P. J. JANSSEN VACHTEN en TOCHTDEKENS. STACSI25EUWS verscherpte duikbootenooelog. AISEEAHG hk. Warmoesstr. ENORÜE SORTEERING 812 836 810 766 747 734 148 134 13L 125 126 127 122 125 12» 117. Dam ia-ten S. S. S. I. Z. B. G. G. s. s. s. n. beëindiging der vergaderingen van de Twee de Kamer, de werkzaamheden niet' konden worden ten einde gebracht, maar die ander deels ook gewijd waren aan de buitenge wone buiteniandsche omstandigheden van de laatste dagen. Wij kunnen echter verzekeren, dat het houden dier buitengewone ministerraden tot geen onrust aanleiding behoeft te geven. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit: is goedgekeurd, dat aan D. Bakker, burgemeester der gemeente Ca- pelle aan den IJssel, op verzoek, eervol ontslag is verleend als seere- ris dier gemeenteis aan mr. J. P. E. Boele, re Zaandam, op verzoek, eervol ontslag ver leend als voorzitter der plaatselijke commis sie voor de ongevallenverzekering 'te Zaan dam en is als zoodanig benoemd J. Havinga, gepensionneerd gymnastieklecraar te Zaan dam; zijn benoemd: in de provincie Noord-Hol land: tot heemraad van den polder de Zee vang, J. Huiberts te Middelie; tot heemraad van den polder Katwoude, T. Buys, te Kat- woude. Naar het Persbureau Yaz Dias verneemt, zal binnen enkele dagen aan het ministerie van Marine andermaal door de ministers van Buiteniandsche Zaken, Marine en Koloniën met de directies onzer groote overzeesche stoomvaartlijnen en met het bureau van de N. O. T. worden geconfereerd over de in het belang van onze groote vaart te nemen maat regelen. Die bijeenkomst zal worden gehouden, zoo dra minister Loudon in staat is mede te deelen, welke resultaten onze regeering op haar stappen, zoowel te Londen als te Ber lijn gedaan, heeft mogen verkrijgen. In afwachting van deze nieuwe conferentie zullen voorloopig geen booten uitvaren, ook niet van de Maatschappij „Zeeland". Er wordt bij dezen maildienst op Engeland re kening gehouden met de mogelijkheid, dat ook de Engelsche Eegeering zal toestemmen in een geregelde vaart op Southwall, in plaats van op Gravesend. Bij het departement van Buiteniandsche Zaken is van onzen gezant te Londen be richt ingekomen, dat geen enkel neutraal schip in Engeland uitgeklaard kan worden. Uit Indië wordt gemeld dat daar groote ongerustheid over de uitvarende Nederland- sche schepen, in verband met den nieuwe Duitschen duikboot-oorlog heerscht. De Raad van Indië heeft geruimen tijd verga derd. Al de Nederlandsehe Lloydsschopen blij ven binnen. Verschillende reeders, leden van d© Ree- dersvereeniging te Rotterdam, hebbeu heden uit Den Haag Telegrafisch het vo:gend© be richt ontvangen: Marinestaf deelt mede, dat Duitschi admi raliteit bericht, dat Nederlandsehe schepen, welke 1 Februari reeds van Noord-Amer.ka onderweg waren naar Enge,scha havens, na r die havens zullen worden doorgenten. Het verlaten van deze havens zonder gevaar kan niet worden toegestaan. Aangezien de redactie van het telegram niet zeer duidelijk bleek, zijn leden van de Reedersvereenig.ng naar Don Haag vertrok ken, om opheldering te vragen. DE „TERSCHELLINGERBANK". Naar wij vernemen, zal het l.chto hip „Yer- Schellingerbank" eerstdaags verlegd worden naar een plek gelegen 53 graden <26 mm. Noorderbreedte en 4 graden 17 minuten Oos terlengte van Greenwich, zulks ter verge makkelijking van de Nederlandsehe scheep vaart, die van om de Noord de Nederlandsehe kust wil aandoen. INVOERVERBOD IN DUITSCÜLLAND. Hier te lande was bericht ontvangen, dat Duitschland van den 16en dezer af een al gemeen invoerverbod heeft uitgevaardigd. Naar aanleiding van dit bericht meldt men echter van Duitselie