zouden ontsnappen, of za zenuwachtig waren, dooc.de gedachte, dat er Engelsche schepen zon den komen opdagen vóór zij klaar waren, weet ik niet. In allen gevalle waren ze buitengewoon kortaf en haastig. Wij moesten haaet je rep je in de booten springen." Nadcro bijzonderheden. Reuter seint uit Londen: Een officter van een der getorpedeerde Nederlandsche sche pen, die te Londen geïnterviewd werd, zeide, uat de onderzeeër eerst een torpedo had af geschoten en daarna nog ©en groot aantal gra naten tot alle schepen gestopt hadden. De onderzeeër kwam toen nader en de commandant gelastte de bemanningen bin nen vijf minuten in de booten te gaan, 'daar hij de schepen zou torpedeeren, omdat zij in de Engelsche wateren waren. De bemanning had nauwelijks den tijd in de booten te gaan, zoo spoedig begon de on derzeeër te torpedeeren. Verder seint Reuter nog uit Londen: Er waren geen inlichtingen ingewonnen bij de Engelsche autoriteiten omtrent de beste wijze van varen óf omtrent voorzorgs maatregelen, die genomen dienden te wor den, de schepen vertrokken op speciale In structie direct van de Nederlandsche regec- ring. JEr wordt gezegd, dat een ambtenaar van de Nederlandsche legatie naar Falmouth was Kpgaan en daar persoonlijk met cfe kapiteins had gesproken en hun speciale instructie had gegeven hoe zij moesten gaan. De schepen hadden, naar men indent, het gewone scheepslicht op en bovendien waar schijnlijk nog andere lichten, die de sche pen helder verlichten. Nadat zij op korten af, tand van Falmouth waren gekomen, werden zij aangevallen, door door een Duitscheu onderzeeër, drie werden in den grond geboord en vier zwaar bescha digd. Reuter voegt aan het bovenstaande! oe: „De Nederlandsche regeering heeft, naar ver klaard wordt, sedert de afkondiging der blok kade de grootste mogelijke toegevendheid je gens de Duitsche dekreten betoond en ziet nu het resultaat. In Engelsche scheepvaart- kringen is men van meening, dat de herhaal de concessies van de Nederlandsche regee ring aan den Duitschen bullebak een siechle belooning zijn voor de groote consideratie, die Groot-Britannië sleeds heeft betoond voor de voornaamste belangen van Nederland, bin- nenlandsche, zoowel als koloniale. Men is thans van meèning, dat de Nederlandsche schepen, samen varend met de lichten op, een aanvat lïs het ware 'hadden uitgelokt. Hadden zij gevaren onder de omsLandigh* den, waaronder Engelsche schepen zulks doen, dan zouden zij er ongetwijfeld even veilig zijn afgekomen als de overgroote meer derheid van zulke schepen in dergelijke wa teren." t De uitingen in de Nederlandsch Fe. s be ginnen kalmer te worden, maar onverholen wordt aan de verontwaardiging lucht ge geven, die het gebeurde verwekt heeft. Er wordt op gewezen dat wij klein en machteloos zijn; dat het een groote natie, als de Amerikaansche republiek, niet zou zijn overkomen, maar dat het voor Duitsch- land geen reden mag zijn om ons niet te ontzien, tevens waai- onze eerste brhoeïten geldt, de voCTteelvoorStening. Met. haa. us wo-r den dan ook bewijzen, daden gevraagd dis een herhaling beletten en ons overtuigen van de waarheid der schoone woorden, die IDuitschland aanhoudend geeft. Naar Havas meldt, zegt de „Libertó" in een bespreking van de to. pedoering der Ne derlandsche schepen, dat de moraal vair deze geschiedenis is, dat, hoe berustender de neu tralen zich ten opzichte van Duitschiand be- tooncn, des te hardnekkiger dit hun gewerd zal aandoen. Het blad bes.uit: S nds Buitich- fand zonder een schaduw van protest van dén hunner België kon binnenrukken, acht het zich alles vergund. Aan hen, dte trach ten* het hoofd op te richten, wijst het met gebiedend gebaar op Servië en Roemenië, nafcen de neutralen voorzichtig zijn: van con cessie tot concessie gaande, zullen zij ten slotte hun onafhankelijkheid verliezen. Do „Ttemps" schrijft: De Duitsche duik- bootenooriog heeft niet het beoogde doei be reikt; hij spoort de geallieerden a'.ui tot krach tiger besluiten ea brengt Duitschiand nieuwe