f Oorlogs winst Belegging RECHTSZAKEN. BINNENLAND H.A.V. BANK LZÏïEtfEW EK KOMST LEGER EN VLOOT ICEfil£ü!ElJW$ ^ERKOOPIKGËÏTËnZ™ STADSNIEUWS Kardinaal Hornig werd in 1840 te Ofen ge boren en in 1862 priester gewijd. In 1870 werd bij benoemd tot universiteitsprofessor te Boe dapest, in 1878 tot domheer „a latere," in 1882 tot seetieraad in het Hongaarsclie minis terie van eeredienst en in 1888 tot bisschop van Veazprem, waarop den 2en December 1912 zijn creatie tot kardinaal volgde. ITALIË, Het Pauselijk jaarboek voor 1917. Naar uit Zwitserland gemeld wordt, is het Annuario Pontificio voor 1917, waarvan mgr. P. Procaceini di Montescaglioso de opsteller is, nu verschenen. Gewoonlijk werd het den Paus op nieuwjaarsdag aangeboden, doch tengevolge der oorlogsomstandigheden was de druk een weinig vertraagd. Het 840 pagina's tellende boek is juist als de vorige jaren ingedeeld. Met de beide in pectore voorbehouden kardi nalen telt het H. College op het oogenblik 69 leden, tegen 60 in het vorig jaar. Van de her ders der kerk stierven in 1916 3 kardinalen, 1 patriarch en 60 aartsbisschoppen en bisschop pen. Op het hiërarchisch gebied der Katholieke Kerk vinden wij, dat in vergelijking met het vorig jaar het aantal aartsbisschoppen van 211 tot 213, bisschoppen van 846 tot 855, titu- lair-aartsbisschoppen van 94 tot 97, titulair- bisschoppen van 449 tot 456, en praelaten nul- Uus diceseos van 22 op 23 gestegen is. Verder somt het jaarboek 172 apostolische vicariaten en 70 apostolische praefecturen op. Een groot gedeelte van het jaarboek is ver volgens aan de Pauselijke diplomatie gewijd. Berichten in 8 tot 5 regels Te Halle is in den ouderdom van 78 jaar tengevolge van hartverlamming overleden de bekende physioloog, prof. Julius Bernstein. Keizer Wilhelm is met groot gevolg bij Keizer Karei op den Hofburg te Weenen op bezoek. Te Plymouth is een tydgenoote van Na poleon I gestorven, Sara Brooks, zoo was haar naam, had Napoleon gezien op zijn tocht naar St. Helena. Ze bereikte den ouderdom van 105 jaar. De „Daily Express" meldt, dat het prach tige gebouw van de groote opera te Parijs hel eerst sinds den oorlog verleden week in ge bruik is gesteld voor de kelendiatributie. Gisteren kruisten benoorden Ameland drie Duitsche patroelje-vaartuigen. In Amerika is dit jaar een motorboot van stapel geloopen die een maximumsnelheid van 97 K.M. per uur bereikte. In de Karpathen heerschen op verschil lende plaatsen sneeuwstormen. Dé Portugeesche regeering heeft besloten voorstellen in te dienen voor de oprichting van een scheepvaartverbinding tusechen Portugal en Brazilië. Naar de „Times" mededeelt, zijn de prij zen der Schotache whisky's sedert het begin van den oorlog 400 pet. gestegen. De „Frankfurter Zeitung" verneemt uit Kopenhagen, dat een der beide kabels, die En geland en Denemarken verbinden, vernield 3s. De gezondheidstoestand van de Bulgaar- sche koningin is ernstig geschokt. Het Engelsche Lagerhuis heeft het ge vraagde oorlogscrediet van 500 millioen pond! met algemeene stemmen goedgekeurd. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Besluit ia met ingang van 1 Mei 1917 lo. aan dr. J. H. Jennes, op zijn ver zoek, eerval ontslag verleend als schoolop ziener in het district Botterdam, met dank betuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten; 2o. aan rnr. P. A. Offers, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondissement Hoorn. BELEMMERING VAN DEN TOEVOER VAN LEVENSMIDDELEN NAAR NEDERLAND. De ministers van Buitenlandsche Zaken en ♦an Landbouw, Nijverheid en Handel hebben inlichtingen gegeven omtrent de maatregelen in verband met de belemmering van den toevoer naar Nederland. Door het Kamerlid den heer De Meester waren in verband met het feit, dat van vele zijden klachten opgaan over de belemmering van onzen toevoer tengevolge van maatregelen, welke de oorlogvoerenden, zeer ten nadeele van het economisch leven hier ie lande, nemen, de volgende vragen gericht tot de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Landbouw, Nijver heid en Handel: lo. Is het waar, dat hier te lande economi sche moeilijkheden zijn ontstaan, of wel zich heb ben verscherpt door maatregelen van oorlogvoe renden, die den toevoer naar Nederland belem meren? 2o. Zoo ja, welke zijn die maatregelen, welke belangen worden daardoor in het bijzonder ge schaad, en in welke mate geschiedt zulks? 3o. Zoo ja, wat heeft de regeering gedaan of denkt zij te doen, om de gerezen moeilijkheden zooveel immer mogelijk uit den weg te ruimen De heeren Loudon en Posthuma, ministers van Buitenlandsche Zaken en van Landbouw, Nijver heid en Handel, hebben hierop een uitvoerig ant woord ingezonden, waarin zij toegeven dat de toevoer van goederen, voor ons economisch leven noodzakelijk, inderdaad belemmering ondervindt. Daardoor is Nederland in toenemende mate ge dwongen geworden, eenerzijds zich te voorzien met name in overzeesche, waaronder neutrale landen, waar de uitvoer niet aan beperkende be palingen onderworpen is, anderzijds wat niet als een nadeel voor ons economisch leven is te beschouwen om zelf te produceeren, wat het vóór en ook tijdens den oorlog nog uit het buiten land betrok. Speciale schikkingen moeten voor bijna elk artikel worden getroffen tot vaststelling der aan- voercijfers (rantsoeneering) en steeds werd door de Entente, hangende de onderhandelingen, de toevoer van het betrokken artikel, ook als het uit onze koloniën, Amerika of andere neutrale landen afkomstig is, geheel stop gezet. Groote moeilijkheden rijzen mede door het soms maandenlang vasthouden van N. O. T.- goederen, die reeds hier te lande zijn aange komen, doch wegens bezwaren der Britsche re geering niet aan de verbruikers kunnen worden afgeleverd. Verliezen worden geleden en een zeer merk bare onzekerheid in handels- en nijverheidskrin gen geschapen. Ook onze uitvoer lijdt schade door maatrege len der belligerenten. De bloeiende directe handel van Nederland met het buitenland en met zijn overzeesche bezit tingen heeft tijdens den wereldoorlog eveneens in ernstige mate geleden. De in- en uitvoer van verschillende artikelen wordt successievelijk in het antwoord behandeld. Om schaarschte als gevolg van overmatigen uitvoer te voorkomen, respectievelijk om den aan voer van voor ons economisch leven noodige artikelen te verzekeren, heeft de Regeeriag door de uitvaardiging van een reeks uitvoerverboden almee getracht in het belang van ons volksbe staan te handelen, al dient hierbij terstond te worden toegegeven, dat door die uitvoerverboden vaak, in het algemeen belang, bijzondere belan gen moesten worden opgeofferd. Door bij de uitvaardiging van uitvoerverboden den weg tot het verleènen van uitvoervergun ningen open te houden, heeft de Regeering ge meend te handelen in het belang van de door zulke verboden getroffen belangengroepen. Zij heeft intusschen, om te voorkomen dat op fe ruime schaal van deze