zijde, dat dit niet juist is. Wegens 't gebrek aan spoorwagens is tijdelijk, hoewel met verschillende uitzonde ringen, de invoer beperkt geweest, doch den 16en Februari a.s. zal integendeel de in voer weder geregeld kunnen plaats vinden. Ook verneemt men van dezelfde zijde dat een overeenkomst is tot stand gekomen, vol gens welke Duitschland aan Nederland een hoeveelheid van 350.000 ton steenkolen per maand zal leveren. KREEFTEN EN KRABBEN. De invoer uit Nederland in België van kreeften en krabben is verboden. TEEINENVEEKEEK. Door de Ned. Spoorwegen is bepaald, dat aangezien geen tien voertuigen in een trein verwarmd kunnen worden, voortaan slechts acht voertuigen aan de verwarmingsleiding worden aangesloten. Met 't oog op de samen stelling der treinen en het plaatsen van. rei zigers zal daarmede door het personeel reke ning worden gehouden. Tevens wordt het personeel aanbevolen het gas in de rijtuigen niet onnoodig te laten branden en daarin de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten. De reizigers moeten zooveel mogelijk bij el kaar worden geplaatst. Behoudens goedkeuring van den minister van Waterstaat wordt door de spoorweg maatschappijen bepaald, dat ingaande heden 5 dezer tot nader order geen ijl- en vracht goederen naar station Arnhem in vervoer worden aangenomen. Door de Ned. spoorwegen is alsnog be paald, dat de bepaling betreffende het niet aannemen ten vervoer van goederen des Za terdags, niet betreft het aannemen ten ver voer van levende dieren. DE CRISIS. In alle steden van ons land, een enkele gunstige uitzondering daargelaten, is nu wel gebrek aan alles; aan kolen, aan levensmiddelen, aardap pelen. In sommige gemeenten geeft de nood aan leiding tot betoogingen, zooals in Rotterdam. In de Hoogstraat werd gisterenmiddag een grutterswinkel formeel geplunderd. Op verschil lende punten der stad werden wagens met kolen bestormd door de menigte en nam men den in houd mede, zonder dat de eigenaar er iets aan doen kon. De betooging van gisterenavond op het Beursplein had een betrekkelijk kalm ver- Joop, er waren ongeveer duizend menschen bijeen. Een tweetal vrouwen, met linten op de porst, waarop het woord „honger" was geschre- jven, gingen voorop en maakten nu en dan een (rondgang, gevolgd door eenige aanhangsters, legen kwartier over acht Kwamen zes hereden politieagenten en een aantal agenten, terwijl ook de hoofdcommissaris, de heer Sirks, aanwezig was. Met zachter drang maande men de men schen tot doorloopen aan. De bereden politie patrouilleerde herhaaldelijk over het middenpad van het plein. Ten slotte verspreidden de betoo- gers zich in kleine groepjes. Reeds te 9 uur kon de bereden politie inrukken. Ook gisterenmorgen betoogden vrouwen voor 't Stadhuis, waar echter de politie de Stadhuissteeg had afgezet. In den Haag is vooral de kolennood en dat bij het kolendistributiebureau hoog. Te Amsterdam vereenigden zich gisterenavond een paar duizend menschen om een betooging te houden. Zij verzamelden zich op het plein voor de Beurs. In den langen stoet werden borden en doeken meegedragen met opschriften als: „Man nen en vrouwen, allen ten strijde tegen de duur te!" en „Vecht voor hetgeen je noodig hebt!" Voorts werd meegedragen een leege broodtrom mel, alsmede een dito kolenbak. Allereerst irok men den Jordaan in. Op de Noordermarkt zou de stoet ontbonden worden, maar men eisehte naar den burgemees ter te gaan. De stemming in den stoet was oproerig, doch de politie liep kalm mee. Zooveel mogelijk werd het verkeer door de trekkenden belemmerd, de trams werden opgehouden, de auto's vonden den weg versperd. Langzamerhand werd de