieke verkiezing van de Tweede Ka mer van stemming te onthouden. Mocht ech ter blijken, dat de politieke partijen in deze het niet eens worden, dan zal alsnog eene nieuwe vergadering belegd worden 85: 137. Het „Friesch Dgbl." schrijft: Hoe de duurte nijpt? Ook in de landen, die de geheele wereld als Voorraadschuur kunnen aanspreken, j Ziehier 'n paar simpele officieele, statistische cijfers: i Volgens de Engelsche index-nummers staat 'de prijs der levensmiddelen, alles door elkaar (genomen, zooals die waren voor 1915 tot den 'gemiddelden prijs van thans als 85 staat tot 137. Het leven is dus in twee jaar tijd 152/85 of bijna VI* maal zoo duur geworden als het was. Waar moet 't met Europa heen? AARDBEVING OP BALI. (Officieel.) Bij het Departement van Koloniën £s ontvangen het volgende bericht van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-lndië: 1 In de districien Kintaman, Bangli zijn 550 dooden en vermisten, op 2 Chineezen na, alle Balineezen, waaronder 300 van de dessa Boea- han. Met uitzondering van 14 zijn alle huizen ten gevolge van een aardschuiving bedolven. De herstelling der wegen, zoodat zij voor wagen- verkeer bruikbaar zijn, zal eenige maanden ver- eischen. j De groote desa Pajangan in Gianjar is ge heel verwoest. Bijzonderheden ontbreken nog. In Karangsen zijn dooden en gewonden gemeld; maar het aantal is nog onbekend. De vulkanen op Bali zijn rustig; de oorzaak van de aard beving is onbekend. HET VLUCHTOORD EDE. Het Corr. Bureau meldt: Het verluidt in parlementaire kringen dat de (Minister van Binnenlandsche Zaken niet voor- inemens is af te zien van zijn voornemen tot op- iheffing van het vluchtoord te Ede en van over brenging van de Belgen van daar naar het vluchtoord te Nunspeet. Vernomen wordt dat bij een der Kamerleden het plan bestaat om indien de volgende week deze aangelegenheid in de Tweede Kamer fer 'sprake komt, te dezer zake een motie voor te stellen. UITVOER VAN VARKENSVLEESCH. De Minister van Landbouw enz. heeft het in art. 10 van zijne beschikking van 25 April 1916, houdende regeling van den uitvoer van Varkensvleesch bedoelde gewichtspercentage be paald voor dit tijdvak loopende van 29 Januari tot en met 24 Februari 1917 voor varkensvleesch zoowel als voor worst op 100. De in art. 12 bedoelde afkoopprijs zal gedu rende de periode, eindigende 24 Februari a.s., bedragen 40 ets. per K.G. DE OPSTAND IN TAPANOELL (Officieel.) Bij het Departement van Koloniën fs ontvangen het volgende bericht van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië: De resident van Tapanoeli bezocht Barses. Alles was rustig en in den gewonen toestand. ZONDERLING. Er is dezer dagen een lange lijst versdienen van personen, die door H. M. de Koningin met een onderscheiding zijn begiftigd, ter zake van hun verdienstelijk gedrag bij gelegenheid van den watersnood in 1916. Wat bij het doorzien van die namenreeks op valt is, merkt de „Mb." op, dat onder de velen, wier verdienst endoor Hare Majesteit zijn erkend, vergeefs gezocht wordt naar den naam van ook maar één Katholiek geestelijke. Men vindt hier menschen van allerlei rang en •tand aan de Koningin voor het betreffende jeereteeken voorgedragen: ambtelijke en bijzon dere personen, wereldlijke autoriteiten uit de Ïeteiaterde streken en van elders, militairen hoog l laag, predikanten en arbeiders; maar die ééne tategone schijnt totaal vergeten. Toch is ons van nabij bekend, dat meerdere Roomsche priesters op „uitstekende daden" kun nen bogen, zich, hun roeping getrouw, van den plicht van naastenliefde bij de groete waterramp op bijzondere wijze hebben gekweten. Ongetwijfeld behoort tot de waarachtige bele ving van het goddelijk gebod, dat men zijn liefdedaden niet op de publieke