DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. KIESRECHT! NASSAULAAN 49, HAARLEM OPRUIMING P. W. TWEEHUIJSEN, Nalezing van de Raadsvergadering. DE OORLOG. korte berichten TELElsflfilüiHiEN SLOBKOUSEN en WINTERPANTOFFELS. Van hedenmorgen BUITENLAND donderdag 1 Februari 1917 41ste jaargang No 9251 Telefoonnusnners 1426 en 274J Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. De rede van den Duitschen rijkskanselier. Een nieuwe Duitsche nota aan Amerika Bai*teijoi*3sstraat 27. TEL. 1770. Solied Schoeisel tegen billijke prijzen. 6026 HET COMPLOT TEGEN LLOYD GEORGE EN HENDERSON. HEME HJUUILEMSCNE MOT ABONNEMENTSPRIJS fer 3 masatfea voor Haarlem en 4e agentschappen (kom eener gemeen(e) 1.60; vaar 4e overige plaatsen ja Nederland per post f 2,— per week voor Haarlem en 4e agentsdkappen ƒ0,12*; afzonderlijke nummers ƒ0,15. Alle betalende abonné.t op dit f ËaOO bij overlijden, f 33H0 verlies van een anderen vinger. PRIJS DER ADVERTENTIËNi Van 15 regels f 0,75, iedere regel meer 0,15; buitenland per regas «.at, advertentiën in de rubriek MVraag en Aanbad" van t—5 regels f «.40. dka regel weer 0,19. uitkeering AGENDA. 2 FEBRUARI. Gebouw St. Bavo Smedestraat 28 Propagnndaclub Metaalbewerkers Spoor en [TramJaarfeest Donateurs. Schouwburg Jansweg 8 uur Oomédie Franpaise Mon Bébé. Schouwburg De K r o o d 8 uur Concert voor het instituut voor muziek. Paleis van Justitie half 2 —Bu reau van consultatie. Spaarbank St. Rosa Nassaulaan geopend van TA8A uur. Bisschoppelijk Museum Jansstr. 7y geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. Wie b.v. in de laatste tweee jaren geen raads zitting medemaakte en nu eens van de huiselijke kibbeipartijtjes in den Raad komt genieten, dien valt wei het meest de veranderde stemming op van onzen overigens sympathieken burgemeester, l iet zou een interessant interview kunnen worden om van den burgemeester-zelf de oorzaak daar van te vernemen. Want den vroegeren, vriende- iijken leider der raadsvergaderingen herkent men Yiiet meer in den soms bitteren, nijdigen voorzit ter en burgemeester van thans. Zijn gevatheid en handigheid om met een enkele, goed geplaatste aardigheid het debat in een gewenschte bedding te leiden en een tegenstander te ontwapenen, ■vordt nu dikwijls hardheid en bitterheid tegen over den opposant. Bevorderlijk aan de goede verstandhouding is dit zeker niet en men kan het dan ook betreuren, dat de burgemeester m sommige gevallen geen anderen toon weet te vinden om aan zijne tegenovergestelde gevoelens uiting te geven. Een pijnlijk incident werd gisterenmiddag daardoor geschapen tusschen den burgemeester en wethouder Modoo, die in den Raad blijk gaf van gedachten te zijn veranderd door den loop der discussies en alzoo de homogeniteit in het college van B. en W. verstoorde. Zeker moet zulk een gedachtenwending voor het college van B. en W. minder aangenaam zijn, maar de zeer krasse afstraffing, die de heer Modoo zich daar mede op den hals haalde, was minstens eenige graden te warm. Het. verwonderde dan ook velen, dat niemand het voor den wethouder opnam, hoewel het gevoelen van de Raadsleden wel bleek uit den bijval van enkelen met de repliek van den weihouder en het geroep van: foei! foei! bij de herhaalde berisping van den voorzitter. Ook was de manier, waarop het amendement van den heer Bomans bij de behandeling van hetzelfde onder werp (de loonregeling bij de Noord-Zuid-Hol- landsche) om hals werd gebracht, verre van sym pathiek. Van te voren had de heer Bomans al verklaard dat hij aan zijn geesteskind die kleer tjes wenschte te geven, waarmede het 't beste voor den dag zou kunnen komen, maar toen het op stemmen aankwam, negeerde de burgemeester vel willend het heele amendement, om een vorm kwestie, en gaf de voorkeur aan het voorstel van den heer Nagtzaam. We zijn benieuwd wat