EMMEMLmD PARLEMENTAIRE KRONIEK. SPORT u WEDSTRIJDEN RECHTSZAKEN. BUITENLAND DE BLOKKADE VAN GRIEKENLAND. GRIEKENLAND EN DE DUIKBOOT. ierichien ïsi I tot 5 regels den Atkntoeehen Oceaan of de Engelsohe Ko loniën lullen slechts door zulke neutrale sohe- pen worden verkreg-en, die tussclien Engelache haven» varen. DE OPSTAND OP CUBA. FRANKFORT, 15 Febr. (Part.) de „Frank furter Zeitung" verneemt uit New-York, dat de revolutie op Cuba ernstiger ia dan men eerst dacht. Verscheidene offieieren van het regee- ringaleger hebben zich by den opstand aange sloten. OORLOG. ROME, 16 Febr. (Part.) Naar uit Athene Wordt gemeld heeft de Entente besloten de blokkade te verzachten in hot bijzonder voor zoover het de voorziening van levensmiddelen betreft. Het is juist, dat Griekenland zich niet aan sluit bij den stap van Wilson. Evenwel zal de Regeering te Athene vriendschappelijk wijzen op de schade door den duikbcotoorlog aan de neutralen toegebracht. De zomertijd zal in Dui tseliland dit jaar van 15 April tot 15 September worden inge voerd. Het vorige jaar was de termijn 1 Mei tot 3 September. Ford's vroegere vredes-vrienden znllen een viedestijd-scbrifti gaan uitgeven, genaamd „Post bellum". (Na den oorlog). De Fransche Senaat heeft een verbod aan genomen om in het legergebied geestrijke dran ken te verkoopen. Volgens de „Köln. Ztg." is Japan nu ook de leverancier van Entente-doodkisten gewor den. Op het protest der Peruaansche Regeering wegens de vernieling der stoomboot „Lorton' is tot nog toe geen antwoord van Duitsebland ingekomen. De schuld der Vereenigde Staten is in de vorige maand met 610,000 dollars verminderd. HOFBERICHTEN. De buitengewone Oostenrijksch-Hongaar- sche ambassade, die Hare Majesteit de Ko ningin de troonbestijging van Keizer Karei Frans Jozef komt medec'eelen, wordt a.s. Maandagmiddag per Staatsspoor van 3 uur 45 min. in. de Residentie verwacht. TWEEDE-KAMERVERKIEZING. Te Emm en zijn gisteren officieel candidaat gesteld voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, vacature Goeman Borgesius, de heeren J. Sibinga Mulder en J. A. Bergmeyer (S. D. A. P.). NEDERLAND EN DE OORLOG. Kon. Nat Steuncomité. Het Koninklijk Nationaal Steuncomité reikt een derde oproep tot het Nederlandsche volk om steun, in verband met de tijdsomstandig heden. Door de strenge vorst zijn tal van ©drijven stilgelegd: de werkloosheid, de le vensbehoeften, het gebrek aan grondstoffen dat eveneens vele bedrijven plaagt, zijn al lemaal redenen om een beroep te doen op den weldadigheidszin van het volk. Nederlandsche schepen in Britsche havens. In vrij hooge mate onaangenaam wordt de Onzekerheid omtrent de redenen voor het verbod van uitklaring uit Britsche havens voor neutrale schepen en daaraan worden uit den aard der zaak allerlei gissingen vast geknoopt. Reuter meldde dat Lord Curzon heeft verklaard dat de Britsche regeering be reid is onzijdige schepen aan te koopen. Heeft het verbod van uitklaring misschien zoo vraagt men zich af, ten doel de geneigd heid bij de bezitters dezer schepen, om tot verkoop te besluiten, te vergrooben? Neder landsche scheepseigenaars kunnen evenwel onder jle vigeerende wettelijke bepalingén niet tot verkoop overgaan. Onze handelspolitiek. Het Hoofdbestuur der Maatschappij van Nij verehid heeft aan H. M. de Koningin een adres verzonden, betreffende de reorganisa tie van de commissie voor de handel, poiit.ek. Het spreekt het vertrouwen uit dat met het instellen van "deze oom missie groote spoed zal worden gemaakt daar allerlei belangen, die zich eerst na den oorlog zullen doen gel den, juist in deze periode kunnen worden voorbereid." Fransche kinderen. Gisteren zijn te Rozemdaal per speciale trein uit Antwerpen om 11 uur aangekomen 270 kinderen uit Noord-Frankrijk. Er waren er 500 verwacht. De kinderen werden verdeeld over Amsterdam en Egmond aan Zee, gin gen naar Utrecht, Arnhem, Don Haag, Zut- phen, Breda, Den Bosch, Eindhoven en Haar lem. Allen werden eerst geneeskundig on derzocht. 