Afd. Ongeva hn ACTIEVE AGENTEN Schagchelstraat 7-9 bij de BUITENLAND Heden ontvangen een ruime keuze Damesfietsmandjes H. J. v. d. MEER, BINNENLAND SCHIEDAM tegen hooge provisie. KERKNIEUWS -sf SPffiüT u WEDSTRIJDEN STADSNIEUWS Berichten in I tot 5 regels. 7U08 vraagt voor haar digd, dingen te hebben gedaan, die de open bare veiligheid in gevaar brengen. Uit het onderssoek zou gebleken zijn, dat ze broed den op plannen voor een heel Rusland om vattende revolutie. De al-Duitechers. De al-Duitscliers, de voorstanders van imperialistische politiek in Duitschland, gaan in Berlijn één of meer nieuwe bladen uitgeven. Zij hebben daarvoor een vennootschap gesticht met een kapitaal van 2 millioen mark en naar verluidt, twee kranten aangekocht, n.I. de (tot dusver na- t ionaal-liberale) Duitsehe Ztg. en de Neueste Nachrichten. Aan het hoofd van de onder neming staat de geheime regeeringsraad ieorg Fritz te Berlijn. B E L G I E. Minister Yandervelde. Naar Vlaamsche bladen vernemen zou de Belgische socialistische leider yandervelde, thans minister vna munitie, door een plotse linge doofheid zijn aangetast. De kwaal moet zoo erg zijn, dat de heer yandervelde, die een van de beste redenaars en knapste de baters van het Belgische parlement is, in de toekomst zal moeten afzien van alle deel neming aan het parlementaire werk. Hij zal nog enkel door journalistiek werk aan de politiek kunnen deelnemen. Kardinaal Giuilio Ponti is door Z. H. den Paus in plaats vna den overleden kardi naal Falconio benoemd tot prefect van de Congregatie der regulieren. ITALIË. Wolven b(j Rome. De uiterst strenge winter, die in Italië acerscht, heeft ten gevolge gehad, dat wolven, die anders uitsluitend in het gebergte hui zen, thans naar de vlakte afdalen en daar rondzwerven om hun honger te stillen. Zoo is in de omstreken van Rome veel klein vee, geiten en schapen door wolven ge dood. Door de aardbeving van 29 Januari is de stad Rann aan de Save voor een groot deel verwoest. Reuter meldt, dat de Engelsche oorlogs- leening een totaal van 1000 tot 1200 millioen pond sterling aan nieuw geld zal bedragen. In de Karpathen woeden sneeuwstor men. De Regeering van Zweden heeft bevo len, dat alle voorraden koffie in beslag zul len worden genomen. Er wordt een rantsoen vastgesteld van 300 gram per maand en per hoofd. .Te Berlijn is een tentoonstelling inge richt van alles, wat de Duitschers in ver band met den strijd in de lucht hebben buuit gemaakt. Te St. Petersburg Is de Hebreeuwsche ietarkundige dr. J. L. Katzenellensohn (Buki ben Jogli), in den ouderdom van 70' jaar overleden. In Engeland zal men vermoedelijk bij wijze van proef, suikerkaarten invoeren. Uit den Kaukasus worden ook hevige sneeuwstormen gemeld. Te Oberhausen is een scheepvaart/onder neming opgericht, met het doel om in Neder land Rijnschepen te huren en te koorpen, ten einde daarmede de binnenscheepvaart, op het Rijn-Hernekanaal uit te oefenen. Generaal Guillemin is voor den duur van den oorlofc tot hoofd van de Franache lucht vloot benoemd. Volgens de „Temps" is in Rio de Janei ro een BraziliaanschAmerikaansohe scheepvaartmaatschappij opgericht voor den dienst tusechen Rio de Janeiro en Phila delphia. Naar de „Echo de Paris" uit Rome ver neemt, heeft de gemeenteraad aldaar voor gesteld het door den Duitschen Keizer ge schonken standbeeld van Goethe te doen ver wijderen en den gever terug