PARLEMENTAIRE KRONIEK. BERICHTEN UIT DE ZAANSTREEK UIT ONZE VORIGE OPLAAG de godsdienstoefeningen en dieopWjmgèn leeftijd te Amsteraam over leden .was. ONTROUWE BEDIENDEN. TENTOONSTELLING VAN AQUARELLEN VAN BOSBOOM (1817—1891) IN TEYLER'S MUSEUM. een actie gaande fer verkrijging van een uit- voerbeperking van zalm. In het vorige Jaar ging de meeste zalm naar Duitschland voor enorm hooge prijzen, zoodat de Hollanders van deze visch niet konden profiteeren. In dien dit jaar bij de a.s. vangst hierin geen verandering komt, gaat het weer denzelfden weg. NEDERLAND EN DE OORLOG. Onze scheepvaart. In zake de moeilijkheden onzer scheepvaart deelt men aan het Haagsche Correspondentie- bureau nog het volgende mede: Op het oogenblik liggen in Engelsehe ha vens een en twintig schepen, die daarheen vertrokken waren om kolen voor Nederland ie laden. Aan het geven der kolen verbindt Engeland thans de voorwaarde, dat de sche pen met eene volle lading „licenced goods", d.w.z. wat Nederland betreft voornamelijk landbouwproducten en margarine, naar En geland terugkeeren. Bestaat voor het verkrij gen van een zoodanige lading geene zeker heid, dan moet het schip zich verbinden twee reizen te maken met steenkool van Engeland naar eene Fransche haven. Ook de terugreis ia ballast der genoemde 21 stoomschepen naar Nederland is niet mo gelijk, daar deze schepen voor deze terug reis bunkerkolen noodig hebben en deze niet door Engeland worden verstrekt dan indien de schepen zich verbinden twee reizen met -teenkolen te maken van Engeland naar een Fransche kanaalhaven of één reis naar de Golf van Biscaye en terug met erts naar Engeland. Bet springt in het oog, dat de reizen tus- schen Engeland en Frankrijk, nu de ver scherpte duikbootoortog is afgekondigd, ui termate bezwaarlijk zijn. Bovendien verbon den de bestaande schikkingen aan cle leve ring van steenkool voor lading en bunkers geene voorwaarden en men had alle reden om aan te nemen, dat deze schikkingen ten aanzien der bewuste schepen zouden worden nagekomen. De Engelsehe voorwaarden hebben tot ge volg gehad, dat de vaart van Nederlandsche schepen op Engeland bijna geheel moest wor den stopgezet. Waar toch reeds 21 schepen dezer vaart de Engelsehe havens niet kon den verlaten, zou het vertrek van nog meer schepen daarheen de moeilijkheden slechts vergrooten. De Schippersvereeniging Gasselternijeveen heeft den minister van Landbouw, Nijver heid en Handel verzocht, om de schepen der kleine zeevaart varende onder certificaat C tijdens den t.egenwoordigen oorlog of zoo veel langer als het Noord-Oostzeekanaal is gesiOL«u te vergunnen rond Skagen te va- reu. Onder zekere voorwaarden heeft de mi nister dat toegestaan. De „Driebergen". Het Nederlandsche stoomschip „Drieber gen" moet, volgens ingekomen bericht, ge zonken zijn. Do bemanning is vermoedelijk te Brest geland. Een Hollander te Gent. Gefusileerd. Onzo Belgische c or respondent meldt ons: In de stad Gent ia de navolgende bekendma king afgekondigd: Bij vonnis van het veld ge recht der Mobile Etappen-Kommandantur Gent van den 25 No vember 1916 is de sigarettenhandelaar, Jan Beek uit 's-Gr&venhage, wegens verspieding ter dood veroordeeld. Door bekrachtiging van het vonnis is de tegen Jan Beek uitgesproken doodstraf den 14 Februari 1917 door den kogel voltrokken. Gent, den 14 Februari 1917. Der Gerichtsherr, von WICK, Oberstleutnant und Etappen-Kommandant. ALLERLEI. De Minister van Financiën. Mr. van Gijn heeft op grond van gebleken diepgaand verschil met den Ministerraad om trent de taak en verantwoordelijkheid van den minister van Financiën, zijn