't Belgisch comité van gezondheid voor 't kind,, van Rozendaal, zorgde voor het verstrekken van voedsel. Zij waren door de reis zeer afgemat. .Dinsdag 20 Februari a.s. worden nog 500 kinderen uit Frankrijk verwacht, terwijl in België 3000 Nederlandsche kinderen gecon centreerd worden, om in Nederland betere tij den af te wachten. Artsen voor Dnitschland. Er worden Nederlandsche artsen gevraagd voor geneeskundige verzorging van Engel- sche krijgsgevangenen in Duitechland. Aan de Dnitsche grens. De concentratie van Duiteche troepen langs onze Oostgrens is tot staan gebracht, meldt de ^TeL" Groote afdeelingen ?jjn reeds we der Zuidwaarts getransporteerd. Jong© re- cruten worden er thans gedresseerd voor de gevechtslinies. Yisch voor Engeland. Men meldt uit IJmuideu dat de Engelsche stoomschepen „Martin" en „Magrix," welke daar een Lading visoh voor de Britsche Re geering innamen, zijn gisterenavond vertrok ken. Geen tanks voor het leger. Naar de „Auto" uit betrouwbare bron kan raededeelen, is de redactie van het „Oentrum" verkeerd ingelicht; er zijn voor ons leger geen tanks in aanmaak, noch in 't buiten land, noch in ons land. Vergoeding. Bij Kon. besluit zijn bepalingen vastge steld tot schadevergoeding aan de eigenaars van onschadelijk gemaakte aardappelen en van besmet verklaarde perceelen. De Vlaardingsche stormfaeugers. De Vlaardingsche stoombeugers zullen loopig niet meer uitgaan. Geen algemeen uitvoerverbod. Wolff bestrijdt het bericht, dat Dnitsch land op 16 Februari een algemeen uitvoer- mee zegt men, dat het bezoek van de onzij- verbod zou uitvaardigen. In verband daar- digen aan de jaarmarkt te Leipzig (5 tot 10 Maart) doelloos is. Uitdrukkelijk stelt Wolff vast, dat een der gelijk verbod niet wordt overwogen en dat het bericht een „manoeuvre" is in den eco- nomischen oorlog der Entente. De r.ovaariijke zee. DEN HAAG. (Officieel.) Het Departement van Marine deelt mede, dat met het oog op een veilige scheepvaart om den Noord, een lichtschip zal worden uitgelegd op ongeveer 35 gr. 12 min. N.B. en 4 gr. 28 min. O. L. van Greenwich. Datum van uitlegging en de juiste lengte en breedte der ligplaats zullen nader worden medegedeeld. Het lichtschip Schouwenbank zal worden ingehaald en ver vangen door een liehtbrulboei. Uit IJmuiden meldt men ons: De stoomschepen „Eemstroom" en „Y- stroom'' van de Hollandsche stoomboot Mij. zijn gistermorgen te IJmuiden binnengeko men en hebben de reis op de Noordzee zonder moeilijkheden volbracht. Het s.s. „Hermina" uit Rotterdam, uitgaand, heeft te IJmuiden vastgemaakt en wacht op toestemming om uit te varen. DE CRISIS. De wintertarwe. Men maakt zich in sommige streken des lands nogal ongerust over den sland van de winter tarwe, die door de strenge vorst zeer geleden heeft. Als daar nu een periode van weer als van de laatste dagen lichte vorst afwisselend met vrij sterke zonnewarmte overheen komt, schij nen de vooruitzichten van den tarweoogst on gunstig. Bakkersnachtarbeid. Te Nijmegen hebben een achttal bakkerijen tijdelijk den