NAGEKOMEN BERICHTEN UIT BE. 8»ÜU¥EISCIE SPORT u WEDSTRIJDEN STADSNIEUWS loste, welke door meerdere schoten gevolgd wer den, hoewel de schipper het vaartuig onmid dellijk deed stoppen. De schipper ging met eenige mannen aan boord van de U-boot en toonde zijn scheeps papieren, welke in orde bevonden werden. De ichipper vroeg, waarom zijn vaartuig beschoten nas, waarop geantwoord werd, dat men aan Joord van de U-boot van meening was, dat de leuger pogingen zou aanwenden om het schip Ie rammen. De scheepsboot werd door de U-boot op sleeptouw genomen en wederom naar de stoombeuger teruggebracht. Hierna werd toe stemming gegeven, dat de stoombeuger zijn reis kon voortzetten. Gisterenmiddag heeft in het Kabinet van den Minister van Marine een bespreking van den geschapen toestand plaats gevonden tusschen de regeering en de vertegenwoordigers van de ieeders en anderen, in verband met de door Duitschland en Oostenrijk-Hongarije afgekon digde maatregelen ter zee, waaraan deel namen de ministers van Marine, Koloniën, Landbouw, Nijverheid «i Handel en van Buitenlandsche Zaken, de chef van den Marinestaf, kapitein ter zee Umbgrove, de president der N.O.T., de heer van Aalst, de heeren Visser en Kraayenhoff van de Leur, resp. voorzitter en secretaris van de N'ederlandsche Reedersveieeniging, voorts leden van directiën, o. m. van de HollandAmerika- Lijn, de Stoomvaartmaatschappijen „Neder land", Kon. Nederl. Stoombootmaatschappij, Hollandsche Stoombootmaatschappij, Rotter- damschen Lloyd, Kou. West-lndischen Mail dienst enz. en de heer van Stipriaan Luïscius, directeur van het Rijksgraanbureau. De conferentie duurde tot 5 uur. Op de conferentie schijnen eenige beslissingen 'e zijn genomen, waaromtrent echter nog niets ;an worden gemeld. In het algemeen schijnen de besprekingen In de allereerste plaats te hebben geloopen over naatregelen ter beveiliging der schepen welke thans onderweg zijn. De reeders besloten de schepen voorloopig liet te doen uitvaren en nemen een afwachtende louding aan. Ook aan de gezagvoerders van Nederland- iche schepen in den vreemde en N.-Indië zal ivorden geseind, in afwachting van nadere in structies, de terugreis niet te aanvaarden. Voor wat betreft de schepen die reeds onderweg zijn, werd besloten aan de Duitsche Regeering een ipgave te verstrekken met verzoek althans deze ichepen voor molest te vrijwaren. Inmiddels zullen vertoogen worden gericht m onderhandelingen gevoerd om aan den hui- ligen toestand, waardoor ons land als 't ware geblokkeerd is met al de voor heel de bevol king nog niet te overziene ernstige gevolgen ?en einde te maken. Het Haagsch Oorrespondentiebureau verneemt iat in de conferentie de mogelijkheid is bespro ken om de onzijdige vaart, speciaal de vaart op Indië, gaande te houden zonder daarbij in bot sing te komen met de belangen der belligerente partijen, waarbij de Regeering zich heelt bereid verklaard, voor zoovei zulks van haar afhangt, zoowel hiertoe als tot de beveiliging van de schepen die thans varende zijn, steun te ver- ieenen. Intusschen is, met het oog op de groote gevaren, welke thans de onzijdige schepen drei gen, aan de reeders van Regeeringswege in over weging gegeven, hun schepen de havens niet te tioen verlaten, zonder hierover vooraf met de Regeering overleg te hebben gepleegd. Wat het post- en passagiersverkeer van de maatschappij „Zeeland" tusschen Nederland en Engeland van Vlissingen op Southwold betreft, verneemt het bureau, dat de schepen, die deze route volgen, van bijzondere kenteekenen zullen worden voorzien. Wolff seint niet-oificieel uit Berlijn: Evenals voer het verkeer der geregelde Amerikaausche