politiemacht grooter. In de P. C. Hooftstraat werd zij door ruiters versterkt. Op den hoek van de I iondenoeterstraat en de Lairessestraat, waar de burgemeester woont, werd de doorgang ontzegd. Het volk drong op. De leegc broodtrommel, onmiddellijk gevolgd door eenige steenen, werd naar de politie geslingerd en deze daardoor gedwongen op te treden. Er vielen harde klappen. De doeken uit den stoet gingen aan flarden. Eenigeri tijd later werd toegestaan, dat men tot aan het huis van den burgemeester mocht trekken en dat eene deputatie zou worden toe gelaten bij het hoofd der gemeente. De confe rentie duurde een half uur. Na afloop deelde de woordvoerder, Wijnkoop, mede, dat men den burgemeester er op had ge wezen, dat er een algeheel uitvoerverbod moest komen, dat de rantsoeneering anders moest wor den geregeld en dat de burgemeester van de Regeering moest eischen, dat zij in geen geval tot den oorlog overgaat. De burgemeester had geantwoord, dat een uitvoerverbod gelijk zou staan met oorlog en dat hij dezen eisch niet kon ondersteunen; toch aldus Wijnkoop moeten wij, arbeiders, onzen zin doordrijven en daarom opnieuw dezer dagen in grooter getale demonstreeren, om te beginnen a.s. Woensdag bij de gemeenteraadszitting. De stoet werd daarna tegen half 12 ontbon den. Door het gebrek aan steenkolen moeten op vele plaatsen de scholen gesloten worden. De medi sche faculteit aan de Utrechtsche Universiteit staakt om dezelfde reden de colleges. Zoo is het overal in den lande! H. M. DE KONINGIN EN ZONDAGSRUST. In de Staten van Friesland is H. M. de Koningin er een verwijt van gemaakt, dat Zij op Zondag een bezoek heeft gebracht aan schaatsenrijdend Friesland. De voorzitter der Staten legcle den spreker 't zwijgen op, om dat hij buiten de orde ging. Heit voorval geeft den schrijver derHors d'Oeuvre® in de Maas bode echter het volgende stukje in de pen, dat wij onzen lezers niet onthouden willen. Het is een ongewone idylle in dezen bloe- digen tijd nu de vorsten hun volken moeten voorgaan in een onmenschelijken strijd. Een beeld van vrede, dat ons tot vreugde en dankbaarheid moet stemmen. En toch zijn er ij ze grimmen, die de schoon heid en lieflijkheid daarvan niet erkennen. Het heeft ons om in de beeldspraak van 't oogenhliik te blijven grimmig-koud, ja zelfs hardbevroren aangedaan, dat, enkele stijve rechtzinnigen in de Provinciale Staten van Friesland 't oirbaar liehhen gevonden te protesteeren tegen het feit, dat H.M. de Ko ningin zich met het Prinsesje op een Zondag aan haar Friesebe volk op het ijs heeft voor gesteld. Dat durven die strakke Christenen van de Friesche Staten in hnn Koningin zondig noe men, dat Zij, de Landsvrouwe, na eerst door een kerkgang wijding ie hebben gegeven aan den dag des Heeren, in den namiddag zich onder haar volk cp 't ijs mengt. De Zondag is de dag des Heeren, zeker, maar ook een dag van verpoozing en ont spanning na een week van drukken arbeid. Wat is dan ook begrijpelijker, dan dat, wan neer de Koningin, heel haar Friesche volk wil ontmoeten, ook ben, die in de week hard moeten werken en geen tijd hebben voor ijs vermaak, Zij op den drukken Zondagmiddag op het Friesche ijsfeest verschijnt. Wat is er zondig in voor een oprecht Chris ten, dat hij zich ook in de pracht van sneeuw en ijs vermeit en er de schoonheid van Gods' schepping dankbaar in erkent. Heet 't ook niet in den lofzang der drie jongelingen in den vuuroven: „Benediciie glacies et nives Domino". „En gij jjs en sneeuw prijst ook gij den Heer". Waarom zou een eerlijk Christen niet even goed Gods scheppingskracht kunnen, prijzen in de winterse]]o schoonheid van sneeuw en ijs