STAttSiütEUKfS BUITENLAND BINNENLAND LACHEDIÜGETJES. SPORT cm WEDSTRIJDEN LEGEÜ Eü VLOOT VAN ALLES WAT. .elost ten opzichte van de keuze: 's-Graveu- iage of Bern, maar nog niet omtrent de keu- 'Jè eventueel van Madrid, waarvoor in den aatsten tijd ook nog al eens stemmen >pgingen. H. do Paus en de krijsgevangen huisvaders. .Zooals wij reedifi meldden, lieeft de Zwitsor- ahe Bondsraad or in toegestemd om bij wijze an proef 100 Fransche en 100 Duitsehe krijgs gevangen huisvaders in Zwitserland onder te irengen. Dit initiatief, gelijk met weet, van den H. Vader uitgegaan, vond oorspronkelijk nog al enige tegenkanting bij den bondsraad, wijl deze ■hsoluut het aantal aldus te iuterneeren krijgs- «avangenen niet kon schatten en de keuze zeer rü.Ieikouxig geacht werd. De vertegenwoordiger ran den II. Stoel, te Bern, mgr. Marahetbi Sel- '«ggiani wist. dezen tegenstand echter te over winnen, zoodat nu krijgsgevangen huisvaders met minstens 3 kinderen die reeds 18 maanden in gevaligenscha.p doorgebracht hebben, de /egeniugeu van die vrcdesaetie des Pausen zul len kunnen genieten. POLEN. De Russische kerken weer terug anu den Katholieken «eredienst. Van Pooolsche zijde schrijft men ons: Tengevolge van de Russische heerschappij in Polen bestaan, als blijvend aandenken, een geheel reeks van Russisch-orthodoxe kerken, die evenwel slechts zelden door geloovigen be zocht worden, doch in de hoofdzaak alleeu op groote feestdagen door Russische ambtenaren en officieren. Deze kerken of nieuwgebouwd zooals do groote orthodoxe kathedraaal op do Saxenplaats in Warschau, die een monu ment van Byzantijnse he kunst ia, temiden der schoone Poolsche bouwwerken uit de achttiende eeuw en de Russische kerk in Czen&tochau, die, als het ware uittartend, recht tegenover de be- roemdo Poolsche Pelgrimskerk gebouwd werd of z« vervingen bestaande katholieke kerken, die voor den Russischen godsdienst bruikbaar gemaakt werden. Hier en daar werden op fraaie gebouwen in renaissancestijl gToene koepels gebouwd en ware kunstgewrochten ontsierd. Zeer gemak kelijk ging deze verandering echter niet, want de in het diepste van haar religieuze gevoelens gekrenkte Poolsche boeren-bevolking verzette zich met geweld tegen deze onteigeningen en niet zelden kostte zulk een verzet mensclien- bloed en levens. Na de ontruiming van Polen door de Russen werd liet mogelijk vele dezer kerken aan den katholieken eeredienst terug te geven. Nadat de zegevierende Duitsehe troepen Warschau waren binnengetrokken, werd do groote Kathe draal in een katholieke Duitsclie garnizoens kerk veranderd. Later volgden nog andere en ook werden vele Uuif erkerken in het geheele land plechtig teruggegeven. Dezer dagen heeft in Warschau wederom eene dergelijke plechtigheid plaats gehad, waar aan een zeer groot publiek deelnam. Ditmaal gold 't de oude kerk van 't Pijaritenklooster, dat nog door den ouden Poolsehen koning gesticht was en waaraan een internaat en kweekschool verbonden was. Deze kerk was na den opstand van 1830 aan de orthodoxen overgegaan. Thans werd zij opnieuw gewijd en als Poolsche garni zoenskerk in gebruik genomen. Hoewel deze plechtigheid niet van te voren, was aangekon digd, verzamelde zich toch eene groote menigte van geloovigen en nieuwsgierigen, om de plech tigheid en het bezoek van den kommandant van het derde Legioensregiment bij te wonen. Een legioenskapelaan celebreerde de eerste Heilige Mis, waarbij legiouairen bedleden en een koor uit het midden samengesteld zong. Na afloop der godsdienstoefening speelde het orkest van het legioen patriottische liederen, die door de menigte werden medegezongen. Het moet' de Poolsche bevolking veel te den ken geven, als zij ziet, hoe bare kerken, na' zoo lange geloofsvervolging, weder door nieuwe liecraeherï aan deu katholieken eeredienst teruggegeven worden. Berichten in I tot 5 regeis- In den ouderdom van 82 jaar overleed; dezor dagen de Noorscho historicus Johan Ernst Weihaven Sars. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Seine- arm van Munt tot Morgue bijna geheel dicht ligt met ijs. De ijsschotsen, die met den hoofdstroom afkomen, worden met den dag grooter. In St. Petersburg zijn een aantal groote bankiers gevangen genomen. De beurs te St. Petersburg is heropend. Tegelijkertijd hiermee is aan de in militairen dienst zijnde bankcliënten een moratorium toegestaan. In Kleef mogen wegens de kolenbesparing niet meer dan 2 gaslichten per woning branden. Na 3 uur 's avonds mogen gangen, portalen en trappen niet verlicht zijn, Te Solingen is de kolenvoorraad. gerant soeneerd. Afgifte geschiedt onder vermelding van datum en hoeveelheid op de broodkaart. De stad Essen gaat een groot aantal melk gevende geiten aanschaffen. Deze zullen op af betaling aan den werkenden stand worden af gestaan. De bouwvereeniging „Tot Nut van 't AL gemeen" te Aken en Burtscheidt huisvest voor taan alleen gezinnen met ten minste 8 kinderen. DE VERKLARING VAN DE REGEERING. De gisteren door don Minister president af gelegde terklaring' in de. ffiweede Kamer heeft niet de onverdeelde Instemming van ^het „Alg. Hbld." Hot schrijft: De voornaamste de oenige belangrijke modedeeling ia wel dat de regiering ook thans, na den afgekondigden verscherpten duikbootenoorlog, haar houding „zelfstan dig bepaald hoeft. Dus g&en overleg met andere btafcen gepleegd hééft, geen voeling, heeft gehouden met andere kleine neutrale Stalen, die in ongeveer gelijke omstandig heden verkeeren als wij. .Wij gelooven dat van een gezamenlijk qptreden meer kracht hhd kunnen uitgaan on betreuren dit Deze „zelfstandigheid" zou zéker mooi #ün als met die zelfstandigheid het „met nadruk protesteeren" van de regeering ook jBaar de a llergeringste uitwerking had. Doch ieder weet, dat dit geenszins het geval is. mi zullen nog wel enkele zoogenaamde con cessies gedaan worden concessie.?, die de duikbootcn niet verhinderen onze schepen on gestoord te vernietigen, en waartoe als wij goed zijn ingelicht reeds vóór het afkondigen van de duik booten-oorlog be do ten was, maar verder resultaat heeft een nadrukkelijk pro test niet. Onder die omstandigheden had de regee ring, mcenen wij, beter gedaan wat minder fraaie woorden te gebruiken. Dat do re.geo- ring „het. beginsel van de vrij© zee" hoog houdt, klinkt allerliefst, maar aan de vrije zee zelv© hebben onze handelsschepen, die thans in de havens opgelegd zijn, toch wel Iets meer. Dat recht ook recht blijft als het geschonden is, is een aanvechtbare stelling, die de slachtoffers van het ge-schonden recht weinig troost brengt. Onpartijdigheid tegen elke partij is uitnemend vrij moeten niet vóór een der oorlogvoerende partijen zijn. Maar als Nederland zelve partij is, als Ne- dorlandsche schepen zijn wij onder onze vlag niet souverein? en Nederlandsche zee lieden zei ven worden aangevallen zouden wij toch gaarne wat minder zelfgenoegzame on partijdigheid bij de regeering z en. Alle Nederlanders hebben thans den plicht de leiding van de regeering te volgen en vertrouwen in do regeering be hebben. Maai de regeering do:t van haar zijde z:er weinig om dat vertrouwen te versterken. DE NIJVERHEID. De hoofdbesturen der drie Textiel a, bide s- bonden De Eendracht, Unitas en St. Lain- bertus hebben een adres verzonden aan don minister vau Landbouw enz., waarin gezegd wordt, dat (loor de kolenschaarschte stag natie in het bedrijf is gekomen, wat aan