passagiersschepen ia 't ver sperde gebied schikkingen zijn getroffen, is ook met liet continentale passagiersverkeer rekening gehouden, doordat tusschen Vlis singen en Southwold op werkdagen in elke richting een N'ederlandsche raderboot mag verkeeren op voorwaarde, dat zij het ver sperde gebied over dag passeert en op de heen- en terugreis aangestuurd wordt op den Noord-Hinder. Ook voor deze schepen zijn, evenals voor de Amerikaansche passa- jgtersschepen, bijzondere kenteekenen. De Beriijnsche correspondent van het Hbl. verneemt, dat voor de Neclerlandsehe Re- ring nog de mogelijkheid bestaat met de jiiegeeriug te Berlijn nader te onderhandelen jover onze geregelde scheepvaart naar de jkolonies. Naar veriuidt hebben de groote Deensche .reederijen reeds in beginsel besloten het ver- ikeer stop te zetten. Het Rijksbureau voor het uitvaren van schepen deelt ons nader mede, dat het ver trek van de zeesleepbooten „Zwarte Zee" en „Witte Zee", die de „Westerdijk" uit Enge land zouden halen, niet heeft kunnen plaats hebben en dit tot later is uitgesteld. Inderdaad ziet het er niet rooskleurig uit en deze stagnatie in het scheepvaartbedrijf i.omt wel zeer ongelegen voor ons land na ue stakingen der zeelieden en met de nu ingetreden vorst. TWENTSCHE KATHOLIEKENDAG. Jn de Woensdag te Hengelo gclij d 11 ver gadering van afgevaardigden van Plaatse lijke comité's in Twente weid besloten een IVwentschen Katholiekendag te houden op den 2den Pinksterdag. Als onderwerp zal 'behandeld worden: „De Katholiek in het opsnbaai' leven." DE DLSTRIBUTIE-ELLENDE. N'iet alleen in Haarlem is het slecht ge steld met de hoeveelheid der te dristribuee- ,ren levensmiddelen, maar ook in Amster- jhet is bekend heeft men reden tot klagen. De distributie-misère is vrij algemeen en van alle zijden des lands komen klachten, klachten, klachten. De „Res.bode" schrijft in verband met wat den Haag betreft, dat de residentie er niet beter aan toe is: We weten, schrijft het blad, dat de volks voeding een moeilijke kwestie is, maar we weten evenzeer, dat het in de genoemde voedingsmiddelen niet gaat om dingen, die uit het buitenland moeten aangevoerd wor den. Ons land bezit er in elk geval nu nog overvloed van! 't Is maar de kwestie vap aanpakken, van organiseeren, van menschen met vakkennis er voor te spannen en van vooruitzien. Het moet niet kunnen voorko men dat men verrast wordt door vorst. Daarom zorge men de menschen van den aanpak te krijgen of... men blijve liever thuie, Met ruwe. hand in zulke dingen ingrij pen gaat niet. Dan late men liever den handel vrij. Grooter stagnatie teweeg brengen dan hier thans heerscht en nog meer gevreesd wordt, kan de vrije handel niet. Daarvoor zorgt de concurrentie wel. Of 't een of 'n ander. Als het gaat om distribueeren, dan doe men 't goed of men doe het niet. Half of kwart werk brengt juist de verwarring. Uit Leiden wordt gemeld dat .Maandag avond daar een 60-tal vrouwen in actie kwam en een bezoek bracht aan den burge meester, die haar beloofde bij den Minister pogingen aan te wenden dat er spoedig meer dere levensmiddelen zullen worden ingevoerd. Hiermede was men nog niet tevreden en zij riepen een vergadering in de Graanbeurs bijeen die zeer druk bezocht was, hoofdzake lijk door mannen en vrouwen uit den ar beidersstand, waar bij acclamatie protest moties werden aangenomen, die zullen wor den opgezonden naar het gemeentebestuur en den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Er werd een commissie van a'e tie benoemd. BROOD ZONDER MELK. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen, dat, met ingang van heden, tot nader vast te stellen da tum geen melk, melkbestanddeelen of melkpro ducten zullen mogen worden gebezigd bii do be reiding van brood. PETITION EMENT. Gistermiddag is ten Paleize te 's-Giavenhage ontvangen het comité voor gemeenschappelijke salaris-actie van onderwijzers, ter overhandiging van een petitionnement, van ruim 17,000 hand- teekeningen voorzien, waarin bij de Koningin wordt aangedrongen op spoedige verbetering van de regeling der onderwijzerswedden. De deputatie, bestaande uit de heeren Th. Lancée, H. J. Emous, J. van den Lisdonk, L. Nooter, H. J. Bon en Th. J. Schreuder, werd ontvangen door Hi. Ms. particulieren secreta ris Baron van Geen. MR. KOLKMAN. De heer Kolkman, die geruimen tijd, wegens ongesteldheid, verhinderd was de Kamerzittin gen bij te wonen, was gisteren weer voor het eerst in de Kamer aanwezig. Zout tegen bevriezing. Het is bekend, dat men bevriezing van water nog eenigen tijd kan tegengaan door liet te verzouten en daarom wordt in besloten vaten, zooals b.v. de reservoirs van closets, een hoeveelheid zout gedaan. Het water houdt dan nog" eeni ge gradeuvorst uit. Deze universeele waar heid scheen dezer dagen nog niet te zijn doorgedrongen tot den beheerder van een der gemeentegebouwen te Amsterdam, schrijft „de Tijd". Hem was zout verstrekt ter beveiliging van het reservoir. Maar toen dit niettemin toch bevroren was en men kwam kijken, bleek, dat hij het zout boven op het deksel had gedeponeerd. Het water daarbinnen had zich er natuurlijk niets van aangetrokken, en had gedaan, wat des wa ters was. Spionnagevrees. Een dame wonende Be- zuidenhout te 's-Gravenliage, die daar kort geleden is komen woneu, liet voor eenige dagen een ouden gasmotor oit do garage van haar vroegere woning' fe Rijswijk naar haar nieuwe woonhuis overbrengen. Ter zelfder tijd was het nieuwe pand, dat zij betrok, een ai- en aangeloop van monteurs, die de electi-isehe leiding kwamen aanleggen. Die motor met die wielen! al dat draad ook, dat in verband met de nieuwe leiding, die werd aangevoerd, en dan 't feit nog, dat ten huize van de dame veel Duitseh werd gesproken, wekte de achterdocht van eerdge omwonenden. De motor werd inder haast voor een kanon gehouden, het draad voor prikkeldraad. Men gaf het geval bij de politie aan, en dezer dagen ontving de nieu we bewoonster van het pand Bezuidenhout bezoek van een paar rechercheurs, die het kanon kwamen zien! Zij heeft het bezoek den heeren natuurlijk in het minst niet kwalijk genomen. Ze vond het geval integendeel heel vermakelijk, en de rechercheurs schenen er achteraf al net zoo over te denken. Maar eon vrij kras staaltje van spionnage vrees bij de buurtgenooten was liet geval toen zeker. (Haagsehe Ct.) —Een vreemd geschenk. Aan de gemeente Nieuwe-Tonge is door een particulier, ter gelegenheid van zijn 80sten verjaardag, ©en lijkkoets ten geschenke gegeven om geheel gratis door de burgers gebruikt te worden, benevens een som van 1000 om uit de rente daarvan de noodige kosten te bestrijden. Een ontvluehtingspoging te Wierikker- schans. Opnieuw heeft een der op Wierik- kerscbans geïnternerde Duitsche officieren het feit 3 at de gracht om het fort toegevro- ren is, schijnt de verzoeking zeer groot te maken opnieuw een poging gedaan te ont vluchten. Opnieuw evenwel bleek het hem onmogelijk de waakzaamheid der bewakers te verschalken. Hij was er in geslaagd door een deel der prikkeldraadversperring te ko men, maar werd daar door de wachtposten gezien en door eenige soldaten gegrepen. Het kanaal eleetrisch afgesloten. Nu de scheepvaart op het kanaal TerneuzenGent volslagen stilligt, hebben de Duitsokers, vol gens de „Tel." snel eene electrieche