vergunningen zou worden gebruik gemaakt, dus een controle te houden op hetgeen voor de binnenlandsche behoefte beschik baar diende te blijven, Rijkscommissies van Toe zicht ingesteld op de vereenigingen, voor een aantal exportartikelen in het leven geroepen. Controle wordt voorts op de aangevraagde uitvoervergunningen uitgeoefend. DE VERSCHERPTE DUIKBOOTOORLOG. De scheepvatstf Hoe verlammend de verscherpte duikboot oorlog op 'de neutral© scheepvaart werkt, kan blijken uit het volgende: Van de 14 groote stoomschepen der ree- derij Van Nievelt, Goudriaan en Cote Bot terdam, metende te zamen ongeveer 43.027 bruto register-ton, liggen er thans niet min der dan 12 stil, te zamen metende ongeveer 37,825 bruto register ton. Van deze 12 schepen worden er 5, te zamen metende ongeveer 14.072 bruto reg.'s:er ton, te Botterdam, en 5, te zamen ongeveer groot 16.701 bruto register ton, te Falmouth op gehouden. De „Algenib," groot bruto 3551 reg'ster ton, den Sisten Januari van Rotterdam naar N. Amerika vertrokken om regseringsgraan ,te halen, ligt sedert 1 dezer in de Burins gean kerd (waarom ze wordt opgehoud n, is niet bekend), een stoomschip, groot 2637 bruto register ton, ligt te Hampton Roads te wach ten. De twee varende stoomschepen, te zamen groot ongeveer bruto 6246 register ton, zijn naar Noord-Amerika onderweg om graan voor de Nederlandsche regeering te halen. De „Krakatau". Het van Java komende stoomschip „Kra katau" kon, volgens nader door de directie der Stoomv.-Maatschappij „Nederland" ont vangen bericht, hedenmiddag te IJmuiden worden verwacht. De „Vondel". Het naar Batavia bestemde stoomschip „Vondel," dat sedert 3 dezer te Torbay lag, heeft Zaterdag van daar via Norfolk (Ver. St.) de reis voortgezet. Vaart op Java,t De Stoomvaartmaatschappij „Nederland," de Stoomvaartmaatschappij „Rotterdamschei Lloyd" en de Nederlandscha Stoomvaai'tmaat- schappij „Oceaan" zien zich door de tegen woordige omstandigheden genoodzaakt de be staande mail- en vrachtboo.diensten van Ne derland naar Nederlandsch-Indië en terug voor de naaste toekomst te wijzigen. In ver band hiermede zijn alle vracht- en passage tarieven ingetrokken, alle reeds afgesloten, passageovereenkomsten en alle vrachtboe kingen door overmacht vervallen. Zoodia zulks mogelijk is, zal nader worden bekend gemaakt hoe in het verkeer Nederland— Java vice versa kan worden voorzien. Mailverbinding Nederlandsch Oost-Indië. Men seint uit Rotterdam aan het „Hbld." Naar het heet, wordt voor de hervatting van den dienst op onze koloniën overwogen om de reis te doen maken via New-York en het Panamakanaal. Een deel der vloot zou van de Nederlandsche haven op New-York gaan varen, terwijl dan het andere deel zou worden gebezigd voor een geregeld verkeer New-YorkJava en terug. Bevaren van zeegaten. De vice admiraal, commandant der mari ne, tevens commandant der stelling van Den Helder, heeft bepaald, dat het in- of uit- loopen en het bevaren van de zeegaten van Texel, Terschelling en Ameland, alsmede van het Friesche zeegat, voor alle vaartuigen. ONDERVOEDING MIJNWERKERS. Onder de arbeiders in de Limburgsche steenkolenmijnen heerscht toenemende ont stemming over het voor hen onvoldoende broodrantsoen. De organisatie der Christe lijke mijnwerkers heeft thans telegrafisch bij den minister van Landbouw aangedrongen op een dagelijksche vermeerdering van het rantsoen voor deze werklieden tot 700 gram per persoon. Zij uit in haar telegram de vrees, dat