leiding gaf tot loonderving; dat het zich laat aanzien, dat deze toestand zal vererge ren, als uiet spoedig krachtdadig wordt in gegrepen; dat 'de jg© volgen van cle buiten gewone omstandigheden reeds een zwaren druk op de arbeiders hebben gelegd, die niet verhoogd mag worden; dat adressanten moe iten, dat hieraan o.a. is tegemoet te komen door over het geheele Rijk voor de industrie een maximum aantal werkuren te stellen en aan de werkgevers tegelijkertijd de ver plichting op te leggen om tegelijk geen lager weekloon uit te kernen dan vóór 1 December 1.1. werd betaald. DE SCHEEPVAART OP ENGELAND. Het Britsche stoomschip „Amsterdam" van de Rankine Line te Glasgow, dat van Amsterdam naar Leith bestemd, Zaterdag in de Binnen haven te IJmuiden vaslmeerde om nadere orders af te wachten, is Dinsdagmorgen tegelijk met de groote Engelsche vrachtboot „H. 1324," welk vaartuig te IJmuiden een volle lading visch voor de Engelsche markt had ingenomen, in zee ge stoken. Beide schepen worden door een Britsch niari- nevaartuig tot bij de Engelsche kust begeleid, meldt het „Alg. Hbld." Waarschijnlijk zullen van Rotterdam naar Britsche havens bestemde Engelsche stoomschepen in dit convooi worden opgenomen, om gezamenlijk door het gevaar lijk gebied te stoomen. DE „WESTERDIJK". In regeeringskringen wordt als vaststaande aangenomen, dat aan het vertrek uit Engeland van het stoomschip „Westerdijk," dat meUegee- ringsgraan te Stornoway ligt en door de Neder landsche sleepbooten „Witte Zee" en „Zwarte Zee" wordt gehaald, geen moeilijkheden zullen worden in den weg gelegd, al klaart Engeland geen neutrale schepen meer uit. De „Westerdijk" lag reeds uitgeklaard vóór Engeland dezen maatregel trof. Van andere, goed ingelichte zijde verluidt, dat de „Westerdijk" reeds zou zijn vrijgegeven, maar dat omtrent het vertrek nog niets vaststaat. DE „GAMMA". Een telegram van Reuter's bijz. dienst meldt uit Londen: In een interview zeide een der leden van de bemanning van de „Gamma": Ongeveer half drie in deu mid dag van 1 Febr. gingen drie projectielen van een duikboot over ons heen. Wij draai den onmiddellijk bij en zonden een sloop naar de duikboot, wélke geen nummer toon de. Een officier ging in de sloep en werd naar de „Gamma" teruggeroeid. Wij moesien ijlings In onze sloepen gaan, daar de Duit sehe officier, nadat hij in voor- en achter schip telkens twee bommen had geplaatst, groote haast had om be vertrekken. Wij zagen een groot stoomschip dicht langs ons voorbijkomen, maar dit nam geen notitie van onze seinen. Nadat wij ongeveer vier uur in de sloepen hadden vertoefd pikte oen Nederlandsche mailboot ons op. HET VLUCHTOORD EDE. Heden zal een aanvang gemaakt worden met het transporteeren van Belgische vluchtelingen •uit Ede naar Nunspeet. Een aantal gezinnen, te ■zamen ruim 100 personen, is aangezegd, dat zij 'heden moeten vertrekken. ONGEGRONDE VREES. Men schrijft van de Oostgrens aan het „Alg. Hbld.": „De grensbevolking in .Westfalen houdt maar hardnekkig vast alm 't idee, dat Duitach- flüd binnen een paar wéken met ons land In oorlog zal geraken. „Uit particuliere correspondenties met Duit- scliers bleek ons duidelijk, hoe groot de al- gemeene vrees is." Het „Alg. Hbld." teekent hierbij aan: Zooals uit de woorden van don minister van iiiuneniaiidsche zaken valt af te leiden, be staat voor Üie vrees niet voldoende reden. Het schijnt zeker te zijn, dat inderdaad de Duitsehe regeering met de mogelijkheid van een Engelschen inval rekening houdt en ook met de mogelijkheid dat de verscherpte duik bootenoorlog ons land in don oorlog zou kun nen brengen. De troepen nan de grens, uit Roemenie afkomstig en tijdelijk als reserve dienst doen