afsluiting over het kanaal aangebracht. Rookverbod voor kinderen. In vele plaatsen komen verordeningen tot stand te gen het rooken door kinderen. Zoo nu weer te Zaandam en te Eindhoven. Te Amersfoort is verboden tabak, sigaren of sigaretten te verkoopen aan kinderen beneden den leef tijd van 14 jaar. Aan kinderen beneden dien leeftijd is het verboden in het openbaar tabak te rookeh of te pruimen of hij zich te dragen. Met ingang van 1 Jan. 1918 wordt de leef tijdsgrens van 14 jaar gesteld op 15 jaar en met ingang van 1 Jan. 1919 op 16 jaar. scnappen van hei garnizoen der residentie. H. M. de Koningin woonde met gevolg den geheeïen morgen de wedstrij'den bij in gezelschap van generaal-majoor Kleynliens, hoofd der af- deeiing Ontwikkeling en Ontspanning van de gemobiliseerde troepen, den gouverneur der resi dentie, generaal-majoor Kemper, en den kolonel- plaatselijk commandant De Ridder. Ook Z. K. H. de Prins der Nederlanden deed van zijn belangstelling blijken door een gedeelte van den morgen op het terrein te vertoeven. Tegen half-twaalf kwam ook Prinses Juliana een kijkje nemen en begaf H. M. de Koningin zich met de Prinses naar den start, waar Zij met veel belangstelling het afrijden gadesloegen. H. M. onderhield zich met verschillende offi cieren-commissieleden De wedstrijd werd opgeluisterd door één der mobilisatie-muziekkorpsen. De 20-plaatsen-tocht in Noord-Holland, op Zaterdag 3 Februari, belooft zeer interessant te worden. De tocht bestaat uit twee groepeneen, 'n zoo- genaamden duurrit en een, uitsluitend voor hard rijders. Des morgens half 10 wordt achter de Willem sluizen aan het Tolhuis (overzijde van het IJ) opgebonden. BINNENLAND. DE VERSCHERPTE DUIKBOOTEN- OORLOG. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar wij van de Directie der Stoomvaart-Maatschappij Ne derland vernemen, zullen die in Indië en Ame rika zijnde stoomschepen, welke naar Nederland terug moeten voorloopig niet varen. Ook de uitgaande vaart ia geheel stopgezet. Voor de schepen die onderweg zijn wordt met den Mi nister van Buitenlandsche Zaken overleg ge pleegd. Uit' Den Haag seint men ons: Wij vernemen, dat gisteravond vanwege de marinestaf nog getelegrafeerd en geteloneerd is naar de autori teiten in al onze havens, stellingen enz., dat de verbodsorder tot uitvaren van zeeschepen nog gehandhaafd blijft voor alle Nederlandsehe zeeschepen, maar dat de schepen, die op efgen risico naar zee willen vertrekken, zich om ver gunning daartoe kunnen wenden tot' den ma rinestaf, die deze aanvraag om vergunning aan den minister van Landbouw zal voorleggen en naar gelang van dienst beslissing de noodige orders zal geven. Men. seint ons Vlissingen: Naar wij verne men zullen, in verband met den verscherpten duikbootenoorlog de schepen van Vlissingen naar. Engeland van bijzondere kenteekeningen worden voorzien. NAGEKOMEN STOOMVAARTLIJNEN. Holland Amerika Lijn. NieUw-Amsterdam (terugkeerende op order der Mij.) passeerde hedenmorgen 3 u. 30 Ter- schellingerbank. Soestdijk arriveerde 31 Jan. van Rotterdam to New-York. EEN TREINBOTSING. Men seint uit Zwolle: Gisteravond is bij Hulshorst de laatste personentrein van Utrecht naar Zwolle op een goederentrein gereden. De botsing was zeer ernstig. De ma- tar i ocvl q RohaxLe is L elans: rijk. Hgt pos trij tuig werd uit de rails geworpen. Dé conducteur» Jansen en v. d. Veen werden vrij ernstig ver wond. De weg is versperd. Hedenmorgen half tien was nog geen trein uit Utrecht te Zwolle aangekomen. Deze cijfers uit verschillende gemeenten van ons land verzameld, kunnen in de toekomst wel licht goede diensten bewijzen. In de tweede plaats kan men