nachtarbeid afgeschaft, ter bespa ring van licht in verband met den kolennood. Een ander bonstelsel? De Amsterdamsche broodbezorgers zijn onte vreden over het bonnenstelsel. Zij zijn gisteren op bezoek geweest bij den minister, die beloofde een dusdanige regeling te doen invoeren, dat de broodbezorgers tevreden kunnen zijn met de ver goeding die hun voor de extra administratieve werkzaamheden zal worden uitbetaald. Voorts heeft de minister het gemeentebestuur van Amsterdam telegrafisch verzocht al 't moge lijke te doen, ten einde een werkstaking te Voor komen. Van de zijde der broodbezorgers wordt mede gedeeld, dat door de drukte, ontstaan door het bonnenstelsel, met de bezorging op Zaterdag 20 tot 22 uur zijn gemoeid geweest. Ook deze grief werd den minister kenbaar gemaakt, waarop hij verklaarde, een vereenvou diging in het wittebroodkaartenstelsel te zullen invoeren, en het evenzoo te zullen inrichten als 't kaartenstelsel voor het bru'mbroad. sr Tussclien de Arbeiders Coöperatie „Voor waarts" en de broodfabrieken „De Korenschoof" en „Utrechtsche Brood- en Meelfabriek" is een broodoorlog uitgebroken, waarvan het publiek thans profiteert, doch de bakkerspatroons de dupe worden. De twee laatsten bepaalden den broodprijs op 12 cent per 400 gram, de eerste op 11% cent. Doch de bakkerspatroons dreigen er de dupe van te zullen worden en riepen reeds de bemiddeling in van wethouder Kettlitz. Slraalbetoogingen. Van de tegen gisteravond aangekondigde betooging te 's-Gravenhage, uitgeschreven door het Revolutionair-Socialistisch Comité, het Haag- sche Vak-Comité en de Socialistische Vrouwen club is niet heel veel terchtgekomen. Wel waren tegen 8 uur tienduizenden nieuws gierigen naar de Prinsengracht getrokken om te zien wat er gebeurde, maar er gebeurde niet veel. De hoofdcommissaris van politie had ae optocht verboden en wanneer die toch plaats had, zou den de leiders worden gearresteerd. Toch was het zeer rumoerig. Het Binnenhof werd door de huzaren schoongeveegd. De betooging werd niet toegelaten. De stemming van de betoogers was echter met vriendelijk en al dadelijk deden zich op de Prin sengracht, waar de meuschen bijeen kwamen, tal van incidenten voor, die hier en daar tot kleine vechtpartijen hebben geleid, waarin de politie moest optreden. De betooging werd ten slotte verstrooid. De aanstokers der relletjes U Rotterdam.. Bij personen, die Dinsdagmiddag bij de rel letjes op den Goudschen weg met borden liepen als: „Wij hebben honger," is huiszoeking ge daan Bij die personen is voldoende brood, boter, koffie, thee en suiker en bij één zelfs een flinke hoeveelheid leverworst gevonden, meldt de „Tel." Einde van den kolennood? In de avond-vergadering van de Tweede Ka mer heeft de minister van Waterstaat, dr. Lely, medegedeeld, dat de spoorwegmaatschappijen in totaal 3000 wagons hebben bijeengebracht, die bestemd zijn, om in Dnitschland kolen te gaan halen. Op deze wijze zal per dag een hoeveel heid van 6000 ton Duitsche kolen worden aan gevoerd. De spoorweg-maatschappijen hebben gezamenlijk per'dag voor verbruik noodig 2500 ton. Hiervan bezuinigen zij nu dagelijks 8 a 10 pCt. De minister sprak dan ook de hoop uit, dat de kolennood niet te lang meer zou duren. Bezuiniging door H. M. de Koningin. In verband met de moeilijke economische om standigheden heeft H. M. de Koningin gemeend vereenvoudiging te moeten brengen ook in de officiëele ontvangsten ten Hove. Aan den ge- bruikelijken gala-maaltijd, die op den 2üsten Februari aan den Oostcnnjkscli-I