te zenden UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Besluit is benoemd tot rechter fn de arrondissements-rechtbank te Alkmaar, mr. C. H. Beekhuis, advocaat en procureur te Leiden; tot notaris binnen het arrondissement Alk maar, ter standplaats Wieringen, H. P. D. J. van der Speck Obreen, candidal t-notaris te Wieringen; is aan J. de Lange, op zijn verzoek, met ingang van 16 Mei 1917 eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Nti ke rk; is aan J. G. Heeres, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni 1917, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Oudie- Pekela. NEDERLAND EN DE OORLOG. Bunkeren in Engeland. Volgens Wolff zijn de volgende bepalingen door de Engelschen vastgesteld voor het bun keren in Engeland, Skandinavische en Ne derlandsche schepen, die van de betrokken havens na het inwerking treden van de Duit- scho zeeversperring zijn vertrokken en in Engeland met een vol.e lading goedgekeurde goederen aankomen, krijgen verlof een ko len- of eokeelading naar hun land mede te nemen. Goedgekeurde goederen zijn: porphyrieten, veevoeder, levensmiddelen, mijnhout, garens, staal, enz. Met ballast naar Engeland komende sche pen krijgen verlof een lading kolen of cokes naar hun land te brengen, wanneer zij twee reizen met kolen van Engeland naar een Fransche haven aan het Kanaal of één© reis naar een Fransche haven aan da Golf van Bïscaye maken. Met een gedeeltelijke lading aankomende of op het oogenblik zonder lading in En geland liggende schepen worden als schel pen met ballast beschouwd. Bevrachte, thans in Engeland liggende, schepen kunnen vertrekken, wanneer zij door andere schepen van dezelfde nationaliteit wor den vervangen, die de genoemde verplich tingen betreffende de reizen naar Franrijk aanvaarden. De nieuwe regelingen gelden Voor Scan dinavië en Nederland; voor Noorwegen echter eerst, nadat de thans gelden kolenverboden ingetrokken zullen zijn. Verbeurdverklaring. Met prijsgerecht te Hamburg heeft het op gebrachte Nederlandsche stoomschip „Bata vier II" verbeurd en meer dan de helft der lading tot contrabande verklaard. Aan boord van het op 23 September op gebrachte Nederlandsche stoomschip „Prins Hendrik" bevond zich een Fransche courier, die voor New-York bestemde zakken met Nederlandsche fondsen in zijn bezit had. Er waren in deze zaak reclamaties ten bedrage van ongeveer vijf millioen franc ingediend; o.a. eischte mevrouw Lebaudy, de weduwe van den „Keizer van de Sahara," 4.135.000 franc terug. Het gerecht besliste dat de verbeurdver klaring wettig was en veroordeelde de re clamanten in de kosten van het geding. Het opbrengen van de „Oldambt," Op 29 December j.l. werd het Nederland sche s.s. „Oldambt" door Duitsehe zeestrijd krachten aangehouden en opgebracht naar Zeebrugge. Zooals men zich herinnert was het vaar tuig, varende met een Duitsehe prijsbeman- ning en onder Duitsehe oorlogsvlag, van de Belgische, kust uit door Duitsehe strijdkrach ten beschoten, waardoor de eigen bemanning en de prijsbemanning genoodzaakt waren ge weest zich tot lijfsbehoud in de booten te geven. Een der sloepen was tengevolge van een in de nabijhedi ontplof.ende granaat om geslagen; alle opvarenden werden ten slotte door te hulp gekomen Duitsehe torpedo boo ten opgenomen, doch de stuurman overleed korten tijd nadat hij aan boord was gebracht. Een stoker had een granaatwond