BERICHTEN STADSNIEUWS PARLEMENTAIRE KRONIEK. ziekte geconstateerd, waarschijnlijk nek kramp. In verband hiermee is het transport van vluchtelingen naar het kamp te Edie, dat op gisteren was bepaald, voorloopig uit gesteld. DE JAARBEURS. .Vaar het secretariaat van de Jaarbeurs ons meldt, is de offieieele opening van de Eerste Nederlandselie Jaarbeurs te Utrecht bepaald op 24 Februari des namiddags. BEHARTIGING ENGELSCHE BELANGEN. Hr. Ms. gezant te Boekarest, jhr. dr. van Vredenburgh, thans tijdelijk hier te lande vertoevende, begeeft zich morgen naar Ber lijn, ter aanvaarding zijner werkzaamheden in verband met de opdracht van de behar tiging van de Britse he belangen in het Duit- sclie rijk aan het gezantschap te Berlijn. DE DUIK BOOTENOORLOG. Onze scheepvaart. De uitvoerende commissie der N. O. T. meldt thans dat in beginsel vaststaat dat ook voor onze schepen, welke naar de Vereenigde Staten uit varen, eenzelfde regeling zal getroffen worden als voor de schepen van daar naai ons land varende. Tevens is in uitzicht gesteld dat ook voor onze schepen, welke van en naar Indië varen, een gelijksoortige regeling zal tot stand komen. Hierbij dient intusseben opgemerkt te worden, dat 'een en ander alleen betrekking heeft op raehtschepen en vcorloopig uitgesloten zijn passagiersschepen, waarvoor men intusschen ook hoopt een bevredigende oplossing te zullen vinden. Blijk uit bovenstaande, dat er uitzicht be staat dat binnen afzienbaren tijd onze scheep vaart weer zal kunnen hervat worden, opge merkt dient echter, dat over verbreeding van de vrije vaargeul tussohen de mijnenvelden nog onderhandelingen worden gevoerd, teneinde eene, onder de gegeven omstandigheden zoo vei lig mogelijken doortocht aan onze schepen te verzekeren, welke onderhandelingen echter nog niet geëindigd zijn. Volgens een door de Duitaclie bladen uit Bern ontvangen bericht, vermeldt de „Temps" het in den grond boren van drie Nederlandselie zeil schepen. De namen werden niet gemeld. De „Westerdkk" vertrokken. Blijkens ontvangen berioht is het stoomschip „Westerdijk" met de sleepbooten „Zwarte Zee" en „Witte Zee," die het schip naar Neder land zullen sleepen, van Stornoway vertrok ken. Het gevaarlijke gebied. Het „Hbl," meldt, dat met Duitsehland nog wordt onderhandeld over een verdere ver legging van het door Duitschland als gevaar lijk aangegeven gebied van de Noordzee. DE CRISIS. Kolenrantsoeneering voor de industrie. De minister van landbouw heeft in een cir culaire aan de burgemeesters medegedeeld, dat hij zich genoodzaakt ziet te bepalen, dat met ingang van 15 Februari a.s. aan alle in dustrieel© bedrijven in Nederland slechts is toegestaan een verbruik van brandstoffen overeenkomend met 75 pOt. van de verbruikte hoeveelheid in een overeenkomstig tijdvak van de maand November 1916. Deze rantsoeneering geldt ook voor leve ring van electrischen stroom, ai mocht daar voor thans nog door den directeur der rijks- kolendistributie ontheffing zijn verleend. Turf. De minister vair Landbouw heeft een circu laire tot de burgemeesters gericht, daar hem gebleken is, in verband met de kolen- schaarachte, dat tal van brandstoffeuhande- laren groote hoeveelheden baggerturf in de venen hebben aangekocht, met de bedoeling deze tegen goeden prijs aan industrieelen van de hand te doen ter vervanging van steen kolen. Daar de zware Drentsche pa^gerturf, die voor dit doel in aanmerking komt, een platten vierkanten vorm heeft, wordt deze turfsoort in -de Hollandsche provinciën thans aangebo den onder den naam van turfbriketten en blokjesturf. Naar aanleiding hiervan brengt de minister