als in een duffe binnenkamer heel den den Zondag op een gammel huisorgel te la- men teeren. Beginselen zijn mooi, maar men moet ze ook mooi weten toe te passen. Dr. Schaepman heeft eens zoo juist voor Dr. Kuyper getuigd, dat hij den moed bezat om zich aan het verwijt van beginselloos heidal zeer weinig te storen. Te meer, omdat het hem, Kuyper, niet ontgaan kon, dat de toepassing van een beginsel geheel iets an ders kan zijn dan de belijdenis. Ais het leven eischen beeft, waaraan het stelsel met kan voldoen, dan moet het stelsel, zoo de eischen rechtmatig mogen beeten voor het oogeniblik wijken. Hierin ziet Dm Kuyper en te recht, geen verzaking geen. verloo chening. En nn mogen de Friesche heeren in hnn ontactisch protest misschien de belijdenis zen van hunme beginselen* een gelukkige en sym pathieke toepassing van dat beginsel was 't zeker niet. En wij begrijpen niet, dat er onder hen niet een wijs man man was, die hen van dit op treden heeft weerhouden. Schoonhoven, gelukte het dezen in den trein uit de W. C. door het r*am op de treeplank te komen en, toen bij ontdekking de trein tot stil stand werd gebracht, sprong hij van den trein en verdween over het ijs. Een wilde jacht ontstond, door parken en plantsoenen, tot het ten slotte den deserteur gelukte in Gouda te ontkomen. Tot nog toe is hij niet ontdekt Gasverstikkng. IQ de Kroonstraat te Utrecht zijn twee bejaarde mensehen, man en vrouw, door gasverstikking om liet leven geko men. Een oudje op het ijs. Fer rij wielbrancard is eene 65-jarige vrouw naar heli O. L. V. Gast huis vervoerd, die op het ijs in het Loozings- kanaal te Amsterdam bij het schaatsenrijden was gevallen en het linkerbeen had gebroken. Geen carnaval. De militaire overheid in Noord-Brabant en Limburg heeft het houden van carnaval verboden. Door de vorst. Te Vageningeu ia gisteren het buizennet der waterleiding tengevolge van de vorst op verschillende plaatsen gesprongen De stad zit voor onbepaalden tijd zonder lei dingwater. Geen domme boortjes meer. Rustig zat een boertje in de atoomtram 's-BoschHel mond, en rookte z n pijpje. Een viertal jongelieeren lioogereburgers van 'n jaar of 15, 16, namen in dezelfde coupé plaats. Spoedig was het boerke het mikpunt hunner bedekte spotternijen, nu een in het Franseh, dan in het Duitseh. Met de grootste kalmte liet hij de heertjes hun gang gaan, scheen er zelfs niets van te merken. Alleen toen men liem meer rechtstreek» begon te plagen, was hij hun gespot moe. Hij nam bedaard z'n pijpke uit den mond en vroeg in het Engelscli aan den grooten snuiter of hij op 'n gymnasium of op 'n H. B. S. studeerde. Algemeene verbazing, groote verlegenheid, maar geen antwoord. Toen hij daarna in vlceiend Franseh iets vroeg, kon geen der stu denten hem te woord staan. 't Boertje wendde zich teen tot de andere reizigers met de woorden„Diese Grünschnabë! können ach gar niehts." Kort daarna hield de tram .stil en de II. B. S.'ers, die zich in de coupé na dit incident zeer onbelia pfelük gevoelden, stapten uit. (Msb.) Spoorwegverkeer gestremd. Tengevoige van oen defect aan een viertal pijlers van hei viaduct door de stad Rotterdam, ontstond gis termiddag half vijf groote vertraging in het spoorwegverkeer tussehen de halte Beurs en het station Delftsche Poort. Reizigers uit de rich ting Dordrecht moeten aan de Beurs uitstap pen. terwij] het vertrek in die lichting ge stremd is. Branden. Te Vlaardingen brandde de traankokerij der firma 0. v. d. Burg en Zn aan de Galgkade, geheel uit. Te Gouda onstond brand in de garenspin- nerij der firma G. Hoogerdam aan de Varkens- markt. De brand in den Dom. Het „Utr. Dabl.' geeft