^.MICHELANGELO e Gefiefkoode 5 4 10 et' nagekomen berichten SVHbSHHEUWS KEssels eindHOVEN I (MNiMLE BEhlfih l Eu LEBER EB VLOOT LETTEREN EN KUNST UIT PROVINCIE - binnenland. 1 dags van -1 li f lj gelegenheid om te bie h- ten. Gedurende deze week de Catechismus vol gens gewoonte, de H.H. Missen te 7, half 8 en 9 uur. Woensdag- en Vrijdagmorgen wordt de kerk om 6 uur geopend; en kwart over zes de H. Communie uitgereikt. HEEMSTEDE. ZONDAG, 7 uur en half 9 stille H. H. Mis sen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers; 6 uur Lof. MS 's avonds 7 uur Vergadering der II. Familie. DONDERDAG, half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Sacrament des Altaars; 's avonds half 8 Lof. VRIJLichtmis, 8 uur gezon gen H. Mis, 's avonds half 8 Lof. ZATERDAG, feestdag van den H. Bla st's, Patroon tegen keelziekten. De zegen wordt u ven na de H.H. Missen ente half 12 OVERVEEN. ZONDAG, de le H. Mis te 7 uur, de 2de te haif 9, de Hoogmis te 10 uur, te 3 uur de Vespers. Gedurende de week zijn de H.H. Missen te 7 uur en half 9. VRIJ DA vd; H.H. Missen, te 8 uur, te half 9 en de Hoogmis te 9 uur. Vóór de H. H. Missen \r: n on uttdeeling der kaar sen. Xe 7 uur Lof. ZA GAG. na de H.H. Missen de Bla- sius-zeueu. Te 7 uur Lof. 1' i - o 1 i den Minister Van Koloniën, is H .J. c-choo, alhier, gesteld ter oesehik- king v in den gouverneur-generaal van Ne- deriunds. h-Indië, om daar te lande te wor den aangeste'd a's administratief ambtenaar voor de l e v tin gen buiten Java en Madoera. TREURIGE TRAMZAKEN. Nu is de Directie der N. Z. H. T. M. al bijna 10 maanden te 'iaat om te voldoen aan hare concessievoorwaarden, inzake regeling loon ca arbeidsvoorwaarden, die om de drie jaar lelkens opnieuw moeten worden vastgesteld en cloor den Raad worden goedgekeurd. Inzake de loonregeling heeft St. Rafaël een adres gezonden, waarmee de tram-commissie zich kan vercenigen. W ai nog altijd hindrlijk is, is de bestaande regeling dat feitelijk de Trammaatsehappij kiapiöopt op de goedheid van het publiek in zake het geven van fooien aan conducteurs. Omdat 't publiek fooien geeft aan de conduc teurs, moeten deze dan maar lager bezoldigd worden. Ik geloef dat het veel rechtvaardi ger zou zijn, een rechtvaardig loon te geven aan hare conducteurs, afgezien of het publiek fooi geeft of niet. Bij het geven van recht vaardig loon kan zij zelfs een verzoek rich ten om geen fooien meer te geven. Wat aangaat het aantal vrije dagen, 't schijnt dat de Maatschappij het beter weet dan de Schepper. Deze beveelt na zes dagen één rustdag en de Maatschappij herinnert sterk aan den bespottelijken toestand tijdens de Fransehe revolntie van ruim 120 jaar te rug, wat toen 'n ellendig fiasco maakte. Ook meerdere Zondagen zou aan het personeel" zeker welgevallig zijn. Nu beroept de Direc tie er zich op, dat de conducteurs zulks niet wenschen, vanwege het verval, ziet u! Maar is dit een argument of een dwaze uitvlucht om hun meer vrije Zondagen te onthouden. Ik niet in, waar 't betreft den wekelijkscheii rustdag, dat trampersoneel moet achterstaan bij andere arbeiders en inzake Zondagsrust behoort een werkgever als de Directie is, te doen wat in haar macht is, dit aan haar per soneel te verschaffen. Ze meest maar eens bij particuliere werkgevers iu de leer gaan biervoor. De directie ziet er tegenop een verschillend loontarief vast te stellen, al naar gelang haar personeel te Haarlem, Leiden of elders