in herinnering, dat door hem eene distributie regeling voor fabrieksturf is vastgesteld ge worden en het krachtens deze regeling ver boden is, haardbrand ten behoeve van indu- strieele bedrijven te leveren of te gebruikén. Onder haardbrand in den zin der bedoelde dis tributieregeling wordt verstaan de turf, die normaal voor huishoudelijk gebruik ge.evord wordt Hieronder vallen alle soorten van bag gerturf en uit bagger vervaardigde turfbri ketten. Alleen de zoogenaamde fabrieksturf, zijnde kwartiers-, groote of dikke turf, mag voor industrieele doeleinden geleverd, resp. gebe zigd worden. Het is den minister daarenboven wensche- lijk voorgekomen, voor bovenbedoelde bagger- turfbriketten (blokjesturf of pit bagger ge maakte turfbriketten) maximum-kleinhandel- prijzen vast te stellen. Een „honger-optocht" verboden. .Te Hilversum heeft gisterenmiddag een de putatie uit de S. D. P., aan welke .Maandag avond verboden was een demonstratie tegen den honger te houden, een onderhoud gehad mot den burgemeester. Bij deze werd aan gedrongen tot het nemen van meer ingrij pende maatregelen, o.a. het inbeslagnemen der aanwezige voorraden en hem medege deeld, dat, zoo deze aan het einde der week of het begin der volgende week niet waren genomen, toch een groote demonstratie zou worden gehouden. De burgemeester verzekerde daarop, dat hij met alle hem ten dienste staande midde len in den toestand zou trachten te voorzien. Het rantsoen van iedere gemeente. De Minister van Landbouw heeft een cir culaire tot de gemeentebesturen gericht, .waar in wordt meegedeeld, dat door hem het rant soen van iedere gemeente als volgt is vast gesteld: lo. Aardappelen (voor die gemeenten, waar aanvoer van buiten noodzakelijk wordt ge acht): 12 K.G. per hoofd per 4 weken; 2o. Bak- en braadvet: 200 gram per hoofd per 4 weken; 3o. Varkensvleesch8 varkens van min stens 100 K.G. slachtgewicht per 1000 in woners per 4 weken; 4o. Peulvruchten (bruine boonen of groene erwten ter keuze van de regeering)K.G. per hoofd per 4 weken; 5o. Rijst, gort of havennouth tot een ge zamenlijk gewicht van 2 K.G. per hoofd per 4 weken; Go. Zachte zeep: Va K.G. per hoofd per 4 weken. Wanneer in eenige gemeente het verbruik van één dezer artikelen ook in normale tijden belangrijk meer is dun het gemiddelde ver- brüik hetgeen in het bijzonder bij varkens- vlee-ch nog al eens voorkomt wordt bij de toewijzing met deze omstund'gh id zoo moge lijk rekening gehoin' 01. Opgemerkt word u i. vorenstaande rantsoe neering in de eerste plaats uit d -n aard der zaak verband moet houden met de beschik bare voorraden, maar dat daarbij ook werd gerekend met het onverhoopte geval dat de voorraden ten gevolge van de weers omstan digheden schade hebben geleden. De strenge vorst van de afgeloopen weken zal voorts nog gcruiraen tijd zeer groote transportbelem mering ten gevolge'hebben, in 't bijzouder ten opzichte van aardappelen. De Minister stelt zich voor, ter vervanging van aardappelen, zoolang nocd'g, andere voe ding in meerdere hoeveelheid aan de jgemeén- ten te doen toekomen, tot welk doel hij voors hands is aangewezen op rijst. Beperking van den verbouw van sommige gewassen. Bij Kon. besluit is bepaald, dat door den minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, indien naar zijn oordeel do verbouw van andere gewassen van meer belang voor de voeding van mensch en dier is, het verbou wen van de volgende gewassen in iiet alge meen in bepaalde gedeelten des lands kan worden verboden, beperkt of niet dan voor waardelijk worden toegestaan: bruin mos terdzaad, geel