het lot van het amendement zou zijn geweest, wan neer het voorstel-Nagtzaam het daglich't niet had gezien. Zou de burgervader het dan ook genegeerd hebben? Nu werd het resultaat dat een Roomsch-socialistisch voorstel geboren werd, want de heer Poppe liet de loonregeling uit zijn voorstel vervallen en nam die van den heer Bomans over. En de heer Bomans liet zijn stand punt, dat dichter bij B. en W.'s opinie stond dan dat der soci's, varen en onderteekende mede «et geheele socialistische voorstel. Het werd met vier stemmen tegen aangenomen en dus zal de N. Z. H. x. M. haar regeling terugkrijgen met de geuite wenschen van den Raad er bij. Mr. Heerkens Thijssen haalde glansrijk zijn „precario"-verordening binnen, een welverdiend succes na de krachtige verdediging van het ont werp, Zijn duidelijke uiteenzetting van de bedoe ling der verordening vaagde alle ongegronde vrees weg en zeker bekortte zij ellenlange discus sies, die dreigden te ontstaan. Het is een mooi mpe waarop onze wethouder van Financiën ging3—1 rcden trotsch mag zijn. De enkele wijzi- f2op0/1] bet tariet v°or de beerputten van onsmakelijk w*? b«ngen had een grondige, het nut of onnut- "?6 d,iscussie tengevolge over van beer voorheen P?mbeerputtenen de waarde bleek met hart en *ha,ns- Wethouder de Breuk beerputten te hechten a,a1 het behoud der tegenwoordig een f 40 oon z$ de gemeente Inderdaad geen kleinigheid en n? brengen, dan ook voor vele leden 'wel argument zal geweest. °verwegend zijn Een ernstige mededeeling deed de voorat iw bij denaanvang der zitting. Het Rijkskowut fributiebureau in den Haag ontzegt Haarlem voor straf de noodige toevoer van kolen, omdat X liet zuinig genoeg is. Wat nu? De voorzitter ontkende niet dat dit tot moeilijkheden kan aan leiding geven. Nu is het natuurlijk wel niet te denken dat het kolenbureau ons in de kou zal 'aten zitten, doch al zouden de heeren maar tot een verminderden aanvoer besluiten, dan kan het ongerief nog groot genoeg zijn. Intusschen ligt" het feit er, en de Haarlemmers weten dat 5H Jijet zuinig genoeg zijn. Waarop nu nog meer R.K. Mannen en Jongelingen van omstreeks 25 jaar (vóór 15 Mei a.s.) of ouder, wendt U ter ver krijging van het Kiesrecht tot de R.K. POL. PROP. CLUB, welke van I tot en met 14 Februari a.s. des avonds van half 9 tot 10 uur zitting houdt in St. Bavo en gaarne inlichtingen verstrekt. zou moeten bezuinigd worden, is moeilijk te zeggen. Het zal van de particulieren moeten komen, en hoe ongelooflijk het ook schijnt, we zullen op ons licht in de huiskamer en op 't gascomfoor moeten bezuinigen. Wellicht dat op ae openbare verlichting nog wat bezuinigd kan worden en op een enkele andere manier, maar in hoofdzaak- zal 't van de particulieren moeten komen. Toch is het een raar geval en de burgemeester wees er op. Waar zoo aanhoudend propaganda is gemaakt voor het koken op gas en deze propa ganda ook succes heeft, daar kan men zich nu toch moeilijk weer een, twee, drie van een fornuis voorzien. Dat de bezuiniging door particulieren toch wel iets te wenschen overlaat, illustreerde de voorzitter sterk met het voorbeeld dat winke liers weigerachtig blijven om het licht buiten hun winkels te dooven, omdat zij er niet toe verplicht zijn. Dat is een gemis aan besef van den ernst der tijden. Waarlijk niet voor 't pleizier van den gemeenteraad bezuinigt men, maar in 't alge meen belang. Dat men dat toch onthoude. Een guitig lachje gleed om den mond van den voorzitter bij de mededeeling dat het raadsbesluit om de „dobbelsteenen" aan de Houtbrug te sloo- pen, aan H. M. de Koningin ter schorsing was voorgedragen. Men weet dat de burgemeester er zich immer tegen verzet heeft en ten slotte door den heer Schram op 't idéé gebracht werd dat hij nog vergelen had om toestemming tot de slooping van den Minister te vragen. Wie weet