bekomen en moest met drie anderen, die tengevolge van het te water liggen ongesteld waren, in België achterblijven, waar zij in een hospi taal werden opgenomen. Naar aanleiding hiervan richtte de Ned. regeering aan de regeering te Berlijn een verzoek om ophelderingen. Bij nota van 9 dezer heeft de Duitsehe regeering de lezing van de Nederlandsche regeering bevestigd; de beschieting was het gevolg van een mis verstand van de Duitsehe kustbatterij, die het tengevolge der weersomstandigheden uit zijn koers geraakte schip voor een vijande lijken mijnenlegger had aangezien. De ma rine-attaché te 's-Gravenhage had op last van den admiraal, commandant der Duitsehe zeestrijdkrachten in Vlaanderen, dé ouders van den 2e-stuurman van diens droevig uit einde verwittigd en hun de betuiging van rouwbeklag en leedwezen van den admiraal overgebracht. De Duitsehe regeer ing verklaarde het on geluk, teweeggebracht door overmacht en een noodlottigen samenloop van omstandig heden, ten zeerste te betreuren, te: méér waar het incident aan een onderdaan eener be vriende mogendheid het leven had gekost, en verscheiden anderen aan lichamelijk leed had blootgesteld. De Duitsehe regeering voeg de hieraan toe, dat zij niet zou gedraald heb ben aan de Nederlandsche regeering ophel dering over het gebeurde te verschaffen en haar oprecht leedwezen uit te spreken, indien het voorgevallene haar tijdig ware gerappor teerd geweest. Zij verklaarde zich bëre.d aan de nagelaten betrekkingen van dien 2e-stuur- man en aan de andere gewonden of onge steld geworden schepelingen een schadeloos stelling uit te betalen, indien de Nederland sche regeering de uitkeering van zoodanige schadeloosstelling passend zou oordeelen. Zeppelin en vliegmachine. De zeppelin, waarvan wij gisterarr meld den dat zij te Grave gezien was, is ook te Scheveningen gehoord, waar men haar echter niet kon zien, tengevolge van de mist. Verder werd de zeppelin waargenomen te Gameren bij Zalt-Bommel en te Oss. En te Mook is er door soldaten op geschoten. 'Be Hoek van Holland werd Zaterdagmorgen een vliegma chine waargenomen, die in de richting van de Noordzee verdween. DE CRISIS. Petroleum. Uit Engeland is den Nieuwen Waterweg binnengekomen een boot van dq American Pe troleum Cy, de „New,-York, met 800J ton petroleum. Kolennood. De werktijd in de textielfabrieken te Enschedé, die op een enkele uitzondering na, thans 55 uur per week bedraagt, zal worden teruggebracht op 50 uur, en later wellioht op nog minder. Kolenbesparing. Naar „De Tijd" mededeelt heeft de katko- like geestelijkheid der hoofdstad besloten met ingang van gisteren, alle godsdienstoefeningen, die des avonds plaats hebben, voorloopig niet te doen houden. Zomertijd. Het bestuur van het Nederlandsoh Land- bouw-oonxité heeft aan den minister van Bin- nenlandsche Zaken verzocht, bij eventueele weder invoering van den zomertijd dezen te doen beginnen half April en te doen eindigen half September. Verbouw van gewassen. De minister beeft nadier bepaald, dat de op pervlakte door den aanvrager in bet geheel met geel mosterdzaad, bruin mosterdzaad, karwj- zaad, kanariezaad, blauwmaanzaad, spinazie- zaad en zaaiuien te betelen, niet grooter zijn dan 70 pCt. van het gemiddelde der jaren 1013 1914, 1915 en voor vlas en suikerbieten 89 pCt' Uitvoer van rapen en peenen. Aan exporteurs van groenten, ingeschreven bij de Rijkscommissie