ontslag aan B. M. de Koningin aangeboden. Omtrent de aanleiding tot de crisis aan het departement van Financiën verneemt men uit goede bron dat deze gelegen is in een meeningsverschil betreffende de crisis- uitgaven, hetwelk in den ministerraad is ge rezen en tot een schriftelijke gedaehtenwis- seling heeft geleid, welke den minister van Financiën ten slotte bewoog tot indiening van zijn verzoek om ontslag aan de Konin gin tegen het einde der vorige week. Nader vernemen wij. Minister Van Gijn had bezwaar tegen de hooge uitgaven welke de Distributie-wet met zich brengt. Het schijnt namelijk vast te staan, dat de ra ming van 80 millioen over 1917 belangrijk zal worden overschreden. Minister Van Gijn had het stelsel van de wet willen verande ren, zoodanig dat zij alleen zou gelden voor de minder welgestelden en dat de vrijheid der gemeente-besturen meer werd ingeperkt. Mr. M. \V. F. Treub wordt minister! Naar het Ned. Corr. Bureau verneemt, wordt in de plaats van mr. Van Gijn weder benoemd als minister van Financiën zijn voor ganger, prof. mr. M. W. F. Treub. Verwacht wordt dat minister Treub Vrij dag of Zaterdag a.s. zijn ambt zal aanvaar den. Generaal-majoor L» van Lier. Te Amsterdam is op 65-jarigen leeftijd overleden de gepensioneerde generaal-majoor li. van Lier. Overstroomingen in Nederl.-Indië. Ernstige overstroomingen hebben zware schade toegebracht aan de grensstreek der residenties Soerabaja en Kediri. De verbin ding tusschen de hoofdplaatsen dier resideu- ties is verbroken. Verreneidene bruggen zijn vernield. Er is niemand verdronken. DE AANSTAANDE KAMERVERKIEZING. In verband met de vroeger medegedeelde af spraak gemaakt tusschen de besturen der zeven in de Tweede Kamer vertegenwoordigde par tijen, om te bevorderen dat bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in dit voorjaar de thans zittende leden zoo mogelijk bij enkele candidaat- stelling zullen worden herkozen, meldt men ons thans, dat het noodige overleg tusschen de be sturen en hun partijen bij alle heeft plaats gehad. Alle partijen bleken bereid te zijn om tot het bedoelde verkiezingsaccoord mede te werken. Ren klnd vci'brand. Tijdens de afwezigheid dei- moeder zijn de kleertjes van een 4-jarig meisje, waarmede zij te dielit bij een brandende kachel kwam, op een achterkamer van een woning in de Bloemfcntijnstraat te Rotterdam, in brand geraakt. Toen do moeder op bet ge schreeuw van haar dochtertje toeschoot en met een deken de brandende kleertjes doofde, had het kind reeds zulke ernstige brandwondeu be komen, dat het kind reeds kort daarna over leden is. De moeder kreeg brandwonden aan haar rechterhand en linkerarm. Een brutale roover. Een zeldzaam brutaal stukje is Maandagavond to H cog kar spel uitge haald. In liet holst van den nacht is daar een man, die zijn gelaat onherkenbaar had gemaakt, de woning van den landbouwer Berepoot bin nen gedrougeu. Met een mes dreigende kwam hij voor het bed van B. en eisohte het aanwe zige geld. Toen het niet snel genoeg gegeven werd gaf de indringer den boer een snee over de hand. Deze lieeft daarop 600 afgegeven. Aldus het verhaal van den mishandelden en beroofden landbouwer. Ongelukken. Woensdagmorgen gleed de 38-jarige knecht \V. Bulder te .Zwolle met een baal koffie van een in gang zijnden wagen, waar hij onder geraakte en dadelijk overleed. De kapitein van een sleepboot in Zijka- naal F. van het Noordzeekanaal stapte van de boot op het ija. Ilij viel en bleef liggen. Toen de bemanning en militairen van den nabijgelegen post ter hulp snelden, bleek do man overleden te zijn. Treurig verschijnsel. Te