mosterdzaad, karwijzaad, blamvmaanzaad, kanariezaad, spinaziezaatl, radijszaad, siuitkool- tn blcemkcolzaad, kool rapen- en knollenzaad, Westonvoldsch ray- graszaad, vlas, suikerb.eten, zaai-u.en, cicho rei, penen, koolrapen, knollen, kooi, spina zie, sperzieboonen en snijboonen. Betooging te Rotterdam: Te Rotterdam hield het Rev. Soc. Comité onder leiding van Br. W. van Ravesteyn, gisterenmiddag een bijeenkomst. Na afloop ging men naar buiten, met het doel om te betoogen. Een lap, met het opschrift „Wij hebben li onger," werd meegevoerd. Intusschen was de commissaris van politie de heer Vuyk met de noodige macht te voet en te paard aanwezig om optochten te beletten. Toen aun zijn bevel om uiteen te gaan, niet werd vol daan, werd de betooging met de sabel uiteen gejaagd en was in den omtrek van bet ge bouw spoedig de rust weergekeerd. Op óen troepje, dat de stad in ging, was evenwel geen voldoende acht geslagen, zoodal dit van de gelegenheid kon gebruik maken, om in de Hoogstraat, in den banketbakkerswinkel der firma Poeckel en in het pendulemaga zijn der firma Overstrije, de spiegelruiten' in te werpen. Dit herhaalde zich in een winkel in de Korte Hoogstraat en een drietal winkels aan den Binnenweg. Ongeluk. Te Hoek van Holland is de 23- jarige torpedist v. ~L. tusschen de buffers van twee postwagens gekomen en onmiddel lijk gedood. Te Culenborg geraakte de brandstoffen- handelaar Kuïjsen tusschen twee wagons en werd gedood. Een tocht over de Zandkreek. Men schrijft uit Goes aan de „N. Ct.": De tocht van Zuid- naar Noord-Beveland net ijs, die in liet begin der vorige week nog een waagstuk mocht genoemd Worden, is juist voor het invallen van den dooi door velen van heinde en ver 'nagedaan. Fietsen, rijtuigen en auto's brachten nieuwsgierigen naar het op. Zuid-Beveland gelegen Catsclie Veer, van waar men over de uitgestrekte ijsvlakte langs een pad van den duiker ten Westen van het Veer rechtstreeks naar Noord-Bevelaiid kan gaan. De afstand van wal tot wal is hier tien minuten gaans. Een eigenaardige verschijning langs dezen weg is de groote gasboei, die door het ijs van den ingang der Zandkreek naar hier ge voerd is en waar zij thans vastgevroren zit, onverstoord voortgaat haar wisselend licht over de ijsvlakte te doen schijnen. Een tweecle onverwachte verschijning voor hen, die den overtocht volbrachten, is de veerman, die als een uit zijn element ver jaagd waterhoen over de ijsvlakte dwaalt en iedereen, die hij maar vast kan krijgen, aanhoudt en met klem tracht te overtuigen dat hij recht op een veergeld heeft. Het gelukte hem slechts weinigen van zijn goed recht te overtuigen. Monument voor den laatste» ridder van het Metalen Kruis. Dezer dagen had de over dracht plaats van den Gedenksteen voor den laatsten Ridder van het Metalen Kruis en wel door de commissie ad hoe aan de kerk voogden der Ned. Herv. Gem. van den Briel. Om den wille der omstandigheden vond ge noemde commissie het gepaster hieraan geen openbare plechtigheid te verb.nden, maar heeft die overdracht op schriftelijke wijze plaats gehad. De steen is van lichtrood geaderd marmer, waarop een sierlijke brons-koperen plaat, lui dende de inscriptie: „Ter nagedachtenis aan den laatsten ridder van het Metalen Kruis, Oorstiaan Hagers, overleden in den Briel, 6 November 1915 in den ouderdom van 104 jaar 1 maand en 2 dagen." Hieronder de jaartallen 1830—31, nog lager een fraaie bronzen graf krans, terwijl het geheel bekroond wordt door het Metalen Kruis. Bezweken door de koude. In een te Zwijndreclit staanden woonwagen is een kind van koude omgekomen. Een tweede kind werd door de eigenaars van den wagen