werkzaam is. Maar dat gebeurt in 't leven toch regel matig. Dan zou ze telkens voor nieuwe moei lijkheden komen. Welke die moeilijkheden ziji reeft ze niet aan. AH». er de vraag: is het een argument of een n houdbaar voorwendsel zich af te ma ken van te doen wat recht is. Als laatste punt wil ik hier even aan de orde stellen: de instelling van een scheids gerecht. Waar ecu Directie controleurs en ingenieurs heeft, om haar personeel na te gaan, daar behoort zij tevens hare onder geschikten te vrijwaren voor willekeur. Dat om futiliteiten ontslag wordt gegeven, is voorgekomen. Feiten zijn bekend bij de orga nisatie; dat er met overhaast ontslag vaak gedreigd wordt, weten de organisaties. Wil nu de directie zich vrijwaren van willekeur en tirannie, dan stelle ze een scheidsgerecht in, om waar onrecht gepleegd mocht zijn, dit niet te bestendigen, doch te zorgen dat herstel van onrecht kan plaats vinden. Wil de directie der N. Z. H. T. M. zich als humaan werkgever gedragen, zij neme ter hand, zij leze en zij handele eens overeen komstig de prae-adviezen, inzake collectieve Arbeidsovereenkomst der Ned. R. K. Werk- geversvereeniging, te vinden in het Pa- treonsblad van 5.October 1916. Zü kan daar bij lezen een beschouwing van Mr. Israels, uit de „Telegraaf" in datzelfde Patroonsblau opgenomen. TEXTOONSTELLING KOSTER. Op de tentoonstelling op de Waag van kuüsiwerken door A. L. Koster werden nog verkocht de eisen: „Langs de Geul", „Sluis eener Watermolen" en 2 exemplaren van x„Arbeidersgezin naar A. Neuhuys." Deze tentoonstelling wordt Zondag te 4 uur gesloten. R.-K. VEREEN IG1NG VAN O. O „ST. MARTINUS". Nu oogevc i' 2% jaar, door verspreid '/ij der leden geen vergadering te hebben gehou den, kwam bovengenoemde vereeniping giste renavond in het gebouw van de R.-K. Mili- tairenvereeniging bijeen. In verband rnct den nog altijd heerseheudeu inobiiisatictocstand, was de agendo zeer klein Nadat de vergadering door den voorzitter met den Christel ijken groet was geopend, werd dan -ook door den voorzitter voorap gesteld, dat van actievoeren in dezen tijd niet veel kan komen. focls werd een vergadering door hot bestuur geweuaobt geacht, al was liet alleen maar om de leden te doen weten, dat de vereeni- giug nog bestaat. Men zou dat in dezen benar den tijd, met zijn, vooral voor den onderoffi cier zoo vele beslommeringen, haast vergeten. Ook moesten eenige dringende zaken worden afgedaan. Zooals vanzelf spreekt, kwam de duurte- toeslag ter sprake. Waarom deze niet aan de onderofficieren wordt verleend, blijft nog steeds een raadsel. Algemeen waa _m.en van meening, dat niet genoeg ter verkrijging van dit goed recht kan worden gewerkt. De kinder bijslag werd als abseluut onvoldoende be schouwd. De vele andere grieven der onder officieren werden maar buiten beschouwing gelaten, aangezien het eind dan niet te zien zou zijn geweest, en, zooals terecht werd op gemerkt, er waarschijnlijk geene papier genoeg zou zijn om deze te beschrijven. Aangedrongen werd op het zooveel mogelijk bevorderen van den Christelijken geest onder de R-K. in het leger, zoowel door ledenwer ving, als door aansporing van getrouw bezoek der R-.K. militairenvereenigingen door de sol daten. Nadat alle punten van de agenda waren be handeld werd door den Geestelijken Adviseur den WelEerw. Heer Noordman, een woord van op wekking gesproken. Z.E. verheugde zich in hei feit, dat de aanwezigen waren trouw gebleven aan de vereeniging. Hij sprak den wensch uit, dat zij dit mochten blijven en zouden werken den goeden geest in het leger te bevorderen, overtuigd dat dit zeer zeker welgevallig zou zijn aan God. Hierna werd de vergadering, waarop alle leden aanwezig waren, met den Christelijken groet gesloten. R.