van Toezicht op de Vor- eeniging Groen tencentrale, vergunning 7a] worden gegeven voor den uitvoer van bepaalde partijen koolrapen en paardenpeen. Nadere bijzonderheden bevat de „Staatsct." nr. 41. Kolenbesparing en ernstige tijden. B. en W. van Amsterdam hebben bekend gemaakt, dat de kolenbesparing nog niet vol doende is. Bij de ingezetenen wordt er ten sterkste op aangedrongen bij het verbruik van gas sn eleotrioiteit de grootst mogelijke zui nigheid te betrachten. Indien op aanwijzing van daartoe door de gemeente aai) gestel de ambtenaren bepaalde lichten niet worden ge doofd, kan de toevoer van gas en electrioitedti afgesneden worden. B. en W. achten zich ten slotte verplicht onder de aandacht der ingezetenen te brengen, dat velen van hen, o. a. blijkens ingekomen aan vragen tot hert; houden van feesten, klaarblijke lijk nog niet voldoende doordrongen zijn van den nood der tijden, weshalve zij den ingezete nen ernstig in overweging geven, zoowel in hun openbaar als in bun particulier leven, meer soberheid te betrachten. EERSTE ROOMSOHE STUDENTENDAG. Zaterdag werd te Delft de eerste Roomi- sche studentendag gehouden, waaraan de le den, oud-leden en eereleden der R!K. Stu- dentenvereenigingen in Nederland deelna men. Het doel van de studentendagen, door de Unie der R.K. Studentenvereenigingen in Nederland ingesteld is de voornaamste ge meenschappelijke vraagstukken, die de ver- eenigingen bezig houden, principieel te be spreken en ten opzichte daarvan eendrach tig stelling te nemen; tevens zal dan het bewustzijn van saamhoprigheid zich ontwik kelen en dieper doordringen. Om half 10 uur des morgens werd door den Zeereerw. Hooggel. heer prof. P. Groe nen, Unie-moderator, een H. Mis opgedragen in de St. Hipoplytuskerk aan de Voorstraat. Op de vergadering waren tal van leden, oud-leden en eereleden van bovengenoemde vereenigingen aanwezig, benevens van „Sane- tus Ignatius" te Breda en „Sanctus Lau- rentius" te Rotterdam. Onder de aanwezigen merkten we op prof. Alph. Steger, Delft; deken De Graaf, Delft; prof. De Groot, Amsterdam; pater Vrijmoed, moderator Sactus Virgilius;. magister Dood- korte O. P., uit Groningen en prof. Aalberse. Telegrammen waren ingekomen van jhr. Buys de Beerenbrouck, lid der Tweede Ka mer; van pater Gielen, alsmede van den oud-moderator pastoor Hendriclis en van mr. Cornelissen. De ochtendvergadering werd geopend door den heer Alph. Siebersj uniepresident en voorzitter van de R.K. Studenten-vereeni- ging „Sanctus Virgilius" te Delft. Na het begeesterend openingswoord van den unie-president werd het woord gevoerd door den heer F. Teulings, die het doel en wezen der R.K. Studenten-organisatie uit eenzette. De omschrijving van doel en wezen onzer organisaties luidt, zeide spr. in de betrek kelijke statuten stereotiep „het bevorderen van de zedelijke, - godsdienstige en weten schappelijke belangen harer leden." Na beëindiging van de rede van den heer Teulings werden door den heer Pompe zijn amendementen op de conclusie# van den heer Teulings nader toegelicht. Op de middagvergadering sprak dr. A. Barge, privaat-docent aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, over: „De stu dententijd als voorbereiding tot het maat schappelijk leven." Treinrcof. Aan den makelaar v. E. uit Amsterdam werd gisterenavond op het tra ject RotterdamDelft, terwijl hij sliep zijn portefeuille, inhoudende