NIEUWE HtML. COURANT BERG-AF. J. JANSSEN feuilletom STADSNIEUWS LACHEDIÉÏGETJËS. Donderdag I Februari - Tweede Blad Een verstandige maatregel. ANEGAÜ& hk. Warmoessti*. ENORME sorteering VACHTEN en TOCHTDEKENS. Verstandig en onder zeker voorbehoud prij zenswaard moet het besluit heeten der bios coop-exploitanten hier ter stede, om vo°r ide avondvoorstellingen geen^ kinderen tot een leeftijdsgrens van zestien jaar toe te laten. Mèt ons heeft zeker menig bioscoop-bezoe ker zich geërgerd, wanneer hij een film zag afloopen voor een gezelschap, waaronder kin- Vieren die maar liever al te lied moesten lig gen inplaats van voor hun jeugdigen geest volkomen ongeschikte voorstellingen te „ge nieten." Toch één ding. Laten nu de bioscoop-exploitanten niet gaan meenen, in het niet toelaten van kin deren bij de avondvoorstellingen een soort van halven vrijbrief te hebben om het met de keuze hunner films zoo nauw niet te nemen. Zeker, er zijn natuurlijk films, voor kinde ren niet geschikt, en die toch voor volwasse nen zonder eenig ernstig bezwaar afloopen. smalle lint heel Maar er staat ook.op de stad Haarlem nfefvertoond moest wonfin, ook niet enen. Halve of heele huwelijks ontrouwen al wat met dit chapiter verband houdt in het kort alles wat de eischen eener strenge moraliteit te na komt, late men uit de films weg. Er moge dan een gedeelte van jiet publiek zijn dat de voorstellingen op die manier niet „pikant" meer vindt wij heb ben genoeg vertrouwen in den gezonden zin onzer Haarlemmers om te meenen dat een ander beschaafder publiek de door deze zelf-censuur openkomende rangen en plaat sen ruim zal bezetten. En den bioscoop-exploitant die in deze richting oprecht en eerlijk wil werken, ver zekeren wij gaarne onzen steun en aanbe veling. Ook de bioscoopondernemer moet leven, en dat kan hij niet bij half-leege zalen. Het publiek dat opzettelijk en met blijkbare voor keur goede bioscoop-voorstellingen met zijn tegenwoordigheid verheugt, helpt dus krach tig mee aan het maken van gezonder toe standen in het bioscoop-bedrijf.G. GEMEENTERAAD. (Zitting van gisteren.) De „Precario"-verordening. De. heer HEERKENS THIJSSEN verkrijgt allereerst het woord om eenige ophelderin gen te geven omtrent de verordening, waar door veel discussie, misschien kan voorkomen worden Deze opheldering ge dt de bezwaren der sehipper^n d6 meening dat betaald moet worden voor de lengte der booten, dus naar de oppervlakte die zij innemen op het gemeentewater. Ook bij ernstig en nauwkeu rig nagaan van de verordening kan spr. niet uit de verordening lezen-sub 1 B., wat de adressanten daaruit lezen. Zij vatten de ver ordening verkeerd op, Gemeente-haventerrein (waarover in dit artikel wordt gesproken) is geen gemeentewater. Belasting wordt ge vraagd voor gemeentegrond, voor den ha venkant. De toestand zal zóó zijn dat be taald wordt door hen, die grond voor opslag gebruiken. En dan zal de Mij. Bus b.v. naar schatting niet meer innemetn dan 81 tot 103 M2. Deze mededeeling, die spr. ontving, va t spr. niet mede. De verordening is bedoeld als stijving der gemeentekas en nu ondervindt spr. dat de grootste maatschappij per jaar niet meer zal betalen dan f 40.) t 500. Dat is toch niet zooveel. Bovendien belooft e r. een humane toepassing door den havenmees ter. ;Mn,'ir wat spr. getroffen heelt is dat adres santen hun bezwaren niet gebaseerd heben op art. 1 sub G., waar gesproken wordt over het innemen van