Assen is het Huis van Bewaring zóó vol. dat personen die zich aanmelden om straf te ondergaan, weer worden weggezonden. Nekkramp. Te Amersfoort is in de kazerne een nieuw geval van nekkramp geconstateerd. Bij het 3-jarig dochtertje van den heer de V. te Amersfoort is eveneens nekkramp gecon stateerd. Het café van de V. werd veel door militairen bezocht. Bij een jonge vrouw in de Lijnden is gis teren nekkramp geconstateerd. Kerkdievegge. De bruchte kerkdievegge uit Maastricht, Anna B., tegen wie door het O. M. wegens diefstal van geld uit de offerblok ken in de St. Mathiaskerk, 3 jaar gevangenis straf werd geëischt heeft in de gevangenis een aanval van krankzinnigheid gekregen. Zii be schuldigt nu aanhoudend een andere geëmploy eerde uit de kerk. Men vermoedt, dat zij simu leert. Op last van den dokter zal zij echter Woensdag ter observatie naar het krankzinni gengesticht te Grave worden overgebracht. De ledige doodkist. Drie en twintig jaar geleden leefde er in 't eerzame stadje Edam een kleine boer die met den verkoop van kippen den kost trachtte te verdienen. Een stumperd was het', een ten doode opgeschrevene ondanks zijn jeugdige leeftijd. Tevergeefs had hij in het groote Amsterdam herstel gezocht voor zijn vreeseiijke kwaal, ruggemergstering.Her haaldelijk had men hem in een der ziekenhuizen aldaar ter verpleging opgenomen, doch het mocht niet baten. Awakker en zwakker werd het lichaam; steeds moedelijker sleepte do rieac zich voort tot eindelijk toen hij 27 jaar oud was, de dood zich over hem ontfermde. Slechts kort te voren was hij weer eens uit het ziekenhuis teruggekeerd, naar vrouw en kind Op de algemeene begraafplaats te Edam werd, zoo meende men, het stoffelijk overschot aan den schoot der aardetoevertrouwd-Geenzerk of kruin si er do <io luaAsUö sAe-dvt» een nummer wees dè plok waar volgens ?t graf- boek deze doode neergelegd was.Het leven ging zijn gang. Na enkele jaren hertrouwde de weduwe, en kort daarna verliet zij met haar echtgenoot en 't dochtertje uit het eerste huwe lijk het vaderland om in® Amerika fortuin te zoeken. Sinds lang ligt zij er begraven. De dochter is getrouwd en. niemand die ooit meer zijn aandacht wijdde aan den heuvel op 't Edam mer kerkhof. Tot in den loop der vorige weck het graf, waarvan de wettelijke termijn waa verstreken, moest worden geruimd. De kist werd te voor schijn gehaald, geopend en..ledig bevonden.. Waar is het lijk, wat is er met het stoffel h overschot geschied? Wij hebben getracht ons dienaangaande in lichtingen te verschaffen, maarzonder se- sultaat. De doodgraver en zijn helper, die inder tijd de teraardebestelling verrichten, behooren niet meer tot de levenden. De enkele familieleden te Edam 'woonachtig vernamen de lugubere geschiedenis uit den mond van hem, die de kist heeft opgegraven. Zij zijn diep onder den indruk van hetgeen is geschied; en wenschen niets liever dan deze zaak tot klaarheid te brengen, maar hoe, op wolke manierDe hoogbejaarde vader, de zwa ger en de zuster, allen berinneren zii zich het lijk te hebben gezien kort voor de kist werd dielit geschroefd. Wat is er sindsdien geschied? Men mompelt in Edam, een vaag vermoeden zonder meer, dat misschien in een nacht schennende handen de kist hebben opgegraven en het stoffeliik over schot er uit hebben verwijderd. Maar wie de situatie kent, dien Hikt zulks onwaarschijnlijk. Het kerkhof te Edam ligt in de bebouwde kom dier gemeente; het is omgeven door een hoog ijzeren hek. Wie zou het stoute stuk durven on dernemen om daar, zelfs in het holste van den nacht, overheen te klimmen En als het dezen of genen