zich een denk beeld vormen door na te gaan, in welke verhou ding de administratie-kosten tot den omzet staan. De gemeente moet deze vier maanden onge veer f 40,000 als 10 pCt. verschil tusschen in- en verkoop der Regeeringsartikelen bijbetalen, het totale verschil is dus ongeveer 400,000. Dit verschil tusschen in- en verkoop der in deze vier maanden omgezette goederen aannemende op rond f 400,000, kunnen we gerust de waarde dier goederen stellen op f 2,000,000. Bij een omzet van f 2.000.000 aan Levens middelen met alle daaraan verbonden kosten van circulaires, advertenties, controle-maat regelen enz. bedragen de kosten van admini stratie ruim f 10.000 d.i. Va pGt. Ik meen dit percentage bevredigend te mogen noemen. Verder is bij een omzet van f 2.000.000 op het bedrijf nog geen f 300.verloren, niettegenstaande f 600.is gereserveerd voor te verwachten onderwicht op den voor raad in het paklftiis. Hieruit is'de conclusie gerechtvaardigd, dat in het bedrijf geen fouten van eenige betee- kenis zijn gemaakt. Het verslag is strikt gehouden binnen de grenzen van een financieel verslag. Eene beschouwing van de levensmiddelenvoorzie ning zelf viel dus-buiten dit bestek. Ten slotte de mededeeling dat ik gaarne bereid ben, onder voorbehoud van toestem ming van Burgemeester en Wethouders op verzoek meer uitvoerige inlichtingen te ver strekken over de cijfers in dit verslag ge noemd. HEEMSTEDE. He Belasting of) den H.O. B. en iW. zijn thans gekomen met een voorstel voor den Hoofdelijken Omslag, en dragen verordenin gen betreffende heffing en invordering ter vaststelling voor. Zij stellen voor, den H.O, te heften tot een maximum bedrag van f 150000. Van het zuiver inkomen der be lastingplichtigen, dat als grondslag geldt, zal worden afgetrokken een som van f 600 voor noodzakelijk levensonderhoud, terwijl de kinderaftrek wordt voorgesteld op f50. HET IJS. Bij goed weer zou lieden Marker-bruiloft ver toond worden op zee onder Marken. Het kampioenschap van Noord-Brabant werd gewonnen door C. C. J. de Koning te Leur. Te Loosdrecht is de 14-jarige J. G. nabij de Heulbrug in een wak gereden en verdronken. Gisterochtend vingen op de baan achter het Huis jten Bosch de hardrijderijen aan voor man- GEMEENTELIJK LEVENSMIDDELEN BUREAU. Verschenen is het jlnnntieci verslag van het gemeentelijk Levensmiddelen-bureau van 1 September tot en met' 31 December 1916. De rekening sluit met een bedrag van 71791.85. De nog te betalen som bedroeg 30 530. Over Sept. t.m. Dec. 1916 verschuldigd een bedrag van f 7,971.14 i 30,530. 38,501.14. Bij Raadsbesluit van 13 September 1916 werd beschikbaar gesteld een bedrag van 100,000. Het verschuldigde bedrag bujit verre onder de raming: le. omdat veel later dan 1 September 1916 met de distributie werd begonnen2e. om dat lang niet werd verstrekt netgeen aange vraagd was. Resumeerende, heeft de Levensmiddelen-voor ziening volgens den heer de directeur van het Levensmiddelenbureau, in deze gemeente ge kost: Administratiekosten eüZ' tiet Bureau 10.575.09. Bijdragen aaa, i!,Jk («t- 3 Dist. wet 1916) 38.501.14. JNadeelig saldo winst- en verliesrekening J '2 fa. TotaaJ 49.372.45J4. De heer de Jong voegt hieraan toe: Om verkeerde conclusies te voorkomen, moet er op gewezen, dat er geeI1 „Yftn gelegd kan worden tusschen de f 10,000 administratiekos ten en de f 50,000 totaal-kosten aan het slot van dit verslag genoemd, d. w. z. men kan uit vergelijking van die cijfers geen oordeel vormen of mijn bureau duur of goedkoop heeft gewerkt. Op de vraag, hoe dan wel een idee daarom trent te krijgen is, zou ik antwoorden, dat daar toe twee wegen open zijn. In de eerste plaats, door