gemeente-water. Dat zou be grijpelijker geweest zijn, boewei spr. ook hier niet kan vinden. Maar ter 1 In wil 8ï)r- nog wel eens duidelijk zeggen wat de bedoeling is. Dtit is niet wat adressanten vreezen. Tot dusver heeft gegolden dat wanneer men betaald voor haven- en kaaigeld, dan niet uit- anderen hoofde wordt betaald. Deze be paling is ongewijzigd overgenomen uit de oude verordening. Maar voor grooter duide- liikheid wil spr. nog wel een verandering aanbrengen, waaruit dit duidelijk blijkt. Spr. 7007 voegt aan art. 1 sub G. daarom een aanvul ling toe. Hierna kwam een stroom van vragen, ver zoeken om ophelderingen en verduidelijkin gen los. Zoo vroeg de. beer Hoog o.m. of voor de betaling van havengeld de gronden langs de wateren niet. in klassen bonden worden in gedeeld en verzocht hij om voor oude en belangrijke maatschappijen een afwijkend ta rief vast te stel'en. De heer HEERKENS THIJSSEN antwoord de dat men geen eerste en tweede klas grond kent en dat toch niet kan invoeren. Dat geeft moeilijkheden. Verder wees s r. er op dat, er in Haarlem een chaoris he toestand heerscht. Er is b.v. een Maatsch., die groote oppervlakten gemeentegrond gebruikt en daar niets voor betaalt. Er zijn er, die we. een stal voor hun paarden hebben, maar geen bergplaats voor wagens Dan wijst spr er nog op dat Kaarselade Veer f 103 tot f 130 zal hebben te betalen. Men kan toch met zeg gen dat zulks een geweldige knauw 13. De heer ELFFERS meent dat Bus toch voor eiken wagen per nacht f 12 betaalt. De heer HOOG wijst op de hoogere haven gelden hier dan elders. Ze zijn hier twee, driemaal hooger dan eiders. De Kamer van Kooph. dringt aan op een milder tarief. En een ander tarief voor grond aan het Spaarne b.v. dan voor grond aan de Leide he Vaart. De heer KLEIN vraagt of b.v. verschillende schippers die denzeiiden grond gebrmkeo, ieder voor dien grond zullen ue.alen oi dat zij tezamen daarvoor zullen moeten be talen. De heer PriPPE vindt de havengelden bijzonder hoog. Hier betaalt een boot van 73 ton f 84 per jaar en in Alkmaar f 23, dat is 3 maal zoo hoog. De heer v. d. KAMP vraagt of immer dezehde grond zal moeten worden gebruikt, of dat men daarvan kan af wijken. De heer HEERK^sS THIJSSEN wees nog eens op den chaotischen toestand, juist door het feit waarop de heer Elifers doelde. De eene maatsch. betaalt; de andere met. Uni formiteit is daarom wel gewenscht. De be zwaren ontstaan vooral uit misverstand. Dat de tarieven onbillijk z,jn, kan spr. niet toe geven. Een vergelijking met andere sleden kan spr. niet maken, zoolang hij niet alle toestanden kent, b.v. wat betaald wordt voor opslag, kadege.d enz. De Leid3che s. hippers, die tezamen van den grond gebruik ma ken, zullen een kleinigheid hebben te beta len, maar zij zuilen het niet met z'n allen kunnen betalen, maar ieder afzonderlijk. De schepen, die voorbij varen en maar even aanleggen om te lossen, loopen vrij. De sciiip- pers zullen ook niet aan atgepasten grond ge houden zijn. Voor geabonneerde schepen zal men een overeenkomst treilen enz. Na een opmerking van den heer POPPE stelt de heer Hoog nog voor een afwijkend tarief toe te staan voor sommige maatschap pijen. De heer HEERKENS THIJSSEN betoogde dat een afwijking niet mogelijk is in deze goedgekeurde verordening, waarop de heer Hoog zijn amendement introk. Hog deed de heer Hoog een poging om rails in straten minder zwaar te belasten, maar de heer Heerkens Thijssen