de, schijnen echter in een niet zeer verre toekomst een andere bestemming te hebben OVER DE GRENZEN. Een correspondent van de Oostgrens schrijft aan het Handelsblad": Don laats ten tijd doen alter lei geruchuim kende verhaten over maatregelen en tosstan don aan gene zijde der grens de ronde over opeenhoopingen van troepen langs onze ®ost- grens en versterkingen en loopgraven. Wat. be.teokent dit allee? Iu antwoord het volgen de: Er worden groote troepenmassa's je- concentreerd nabij onze Oostgrens. Munster „krioelt van soldaten; in Oberhauopn zijn 50.000 man gelegerd. Zelfs te Benthéim zijn enkele duizenden militairen ingekwartierd. Én verder noordelijk ia de onmiddellijke nabij heid der Grens van Groningen en Drenthe zijn er eveneens tienduizenden manschappen ingekwartierd. En alle; gaat er even geho:m zinnig toe. Zelfs de burgerbevolking weet niet, wat dit alles te beduiden heeft en spreekt; daarom 't liefst van „maatregelen tegen een ohverwachten inval der Engelschen d;or ons land." En men maakt zich daarom erg on gerust niet alleen aan deze, maar ook vooral aan gene zijde der grens. En de plattelan ders in de grensstreken van Hannover en Westfalen sidderen en beven daarenboven voor een inval (I!) van de Hollanders (s'c.) Velen hhinner hebben ons dat de jongste dagen nog openlijk verklaard. Over de troepenconcentratie kunnen we echter uit zeer vertrouwbare bon mededoelen, dat zij een groepeering zijn van manschappen, teruggekomen uit Roemenië in hoofdzaak, voor een vertrek naar het westelijk front. Tal van militaire treinen zijn dan ook reed; de jongste dagen en nachten derwaarts ver trokken en vele zullen er nog volgen. Dat dit alles zoo geheim mogelijk mo -t geschieden, spreekt van zelf. Maar dan 3ic loopgraven, heusche loop graven en versterkingen! Och, we hebben er van nabij gezien: greppels van enkele meters lengte bij ]/a tot l M. diepte overdekt met takken, waarover plaggen of iets derge lijks: een schuilp'aats bij ruw weer voor de wachters aan "de grens^ Jfeker. er zijn ci- lder en daar. piet ver van onze grens, heu sche loopgraven van oenige meters "diepte én ook versterkingen, maar dit betreft de plaatsen, waar spoorlijnen of heerbanen of waterwegen naar ons land voeren. Deze maat regelen behoeven echter volstrekt spe.i aan leiding tot ongerustheid te geven. De bo'm. De „boni" die gisterenavond op de trappen van de Beurs te Amsterdam ontploft is, bestond uit een ouden bak van een petroleumstel, waarop geplaatst was een blikken bus. Die bus was gevuld met spij kers, glas en... rotje3. Door een gat was een dergelijk stuk klein vuurwerk gestoken dat als lont diende. De kracht van deze „bom" was absoluut ongevaarlijk. De maker is on bekend. Winterlandschap. Men schrijft uit Gorin- chem: Honderden bewandelen thans de 2 aangelegde voetpaden over de Merwede van hier naar Sleeuwijk en Woudrichem vice-ver- sa, waardoor de gemeenschap met Noord-Bra bant hersteld is, ook goederen worden per schouw overgebracht. Militairen gingen zelfs per fiets over. 't Is een wondermooi ge zicht al die mcnschen over de zeer brcede rivier te zien trekken, als zwarte silhouetten tusschen cle zware witte ijsschotsen. -- De vorst. De landbouwer V. te Weert is in cl.c schuur zijner woning doodgevroren. Afschaffing nachtarbeid. De bakkers te Culemborg en te Putten op de Veluwe heb ben besloten s nachts niet meer te bakken. De kolennood. Wegens koleng«brek zijn op last van curatoren der Rijks-universiteit te Leiden de verschillende musea gesloten. Allerwege ziet men thans de arbeidende bevolking in de Brabaiitsche industriecentra hout in cle bosschen kappen, om voor stook- materiaal te dienen. De veldwachters doen daarbij een oogje dicht! Ter bereiking van gasbezuiniging zijn de practische lessen in scheikunde aan 'de school te Wageningen voorloopig geschorst. Te Bergen (N.