of nu de burgemeester ten slotte den Raad nog niet te slim af zal zijn Wie is een particulier? Een particulier is de heer Groenendaal; een particulier is ook Jhr. Mr. W. B. Sandberg. Maar is de coöperatie „Vooruitgang" met elfhonderd huisgezinnen als leden ook 'n particulier? Ja, antwoordde de bur gemeester en ja, zeiden de heeren juristen. Maar de heer Groenendaal kon dat niet aannemen. Toch is het zoo, zei de burgemeester, en aan par ticulieren geef ik geen inlichtingen hoe het komt dat de levensmiddelenvoorziening niet in orde is. Wel aan u, het raadslid Groenendaal, maar niet aan u, den particulier Groenendaal. Enfin, heb ben is hebben en krijgen is de kunst. Is de schoolarts nu op de scholen geweest voor het onderzoek naar ondervoeding bij schoolkin deren of is zij er niet geweest? De kwestie is weer eens ter tafel gebracht door den heer Nagtzaam. Honderd onderwijzers hebben hem verklaard en nog wel van de betreffende scholen dat zij den schoolarts niet hebben gezien en van een onderzoek niets hebben bemerkt. En toch is zij er geweest en toch heeft zij een persoonlijk onder zoek ingesteld, antwoordde wethouder Loosjes. Mijn „ja" is evengoed als uw „neen". Flagranter tegenspraak zal men zelden ontmoeten. De eenige, die hier licht in de duisternis zou kunnen ontsteken is natuurlijk de schoolarts zelf en dat is wel de eenvoudigste weg. Het zal ons benieu wen welken weg de heer Nagtzaam nu nog zal inslaan bij zijn onderzoek. Ofwel de schoolarts- zelf ondervragen ófwel de onderzochte kindertjes. O. OVERZICHT. Aan alle kanten zijn groote dingen in voor bereiding, waarvan ons natuurlijk alleen sympa thiek kunnen zijn die plannen, die van vredelie- venden aard zijn, zooals het voornemen van Wilson om opnieuw een stap te wagen in de richting tot herstel van den vrede. De „New- York World" weet namelijk te melden, dat Wil son óf een formeele uitnoodiging zal richten aan de oorlogvoerende partijen tot officiëele bespre king van de beginselen, neergelegd in 't vredes- programma en ontvouwd in zijn redevoering aan den Senaat, zonder daarin bijzondere voorwaar den ter sprake te doen komen, óf hen zal uitnoo- digen vertegenwoordigers naar Amerika te zen den en de algemeene beginselen daar te bespre ken op de basis van een wapenstilstand, zoolang de onderhandelingen loopende zijn. Maar, terwijl Wilson nog nieuwe plannen overweegt om in de wereld den vrede te herstel- ten, zijn de Entente-vertegenwoordigers te St. Petersburg bijeen om te beraadslagen hoe men den oorlog zal voortzetten, teneinde de oorlogs doeleinden" te bereiken,'die men zich heeft voor gesteld. En in dit verband is het niet van belang ont bloot te memoreeren wat van Zwitsersche zijde wordt gemeld over de plannen, welke in de voorgaande conferenties der geallieerden zouden zijn opgemaakt ten aanzien van de nieuwe grenzen in het Zuid-Oosten, niet minder behelzende dan de verdeeling van Turkije en een nieuwe begrenzing in Azië: Rusland zou de stad Konstantinopel krijgen, met den Europeeschen oever van de Zee van Marmora, en de Dardanellen tot aan de lijn Enos—Midia; bovendien de eilanden Imbros, Tenedos, de eilanden in de Zee van Marmora en de schiereilanden aan de Klein-Aziatische zijde, benevens de Aziatische vilavets Trebizonde en Koerdistan. Engeland zou Samothrace en Lem- nos krijgen en bovendien ook Mesopotamië. Syrië met Adana en Mersina en het noordelijk daar aan grenzende achterland tot Siwas en Khar- pcet zou aan Frankrijk worden toegewezen. De rest van Anatolië en Klein-Azië wordt verdeeld in Fransche en Engelsche belangensferen. Voor Palestina wordt een iniemationaliseering voor bereid. Arabië zou onder den koning der Hedjas een autonome staat worden. Enz. enz. En bijna tegelijk met de groote conferentie dei' gealliëerden te St. Petersburg, heeft ook in het Duitsche