gelukt was, zich te laten insluiten, had dan niet dadelijk den volgenden ochtend door een versehen voetstap in het zand van. den graf heuvel, de kerkhof wachter de euveldaad ont dekt? Men mompelt ook, dat misschien iemand het zieke lichaam aan de snijkamer zou hebben verkocht; en dat op 't allerlaatste oogenblik de kist nog eens geopend is om 't uitgeteerde lijk de Jaat»to rustplaats te ontnemenen in dit verband beschouwd, zou het andere gerucht van waarde kunnen zijn, dat in plaats van met schroeven de kist slechts met spijkers gesloten bleek. De burgemeester van het stadje, die als hoofd der politie de zaak m onderzoek heeft, zal zich met het anatomisch laboratorium te Amsterdam in verbinding stellen. En zoo kan het dan ge beuren dat het geheim van de ledige doodkist ten slotte toch nog wordt ontsluierd. „Alg. Hbld." Eerste Kamer, 21 Februari. Het wetsontwerp „Bijzondere maatregelen met betrekking tot de lichting 1918" werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Na een kort debat en een aansporing van den Bergsma om waar het hier een zoo ontzag- lijk kwaad geldt, toch niet onvoorzichtig te zijn in de keuze der middelen, werd ook het wets ontwerp inzake beteugeling van den smckiiel- handel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tweede Kamer, 21 Februari. In het tweede deel zijner beantwoordingsrede deelde minister Bosboom mede dat verhaaste pen- sioneeriïg in de hoogere rangen een wijziging der Bèvorderingswet noodig zou maken, waartoe hij thans geen tijd kan vinden. Ook vreest de Minister hij al te veel bevordering nü, na de demobilisatie een te groot aantal kapiteins te krijgen. Zij die op deze opruiming in de hoogere rangen aandringen, vinden dus bij dezen Minis ter niet veel succes. Evenmin gaf de Minister toe aan de bezwaren van hen, die opkwamen tegen de bepaling, dat de maréchaussees geen huwelijk mogen aangaan zonder verlof. De heer Scheurer kreeg op zijn vraag inzake gelijkheid van inzicht tusschen minister en opper bevelhebber geen antwoord, omdat beantwoording der vraag niet zou zijn „in 's lands belang Bij de replieken ging dé heer Duys weer aardig te keer. Hij drong aan op bepalingen om het militair saluut te herzien. Twee moties om de bepalingen omtrent het huwelijksverbod der maréchaussees te herzien, werden na de (vage) toezeggingen van den Minister ingetrokken. Niet zoo ging het met de volgende motie- Rutgers: De Kamer, van oordeel dat inzake de niet-bevordering van den kornet Sijthoff de Mi nister van oorlog zich niet had mogen tevreden stellen met de resultaten van een onvolledig on derzoek, gaat over tot de orde van den dag. De kornet S. beweert, dat hij niet tot officier is bevorderd om een door hem geschreven dag bladartikel. Het ingestelde onderzoek schijnt niet behoorlijk te hebben plaats gehad, vandaar de motie, die als de Minister er over struikelt eigenlijk slechts een stemming zal geven, waarin de alge meene ontevredenheid over het beleid des Minis ters en over de wijze waarop hij zijn begrooting heeft verdedigd. Na van Gijn ook Bosboom Maar misschien vindt de Kamer er nog wel wat op. De positie van het Ministerie wordt intusschen niet sterker 1 HAARLEM. PERSONALIA. Naar wij vernemen zal de lieer J F. Borg- houts, beambte aan de Haarlemsche Ijzer gieterij, up 28 Maart a.s. den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaren als meester-gieter en vormer bij deze Maatschappij in dienst trad. SALARIS-ACTIE. De ambtenaren, beambten en werklieden in dienst der gemeente, zullen een adres aan den Raad richten, waarin zij een verhoog.ng vragen van f 200 per jaar van