markt brengt, en wij zijn er dan ook van overtuigd, dat de betrok ken geestelijken, werden zij gehoerd, tegen de bemerking welke wij hier plaatsen bezwaar zou den inleggen. Niettemin meenen wij haar niet in de pen te mogen houden, omdat het ons van de zijde der Regeering een onvergeeflijke nalatigheid lijkt; een verzuim, waarvoor wij te vergeefs naar eenig motief zoeken; een pijnlijke ontgoocheling, niet zoozeer voor de gepasseerde personen, als wel voor de Katholieke bevolking van geheel Neder land, die zulk gemis aan waardeering zich aan trekt ener het hare van denkt. PARLEMENTAIRE KRONIEK. Bestrijding Mond- en Kauwzcer. De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben zieli uitgesproken over het wetsontwerp, waarin voorgesteld wordt de kosten der be strijding van het mond- en klauwzeer ge deeltelijk te doen dragen door de belangheb benden, n.l. de veehouders. Drieërlei meening komt in het Voorloopig Verslag zich uiten. Neen zeggen vele leden der Kamer. De bestrijding van mond- en klauwzeer is een zaak van algemeen belang en moet dus betaald worden uit de schatkist, en niet rechtstreeks door de belanghebbenden. Jawel, stemmen anderen toe, die bij de groote stijging der Staatsuitgaven het aan bevelenswaardig vinden, een deel dier uit gaven af te wentelen op de schouders van direct-belanghebbenden: a's de veehouders rechtstreeks mee betalen moeten aan die kos ten van mond- en klauwzeer-bestrijding, zul len ze toch nóg meer gaan meewerken om het gevaar van besmetting te keeren. En een derde groep meent d it indien de belanghebbenden dan rechtstreeks moeten bijdragen in de kosten der bestrijding, dit het best geschiedt door hen te verplichten zich tegen de gevolgen van het mond- en klauwzeer te verzekeren met gelde lijke hulp van den Staat. Dat denkbeeld beeft wezenlijk iets aanlokkelijks. Zulk een ver plichte verzekering zou dan naar het oordeel der voorstellers ook tot andere ziekten uitge breid kunnen worden. Een hoogst practische opmerking was dat indien men de veehouders wil laten mee betalen, zij toch zeker ook recht van mee- sprèkeu moeten krijgen omtrent de wijze van bestrijding der ziekten. Eln ais het daartoe komt, zal het veelbestreden afmakiugs-sys- teem nog wel eens een duw extra krijgen. Begrijpelijk is ten slotte het bezwaar, dat uit de afdeelingen der Kamer voortkwam: wanneer een fonds gevormd wordt, met gelde lijke bijdragen der veehouders, waaruit voor de kosten der ziektebestrijding geput wordt, dan kan de regeering altijd haar gang gaan. Moet zij daarentegen aan de Kamer telkens gelden vragen voor de bestrijding der ziekte, dan beeft ze ook opening van z ;ken aan de Kamer te doen ten opzichte van de maat regelen die ze denkt te nemen. En bij de groote m eeningsverschillen, die te dezer zake bestaan, werd het hoognoodig geacht, dat de Zomertijd, we dit jaar opnieuw zomer- Krijgen tij d'? De heer Gerretson heeft hieromtrent een vraag gericht aan minister Gort, en voorge steld den zomertijd reeds op 1 April (verle den jaar 1 (Mei) te doen ingaan. Dat zou alweer een maand méér iederen dag een uur kunstlicht uitsparen wat bij de tegenwoordige kolenschaarschte na tuurlijk Van het grootste gewicht is. De minister wacht het onderzoek naar de gevolgen der invoering van den zomertijd in 1916 af, alvorens een beslissing te nemen. Het zal er wel van komen, en het moet dunkt ons maar zoo spoedig mogelijk. Zoo spoedig namelijk als de plattelanders het heb ben kunnen. Voor de laat-opstaande stede lingen kon de zomertijd al wel op 1 Maart ingevoerd worden l Begrooting van Waterstaat. Zijt ge in deze dagen wel eens van Utrecht naar Den Bosch gespoord, lezer? Of hebt ge den noodkreet gelezen, dien de wakkere landbouwspecialiteit