uit te rekenen, wat de administratie per jaar per hoofd in deze ge meente zal kosten en dit te vergelijken met an dere gemeenten. Ik stel de jaarlijksche onkosten van mijn bu reau, bedenkende, dat deze vier maanden de duurste maanden zijn geweest door inrichting, enz. op ten hoogste 24000 gulden, dat betee- kent, dat ongeveer 30 cent per jaar per inwoner moet worden betaald voor administratie der Levensmiddelenvoorziening. Dit cijfer kan, naar ik vertrouw, vergelijking met andere gemeenten doorstaan. IJSVERMAAK. De wedstrijd op het Z. B. Spaarne. Onder enorme belangstelling had gister middag de wedstrijd in het hardrijden op schaatsen plaats, uitgeschreven door ide IJsvereeniging voor Haarlem en omstreken. Een tweedubbele rij mensehen stond met klimmende belangstelling dezen kamp gadie te slaan. En hij was dit wel waard! Om half 2 waren ze present, die mededingers, ruim 30 in getal, en met kloppend hart zagen we ze beginnen. Al spoedig konden we zeggen: nou, die daar zal wel een harden dobber hebben, maar die andere daar, die haalt den kelijk wel een prijsje. Wat werd er gereden! Aangemoedigd door de kreten, die van alle kanten klonken: „hop jij daar!" „vooruit toemaar!" stoven ze voorbij. Brrr.wat een vaart. De wedstrijd werd hoe langer hoe mooier, vooral toen de eerste klas-rijders begonnen. Na een spannenden kamp kwam eindelijk de zege! En deze was aan den heer W. Cnossen, te Schoten. Hij was de winnaar van den eersten prijs. Nu de an deren! Met spanning zagen we ze komen. Roefroef, rrrrtvoorbij waren zeEen donderend gejuich en we zagen ditmaal de heer Van Looy, uit Bennebroek, als winnaar van den tweeden prijs, terwijl de derde prijs welverdiend gewonnen werd door den heer Smit, te Schalkwijk. Na afloop van den wed strijd sprak de burgemeester, Jhr. SandJberg, nog een pittig woordje, en rijkte met een toepasselijke speech de prijzen uit. Deze waen le prijs 60, 2e prijs 40 en 3e prijs 25, Bovendien - Ojïtviiupen de eerete Wee prize winners een zilveren en een bronzen medaille ter beschikking gesteld door H. Majesteit de Koningin. Onder de genoodigden merk ten wij 0, m. op: den burgemeester Jhr. W. B. Sandberg, de wethouders van Financiën en Onderwijs, de heeren Mr. Heerkens Thijssen en Vincent Loosjes, den gemeente-secretaris, Mr. Dr. Wytema en den griffier der Provin ciale Griffie, Mr. Vening Meinesz. t, D.e Usclub aan de Kleverlaan. Door de aanhoudende vorst blijft de baan van de IJsclub voor Haarlem en omstreken steeds mooi, en het aantal bezoekers blijft buitengewoon groot. Woensdag en Donder dag was de baan ook des avonds geopend. Dat gaf andermaal tot 11 uur een gezellig vertier op het ijs. Het aantal leden van de IJsclub is meer dan verdubbeld, van 400 is het tot 1000 gestegen! Woensdagmiddag bad een wedstrijd in het eehoonrijden plaats voor kinderen van leden. Er werd allereerst door jongelui boven 15 jaar gereden, waarvoor zich 10 mededingers opgaven. De uitslag was als volgt: le pr. de Graaf met 15 punten; 2e pr. H. de Jong met 13 punten; 3e pr. Lang met 9 punten. Voor de jongelui onder de 15 jaar gaven zïehl3 mededingers op: le pr. J. v. De ine met 42 .punten; 2e pr. F. Kuyk met 26 punten; 3e pr. D. Limbart met 24 punten; 4e pr. A. Leupe met 22 punten, 5de prijs H. v. d. Steur, met 22 p. Daarna werd in paren gereden, waar voor zich 10 paren hadden opgegeven, le pr. Blanken voort en mei. Bingenbeek, met 43 punten; 2e pr. v. Laiverden en mej. Jeronimus met 29 punten; 3e pr. L. Bijvoet en mej. Wolter met 28 punten. Ten slotte werd door de jongedames alleen gereden, de uitslag was: le pr. mej. Hengen- beek, met 37 punten; 2e pr. mej. v. 