f 8000 aan bankbil jetten, ontroofd. De dieven zijn te Delft uit gestapt. De ledige portefeuille werd in do coupé teruggevonden. Uitgeput. Op den Velperweg te Arnhem heeft de politie gisteren twee knaapjes aan getroffen, die in zeer uitgeputten 'toestand verkeerden. Op het politiebureau bleek, dat de kinderen uit armoede door hun vader, een Nederlander, die in Hambom (Duitschland) werkte, waren gezonden naar zijn broer te Amsterdam. De twee kinderen, resp. 14 en 12 jaren oud, hadden den geheelen weg loo- pende afgelegd, 's nachts slapende in een schuur of een stal. Ze waren door langdu rige ontbering en honger thans zoo uitge put, dat zij niet verder konden en zelfs het eten, dat men hun op het politiebureau aan bood, niet meer konden gebruiken. De klein ste zakte, toen hij op het bureau was, ineen. Hij te naar het kinderziekenhuis overgebracht, terwijl de oudste in een tehuis voor kinde ren is opgenomen, totdat zij beiden naai' hun oom je Amsterdam zulten kunnen worden gebracht. „N. R. Ct." Rubberzwendel. Men meldtNa eerst te Amsterdam eeii aantal slachtoffers gemaakt te hebben, wordt thans in Groningen, Rot terdam, Den Haag en enkele andere plaatsen getracht goedgeloovige menschen geld uit den zak te kloppen, door een rubberzwendel. Zooals bekend staat alte rubber in Neder land onder N. O. T.-contröle en kan buiten de N. O. T. geen rubber worden ontvangen. Nu bestaat er een complot dat een partij rubber groot 150.000 K.G. aanbiedt, welke zou zijn opgeslagen in een vrij pakhuis te Amsterdam, buiten N. O. T.-verband (z. g. vrije rubber) en zou zijn binnengesmokkeld. Getracht wordt met personen in relatie te komen die genegen zijn aandeel te nemen in de partij als kooper of verkooper en zich dan laten bewegen voor z.g. onkosten, provisie of zoo iets gelden te storten, waai' het den betrokkenen alleen om te doen is, want de aangeboden partij „vrije rubber" bestaat niet. Wel is ©r indertijd een partij van löO.OJO K.G. rubber binnengesmokkeld in tabak, doch deze fraude werd ontdekt, de rubber werd aangehouden en onder toezicht van de N. O. T. gesteld. Deze partij Ug'l ld Amster- damsche veemen opgeslagen en wordt onder geen beding vrijgegeven. Bijdezen zwen del moeten niet minder dan een vijftigtal personen betrokken zijn uit Arnserda-m, s-Gravenhage en- Rotterdam. Reeds tai van slachtoffers moeten gemaakt zijn en bijna wekelijks komen er bij. D® Auisteidamsche politie moet op da hoogte van de zaak zijn, doch geen aanhoudingen hebban kunnen doen, daar de heeren hun bedrijf buiten de straf wet weten te houden. Overvragen. Een lezeres van. „Het Vad." had gisteren het volgende telefonische gesprek met een groentenbandeJaar Mijnheer, u vraagt 15 cents voor winter peen en de maxinxum-prijS is 6 cents. Hoe zit datï Mevrouw, ik lever ze niet voor minder. Goed, maar dan vraag ik een quitantie, Neen, diie geef ik niet. Oók goed, dan zónder quitantte tegen 16 cents, maar denk u er aan, dat ik hier een ge tuige by dit gesprek heb, dreigde mevrouw toen. Dan lever ik u heelemaal niet, besloot de overvragende .winkelier. Het is kras! Door 'n burgemeester gered. De burge- mieseter van Gorinckem, de heer Gaar landt hooft Vrijdag in den namiddag ongeveer half zes, tusaehen. lioht en donker, het leven gered van den 7-jaxigen A. Bakker, Postboot gestrand. De postboot AmaLand- Holwerd is tengevolge van den mist, het ijs en den