parlementaire kroniek. berichten Hoe anderen denken over de Grenswijziging. UIT ONZE VORIGE 0PLAA6 niet was afgeioopen, werd het stoomschip vrij gelaten, maar dringend geraden om te keeren en net afgesloten gebied te verlaten, en ten N. en ten O. daarvan naar Nederland te varen. Boven dien werd het schip een plattegrond van het •Duitsche afgesloten gebied meegegeven. In weer wil van de dringende waarschuwing, zette het stoomschip zijn vaart voort in de richting van het Kanaal. De „Jacatra" deed daarna óf vrijwillig, óf gedwongen is hier niet bekend de Engeïscbe haven Dartmouth of Falmouth aan. Het gevolg daarvan was, dat het schip zich later bij de Scilly-eilanden getorpedeerde Neder landsche stoomschepen bevond. Dit telegram strekt blijkbaar om te betoogen dat de „Jacatra", indien zij aan het bevel van dc Duitsche duikboot gevolg had gegeven in plaats van een En^elsche haven aan te doen, niet op den 22sten Februari zou zijn ten onder gegaan. De „Jacatra" kwam op 7 Februari te Falmouth aan. De Duitscb'c vergoeding. Bij navraag aan het Ministerie van Buiten- fandsche Zaken iu verband met het in de pers verschenen bericht over de bereidverklaring der Duitsche regeering tot tegemoetkoming in het verlies der zeven getorpedeerde Nederlandsche schepen, kon ons geen officieële bevestiging van dat bericht worden gegeven. Een onduidelijkheid in de ter zake uit Berlijn ontvangen telegrammen heeft nl. het Duitsche gezantschap alhier verhin derd een stellige en volledige kennisgeving aan de Nederlandsche Regeering te doen." ALLERLEI. Willem Mengelberg. Willem Mengelberg is weer hersteld en dirigeert weer zijne concerten. Opbergen van smokkelaars. .TeVeenhulzen wordt het eerste gesticht gereed gemaakt om smokkelaars, die ver oordeeld zijn en voor wie in de gevangenissen geen plaast is, hun straf te laten ondergaan. H. M. de Koningin-Moeder op de Jaarbeurs. Hare Majesteit de Koning.n-Moeder bracht gisteren het aangekondigde bezoek aan de Jaarbeurs to Utrecht. Zij deed een Jangdu- rige wandeling op de tentoonstelling en Let zich inlichten door Mr. van Zijst. Do lunch .werd tien Gouvernementshuize gebruikt. Een Nederlander aan den Plantentuin le St. Loui». Prof. J. O. Th. Uphof een Nederlander van geboorte, is benoemd tot plantkundige aan aen wereldberoemden Missouri botani cal garden te St. Louis. Prof. Uphof studeer de aan den Tuinbouwschool te Frederiksoord en aan de Amsterdamsche universiteit. Spoorwegverbinding. Het Tweede Kamerlid do heer Rutgers heeft de volgende vraag gedaan: Kan de Minister mededeelingen doen om trent den stand der vooruitzichten op ver- t>e tering van de spoorwegverbinding van het Gooi met Rotterdam en het Zuiden des iaims Antwoord van den heer Leiy, Minister van Waterstaat „Bij de beide groóte spoorwegmaatschap pijen bestaat het voornemen om de verbin dingen tusschen het Gooi eenerzijds en Rot tendam en het Zuiden deis lands anderzijds te verbeteren. „In onderzoek is de vraag, op welke wijze die verbetering het best tot stand te brengen is, zoolang een verbindingsboog tusschen de lijnen Utrecht-Amersfoort en Utrecht Hiiver- sum bij Blauwkapel nog niet bestaat. Zoodra dat onderzoek is afgeioopen, zal verbetering kunnen .worden ingevoerd." Weer een waarschuwing. Men seint uit Batavia aan de „N. R,. Ot.": Het „Bat. Nbld." meldt, dat die Japanse he journalist Mas Maroe in voorloopige hechte nis is opgesloten wegens een artikel, dat haat zaait tegen de regeei'ing. Kamerverkiezing Eist. De candidaatstglling te Eist om te voorzien ïn dc Tweede Kamer-vacature van baron van Wijnbergen zal plaats hebben op 13 Maart, de stemming en herstemming op 27 Maart en 3 April. Prof. mr. G. A. van Hamel. Naar de „N. R. Ot." verneemt, is do onge steldheid van het Tweed© Kamerlid prof. mr. G, A. van Hamel van erastigen aard. Het stadhuis te Rotterdam. Bij zijn vertrek uit zijn geboortes.ad Rot terdam heeft de heer L. W, Veder als ge schenk voor het nieuwe stadhuis aangebo den de bekleeding en versiering voor de kamer van den