hoofdkwartier, naarv<i gisteren reeds meldden, een belangrijke samen/, tnst plaats ge had, waar besprekingen werden gehouden over den militairen en politieken toestand en waarbij men tot volkomen overeenstemming kwam over de te nemen maaregelen zoowel te „water" als te „land". Ier wijl Je Entente-conferentie te St. Peters- burg nog in vollen gang is, blijkt Duitschland al een begin te hebben gemaakt met de uitvoering van zijn programma voor zoover het de plannen ter zee betreft. De rijkskanselier deelde het gis teren in de hoofdcommissie uit den Rijksdag mede, dat de oorlog zal worden voortgezet en dat nu „alles op het spel zal worden gezet" om de overwinning te behalen. Met vandaag te beginnen zal een onbeperkte duikbootenoorlog worden gevoerd in de gebieden langs waar de Entente-staten onderling en ieder met een der neutrale staten het verkeer hebben te onderhouden. Aan de neutrale kuststaten is hiervan per nota mededeeling gedaan en onze Nederlandsche Regeering heeft, naar aanleiding van die bood schap, reeds gisteravond een officiéél verbod uit gevaardigd aan de Nederlandsche schepen om uit te varen. Alle overzeesche verbindingen zijn nu niet alleen voor de oorlogvoerende, maar ook voor de neutrale staten verbroken; waar de zee niet is geblokkeerd door een mijnenveld van een der partijen, daar dreigt ernstig het gevaar, door een onderzeeër m den grond te zullen worden geboord. De economische toestand zal dus nog meer nijpend worden; maai de mogelijkheid is niet uit gesloten, dat de ooi og inet dezen verscherpten strijd ter zee aan iet begin van zijn einde is gekomen en dat dus c e beslissing toch werkelijk ter zee zal vallei- Op de oorlogstooneelen te land heeft, blijkens de jongste communiqués, behoudens het gewone geschutvuur en de '°°Pgravengevechten, geen enkele verandering 111 (en toestand plaats gehad. Tegenspraak- Be «Daily Tel." schrijft: Het is onwaar, dat de ,rjistcr van binnenland- sche zaken f* de in Engeland genaturaliseerd0 kngen te deuationa- liseeren. Een commissie overweegt de zaak en, wanneer «i fff baRr werk gereed is, zal een wet n°°c /aJU- Bovendien is er veen verandering mogelijk zonder instem ming van de overzeesche gewesten. T)« koude aaIt Russische front. Een Duitscli legerberioht van gisteren meldt, dat aan het BussfccJ»1tont de strijdwerkzaam- heid voor de felI° koude die in sommige secties tot 20 Sraden v°rst bereikte, zeer ïmei'd. Een nieuw kanon!.... De Duitschers heb ben, iiaar van de grens gemeld wordt, over de lijn Hoey-Leuveu naar het front getrans porteerd drie nieuwe, buitengewoon zware kanonnen, die aan bet oog onttrokken wa ren door groote zeilen. Voor het vervoer worden zeer lange platte ijzeren wagentjes gebruikt die ellc meer dan 30 assen en GO wielen hebben. Twee locomotieven trekken elk kanon, dat geweldige afmetingen beeft. Het transport Höey-Leuven duurde alleen acht dagen. De Japansclie scheepvaartlijnen ook be dreigd. Te St. Petersburg zijn uit Tokio be richten ontvangen over het opduiken van twee Duitsche hulpkruisers in den Indischen Oceaan. De Japansclie scheepvaartlijnen hebben de openbaarmaking van bun vaarten gestaakt. I)e „Möwe" en de„Breinen"? De Duit sche kaper, in den Atlantisclieu Oceaan moet, volgens een bericht aan het Engelsche gezantschap te Rio de Janeiro, met duik- bo-oten samenwerken. Tl -opvliike slachtoffers in België. Vol- 1 i u.liike gegevens zijn in de afgeloo- gens am ^et Belgisch-Engolscbe front fruS weder 27 Belgische burgers ge dood waarvan 21 door de beschieting van het geschut der gealieerden en 6 door bommen uit vliegtuigei' Do II- en imtnoorJog. Het Deensche stoom schip „Daisy" >s 8€Z01)ken. De bemanning is ^Het'spaansehc stoomschip „Punta Teno" is -j|^011^gejfiehe stoomschip „Clan Shaw" is gezonken ia °P mijn geloopen te ^Het Britsehe s.s. „Artist" is door een