lagen waterstand aan den grond gevaren. De 25 passagiers zijn, na een nacht! aan boord te hebben doorgebracht, over het ijs loopende te Ferwerd geland De vreesdij,Ite moord te Sittard. De ver slagenheid in Sittard en omgeving over den vreeselijken moord in het naburige dorp Born is nog algemeen. Het 5e kind, dat bij de 4 gedoode kinderen in de woning stervende lag, is dood. Van de 2 kinderen, diie met den vader naar het hospitaal alhier werden overgebrtctht, is er één gestorven, zoodat op het oogenblik het eenige dochtertje van 4 jaar en 5 zoontjes dood zijn; 1 zoontje leeft nog, alsook de vader, die eohter ook vree- sol ij ke wonden heeft bekomen, eene hand ia na bij de pols als het ware afgekapt en vreeselijke wanden vertoonen het gelaat en het hoofd; men vreest ook voor zijn leven. De ongelukkige brave vader is op het oogen blik nog onbewust van den dood der 5 kinde ren, diie in zijn woning te Born zijn achterge bleven hij meent, dat ze slechts gewond zijn en hoopt ze nog levend weer te kunnen zien. Helaas! DaagiS na de misdaad is de krankzinnige moeder naar het krankzinnigengesticht te Ven- raü overgebracht. H. A. V. BANK EEN TRAGISCH STERFGEVAL. Gisterenavond werd in de kerk van de H. H. Elisabeth en Barbara aan de Mathe- n essen laan te Rotterdam het veertigurenge bed gevierd. Kapelaan de Jonge hield de feestpredikatie. Midden in deze rede viel hjj op zijn knieën, Zijn laatste woorden waren: „O, God wat is Uwe liefde toch groot!" Eenige geestelijken kwamen toesnellen en brachten kap. d« Jonge naar de pastorie. Pastoor de Groot kwam even daarna mede- deelen dat de toestand ernstig was en ver zocht de geioovigen om vijf Onze Vaders te bidden. Eenige oogenblikken later overleed kap. de Jonge. De indruk in de kerk was, zooals te be grijpen is, overweldigend. Vrouwen vielen flauw1 en moesten uit de keik gedragen Wor den. Terstond werd het Tantum Ergo gezon gen en het Lof geëindigd. De WelEerw. heer kapelaan W. M. de Jonge werd geboren te Amsterdam 3 Oc tober 1881; priester gewijd 15 Aug. 1906 en was achtereenvolgens kapelaan te JJmuiden, Vlaardingen en Rotterdam. NEDERLANDERS TE ROME. Onze landgenoot, de HoogEerw. pater L. Theis&ling, generaal der Dominioanei*-orde, on langs teruggekeerd van een viahtatiereis in Noord-Italië, bereidt zich voor op een aan staande groote reis, die ongeveer een geheel jaar in beslag zal nemen. Zijne HoogEerw. denkt Rome te verlaten tegen den 19en Maart, om zioh te begeven naar Spanje. Van Spanje zal hij koers zetten naar de Vereenigde Staten en verder naar Centraal Amerika, Cuba, Columbia., Portordoo, Curacao, Guatemala, Nicaragua en de Philippiiusche eilanden. Vandaar uit gaat de reis naar China, om de Daminicaansohe missiën te bezoeken, naar Japan, het eiland Formosa, waar een bloeiende Dominikaner missie is. gevestigd, even als in de nabijheid van Tokio. Van Japan dtenkt de HoogEerw. pater zich te begeven naar Australië, dan terug naar de Manillen en ZuiJ-Amerika. Dan zullen Aangedaan worden San Francisco, Ecuador, Lima, Chili, Argen tinië en Brazilië. P. Theissling zal reizen met aanbevelings brieven van dén H. Stoel; met Nederlandsehe, Fransche, Engelsche en Italiaansche paapoor- ten, en z.al op deze reis vergezeld zijn van een Amerikaan sell en Pater en den Nederlandsohen Broeder, die thans in de Curia Generalita aan zijn persoon verbonden ie. (..Ctr.") hun bekend enthousiast