burgemeester. Coöperat. Exportslachterij. In een door meer dan 100 personen be kochte vergadering van veehouders uit alle deelon der provincie Groningen is besloten tot oprichting van de Groningsche Coöpera tieve Exportslachterij. Waarsjhijnlijk zat ge bruik worden gemaakt van het openbaar slachthuis te Winschoten. Collectieve arbeidsovereenkomsten. Uit het Maandschrift van het Centraal Bu reau voor de Statistiek: Op 1 Januari 1916 bestonden 599 collectie ve arbeidsovereenkomsten. In den loop van het jaar vervielen 252 overeenkomsten, ter Wijl 28 gewijzigd werden en niet minder dan 502 nieuwe overeenkomsten tot stand kwa men of hernieuwd werden. Derhalve, beston den op 1 Januari 1917, 99 collectieve ar beidsovereenkomsten. x De vermeerdering blijkt voornamelijk plaats gehad te hebben in de kleeding ndus- '\trie, bij de bereiding van voedings- en genot middelen (in hoofdzaak bakkers) en in de groep verkeer, terwijl «ok in de bouwbedrij ven de metaalbewerking, den landbouw en dc greop handel het aantal contracten niet onbelangrijk toenam. In de bouwbedrijven werden .vrijwel alle contracten gewijzigd of hernieuwd. l Ned. Bank. Bij Koninklijk BesJuif is het aan de Neder landsche Bank verleende octrooi, dat 31 Maart 1917 eindigt, opgezegd. De bedoeling hiervan is om nadere onderhandelingen te voeren met de Nederlandsche Bank over den inhoud van een na bovengenoemde datum nieuw te verkenen octrooi. Br. Kuyper. De operatie, die Dr. Kuyper zou ondergaan is aoor de geneesheeren niet noodkr geacht Giste- 5?^Kuyper, P« rijtuig, reeds weder uit, meldt het „Alg. Hbld." Eu bloc. Te Ouder-Amstel hebben, nadat in een leden vergadering der R.-K. Kiesvereeniging sterk was afgekeurd, dat de R.-K. raadsleden hebben ge stemd vóór de aanschaffing en verspreiding van een brochure betreffende geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk, deze alle vier hun mandaat nedergelegd. Hieronder is ook de R.-K. wethou der J. Beukeboom. Ook het optreden dier raads leden in andere zaken had grond geleverd voor critlek. Smokkelen. Men. schrijft uit Limburg aan het „Hbld.": Een korten tijd. is er stagnatie ge weest'. Maar nu floreeren de zaken alweer. Men heeft eerst de kat eens uit den boom gekeken en toen 't bleek, dat -t met het opbergen in de gevangenissen door plaatsgebrek zoo'n vaart niet liep, ging het weer met frisschen moed aan den slag. En nog steeds prijken trouw in de plaatselijke couranten de advertenties der registratie-ontvangers betreffende verkoop van in beslag genomen goederen. 1700 K.G. meel, 1200 K.G. rijst, 750 K.G. koffie, men zou niet zeggen, dat we broöd,- meel- en rijsthons had den. De oude meelvoorraden worden opgebak ken,.zegt men. Vandaar, dat de buitenaf woncn- den nog steeds de Duitsche vrouwen eu kinde ren zien sjouwen met groote Limburgsche mik ken. Waar die geheimzinnige voorraden toch zit ten? De fraudeurs weten 't wel, maar ze houden het voor zich. En terwijl de niet-smokkelende grensbewoner slechts bij mondjesmaat zijn boter en meel en rijst kan veroveren, evenaile de stedeling in Holland, daar draagt de smok kelaar met vijfkilo's pakken boter en heele en halve baaltjes meel en rijst. Een feit is het, dat men uit Holland gaarne de koopwaren levert naar de grensplaatsen. Om de eenvoudige reden, dat 't publiek in Hol land niet verkiest te koopen boven den maxi mumprijs en men er bier wel een extraatje voor over heeft, omdat de winst toch ruim genoeg wordt. De geïnterneerde Duitsche duikboot. Maan dag zijn te Wierdckerschans geïnterneerd de oberleutnant z. S. C. von Montigny en de inge nieur- (met vaandrigsrang') M. Kohlberg, be boerende tot de' bemanning van de onderzee boot-, die bij Domburg is gestrand. Eerstge noemde is de commandant van de duikboot. De 2de officier is met vijf man te Veere achterge bleven. De andere zeelieden zijn te Bergen ge- Zonderlinge verdwijning. Zaterdagnamid dag zaten te Wijl re man, vrouw en kind in de keuken samen koffie te drinken, toen eensklaps de heele familie met tafel, en al, wat er op stond. naar beneden zakte en in den kelder terecht kwam. Niemand bekwam oenig letsel, allen kwamen er gelukkig met den schrik en het verlies van een potje koffie af. Toen de vrouw beneden tot bezinning kwam, vroeg zii „Bert, waor dat noe en aardbeving?" „L. K.'