tongaarschen buitengewonen ambassadeur, den vorst voa Schwarzenberg, door Hare Majesteit wordt aan geboden, zal een beperkt aantal gasten aanzitten. De directie der S.S. zal aan haar personeel hetwelk gedurende de buitengewone drukte ten- fevolge van het besloten water, een rustdag op ondag heeft gemist of zal missen, deswege een dag extra bezoldiging uitkeeren. In Den Haag is besloten tot een aanzien lijke beperking en verkorting van den tram- .dienBt BRAND TE MAKASSAR. D© kantoren van het Scheepsagentuur te Makassar, waarin een voorraad maïs was opgeslagen, zijn door een grooten bra.net ver nield. De warenhuizen van de firma's Mohr- man en Stephens, die ook door de vlammen werden aangetast, zijn gedeeltelijk behouden gebleven. GEDROOGDE ZUIDVRUCHTEN. In verband met hetgeen medegedeeld werd door de Ministers van Buitenlandsohe Za ken en Landbouw, Handel en Nijverheid, in antwoord op (de vragen van den heer De Meester, verneemt het „Hbld." omtrent ge droogde Zuidvruchten, dat in de kringen van belanghebbenden van een bevredigende op lossing voor den aanvoer van krenten en rozijnen vooralsnog niets bekend is, even min als voor dien van gedroogde abrikozen, appelen, pruimen enz. Voor den aanvoer van amandelen, pitten en noten is, clank zij het beleidvol optre den en (de actieve medewerking van de N.O.T., een regeling getroffen die, gezien de tegenwoordige omstandigheden, bevredi gend geacht kan worden en groote verlich ting kan brengen. Da practische uitvoerbaarheid dezer rege ling wordt voorloopig echter tegengehouden door het ontbreken van scheepsgelegenheid tengevolge van den verscherpten duikboo tenoorlog. DE VERKIEZINGEN IN 1917. Een der weinige kiesvereeni gingen, die niet met bet advies van bet hoofdbestuur van den Alg. Bond yan R.-K. Kieevereenigin- gen accoord gaan, is die van Eindhoven. Zij nam de volgende motie, waarin o.m. gezegd wordt: dat de gevraagde medewerking baars In ziens is in strijd met den geest der Grond wet, welke eene revisie van de ingediende Grondwetswijzigingen voorschrijft, en dat dezerzijds de vrees niet kan worden onder drukt, dat die medewerking in de toekomst kan worden aangehaald om te bevorderen en te steunen de reeds geuite oppositie tegen de artikelen 194 en 195 der bestaande Grondwet, welke artikelen naar bet gevoelen dezer ver gadering in de Grondwet niet mogen worden gemist; Van den anderen kant erkennende, dat voor de R.-K. Kieevereenigingen in andere pro vinciën voordeelen zijn verbonden aan de vermijding van partijstrijd bij de verkiezing terwijl door een partijstrijd in het kiesdistict Eindhoven in de politieke verhoudingen der Tweede Kamer toch geen verandering zal worden gebracht; besluit: hoewel het acooord in beginsel af keurende en verwerpende om tactische rede nen zich ten deze te willen gedragen naar het advies van het Bestuur van den alge- meenen Bond van R.-K. Kieevereenigingen in Nederland. Een vreeselijk drama. Woensdagmorgen is het dorp Born in die pen rouw gedompeld, zoo schrijft men aan het „Centrum''. Daar woonde nabij de kerk een braaf en net gezin, de houthandelaar Sw. met zijne vrouw en 7 kinderen. Reede eenigen tijd leed de vrouw aan angstvalligheid. Woensdagmorgen omstreek® 4 uren werd arm, die hem de pols verbrijzelde en vervol gens nog een slag tegen zijn gelaat. In. de meening dat een dief de aanvaller was, sprong hij uit zijn bed eu zag toen dat het zijn vrouw was, die hem vermoorden wilde; ijlings vluchtte hij uit zijne woning oan hulp bij zijn buren te gaan