alle salarisceu, of) een van f 4 per week, in verband met de duurte. DE KOLENNOOD. Weer voorraad. Ei' i^jn weer 5 waggons kuisbrancikolen aangekomen, zoodat men z.cii weer van een Ualï ÏWiC tx>V\Löv fcjö ktuoL vooraiorvl Rantsoeneering van indu- striekolen en electrischen stroom. Door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is aan de burgemeesters een circu laire gericht, waarin wordt bepaald, dat, met ingang van 15 Februari a.s. aan alle indu- striëele bedrijven slechts is toegestaan een ver bruik aan brandstoffen overeenkomend met 75 pet. van de verbruikte hoeveelheid in een overeenkomstig tijdvak van de maand Novem ber 1916. Deze rantsoeneering geldt ook voor de levering van electrischen stroom, al mocht daarvan thans nog door den Directeur der Kijkakolendistributie ontheffing zijn verleend. Het bovenstaande houdt geenszins in, dat thans door alle industrieëen kan worden gere kend op beschikbaarstelling van hoeveelheden brandstoffen, overeenkomend met het voorge schreven maximum, doch het vergroot de moge lijkheid, dat bij de toewijzingen in Maart aan aanvragen uit alle takken 'van bedrijf, althans pereentagegewijs, zal kunnen worden voldaan. Waar, behalve voor fabrieken van levensmid delen voor volksvoeding en van lcgerbehoeften, uit den aard der zaak slechts bii hooge uitzon dering ontheffing zal worden verleend, ia het overbodig daartoe strekkende aanvragen in te dienen, wanneer niet tegelijkertijd afdoend kan worden aangetoond, dat door de rantsoeneering van het bedrijf van aanvrager groote landsbe langen worden geschaad. Met nadruk wordt in de circulaire de aan dacht gevestigd op de noodzakelijkheid om bij de beperking der productie, welke deze rant- soeneering met zich brengen zal, te streven naar eene oplossing, die bijzondere fiuantierie nadeelen en ongerief voorkomt; inzonderheid meent de minister zal er naar moeten wor den gestreefd om door inkrimping vaa den arbeidstijd stopzetting van het bedrijf zooveel mogelijk te voorkomen. de LICHTBESPARING. Om tegemoet te komen anQ den wensch van B. en W. inzake de lichtbesparing, heeft de Geestelijkheid dezer stad besloten, de ge wone Loven en de Kruiswegoefeningen niet te honden, tenzij in den middag. De Vastenmeditaties zullen zooveel moge lijk op Zondagmiddag worden gehouden. De gewone biectgelegenheid op Zaterdag blijft, evenals de oefening van den Eersten Vrijdag. Een en ander ingaande a.s. Zondag. EEN VRIJE VEILING. In een vergadering van belanghebbenden bij de oprichting eener vrije veiling waar de heer mr. J. H. Monnik een lezing hield over dit ondermerp, werd opgericht een Vrije Tuinbouw-Vereeniging „Haarlem en Omstre ken," die zich ten doel stelt in den uilge- breidstan zin den tuinbouw te bevorderen door bet houden van openbare lezingen over de tuinbouwkunde en de tuinbouwproducten aan eene vrije veiling alhier te laten veilen. Een 46-tal personen traden als lid toe. SIMüLTAAN-SE AN CE. Voor de leden van de drie Haarlemsche Dam clubs zullen de boeren J. de Haas, kampioen van Nederland, en Ph. F. Battefeld uit Amster dam alhier een simultaan-séance geven. INBRAAK. In het onbewoonde buis van den elders in garnizoen zijnden reserve-luitenant J. B., Tet- terodestraat 88, is tusschen 14 en 18 Fe bruari ingebroken; door verbreking van een schutting en uitsnijding van een ruit is men binnen gekomen. Wel is alles doorzocht, doch er wordt niets vermist. GEMEENTERAAD. Gistermiddag vergaderde de Gemeente raad, onder voorzitterschap van den burge meester, Jhr. mr. W. B. Sandberg. Afwezig was de heer Wentholt, wegens ziekte. Er is één vacature (wijlen de heer