-K. RAADSLEDEN. Maandag wordt de uitgestelde vergadering gehouden van de R.-K. Vereeniging van Raadsleden „Kring Haarlem." Dezelfde agauda zal worden behandeld. IJSVERMAAK. (Zie ook pag. 3). De IJsclub aan de Klever laan Wedstrijd voor militairen. Gisterenmiddag had er op de ijsbaan aan de Kleverlaan —waai- door velen .wederom zeer druk van de ijspret werd geprofiteerd een wedstrijd plaats voor soldaten, die door de militaire muziek werd opgeiu sterd. De deelnemers, een 3J-tal, die allen behoorden tot de le Compagnie van het 3de Bataljon moesten de baan een paar maal afleggen. Sigaretten aansteken, jasuittrekken e.a. be hoorden tot de hindernissen. Er was flinke belangstelling en er werd met animo ge reden. De uitslag was: 1ste prijs, Arendsen; 2e pr., Aardenburg3e pr. Kuit. De prijzen be stonden uit sigaren. Morgen is er schoonrijderij. De baan die vandaag druk bezocht was, is ook hedenavond geopend. Vanmiddag wa ren de Weezen van alle gezindten, de pleeg zusters uit onze stad door het bestuur uitge- noodigd. Velen maakten van deze mooie ge- leggenheid gebruik. Gisterenmiddag om half 3 is in het Roode- Kruishospitaal op het Prinsen Bolwerk een dame binnengebracht, mej. W. hier woon achtig, die op den Kloppevsiagel bij bet schaatsenrijden in botsing was gttomen met ëen andere rijder. Ze raakte bewusteloos, doch is na een uur in liet hospitaal weer bijgekomen. Per rijtuig is ze naar huis ge bracht. AKTE-EXAMENS L. O. De inspecteurs van het lager onderwijs ma ken bekend, dat de examens ter verkrijging van de akte, bedoeld in art. 77, onder a, der wet tot regeling van bet lager onderwijs dit: jaar aanvangen op 4 April. Deze dag is bestemd voor liet schriftelijk ge deelte van het examen; terwijl de mondelinge examens beginnen 13 April daaraanvolgende. Zij die aan dit examen zich wenschen te on derwerpen, moeten zich aanmelden bij den beer schoolopziener van heli district hunner woon plaats vóór 1 Maart e.k., onder overlegging van do stukken genoemd in art. 80, onder 2, der wet. A. 11 RU IJ N t Men meldt ons: Na een smartelijk lijden :is alhier overleden de heer A. Bruijn, assi stent aan liet postkantoor alhier. 1 November j.l. mocht hij zijne 25-jarige dienstvervulling herdenken. Maandag zal het stoffelijk overschot door het personeel met de „Post-Harmonie", waarvan de overledene geruimen tijd voorzitter was, naar zijn laat ste rustplaats worden gebracht. De stoet vertrekt om 11 uur, v.m. van het Diaconessenhuis. TEGEN BEVROREN AARDAPPELEN. Ook hier ter stede zijn een gedeelte der aard appelen, die in de laatste dagen zijn aangeko men en die onmiddellijk moeten worden afgele verd, minder of meer bevroren. In verband hiermede wordt het volgende aan geraden 1. door de winkeliers moeten de aardappe len in een koude bergplaats worden bewaard; 2. de verbruikers koopen slechts van dag tot dag voor dageiijksch gebruik; 3. de verbruikers zetten de aardappelen on middellijk ongeschild in koud water en laten ze daarin gedurende den nacht staan; 4. men kookt ze dan geschild of ongeschild, zonder de aardappelen vóór dien tijd in de gele genheid te stellen te ontdooien. Het