balen, daar hij de vronw niet machtig kon worden. Terugkomende aanschouwde men daar een der afschuweUjkste tooneelen die men zich denken kan, overal bloed en 4 kinderen lagen daar dood en 1 was stervende, terwijl de 2 overige eveneens vreeseljjke wonden door den bijl hadden ontvangen. In volle kracht schenen de bijlslagen op do hoofden der kinderen te zijn neergekomen, de wanden van. liet vertrek waren met bloed bevlekt. In een vlaag van waanzin had e ongeluk kige moeder, die van goeaen stand is, het goheele huisgezin willen dooden. De onge lukkige vader en zijne nog 2 buna stervende kinderen, werden verbonden en per rijtuig naar bet hospitaal te Sittardl overgebracht. Toen dokter Joosten nit SrUard arriveer de, zat de arme vrouw, doodbedaard baar banden te warmen bij de kachel en lag bet moordtuig naast haar aan de voeten. Zich niet bewust van de vreeselijke daad, zeide zij van haar kindertjes engeltjes te hebben gemaakt. De toestand van den vader is r6~ delijk, men hoopt nog 1 hind van de 7 te redden. De vrouw was lijdende aan godsdiens waanzin. In den Briel doet zich op de Roonieohe Kostschool bij een 10-jarig jongetje een ge val van nekkramp voor. Kleine heethoofden. Dinsdagavond kre gen te Arnhem, naar de „Tel." meldt, twee knapen van 12-jarigen leeftijd ruzie. ^en van de bedde driftkopjes trok een za CTnes en bracht zijn tegenstander daarna0®6 een zeer ernstige wond in den rug toe. Ter"ncard werd het knaapje naar bet kino^^f^nhuis gebracht, waar bleek, dat de wont^ «>t in een der longen was doorgedrongen. Eet lekker. Aan bet licht 18 gekomen, dat het z.g. dekriet, dat gobrn^ wordt voor dakbedekking, gemalen wordt en ais verkocht wordt, wordt naI1 „lel." nit Venlo gemeld. Dat zal onze naburen er e- bovenop helpen. Dat 't gevaarlijk wordt voor een maa om levensbehoeften voor het hn^gozrn mede te brengen, bleek, zegt het ws^l.", Zater dagavond en heer op onaangename wijze. Hij vervoegde zioh bij ©en spekslager m de Jonker- franastraat te Rotterdam en ^stelde een kilo spek. Hij kon slechte vijf ons kip gen. Maar hoe kwam bij nu aan die ontbrekende vijf ons Hij vroeg een meisje of rij vijf centen wilde ver dienen om vjjf ons spek voor hem te koopen. Maar toen begon de ramp' betmeisje gilde publiek er om heen, politie m actie! „Waarom bij jonge meisjes aansprak'!" Hij verklaarde bet geval, toonde zijn vijf ons en gevoelde zich ge lukkig dat hij er zoo afkwam, maar verzekerde zijn vrouw toen hij thuis kwam, dat hij nooit of nimmer meer een oommissie voor haar zou meebrengen »- Smokkelaar doodgeschoten. Te Tegel en heeft Woensdagvoormiddag de gemeenteveld wachter Vereauteren in wettig zelfverweer met een revolver neergeschoten Hub. Kol ders, geboortig van Weert, gedomicilieerd te ViersBen in Duitschland, van beroep smokkelaar. Dinsdagavond had de veld wachter Kolders met nog drie andere, smok kelaars aangehouden, terwijl zii vijf zakken meel trachtten uit te smokkelen. Den vol genden dag kwamen zij hem over deze be keuring lastig vallen, blijkbaar met het doel den veldwachter eens onderhanden te nemen. Terwijl drie van ben zich tegenover den veld wachter opstelden, probeerde de vierde van achter op hem in te dringen. Op dit oogen- blik ontving hij het doodelijk schot. De ver- slagene staat zeer ongunstig bekend. Den zelfden ochtend nog had hij een ambtenaar met een mes gedreigd, maar deze kon hem met een revolver in bedwang houden. Achtergehouden aardappelen. Te Rotter dam zijn bij een aardappelenhandelaar in de Zwijnenstraat in beslag genomen 