v. Rossum). Onder de ingekomen stukken was een ken nisgeving betreffende het overlijden van den heer Bakker, directeur der gem. Bank van Leening. Besloten werd een schrijven van rouwbeklag te zenden. Voorgelezen werd de motie, gisterenavond in de protestvergadering, belegd door de commissie uit de arbeidersorganisaties, aan genomen (Zie elders in dit blad) De lieer Nagtzaam trok zijn gisteren ver meld voorstel, inzake een commissie van on derzoek, naar aanleiding van het onderzoek door den schoolarts inzake de ondervoeding in, omdat een nader rapport van den school arts is te wachten. Spr. behoudt zich voor er later op terug te komen. De levensmiddelenvoorziening. Op voorstel van den heer Nagtzaam werd besloten om het verzoek vdn de bovenge noemde commissie voor de levensmiddelen voorziening om den prijs van rijst lager te stellen te behandelen. De voorzitter deelde mede dat daartegen vanwege B. en W. abso luut geen bezwaar bestond. De heer NAGTZAAM verdedigde het verzoek op verschillende gronden. De VOORZITTER deelde mede, dat overleg is gepleegd met den minister, de weg, die gevolgd behoort te worden. Verder deelde de voorzitter mede dat prijsverlaging van de rijst in verband staat met het gebrek aan aardappelen. De aan voer der aardapelen heeft eenige stagnatie on dergaan, maar nu zijn weer 420 mud aange komen. Voor Februari is aangevraagd en toege zegd 2800 mud en voor Maart 2000 mud. Ook is er nog een hoeveelheid vrije aardappelen. Zou er nu nog gebrek komen, dan kan het antwoord van den minister hier zijn en zou de prijs van rijst verlaagd kunnen worden wellicht. Eenige vragen werden gesteld naar de quali- teit der aardappelen, waarop de burgemeester mededeelde dat 10 pCt. door de vorst is bedorven geweest, doch de nu aangekomen aardappelen hebben geen aanleiding tot klachten gegeven. Na nog eenige discussies werd het debat over het verzoek gesloten. (Zie vgrvolg 2de blad.) GRATIS BROOD EN KOFFIE. Aan de uitdeeling werd heden deelgenomen door 542 kinderen. Ingekomen giften: bij. A. v. d. Vaart, Groote Houtstraat 18 rood, van A. R. v. d. L. f 5; bij J. Miezerus, Kleine Houtstraat 7, van de le Costuum klasse der Industrieschool f 3.35- H. W. F. TRAMBURG f Op de Algemeene Begraafplaats aan den Selioterweg ia gisteren teraarde besteld het stoffelijk overschot van de gepensionneerden kapitein bij het Oost-Indisch leger H. W. T. 'FraiuVivi «"t? ricUlGX' iix <1© Militair© Willornsoi'd©, De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen W. G., 18 jaar en P. v. Tl, 30 jaar, beiden broodbezorgers bij de firma F., ver dacht van fraude met controle-lijsten en mede plichtigheid daaraan. De jongste heeft be kend, sedert October broodstaten te hebben vervalscht. v. T- ontkent. FRANSCHE KINDEREN. Gis terennamiddag zijn hier 13 Fransche meis jes aangekomen. Er worden er nog 17 verwacht, doch het staat nog niet vast, wanneer zij zullen komen. KUNST. 18 Februari was liet honderd jaar geleden dat Johannes Bosboom werd geboren. Ier her denking van dit feit zijn in Den Haag en Am sterdam tentoonstellingen georganiseerd als huldiging van den kunstenaar die voornamelijk als schilder Van het kerk-intérieur een zoo voor name plaats in de 19e eeuwsche sehilderswereld bekleedde. Een schoone gedachte mag het ge noemd worden, ter nagedachtenis van dezen kunstenaar, ook te Haarlem een huldagings- tentoonstelling te houden van de, in het bezit van Teyler's stichting zijnde, meesterwerken van Bosboom. Wanneer ge aan Bosboom denkt, ziet ge voor u, de scheppingen van dezen schilder, die voelde gelijk een bouwkunstenaar en met fmre kolommen, hoog