Schagchelstraat 7-9 E NCELAftD PARLEMENTAIRE KRONIEK. Baitiesfiefsmandies Hm J. v. d. MEER, Brieven uit Lisse. UIT DE PROVINCIE IEHIAND SCtLLY \EILV than> WK Heden ontvangen een ruime keuze UIT SCHAGEN E.O. UIT DE ZAANSTREEK heemskerk. Hieruit blijkt dan dat een Duitsciie duik boot de schepen tot zinken bracht. Van Duitsciie zijde. Werd, naar aanleiding van de torpedeering der schepen, een verklaring afgelegd, waarin gewezen wordt op het feit dat om redenen, die aan Engeland te wijten waren, de termij nen door de Duitsche regeering toegestaan voor het uitvaren niet konden worden be nut. dat Duitsehland toen nadere data vast stelde om niet te varen op 22 Februari 'en 17 Maart, maar dat 22 Februari maar ee betrekkelijke veilige dag zou zijn. Reeds op 6 Februari was de reeders ver trouwelijk medegedeeld, dat het versperde gebied in grooten omvang met riiijnen was bezaaid. Aan de reeders der uitgevaren en door ee uiterst betreurenswaardig samenwerken van ongelukkige doch buiten onze macht lig gende omstandigheden te gronde gegane diepen was mitsdien bekend dat zij op 22 Februari slechts op betrekkelijke, d.w.z. van gelukkige of toevallige omstandigheden af hankelijke veiligheid'konden rekenen. Het bestuur der Nederlandsche Reeders- vereeniging heeft, na overleg met de reede- rijen van de tot vertrek naar Xoord-Ame rika gereed liggende schepen, besloten deze schepen niet te laten uitvaren alvorens de noordelijke route voldoende veilig geacht kan 'worden. Voorts .wordt vernomen dat in verband met de torpedeering onzer schepen de ree ders der vaartuigen, die tot vertrek gereed lagen, besloten hebben het vertrek op te schorten. En voorts wordt vernomen dat be halve Hollandsche Assurantiemaatschappijen ook de Duitsche met aanzienlijke bedragen bij de getorpedeerde schepen en ladingen zijn betrokken. In een artikel van de N. R. Ct. vinden wij de volgende opmerking: „Na het verlies van de „Tubantia" is er een oogenblik een gerucht gegaan, dat Duitsehland aan ons land de schade in den vorm van een gelijkwaardig schip zou ver goeden. Dien royaien weg te bewandelen, waardoor de goede bedoelingen der Duitsche regeering althans door een feit zouclen ifljn Lowoe™ Cherjcuü AMST! vm De Scilly-edlanden, nabij welke plaats onze schepen werden getorpedeerd. Het pijltje met de punt naar het Oosten wijst den korststen, doch versperden, weg naar Nederland; die met de punt naar het Westen, wijst de richting aan hoe de schepen buiten het blokkade- gebied kunnen komen teneinde om den Noord te varen. Hetzelfde begrip van betrekkelijke veilig heid geldt ook thans nog voor de vrije vaargeul in de Noordzee, welke Duitsehland evenzeer om aan Nederlandsche behoeften tegemoet te komen, door verandering der grenzen van het versperde gebied heeft inge steld. Op 3 Februari werd n.l. den reeders be kend gemaakt, dat het nieuw vrijgegeven gebied in de Noordzee na drie dagen be trekkelijk veilig was, maar dat volstrekte zekerheid tegen aanvallen, zonder waarschu wing eerst na 30 dagen, dus ongeveer op 5 Maart, zou bestaan. Dezelfde bepaling geldt ook voor de te Port Said liggende Nederlandsche schepen, die door bijzondere tegemoetkoming van Duitschen kant door herhaalde verschuiving van den termijn onlangs een nieuwen ter mijn van uitvaren hebben toegestaan ge kregen. Wolff's bureau te Berlijn doet een derge lijke mededeeling. Het slot daarvan is eenigszins anders ge formeerd. Het luidt aldus: „Van het aanbod op 22 Februari te vo ren zouden 18 schepen gebruik maken om den weg gemeenschappelijk af te leggen. Dit bericht werd op 16 dezer te Berlijn ont vangen. De reeders dezer 18 schepen kregen nog maals de uitdrukkelijke mededeeling, dat vóór 22 Februari geen besliste veiligheid kon worden gewaarborgd, eir dat het on zeker was oï alle in het te passeeren gebied optredende duikbooten het draadlooze bericht zouden ontvangen. Daarbij werd verder op gemerkt, dat tegen het mijnengevaar buiten het aangegeven gebied geen waarborgen zou den worden gegeven. Ten slotte namen 8 schepen het risico van den tocht op zich. Als de Nederlandsche berichten juist zijn, dat deze acht schepen zijn vergaan, dat een er van bij de Engel- eche kust op een mijn is geloopen en de andere zeven in den namiddag van 22 Fe bruari op den afgesproken weg zijn getorpe deerd, dan wordt dit ernstig betreurd, maar de verantwoordelijkheid treft de reeders, die er de voorkeur aan gaven hunne schepen bij de betrekkelijke veiligheid op 22 Februari te doen vertrekken, in plaats van de reis uit te stellen tot 17 Maart, op welk tijdstip volkomen veiligheid toegezegd was. Een bericht onzer duikbooten is nog niet ontvangen." Van Nederlandsche zijde wordt deze mededeeling ten deele bestreden door de reeders wat betreft de concessie om op het middernachtelijk uur van 10 en 11 Februari te vertrekken, deze kan men slechts naar waarde schatten, als men weet, dat de Duitsche marine-attaché te 's Gravenhage den lOen Februari, des avonds 7 uur, van deze beschikking aan de reederijen heeft kennis gegeven. En men begrijpt, dat het. onder de tegenwoordige omstandigheden niet mogelijk was, om tusschen 7 en 12 uur de noodige instructies in Engeland te hebben. Dat van de concessie dus geen gebruik kon worden gemaakt ligt voor de hand en Enge land staat daar geheel buiten. Overigens achten onze reeders de ver schijning der verklaring op zich zélf een bemoedigend teeken, omdat er uit blijkt, dat ook de officieele vertegenwoordiger van het Duitsche rijk de torpedeering onzer sche pen zoo ernstig beschouwt, dat hij zelfs geen protest van de Nederlandsche regeering heeft gemeend te moeten afwachten, nog veel minder het gewensoht heeft gevonden het woord aan de regeering te Berlijn te moeten laten, waarmede noodzakelijk een paar dagen zouden moeten heengaan. Dat bewijst, dat voor het minst de gezant meent, d^t er jegens Nederland een onrecht is ge pleegd, waarvoor ook de Duitsche regeering verantwoordelijkheid zal gevoelen. Het ligt dan ook voor de hand, dat na het gepleegde overleg Duitsehland zich niet aan die ver antwoordelijkheid kan onttrekken. Wat doen onze schepen? De „Stoomv. Maatsch. Nederland" en de „Rutferd. Lloyd" hebben aan de kapiteins yvan de stoomschepen „Prinses Juliana", „Ternate' en „Deli", alle van Java komend, order gegeven de ladingen Indische produc- v6j..te *>orf; lossen en daarna naar Lndië terug te keeren. aan den' dag gekomen daarvoor is men toen echter te elfder ure teruggedeinsd. Thans zou deze wijze van genoegdoening nog meer voor de hand liggen. Onze nood stijgt steeds hooger; tusschen de twee oor togvoerenden, die, elkaar wensclien uit te hongeren, gelegen, wordt ons land hoe langer hoe meer de dupe. Dit is niet het doel, ver zekert men ons met woorden. Engeland had dit kunnen bewijzen, door onze graanschepen tijdig te laten vertrekken, vóór 5 Februari, wanneer wij het