pastoor Roes aanheft over den toestand van de overstroom de landerijen in Oost-Brabant'? Dan begrijpt ge het ten volle gegronde dei- klacht van den heer Fieskens, die aandrong op spoedige hulp voor deze zoo zwaar door den waterwolf geteisterde gebieden. Natuurlijk kwam ook aan de orde het vraagstuk der zoo ernstige overstroomingen in Noord-Holland, en de hooge vergadering scheen een beetje kippenvel te krijgen, toen het ging over de stevigheid der Noordno'llaud- sche dijken. De Waterlandsche zeedijk moet al Vóór de overstrooming in slechten toestand geweest zijn, en ware dit niet het geval geweest, dan zou Noord-Holland heel wat water-ehende bespaard zijn. Do aansporing uit de Kamer aan minister Lely om deze zaax met groote kracht ter hand te nemen was zeker op haar plaats. Waar meet het met ons land, dat haast één groote polder is, heen als we niet op de dijken kunnen rekenenr De heeren Bongaerts en Albarda, die blijk baar het gouverner eest prévoir (regeeren ie vooruitzien) indachtig waren, drongen met het oog op de sdeining der vele provinciale eiectrisch.es centralen, vanwaar uit de geheim zinnige en toch zoo uiterst mac.itige eiec- trische stroom als in kanmen en kanaaltjes tot naar de afgeiegenste plaatsen zijn weg vindt, aan op de stichting van een riiksnet voor eleetrischen stroom. Voor wie niet weet dat de tegenwoordig algemeen „in zwang" komende draai- of wis selstroom zonder noemenswaardig verlies over kolossafe afstanden geleid kan wor den om, tientallen en honderden kilometers verwijderd van de plaats waar de electriciteit opgewekt wordt, zijn veelsoortige diensten te bewijzen, voor hem moet het wel als een soort van sprookje klinken dat de electriseke stroom van uit Zuid-Limburg naar onze groote steden in Holland zou worden ge voerd..,. De heer Bongaerts sprak verder ai van electrificatie der spoorwegen, de heer van Ryclievorsel ziet in de toekomst het Rijk als groothandelaar in electriciteit, met de provinciën als groóte afnemers, en meent hierin een nieuwe bron van inkomsten voor den Staat te vinden. Nu, nieuwe bronnen van inkomsten kan de Staat altijd nog gebruiken. En electrotechnische ingenieurs zal Delft ons wel leveren. Als nu verder onze industrie maar wat bescherming vindt, en niet na den oorlog weer in gevaar gebracht wordt van door het buitenland te worden doodgedrukt dan kan de Staat nog héél wat kiloWatt- uurtjes verkoopenl Begrooting Buitenlandsclio Zaken. Van de voortgezette behandeling dezer be grooting op Vrijdag; is slechts te vermelden, dat hoezeer sommige afgevaardigden en volkomen terecht! aandrongen op spoedige uitbreiding van onzen inlichtingendienst over de geheele wereld ten bate van handel en industrie moet men niet nü reeds zich duchtig voorbereiden op de toestanden na den oorlog! minister Loudon toch niet Bereid bleek verder te gaan dan een zeer beschei den hervorming. Binnenlandsche Zaken. Geen algemeene beschouwingen. De heer Fleskens klaagde over achterstand in de salarissen bij. de burgemeesters in Noord-Brabant- Natuurlijk weer precies in de Roomscke provincie! De beer Van Hamel meende in de gestie der regeering, die ontslagen van gemeente ambtenaren niet enkel wegens „strijd met de Wet," maar ook op grond van het „algemeen belang" vernietigt, een versterking te mogen toejuichen van de positie der gemeente-amb tenaren en indirect ook vair de rijksambtena- ren. Het wetsontwerp inzake samenwerking van gemeenten beloofde de minister spoedig na de Grondwetsherziening te doen behandelen. HET IJS. In Friesland. Het is nu uitgemaakt, dat Goodijk, te Ma- rum, dit jaar de snelste rijder op de korte baan is. Hoeveel wedstrijden in zicht zijn het is gewoon niet te zeggen. En al die hardrijderij en met