wees op den grooten last, die deze in den weg veroorzaken. Meer succes had de. heer J uNGKBLÜEIJT met 'n voorstel om 't tariei voor de beerputten van f 2 op f 1 te brengen. Lang werd gedis cussieerd over het nut en de noodzakelijk heid van beerputten en beer, totdat na ver dediging door den heer de Breuk, het voor stel tot verlaging1 van het tarief werd aange nomen van f 2 tot' f 1. Dat was de eenige wijziging, welke in de verordening' werd aan gebracht. De verordening werd daarna, in haar geheel aangenome Gemeente-gasbedrijf. en W. bieden ter goedkeuring aan een suppl. begrooting voor het gemeente gasbedrijf tot oen bedrag van 49.346.94. Goedgekeurd. Verzekering tegen diefstal. De ambtenaren der gemeente, die ingevolge de daaromtrent bestaande bepalingen tot zeker heidstelling zijn verplicht, hebben aan die ver plichting voldaan overeenkomstig de regelen door de Gemeen te-borgtochten,wet gesteld, hetzij door effecten in onderpand te geven het zij door eene borgstelling van eene vennoot schap of van eene vereeniging. In het College van Burgemeester en Wet houders is ter sprake gebracht, de verplichting tot zekerheidstelling te doen opheffen en, zoo als in de gemeente '%-Gnavenhage geschiedt, door 't sluiten van een contract hij eene verze keringsmaatschappij voor do gemeente mogelijk te maken het verhaal van de schade, ontstaan door oneerlijke handelingen van ambtenaren, die, omdat zij gelden van de gemeente onder zich hebben, als rekenplichtige amtenaren kun nen worden beschouwd. Bij dat contract wordt eveneens verzekerd tegen schade door diefstal enz. gepleegd door andere personen dan de ambtenaren alsmede het risico bij het overbren gen van gelden door den gemeente-ontvanger of diens ambtenaren. B. en W. stollen daarom voor hen te machti gen de gemeente bij eenë verzekeringsmaat schappij te verzekeren tegen schade, ontstaan door oneerlijke handelingen van rekenplichtige ambtenaren, tot een bedrag van 60.000. De beer H A GEM El J KR vr aagt of de ver plichting tot zekerheidsstelling niet berust op de gemeentewet en kunnen B. en W. die dan ook doen eindigen. Deze vraag werd door den Voorzitter en den he-r Heerkeus 'Thijssen 'ra bevestigenden zin beantwoord. Zij zijn tenminste die meening toegedaan. Goedgekeurd. N. Z. H. T. M. Be concessie, aan de Noord-Zuid-Holland- sche Tramwegmaatsohappij houdt in dat de regeling van loonen, de rusttijden en arbeids duur van het personeel dier Maatsch. elke drie jaren opnieuw moet worden vastgesteld en aan de goedkeuring van den Raad onderworpen. Daarvoor is nu de tijd daar. De aanvangssalarissen door B. en W. ter goedkeuring aangeboden zijn: a. voor administratief personeel 60 per maand; controleurs 60 per maand; wagen bestuurders i 12.25 per week plus dienstklee- ding; conducteurs 9.80 per week plus dienst- kleeding; volwassen ambachtlieden 0125 per uur wegarbeiders 12 per week. b. leerling-personeel, waartoe alle in na te noemen betrekkingen nieuw aangestelden voor ten hoogste een half jaar behooren: aan leerling-wagenbestuurders 12 per week plus dienstkleeding; aan leerling-conducteurs 9.10 per week plus diénstkleedingaan leerling- poetsers 11.50 per week. Door den heer Bomans is hierop een amen dement ingediend om deze salarissen te bepa len als volgt: Aan controleurs 18 per week minimum, 20 per week maximum aan wagenbestuurders 14 per week minimum, 18 per week maxi mum; aan conducteurs 14 per week mini mum, 18 