Duitsche duikboot getorpedeerd en tot zin ken gebracht. BERLIJN, 31 Jail. (Part.) In de Centrale Commissie van den Rijksdag heeft Bethmann Hollweg, de Rijkskanselier, lieden een ba- langrijke rede uitgesproken, waarin h(j het voeren van den verscherpten duikbootenoor- log op liet huidige tijdstip aankondigde en uiteenzette, waarom thans hiertoe moet wor den overgegaan. Den 12en Doe. zoo zeide liü heb ik in den Rijksdag do overwegingen ontvouwd, die tof ons vredesaanbod hadden geleid. In bun antwoord daarop hebben onze tegen standers ronduit verklaard, dat zü weigeren met ons in vredesonderhandelingen te tre den, en dat zij alleen willen weten van een, vrede, die zij kunnen voorschrijven. Daardoor is de vraag, wien de schuld voor de voortzetting van den oorlog treft, voor do geïieclo wereld heslist. Die schuld treft alleen onze tegenstanders. Even vast staat: nu onze taak. Over de voorwaarden van den vfjand kunnen wij niet spreken, die zoi» slechts een volstrekt verslagen volk Jkunnen aannemen. Daarom moet onze lenze zijn: „doorvechten." De Kanselier zinspeelde verder op de hou ding in Maart 1916 en ook bü volgende ge legenheden door hem ten aanzien van den' duikbootoorlog ingenomen, en hij legde er den nadruk op, dat liii toenmaals zieh niet verzette tegen den verscherpten duikboot oorlog uit beginsel, doch omdat hy den tijd daartoe nog niet gekomen achtte. Twee omstandigheden evenwel züu veran derd; In de eerste plaats beschikt Duitsclw land thans over een veel grooter aantal' duikbooten dan een jaar geleden, in del tweede plaats bestaat in de vijandelijke landen, vooral, tengevolge van de misluk king van den graanoogst een toestand, welke buitengewoon moeilijk is en welke naar do overtuiging der Duitsche Regeering door een verscherpten duikbootenoorlog ondrage lijk gemaakt kan worden. De rijkskanselier besprak daarop uitvoe rig den politieken toestand en ging toen voort: Maarschalk Von Hindenburg heeft nip enkele dagen geleden den toestand ala volgt geschetst: „Ons front staat aan alle kanten rotsvast. Wij beschikken overal over de noodige reserves; de stemming der troe pen is goed en vol vertrouwen. De geheele, toestand veroorlooft ons alle gevolgen, die, uit den onbeperkten duikbootcnoovlóg kun-, ïien voortvloeien, op ons te nemen en daar, deze duikbootoorlog onder ale omstandig heden een middel is om onze vijanden ttöi* zeerste te bcnadeclen, inoefen wii thans met dezen oorlog een aanv ang maken. BERLIJN, 31 Jan. (Part.) De Duitsche Regeering brieft heden een nota gezonden aan de Regeering der Vorc.njgdo Staten in antwoord op de haar gedane mededeeling van President Wilson's boodschap aan het Congres. De Regoering brengt hulde aan de ver heven gevoelens, waardoor president Wilson geïnspireerd werd, en verklaart hetzelfde standpunt in te nemen ten aanzien van de internationale verhoudingen. Herinnerd wordt aan hot feit, dat de Duitsche Regeering hiervan blijk ga! door haar vredesaanbod van 12 December. Het afwijzende antwoord der Entente geeft duidelijk blijk van de veroveringszuchtige bedoelingen des vijamls. Het Amerikaansche volk wriet, wat on< er- nomen is, om Engeland en diens boiulge- nooten tot terugkeer naar het volkenrecht en tot eerbiediging van de wet van de vrij heid ter zee to bewegen. Do Engelsche re geering blijft bij den uithongeringsoorlog, die wel op de verdcdigingsmachfc van den tegenstander geen vat beeft, maar vrouwen, kindoren, zieken en grijsaards dwingt tor wille van het vaderland ernstige ontberingen te doorstaan, die de volkskracht in de waag schaal stollen. Zoo vermenigvuldigt do Brit- sche heerschzncht koelbloedig liet leed van de wereld, zieli niet bekommerend om cenig gebod van menschelijkheid, om het protest van de ernstig benadeelde neutralen en zelfs om het snakken naar vrede bij do volken van zijn eigeii