anders de ondervoeding dar mijnwet kers vermindering van de kolenproductie tenge volge zal hebben. CUMULATIE van FUNCTIES. Zaterdag meldde „Het Volk," dat de heer Van Iteriom, directeur van de Staatsmijnen in Limburg, voor zijn benoeming tot commis saris van het Provinciaal Electrisch Bedrijf van Noord-Holland heeft bedankt. Minister Posthuma heeft den heer Van Itei'son verbo den deze benoeming aan te nemen. De1 reden waarom de minister „tot zijn leed wezen" geen vrijheid heelt kunnen vinden, den heer Van Iterson de volgens zijn instruc tie noodige toestemming tot aanvaarding van het lidmaatsciiap van den raad van toezicht op hete Iectrisch bedrijf te verleenen, is gelegen in de groote uitbreiding, die bet be drijf der staatsmijnen beeft gekregen. MAATREGELEN WINTEItDRUKTE. Men deelt ons mede, dat des Zaterdags niet alleen levensmiddelen voor menschexx, doch ook voor dieren, door de spoorwegen ten vervoer worden aangenomen; maar dat de aanneming ten vervoer van levende die ren des Zaterdags niet verboden Is. DE RANTSOENEERING. In opdracht van den minister van Land bouw enz. zal de directie van het Rijks Distri butiekantoor voortaan wekelijks een opgave van de hoeveelheden aangevraagd© regee- rinsgoederen, da toegewezen hoeveelhédén en de uitvoering van de levetïngsopdraehten aan de blajden doen toekomen. .Voor verschillende cV'kelen wordt de ge heel© aangevraagde hoeveelheid toegjewézén, tenzij er redenen zijn om te veronderstellen, dat de aanvragen in geen verhouding staan tot het redelijkerwijze te verwachten verbruik in een levensperiode. Hiertoe belxeoren de artikelen: baler, kaas, eieren en groenten. Van andere artikelen, waarvan de omstan digheden een gemeentelijke rantsoeneer!ng eiseken, geschiedt de toewijzing in verhouding tot het aantal inwoners per gemeente. Dit stel sel wordt reeds meerdere weken toegepast op de peulvruchten, waarvan een© hoeveelheid toegewezen worclt overeenkomende met i/2 ki logram per inwoner per 4 weken; verder wordt het ingevoei'd voor: a. zesp (i/2 K.G. per inwoner per 4 weken); b. bak- en braad vet (200 gram per inwoner per -4 weken), terwijl hetzelfde systeem doorgevoerd zal worden bij varkens (0.8 K.g. slachtgewicht per inwoner per maand). Aardappelen (12 K.g. per inwoner per 4 weken. Rijst, gort en havermout (te samen 2 K.g. per inwoner per 4 weken). MAXIMUM-TU UFPRI.l ZEN. De minister van Landbouw, enz. heest vast gesteld de navolgende maximum-klelnhaitsef- prijzen (franco thuis bezorgd) voor bagger- turf en baggerturfbriketben (blokjesturf of uit bagger gemaakte turfbriketten)Zuid- Holland f 1.10, Noord Hol'and f 1.10 per 100 stuks. DE BRITSCHE BELANGEN IN DUITSCHLAND. Naar Reuter uit Londen meldt, deelde Fitz Alan Hope, het ministerie van Buitenland sche Zaken vertegenwoordigende, in het La gerhuis mede, dat de Nederlandsche regeering welwillend toestemde zich te belasten met de zorg voor do Britsche belangen in Duitsch- land en dat ongetwijfeld te zijner tijd schik kingen zuiien wordgn getroffen door de re- gëering, om kampen in Duitschlan l te be zoeken, waar Britsche krijgsgevangenen zijn geïnterneerd. DE DUITSCHE TORPEDOBOOT V 69. (Officieel). Naar aanleiding van het ver trek der Duitsche torpedoboot. „V. 69" dselen de ministeries van Buitenlandsche Zaken en van Marine het volgende mede: Volgens artikel 5. lo. der Neulraliteits- proclamatie mogen oorlogsschepen der oor- logvoerenden binnen het Nederland.cli rechts gebied komen wanneer