publiek zal, indien het 't bovenstaande in acht neemt, bemerken, dat zelfs bevoren aard appelen goed voor het gebruik zijn, KINDERVOEDING. De Vereemoring „Kindervoeding" deelde een warm ™aaA ud: Maandag aan 343, Dinsdag aan 3-1, Donderdag aan 341 en Vrijdag aan 346 kinderen. J VERHOOGD BOUWVOORSCHOT Het maximum van het b u van 22 Februari 1916 aan deze o.ueente verleen de bouwvüuio 't is van f 125.000 verhoogd op f 1 A3.050. WONINGBOUWVER. „ST. BAVO." De woningbouw vereeniging „St. Bavo," al hier. is toegelaten als vereeniging uitsla, tend ter verbetering der volkshuisvesting werk- DE RIJKSKWEEKSCHOOL. zaam. De Minister van Binnenlandsche Zaken, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 Mei 1917 bij de Rijkskweekschool voor onderwijzers ten hoogs- g' krrcr-krürjgt-l, kunnen worden gep laatst. HET feest der HAARLEMSCHE R. K. VACANTIE-KOLONIES. Glundere meisjesfiguurtjes, in roze en sneeuw-witte en groene toiletjes; veel vrien delijke glimlachjes, overal, in corridors en schouwburgzaal, van zaeht opdringende vlei- stertjes; volle rangen van goedgeefseh ge stemde vacantie-kolonie-bewonderaars, zie daar een ruw beeld van het feest van de zee en de hei, dat de Haarlemsche R. K. Var cautie-kolonies gisterenavond, als elk jaar organiseerden. De fleur van Katholiek Haarlem was ten schouwburge getogen en de fine fleur putte zich uit, om de verschillen de heerlijkheden, inclusief programmaboek jes, aan den man te brengen en de zilver- oogst zoo groot mogelijk te doen zijn, in het belang van gezonde en stoere werkers voor huisgezin, Kerk en Maatschappij. De Haarlemsche R. K. Vac. Kol. kunnen tevreden zijn. Het feest van gisteravond is uiterlijk, en laat ons hopen ook financieel, uitmuntend geslaagd. Alle rangen waren goed bezet en de fancy fair mocht zich ook in een goede belangstelling verheugen, hetgeen niet te verwonderen was, waar én gepresenteerde versnaperingen èn de wijze, waarop, niets te wenschen overlieten. Dr. Kuenen en zijn helpers hebben allo oer van hun werk. Precies te actht uur begon het feest en verstomde het gezellige geroezemoes in de zaai. Dit feest was er een van een bijzonder gehalte dit jaar. Het programma dat den bezoekers door biank-gehanclschoende dames was aangeboden, hield schoone beloften in van muziek en spel; niets minder dan de op voering van de opera „Nelly", door het pro- pagandakoor van den Haarl. R.-K. Volks zang, zou het wakkere koor, dat door den heer Jac. de Jong met forsche slagen door 't toch zoo veeleischende Haarlemsche muziek leven wordt geleid, al bewondering ver dienen om den durf, waarmede zij de opvoe ring van een opera aandurft, deze bewonde ring stijgt tot innige dankbaarheid na de uitvoering zelve, die niet alleen van durf, maar ook van kunnen en willen getuigde. Natuurlijk verwachte men hier niet een zoekend, critisch verslag van de uitvoering. Zeker er zijn aanmerkingen te maken, enkele toch maar; smetteloos was de uitvoering niet, maar men vergete niet dat hier geen be roepsmusici aan het werk waren, doch dilettanten. Maar qua dilettantenwerk, stond de opvoering dan ook zeer hoog, bewonde renswaardig hoog, mochten het zelfs met be- roepswerk worden vergeleken. Wij zijn blijde dat het niet bij onze opvoering blijft, doch dat een reprise wordt gegeven op 5 Februari, zoodat meerderen en Velen van detze wel dadige opvoering zullen genieten. Reeds nu sporen wij aan om zich tijdig van plaatsen te