per week maximum; plus dienst kleeding. Aan volwassen ambachtslieden 0.27 per uur minimum, 0.32 per uur maximum; aan wegwerkers 13 per week minimum, J 15 per week maximum; aau poetsers 13 per week minimum, 15 per week maximum. Het maximum zal worden bereikt na tien jaren diensttijd, Aan leerlingpersoneel wordt in den leertijd van ton hoogste 3 maanden een loon betaald gelijk aan het minimum bovengenoemd vermin derd met 1 per week. De heeren Bregonje en Jonckbloedt onder steunden dit laatste voorstel. De heeren Nagtzaam, Groenendaal en Poppe deden het volgende voorstel 1. Niet goed te keuren de voorgestelde „Re geling der werktijden, loonen enz. van het per soneel tier Noord- Zuid-HollandscheTramweg maatschappij, dienstdoende op de lijnen in Haarlem. 2. Burgemeester en Wethouders uit te noo- digen aan genoemde Maatschappij in overwe ging te geven een nieuwe regeling te ontwer pen en bij den Raad in te zenden, waarbü reke ning is gehouden met de volgende wenschen: a de gemiddelde arbeidsduur bedraagt niet meer dan 10 uur per dag; de maximum-werk- tijd per week ie 60 uur. b. Iedere 7e dag is een geheel vrije dag in dezen zin, dat men 36 achtereenvolgende uren geheel vrij van dienst ie. e. Van de 52 vrije dagen per jaar vallen tenminste 18 op een ZpA- of feestdag, d. Het personeel heeft recht op tenminste zeven dagen verlof per jaar. Aan het personeel ouder dan 23 jaar zullen de volgende aanvangslconen worden be taald lo. can administratief personeel f 75 per maand; aan controleurs ƒ75 per mahnd; aan wagenbestuurders 15 per week plus dienst kleeding; aan conducteurs 13 per week^ P-tos dlenfitkJeedingr; aan volwassen ambachtslieden 0.29 per uur; aan wegarbeiders'/ 14 per week; aan poetsers 14 per week; 2o. aan leerling-personeel, waartoe alle in na te noemen betrekkmgen nieuw aangestelden voor ten hoogste een lialf jaai. behooren: aan leerling-wagenbestuurders 13 per week plus dienstkleeding; aan leerling-conducteurs 10.50 per week plus dienstkleeding; aan leer. ling-poetsers 12.50 per week 3o. aan reserve-person cel reserve-wagenvoerders 3 per dag; reserve- conducteurs 2.50 per dag; f. voor overuren wordt betaald; voor zoover z® vallen tusschen 12 uur 's nachts en 5 uur 'e1 morgens het uurloon ver meerder met 50 pLt-i ®P Zondag 100 pCt. g. liet totaal bedrag der periodieke verhoo gingen zal ten minste zijn overeenkomstig het bij de gemeente Haarlem van kracht zünde werkliedenreglemen-t- De heer BOMAN» wil Zijn amendement zóó beschouwd zien dat het voorstel aan de Maatsch. wordt teruggezonden met het ver zoek om de regeling van loonen, volgens zijn voorstel, te wijzigen. Dót is de vorm, heeft spr. gehoord. En spr. wil er zich bij neerleggen, alhoewel vroeger, meent spr. an ders is geschied. Wat zijn voorstel betreft zal spr. niet in de regeling; van het bedrijf der N. Z. H. T. M. treden. Daar heeft een buitenstaander niets mee te maken. Wat ech ter het loon betreft, dat is wat andera. Dat is een geldkwestie en spr. vindt het vreemd dat een Maatsch. in deze tijdsomstandigheden met zulke loonen durft bij den Raad komen, waar de levensstandaard zoo hóóg is. Waar om spr. het tijdvak van 10 jaar heeft geno men, is dat dan de arbeider de grootste uit gaven heeft. Na 25 jaar, zijn die uitgaven verminderd, want dan zijn de kinderen groo ter en verdienen. Spr. wijst er op dat de Maatsch. niet de moeite heeft gedaan om te bewijzen Rat haar financiën niet zóó zijn dat. zij