verlies van deze zes sche pen niet zouden hebben moeten betreuren. Maar Duitsehland kan het nu kenbaar ma ken door een ondubbelzinnige daad, die ze ker ook niet tegen het belang van dat land zoude zijn, omdat zij het schrijnende van de wond, die ons is geslagen, zou heipep ver zachten." UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Besl. is ing. 1 Maart benoeiSd tot schoolopz. in distr. Heerenveen, F. do Vries, met gelijkt, toekenning van eervol ontslag als id. in het arr. Heerenveen en leeraar aan de R. H. B. S„ aldaar. Bij Kon. Besl. ia 1 April benoemd tot directeur postkantoor te 's-Gravenhage, 0. Schreuder, thans ins. spoorw. postkan.car te Utrecht. ALLERLEI. Koninklijk Bezoek. H. M. de Koningin-Moeder zou heden half één te Amsterdam aankomen om een bezoek te brengen aan de Bosboom-tentoonstelling en verschillende stichtingeL e inrichtingen. Baron van Wijnbergen. Bij de Tweede Kamer was Zaterdag inge komen een missive van mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, houdende kennisge ving, dat hij ee: bezoldigd staatsambt heelt aangenomen, n.l. van lid van den Oentralen Raad van Beroep voor de Ongevallenver zekering. Door aanneming van dit aanbt heeft de heer Van Wijnbergen opgehouden lid der Kamer te zijn en zaL een nieuwe verkiez ng moeten worden gehouden in het district Eist-, Stuivertje wisselen. Mr. Van Gijn, oucl-minister van Financien zal weder worden benoemd tot Koninklijk Commissaris der Nederlandsche Bank, in do- plaats van Minister Treub. Men zal zich herinneren, da. toer Mr. Van Gijn als Minister optrad, hij deze luncto, welke hij als thesaurier-generaal vervu.di nederlegde en dat mr. Treub toen in zijn plaats hiertoe werd benoemd. Heropening binnenvaart. De vaart van Amsterdam op Rotterdam door de Gouw© fe geheel hersteld, ook van Rotterdam over Leiden naar Amsterdam. Thee naar Amerika. De voornaamste thee exporteurs op Java hebben besloten een poging te doen tot het zenden van Java-thee naai" Amerika. Van Kol weer naar lndië. Naar de „Java-Bode" verneemt, heeft de heer Van Kol het voornemen, dadelijk na den oorlog weer lndië te bezoeken, o. a. in verband met de Inlandsche groot industrie. Vrouwen in de Tweede Kamer. Naar het „Vad." verneemt hééft de Ver- eeniging voor Vrouwenkiesrecht aan de po litieke partijen verzocht in 1918 vrouwelijke Candida ten to stollen en haar een plaats op de kieslijst in te ruimen, waardoor de in treding van vrouwen in ons Parlement zul worden verzekerd. Demonstratie v. postpersoneel. Op het Buitenhof in Den Haag liepen Zater- dagmorgen „Sandwichmen" mot groot© bor den, waarop met groofce letters te ieaon stond: „Het postpersoneel wachtensmoede eischt lots verbetering," DE JAARBEURS TE UTRECHT. Zaterdagmiddag 3 uur "is, zooals wij reeds met een enkel woord meldden, de Jaarbeurs te Utrecht geopend in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de ministers Poslhuma,, Bosboom en Treub, generaal Snijders, de commissaris der Ko ningin in de provincie UUtrecht, Graaf van Lijnden vna Sandenburg, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de vice-presi dent van den Raad-van State, mr. Van Leeu wen, de burgemeesters van Utieeht en Den Haag, generaal-majoor d'Hamecourt, jhr. Van Kretschmar van Veen, directeur, en mr. Beijen, secretaris der Staatsspoor, de voor zitter van den Middenstandsbond, verschil lende leilen van de Eerste en Tweede Kamel en vele autoriteiten. De heer Van Aalst