voorzien. Wel zijn wij verzekerd dat het zelfs niet bij deze en reprise blijven zal, maar of en hoevele malen de opvoering her haald zal worden, moet nog worden afge wacht. „Nelly" lieeft een vrij eenvoudig gegeven. By een Zeeuwsch winterschap speelt zich een schipbreuk af, waarbij Verhoef, een der hoofdpersonen, gelukkig gered wordt. Deze vertelt hoe een golfslag op zijn boot de kleine Nelly wat 'n dot van 'n kind wierp, als eexiie Ovgx'1g.v©xtc1é* van een voreraan schii». J>e-ze Nelly groeit voorspoedig op? want BP liet tweede bedrijf beeft zij reeds twee aan bidders, Floris en Geert, waarvan zij de laat ste afwijst en de eerste, alleen om de wei gering van zijn vader, Nelly nog niet tot bruid krijgt. In het derde bedrijf komt de conscriptie van Napoleon roet in het eten gezien, juist op bet oogenblik dat een rijke Engelaehe lord als vadcr van Nelly terugkomt. Het blijde einde is, dat Nelly en Floris el kander krijgen, want Geert meldt zich als plaatsvervanger van Floris en wordt bij de troepen ingelijfd. Dit eenvoudige gegeven is verwerkt- tot een vlot, boeiend, melodieus.zangspel, op 'n enkel punt, naar onze meening, wat te lang dradig, maar vol afwisseling en frissche, zangerige koren. Geen wonder dat dit echt vaderlandselio spel van Carel Bouwman overal met succes wordt opgevoerd. Wat nu de uitvoering betreft. Het is, meenen wij, de eerste maal, dat Volkszang een werk geeft, waarbij een beetje grondiger georganiseerd moest worden. Én het is den heer Jac. de Jong, dien we om zijn kranige leiding bewonderen, ten volle gelukt. Hij heeft zijn ouden roem en dien van Volkszang! niet alleen gehandhaafd, maar de goede dunk van liet koor gevestigd. in hoe ver Volkszang haar eerste doel verbetering van den volkszang met dit werk naderbij komt, blijve hier onbesproken. De opvoering is een succes, een groot succes geworden. Hét koor zong met groote innigheid cn voor treffelijkheid. Het zou ondankbaar zijn om enkele vlekjes daargelaten jets op de praestaties van dezen avond af te dingen. Meer dan in andere opera's hebben w van de koren genoten; meer kunstgenot gesmaakt dan elders in een koorzang van een handvol augurkies- en sinaasappelen menscimn. Eén algemeene opmerking moet ons uit de pen. In een opera behoort aCtie. Uje misten we. Er was niet genoeg bewegelijk heid in het koor; men acteerde te,.Weinig. Vooral in het eerste bedrijf wercl "it soms zelfs_ hinderlijk. O.i. was dat een defaut de qualitó. Het koor luisterde aandachtig naar den heer de Jong, die de geheele handling -volkomen beheer^1",, -> leidde, maar de vrijheid van beweging leed dooi al tg groote aandacht voor den dirigent. I'1 het tweede eri derde bedrijf was liet al veel, veel beter en een volgende keer zal deze Plankenkoorts wel geheel zijn verdwenen. Overigens niets dan ,pc lco'"eu werdén zuiver, keurig boeiend, uitgevoerd; de ge heele uitvoering was een lust. Vooral het tweede bedrijf met zijn vele aria's; kwartet ten, duo's, was innig nooi.