spel. Het noyolaektigv weer maakte het! onmogelijk den. wedstrijd gee heel te volgen» Beide elftallen zijn geheel vol ledig; scheidsrechter is de heer Willing. Onmiddelijk na den aftrap zitten de Haaslem mers reeds op het! Blauw-witte doel, doch de gebroeders v. d. Kluft, bijgestaan door den trouwe doelwachter Sohindler zjjn niet voor de poes! De roodbroeken zijn eenigszina sterker, voortdurend bestoken zij het doel der hoofd- stadbewoners, doch slecht schieten en laksch spel voor het doel zijn oorzaken, dat er niet wordt' gescoord. Oostenbroek weet als midden voor geen verband in den aanval te brengen. hij knoeit erbarmelijk. Bij een Haarlem-aanval weet Schindler een „kei" van Houtkooper prachtig te keeren; 'n mooie ren van Jur Haak levert ook al niets op, daar het goedgeplaatste schot juist over de 1st scheert. Af en toe breekt Blauw-wit gevaarlijk door, doch het schot is bij de Amsterdammers zoek Vrij onverwachts néémt Haarlem de leiding. als een der Blauw-witten even buiten het straf schop-gebied zondigt weet Jur Haak de toege stane vrije schap, door een zuiver geplaatst schot in een doelpunt om te zetten; 10. Van af dit oogenblik neemt Haarlem de zaak te kalm op; w d. Broeke breekt eenige malen ge vaarlijk door; hoewel Maas en Thomas reus achtig hun beat doen, kunnen zij de steeds te rugkomende Amsterdammers niet van het lijf houden. Haarlem is langzamerhand zoo goed als ingesloten! Als Muller het veld heeft veria ivji en de roodbroeken met tien man moeten door spelen is er geen houden aande linksbuiten der Blauw-witten zet mooi voor.en de midden voor geeft met een zuiver geplaatste bal Visser geen kans. Luid gejuich bij d;e talrijke aanwe zige Amsterdamscke supporters T Enkele oogen blikken hier na blaast scheidsrechter Willing rusten. Stand 11! Na rust verschijnt Haarlem zonder Muller; Blauw-wit heeft echter een invaller toegestaan! De, steeds dikker wordende mist maakt het ab- so uut onmogelijk het ®pei naar behooren te volgenn cornem op het Blauwwitte doel wordt dor Wasse naast getrapt. Bü een aanval der Am sterdammers zien wü plotseling na een fluit signaal van den heer Willing het spel staken naar ik van een zich dichter bij 't Haarlem- dool bevindende supporter vernam, had Maas binnen de beruchte lijnen gezondigdDe hier voor toegestane strafsohopwordt door Blauw wit benut. 12. Wel werkt Haarlem door deze achterstand geprikkeld iets beter, maar van hit bekende samenspel der roodbroeken zien we heel wei- ,e Amsterdammers versterken hunne ver dediging en hoewel er verscheidene corners op net oJ auw-witte doel worden genomen slagen de Haarlemmers er niet in den gelijkmaker in net net te plaatsen. Als scheidsrechter Willing tijd fluit heeft blauw-wit verdiend gewonnen. Haarlem speelde beneden haar gewone vorm er mankeerde iets aan, het verband in hei ge! heele eifstal was hedenmiddag zoek! Met meer doortastendheid had deze wedstrfld gewonnen kunnen worden; niemand blonk ér bij de rood broeken uit. De Amsterdammers werkten den geheelen wedstrijd uitstekend. Wat ze aan bal techniek te kort komen vullen ze ruimschoots aan door hun enthousiasme! Vermelding ver dient, dat de blauw-witten zeer netjes speelden van overdreven ruwheid was bij hen geen spiake! Hun spel en houding in het veld blinkt verre uit boven dat, wat wü vreugd a)iu.v eerste klas-periode zagen. Scheidsrechter Wil ling als gewoonlijk uitstekend. „TOON." Z-V.V.