1400 kilo aardappelen. De gewetenlooze firma had on danks den grooten nood deze partij achterge houden en geen aangifte gedaan, dat zij zulk een grooten voorraad beschikbaar had. Proces verbaal is opgemaakt. Ongelukken. Te Utrecht is' een 78-jarige vrouw van de trap gevallen en kort daarop over leden. Te Druten is de weduwe de Jager uit Benthoven uit de tram gevallen en gedood. Een incident in de rechtzaal. Men meldt uit Amsterdam: Een jong recidivist stond Dinsdag terecht voor de 4de kamer der recht bank, beschuldigd van poging tot diefstal in een kantoor van een boekbinderij aan de Rochtbooinsloot. Er werd een leeg geldkistje vermast. Ais bewijsstukken werden o.a. aan gevoerd glasscherven met vingerafdrukken, die door deskundige getuigen als beslist vaar den beklaagde afkomstig werden gewaar merkt. Mt het oog op beklaagde's verleden en de toenemende criminaliteit in deze stad vond het O. M. dat hier een strenge straf moest volgen en eischte twee jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Van Kouteren, herin nerde aan de min of meer onzekere gevolg trekkingen nit vingerafdrukken gedurende het Dreyfus-proces en pleitte clementie. Gedurende de verdediging had de beklaag de zich kalm ghouden maar aan bt slot be gon bij zenuwachtig t worden. Nauwlijks was hem door den president gevraagd of hij iets te zeggen bad, of bij begon met zij normen te zwaaien en te schreeuwen. Hij sprong, vóórdat de achter hem zittende veldwachter dit kon verhinderen, uit de bank der beschul digden en stapte, al vloekende, naar het po dium, de rechters en den officier met zijn vuisten dreigende. Zoo bij daarbij niet gevallen was, bad de zaak ernstige gevolgen voor die heeren kun nen hebben. Zij hielden zich echter kalm, en weldra snelden veldwachters, de bode en de nog aanwezige politic-ambtenaren toe en overweldigden den steeds woester wordende jongen. Met moeite werd men hem meester en ten slotte werd hij, al kermende en schreeuwende, tusschen 8 man de zaal uitge dragen. Voor 1000 leer gestolen. Te Delft is aan gehouden de werkman A. M. B., wegens diefstal veer 1000, ten nadeele van den winkelier van L. op de Wijnhaven. De man had zich laten insluiten en beeft de goederen op een hand wagen vervoerd naar een schuur onder Hof van Delft, waar ze door de recherche werden ge vonden. De wagen was aan stukken, gehakt en vrbrand. De kolennood. Te Leerdam is de zwart- glasfabriek wegens kolennood stopgezet. Oiroa 250 arbeiders komen hiermede zonder werk. Te Eibergen komen 130 arbeiders zonder werk, doordat de Stoombleekerij aldaar moet stoppen wegen® kolengebrek. ling te behouden, waartoe zij wel zien. In de Residentie twee wedst waarvan die tusschen H. V. V. ey wel de belangrijkste is. V. V. zal haar uiterste best doen om të zegevieren, daar zij bij de geringste misstapl van Jan Vos c.s. de eerste plaats inneem#! En alleen om die reden zou men gemeigd zijn! de geel-zwarte Hagenaar-s de meeste kans ié 1 geven. Op Hanenbnrg komt V. O. C. op bezoek. V» O. C. was in den laatsten tijd met enkele in- vallere aan het sukkelen, die thans gedureni* de de „ijsperiode" wel weer hersteld zullen zijn. Dit zal het Rotterdanische team ongetwij- fekl ten goede komen, speler® als Beerdam en Dulfer kunnen noode gemist worde®. Het resultaat van dezen wedstrijd zal wel 21. voor V. O. C. zijn. Hercules is vrij se®., om toe te zien hoeveel punten zij bjj haar col lega'® aehterraabt! Arm Hercules an dan nog met de „Margarine Eerste Klasse" vooïl oogen, tenzij het N, V. B.