^ Het werd een der mooiste bedrijven, die wij in onze opora- -wcreld kennen. Onmogelijk om op alle. finesses in te gaan, doch een enkel woord over de solisten nog. De rolverdeeling was uitmuntend, Philip Garstcns als Floris boeide- èn door zijn mooi acteeien èn door zijn heldor-mooie tenor. Een opera-kracht van de bovenste plank. Voor een niet geri doel kwam bot succes van den avond voor zijn rekening. Mej. F. B. als Nelly (een debuut meenen wij) kan met gerustheid de toekom t tegemoet zien. Zij heeft allo kwaliteiten, di'5 c'1 goede ac- iice cn zangeres maken- Haai stem, eerst wat gevoileerd, helderde langzaam op, bo- &VAMHUSSEN looft een mooie toekomst. Haar eerste optre den werd een succes I In het tweede bedrijf werd zij bij open doek meermalen toege juicht. Haar spel was dan ook boven alle lof ver heven. Zij ontving vele bloemen. Mevr. Berg huisSchoon met haar mooie, volle alt le verde met waar zanggenot een zeer goede moeder .Verhoef, Ook voor haar niets dan dan lof, terwijl de heer Langendijk èn om zijn spel èn om zijn zang een reusachtig aandeel in het succes van den avond had. Betere bezetting hadden wij ons moeilijk kun nen indenken. Geert voldeed ook iu alle opzichten. Nog een enkel woord van bewondering voor den heer de Jong, die het geheel op meesterlijke wijze heheerschte, die èn koor, èn acteurs, èn orkest èn, gelooven wij, ook de regie volkomen beheerschte. Bij een twee de opvoering, waar-van wij de hijwoning nog maals warm aanbevelen, hopen wij meer in bijzonderheden te treden. Onze Coneertvereeniging begeleidde op de gewone, beproefde wijze, en stond het koort krachtig ter zijde. Dr. Kuenen bracht iu de pauze woorden, welverdiende, van lof en hulde aan dirigent, koor, en solisten; en ook aan allen die op' eenigerlei wijze aan het welslagen van het feest hebben meegewerkt. Mevr. Berghuis- Schoon, mej. F. B. kregen bloemen en de heer de Jong een lauwerkrans. Alzoo een schitterend geslaagd feest. Laat ons hopen dat het dezen zomer wat levens blijheid meer beteekent voor onze arme, kleur- looze, kleine kleuters. FUSIE VAN SPOORWEGPERSONEEL- ORGANISATIES. Gisteren had in „Krasnapolsky" te Amste- dam oen gecombineerde vergadering plaats van H. S. M. categorische bonden, bij bet Centraal Comité, en van S. S. categorische bonden, bij de Permanente Commissie aangesloten. Vertegen woordigd waren in totaal 14 organisaties. Aangenomen werd het voorstel om in de plaats van het Centraal Comité (H. S. M.) en de iPermanente Commissie (S. S.) te stichten „Het Nentraal Verbond van Spoorwegperso neel." Na uitvoerige besprekingen werd een consept-reglement goedgekeurd en een voorloo- pig bestuur samengesteld waarin o.m, werd benoemd de heer B. Coster, voorin, electr. H. S. M„ alhier. De vergadering, die 10% uur 'a morgens aanving, werd n.m. 6 uur door den heer v d. Wel gesloten, INDUSTRiEiELE MIDDEN STAND. Het departement „Industriëele Middenstand van onze Hanze-afdeeling houdt Maandag avond in „St. Bavo" de jaarvergadering. De heer G. Alders Jr. de voorzitter, houdt een lezing over ,,'t Woord des Pausen." „BAOH." Het vijfde Bach-concert heeft plaats op Dinsdag 30 Januari a.s„ in de Vereeniging. Het orkest van bet Concertgebouw te Am- sterdam treedt op onder leiding} van "Willem Mengelberg. Soliste is' mejufirouw Maria Ivo- giin,sopraan. Het programma vermeldt Che- rubini, Mozart, Mendelssohn en Tschaikowsky. DE GEKLEURDE LANTAARNGLAZEN. De gekleurde glazen in fiets- en auto-lan taarns zijn laatst bij Kon. besluit verboden. Wij herinneren daar eens aan, want de politie gaat- daarop streng toezien. Tot heden was ze nog zeer coulant, omdat dit verbod blijk baar nog geen algemeen bekendheid geniet. Men weet dan bij dezen nog eens, dat de lantaarns van gekleurd glas moeten zijn voor zien. Wie anders doet, lokt een bekeuring uit! DESERTEUR. Gisteren werd alhier onder geleide in de infanterie-kazerne