annex, prijsuitdeelingen, danspartijen optreden van zangers en zangeressen, het brengt drukte aan in de dorpen en menigeen maakt er goede zaken mee. Want bier blijkt, dat er in Friesland in den la atsten tijd heel wat geld verdiend is. Men verteert ro yaal dat is de indTirk, dien men krihrt na afloop der hardrijderijen. JS IJs en defensie. Dat het schaatsenrijden in ons leger H. M. de Koningin veel belang inboezemt, moge blijken uit het feit, dat het H. M. heeft be haagd, prijzen beschikbaar te stellen voor gezamenlijke oefeningen te houden op schaat sen die uit militair oogpunt van waarde mo gen worden gewacht. Gereden zal moeten worden in patrouille»; eveneens zullen door afdeelingen g-roote afstanden per schaats worden afgelegd, waarvan de sterkte dan. 200 man zal bedragen. Verder al worden aanbevolen de af te leg gen wegen zoodanig te kiezen, dat verschil- woroen samengesteld uit lader en manschap- pen en kunnen aesgewenseht onder bevel van een officier worden gesteld. Het door de patrouilles te bereiken doel zal niet worden beoordeeld naar de snelheid en handigheid waarmede de onderneming is "uitgevoerd, maar meer op de wijze waarop de commandanten zieh van hun taak gekwe ten hebben. Tevens is het niet onmogelijk dat er nog een oefening in ordonnancedienst wordt gehouden. De oefeningen met de hierboven genoemde afdeelingen van 200 man, zullen een eenvou dig karakter dragen, aangezien net toch in hoofdzaak hierbij aankomt °P "et in den kortst mogelijken tijd afleg@en van een be paalden afstand. Door H. M. do Koningin en den opperbe velhebber zullen voor deze wedstrijden me dailles worden uitgereikt. De opperbevelhebber van land- eni zeer macht heeft ter kennis van. de legerautoritei- ten gebracht, dat het beoefenen van schaat senrijden alle aanmoediging verdient, niet alleen omdat dit een gezonde iiehaanisoefo. ning is, maar daaraan, uit zuiver militair oogpunt, vooral voor ons land, groote waarde is te hechten. Naar aanleiding hiervan zullen reeds morgen wedstrijden voor de troepen al hier worden gehouden en zuilen meerdere wedstrijden in overleg met troepen in naast- bijzijn de garnizoenen worden geiouden. De Zuiderzee. In de Zuiderzee i3 zooveel ijs1, dat men langs de kust van Harderwijk naar Ams erdum kan rijden. TT Zuid.HolIandsclie JJsvcreeiuging. Het ij's vanaf Sassenkeim *n a^9 'hshtin- gen goed en zeer betrouwbaar. Leidscke vaart in verbinding me e Brase- mer Meer berijdbaar en betrouw aai De afdeeling 's-Gravenhago e.r Uid-Hol- landscke IJsvereeniging organmeert Zater dagochtend (afrit 10 nur Cafe TOr asch eind Bezuidenhout) een tocht naar V aarüuifreii en Zondag naar Warmond en Kagermecr- Aalsmeer. IJs van af de Sehinkel naar Aalsmeer in zeer goede conditie. Banen U) or do gemaakt door „Algemeen Nut" afd. Noord Hull. Ijs bond. Do Kleine Poel bij Aalsmeer r goed ijs. Wakken zijn door de zorgen der p aatselijke ijsclubben behoorlijk afgezet. De uroote Poel (des Westpias) is door het groot aantal wak ken zeer gevaarlijk, omdat deze niet afgezet worden. Wedstrijden Hoorn, 25 Jan. De uitsla" Yaa de" in Ooatwoud gehouden wedstrijd OP schaatsen is als volgt: le pr. Oppenhuizen van Iwisk, 2e pr. Gagel van Medemblik, 8e P1"- Lijkema van Venhuizen, 4e pr. D. Visser van Oostwoud. Sloten ,26 Jan. Vanwege de.bloter IJs club werd Vrijdag een hardrijderij gehouden, waaraan door 20 personen werd deelgenomen; de lengte der banen op de Kerkaloot was 200 M. Prijzen 40, 20, 10 en 8. Winners: Elgersma,militair, tijdelijk te Halfweg; Bosse, Nieuwer-Ams telJ. Spijkstra, militair, tij'deleijk te Halfweg en Loogmau te Sloten. Elfstedentocht en wedstrijd. Aan den Frieechen elfstedentocht nemen 123 rijders doel aan den elfsteden wedstrijd 80. Daaronder is: Westra en Bonnema, Halfweg; van Hees, Zandvoort. Ook verscheidene dames. Leiden. Schoonrijden, kampioenschap. 