averij hen daartoe noodzaakt. Zij moeten weder vertrekken zoo- dra do reden van het binnenloopen heeft op gehouden te bestaan. Krachtens artikel 6 der proclamatie, hetwelk gelijkluidend is aan ar tikel 17 der 13e Haagscho Conventie, mogen zij. hun averij slechts in zooverre herstellen als voor de veiligheid van de vaart onmis baar is en niet op eenigoi-loi Wijze hun strijd kracht vermeerderen. Overeenkomstig deze bepalingen heeft de Nederlandsche overheid vastgesteld welke herstellingen konden wor den toegelaten en binnen weiken tijd zij moesten zijn afgeloopen. De hier te lande achtergelaten schepelingen moeten overeen komstig artikel 15 van de 10e Haagsche Con ventie worden geïnterneerd. HET VERTREK VAN DEN ENGELSCHEN GEZANT. De reis van tien n-fgetreden gezant van Engeland bij. het Nederlandsche Hof, Sir Alan Johnstone, heeft op bijzondere wijze plaats gehad. De „Kopenhagen" van de Batavierlijn, waarop de gezant en zijn familie Vrijdag avond de reis aanvaardden, werd buiten don Hoek van Holland opgewacht door zes En gelsche torpedovaartuigen en door deze fiot- tilje naar Engeland geëscorteerd. DE DUITSCHE SLEEPBOOT SUED-AMERIKA 8. Gisterennacht is de Duitsche sleepboot „Süd-Amerika 8" (die de „V. 69" Zondaavond bij het vertrek uit IJmuiden heeft geassi steerd) den Nieuwen Waterweg binnengeko men. Hij is nu weer uitgeklaard. DE SCHIPPERSSTAKING. Het Hoofdbestuur van den Alg. Schipipers- bond heeft met ingang van gisteren de alge meene schippersstaking opgeheven. Zoodi-a de door het ijs thans nog gestremde scheepvaart weer zal zijn geopend, zullen de bevrachtin gen (op beurt) weer kunnen plaats hebben. Grensuitbreiding der gemeente Leiden. In verband met de voorgenomen wijziging van de grenzen van de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Zoeterwoude en Voorschoten, hebben Ged. Staten der pro vincie Zuid-Holland zich tot deze gemeente besturen gewend, om, in verband met art. 131 der Gemeentewet, het aantal personen aan te wijzen uit de burgerij, die met de ge meenteraden zich over deze grenswijziging zullen hebben uit te spreken. Zoo blijkt dus, dat de reeds lang aanhangige anexatieplan- nen der gemeente Leiden tot de uitvoering naderen. Rumoerige militairen. Een twintigtal militairen liep Zondagnacht zingend over de Voorstraat te Dordrecht. Eén hunner wei gerde op sommatie der politie, zijn gezang te staken, zoodat de agenten hem wilden ar resteeren. Hiertegen verzette hij zich kracht dadig, daarin bijgestaan door zijn krijgsmak kers. Het gevolg was, dat een gevecht ont stond en de agenten duchtig van hun sabels gebruik maakten. Zij bleven ten slotte mees ter op het terrein en, nadat de anderen op de vlucht waren gedreven, werd degeen, die geweigerd had, met zingen op te houden, overgebracht naar het politiebureau. Hij bad zoodanige verwondingen in den strijd beko men, dat de ontboden politie-geneesheer 't raadzaam achtte, den man in het militair hospitaal fe doen opnemen, hetgeen ge schiedde. Nog werd op de Kuipershaven te midder nacht een jongmensch, dat ter plaatse met zijn verloofde wandelde, door vijf militairen aangevallen en mishandeld. Eén der soldaten gaf den burger met een mes een snede over de rechterhand, die geneeskundige behande ling ten politie-bureele vereisehte. Een streng onderzoek wordt door de politie ingesteld. Brand. Zaterdagavond omstreeks 9 uur is de boerenhofstede en herberg „Het Speel huis", onder de gemeente Teteringen, nabij Breda, door