gebracht en in vooloopig arrest gesteld, de milicien J. B„ die van het 10e Reg. Inf. was gedeserteerd en te Rotter dam door de politie is aangehouden. VEROORDEELING. De milicien J. S. en J. F. B. van het 10e Reg. Inf. zijn door den krijgsraad te 's-Gra- venhage veroordeeld tot een maand gevan genisstraf wegens diefstal. GRATIS BROOD EN KOFFIE. Aan de nitdeeling werd heden deelgenomen door 360 kinderen en 68 volwassenen. Ingekomen giften bij: H. London, Camp- laan 38 Heemstede, Mevr. V. v. H. 10. POGING TOT INBRAAK. Vannacht om kwart voor drie hoorde heer 0. in de Brcdorodestraat 18, onraaad- xrll ^Jaar_ schuwde de politic. Deze kwam en ontdekte geen inbrekers. Wel bleek, dar men kwade plan nen in den zin had. Want de deur aan de achterzijde en de keukendeur,vertoonden sporen van braak. De onfpmoode gasten zijn vanuit liet achterliggend weiland over de schutting op 't verboden terrein gekomen en blijkbaar in hun voornemens gestoord. DE INBRAAK BIJ HEENK EN NOG WAT. In verband met de inbraak bij de firma Ileenk en Wefers Eet tink in de Damstraat, heeft de politie, als verdaclit zich aan deze in braak te hebben schuldig gemaakt, aangehou den O. H. S. 'een loswerkma.n en M. ten kleermaker, beiden alhier. De politie hee - zc in verhoor genomen, doch zü on, ennen. Goederen, van dezen diefstal afkomstig, zijn danook niet gevonden. De a an ge no-u den en zijn weer op vrije voeten gesteld. Ten huize van ten B. echter beeft do politie een partij voering gevonden en in beslag genomen, die afkomstig bleek uit het kledingmagazijn der firma G. aan dc Koningstraat. Ten B. was daar tijdelijk als kleermaker werkzaam geweest. Van dit geval is proces-verbaal opgemaakt. VAN DE POLITIE. Uit de vestibule van de infanteriekazerne is gisteren te lialf een een rijwiel weggenomen, dat aan een infanterist toebehoorde. Van een dames-rijwiel, dat een oogenblik onbeheerd in de Bavrevcetstraat stond, is een nikkelen olielantaarn ontvreemd. HAARLEM'S ZANGGENOT. Tot directeur der Liedertafel Haarlem's Zanggenot, is in de algemeene ledenverga dering met algemeene stemmen benoemd do heer H. F. Andriessen. De nieuwe dirigent aanvaardt reeds a.s. Maandag zijn functie. „DE TOEKOMST." De „St. Crt." bevat de Kon. bewilliging op de gewijzigde statuten van de N. V. Mij. tot exploitatie van onroerende goederen „De Toekomst," gevestigd aLbier. Het maatschappelyk kapitaal bedraagt vijftig duizend gulden, verdeeld in vijftig aandeelen van duizend gulden, welke alle zijn geplaatst. BADEN. In het Douchebadhuis aan den Kouden- liorn zijn in de afgeloopen week 1027 baden genomen, in dat aan den Schotersingel 674 en in dat aan het Leidsche plein 883. TEGEN DE VORST. Op diverse plaatsen in de stad waren ar beiders van de gasfabriek vanmorgen bezig, om gaspijpen van straatlantaarns te ont dooien, die door de vorst bevroren waren. HET BR ÖO D G E WICHT NA 5 FEBRUARI. In Amsterdam waar wethouder Wibaut o.a, de brooddistributie redigeert hebben de bakkersorganisaties aanden burgemeester verzocht, de gewichtseenheden van het brood te willen vaststellen in overeenstemming met de hoeveelheden brood, die op de broodbons geleverd kunnen worden. We hebben geïn formeerd, hoe het hier in Haarlem daarmee staat. Van alle/zins. goed-ingelichte zijde ver nemen wij, dat hier in Haarlem met ingang' van 5 Februari dezelfde regeling komt, als te Amsterdam gevraagd is, en te Rotterdam en Den Haag wordt ingevoerd. Het verschil