achtergelaten. Een familielid uit een anderen woonwagen ontfermde zich over den kleine. Nekkramp. De nekkramp wint weder om eenig veld. Tegenover 14 gevallen in de maand Januari staan reeds 8 gevallen in de week van 31 Januari tot 5 Februari ter kennis gekomen van den Centralen Gezond heidsraad. Nekkramp. Een 17-jarig meisje D-, te Kalkwijk, is aan nekkramp overleden. De vorst. In oostelijk Groningen' zijn vele ingekuilde aardappelen en veevoeder artikelen, als mangelwortels en knellen be vroren en daardoor bijna waardeloos. De schade is belangrijk. Men meldt ons uit Marken: Door de vorst waren de banen bij Marken gisteren weder betrouwbaar geworden, niet alleen voor schaatsenrijden, doch ook voor zeiltoch ten eu autoritten. Tweede Kamer, 13 Febr. Beteugeling vag den smokkelhandel. Ondanks de middelen waarover de rechter nu beschikt, blijft de smokkelhandel welig tieren aan onze grenzen. Het debat over 't nieuwe ontwerp liep hoofdzakelijk over de voorzichtigheid, noodig bij' de toepassing der voorloopige Hechtenis, en over de uitbreiding der verbeurdverklaring. Niet enkel de smokkelwaar zelf, doch ook de vervoermiddelen en het geld dat de smokkelaar bij zich draagt, zullen in het vervolg verbeurd verklaard kunnen worden, onverschillig of deze den smokkelaar toebehooren dan wel anderer eigendom zijn. „De menschen aan de grens moe ten dan hun goed en geld maar niet aan de smokkelaars in bruikleen geven," aldus de heer van Doorn. En de minister verklaarde met nadruk de scherpere bepalingen noodig te hebben. Het ont werp werd aangenomen; hopelijk zal de verwil derende smokkelhandel nu met beter gevolg in onze grensdistricten bestreden kunnen worden! Militielieliting 1918. Bij de behandeling van dit ontwerp, dat tot strekking heeft voor de lichting 1918 den algemeenen dienstplicht in te voeren en dan bovendien nog met een vervroegde oproeping van zes maanden, dus deze lichting niet te verdeelen in militie en landstorm, stond de barometer op storm in de Kamer. Er werd gevraagd of uitbreiding van de leven de weermacht in ons leger wel iets zou uithalen, waar ons artillerie- en vliegtuigmateriaal zoo te kort schiet. De heer JUTEN wees verder op de verzwaring- van den last op de groote gezinnen door intrek king van den broederdienst. De heer ENGELS vroeg of het de bedoeling was, de lichting 1918 in haar geheel op te roepen nog vóór de landstormjaarklasse 1907 en 1906. De heer Scheurer gelooft niet dat het leger zóó gevechtsklaar is dat inlijving der geheele lichting 1918 het leger versterken zal. Verschillende andere leden vroegen hoe het bij de demobilisatie zal gaan: hoe men dan de lichting, zonder onbillijkheden te begaan, zal splitsen in militie en landstorm. Maar de scherpste aanval op den Minister deed de heer Duymaer van Twist, die 0, a. de ongewenschtheid van vervroegde oproeping aan toonde door te wijzen op dé zedelijke gevaren die onze jonge mannen in het leger loopen, waar men hen zelfs dwingt zedekwetsende voor stellingen bij te wonen. Waarom maakte de Minister zich zoo boos? Waarom riep hij in arren moede den voorzitter toe dat het met zulke beleedigingen maar eens uit moest zijn? Herinnerde hij zich niet of misschien maar al te goed het stof dat opge waaid is over de fraaie ontspanning die men onzen jongens bood te Amsterdam en te Tilburg? En toch terwijl vele anderen hun stem aan het ontwerp vlakweg weigerden, terwijl de heer Ruijs de Beerenbrouck verklaarde, als hij voor stemde, dat niet te doen omdat hij in den heer Bosboom den besten minister zag dien wij kunnen krijgen(!) bleek de heer Duymaer van Twist be reid zijn