onbekende oorzaak totaal afge brand, evenals de stalling, die er eenige me ters van verwijderd stond1. De moord te Havelte. De „Tel." ver neemt nog omtrent het vreeselijk drama, dat 4,1; Zaterdagavond te Havelte is afgespeeld, dat de moordenaars hun slachtoffer eerst be wusteloos hebben geslagen met een ijzeren bout en het daarna met vlijmscherpe groote broodmessen verder liet hoofd! en een arm grootendeels van het lichaam' hebben ge scheiden. Toen de politie ter plaatse kwam, gewaarschuwd door een familielid van Hk van den Bei'g, vond zij 't lijk 'der vrouw voorover liggend in een grooten bloedplas. Op den vloer lagen verschillende moordenaars gereedschappen, waaraan duidelijk de bloed sporen waren waar te nemen. Deze zijn later in beslag genomen en op last van het par ket uit Assen, Zondagmiddag ter plaatse gekomen, naar de griffie der Airondisse- mentsreclitbank overgebracht. De aangehouden echtgenoot, Van den Berg, en de zoon uit diens eerste huwelijk hebben bekend den moord op Geertje Doggen ge pleegd te hebben. Een diefstal verijdeld. In den naoht van Zaterdag- op Zondag vernamen twee recher cheurs van politie to Leiden op hun surveil lance dat er dieven bezig waren in de Leidsche Katoenfabriek, Voorzichtig zetten zij met be hulp van agenten allo uitgangen der fabriek af om daarna de ongenood© gasten te verras sen. Dezen waren juist bezig met den buit voor een waarde van 000 katoen enz. er van door te gaan. Ze bleken een paar bekenden van de Leidselie politie te zijn. Rara avis. Zondagnamiddag stond in de bocht van de Heerengracht te Amsterdam een troepje jongens naar het ijs te kijken. Zij zagen iets bijzonders, dat was te merken. De wande laars van weerskanten bleven staan en tuurden vlijtig over het ijs. Het was echter geen waaghals van jongen. Het was een zwarte vogel met lichten snavel en een bles. Het dier stond op het ijs en bewoog zich niet. Een medelijdend mensch wierp stukjes brood vlak vóór hem neer. Hij keek er niet naar om, maar de meeuwen gristen het weg. Allerlei gissingen ook de dolste naar den naam van den vreemdeling werden ge hoord, tot een kleine jongen van 9 jaar zei: „Het is een meerkoet." Toen zij een groote slungel: „Hij zeit wat!" en intimiteerde daar mee den kleinen. Maar een bedaagd heer vroeg: dezen„Kereltje, hoe weet gij dat zoo goed 8" Eu de jongen antwoordde: „Hij staat in mijn album, het Naardermeer." Oorlogswinstbelastiug. De Faam, die alles graag in het groot doet, vermeldt reus achtige cijfers van de belasting-briefje® van enkele O.-W.-ers. Voor Amsterdam noemt hij als de hoogste, of althans een van de hoogste, een aanslag- van een millioen gulden. Daarmede niet tevreden, verhaalt hij van een Rotterdam mer die aan belasting niet minder te betalen zou hebben dan..., vijftien millioen gulden, wat dus zou neerkomen op eene oorlogswinst van vijftig millioen. Een (jsdam van 6 meter. Even ten westen van het dorp Ochten ligt door de Waal een (jsdam, die op de plaatsen waar hij gepeild, is, een hoogte heeft van ruim 6 meter. Ten westen van dien darn is de waterstand aanmerkelijk lager dan ten oosten er van. De vorst. Bij onderzoek is gebleken, dat in de Ngder-Betuwe de grond tot een diepte van 60c.M. is bevroren.Men vreest dat verscheidene partijen ingekuilde aardappelen veel geleden zullen hebben. 