deze uitgaven kan doen, hoewel zij drie maanden de meening van den Raad kende. Legde zij een staat over en bleek deze niet rooskleurig, dan zou er nog a'tijd over ge dacht kunnen worden. Bovendien geldt de regeling1 alleen voor het personeel in Haar lem, dus een klein deel van het personeel. En spr. acht de inkomsten van het gedeelte lijn in Haarlem werkelijk wel van dien aard dat de Raad eenige eischen mag1 stellen be treffende de loonen. Spr. hoopt dat. dan de loonen op andere deelen der lijn in Hille- gom en Lisse enz. op hetzelfde peil mogen komen als in Haarlem. Dan zal veel bereikt zijn. Dan bepleit spr. met warmte dat zijn loonen waarlijk niet te hoog zijn. De ver hooging voor conducteurs tot f 14 is wel een groote sprong, maar waarlijk niet te hoog. Van f 14 kan men er niet royaal komen. Spr. herinnert alleen aan de kosten voor schoeisel en b.v. waschgerei alleen maar. Over vet of vleesch denkt spr. zelfs niet. Spr. heeft werklieden gesproken die met 3 kinderen hamermouth, in water gekookt, aten. Spr. beveelt aanneming van zijn amendement warm aan. De heer BREGONJE ondersteunt het be toog van den heer Bomans, maar is het niet eens met den vorigen spa-, dat wij ons met de rustdagen, Zondagen enz. niet in te laten hebben. Spr. bepleit dan ook de regeling van de rustdagen enz. en verder meent spr. dat de Maatschappij ook nog een weduwen- en weezenpensioen heeft in te stellen. Dan kant spr. zich te^en het fooienstelsel. De arbeider moet zijn loon niet met fooien ver dienen. De tramcommissie heeft gemeend dat de voorgestelde regeling niet voldoende is. Er is in deze tijden geen verandering' van be teekenis in de loonen van 1913 aangebracht en gpr. acht de verzoeken van de organisa ties alleszins gerechtvaardigd. Spr. onder steunt het voorstel van den heer Bomans, maar ondersteunt de verzoeken ook betref fende de rusttijden enz. De heer POPPE verdedigt het voorstel, dat hij mede onderteekend heeft en betreurt met de heeren Bomans en Bregonje dat de werklieden zelf niet gevraagd hebben om het fooiensteisel af te schaffen en conducteurs en wagenvoerders dezelfde loonen te geven. Spr, becritiseert de motieven der directie om verschillende verzoeken af to wijzen. Ook spr. onderschrijft wat Mr. Bomans zeide, dat het maximum in korten tijd moet worden bereikt. Daar is dc grootste behoefte aan. Ook spr. bepleitte, betere regeling der rust tijden. De heer NAGTZAAM maakte nog eenig 0 opmerkingen op het prae-advies van B. en W. De loonen der gemeente werklieden, waar op daarin wordt, gewezen, zullen bij de her ziening ook wel moeten stijgen. In dat prae- advies staat ook dat naar andere Matsch. wordt gezien. Spr. wijst dan op de E. S. M., waarvan de loonen veel beter zijn dan de door de N. Zl. H. T. M. voorgestelde. De ge meente heeft zeker toe te zien op de loonen, omdat het peil van het personeel daarmede in verband staat en het betreft hier een openbaar middel van vervoer en daar kan men niet. het uitschot der arbeiders hebben, hetgeen bij lage loonen zou gebeuren. Ook bepleit spr. een verbetering van de rust dag-en. De heer VAN LIEMT vraagt ook vrije dienstkleeding- voor de wegwerkers. De heer BOMANS wijzigt zijn voorstel in dien zin. De heer DE BREUK, wethouder, wijst er op dat de. voorstellen van de heeren Nagt zaam c.s. in den juisten vorm zijn gegoten. De Raad keurt goed, anders niet. Spr. wijst er op dat in de regeling alleen minimum-loonen zijn