met hier en Amsterdam ïs alleen, dat de bakkers in onze stad vrij zijn, terwijl ze in Amsterdam om de regeling moeten verzoeken aan de autoriteiten. Hier is al overleg ge pleegd door de bakkers. Het gewicht van grootbrood zal gesteld worden op 4 en 8 ons, dat van kleinbrood (kadetjes) op 50 grarm Maandag zullen de bakkers met den levens middelen-directeur nog een en ander bespre ken. „HOLLAND NEUTRAAL Deze reeds aiom-bekende en met konink lijke belangstelling vereerde leger en vloot- fiim, door de Cinema-Palace Bioscope aan de Haarlemmers bezorgd, is gisteren in de groo te Vereeniging voor 't eerst hier vertoond, 't Was een Elite-voorstelling, die druk be zocht was. Morgenavond is de film weer in de Vereeniging. Dan gaat ze eenige dagen in den Schouwburg aan den Jansweg. Het is bepaald de moeite waard, om dit uitmun tende filmwerk te gaan zien. In een 3000 meter lange beeldenreeks (lie weer in 8 afdeelingen en 38 episoden verdeeld is passeert er de moeite en zorg, die er door Nederland is besteed en nog besteed wordt om de neutraliteit te handhaven, 't Is een beeld, dat gerustheid, geeft en be rusting leert 1 BURGERLIJKE STAND. Geboren: 25 Jan. z. v. G. Prins—Oudejaus. z. v. J. v. Loon—v. Herterm. 26 jan. z. v, a. M. sSchöllerSuippe. v. D. SliggersBos. Overleden: 25 Jan. £3. J. Nieuwenhuizen— Loeracker, 71 j. Leidschestraat. 26 Jan. M. HeijdanusBaehman, 25 j. Ruijsdaelstr. S. J, Kreps, 66 j. Maerten v. Heems kerkstraat. M. 23 d., d. v, D. de Vink Tulpenstraat. R.-K. KAAS&ANlJ&LAKEjS Men bericht ons dat Maandag 29 Januari a.s. te Amsterdam in café „de Pool" Damrak No. 43 bij de Oude Brugsteeg des namiddags ten 2 ure een vergadering zal worden gehoit*^"1 dien waar getracht zal worden een vereeniging te stichten van R.-K. Kaashandelaren. Het initiatief daartoe werd genomen door eenige heeren uit den kaashandel die reeds in November 1916, te Gouda eene vereeip<rinS hebben opgericht en thans alle R.-K. Kaashan delaren in een Bond wenschen te orp^flseeIjen. Door een 2-tal sprekers zal het gevoerd, terwijl er ruimschoot* tegenheid za,l worden gegeven tot het v^^Ken van nadere inlichtingen. DE HOOGERE KRIJGSSCHOOL. j)e Hoogere Krijgsschool wordt 1 Februari gedeeltelijk heropend. DIE HAGHESPELERS. Heli gezelschap „Die Haghespelers" zal op houden te bestaan; de exploitatie van bet Theater Verkade gaat over aan het Gebouw voor Kunsten en Wetenschaptien. BI.OEM EN DAAL. De nieuwe parochiekerk. Men is begonnen met de verbouwing- aan het Hotel „Welgele gen" alhier, dat door lui- en verbouw tot- R-K. Kerk wordt ingericht. OVERVEEN. Inbraak. Hedennacht is ingebroken in de bollenschuur van Gebr. Rijnierse aan de Marselisvaart. De bezoekers bobben getracht de brandkast te forceeren, hetgeen niet ge lukt is. Eenige kleinigheden, waarbij een fietspomp, zijn meegenomen. DIEFSTAL TE ZAND VOORT. Men meldt ons nit Zandvoort: In den afgeloopen nacht heeft bij den hor logemaker H., alhier diefstal plaats gehad. Door het vernielen van een spiegelruit heeft men uit de uitstalkast eenige horloges en trouwringen mede genomen. SPAANSCH FRUIT VOOR NEDERLAND. MADRID, 27 Jan. (Part.) Een deputatie vaj landbouwers uit de provincie Murcia, heelt ce* bezoek gebracht aan den Britsehen *ml M deur alhier en vervolgens aan graat a - nes, teneinde faciliteiten te vragen y- uitvoer van fruit naar Nederland. Romanonés liet plan goed gezind.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 6