1. G. B. Blauwboer te Wieringerwaard, 2. E. Lautenbach te Rotterdam, 3. K. van Wermes- kerken te Utrecht, 4. M. Nooy t© Hoorn. Offioiëcl© bei-ielitem Holl, Noorderkwartier. Afd. Stompetoren. Richting Alkmaar en Schermerhorn mooi sterk ijs, bij de bruggen even stoffig, onder de bruggen sterk. Uit Maastricht. België in nood. Men meldt uit Maastricht: Het kanaal naar Luik werd tot Woeuadag nog opengehouden door sleepbooten, gevolgd door 3 en 4 schepen met levenemiddelen voor België. Hoever ze gekomen zijn, is niet te zeg gen. De schippers, die in Maastricht en op St. Pieter met hun schepen liggen, willen niet schutten in de sluis, omdat ze bang zijn, in België, als ze daar moeten stil liggen geen eten te zullen hebben. Voor de bevolking van België is het een ramp als het kanaal dicht ligt, want dit is op het oogenblik de eenige weg, waarlangs levens middelen België bereiken, behalve het brood, dat met den chemin de fear vicinal gaat. Uit België werd gisteren naar den water- staatsdienst alhier geseind, dat van uit Namen groote schotsen drijfijs de Maas' afkwamen. Koninklijke rijders. Gisterenmiddag heeft de Koningin met de Prinses en gevolg schaatsen gereden op de Vlaardingsche Vliet onder Schipluiden. Het gezelschap reed per auto over Delft naar Den Haag terug. IJsongelukkcn. Meu meldt ons uit Kampen: De stafmuzikant v. W. van het Instructie- Bataljon, is bij het patrouille-rijden buiten de Venepoort te Kampen door het ijs gezakt en verdronken. De tram Weert-Maeseyck in beslag ge nomen. Als een loopend vuurtje verspreidde zich Woensdagmiddag het gerucht, dat de stoomtram Weert-Maeseyck, die door twee Nederlandsehe en drie Belgische gemeenten wordt geëxploiteerd was in beslag genomen. Natuurlijk dacht men algemeen aan een maatregel door de Duitsche overheid op het Belgisch gedeelte, doch weldra bleek, dat de deurwaarder, bijgestaan door den rijks veldwachter Tennissen en den wachtmeester beslag hadden gelegd krachtens een von" nis op machine en de personen- en goederen wagens en er een zegelbewaarder bij post naa gevat. Een curiosum. Gebrek aan brandstoffen. In verschil lende plaatsen op de Veluwe is ernstig ge brek aan brandstoffen, zoodat in sommige plaatsen niet een der brandstoffenhandela- ren in staat was ook maar een mudje kolen te leveren. Ook de gasfabrieken leveren zoo goed als niets af. Gemeentehuis, gemeen tescholen en gemeenteinriehtingen gaan voor. Vooral op de Veluwe klemt het brandstof - fenivraagstuk nu verschillende eigenaars van hosschen geen algemeene vergunning meer tot het houtsprokkelen geven, bang natuur- hout zullen bepalen. Uit Den Helder wordt geseind: Het is in onze gemeente met de branclstof- fenvoorziening treurig gesteld. Er is geen voorraad meer, noch van het een, noch van het ander. De vorige week gingen er al geruchten, dat het er met de brandstoffen zuinig uitzag; het werd weer tegengesproken, maar ten slotte blijkt toeh, dat die geruchten koude werkelijkheid zijn. Enkele scholen, w.o. de E. K. meisjesschool, moesten de kinderen al enkele malen naar huis sturen, omdat de kachels niet konden bianden, en er zijn zelfs al gezinnen geweest, die met de koude zonder brandstoffen geze ten hebben. Nu zijn er wel regelingen getroffen om trent de distributie van cokes, maar er valt op heden niet veel te distribueeren omdat er niet is. Wil men nu een mud cokes hebben, dan kan men een bon op het distributiebureau halen. Maar om zoo'n bon machtig te worden, dat kost heel wat moeite. 