stem aan het ontwerp te geven, mits de Minister alle maatregelen treft om de 18-jari- gen tegen zedelijk-verderfelijke invloeden te be schermen en op voorwaarde dat de splitsing in militie en landstorm thans geschiedt en niet later. De Minister verklaarde nota bene dat zijn eerste zorg is de verdediging des lands, niét het instandhouden van het zedelijk en geestelijk peil. Men mag niet meer van hem vergen dan dat hij op dit stuk schadelijke invloeden belet hun werking uit te oefenen. Ja, als de heer Bos boom dit inderdaad maar deed! Wat het bezwaar van de landstormplichtigen betreft, dat door deze wet hun gunstiger positie vervalt, kan de minister niet voorkomen. Overigens verklaarde de Minister de porte feuille-kwestie te moeten stellen voor het geval dit ontwerp verworpen zou worden. De linkerzijde, die anders ook al met den heer Bosboom niet veel op heeft, vond het blijk baar toch wel wat kras, aat een liberaal minis ter zou vallen om zijn te weinige zorg voor de zedelijkheid in het leger, en zelfs nadat de heer Bosboom geweigerd had vóór de demobilisatie de verdeeling tusschen militie en landstorm te maken, gaf ze hem zijn zin. Het ontwerp werd, met énkele rechtsche stemmen vóór, aangenomen. Mariné-begrooting, In de avondvergadering werd eerst de positie van het personeel der rijkswerven besproken en daarna een poos gedebatteerd over het al of niet bouwen van een overdekte zwem- en badinrich ting te Willemsoord. De beslissing hierover valt heden. UIT ONZE VORIGE OPLAAG HAARLEM. EEN ONTSLAG BIJ HAARLEM'S MUZIEKKORPS. Het orkest van Kriens heeft j.l. Zondag avond een operavoorstelling van de Neder- landsche Opera van Koopman te Leiden be geleid, zooals het orkest dat menigmaal op verschillende plaatsen in Nederland doet. Daarbij heeft zich echter Zondagavond een betreurenswaardig incident voorgedaan. Als de musici buiten Haarlem spelen, ont vangen zij buiten de reiskosten een zeker bedrag voor verblijfkosten, dit in het con tract tusschen hen en het Bestuur der Ver- eeniging is geregeld. Een tiental leden van het orkest meende nu Zondagavond, dat zij ieder recht hadden op 50 cent vergoeding meer dan hun vóór den aanvang der operavoorstelling overeen komstig de regeling van het contract was uitbetaald. In de pauze verlangden zij nu bijbetaling van dit bedrag. Toen dat niet ge schiedde er was trouwens, niemand van het Bestuur der Concertvereeniging aanwe zig hebben die tien musici het werk neer- elegd en de operavoorstelling eenvoudig in en steek gelaten. Met 15 van de 26 orkest leden is de voorstelling toen ten einde ge bracht. Het Bestuur der Concertvereeniging heeft op Maandag een spoed-vergadering over deze aangelegenheid ^gehouden en gelijk wel niet anders mogelijk, was, tot onmiddellijk ont slag van deze tien musici besloten. Het Be stuur was van oordeel, dat ook al hadden deze heeren recht gehad op .50 cent ineer dan betaald werd (wat niet het geval is) de door hen gepleegde handeling zoodanig in strijd is met ieder begrip van plichtsbe trachting, dat deze heeren niet langer aan hun lessenaars kunnen worden gehandhaafd. OPWEKKING. De heer G. Aiders, secretaris van de ver- eeniging van Industrieelen van Haarlem en Omstreken, onderafd. der Hanze, zendt ons een warme opwekking aan de heeren pa troons in het timmer-, aannemers-, metse laars-, schilders- en smedenbedrijf. Zij geldt een aansporing om op Donderdag 22 Fe bruari ter vergadering te komen, waar het nut en de noodzakelijkheid van katholiek vereenigen, duidelijk zal worden uiteengezet. Wij kunnen het geheele stuk niet plaatsen, maar voegen onze opwekking gaarne bjj