't Wout met 22 puuten. Nadat de heer van Wagtendonk als voor zitter der vereeniging de prijzen had uit gereikt, huldigde de voorzitter van de jury de heer G. A. v. d. Steur het bestuur |van de IJsclub. Morgenmiddag, Zaterdag, als in leiding der aangekondigde feesten, ringrij- derij van kinderen van leden en voor leden met hun dames. Dit feest begint om half twee. „Ijs en weder dienende" worden het een paar drukke dagen op de baan, Zaterdag en Zondag 1 Het bericht uit De Bildt meldt: matige tot strenge vorst 1 Geen vrees voor dooien dus nog. Hedenavond is de baan gesloten, in ver band met de aanstaande feestelijkheden. Bezoek van den Stiehtschen Ijsbond. A.s. Zondag zal, een groep leden van den Stichtseben IJsbond een bezoek aan Haar lem brengen. Men verzamelt te Nieuwersluis, om Per schaats hierheen te komen en den lunch te gebruiken. Het alhier wonende lid van het dagelijksch bestuur van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier, de heer C. L. F. Sarlet, noodigt de leden van dien bond uit, de Stichtsche vrienden gezamenlijk tegemoet te rijden. Samenkomst te 9 uur, op die Am- ster damsche Vaart. JUBILEUM VAN BILDERBEEK. Aan den maaltijd, ter eere van zijn 40-jarig jubileum ter secretarie, gisteren bij „Brinkmann" aangeboden aan den heer J. W. van Bilderbeek, zaten aan de burgemeester van Haarlem, de vier wethouders, de gemeente-secretaris, de oud-bur gemeester, Jhr. Boreel van Hogelanden, de oud secretaris, mr. Pijnacker Hordijck, de oud-wet houders Dr. Kruseman en F. Hulswit en de jubilaris. Mr, Thiel, oud-wethouder, was tot zijn spijt verhinderd aan te zitten, evenals de ge meente-ontvanger, wegens ongesteldheid. De heei van Bilderbeek ontving gisteren in den loop vat den dag van verschillende zijden blijken vai belangstelling, in den vorm van bloemstukker en andere geschenken. DE BROODKAARTEN EN DE LOOPERS. Door de in-werking-treding der broodkaarten zullen de bakkerijloopers meer werkzaamheden hebben te verrichten en zal veel van hun accu ratesse worden gevorderd. Het bestuur der coöp. Bakkerij „de Eendracht" heeft daarom besloten, zoolang deze regeling van kracht is, aan de loo pers die iy2 wijk loopen, f 1.50, aan de loopers die 1 wijk loopen f 1 per week als toeslag op hun loon uit te keeren, terwijl zij voor inlevering van alle bons als extra premie ontvangen: de le categorie f 0.75, de 2e categorie f 0.50 per week, waartegenover staat, dat zij voor iedere niet ingeleverde bon de verkoopswaarde hebben te vergoeden. Deze laatste regeling is gemaakt ter voorkoming van eventueele fraude. PATER v. <1. VALK. De WelEerw. pater Ruprecht v. d. Valk O. F. M., kapelaan aan de kerk van het Allerheiligst Hart, Kleverparkweg, is benoemd tot prefect van het gymnasium te Megen, als opvolger van wij len pater Adelbertus Woolderink. GEMEENTEZAKEN. Eleetrisch Bedrijf. B. en W. stellen voor een hoofd van de meterafdeeling aan te stellen op een wedd« van 13001600, bij het electriciteitsbedrijf- De Markten, B. en W. stellen een nieuwe verordening voor op de markten. DE AARDAPPELEN. Om in hef gebrek aan aardappelen te voor zien, heeft liet Levensmiddelenbureau recht streeks 2400 H.L. geel-vleezige aardappelen aangebracht, waarvan, zoo de directeur hoopt-, morgenmiddag reeds 300 H.L. zal kunnen worden gedistribueerd. Dan zijn er in alle geval aardappelen. VAM.de folITIE, De knecht van „Eigen Hulp", Z., is Woens dagmiddag uitgezonden met een kar met kruide nierswaren en f 10.aan wisselgeld. Hij is niet teruggekeerd. De kar is in de Wilhelmina- straat onbeheerd gevonden en de f 10 vergezel len den ontrouwen bediende op z'n zwerftocht. Van de binnenplaats der infanteriekazerne