was verhinderd, daar hij tegenwoordig moest zijn bit de confe rentie'in Den Haag, waar 'de scheepvaart- belangen ter sprake kwamen. De San Salvaior en de zes andere groote klokken van de Dom galmden 't over de oude bisschopsstad uit, dat de eerste Nederlandsche Jaarbeurs was geopend. Het is alleen bij zeer -bijzonder plechtige gelegenheden, dat Utrecht met deze bronzen monden spreekt en inder daad is de opening van de eerste Nederland sche monstermark t-, een feit van zeer bijzon dere beteekehis. Heel Utrecht neemt er aan doel. Tal van vereenigingen en particulieren volgden. Do stad, die "zich op merkwaardige .wijze ver jongt, na tientallen van jaren schijnbaar te hebben gedommeld, heeft een levendig aan zien. Veertien dagen lang wil men er nu eens niet weten van extra-bèzuiuiging op l.clit. De kolenvoorraden, waarover de stad besch.kt zijn blijkbaar ruim de winkeluitstaliingen die met artikelen van vreemde en van eigen oorsprong, een wedstrijd jn gceden smaak hebben aangegaan, zuilen ruim verlicht kun nen worden. Om de bezoekers te herbergen hebben zeer vele part.culieren hun logeer kamers gesteld ter be chikking van het lo- giesbureau, aan het hoofd waarvan een hotel directeur is gesteld. Behalve de kamers dus in cle hotels, die, dank zij de zorgen van het bureau geen tentoonstellingsprijzen zullen doen heeft de leider de beschikking over eenige honderden kamers in de stad. Stellig niet te veel, waar bijna 70.000 bezoekers mogen worden verwacht blijkens de aanvra gen om legitimatiebewijzen. Voor amusementen, en ontspanning is zoo veel mogelijk zorg gedragen in het gebouw voor K. en W. werd een tentoonstelling in gericht van "ederlandsche kunst; schilders, beeldhouwers, toeken aars en grafische ar- tisten, stelten daar hun werk ten toon. In „Voor do Kunst" arrangeerde he genoot schap Nederland-Frankrijk, do te..to .rs.elling, die in December hier te z.en was. Een bloe mententoonstelling ten bate der vereenigmg tot Bestrijding -<4'- 1 Tuberculose, een ten toonstelling van motorrijwielen, rijw.e.en enz. Stampvol was het in de oude schouwburg die op afbreken staat, toen in de namiddag de voorzitter van den Raad van Beheer, mr. dr. \V. A. van Wijst het .woorc. nam voor zijn begroetingsrede. Vele, vele woorden van hulde aar de or ganisators, aan onzen handel en iudustr.e, woorden van blijde verwachting en bee te wenschen werden gesproken door den heer mr. dr. W. A. van Zijst door Min. Posthuma, door Mr. J. P. Fockema Andietio, burgemees ter'van Utrecht, door mr. S. Vissering, pre sident der Ned. Bank, den heer Harte, voor zitter van de Kamer van Koophandel. Na al deze redevoeringen vo.gde de rond gang. Eerst over het Vredenburg. Groepsgewijs zijn de verschillende indus trieën van elkaar gescheiden; langs 'den westrand vindt men alier.ei bouwmaterialen; rapier en grafische vakken vormen een groep; ruvoer on reoorwiiron een zeer groow; machine-induslne en metaalbewerking, elec- triciteit, modeartikelen de goud en zilver- nijverheid; gias en aaide werken, en diverse andere takken van bedrijf hebben hier hun producten tentoongeze. ol' hun manners uit gestald in geheei afgesloten lokaliteiten, ot' in stands van groote re of kleinere aime- ting. De eene exposant heeft het ïokaal, waarin hij zijn klanten hpopt te ontvang m aange- kleed, alt ware 't bestemd zoo vee jaren te duren air het dagen in gebruik zaa zijn, d„ ander* heelt zoo nuchtei moge-ijk zijn mon