-bestuur wijzer wordtl Wie weet f O. H. WAT DE FRIESCHE HARDRIJDERS GEWONNEN HEBBEN. Volgens de gepubliceerde uitslagen van de voornaamste der legio hardrijderijen, zsudën gedurende de eerste 20 dagen der ijsperiode van dit jaar door een 32-tal Friescbe be roepsrijders van naam circa f9260 «enige eereteekens gewonnen zijn, waarvan elk in bet bijzonder door: J. D. Baarde, Blesgum, f905 B. M.; A. Poepj es. Lemmer fP8S 1 Z. M.+ 1 B. M.; G. Castelein, Warga f685 1 G. H. -e- 1 Z. M.; J. Faber, Hempens f600 1 V.G.Z.M. -4- l Z.M.; C. Dijkstra, Lemmer f545; M. Slager, Wolvega f445 -4- Z.M.; E. de Vries Lemmer, f445; W. de Vreeze, Bols- ward, f375; H. ten Hoeve, Oosterzee f385; S. Castelein, Tjummarum f370 1 Zilv. laawer krane; l. Poepjes, Lemmer f353; A. Dikker- ,b^rm' rr tv ask e, f340. j. schi]stra, AJkkriu» I 27J, H. Kiedstra, Oenkerk f255 I B. jf-» W. Cnossen, Oosterzee f235; g. Grouw f220 -4- 1 B.M.; J. Poepjes, pe!fstra" huizen f220; T. Spiekstra Warterm f 226', C. de Jong, Leeuwarden f180; C. Veldstr». Gud" kerk f150; H. Poepjes, RotstergradSf f145; G. Peereboom Follega f130; K. Poepjes Delf- strahuizen f125 f125: J. Boersma, Oudega (H. O. N.) f120 1 Z.M.; H. J. Roberti Wol vega f 110; B. de Vreeze, Lemmer flCO; L. Poepjes, Delfstrahuizen f100; D. v. d. Meer, Murmerwoude f 95; S. A. de Jong, Snikzwaag f75; B. v. d. Zee, Leeuwarden f 65; P. Rinsma Gerkesklooster f60; A. Gall, Drachten f55. (L. Crt) Tweede Kamer, 15 Februari. Oorlogsbegrooting. De vergadering met gesloten deuren heeft tot gisterenmiddag vier uur geduurd. Daarna opende de heer Arts de algemeene beschouwingen over de oorlogebegrooting. Hij pleitte o.a. voor de positieverbetering van het vrijwillig kader, dat bijv. niet eens duurtetoe- slag krijgt. Wat den geest in het leger betreft, als de minister geen bepaalde toeveggiug om trent verbetering op dat stuk geeft, zal de heer Arts zich zijn stem over deze begrooting moeten voorbehouden. De heer Duymaar van Twist sprak nog eens zlJn verontwaardiging uit over de manier, waarop de minister zich van de klachten inzake onzedelijke vertooningen aan de soldaten had afgemaakt: Hij bracht verder ter sprake de on- onvoldoendheid der oefeningen in de depots 01 twijfel of de strijdvaardigheid van ons leg61! hi de laatste jaren wel was toegenomen. Ook voor de onhwikkeling van den vrijwilli- gen landstorm wordt naar sprekers meening te weinig gedaan. VOETBAL. Na eenige weken ijsvermaak overal in ons land, zal iedere sportliefhebber toch zeker wel weer naar Holland's populairste sport, „Koning Voetbal" verlangen. Weliswaar bestaat er nog gelegenheid tot schaatsenrij den, doch de wedstrijden voor de N. V. B. zullen naar alle waarschijnlijkheid t<toh Zondag a,s. wel doorgang vinden. Eemge zeer interessante wedstrijden staan op het programma. H. F. C. trekt naar Rotterdam, om in den Spangenscben polder, waar zich het fraaie „kasteel" van Sparta bevind, genoemde club te bestrijden. Thans heeft H. F. C. een mooie gelegenheid om de gevoelige nederlaag van het vorige seizoen eenigszins goed te maken. Aan den Schoterweg speelt Haarlem tegen Blauw- Wit. Het is voor de Roodbroeken te hopen, dat deze weinig sympathieke Amsterdam mers hunne minder faire trucs achterwege zullen laten. De leiding is toevertrouwd aan den heer Willing, die wel in staat is, om spelers als v. d. Kluft en v. d. Broeoke in bedwang te houden. M.