genoemd. Er kunnen hoogere loonen betaald worden (gelach) en bij de Maatsch. worden dan ook meerdere hoogere loonen betaald. Bovendien is er nog een toeslag. Bij vergelijking met andere ste den is het hier zoo ongunstig1 niet. Mr. Bo mans houdt geen rekening met het verval, maar wil voor conducteurs en wagenvoerders eenzelfde loon. Toch zijn er meer liefhebbers voor conducteur dau wagenvoerder en „St. Rafaël" is ook van de meening dat het loon voor conducteurs gevoegelijk lager kan zijn. Dat de mensehen er van de loonen niet kun nen komen bestrijdt spr. Zij hebben per week wel een tientje fooi en 's zomers meer (verbazing), waarvan de wagenvoerders hun deel krijgen. De fooien moesten wel afge schaft, maar zijr zijn het nog niet en met dat feit kan toch wel rekening worden ge houden. Spr. wijst op het belang dat 'er Zondags goed geschoold personeel is, om dat het dan druk is. Bovendien wil het per- MARCHEERENDE STEUNPILAREN Voor de vacature van zeker Tweede Kamer- district wordt iemand aanbevolen, omdat de! politieke propaganda te.„in bem een der. meest doortastende en vooruitstrevende' steunpilaren heeft gevonden." (Gelderlander, 17 Jan.) Daar mag de bouwpolitie van.... wel eens op letten. UIT EEN PLEITREDE. Mijne heeren, u zult u herinneren welk een penneatrijd toondertijd deze arrestatie in 'ti leven riep. Een massa inkt en drukinkt werd besteed om dezen beklaagde schoon te was- sehen. soneel dat zelf liever, omdat het een goede dag is. De lieer DE BREUK heeft dat van beide zijden. Geroep: De Maatschappij zegt dat. De heer KLEIN vraagt om in de vooi- stellen voor de controleurs een maandloon te noemen van f 75 tot f 100, liever dm een weekloon. Dan beantwoordt spr. den heel de Breuk op zijn vergelijking met andere steden. In Amsterdam heeft een conducteur van f 18f 21. De VOORZITTER: Mèt, fooien? De heer KLEIN: zonder fooien. En een hulpconducteur heeft f 15 tot f 16. "Wat de fooien betreft is aan sar. verklaard dat deze bedragen f 2 per week. De VOORZITTER brengt in stemming het voorstel van den heer Nagtzaam c.s.," om dat het voorstel van den heer Bomans niet in den vorm is. De heer BOMANS vraagt de heeren Nagt zaam c.s. om zijn regeling van loonen in het voorstel over te nemen. Dit wordt aangenomen door de voorstel lers. Do heer POPPE beantwoordt den heer dc Breuk en betoogt nog dat de menschen wel een vrijen Zondag wenschen, want zij heb ben een desbetreffend verzoek ondertoeken-!. De heer DE BREUK antwoordt nog d t zijn uitlating betreffende de fooien op goede gegevens berust. Voor den Kantonrechter heeft een conducteur verklaard dat de fooien 8 'pCt. van de ontvangsten bedraagt. Dat komt overeen met f 2 per dag. Geroep: Per week. Wat den Zondag betreft, spr. heeft van belanghebbenden dat zij liever op Zondag werken. Die onderteekening op reuesten heeft voor spr. weinig waarde. De heer Andreae komt ter vergadering. De heer MODOO, hoewel meenende dat de voorzitter zijn mededeeling met ongenoegen zal hooren, betuigde instemming met loons- verhooging van het personeel, met het voor stel van den heer Bomans. Hij vroeg verder om eenige wijzigingen aan te brengen in dat voorstel om het voor spreker en misschien anderen aannemelijker te maken. De VOORZITTER: Dat ik met ongenoegen do verandering van opinie van den heer Modoo zou vernomen hebben, och neen! Maar de positie v. weth. Modoo zakt ont zaglijk door zulk een handeling. Spr. vraagt dan ook den Raad of hij