sters op de simpelste wjjzk tentoongesteld. Overal heelt men de voorzorg gctroifcn geen eigenlijke concui renten na-st elkaar te zetent; naast de mons.erkamei van een rij - wielfa.briek, staan kachels en naast de teu- toonstellings.uimt© eener kunsAaience onder neming vindt men voorwerpen uit aardewerk, voor dagelijksch gebruik. En oox hier treii vaak het verschil van opvatting, de een maakte er een étalage of een tent-jons.e.Lng van ide andere wil al.een de monsters bij de hand hebben om ze den bezoekenden koop lustigen te kunnen toonen. Wal in het bijzonder trof was de speciale zorg tegen brandgevaar. De straten dezer kleine stad zijn breed brandgangen schei den de gebouwen, biandb'uschmateriaal is overal bij de hand het bexleedingsmate rieel is zooveel mogelijk brandvrij gemaakt. Daarna begai men zich naar he- Jans kerkhof waar de groepen-, voeding en ge notmiddelen en chemische nijver he,d, en tie inzending van het departement van Kolo niën te zien zijn. De laatstve-melde uizen ding is bestemd, den bezoekers koloniale nan- delsvoorlichting te geven voor Oost- en v\ est- Indië. Heden is het de feitelijke opening. De aanslag te Groningen. In zake de po ging tot brandstichting in het Hotel de Zeven Provinciën aan de Groote Markt te Groningen kan nog worden gemeld dia-t hoewel sommige bladen het geval signaleeren als een aanslag tegen het Engelsche consulaat, zekerheid daar omtrent niet bestaat; vaststaat, dat de dader Dij zijn eerste bezoek niet beslist boeit gevraagd hem kamer no. 10 te geven! die naast die van het Engelsche consulaat ligt- Het is outer toe val geweest dat hem die kamer is aangewezen. Of er gedacht moet worden aan brandstich ting met het doel do brand assurantie machtig te worden, moetj nog worden onderzocht. Waar schijnlijk lijkt ook dat niet, want op het hotel ligt een zware hypothecaire- schuld, zoodat het niet onmogelijk is dut, die schuld grooter ia dan de assurantie. Meningitis. Een soldaat van liet fort te Edam (een onderwijzer) is vermoedelijk door nekkramp aangetast. Per auto naar Amsterdam gebracht, ia hij onderweg overleden. Slachtoffers van den draad. Een Ne derlandsche grenswachtsoldaat, die bij Budel wachtdienst deed, wilde probeeren of er „stroom stónd op den electrisclien afslui tingsdraad, bij welk onderzoek hij, hoe heeft hij tot nu toe absoluut niet kunnen verklaren blind werd. Hij werd naar de kliniek voor oogheel kunde te .Utrecht overgebracht. Waters taatsbegroo ting. Tweede Kamer, 24 Februari. De Kamer vergadert nu avondzittingen niet wel mogelijk zijn, omdat ons hooge staats lichaam toch het voorbeeld moet geven inzake lichtbesparing al op Zaterdag en Maandag. En zelfs dat doet de kranen der parlementaire welsprekendheid niet wat meer dichtdraaien! Bij het hoofdstuk Arbeidersverzekering klaagde de heer Juten over de chicane-zucht der Rijks verzekeringsbank en over de bekrompen wijze, waarop deze haar taak opvat. Ook maakte hij aanmerking op den termijn van een jaar, binnen welken rechtverkrijgenden voor de ouderdomsrente hun verzoek moeten indie nen, op straffe van verloren gaan van hun recht. De heer Juten zag geen reden voor dien „fata len" termijn en acht oe werking verkeerd. De heer Sannes klaagde over gebrek aan mede werking der werkgevers bij het tewerkstellen van door een ongeval'getroffen arbeiders, voor wie werken heel nuttig en bevorderlijk is aan de vol ledige genezing, maar die tijdelijk niet volledig