2000 ontvreemd. Te Garrelsweer is uit de brandkast van een landbouwer een bedrag van meer dan 2000 ontvreemd. Een dure hengst. De landbouwer Boek- hoff te Ostermeedlandshof (Oost-Friesland), verkocht een 3-jarigen hengst, die een aanhou- dingspremie van 1000 mark verwierf, voor 15.000 mark aan de hengstenvereeniging te Eetzel. Vergiftigd. Te Winterswijk moesten Za- dag twee monteurs een reparatie aan een fabrieksketel verrichten. Men kon echter niet langer dan vier minuten in den ketel ver toeven. Een der monteurs, zekere J. G., dacht het echter langer te kunnen volhou den en bleef er eerst 5 en daarna 7 minu ten in. Aanvankelijk had hij er geen last van, doch 's avonds werd hij blauw en over leed kort daarop. In den put gevallen. Te Hoek, bij Ter- neuzen, is Zondagmorgen de 51-jarige land bouwersknecht bij 't waterputten in den wel put gevallen en verdronken. Defect in den kabel. Door een defect in den kabel der IJsseleentrale is Zutphen Maandag den geheelen avond zonder electri- citeit geweest.. Hiervoor komt allereerst in aan merking een polis Levensverzeke ring met winstaandeel der 7396 SCHIEDAM. Vraagt nog heden inlichtingen. A. POMPER, t- Te Amsterdam is overleden de bekende organist bij de Luthersclie Gemeente en tsa- rillonneur, de heer A. Poinper. Op 6 jarigen leeftijd verloor hij door een steenworp zijn gezichtsvermogen. Hij ging; toen naar Am sterdam en ontving aan bet Blindeninstituut zijn opleiding in de muziek. De overledene was bekend om vele zangcomposities. Zijn Kerstmiscoucerten trokken veel belangstel- lin" Hij was privaat-docent in de wiskunde. INGENIEURS GEVRAAGD. Door den Opperbevelhebber is, volgens de „Avp." aan de autoriteiten der landmacht een opgave gevraagd van landstormpliehti- gen met het diploma van civiel-ingenieur, bouwkundig-ingenieur, electr.-techn. ingeni eur of werktuigk. ingenieur der Teehn. Hoo- geschool (of de voormalige Polyt- School), de positie van belanghebbenden, aard van het diploma, laatste burgerbetrekking en of zij in opleiding zijn voor een rang bij het leger. De depot-commandanten zijn gehouden een soortgelijke opgave telkenmale in te zemdieb wanneer een ploeg landstormpllekkWl wordt Ingelijfd. GEEN VERLOF NAAR DUITSGHLAND, De bestaande bepaling, dat militairen* *162' familiebetrekkingen in Duitscbland zijn ge.i vertigd, In stede van liet maande]ijkedh per riodiek verlof, bij goed gedrag éénmaal pei drie maanden 12 dagen verlof kunnen beko, men naar Duitechland; is tot nader ordes ingetrokken. (Avp.) Tanks voor het Nederlandsche leger. Naar „Het Centrum" verneemt, zal be! Nederlandsche leger naast de den laatstee tijd ingevoerde moderne strijdmiddelen, bin nenkort ook kunnen beschikken over zoo genaamde motortanks, welke in den huidigen oorlog hebben bewezen zulke geduchte wa pens te zijn. Uit Amerika zijn veertien dagen geleden twee geraamten gearriveerd voor twee dezet: aller-modernste strijdmiddelen. Ze zijn uit gerust met vier-cylinder-explosie-motorcn van het viertakt systeem, welke een gewel dige kracht kunnen ontwikkelen. De pantse ring zal aan de Oonstructie-werkplaatsen van het leger hier te lande worden aangebracht. Het plan bestaat het aantal dezer tanks binnenkort uit te breiden. Eveneens kan het blad nog melden, dat de laatste weken proeven zijn genomen met motor-sleden. Eerst zijn sleden beproefd, wel ke door een luebtschroef werden voortbewo gen, terwijl vervolgens in beproeving zijn genomen sleden, welke door een in het ijs grijpend wiel werden gedreven. Welke wijze v/tn voortbeweging liet best voldeed, is nog niet bekend. Z. D. H. de Bisschop von 's Bosch