nog prijs stelt op de bezetting van een zetel in het college van B. en W. door iemand, die de houding aan neemt van een windwijzer. De heer MODOO antwoordt, dat hij de woorden van den voorzitter geheel voor diens rekending laat. (De heer Poppe klopt in stemmend op de tafel) en op waarde weet te schatten. Maar behoudt zich het recht voor om, wanneer hij door den loop der dïscussiën, in den Raad van gedachten verandert, daaraan hij het uitbrengen van zijn stem uiting te geven. Noodeloos zal hij de homoge niteit in het college van B. en W. niet in gevaar brengen. Maar spr. behoudt zich het recht voor te stemmen, zooals het hem het beste lijkt. De VOORZITTER verklaart alleen ge- zegt te hebben dat de positie v. d. h. Modoo door die handelingen geweldig zakt. Van morgen is de zaak bij B. en W. behandeld. Nu stemt de heer Modoo toch anders. Wat hebben we aan zoo'n stem in het college! Stemmen: Foei! De heer BOMANS zegt, dat de houding van den heer Modoo hom zeer sympathiek ie, maar het spijt spr. niet te kunnen voldoen aan den wenseh van den heer Modoo, want het voorstel is niet meer van spr. maar dooi de afwijzing van den voorzitter een onder deel van het voorstel Nagtzaam geworden. Hij onderteekende het voorstel van den heer Nagtzaam c.s. Daarna wordt tot stemming overgegaan. Het voorstel der heeren Nagtzaam, Poppe, Bomans c.s. wordt aangenomen met 4 stemmen tegen, n.l. die der heeren wethou ders Heerkens Thijssen, De Breuk, Loosjes en de heer Timmer. Laar het Pransch van PIEHRE GOÜRDON. Geautoriseerde vertaling door K' 32) „Jacques,zeid6 ze bevend ie bemint haar. Trouw haar dan?" Een P^f^d^ekheid overtoog Jacques' gelaat. H] P en sprak bijna ruw: „Tusschen 4 is een 'diepe kloof de herinnering aan ae doode.- Maar de moeder, cReeling a's door nieuwe kracht bOZiF drong: aian. kloof kan overbrugd worden." "uo Met een uiterste krachtsinspanning, bief zo zich overeind. Voor de vervulling van haar laatsten moederlijken pilcnt scheen zij opnieuw bezield met die bijna mannelijke kracht, waarmee zij haar zoon had opge voed, hem tot een man had gemaakt. „Jacques, denk er eens aan dat ik je vroegen bittere ontgoocheling voorzegd heb.; J,, befaog bewaarheid ge- worde». liefde n T du£ig wns' De fouten' ik JD ,^rt«OTOten ^Uf, die uit haar opvoe- ding? v st«an niet meer. Je lijdt om haar en zij is een onschuldig slachtof fer. Wilt gij heiden je opsluiten, zij met haar verdriet, jij met je jaloers rilheid? Geloof me, m'n jongen, dat, is niet goed. Men moet het hoofd buigen, wanneer God beproevingen zendt;, z'n hart geheel openen, wanneer Hij in Zijne goedheid genaden schenkt- Je bent geen kind meer dat te kiezen heeft. Geluk kig zul je zijn met Suzanna, zónder haar ongelukkig. Jacques, je moet haar huwen." Mevrouw de Fontaubert zweeg en hief ge biedend, zegenend de hand op. Jacques boog het hoofd. Zoo vaak had die hand hem ge steund, geleid. Ook nu wees zij hem den weg en hij volgde dien. Aan de voeten van zijn moeder, die daar nu koud, onbeweeglijk, a's omhuld van de eeuwi ge majesteit, terneerlag, zag Jacques Suzan na weder, weende hij, bad hij met haar. Beiden lagen zij geknield bij de dieroare doode, alleen. Gelijktijdig stonden zij op, begrepen el kaar bij den eersten blik. „Suzanna," fluisterde Jacques, „ik heb een laatsten raad gekregen... kent gij hem:?" 'ga boog! het hoofd en antwoordde zacht: „Ja Jacques, ik ken hem." Het was geen tijd voor een vroolijkc ver loving, de gewonde harten waren nog' niet geheeld. Maar die enkele woorden waren voldoende. 