\ Worst in een sofa. Een knechtje van een stof feerder te Bleijerheido vervoerde op een wagentje den rug van een sofa. die 60 K.G. worst bleek te bevatten. Alles werd in beslag genomen. Een stukje Amsterdam. Ais het nog vijf jaren had kunnen wachten, dan had Amsterdam het zeventigjarig jubileum gevierd. Maar dat 't moéten opgeven. Van morgen af is heb niet meer ter beschik king van paarden en wagens die weer „op het droge" moeten gebracht worden. 't Zijn de omstandigheden (tijds- en andere) die den eigenaar tot dit besluit geleid hebben. De mobilisatie, het gebrek aan paarden, het duro veevoeder en andere factoren hebben hier samengewerkt. Het toestel wordt publiekelijk te koop aan geboden. Als er zich geen gegadigden voor opdoen, dan moeten voortaan de paarden en al wat er verder voor zwaars in het water valt, zelf weer naar boven krabbelen. „Sinck's toestel" was met het Amsterdamsche straatleven saamgegroeid. Een waterongeluk zonder Sinck was geen ongeluk, en dat dateerde al® van 1852 af. Toen werd het door den. vader van den tegenwoordigen Sinok opgericht of hoe dat beet, want onze taal beeft er geen naam voor. Geen andere Nederlamhoho stad is, voor zoa- ver wij weten, ooit in het bezit van een „Sinck's toestel" geweest. <Zco verdwijnt er weer iets typisch Amster- damsch, tenzij, misschien dè gemeente de tijds omstandigheden een beetje forceert en met de firma Sinok de een of andere regeling weet te treffen. „Sinck's toestel" lieeft een te eervol verleden dan dat iets diergelijks niet zou mogen beproefd worden. (N. v. d. D.) Goede vangst. De inspecteur v. d. Berg van de politie van Alkmaar, heeft naar de „Tel." meldt vergezeld van twee agenten in een fabriekaau de Weesperstraat ta Am-sterdam aangehouden den Duitaoher H. H. Deze wordt verdacht ©enige jaren geloden in den omtrek van Dusaeldorp een banklooper beroofd te heb ben van een bedrag van 21,500 Mark. Door peper in hot gezicht vtan- den banklooper te gooien maakte hij den man weerloos. H.'s medeplichtige werd gearresteerd en tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. De gearresteerde is naar het Huis van Be waring overgebracht. Zijn uitlevering werd ge vraagd door de Duitsche regeering. Op de aan houding stond een belooning wan 500 Mark. Nekkramp. De vrouwelijke concierge aan aoiool Q. te Deventer bij wie die vorige week leden W°rd Seconstatccrd, is daaraan over- Ten huize van den heer K. Veen te TweUo w een geval wan nekkramp geconstateerd bij een militair, afkomstig uit het garnizoen te Amersfoort. Korte berichten. De slagers* in dogemeen- te Haren weigeren regeei'ingevarkens te ont vangen. Te Bakhuizen is een onderzoek ingesteld naar de bruikbaarheid der stoomponten, ten einde waggons van Zeeuwaoh Vlaanderen naar Vlissingen te veroveren. Een dier ponten reu met dat doel aldaar gebezigd worden. Te Aalten wordt een nieuwe orgelfabriek opgericht, speciaal voor het vervaardigen van kerk-, salon- en concertorgels. De oprichter» zijn de heeren J. W, J. Drieesen en W. te Gus- sinklo Jr., fabrikanten te Aalten, en N. A. van den Berg, orgelmaker te Rotterdam Wegens gebrek aan grondstoffen ia de stoomoüefabriek van de firma P. R, Roelfsema te Hoogkerk (Gron.) stil gezet. Te N.