heeft benoemd tot pastoor te Ledeacker, den wel eerw. heer J. A. van der Vaart; tot kapelaan te Oet'felt, den weleerw. heer W. A. C. Simo- nis; tot kapelaan te Someren, den weleerw. beer B. V ermeer en tot rector van het Lief degesticht te Bcrehem, den weleerw. heer J. F. A. van Erp, die kapelaan was tt5 Afferden. TB VERKOOPEN. Woensdag, 14 Februari. HAARLEM. „'t Notarishuis".Lilderdijk- straat 1, des v.m. 10 uur, Notaris J. Wildschut, Mak. J. J. O. Sarlet, meubi laire goederen. HAARLEM. Alg. Verkooplokaal. Nieu we Gracht 74, des v.m. 10 uur, Mak. P. Hoogeveen Lzn., meubilaire en andere goederen. LISSERDIJK. Café „Het Wapen van Lisse", des v.m. 10 uur, bij afslag, huizen. STOOltiVAARTLiJiliLN, Stv. Mjj. Nederland. Vondel, uitreis, vertrok 10 Febr. 12 u. 's mid dags van Torbay via Norfolk, V. S. Krakatau, thuisreis, wordt volgen® nader ontvangen be richt Dinsdagmiddag te TJmutiden verwacht. Oranje, uitreis, passeerde 7 Febr. Point de Galle. Rott. Lloyd. Menado, thuisreis, arriveerde 10 Febr. te Falmouth. Merauke vertrok 4 Febr. van Macas sar via Panama naar New-York. Ternate, thuisreis, arriveerde 8 Febr. te Suez. Holland Amerika Ljjn. Gorredijk, van Baltimore naar Rotterdam, arriveerde 10 Febr. te Falmouth. Soestdijkj van New-York naar Rotterdam arriveerde Q Febr. te Norfolk. KRIJGSRAAD TE 'S-GRAVENHAGE. De waarn. auditeur-militair bij den krijgs raad te 's-Gravenhage mr. B. van Rossuip requireerde tegen 15. B. V., milicien-sergeant, O. J. O., A. J. H., J. K. en J. K., miliciens der infanterie afkomstig uit IJmuiden., wegens diefstal in vereeniging, tegen den eersten bekl. 3 weken gevangenisstraf, tegen den tweeden bekl. onbe-; voegdverklaring van den krijgsraad om van de zaak kennis te nemen en tegen de overigen ieder 14 dagen gevangenisstraf. Beklaagden hebben een partijtje margarine, dat te Zand- voort uit zee aanspoelde, terwijl zij deel uit-, maakten van de kustwacht aldaar, opgeviseht en verkocht. Faillissementen. Failliet verklaard: 1 Febr. A. J. Hols, haven-; gaarder, 's-Gravenhage. 7 Febr. M. Vigeveno, theaterdirecteur, Water, graafameer. J. W. Wijnbergen, fruithandelaar, Drie bergen. Opgeheven heti faill. J. Souwer, sigarenman ker, Amsterdam. Failliet verklaard 5 Febr. A. C. A. Elzinga, autoverhuurder, Ter Neuzen. 7 Febr. J. H. van Hoboken, zonder beroep, laatstelijk gewoond te Rotterdam, thans te New York, wettelijk gedomicilieerd Veerln»' ven no. 5b te Rotterdam. T. van Zanten, vroeger caféhouder, tb"11-" zonder beroep, Rotterdam, Bloemf^PfbiKDx 8* Febr. J. van Leeuwen,Gerard Reynsstraat 25, 's-Gravenhage. H-- Kroes, koopman, 's-Gravenhage, Stfld- houdersplein no. 26. Alph. Heiden dal, lüiendakker. Babbel' M beer. 9 Febr. J. D. van Rigteren, zonder beroep, Westeinde no. öboven, Amsterdam. Abr. de Beer, koopman en handelsagent* Vrolikstraat no. 156u, Amsterdam. Geëindigd, door het verbindend! •worden der uitdeelingslijst, de faillissementen van: J. G. Bergman, te Gorinohem en E. J. D. de Munck, te J. van der Veen, vroeger rij wielhandelaar, te Ruinen, ACTE EXAMEN LAGER ONDERWIJL. In de commissie, belast met het afnem van de examens ter verkrijging van de art van bekwaamheid, bedoeld in art. 77 onde, der lager-onderwijs wet, welke alhier attini zal houden, zijn benoemd: Toti lid en voorz ter: de schoolopziener in het distnot Haarlem; tot leden de school opzieners in de ar rondte' menten Gouda, 's-Gravcnhage II. ILUegv1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2