vijanden. Bij do bespreking van de berichten over het in den grond boren van de Nederlandsche schepen wijzen de bladen er met leedwezen op, dat het de Duitsche regeering bij voor baat niet mogelijk was voor 22 Febr. onvoor waardelijke veiligheid te waarborgen. De „Lokalanz." schrijft o,a.Da Duitsche regee ring erkende dat het in den grond boren van de Nederlandsche stoomschepen dtep te be treuren is. Ook wij kunnen ons de gevoelens van het Nederlandsche volk volkomen be grijpen, maar er dient nogmaals op te wor den gewezen, tiat de voornaamste schuld aan het gebeurde niet aan Duitsche zijde is to zoeken. Do verantwoordelijkheid ti eft in de eerste plaats de Engelsche admiraliteit cLe de Nederlandsche schepen de tijd go uitvaart (uiterlijk in den nacht van 10 op 11 Febr.) weigerde. De Engelsche bladen uiten natuurlijk hun gloeiende verontwaardiging over het snoode misdrijf, zoo ongeveer in den geest waarin de „Daily Telegr," zich uit. „Als dat incident niet de kroon zet op de wandaden van den oorlog, in erk geval is men gerechtigd het de laagste wandaad te noemen. Duitschiand is sterk, Nederland, de onmiddellijke buurman, is een zwakke neu trale staat, die getracht heeft een ojipar- tijdige houding te bewaren zelfs tegenover het martelaarschap van dat deel der Neder landen, dat zich in 1830 afscheidde. Wat zal de Nederlandsche regeering doen tegenover deze daden? Het blad herinnert dau aan 'de woorden van De Ruyter, d.e zich, hoewel hij de vloot te zwak achtte, toch bereid ver klaarde zijn leven te wagen en in den strijd sneuvelde. Zijn woorden, zegt het blad, gaven den geest weer van de Nederlanders in dien tijd, toen het heeite dat hun bloed met zee water was gemengd. Zijn landgenooten zullen alle bedaardheid en koenheid noodig hebben, waarover ze beschikken, in de dage die voor hen liggen, want de Duitschers hebben het op hun levensorganen toegélegd." Toch kunnen wij ons met weerhouden bij het lezen van dergelijke tirades van de En gelsche bladen te vrAgbn liever Turn wjélspie- UIT DE STAATSCOURANT. 'n Hongerbetooging. Een z.g. revolutionair comité had gisteren avond te Delft een hongerbetooging georga niseerd. Fenige politiemannen in burgerkleeding be wogen zich tusschen de betoogers. De orde werd niet verstoord. In de afgeloopen week werden via IJmuiden geen steenkolen uit Engelsche en Sehotsche havens ingevoerd. De voorgaande week" be droeg de ingevoerde hoeveelheid 650.OM K. G. door 1 stoomschip. Voorgesteld wordt op de Landbouw-b^groo- ting voor 1917 een bedrag van 1.150,000 beschikbaar te stellen voor het Kon. Natio naal Steuncomité. Hiei*dcor stijgt het totaal bedrag der Rijksbijdragen tot f 3.400,000. Fransche persstemmen. Duitsche persstemmen. Bij Kon. besluitis benoemd tot conservator bij 's Rijks Prentenkabinet te Amsterdam, J. Ph. van der Keilen. Dzn., thans assistent bij diat kabinet; is aan C. G. Verwiel eervol ontsla» verleend als burgemeester der gemeente Beaojjen, met Tfinkbetuaging voor de langdurige dieneten, door hem in rijn betreking bewezen, is aan W. L. ten Harmsen van der Beek eer vol ontslag vei-leend als burgemeester der ge meente Oudshoorn; is eervol ontslag verleend aan S. G. Ever te, s. i., als hoogleeraar aan de Technische Hooge- schcol te Delft, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten is aan mi. dr. G. F. M. baron van Hugenpotli tot Aerdt eervol ontslag verleend als school opziener in het arrondissement IJssoistein is benoemd tot directeur van bet' post- en telegraafkantoor te Hoorn, J. Winters, thans in 'gelijke betrekking te Harderwijk is benoemd tot voorzitter van de Commissie voor de Middenstands-enquête, de heer mr. A. L. M. J. baron van Wijnbergen, te Arnhem, lid van de voornoemde commissie en voorzitter van de 2de sub-oommissie der Enrjuete-eom- missio. DE CRISIS, v, Kurk. Naar wij vernemen verleent de N. O. T. weder consenten voor aanvoer van kurk. Goud vrijgegeven. Verschillende partijen goud, bestemd voor de Javasehe Bank en de Nederlandsoh-IndAsche Handelsbank, welke