-H.) is de openbare schooi gesloten, ten gevolge van kolennood. Te Kwadijk en Middelie (N.-H.) wordt in de scholen des namiddags geen onderwijs gegeven. Nog steeds worden op verschillende plaatsen fabrieken wegens den kolennood, stopgezet. Op de straatverlichting wordt al lerwege bezuinigd. Van het emplacement vau de Staats spoor, aan de Oost Maaslaan, te Rotterdam, zijn met behulp van een sleeperswagen 5-130 kilo Limburgsclie kolen weggehaald, toebe- hoorencle aan de Vereenigde Brandstoffen- handelaren. Gebleken is, dat deze partij brandstof werd weggehaald door mannen, die daartoe niet gerechtigd waren. SCHIETWEDSTRIJD „generaal joubert I)e einduitslag luidt: Korpswedstrijd 2e vijftallen (le vijftallen reeds opgegeven); l. Claudius Civil is, Haar lem 451 p.; 2. Voor Vaderland en Koning, Haarlem, 487 p.; 3. Bloemeudaal Commando, 435 p.; 4. De Scherpschutter, Rotterdam, 406 p.; 5. Generaal v. Merlen. Haarlem. 400 p. Hoogste korpsschuter: G. L- Jansseu (Claudius Civilis) 96 p. Eerebaan; 1. C. M. v. Daalem 292; W. A. Hanken, (Rotterdam). 287; C. M. v. Dijk Breda,285, U. Veen-man. Nuniansdorp, 283; J. C. Jansen, Rotterdam 282; J- A. Rijkeue, Haarlem 281; J. w L. Ketje" Amsterdam, 281. Personeele baan. Max, 100 punten; 1. L. Rij. kens, Dordrecht, 99- 2. P. H- Kluft, Zand voort, 98; 3. F. P. Hek k er O ver veen, 97. 94; 4. C. M. v. Daalen, Vlaardingen, 'L. "tL J- A. J. Beer en, Overveen, 96, 95: 6- 1 Spoor, Haarlem, 96, 94; 7. J. Schenkel, Haarlem, 96, !>0; 8. A. M. v. Leeuwen, Amsterdam 96, 89; 9. Ant. Hekker, Bloemeudaal 96, 84; 10. fj. Vuurman, Nuniansdorp, 95, 96'- J- Ruedi- sueli, Breda, 95, 93; 12. B. H. PlnllPPo,Haar lem, 95, 91; 14. J. Bouwman. Schoten, 95, 88. A. v. Zutphen, Utrecht, 95, 87; C. H. B'ansert, Haarlem, 95, 68; J. W. F. Frans°- Dordrecht, 94, 98; A. F. Boa HVnOverveen, 94, 97. 19 W. A. Haak en Jr.. Rotterdam,94,94,; G. Luyckx, Amsterdam, 94, 91; 23J' Eggens, Heereuiveen, 93, 97 22. H. Hosting, Rotterdam, 93, 95; 23. H. J. v. d. Barg. Haarlem. 98, 91, 1. 8. 16; 24. J. v. Housebote" JZandvoort, 93. 91. 1. s. 15; 25. S. M. v. Duaseldorp. Rotter- dam. 93, 90; 26. J. C. Andriesscn, 's-Graven tage, 93, 89; 27. W. v. d. Berg, Baarn, 98, 85; 82. C. P. J. Both. Breda, 93. 72; 29- D. O. Hout graaf f, Bloemeudaal, 92,95 80. C- M. v. Dijk, 94i »L J- A. Rijkens. Haarlem 92, 33; 32. P. A. M. Roozen, Overveen, 92, 91; L. g. J- Both, Breda, 92. 9L 1. a. 16; 34, E. E. Th. Duif er, Rotterdam, 92. 90; 35. H. E. 1 Haarlem, 92» 88; 86. L- Drost, Haar lem, L 5. 17; 87, p>. Toeken* Amsterdam, 92, 1. 15; 38. J. .c Jansen» Rotterdam, 91, 94; 89. A Koopmeinera, 9L 92; W. F. H. Stark, Haarlem, 91, 90, l Conaolatieprij# (basta laagste serie zonder misschot): A v. i Meydenj, Vla&jCdingen, 77 (eteunserie 81). Premie voor «tonende aarie met beste laagste schot S. M. v. Dusseldorp, Rotterdam, 20, 20, 14. 20. 19 93. Meester flobe.rtsehuller. Max. 100 cartons in 100 schoten. (18-19—20): J. A. Rijk ons. Haarlem, 95 cartons, Gouden eerepalm; D. C. Hougraaf 92, A. E. Bos, Hzn., Overveen, 91, U. Veerman, Nuniansdorp, 90, J. Eggens Hee renveen, 89; A. E. Bos Ilzn., Overveen 89; J- A. Rijkens, 88; Vuurman, Nuniansdorp, 98; L. Rijlcens, Dordrecht, S5; C. M. v. Daalen, Gaardingen,85; J. W. L. Ketjen, A'dam, 84; J. Eggens, Heerenveen, 84: D. C. Houtgraaf, BI oom endaal, 82; G. Luykx, Amsterdam, 81; J. W. L. Ketjen, A'dam, 80; P. J. Hekker, Overveen, 80; L. Éiikéns. Dordrecht, 82. Rozenprüs. Meeste twintigen in een 100 se boots meestere.: ,T. Eggens, Heerenveen, 53 twintigen. Carlonsflbaan, gouden