-HD.O. 1—2. Edo vertrok met 10 man en 8 invaller» naar Zaandam. Te 2 uur werd begonnen onder scheidsrechter v. d. Lee, op een 'zeer FRoameetn in fc te besPeIen veld. Hoewel Edo met 10 man speelde, was zij geenszins de mindere, echter werd het gemis van den -ni mjJn in de voorhoede zwaar gevoeld. De Kiefte was weder uitstekend op dreef en de? oT ?di§ ^itloopen meermalen te red" Sn"dosftdeuZ-V;V-keeper wist uitstekend! voL j te bewaken Ongeveer 10 minuten voor de rust kwam Z.V.V. iets in de meer- thnfen Test de Kiefte zien dat een net terechtkwam.PaaI Z1Ja h°°fd in het Met dezen stand werd gedraaid. Edo inmid dels versterkt met Steeman uit het 2de elftal vergeefsche reis naar Ajax IH had gemaakt, waarna deze speler zoo spoedig mogelijk naar Zaandam trok. Dit bleek eön verbetering, de voorhoede viel nu krachtig aan en binnen 5 minuten lag de gelijkmaker In het vijandelijk net. Thans speelde £d« vol vuur verder om de overwinning te be halen. liet spel was nu slecht te volgen, eén zwaren mist omhulde het veld en wat wij! zagen was slechts een schimmenspel. Echter zette Edo toch flink door en wist tegen het ®ind®..be,t winnende puntje te maken. Als, het tijd is heeft Edo welverdiend gewonnen. Allen speelden goed, de gebroeders Lonken zorgden voor de puntjes. VOETBAL. 6—1 1—2. 4—0. 8—0. 0—8. 3—2. 4—1. 1—2. U. V. v.—H. B. S. HaarlemBlauw-Wit V. V. A.Hilversum Vel oei tasWilhelmina L. V. V.Ajax (Amsterdam) V. R. A.—N. V. V. H. V. V.—D. F. O. QuickV. O. O. HAARLEM-BLAUW -WIT 1—8. Eindelijk regeert koning voetbal weerl Lan gen tijd was „zijne majesteit" door koning „vorst" teruggedrongen! De Haarlemmers zijn er niet! beter op geworden door de lange rust periode de nationaalste aller sporten heeft de Haarlemmers niet vlugger gemaakt! De Am- sterdammen schenen weinig last! van de lange ..werkeloosheid" gehad; te hebben an «Béélden THE TIMBERTOWN POLLIES. Vrijdagavond had in den schouwburg de jubileum-voorstelling van de Timbertowa Fol lies ten bate van de Nationale Vereenigug' tot Steun aan Miliciens, afdeel ing Haarlem, plaats. De schouwburgzaal was tot in 'da uiterste boekjes met een uitgelezen publiék bezet en de „Follies" wisten er met hun grappen, potsen en leuk» liedjes wel animo in be brengen. Het ligt niet op onaeu wegj hier hun verschillende prestaties te beoor- deelen. Evenals een eerste klas dilettanten tooneel- club staat tegenover het groote tooneel, zoo staan de „Follies" tegenover de illusionis ten, expressionisten, pseudo-manipuleurs eni chanteurs exeentriques, waardoor de verschil- Misic-Halls in de meer Zuidelijke hoofdste den overstroomd worden en die we in vroe gere, betere, tijden honderden keerén in Brus sel en Antwerpen zagen optreden. Maar we herhalen: als een eerste klas di.ettanteaclub. Want in sommige dingen kwamen ze de vol maaktheid nabij. Daarenboven hadden zij löi één troep weten te concentreeren watin.tïo ger genoemde inrichtingen verschillen.,» fer< 9l;,| pen afzonderlijk ten beste geven. Het pulüi ek; vermaakte zich dol. Vooral de heeren Ftv/i.' Penley, O. S. Gilbert en Bay Hicks - laatste wel het meest kregen de tqesehouf wers volkomen onder de knie. Een. aardig figuur maakte ook de heer P. R. Morgan, de zóó perifect de Engelsche dame wist te imiteeren, dat er haar op het laatst twee bloemruikers werden aangeboden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2