oprijzend, bouwde het Bede huis. Géén bouwkundig détail werd verwaar loosd, evenmin te veel gegeven. Bosboom had eerbied voor het werk van den bouwmeester, herbouwde en duldde geen verminking. Een zuil moest staan, recht, dragend het ge welf dat strak overspant de ruimte, en niet de gedachte wekken van atraka te zullen omvallen. Alles werd gegevenhet kunstig bewerkt or gel. de preekstoel met krullig snijwerk en de koperen kronen pronkend met hun glimlichten. Toch werd eenheid verkregen en vormde alles saamgebonden door het stemming gevend licht, een atmosferisch geheel vol gratie, waarin de levende st off age in stêe van te hinderen, kleur gaf, gelijk de steen in een werk van edelsmeed kunst. Acht aquarellen, vruchten va.n Bosboom's heerlijk talent toonen op deze tentoonstelling dat de ware schoonheid is van alle tijden. Het zijn: Oude Kerk te Amsterdam, Synagoge, Bakeneaserkerk, Kerk te Antwerpen, Kerk te Beverwijk en Kloosterzaal met monniken. Verder Le Barinage en Deel te Dongen. M. v. d.W. BrRGFÏÏÏ TJKF STW D Ondertrouwd: 21 Pebr. J. F. van Veen ein W. J. Kremer. G. Alofs en K. Burrij. O. Rellergert en G. Schell. J. Drogtrop en J. W. van den Bosch. Getrouwd: 21 Febr. J. de Jon# en O. Ha- gebout. K. H. A. Poulen en M. van Ee. Geboren: 16 Eebr. d. v. M. van Franken Boerée. 20 Febr. z. v, A. Vallenduuk Sluis. Overleden: 19 Febr. G. van Ommeren Lijnbaeh, 57 Nieuwe Gracht. 20 Febr. J. Dekker, 79 j. Nassaustraat. J. O., 13 ,d., z. van A'. .Waiboer, Plein.. B. Bakker, 77 j. Baan. C. !i j. Kleine Hout weg. SCHOTEN. Het uitreiken van levensmiddelenbons. Out de Schot'ensehe huisvrouwen in de gelegenheid te stellen, 's morgens van 101412% uur van haar gas gebruik te kunnen maken, inplaats ran in dien tijd op haar bons te moeten staan wach ten, zal er van af Maandag 26 Febr. een nieuwe regeling voor het uitreiken van bons in werking treden. Dit' zal plaats hebben van 14 uur des namiddags en niet meer 's morgens, zooals tot nog toe het gevalis. Met deze nieuwe regeling zijn tevens de winkeliers gebaat. Immers nu kunnen zij 's morgens de waren ontvangen, die 's middags pet bon gedistribueerd worden, ter wijl nu vele vrouwen 's morgens door den win kelier teleurgesteld moeten worden om den een- voudigen reden, dat deze zijne waren no- niet 1 heeft gekregen. R.K. Volksbond. Donderdag en Zondag- Ned. R.K. Volksbond haar jaarlijksche feesten voor de leden en hunne dames. De Rederijkerskamer gaf eenige aardig® voordrachten ten beste voor de jpauze. De heer Knape uit Haarlem sprak daar na een opwekkend woord voor het Roomsche tooneel van den Volksbond en spoorde all© dames en heeren aan zich te ontwikkelen, en daarvoor de cursusavonden te bezoeken, waarvan de éérste a.s. Woensdag gehouden wordt. Daarna werd nog een aardig blijspel gege ven en bleef men nog eenige tijd gezellig! bijeen, BINNENLAND. DROEVIG. Men meldt ons uit Rotterdam, dat het 4-' jarig© meisje M. W. C. door aanraking met <1® kachel in brand geraakte en de dood geconsta teerd moeit worden. De moeder, die toe snelde, en haar kind trachtte te redden, kreeg brandwonden aan handen en armen. UIT DE SMOKKELWERELD. Men seint ons uit Ter Apel, dat berichten uit Tweede Exloërmondti melden, dat nu 6 Neder landers uit die plaats nu reeds 3 weken in Duitschland gevangen zitten. Do reden hier van is niet bekend. Zij zijn allen beruchte smok-^ kol 8 8. I'S' Uit Nieuw Amsterdam meldt men ons, dat de soldaat-commiezen talrijke huiszoeking-en hebben gedaan bij inwoners: bij velen Min groote hoeveelheden waar in beslag genomen. ONZE MEELVOORRAAD. Men meldt ons uit Den Haag: Het Rijksbureau