bréloque, 300 cartons (18—19—20) J. W. L. Ketjen en G. Luyckx, beiden A'dam; verg. zilv. bréloque, 75 cartons (18-19-20) ,T. A. Rij kens, Haarlem; D. C. Houtgraaf, Bloemendaal; L. C. J. Jonck- bloedt. Haarlem; L. v. Tilburg, Born; A. J. P. Jansen, Overveen; zilveren bréloque 50 cartons, (1819—20) H. B. Jongbloedt Unter- liorst, Rotterdam; mej. Houtgraaf Kohier, BloemendaalW. F. H. Stark. Haarlem; IT. W. Schwegman, Rotterdam; ,T. Eggens. Hee renveen; J. A. Rijk ens, Haarlem; A. P. Bos, Hzn., Overveen; Bronzen bréloque (25 ear- tons 181920) A. Volders, Haarlem; P. A. M. Rcozen, Overveen; C. H. Blansert, Haar lem; W. TToogenstein, Bloemendaal; J. v. Tlonseholten Jr.. Zandvoort; J. A. Rijkens, Haarlem: J. v. Buggenum, Overveen; D. C. Houtgraaf, Bloemendaal; L. C. J. Jonck- bloedt, Haarlem. Premie voor de twee hoogste series, gescho len op 28 Januari: J. A. Rijkens, Haarlem 100-99. Vrije haan: 1. ,T. A. Rijkens, Haarlem, 200; 2. TT. Vuurman, Nummisdorp, 200; 3. J. W. L. Ketjen, A'dam, 200; 4. A. F. Bos Hzn., Overveen; 5. J. Eggens, Hec-renveen, 199; 6. D. (i. Houtgraaf, Bloemendaal, 199; 7. C. M. v. Daalen. Vlaardingen. 199; 8. Gerard Luyckx. A'dam, 199: 9. L Rijkens, Dord recht. 198: 10. J. W. E. Eransoo, Dordrecht, 198: 11. H. W. Jongbloedt Unteuhorst, Rot terdam, 198; 12. W. A. Hanken Jr., Rotterdam, 197. 13. P. J. Hekker, Overveen, 197; 14 A. Koopmeinen. 197; 15. J. Euedisueli, Breda, 197; 16. J. A. J. Beeren, Overveen, 196; 17. B. J. Bots. Haarlem, 196; 18. J. E. TToegkamer, A'dam, 196; 19. ,J. van Keulen, Aerdenhout, 198: 20. P. A. M. Poozen, Overveen 196; 21. J. Viets, Haarlem, 195; 22. L. Smeenk. Haarlem, 195; 23. K. J. Pen, Den Haag, 195; 24. A. M. v. Leeuwen, A'dam, 195; 25. J. C. Jansen. Rotterdam, 195; 26. A. Smit Jr., Doorn, 195; 27. W. F. H. Stark, Haarlem, 194; 28. H. E. Stapper Jr., 194; 29. F. P. Hekker, Overveen, 194: 30. II. P. Spoor, Haarlem, 194; 31. A. v. Zutphen, Utrecht, 194; 32. P. TT. Kluft, Zandvoort, 194; 33. L. v. Tilburg. Doorn, 194; 34. C. W. F. v. Aken, Utrecht, 194; 35. J. C. Andriesse. 's-Graven- li a-ge, 194; H. A. v. Broek, Rotterdam. 19"; 37. S. M. v. Dusseldorp, Rotterdam. 193: 38. H. v. d. Meyden, Vlaardingen. 193; 39. C. Mars vel der. A'dam, 192; 40. H. W. Schweg- man, Rotterdam, 192; 41. L. C. J. Jonck- bloedt. Haarlem, 192; 42. C. M. v. Dijk, Breda, 192; 43. J. Lindeman, Bloemendaal, 192. 44. Premie voor de le serie van 100 punten; J. A. Rijkens, Haarlem; voor de 2e serie J. Eg- gers, Heerenveen; premie voor 3 series van 100 punten, afd. „Vrij", J. A. Rijkens, Haar lem. HINDERWET, Ingekomen is een verzoekschrift van M. van Andel, om vergunning tot uitbreiding van de kleederenwasscherij in het perceel aan dé Brouwersvaart no. 1, kad. sectie 11 no. 1082, door het daarin plaatsen van een gasmotor van 1 P.K. ter vervanging van den benzine-motor van 1 P.K., het bijplaat sen en verplaatsen van werktuigen en het maken van eene drogerij met strijkinrich- ting, alsmede van: P. J. Blom, om vergun ning tot uitbreiding van zijne tabakskerverij en drogerij in het perceel aan de Lange An- nastraat no. 13, kad. sectie O No. 1899, door liet daarin plaatsen van een electromotor van 11/4 P.K., ter vervanging van den gas motor van 1 P.K., tot het drijven van werk tuigen en van C. J. Heuning om vergunning tot uitbreiding van zijne koek- en banket bakkerij in het perceel aan den Kruisweg no. 39, kad. sectie B no. 2355 ged. door het daarin plaatsen van werktuigen en het daaraan bijtrekken van de werk- en berg plaats aan de Lange Heerenstraat no. 1, kad. sectie B. no. 2355 ged. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij; St. Elisabeth's Gast huis, takshondje; A. Mesthof, Essenstr. 