's Morgens 9 uur wordt dat bureau ge opend, maar om 8 uur staan er al heele troe pen vrouwen, mannen en kinderen in de sner pende koude te wachten op een bonnetje. Als nu het vastgestelde aantal bonnen is uitge geven ik meen 200 a 2-50 dan kan men weer naar huis gaan, om, als men gee" bon netje heeft kunnen machtig worden, den vol genden morgen maar weer van voren at aan te beginnen. De Gemeente-Gasfabriek schijnt met meer te kunnen produceer en op een dag. Weinig hulpvaardigheid. Men meldt uit Ameland aan de „N. Crt.": Omtrent het omkomen van den onderoffi cier, die eenige dagen geleden met 14 andere personen over de Wadden van Friesland naar Ameland was gegaan en onderweg niet verder kon, meldt ons, dat dit geval toont, hoe weinig hulpvaardig men soms is om an deren, die in nood verkeeren, te helpen. Op genoemden tocht bevond zich het gezelschap ongeveer een kwartier van den vasten wal van Ameland, toen de onderofficier uitgeput neervieL De anderen lieten hem liggen en pas VA uur daarna kwam er een boerenwa gen van het eiland, waarmede de man werd vervoerd. Heel gemakkelijk hadden de reis- genooten den man naar het eiland kunnen dragen, daar zij blijkbaar zoo vermoeid niet waren. Zij hebben ten minste nog met hun bagage 2 uur kunnen loepen om hun uorp te bereiken. Indien zij zich dadelijk over onderofficier hadden ontfermd, ware nij waarschijnlijk niet omgekomen. Rooken door kinderen. Aan kinderen, die bekend staan als onverbeterlijke snoepers en rookers, zal voortaan te Maastricht geen schoolvoediiiig meer verstrekt worden. Oorlogswinst. De belasting op de open bare vermakelijkheden te Venlo bracht in 1913 5064, in 1914 4459, in 1915 5150.67 en in 1917 7216.70 H op- Het eerste oorlogsjaar gaf een daling van c.a. 600 gulden. Men was onder den indruk, en de gelegenheid tot oor logswinst maken was nog niet, gunstig. Maai ke t tweede jaar was al hoven 1913 en het derde jaar geeft een vermeerdering van hij- na 50 pCt. Die cijfers geven een idéé van de smokkelwinsten. Hooge gaspr(|zen. Dat 'de boeren voort durend! goede zaken maken, blijkt wel uit het feit, dat de huur van landerijen nog steeds stijge, schrijft men nit Purmerend. Zoo werd het gras- en rietgewas van den Purmerring- dijk, dat het vorige jaar het hooge bedrag van 8419 opbracht, thans door Dijkgraaf en Heemraden van dien polder voor 1917 ver huurd voor 10. 746, den hoogs ten prijs, die nog ooit betaald werd. Brand in het Westelijk Entrepot. Men meldt ons uit Amsterdam: Op het bericht dat hedennacht in liet Amsterdamseh Wes te lijk Entrepot aan de 'Buyskade een micl- delbrand was uitgebroken, spoedden wij ons dadelijk naar de plaats des onheils. Het bleek evenwel, dat de brand weinig om het lijf had. Op één der zolders van het pakhuis „Amboina" hetwelk tot genoemd Entrepot behoort, was een kleed over eenige zakken maanzaad liggend in brand geraakt, waardoor ook dit zaad aangetast werd. De brandweer was spoedig met veel materiaal ter plaatse, zoodat uitbreiding van het vuur voorkomen werd en de schade tot een mini mum beperkt bleef. De commandant der brandweer, de heer Gordijn, alsook eenige hoofdbrandmeesters waren aanwezig en natuurlijk ook de Di recteur van het Entrepot. De oorzaak van den brand is onbekend. Drie kinderen gestorven. Te Stolwijk1 heeft liet gezin van den arbeider 1'. S. op één dag al zijn kinderen verloren. Een twee ling van 8 maanden sliep in hetzelfde ver trek waar het oudste kind, een jongetje van 2 jaar, ernstig ziek lag. Geheel onverwacht is die tweeling '—storvèn. Het derde kind stierf eenigen tijd later. Dc Typografenstakiug te Middelburg op geheven. Nadat alle groote patroons, be halve de firma Aitorffer, zich bereid hadden verklaard de voorwaarden, vervat in het col lectief contract te aanvaarden, is door de typografen besloten op alle drukkerijen te. Middelburg, br vork te