-i. is Haarlem beslist sterk genoeg om de Amsterdammers te klop pen. U. V. V. zal in de Domstad H. B. S. moeten slaan om haar leiding in deze afdee- EEN KERKDIEVEG GE. Woensdag werd voor de Maastrichteehe Rechtbank behandeld de zaak tegen Anna B., de dienstbode van Mgr. Menten, b^s kuldgd van het bestelen der offerblokkeu in de St. Mathiaskerk, gedurende een tijdsverloop van 10 jaren. Doordat 's nachts een paar polit.e- agenten in de kerk hadden post gevat, werd zij op heeberdaad betrapt, terwijl zij bezig was d© offerblokken fce ledigen. Het feit werd op 6 Oct. 1.1. geconstateerd. Op de tafel, vóór de plaats waar did get1'1' ha w-orcUm. jyohoord, stuan versoftez®"*"» den kerksieraden (monstrans, bokalen, am pullen enz.) Er was veel belangstelling voor deze zaak. Get. Benzen, agent van politie, verklaart dat hij zich op 5 Oct. met Odekerken in de St. Mathiaskerk verborgen heeft. Omstreeks half 9 zagen zij bekl. uit de secristy komen. In de hand droeg zij een brandende wasstreng (zoogenaamd spiuslicht). In de andere hand' had zij een schoenmakersmes en een bos sleutels. Met het mes peuterde zij in de .gleuf van het offerblok. Uit het onderzoek bleek, dat de gleuf met was of lijm was verstopt geweest, zoodat zij het gem er van boven uit kon halen. Toen ontsloot zij het offerblok, haalde het geld er uit en stak het ia haar zak. Op de kamer van beklaagde in de pas torie werden een paar staalzaagjee ge vonden en een pincet, een afbeelding van Lip's-sleutels en -sloten en een beschrijving hoe de werking was. (Want juist omdat er zooveel gestolen werd, had men een dag of tien te voreu eeu Lipssluiting op de offer bussen aangebracht). De president vraagt aan bekl. w»t de verklaring van get. B- heeft te neggen. Bekl. is in het begin onverslaanbaar. JEdn" delijk hooren wij, dat de sleutels vertoren waren geraakt, én dat zó' ye Tan (Soa onbe kende vrouw op "de markt heeft terug ont vangen. Nu wilde ®u «©os probeeren, of de sleutels op de offerblokken pasten. Bekl. heeft op het politiebureau bekend f 2500 gestolen te hebben uit de offerblok ken. Op een vraag van den president antwoordt beklaagde: „Ik heb op het politiebureau wel gezegd, dat ik wel T 2500 zou willen geven om vrij te komen, want ik kan het niet langer uithouden." Get. Odekerken, agent van politie, verklaart in hoofdzaak hetzelfde, als Benzen. Bekl. had! eerst gezegd, dat zij gestuurd <wias om Re offerblokken te ledigen, doch later zei ze, dat ziji de teruggevonden sleutels eens wilde passen, of het de goede sleutels waren. Beklaagde zegt nog, dat zij 0.0 stmlzaag- jes noodig had, om ©en strijkijzer wat af 'te zagen, en pincet gebruikte zij, om pa pieren bloemen te maken. Toen de agenten haar op heeberdaad be trapten, was zij niet erg ontdaan. Zij had nog goeden avond gezegd en vertelde, dat Mgr. Menten haar had opgedragen om te zien! of de gleuf van het offerblok nog ver stopt was. Wat haar het ergste bezwaarde, waren A nikkelen stuivers, door kapelaan van E. met een kruis gemerkt in een offerblok gedaan, welke later ook In het bezit van bekl. wer den gevonden. In 't geheel werden 12 ge tuigen in 'deze zaak gehoord. Mgr. Menten kon wegens zijn hoogen leeftijd niet ,al8 gje- ge gehoord worden. De ambt. van het O.M. wijst qp de afkeu renswaardige houding van beklaagde, d.e op. het politiebureau eerst bekent, dan tegen strijdige verklaringen aflegt, en nu alles ont kent. Zij heeft- zich meester gemaakt van het geld, bestemd voor de armen. Spreker acht hier' een voorbeeldig© straf gewenscht en eiseht een gevangenisstraf voor den tijd va» drie jaren. Uitspraak 28 Februari,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2