zich bevonden op de stoom schepen „Kawi", „Gocntoer" en „Rembrandt", door de Engelsche autoriteiten werden aange houden. Deze partijen zullen nu worden vrijge- goven door de bemoeiingen van de N. O. T. Post naar Engeland. Den 25sten dezer werd een post voor en over Engeland verzonden. Normaalmagariue enz. De minister van Landbouw heeft deu maxi- aiumkleinhandelprijs van Normaalmargarine vastgesteld op 50 cents per A K.G. eu den maxi- mumtusachenhandalprijfl op 44t cent» per 1% K.G. en als inkooprjjs voor de gemeenten voor Normaalmargarine vastgesteld een bedrag van 0.44 per Vz K.G. en als verkoopprijs aan de gemeenten in overweging gegeven een bedrag van 0.44 per A K.G. Steenkoloninvoer. Steuncomité. DE JV'.TORPEDEEBDE SCHEVE?!. Onderhoud met de beman ning van de „Eemland". De Londensche corresp. van. het „Alg. ïïbld," tieint d<L 25 Februari: Ik had hedenavond een onderhoud met eenige leden der be mannin# van. da „Eemland". Zij en de opvarenden van andere Nederlandsche schepen, waren hier namelijk gisteren aange komen. Hun verhaal kan in enkele woorden woixLen samengevat. Ze zagen plotseling een onderzeeër langszij komen; kregen vijf minu ten tijd om de booten uit te lateu. het schip werd beschoten en de bemanning zwierf den geheelen nacht in open booten op zee. Donder dagavond had de aanval plaats. „Wjj waren in ballost op weg naar New-York," vertelde een der officieren. „Vóór de onderzeeër ons aan viel hadden wij er slechts één gezien. Om zes uur in den namiddag werden wij gepraaid en kregen wij bevel om te stoppen. Op hetzelfde oogenblik werd 'n torpedo afgeschoten die ech ter zijn doel miste. Toen wij op een bevel, da ven uit do duisternis tot ons kwam onze vaart verminderden, ontvingen wij de korte order het 8ohip te verlaten. Voorts wei'd ons mede gedeeld, dat ons daarvoor vijf minuten tijd werd gelaten. De gezagvoerder, kapitein Maas, en de andere officieren waren aan dek. Zoodra we gepraaid waren zeiden wij: ,„Wij varen voor d» Nederlandsche Regeering". De Duitschers stoorden rich daar echter niet aan. Het ant woord was: „Vjjf minuten". Onze bemanning, bestaande uit 24 personen, de kok mede gerekend, werd over twee booten verdeeld, en verliet het' schip. Wat er verder met de „Eemland" gebeurde, konden wij in de aanwassende duisternis niet zien. Wel consta teerden we, dat de Duitschers een boot van den onderzeeër uit lieten en zoowel naar ons vaar tuig als naar de andere schepen van de Neder landsche groep, voor zoover wjj die in zicht had den, hommen braahten. We waren dicht, genoeg bjj den onderzeeër om te kunnen constateer en, dat het een buitengewoon groot vaartuig was, mot twee kanonnen uitgerust; en dat de hoofd officier die de leiding scheen te hebben, een met goud versierde* uniform droeg. De onderzeeër schoot op de „Jaéatra" en bracht haar tot zinken; hetzelfde geschiedde met de „Noorderdijk." (Diti wordt door een Lloyd-telegram bevestigd, dat aangaande de „Gaasterland" hetzelfde meldt. Red.) Naar wjj vernemen is de „Menado" te Fal mouth, en volgens de berichten moet onze eigen boot daar ook in gehavend-en. toestand zijn aan gekomen. In hoeverre dat juist ie, weten wij echter niet. Toen we ons in de booten begaven hadden we geen gelegenheid ook maar ierts van onze bezittingen mee te nemenz®fs de scheeps papieren moesten achterblijven. We gingen weg precies zoo ais we op dat oogenblik aan dek 8to oden. We zijn twaalf uur drijvende gebleven. .Gelukkig was het goed weer en een kalme zee. Een Engelsche boot die uitgegaan was om te Roeken, pikte ons Vrijdagochtend om zes uur op. We werden aan land gebracht en vertrokken later naar Londen. t „Vóór de Dudtschera de torpedo afschoten floten zaj ons, vertelde een lid van de beman ning. In het volgend oogenblik hoorde we dat er geschoten zou worden indien wjj niet stop ten. Wij hadden de vaart verminderd, maar inen fcan niet' maar in eens een groot sehip stil laten liggen. Of de Duitschers dachten dat wij

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2