voor hun taak geschikt zijn. De Minister van Waterstaai, schoon bereid om de verschillende bezwaren te onderzoeken, her innerde fijntjes aan de groote. zelfstandigheid, die men indertijd der Rijksverzekeringsbank heeft willen geven. Daarmede klopt de critiek uit de Kamer al heel weinig. Omtrent de spoedige inwerkingtreding der Ouderdomswet, waarover de heer Sannes gespro ken had, herinnerde Minister Lely aan het z.g. „Aanpassingswetje", een soort van te voren mis lukte poging tot 't stichten van een compromis tusschen rechtsphe en linksche ouderdomsverze- kering. De Regeering zal „zoo spoedig mogelijk" de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer inzake de Ouderdoms wet inzenden. Dat de zaak zoo traineert, is dus in het geheel niet de schuld van de Eerste Kamer, den grooten zondebok der linkerzijde, maar van de Regeering zelve. De heer Duys klaagde over onbillijkheden bij promotie aan de Rijksverzekeringsbank, en over een soort spionnage-stelsel, dat daar zou heer- schen. Heel veel troost kreeg hij van den Minis ter niet. De heer Duys moet eerst maar eens feiten aanwijzen en het opkomen tegen het ont slag van tijdelijk aangestelden en niet goed ge bleken krachten is onredelijk. Bij de behandeling van het hoofdstuk „Werk loosheid en Arbeidsbemiddeling" werd de wen schelijkheid besproken van een speciale afdeeling voor en de vrouwen aan onze arbeidsbureaux, werd even gedebatteerd een interessante kwestie! over de katholieke arbeidsbeurs te Heerlen, die een zuiver confessioneel karakter heeft en daarom, zoodra den Minister klachten bereiken in dat opzicht, gevaar loopt haar sub sidie te verliezen. Bij de verzekering tegen werkloosheid klaagde de heer Snoeck Henckemans over te weinig in vloed van de Kamer, doordat verscheidene rege lingen, waarbij dikwijls groote bedragen betrok ken zijn, eenvoudig bij Koninklijk Besluit tot stand komen en niet bij wet. Verder merkte de heer Snoeck Henckemans nog op, dat sinds de bijslagen van Regeering en gemeente inzake werkloosheidsverzekering niet meer gegeven worden op de uitkeeringen, doch op de contributiën der leden, de kassen der vereen ijz in sten dikwiils groote bedrage» b«- vatten, die veiligheidshalve beter onder het be heer der gemeentebesturen waren. Minister Lely antwoordde iets van onderling vertrouwen en vair wantrouwende maatregelen, die de zaak zouden bederven. Na goedkeuring der begrooting van het Staatsvisschersliavenbedrijf te IJmuiden, kwam de begrooting van Posterijen, Telegrafie en Tele foon aan de orde. De heeren Helsdingen (S -D.) de Jong (U.-L.), Engels (R.-K.) en van Groe- nendaal (R.-K.), toonden allen met voorbeelden de dringende noodzakelijkheid van salarisverbe tering aan. De heer Engels sprak van brievenbestellers, die na 14 jaren diensttijd nog maar f 14 verdienen. Hij bracht de vele diefstallen bij de pos- erijen met de veel te lage loonen in verband. De heeren Knobel en van Groenendaal pleitten voornamelijk voor de directeuren, hoofdcommie zen en commiezen. Maandagmiddag half twee voortzetting. des Heeren in: Ik zeg U in geheel niet M zweren" Mt. 5, 33 toch wel in bepaalde om standigheden zweren mag. Zie de ongerijmde gevolgen -van hun be ginsel: „de Bijbel alleen". Ieder is op eigen manier en naar eigen inzicht de woorden van Christus gaan uitleggen. Natuurlijk kwam men tot de meest tegenstrijdige op vattingen, die weldra bet Protestantisme in zoovele sekten splitste, dat, indien hun be ginsel het ware was, de Bijbel meer duis ternis dan licht gebracht bad in de wereld. Osiander somde, eenige jaren reeds na hot ontslaan van het protestantisme (1517), 21 verschillende uitleggingen op van de leer over de rechtvaardigmaking der ziel. 11a»- perger verzamelde in 1577. 