4 eei knielden zij neer en baden lang, heel lang voor de 'gezegende v: die hun den vrede naa weergegeven.. XXIV, rouw Suzanna keerde van Landefolle terug. Al les was nu licht om haar heen. De bruin- vergulde bladeren glinsterden onder dc felle zonnestralen, de Sèvre schitterde in jie hm glans het helder azuren gewelf koepelde in een grooten boog over de friseh getooide aar de Voor haar lag het huis van Ronce, met zijn vale steenen, z'n vervelooze deuren en vensters, do tuin die vroeger zoo keurig; onderhouden was, nu verwaarloosd; platge- tr Een mannenstem, het schreeuwen van een kind trof haar ooren. Z j schrikte op eens op en versnelde haar pas. „Ach, mijn Hemel, als Gerard..Ik had hem ook niet alleen moeten laten, klonk het wanhopig. In do eetzaal zaten haar vader en moeder en trachten haar zoon tot bedaren te brengen. „Ilc wil m'n duif. De kooi moet open. barstte het ventje snikkend 'los, de kleine vuistjes gesloten, de oogen vol tranen, fon kelend van woede. Mevrouw Basvoyer keek met bedroefd ge laat naar den kleine. De. grootvader beproef de tevergeefs hem tot rede te brengen. Kijk 'nu eens, kleintje. Als je de kooi opent, vliegt je duif weg en dan ben je ze kwijt." „Dat kan me niets schelen!" Het gekibbel duurde voort. De vriendelijke woorden van den heer Basvoyer maakte het kereltje nog boozer. „Grootvader is stout," zeide. hij ten laatste. De grijsaard stond, getroffen door deze kin derlijke beleediging, op. Hij nam een strenge, gebiedende houding aan. „Zwijg, kwajongen," gebood hij op een toon van gezag', dien de kleine niet kende, dien zelfs mevrouw en Suzanna nooit gehoord had den. Een oogenblik spartelde Gerard nog tegen. Toen liep de oude man op hem toe en gaf hem een slag om de ooren. De toorn van het kind was overwonnen. Mevrouw Adrien stond op, bewogen, aan gedaan. „Je bent te hard," fluisterde zij. „Je moet de kinderen niet slaan." Voor den eersten keer van zijn leven sprak da heer Adrien zijn vrouw krachtig tegen. Het hoofd omhoog, de armen over de borst ge kruist, riep hij uit: „lk heb te bevelen, Aha, men moet de kunderen dus niet slaan I Zoo hebben wij de onze opgevoed. En de re sultaten...!" Opeens hield hij op.Hq vreesde dat de verwijten die hij tot zichzelf richtte ook Gé li ne te dien zouden treffen. „Ach, Céline, ik verwijt je niets. Je hebt gemeend goed te handelen. Maar ik, ik be schuldig mij. Ik heb mijn taak als hoofd van het gezin niet vervuld. Eén ding' heeft aan alles ontbroken: het gezag." Suzanna opende de deur. Begrijpend dat, haar vader behoefte had zich te uiten, had zij gewacht tot het einde. Toen naderde z j hem, trok hem mee naar zijn vrouw, ging tusschen hen in zitten en begon te praten, kalmeerend zacht. „U is zoo goed voor anderen geweest, wees nu'niet streng voor u zelf. Hoop op God, Hij brengt verlichting." „Geloof je dat zelf ook,' vroeg mijnheer angstig. T, „Ja," antwoordde Suzanna. .,En mij hee t Hij Zijn Goedheid getoond, mij is het gege ven, nog aan geluk te denken. Zij zweeg. Noch haar vader, noch haar moe der durfden een woord te uiten. Zij begrepen haar. In hun bedroefde har-ten scheen ecu: zonnestraal. Zij genoten er van in stilte. Geen geluid verstoorde de stilte, dan liet sti zoete gemurmel van de Sèvre. Jacques... dat was hun aller gedachte wordt vervolgK

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 5