een uitvoerig verhaal van den brand in den Domtoren, in het bijzonder van het blus- schingswerk dat met groote moeli.jkheden ge paard giing. Wij vertelden reeds dat de slangen niet hoog genoeg reikten, zoodat men emmers moest gebruiken. Het was in den toren allergeweldigst koud. Het vroor zóó ongemakkelijk tu.8Sieh.en de kille trapmuren, dat het afdruipende water op de steenen treden in 'n ommezien ijs werd; en dat bemoeilijkte in hooge mate het op- "en afgaan van de toch al lastige torentrap. Toen wij ons naar boven hadden gewerkt, om de klokkenkast te bereiken, was het 'n hecle toer, om weer naar beneden te „glijden"schier op all© stee nen ii». Op die treden hadden de brandwacht» hun arbeid te doendat de moesten hun banden en voeten hacst niet meer voelden, laat zich wel denken. Vooral het naar beneden gaan was niet zonder gevaren. En het voortdurend aan reiken van emmers ijskoud water was bij deze temperatuur Reen te benijden baantje; vooral niet, als zoo nu en dan een emmer heen en weer schommelde en een flink quantum er uit golf de, op de menschen die lager stonden. Vanwege de gemeentereiniging waren een paar karren zand aangekomen; in mandjes werd het zand naar boven gesjouwd, om hier en daar te strooien. Het werd voor de brandweer anders al te halsbrekend werk. Ook beneden, op straat, rondom den toren, waar heele plassen water tot ijs waren bevroren, werd gestrooid, ter voor koming van ongelukken. Omst-eeks half 7 gisteravond ontdekte de brandwacht in den toren wederom vonken aan heit houtwerk. Het vuur kon dadelijk met water en zand worden gedoofd. Een verklarng van den brand wist niemand tot heden te geven. Een tiental jaien ge eden is er ook eens 'n begin van brand in den toren geconstateerdook toen is de oorzaak nooit op gehelderd kunnen wrden. Men heeft gisieren, bij het eerste ontdekken van den brand, nog ge tracht, het vuur met anelblusschers te bedwin gen, maar dat mocht niet gelukken. De waterreservoirs in den toren, aangelegd om bij brand te dienen, waren stijf bevroren. Öelijk. De „Volksstem" citeert nu de volgend© negen regels en wil daaruit bewijzen, dat, ai werd voorwaardelijk geschreven toch on voorwaardelijk gelezen mag worden. Hand haaft dus hare conclusies. Dit grieft ons. Want waai' Voorwaardelijk staat mocht naar de „voorwaarde" gezocht en waarom stopte nu de „Volksstem" haar citaat bij regel tien? Juist als de voor waarde ge noemd wordt? .Want Raads lid schreef: „Moge de fractie van vier staan in het teeken van deze twee". Dat wil zeggen (en daarover gaat heel het stukje)Mogen de Ohrist.-Historischen wat Christelijk getuigen aangaat staan in het teeken van Lasschuit en Koen. Maar nu komt de voorwaarde: „En deze twee in het teeken van hun „tijd: begrip dei' sociale nooden, bezit van „volksliefde." Waarom citeerde de „Volksstem" deze re gelen niet? Zal zij zeggen: dit is geen voor waarde, dit is een wensch? De rechtvaardigheid zou reeds eischen ook dezen jremsch op te nemen maar die zin over sociale nooden en volksheide bevat een voorwaard e, want Raadslid liet er on middellijk op volgen en besioot daarmede zijn stukje gelijk hij nu besluit: „De eendracht, dat is kracht der coa litie zal daarmede gebaat zijn." RAADSLID. 