200 verschillende verklaringen van Christus' woorden „Bit lt mijn Lichaam". Ik vraag U, is het beginsel: „de Bijbel alleen" een pleizierig uitgangs punt om tot de waarheid te komen 1 Is dat cèn logisch beginsel. Zoo men nu, óndanks dit alles, zich toch wil vasthouden aan dit beginsel, kan het dan nog wel verwonde ring haren, dat men, gelijk in ons land Dr. A. Kuyper deed, gaat probeeren zich in te denken, hoe de geopenbaarde, waarheid verschillende tegenstrijdige en niettemin ware vormen kan aannemen in het brei» der menscheu 1 Maar komt men niet lijn recht in strijd met het gezond verstand de pluriformiteit der waarheid aan te nemen 1 Wat toch waar is, kan, onder hetzelfde oog punt beschouwd, nooit, in eeuwigheid niet, tegelijk onwaar zijn. En daartoe komt men zoo men de pluriformiteit der waarheid aan neemt. Hoe logisch 1 Ja, die onveranderlijkheid en eenheid der waarheid zit den protestant erg in den weg, is zooals Pater Bensdorp schreef: vernieti gend voor het protestantisme. „Zegt men het Protestantisme is de waai-hekl, dan moet men of wel aannemen dat d eChristelijko Kerk eeuwen en eeuwen gedwaald - heeft, want de geschiedenis be wijst al te duidelijk, dat de oude Kerk heel andere dacht dan nu de Protestanten. Of wel men moet aannemen, dat de waarheid veranderd is. Beide ongerijmde veronder stellingen. „Bovendien is het Protestantisme ver deeld: belijdenis staat er tegenover belijde nis. Wat de eene ate hoogst gewichtige waarheid aanneemt, wordt door de ander uitdrukkelijk verworpen. Zegt men dus: het protestantisme is de waarheid, dan moet men ook aannemen, dat tegenstrijdige stel lingen tegelijk waar kunnen zijn. Nu, dat is niet logisch. Zie Jac. Zey. Over de grondslagen van ons Katholiek geloof; M. van der Hagen: Waar is de Kerk van Christus 1 Besluit is: U moogt eerbied hebben voor den Bijbel, maar omdat hij eigendunkelijk is vervalseht, kan men deze nooit op god delijk gezag aannemen, en berust dus het geloof der protestanten op de persoonlijke rede, daar het alle gezag verwerpt: geen goddelijk gezag, want men heeft Gods woord vervalscht, en God kan nooit iets tegenstrij digs leeren of hevelen; geen kerkelijk ge zag, want daarvan moet de protestant niets hebben, omdat ieder, krachtens het beginsel van vrij onderzoek, bijbelverklaarder is. Do protestant houdt zioh vast aan persoonlijk inziobt, dat is ffcen geloof en daarom i» geloof onlogiseh! J. H. E. VAN BREEO, Kapelaan. Lisse, 19 Februari 1917. Naschrift. Hiermede sluiten wij de ge- dachtenwisseling in dit blad. 7008 WAT IS WAARHEID? (Vervolg.) Waartoe vermeldt de Bijbel ons zoo uit drukkelijk, dat de Apostelen op last van Christus moeten „prediken" „alle volkeren onderwijzen", dat het geloof, de noodzake lijke voorwaarde om aan God te behagen, komt niet van het lezen, maar „van het hooren", dat „veel niet is opgeschreven" als er behalve den Bijbel, nog niet iets anders is, wat we gelóoven moeten Eindelijk, en dit is zeker niet het minst krachtige bewijs, de Bijbel legt- zelf een gelijk gewicht op de mondelinge overleveringen als op zich zelf. „Zoo dan broeders", aldus Paulns 2 Thess. 