die van den inzender en sporen aan tot groote opkomst, opdat een krachtige orga nisatie liet resultaat van den propaganda- avond moge zijn. DE BAKKERIJEN 's NACHTS. Op do gister gehouden vergadering der Broodbakkerspatroonsvereeniging werd be sproken het gemeenteraadsbesluit, waarbij bakkerijen verboden werd gas of electrischen stroom te gebruikén van 's avonds 9 tot 's morgens 5 uur. Met het oog op de groote moeilijkheid ter verkrijging van andere ver lichting, werd het besluit niet onverdeeld gunstig ontvangen. Volgens de meoning van sommigen was tegen oiieverlichting uit hy giënisch opzicht bezwaar, daarenboven is ver lichting van gas en electriciteit voor de oven onmisbaar. Ontheffing kon alleen de sympathie verkrijgen, wanneer ze algemeen was. Overwogen werd om 's nachts heelemaal niet meer te bakken, wat niet de goed keuring kon wegdragen van velen. Ten slotte werd na het in behandeling nemen eener motie, het bestuur opgedragen naar den Burgemeester te gaan om een en ander te bespreken. Hieruit blijkt dat de bakker^ket nog niet eens zijn of de nachtarbeid achterwege zal blijven na het bekende raadsbesluit van Vrij dag. Eenigen schijnen er voor te voelen om door -te blijven werken met ander licht dan gas of electriciteit. Voor bedrijven, zonder machines, die door gas of electriciteit ge dreven worden, zou dit wel gaan, maar voor grootere, die op de levering van gas of electriciteit zijn aangewezen als krachtbron, zal het wel niet mogelijk zijn. ZUSTER PAN GRACE f In het klooster der Zusters van Liefde te Tilburg, is dezer dagen in den leeftijd van 74 jaar overleden de ZcerEerw. Moeder M- Panerace (in de wereld Henrietta Johanna Francken.) Talrijke Haarlemmers zullen dit verscheiden van deze vrome kloostervrouw© met leedwezen vernemen. Mère Pancrace toch was, als „Eerwaarde Moeder" aan het Veronicagestickt aan het Spaarne alhier, voor hen geen onbekende. Integendeel. Voor talloos velen vooral onder hen, die er ter school- gingen of nog gaan, of als hoofd met haar in aanraking kwamen de beminde en hoog geschatte moeder en onderwijzeres. Vier en vijftig jaar is zij in het klooster ge weest, waarvan ze hier 43 jaar werkzaam was Het ambt van overste beeft ze hier 40 jaar waargenomen. Voor eenige jaren herdacht zij onder groote belangstelling haar 50-jarig klooster jubileum. Den 4e Augustus 1913 nam zij afscheid, van het Haarlemsche Klooster, om haar levensavond door te brengen in het moederklooster, waar zij van een welverdiende rust genoot. Moeder Pancrace was Ridder in de orde van Oranje Nassau; een bewijs, dat haar verdien sten wijd en zijd erkend werden 1 GEWELFSCHILDERINGEN ENKHUIZEN. Van deze onlangs ontdekte middeleeuwscbe schilderingen verscheen heden bij den uitgever H. D.Tjeenk-Willink Zn. 'n geïllustreerde be schrijving door Gustaaf van Kalcken. bevat tende ook nog enkele platen der laatste ont dekking in de St. Walburgskerk te Zutphen. PATRONESSEFEEST VAN DEN R.-K. VROUWENBOND. Het Patronessefeest van den R.-K. Vrouwen bond is Maandag door de leden van de afdeelin- Haarlem waardig gevierd. Naar Roomsch ge bruik is het des morgens begonnen met een H. Mis, die tot intentie van den Bond opgedragen werd in de kerk van den H. Antonius van Padua aan de Nieuwe Groenmarkt, en door zeer velen werd bijgewoond. Voor de H. Mis had een algemeene H. Communie der leden plaats, waaraan allen, die ertoe in de ge legenheid waren, deelnamen. Des avonds om acht uur was er feest in Sint Bavo. De gehalveerd© groote zaal was meer dan vol, toen de presidente in een opgewekt ope ningswoord een paar hartelijke woorden richt te tot de aanwezigen