700" Ontvlucht. Zaterdagavond, bü liet) over brengen van een deserteur van IJmuidea naai NA DE SOMMATIE AAN DE VOLKS STEM. Ik wilde wel dat de „Volksstem," minder nijdig deed en nu eens erkennen kon dat mijn grief ernstig was en mocht zijn. De „Volksstem" drukte cursief (20 Januari 1917) dat Raadslid schreef: i „De heer Lasschuit kan onvoorwaardelijk „van onze sympathie verzekerd zijn." Dit niet alleen. Er werd een tirade over huisjesmelkerij en „gezonde" democratie aan vast geknoopt en ook de conclusie: „Komt, Katholieke arbeiders, er is een daad „te verrichten, dezen, uw vijand moet weer ..in den raad gebracht. Die heeren bevelen „het. Wij zouden toch mogen vragenWie steun den Mr. Dr. Ribbius tegen den .werkman M. L. A. Klein? Maar wij zouden afdwalen. De „Volksstem" erkent nu (3 Februari 1917): „en werkelijk, het bleek dat wij foutief had- „den gelezen; er staat voorwaardelijk." m is heel wat anders dan o nvoorwaar- Naschrift. De redactie vergunne mij een woordje hieraan toe te voegen daar ik de sommatie mede onderteekende. Het be toog van „Raadslid" lijkt mij compleet, even wel vergat hij iets te zeggen over den toon aard Waarover de „volksstem" zich be- beklaagt. Welnu: indien de toon niet goetl gekozen was, dan betreuren wij dat. En waar Raadslid en ondergeteekende nog steeds ver eenzelvigd worden spreken wij daarover ons leedwezen uit met deze excuses: lo. De „Volksstem" zou iemand prikkel haar maken, b.v. „Raadslid." 2o. Wij meenden in dat geval, rechtstreeks sprekend tot de Volkss.em," ook haar w ij ze van spreken te mogen overnemen. Overigens geheel eens met Raadslid. Mr. ROMANS. DE GROENTENMARKT. Door de leden der vereeniguagen „Eendracht maakt Macht" en ,0,nderling Belang*" ban de Laren in fruit, groenten en aardappelen, is aan den Raad een request verzonden betref fende de .verplaatsing der Groentenmarkt van den Kcudenhorn naar een terrein aan de Pijlslaan. Zij meenen dat door deze verplaatsing het aanbod, zoowel al» de afname, beduidend zal worden gestoord en de nu bloeiende markt belangrijk in beteekenis zal achteruitgaan, zeer zeker tot schade der gemeente. Zij verzoeken den Raad daarom de voorgenomen verplaatste niet goed te keuren. In een Memorie van Toelichting wordt aan gevoerd dat de groentenmarkt, z-ooals die nu aan den Koudenhorn gevestigd is, zooais na tuurlijk voor iedere markt, die van eenige be teekenis zal zijn, noodzakelijk ia, zéér dicht bij het centrum der sitad ligt, dientengevolge voor belanghebbenden van uit het Noorden, Dosten, Zuiden en Westen der stad betrekkelijk gemak kelijk te bereiken is. Daaraan is het eveneens toe te sclv rij ven dat do tuindors, uit do vier pre- noemde richtingen komende, hunne artikelen in Haarlem ter markt brengen. Wordt de markt evenwel naar het daarvcor bestemde terrein aan de Pijlslaan overgebracht, dan is het zeker, dat de tuinders, wonende in het noordelijk deel, grenzende aan onze gemeente, met name te Schoten. Bloemendaal en Santpoort, hunne producten niet langer naar Haarlem zullen brengen, doch naar de Groentenmarkt te Beverwijk, die voor hen in dat geval gemakke lijker bereikbaar zal zijn. Met zekerheid kan worden gezegd, dat het aantal dezer tuinders op 60 (zestig) mag worden geschat, zijnde on geveer 1/3 (één derde) deel van hen, die hier hunne artikelen doen verkoopen. Hetzelfde zal natuurlijk het geval zijn, met de afnemers uit deze streken afkomstig, welke dus eveneens hunne artikelen cp de markt te Beverwijk zullen koopen. In het kort kan men dus opmerken, dat bij overbrenging naar de Pijlslaan, zoowel op bet gebied van aanvoer als van afnam© de Groen tenmarkt belangrijk zou achteruitgaan en hef wellicht te wachten zou staan, dat de markt een kwijnend bestaan zou gaan leiden. Deze zou te ver van de stad verwijderd en v-oor vélen niet, dan met groote moeite, te bereiken zijn. Een tweede belangrijk punt. waarop met na druk moet worden gewezen is, dat het terrein aan den Koudenhcrn door zijne ligging aan bet Spaarne bijzonder gemakkelijk te bereiken '8- De tegenwoordige tijd toch stelt den