van Distributie van graan en meel deelt mede, dat voorloopig althans in de eerstvolgende maand geen Amerikaanseh meel zal worden gedis tribueerd. De reden van dezen maatregel moet gezocht worden in de reeds sedert 1 Februari bestaande groote onzekerheid, of in de naaste toekomst een voldoende en ge regelde toevoer van tarwe en meel zal mo gelijk blijken. Met den aanwezigen voorraad dient dus spaarzaam te worden omgegaan. Onze graanschepen, die in ballast gereed liggen, om naar de Vereenigde Staten te vertrekken, mogen uitvaren. De N. O. PP. heeft dit van de Engelsehe regeering ge- daan gekregen, onder eenige voorwaarden. ZAANDAM. Grondwerkersstaking aan de Hembrug. Da girondwerkersvereeniging „Helpt Elkander" üe Amsterdam, heeft naar aanleiding van haar telegram aan den minister het volgende auf woord ontvangen: ,JDoor tijdsomstandigheden kan geen audien.- tie worden verleend, desgewenscht belangen schriftelijk voordragen." Besmettelijke ziekten. Blijkens opgaaf ia' de St.ct., zijn in het tijdvak van 14 tot en met 20 Febr. alhier 3 gevallen van roodvonk' en een geval van diphtheritis voorgekomen. Te Wormerveer kwam een geval van diphthe ritis voor; te Wormer 4 gevallen van rood vonk en te Oostzaan een geval van typhus, terwijl te Krommenie een geval van rood vonk voorkwam. ASSENDELFT. Gemeenteraad. In de jongste raadsvergade ring waren alle leden tegenwoordig; voorzit ter de heer K, Oz. de Boer, burgemeester. De notulen werden goedgekeurd en mede- deeling gedaan van cle volgende o.m. inge komen stukken. Van Ged. citaten, berichten de, dat het onderzoek der begrooting nog niet! ten einde is gebracht en machtiging word® verleend om tot op de helft der aangevraagde sommen te beschikken en van het bestuur, van Meer gn Berg, met declaratie groot f 241.27 wegens verschuldigde verpleegget- den over het 4e kw. 1916 en van het be stuur van Duin en Bosch idem groot f 140.13. j Verder kwam in behandeling een schrij ven van den voorzitter van Ged. Staten, dio daarbij een afschrift voorlegt van een brief van den Minister van B. die daarin ken nis geeft van zijn bezwaar om een aftrek' van f 100 per kind, zooals door den Raad bij de behandeling van den H. O. werd vast gesteld, goed te keuren, omdat daarbij de grenzen van het begrip „noodzakelijk levens onderhoud" worden overschreden. Volgen» zijn gevoelen kan geen hooger aftrek dan. f 50 per kind worden toegelaten. Dienover eenkomstig wordt besloten, zoodat het bift' sluit van den Raad van 13 Oct. 1916 tot! wijziging van de verordening op den H. O, wordt ingetrokken en nu opnieuw gehee? onveranderd wordt vastgesteld, behoudens deze wijziging: dat het bedrag van kinder aftrek wordt bepaald op f 50 per kind. Tot slot bericht de voorzitter dat de voorloop!» vastgestelde rekening van 1915 door Ge<J. Staten is teruggezonden, met de opmerkingen, dat de rekeningen van het Burg. Armbestuur en van het G. E. B. beide sluiten met een' nadeelig saldo van reap, f 1402.25y* en f 211.76, Ged. Staten wenschen dat beide, rekeningen sluitend zullen worden gemaak$ door het afgeven van twee betalingsstu^j ken van diezelfde grootte. Hoewel B. en M zich met recht meenen te mogen beklagenj dat zóó laat en zóó onverwachts bezwaren worden gemaakt tegen een toestand die al tijd is goedgevonden, zijn zij echter van oordeel, dat zij zich zoo spoedig mogelijk al die administratieven omslag zullen moeten moeten getroosten om aan dat theoretisch bezwaar van Ged. Staten tegemoet te ko," men. B. en krijgen hiertoe machtiging Hierna werd dg bijeenkomst gestoten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2