20, broodkaart; H. de Vries, Raamsteeg 20, lorgnet; M. Snel, Oranjestr. 16. dasspeld; Belasting kantoor, KI. Heiligland 84, kappersjas; J. Boe- ser, Kruisstraat 45, kinderhandschoen; H. Voets, Teijlerstraat. 6, kinderportemonnaie met inhoud; Th. Tumur, Esschilderstr. 23 rood, portemonaie met inhoud; L. Wit, Schouwtjeslaan 61, vulpot lood; T. Boeree, Drappenierstr. 6, eenige foto's; G. L. Plut, Leidschepl. 33 D rood, hondje met halsband en penning; E. v. Zonneveld, Camp- lniissfr. 10, zitting van een stoel; B. M. de Graaf, Zuid Polderstraat 1, een portemannaie. LUst van onbestelbare stukken, gedurende de 2e helft van Januari 1917 aan het Post kantoor alhier ontvangen. Binnenlandsclie brievon: J. .W. Bansot v. Bertsbergh, R'dam; J. Boek- hove, Haarlem; M. T. Bosman, A'dam; Mej. A. T. H. Boerlage, 'sHage; Burgemeester, Spaarndam; D. H. Daalen Haarl.liede; Bu reau Dagblad, Haarlem; idem idem; Gemeen teraad Schoten; Haarl. Dagblad, Haarlem; Mej. v. d. Hart, A'dam; Mej. A. Hoog, Haar lem; H. Houweling, idem; Mej. L. Hudon, Utrecht; E. Hntvliet, Haarl.meer; J. P. Jan sen, J. de Jong, Spaarndam, Mej. J. Lon- geneel, Leiden; J. .D. de Klork, Haarlem; J. Loogman, Sloten; Adres letter N., Noord- wijkerhout; Ned.. Courant, 'aHage; Opr. Haarl. Courant, Haarlem; Mej. G. v. d. Plas, Haarlem; Mej. Wl Raven, 'sHage; S. L. H, v. Slot, Bl'daal; Stadseditie, Haarlem; id. ld.; Dr. Steffelaar, idem; G. v, d. Stoel, A'dam; Oh'. .Vereijoken, Haarlem; Mej. Wouda, A'dam Mevr. J. .Wijs, Haarlem; Mej. Wijvebote, Vreeswijk 'Binnardandsche briefkaarten. Mej. y. Andel, Haarlem; G. Brosi, R'dam; Mme ,W. Joehums, Haarl.liede; Kabus, A- AANNEMELIJK DUEL. Student (tot een restauratiehouder). 7, g eens mijnheer, u heeft mij gisteren zeer b - leedigd; dat eischt eene bloed'ge voldoening. Restauratiehouder. Die zal u hebben mijn heer, ik zal u direct een portie Engelsche biefstuk laten brengen. DE DRAAD. Zij. Ik was juist zoo prettig aan 't praten Hij. Opdat je met de rest- van den draad van ons gesprek afgebroken. Waarom lieb je me geroepen? Hij. opdat je met de rest van den draad dezen knoop aan mijn jas kunt zetten. BUITEN. Een kleine jongen ging van de groote stal uit naar buiten en bezocht een boerderij. Daar kreeg hij een groot glas melk. Wel jongen, hoe smaakt je dat? vroeg zijn mama, Oh, heerlijk mama, ik wou wel dat onze melkboer ook een koe had!.... mersfoort; J. Kluit, A'dam; J. Korvée, te Spaarndam; J. v. Maasdorp, 's Hago; C. Maas se, Delft; Mej. A. Moolenaar, A'dam; J. Nieuwenhuizen, id.; Mej. C. Rietbroek, id. L. Schmidt, Gorssel; Mej. C. Stevens, A'dam; C. de Vries, idem. Buitenlandsche brieven. Fraul. M. Engersh, Frankfort a. M.; 2. Fred. v. Looij, Detroit (U. S. A.); Harver Silberad, Lougliton; A. Goudstra, Londen; Otterwijnen, Batavia; Mile Stricke, Ruijsse- lede. MARKER BRUILOFT. Onder begunstiging van prachtig winterweer had Woensdag de vertooning plaats van Marker bruiloft op de Gouwzee. Ontzettend groot was de belangstelling; een geweldige massa menschen stond op sommige momenten op de ijsvlakte bij een, waarschijnlijk niet er aan denkende, dat er gevaar voor breken bestond. Er was gelukkin niet voldoende wind, zoodat de ijssehuiten niet konden zeilen, wat vermoedelijk kans had 'gegeven ongelukken te maken. Was aanvankelijk -nog slechts" enkele malen een automobiel op de tvlakte geweest, gisteren snorden twee, drie en meer auto's achter elkaar, dat het een lust was. •In het geheel zijn er gisteren een 50-tal geweest, die den tocht naar Marken en terug maakten. De Marker bruiloft is naar wensch geslaagd; nadat de stoet op het eiland was geformeerd, namen de deelnemers plaats in arresleden en •ging het in optocht naar