hervatten. zaandam itet ijs eu de „Alkmaar-Paeket". Na reeds in het begin van e Je vaart te [hebben stopgezet van de „Alkmaar-Paeket" booten, varende tusschen Zaandam en Haarlem, en Zaandam en Alkmaar, hebben gisteren de „Alkmaar Packet" en de „Zaandamsche Stoomvaartmaatschappij" wegens het ijs, den dienst tusschen Amsterdam en Zaandam moe ten staken. Persosalia. Bij Kon. besl. zijn o,m. voor een nader te bepalen tijd, een jaar en zes maanden niet te boven gaande, in de commissie voor den Havenarbeid te Am sterdam benoemd: tot patroonslid, de heer J. de Vries, tot plaatsvervangend patroonsüd de heer W. J. Prins de Jong, tot werkmans lid de heer K. Prins en tot plaatsvervangend werkmans id de heer Iv. Klok, aden alhier. De b roodrantsoeneering. Door de afd. Zaandam van de BakkersgezeLenbor.d aan de Zaan en Zaandijk een adres verzon den, inhuuueiide het verzoek in verband met den meerderen arbeid welke, tenge o ge van de broodrantsoeneering, aan de broodbezor gers, depothouders en bakkersloopers 'zal worden opge u u, een vergoeding voor dien meerderen arbeid te verstrekken. Ka mphuy^s' fabrieken. De „St. Crt."' bevat de Kon. Beui. op de statuten van de N.V. O. Kamphu'/s fabrieken, geves tigd alhier. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt vier millioen gulclen, verdeeld in vier du.zend aan deden, elk groot duizend gulden. Tot directeur is voor d eerste maal be noemd de heer H. A. Od'ik, te Heemsi-ede. KROMMENIE. Zaan lands ene bank. De „St. Crt." behelst de Kon. goedkeuring op de gawij- zegde statuten van d« V. Zaaniandsehe bank, alhier. Een laffe streek. Dr. Schmidt te jWormei- veer overkwam het tot driemaal toe, dat zijn onbeheerd rijwiel werd gestolen, als hij! bij een patiënt was. Daarom had hij den laat sten tijd steeds een houd bij zich, die op de fiets paste, als dokter binnen was. Dins dag bij een visite op „Zevenhuizen" vond de geneesheer zijn hond dood bij het rijwiel liggen, toen hij terugkwam. Kwaadwilligen hadden het dier eeu of ander vergif toe gediend, waaraan het oogenblikkelijk ivas gestorven. SCHOTEN. De liehtspariug. Als een gevolg van 3e overtreding der verlichting-verordening, zul len bij verschillende winkeliers als st^af de gasmeters worden weggehaald. IJkwet. Door de politie zijn verschillende processen-verbaal opgemaakt, wegens over treding der IJkwet. HEEMSKERK- R.K. Begrafenisfonds. Nadat Donderdag avond de jaarvergadering van liet R.K. Oil dersteuniugsfonds gehouden was, werd de be spreking voortgezet over de oprichting van een R-K- Begrafenisvereeniging. De heer C. de E-uijter Gz. drong er qp aan, dat een bestaande vereeniging de voorloopige onkos ten zou dragen. Goedgevonden werd, dat het R.K. Ondersteuningsfonds die onkosten zal betalen. Bij stemming werden tot leden voor, de Commissie van oprichting benoemd de ren J. Kloes, O. Molenaar, Jos. v. d. Maat, O. de Ruijter Qz., en P. Koper. R.K. Ondersteuningsfonds. Donderdagavond had de jaarvergadering plaats in de zaM van den heer Henneman. De heer J. de Kuij- ter opende de vergadering met gebed en eeu hartelijk welkom, waarna voorlezing der na- tulen door den heer p. Beentjes. Door den heer B. Nijman werd verslag van zijn beneer als penningmeester gedaan. De uitgaven ba- droegen f 1537.10, de. inkomsten f 15Ö132Ü, alzoo een batig saldo van de rente van f 94.21 samen bedraagt f 108.01. Het fonds is nu groot f 3287.78. Door de heeren O. Molenaar en H. Heesterbeek wer den de rekeningen in orde bevonden. Kamer critiek kan uitoefen&n op <3l€»V5C» tl\nn.L- regelen. llGT-.xVo, i.X/ i.TTll*-» oc -nrvooto»» lijk aat do lioutzoekers zJcH niet tot. liet doode is aan gemeenteraden van S&aancLmi, KjOOö WOBMKBVËJiK.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2