is een rijwiel gestolen, dat toebehoorde aan den loodgieter S., die op de Bakenessergfhcht woont. De 18-jarige N. M. is door de politie opge spoord als de dader van de verduistering der 49 gulden, ten nadeele van den winkelier v. L. in de Groote Houtstraat. Eenig geld had hij nog in z'n bezit. Een bankbiljet van f 40 be weerde hij te hebben verloren VERLOF DRANKWET. B. en W>. van Haarlem brengen, overeen komstig art. 37 der Drankwet, ter open bare kennis, dat is ingekomen een verzoek schrift van P. M. van Looij, om verlof» tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor ge* bruik ter plaatse van verkoop in het bene- (lenfókaal van het perceel aan het Spaarne No. 66. BURGERLIJKE STAND Geboren: 30 Jan. z. v. O. A. Kiekens* Kenbeek. 1 Febr. z. v. A. M. A. Huisi in 't VeldNijs. d. v. A. G. Grimberg- Botman. Overleden: 31 Jan. O. F, Wiegant 62 j. Groote Houtstraat. 1 Febr. G. Hendriks- Molenaar 79 j. Spaarnewouderstraat. El v. d. WerfSchrasee 83 j. Heerensingel. H. A. Oostwalv. d. Worp 56 j. Vaart- straat. A. O. 2 m., d. v, D. ijBogenbirk, Zijlstraat. VAN ONZE RECHTBANK (Zitting va.n gisteren.) Beletten van ambtshandeling. Een Haarlemsch verlofhouder, die nogal eens in de war zit met de drankwet, en van de politie een speciale bewaking geniet, heeft in October van het vorig jaar met z'n heele familie z'n vtouw, z n zoon en a'n dochter -een stelletje gehad met een in specteur, die op surveillance w sen een over treding meende te kunnen constateeren. Hij moest daartoe een tafel in beslag nemen, waartegen de familie zich in vereeniging ver zette. Alle bekl. betuigden hun onschu d, doch de ambtenaar van het O. M. vond de ver klaringen van den inspecteur en den agent voldoende, om legen vader en zoon 2 maan den gev. straf te eischen, en tegen moeder en dochter 14 dagen. Mishandeling, den dood tengevolge hebbend. Terecht stond de koopman in alles, J. S., 34 jaar, vroeger bierhuishouder, wien was ten laste gelegd, dat hij in den avond van 15 November den huzaar J. de V. in zijn tapperij aan de Jansstraat, met een lat een slag op het hoofd heeft gegeven, waardoor een gevaarlijke verwon ding ontstond en de hersenen werden geraakt. De getroffen huzaar is een dag of zes later iu het hospitaal overleden. Van de 14 gedagvaarde getuigen had niet één waargenomen, of de slag geschied was met een of ander voorwerpbekl, ontkende dit dan ook. Drie getuigen-deskuuc.1- gen, twee militaire artsen en één burger-arts, verklaarden echter dat de 7]/2 c.M. diepe wond, die 2Vz c.M. breed was, moet ontstaan zijn door een hevigen slag, toegebracht met een hard scherp voorwerp. Beklaagde bekende te hebben geslagen, doch ontkende, dit met een voorwerp te hebben gedaan. De huzaar was komen te vallen en met het hoofd op een steen terecht gekomen; dit zou volgens hem de verwonding veroorzaakt kunnen hebben. Hij had den huzaar dezen slag toegediend, omdat de V., die beschonken was bin nengekomen, bekl.'s vrouw twee slagen had ge geven. De huzaar had hevig gebloed en moet wel 6 a 7 minuten in zijn ongelukkigen toestand in de deur van de tapperij hebben gelegen, zon* der dat iemand van de bezoekers naar hem om keek. Het was vooral ook dit, waarop de ambte naar in zijn requisitoir wees. De huzaar was door een kameraad naar het politiebureau gedra gen. Het O. M., dat de verklaring van den ge tuige F. Duyn, die een minutieus verslag van het voorgevallene kon doen, van veel gev. mi achtte eischte wegens mishandeling, den do0» tengevolge hebbend, 2 jaar gev.straf. Er was groote belangstelling op de pubi'^ tribune. De uitspraak werd bepaald op

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2