niet on langrijken eisch de producten, welke op de Groentenmarkt worden verhandeld Pei motor boot te doen aanvoeren. De waard© van de groenten en het fruit, die door genoemd transportmiddel hier wcrdim aangebracht be draagt zeker meer dan 50 (vijftig) procent van dien van alle op de markt verkochte arti kelen. De toegang naar het terrein aan de Pijlslaan door de stadssingels (nog daargelaten de daarover ligKen:le vaste Druggen) is voor zulk vervoer ten eenen male onvoldoende, daar geladen of ongeladen schepen bijna of in het geheel niet onder de vaste bruggen zullen kun nen doorvaren. Hi orbii komt nog, dat' voor verscheidene ar tikelen, zooals aardappelen, peen en kcolrapen. aanvoer van buiten de stad en wel voornamelijk van uit de provincies Zeeland en Friesland, zoomede uit het noordelijk deel van Noord- Holland en wat betreft fruit van uit' het West- land, beslist noodzakelijk is. Deze artikelen werden steeds per tjalk, motorboot of stoom boot hierheen vervoerd en kunnen zonder f'enige moeilijkheid aan het terein aan den Koudenhorn worden gelost. Zou nu de mark) "verplaatst werden, dan zou daarvan het noo zakelijk gevolg zijn. dat geno-emd© artikeler steeds opnieuw per vlet of platboomde schuit zouden me et en worden vervoerd naar bet ter rein aan de Pijlslaan, waardoor de prijzen na tuurlijk onnoodig en in Diet geringe mate zouden worden verhoogd. Hetzelfde is het geval met bijna alle winter- stapel groen ten, die veel al vanuit het noordelijk deel van Ncord-Hol- land (Broek-op-Langendijk) per motorboot worden aangevoerd. Tenslotte willen adressanten er nog op wijzen, dat in 1908 de Groentenmarkt van de Turfmarkt naar den Koudenhorn werd overge bracht, voornamelijk wegens de ligging bii dc eloctriscbe tramlijn. Heti terrein aan de Pijls- laan nu is voor de handelaren met hunne voer tuigen slechts te bereiken lang» den zéér smal- len Leidschevaartweg en langs welken ook aan beidé zijden Se «lec trisehe tramlijn ligt. Bii een «enigszins druk rjjverkeer, dat het noodza kelijk gevolg is van een Groentenmarkt kan dit huns inziens niet anders dan tot ongeluk ken leiden, althans zal de kan? vcor ongeluk ken m niet geringe mate worden verhoogd1. Om al deze redenen meenen adressanten, dat liet terrein aan de PijlsTaan in geenea deel® vcor Groentenmarkt dient te worden beschik baar gesteld en willen zü er nogmaals nadruk kelijk op wijzen, dat het zooveel in het belang der Groentenmarkt zelve, dus ook in dab delj Gemeente, als ook in hun eigen belang drin gend gewenscht is, dat de Grcentenmaikt op het terrein aan den Koudenhorn gevestigd blijve! VERBETERING. In het muziekverslag van onzen medewer ker G. J. K. in het nummer van Zt*ler- dagavond zijn eenige fouten geslopen. Niet door leerlingen, maar door leeraren van het instituut voor muziek werd een uitvoering gegeven. Betreffende het vioolspel van den heer Leijdensdorf schreef onze medewerker: Het heerlijke vioolspel van Leijdensdorf bracht deze prachtige compositie tot nieuw leven. Zijn edele zangtoon stak al zeer af tegen den moeilijken, geforceerden van sijn partner, al had de laatste in de meer feeeh- nische gedeelten betere momenten en, ïfoot zich haar spel rytlimisch goed aan. HAARLEMSClHE KnbELhtoND. Stand korpswedstrijd van den Haarleaa*skt Kegelbond t© houden van 7 Januari te-- 4 Maart 1917, Seniores.' Waterpas I. Prins I. Die Eendracht Volharding I. V. O. V. Di. O. KL 8 neg. 143 Lr. 15 10 15 8 5 Suniores. 733 14 731 U 727 12 696 4 onvoltallig. 