Monnikendam, om •daar volgens programma het huwelijk te doen plaats hébben en bruiloftsfeest te vieren 'in een der tenten, voor dat doel opgericht. Ge- 'zellig ging het er op los, volgens de eigenaar dige gebruiken van het eiland. Hierna namen de bruiloftsgasten deel aan eer. ringrijderij voor paren, waartoe verschillende kunstvoorwerpen, waaronder een gouden dames horloge als le prijs, welwillend waren beschik baar gesteld, gevolgd door een wedstrijd, ge naamd ezelsteken. De beide aanwezige muziekkorpsen noodigden de bezoekers uit tot een dansje, waaraan door het ijs golfde meldt het „Alg. Hbld?' Een optocht door Monnikendam, uitreiking der prijzen en nogmaals een gezellige danspartij op het ijs, was het besluit van den feestdag. Een geregelde atax-dienst MarkenMonni kendam is ingsteld. VERLOVEN. Door den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht is het onderstaande ter kennis van alle autoriteiten der Landmacht gebracht. Naar aanleiding van een door mij tot den Minister van Oorlog gericht voorstel, wordt mij bij ministerieele aanschrijving van 29 Januari 1917, IIIe Afd., No. 52, bericht, dat Zijne Excel lentie machtiging verleent tijdens de verloven, bedoeld in mijne aanschrijving van 12 December 1916, No. O. V. I. 71239/A 1934 belanghebben den te handhaven in het volle genot hunner jaar wedde of soldij c.q. van de mobilisatietoelage en de vergoeding wegens gemis van levensmiddelen Aangezien ook bedoelde verloven behooren to* de „algemeene verloven," behoeft ter zake geen bijzondere regeling te worden getroffen met be trekking tot de kostwinnersvergoeding. Immers bepaalt het laatste lid van punt 11 der „Verlof regeling", dat de betrekkingen van de militairen, die algemeen verlof genieten, het recht op dv kostwinnersvergoeding behouden over den duui van het algemeen verlof, ongeacht het getal dagen van dit verlof. OUDE COURANTEN. Met de heerschende koude kan het zijn nui hebben te weten, waarvoor oude couranten al goed zijn. Zoo men weet is papier een slechii warmte- en koude-geleider. Door in de schoenen) een zooltje te leggen vau eenige malen op elkaar liggend courantenpapier zal men den geheeleu dag warme voeten hebben. Een opgevouwen cou rant op de borst gelegd, zal bij schaatsenrijden) en fietsen voor koude vrijwaren. Tusschen dfl dekens gelegd, zal zelfs één courant al een goe de beschutting zijn tegen koude. Een paar cou ranten op een steer.en vloer doen uitstekend dienst als vloermat. En zoo zouden we kun nen doorgaan met op te noemen, waarvoor een courant al dienst kan doen. BESCHERMING TEGEN KOUDE. Bij oen temperatuur tot 12 a 15 gr. Celsius onder nul geven de gewone winterkleereu ge noeg bescherming tegen de koude. Wat doen we echter wanneer de kou strenger optreedt! De oplossing van het probleem is eenvoudig'; dan halen we onze zomerkleeren voor deu dag, niet om ons door het gezicht van voile- stofjes en a jour bewerkte kousen een zomer- sohe hitte te suggoroeren, maar om die onder de winterkleeren aan te trekken. Een paar dunne katoenen kousen eu daarover een paar wollen zitten lekker warm ook bij de hevig ste koude, omdat zich tusschen de kousen in een warme luchtlaag vormt, die de kou van het Lichaam afhoudt. Men drage zorg voor niet te nauw aansluitende onderkleeding te dragen, alles moet los en gemakkelijk zitteu. Ook de schoenen moeten zoo ruim zijn, dat de teenen er gemakkelijk in bewegen kunnen. Dubbele zolen zijn eveneens een uitsteker;!*» bescherming tegen de koude «ijk» lloogero ï,.vt»a.-, en EosoliCouw- W. A. v. Ruiven, Ha ml om. 192; 45. W. ïïoo «opsiteiu, Bhoemendaal, 191. allen werd deelgenomen, in zoodanige mato

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 6