boiidgenooten. De keizerlijke negeering zou het vóórhaar eigen geweten, voor het Duitsche volk en voor de geschiedenis niet kunnen verant woorden, als ze eenig middel onbeproefd liet om liet einde van den oorlog te bespoedi gen. Met ((en president van de Vereenigde Staten had ze gehoopt dit doel bij wege van onderhandelingen te bereiken. Nu de tegenstanders do poging tot een vergelijk met de afkondiging van feller strijd beantwoord Lebben, moet de keizer lijke regeering, als ze in hoogeren z:" bet mensehdom wil dienen en zich aan haar ei gen volk niet vergrijpen, den haar opnieuw opgedrongen strijd om het bestaan voortzet ten en van nu af aan van alle wapens een volledig gebruik maken. Mededeeling wordt gedaan van het besluit tot liet voeren van een verscherpten duik bootoorlog. terwijl de hoop wordt uitgespro ken dat de Amerikaansche Regeering do vaartuigen van haar land zal verbieden de gevaarlijke zone te bevaren. LONDEN, 31 Jan. Reuter seint nader: Drie vrouwen en een man zijn verschenen voor den politierechter van Derby, beschuldigd van samenzwering- om de ministers Lloyd George en Henderson te vermoorden. De „Daily Sketch" vermeldt de namen der beklaagden en zegt dat zij van plan waren Lloyd George te vergiftigen. De namen zijn Alice Wheéldon, haar dochter Harriet Wheel- don, haar gehuwde dochter Winnifred Mason cn do echtgenoote dezer laatste, Alfred Ma son. Vandaag is alleen de inhechtenisneming van de beklaagden gemotiveerd en de zaak verdaagd tot a.s. Zaterdag. Alle vier hebben hun onschuld betuigd. Naar verluidt waren gistermiddag enkele intieme vrienden van Lloyd George gewaar geworden, dat de politie een samenzwering tegen den eersten minister op het spoor was. De autoriteiten bewaren over het geval liet diepste stilzwijgen. EEN FRANS OH TRANSPORTSCHIP GETORPEDEERD. GENEVE, 31 Jan. .Uit Parijs wordt ge meld Het ministerie van marine deelt offi cieel mede, dat de „Amiral Magon" (3582 netlo-tons) met 900 man aan boord den 25en Januari door een vijandelijken onderzeeër getorpedeerd is, 109 man zijn gered. DE DUITSCHE KOLONIëN. LONDEN, 1 Eebr. (Part.) Tijdens een rede die de Minister van Koloniën Waiter Long gisteren heeft gehouden, verklaarde deze: „Wij hebben tengevolge van dezen oorlog verschillende Duitsche koloniën in onder scheidene gedeelten van de wereld. Sprekende met kennis van zaken en ver antwoordelijkheid, kan ik bevestigen dat deze gebieden nooit meer onder Duitsche ovcr- heersching teruggegeven zullen worden." S P A N J E. De aanslag op Koning Alfous. De Spaanschie bladen molden, dat do poli tie in verband met den aanslag op den ko ninklijken trein een individu heeft gearres teerd on onderzocht, dat correct Franeoh en Engelseh sprak en een brief bij zich had, die geschreven was in niet te ontcijferen uitdrukkingen en gedateerd uit Barcelona. Verscheidene andere arrestaties zullen plaats hebben. De politie heeft twee stuk ken lood van ongeveer 50 K.G. gevonden, het ééne op den spoorweg en het andere daar dicht hij. j De minister van binneniandsche zaken! heeft zieh in zijn uitlatingen tegen de pers j zeer gereserveerd getoond teneinde den loop van het onderzoek niet te storen. Naar gisteren reeds werd gemeld is een dor gevangen genomen personen waarschijn lijk een Spanjaard, Rafael Duran genaamd en een ander een Portugees, met name Pinto. ZWEDEN. De Koning en z'n „twaalf uurtje". v In Zweden is de broodkaart reeds eenigen tijd geleden ingevoerd. De brood- en rneol-i rantsoenen zijn er niet groot. Toen dan ook dezer dagen te Stockholm een feest van de Koninklijke Tennisclub plaats bad, was de koning, die uitgenoodigd was, zeer verbaasd, het buffet i'ijk van sandwiches en belegde broodjes vooralen te vinden. Hij had, om anderen niet een deel van hun rantsoen te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1