795 14 732 8 673 9 onvoltallig 124 126 Gr. Vauxhal HV..K. I Waterpas II Prins H H.V.K. II Volharding II KAMER VAN KOOPHANDEL. Openbare vergadering op Dinsdag 6 Febr. a.s„ des namiddags om acht uur op het Stad huis. Agenda: Ingekomen stutkken en -nodedwrin gen. Rondvraag. Besloten vergadering. DE MILITAIRE WEDSTRIJD. Door den gepensioneerd luitenant-kolonel T. L. van Wagtendonk alhier is een prachtige prijs beschikbaar gesteld voor de militaire wed strijden op schaatsen ,die heden gehouden wor den. Vanmorgen zijn de deelnemende gr)«p«n van de Kampervest vertrokken. EEN RIJWIEL GESTOLEN. Zaterdagmiddag liet de Haarlemmer J. B. z'n rijwiel eer -~enblik onbeheerd siaaa voor een perceel op de Oude Groenmarkt. Toen hij 't mee wilde nemen, was 't nie* meerl MARIA- V .illR.il EUn IG4iTG-. De jaarvergadering werd op 1 Februari ge houden in de St Jozefs-Gezellen vereen!ging. Uit het jaarverslag der Secretaresse bleek dat het ledental ie toegenomen, '29 nieuwe leden, waaronder 24 gebeel-onthoudstei», traden toe. De St. Ann averee inging telt 515 gezinnen met 944 kinderen. Onder dankbetuiging aan de besturen der meisjes-patronaten voor haar gastvrijheid, werd vermeld dat daar iedere maand een korte d r ankb estrijd ere les is gegeven en dat de Mariavereeniging tfhans 32 asp. letten onder de patronaatsmeisjes telt De Mariaver. is aangesloten bij het Gen-* traal Comité van Drankbestrijdende Veree- nigingen in Haarlem, en heeft als zoodanig voeling met den door dat Comité aangostek- den Controleur, die opgave doet van de Roomsche vrouwelijke patiënten, die de hulp der Maria-Ver. behoeven. Het hoofdbestuur van Sobrietas benoemde mevr. GoosssensAriën® tot lid der Roela»- seerings-Oommiesie, die te Haarlem geree- Een bepaalde reddingsbrigade, zooais el ders bier en daar door de Maria Ver. werd oiigerieht, heeft men nog niet; wel werkten eei-ige leden dit jaar in dien geest, daar voor drie vrouwelijke patiënten hulp werd ingeroepen. Huisbezoek en sanatorium verple ging- vragen groote persoonlijke en geldelijke offers. Het winnen van geschikte krachten voor dit reddingswerk, dat misschien wel b#k moeilijkst is van allen socialen arbeid, aal voor de Maria Ver. een dringende noodza kelijkheid zijn in de naaste toekomst, want eenmaal begonnen, neemt dat werk spoedig in omvang toe. Op de ledenvergaderingen werden vereeL*!- lende lezingen gehouden. Uit de leden voïm- de zich een zangelub „St, Cecilia", waarvan mej. Jos. Sehrederhoff welwillend de leiding op zich nam. De voorbereiding voor den So- briëtasdag werden met succes en goede ont vangsten beloond. Het financieel vex'slag werd voorgeleaen, en door enkele leden nagezien, de penaiag- meesteresse werd gedechargeerd, D© periodiek aftredende be^Liiurslodeii usei» van Corstanje en mej. de Zwager werden herkozen. In de plaats van mej. E. de Jong, die wegene vertrek bedankt had, werd geko zen mej- N. Kruysman. Na eenige hartelijke woorden van opwek king en aanmoediging van den geestelijken adviseur, kap. J- Mets, kwam aan de orde de oprichting van een ontwik keli ngsctub. Verscheidene leden traden toe, tweemaal per maand zullen nu cursusavonden gehou den worden, waarop het drankbestrijdingB- vraagstuk behandeld zal worden; ter afwis seling zullen ook eenige spreekbeurten over andere onderwerpen ingelascht worden Vier geheelonthoudsters en een afschaf ster werden geïnstalleerd. De eerste nummertjes van het zangkoor, vroolijk en frisch van toon, brachten wawn applaus voor de leden en de leidster. Aardige duetten van mej. W. de Jong en mej. M. Saeys, en de mooie liederen door mej. Jos. Sehrederhoff met haar klankvolle stem zoo prachtig gezongen en door een heel jonge pianiste zoo muzikaal begeleid* bracht bet hoogtepunt van dien avnod.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2