2,14, „staat vast en houdt u aan de overleve ringen, die gij geleerd hebt, hetzij uit ons voord, hetzij onzen brief'. Dit is juist zoo als de Katholieke kerk haren kinderen leert; de geopenbaarde godsdienst wordt ons bekend gemaakt door de „overlevering", door verkondiging van wat deels door de Apostelen is opgeschreven, deels door hen alleen is gesproken, t Protestantsche hoofd beginsel: „D0 Bijbel alleen" is niet slechts met den Bijbel zelf in tegenspraak, maar leidt ook tot allerlei ongerijmdheden. De rechtzinnige protestanten houden voor zeker, dat hun Bijbel, in al zijn onderdeden van Boeken, door God is ingegeven; dat men niets verplicht is te gelooven op god delijk gezag, wat niet aiit den Bij'bel geput is; dat iedere goedwillende Bijbellezer recht hebbend Bijbelverklaarder is. Maar hier mee spreken zij zich tegen, want niets van dat alles is in den Bijbel te vinden. Onder wijl houden de protestanten zich ook nog aan verscheidene bepalingen, die niet in den Bijbel staan, bijv. dat het doopsel der ke£ ters geldig is; dat men tegen de uitspraak SCHAGEN. Inbraken. Deze week is ingebroken hij den heer Groen, te Waarland, gem. Dirks- horn. Er wordt echter niets vermist als de spaarpot van een der kinderen, welk© niet veel meer dan eene gulden bevatte. Ook is ingebroken bij den heer Bruin al daar, alwaar werd vermist f 1.50 aan geld1, terwijl ook het gouden kruisje met dito ket ting van de dienstbode we.d meegenomen. In den nacht van Woensdag op Donderdag is inbraak gepleegd bij den heer Bakker, nabij de halte Zijdewind. De dief of die ven hebben daar op hun gemak een potje melk gekookt, een karbonade gegeten, zonder dat er door de huisgenooten iets van is ge hoord. Een jekker van den heer Bakker, welke aan de kamerdeur hing is meeg nomen, anders werd ook daar niets ontvreemd. Personalia. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft eervol ontslag als lid van toet R. K. Kerkgenootschap van Sint Maarten (dekenaat Scuagen) verleend aan den heer W. Tesselaar, en in diens plaats benoemd den heer P. Borst. Inbraak. Te St. Maarten is Vrijdagnacht op twee plaatsen ingebroken: bij de heeren Blauwboer en de Geus. Bij eerstgenoemde is. alleen vleesch weggenomen; bij den heer de Geus was de dief reeds bezig te breken aan de kast, waarin het geld geborgen was, toen hij gestoord werd en op de vlucht ging met achterlating van zijn klompen. ZAANDAM. Het hulppost kantoor «an t Kalf, Morgen, Dinsdag 27 Fbi zal worden aanle- steed het bouwen van een hulppostkantoor met woning aan de Oostzijde alhier. Person alia. Bij beschikking van sujin Exc. den Minister van Oorlog zijn de ses- geauten-majoor Van Manen en Van Houten benoemd tot conducteur der Artill. Ie kl, (adj.-onderofficier) rosp. bestemd voor het lórt „De Klop" en don „Grooten IJpolder. Voorloopig blijven kij gedetacheerd bij de A. I. a an de Hembrug. Ma je 11a-ver o en i ging. Op de jaar vergadering, Donderdagavond gehouden, wa ren 126 leden aanwezig. Uit het verslag vaa den penningmeester bleek, dat 't bat:g snklo, dat over 1915 f .246.80i/a bedroeg, over het jaar 1916 f 364,79 bedraagt. Van de com missie tot oprichting van een R. Kj. Begrafe nisfonds was een verzoek om finant.ee,e skmn ingekomen. Aan hot bestuur wercl volmacht verleend, dien steun te geven. Uit b Vl^'* slag1 van den magazijnmeester bleek, dat 63 artikelen .waren uitgeleend, waaronder 1$

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2