en hen op dit feest ver welkomde. Van toen af aan was het woord ver der aan het echtpaar Clinge Doorenbos-Wil- dervanck de Blécourt, uit Buesurn, dat een voordrachtavond kwam geven van een aantal zijner liedjes. De heer en mevrouw Doorenbos zijn heel geen onbekenden in het land, al hadden wij ze hier nog niet gehoord. Overal elders zijn ze al opgetreden en honderden malen voor de soldaten. Haarlem had echter nog niet de eer van hun bezoek gehad. Daarom had de avond van den Vrouwenbond dubbele waarde, 't Was een vroolijke avond van ge zonde humor en friseh amusement en we mochten kennis maken met een uitateken- den chansonnier en geestigen dichter; met een muzikale begeleidster en intelligente, ge voelige componiste, die aardige, vaak tref fende wijsjes maakt. De eerste is „hij," de ander is „zij," z'n vrouw. En, ofschoon Clinge Doorenbos zelf getuigt, dat hij geen kunst wil geven, we mogen toch spreken van hen als van een kunstzinnig echtpaar. Want zo hebben liedjes, die door woord en melodie gerust vergeleken mogen worden met het beste, wat de Hollandsche cabaretkunst be zit. We noemen hierbij van de ernstige, ge voelige liedjes „Zijn Vaderlandsche Vlag", „Het Kalendertie", „De Fransche Broeders", „Waarom?", „Ik wou." En van de schalk- sche,' leutige „De Zoen", „Kindjes Keus", „Harten met opschriften" en vele andere. Clinge Doorenboa die in zijn landweertijd als „korporaal van ontspanning" zooveel afge legen en vereenzaamde garnizoenen heeft blijge- maakt en onze soldaten zoo door-en-door kent, heeft met zijn vrouw (die „de eenige landweer vrouw" was in ons leger) den Hollandschen sol daat in een liedje zeer raak getypeerd. Dit lied had veel bijval. Trouwens: telkens was er veel applaus en veel pret, als 't te pas kwam. Dit feest, eens iets nieuws, dat zeer in den smaak is gevallen, mag als zeer geslaagd geboekstaafd worden. Uitstekend van pas kwam het hartige woordje van den geestelijk adviseur, rector Borsboom, die de grondige hoop en stellige verwachting uitsprak, dat de dames, die zooveel animo voor dezen avond toonden, straks ook de vergaderin gen druk zouden bezoeken, opdat het sociaal besef van den katholieken nood in dezen tijd sterker worde en zij ioonen, naast de lusten, ook de lasten te willen helpen dragen! BURGERLIJK F Si AM) Geboren: 11 Febr. z. van M. A. Q. .Vintges* van Tilburg. 12 Febr. z. v. H. C. v. d, BroekKluit. d. v. A. O. WeberZwem mer. d. v. II. W. ZomerBeko. d. v, W. van LeeuwenEijsbertse. 13 Febr, z. v. A. Schot—de Moee. Overleden: 12 Febr. M. A. Bouwinkelman v. d. Grint, 78 j. Leidschevaart. W. M, v, DantzigHoogerbeets, 80 j. Ged. Ouds Gracht. L. van den Kommer, 75 j. Teij- lerplein. 13 Febr. W. Bakker, 64 j. Klein« Houtstraat. &URGERL11KE STAND SCHOTEN, Geboren: z. v. P. M. Nelis- van Saase. z. v. G. the Klerk—Ouwer- kerk. d. v. H. BranderOats. Overleden: J. O. Vanderveken, 66 j. SCHOTEN. Geboren. d. vaar M. Hand- graaf— Banritius; z. van G. \V.Japenkamp Steenikiat; z» van M. E. Dijkinans-Weseldijk d. van J. van LoenenLoerakker;d. van L. J. N ij broek— Veen.; d. v. O. M. Bogaert—Bkan. Getrouwd. E. en&n Eerden en. P. W. Hout kamp; J. Doctor en H. de Bondt; J. J. van Otten en O. A. Heemskerk. Overleden. P. Hofer, 28 j. HEEMSTEDE. Geboren, z. van H. Breed— Muizelaar; z. van A. M. P. E. H. Leeuwen berg— Sinkel; d, van H. M. E. Metselaar Voorderhaak; d. van M. CastienMudde; z. van Mi S. Smit—van Nie; z. van G. P. Bdankr waterKolkman- Getrouwd. J. Tromp en J- G. Dameu. Overleden. J. van Hasselt, 66 j.; C. H. Holst, 55 j.; H. A. C. M. Heemel, 4 j. ZANDVOORD Geboren.?., v. T. J. Koper- van Spronsen; d. van M. ZwemmerSchaap; d. van M. Weibei—Brakstra; d. van L. Ko perKoning; (L van M. PaapPaap; z. van S. J. SpoelstraPiers; d'. van F. Koning— Slagtveld. Ondertrouwd. L. Paap en H. A. A. de Rooy; W. F. de Ronde en C. L. Steetskamp;; T. Flapper en A. Zwemmer. Getrouwd. J. de Wid en A. Fleury. Overleden. E. Kuipers, 18 jr.; V. Paap, 79 BloemendaaJ. Geboren. L. E. Langhout— Kr ah, levenl. d., wonende te Utrecht; d. van E. M. van Bi essen—Du ij®; d'. van M. O. van EekTavenier; d, van Tj, TimmerWoudi- stra; z. en levenl. z. C. P. van der Stadt— Strij'bto. Getrouwd. C. J. Vroom en M. de Jonge. Overleden. C. E. Schuijt, 67 j.; G. Har tog, 71 j.; J. van Doorn, 82 j.; T. Zijp, 74 j.; J. H. van Noord, 71 j,; M. Voerman, 52j. NOORDWIJKERHOUT. Geboren, z. van A. J. PenningeRuiten; z. van J. Hooge- duinvan Veen; z. van J. die Winterv. d. Berg. Overleden. J. H. Ruigrok. 17 j.: L. van den Burg, 70 j.; J. Bouquet, 41 j.. VHage;1I. J. M. J, Haakman, 42 j., Amersfoort. LISSE. Geboren, d. van J. Hoogkamer- Klein; d. van O. W. Kaak—Spaargarend, van J. P. SegeTSEggimk; z. van G. Minnee— Wilbrink. Overleden. W. van Aalst, 51 j.; J. P. van Zeist, 68 j.; E. Broekhuizen, 4 j.; P. J. M. van Velzen, 9 j.; H. Fragte, 87 j. UITGEEST. Geboren, z. van B. Berkhout- Rumphorst, Overleden. M. Tromp, 7 mud.; J. Corn® lisse, 77 j. WORMERVEER. Geboren: z. van IJ. Maij' en H. S. Snak. d, van O. H. Neuhaus A. Veenman. en O. J. E. Schutter. d. van IJ. Roos en Ondertrouwd: J. Ammeraal en O. A. van der Velde. Getrouwd: K. Bloemraad en M. Koeman. - G. H. Blok en M. G J. Richards. ASSENDELFT. Geborennna, d. van Jb'. Klijne en G. Klijn. Getrouwd: A. Snijder en M. Rijkoff. Overleden: Engel Bakker, 50 j. G. Bac ker 81* j. ZAANDAM. Geboren, z. van A. Kot— Schaap; d. van P. Schaap—Prins; z. van W. Houtor—1Smit; d. van A. J. W. Benjamins- Brand; d. van R. de GooijerHuisman; d. van G. van Poelgeestde Graaf, wonend te R'dam; z. van G. Doets—Hoogeveen; z. van N. Glandorf—Al; z. van W. Leuntjes—Klerk. Ondertrouwd. L. Philips en P. Susan; A. J. van Westerop en M. Vas. Getrouwd. D. Prinae en A. J. Schouten; J. Kelder en A. Stouthandel; G. Jongejans N. Havik; D. de Groot C. S. Schaar. Overleden. M- Pennem.ee, 82 j.; G. Hop, 58 j.; A. Frie, 53 j.; D. Denhoorn, 70. KROMMENIE. Geboren, d. van J. Veenis— de Wit; van Z. L, Zöllner—Henskes. Ondertrouwd. J. H. Tholen en H. Bakker. REDDING BIJ IJ SON GELUKKE N Nu door het invallen van. dooiweer de kanji op ijsongelukken gr00ter wordt, kan het geen kwaad eenige wenken te publiceeren, waardoor, het -verdrinkingsgeraar beperkt kan worden. Op in dooi-staat verkeerend ij» is bet zee? gevaarlijk te loopen. I» men eöhter door een ijs-ongeval verplicht ziob daarop te begeven, dan doe men dit kruipendei--wijze. Men vei> groot daardoor het draagvlak eu zal mindwii kans hebben eveneens door het ij* te zakken. Alvorens echter op deze wijze de reddeude hand te bieden, late men aan be t naastbijzijndq woonhuis aanbellen en «en ladder, trapje of strijkplank vragen. In ieder hui* ia een mei- voorwerpen te vinden, waarover men zich vrij veilig naar een wak kan begeven. Bii gebruik van een ladder ia aan te bevelen deze zoover mogelijk over bet gat le brengen, waardoor de drenkeling in ataat to, een der kanten of aporten te grijpen. D© in sommige gevallen bij ijsongelukken gevolgde metbode yap bet vormen van een zoogenaamden ketting door eenige personen, die elkaar bii de hand vasthouden, to ten zeerste af te raden. Veel beter to het, dat zij, die hulp willen bieden vooral wanneer, het lis brokkelig wordO^iyi?-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2