-Wecrdinge zijn 1000 pond harde zeep bij smokkelaars in beslag genomen. - Te Veenhuizen wordt het eerste geetioht in orde gemaakt, om daarin de smokkelaars te bergen, die door do rechtbank zijn veroordeeld en voor wie in de gevangenis geen plaats is. Drama. Maandagavond werd in het Lim- burgsohe gehucht Aalbeek-Hulsberg een bloe dig drama afgespeeld. Reeds land had een weduwnaar kennis met een meisje uit' Raar- Moerssen, dat bij hare tante, een weduwe, is groot gebracht. Door onbekende redenen waren dezo liefdesbetrekkingen sinds eenigen tijd af gebroken. Maandagnamiddag moest dit meisje voor hare tante naar Heerlen geld ophalen en kwam in gezelschap van-een paardenkoopman te Beek naar A al beek-Hulsberg terug. Dicht aan hare woning kwamen zij ongeveer 10 uur den weduwnaar op den weg tegemoet. Na eenige woordenwisseling gingen de paaden- koopman en het meisje verder. Opeens klonk een schot en na eenige passen te zijn gegaan, zeide het meisje: „Hij heeft mij geraakt." Zij waren nu bij hare woning. In huig zei<]e tij „Ik voel mij niet goed, ga een dokter halen." De paardenkoopman ging het huis uit, doch nauwelijks was hij buiten 0f weer klonk een scliot in de nachtelijke stilte. De man aan liet achterhoofd getroffen, viel bewusteloos neer. Op het hulpgeroep en het schieten kwam hulp opdagen. In allerijl ging men naar den dokter te Valkenburg die overbrenging naar het zie kenhuis te Heerlen gelastte. Dinsdagmorgen werd de dader gearresteerd en overgebracht naar Maastricht. De toestand van het meisje, dat; een. kogel in de longen had hekomen, is vrijwel, doch die van den koopman zeer zorgwekkend. (L. K. Tweede Kamer, 28 Februari. Tijdsbesparing. Door een aantal leden der Kamer is een wijziging voorgesteld van het Reglement van Orde, waardoor het niet meer noodio- zal zijn dat bij elke der twee aanstaande ontbindingen der Tweede Kamer (Grondwetsherziening) de aan hangige wetsontwerpen worden ingetrokken om naderhand opnieuw te worden ingediend. Schriftelijke vragen. De heer Rutgers heeft op een schriftelijke vraag ten antwoord ontvangen dat overwogen wordt de spoorwegverbinding tusschen het Gooi eenerzijds en Rotterdam en liet zuiden des lands anderzijds te verbeteren. De heer Schimmelpenninck heeft gevraagd of de Minister van Oorlog bij het verkenen van landbouwverloven rekening wij houden met de groote behoefte aan werkkrachten die zal ont staan zoodra de vorst uit den grond is. De Minister heeft in zijn antwoord opgemerkt dat reeds aan 20 pCt. van de sterkte des legers verlof wordt verleend (vroeger 10 pO.). Toch wil hij maatregelen nemen: ter bespoediging van de afdoening van de aanvragen om land- en tuinbouwverlof, zal gedurende de maand Maart aan de compagnies- en overeenkomstige comman danten de bevoegdheid worden verleend om op alle aanvragen te beslissen. Ook kan aan de belangen van land- en tuin bouw worden tegemoet gekomen door het te werk stellen van geïnterneerden, echter alleen dan Naar schatting zijn ongeveer 5000 tot dit werk geschikte arbeiders ondr de geïnterneerden aan wezig; aanvragen tot het beschikbaar stellen van hen behooren gericht te worden aan den heet hoofd van het bureau: Intemeering van het alge meen hoofdkwartier te 's-Gravenhage. Ontginning van Steenzout. Verschenen is een wetsontwerp om, nu de aan wezigheid van steenzout in Overijsel is aange toond, het recht van ontginning dezer zoutlagen over te dragen aan de N.V. Nederlandsche Zout- industrie. Het vonnis tegen „het Duitsche Rijk." Gisteren is in dc* Kamer gesmuld aan een duentig juridisch debat inzake de verhouding der biaten onderling en over het feit, dat üe eene Staat niet geuaagd kan worden voor de recütbanK van den anderen. Wat is er geoeurd? Toen de oonog op z'n hevigst woedde in Belgie, lag er in net kanaal van Mechelen een sciiuit steenkool, die in nen grond gescdoten werd. De Koiteraamscne recü drank kende aan den üenacieelae een Nederlander een schade vergoeding toe van 24WU irancs, te betalen door het Duitscne Rijk. Dat was een allergevaarlijkste oeslissing, waarüij noegenaamd geen rekening geuouden was met het volkenrecht, dat niet toe laat het dagen van een souvereinen Staat voor üe rechtbank van een anderen. Na heel wat deüat is een dergelijke rechter lijke uitspraak voor den vervolge onmogelijk gemaakt door aanneming van het wetsontwerp om een bepaling te maken van den volgenden inhoud: „De recntsmacht van den ïechter en de uitvoerbaarheid van rechterlijke vonnissen en van authentieke acien worden beperkt door de uitzon deringen in het volkenrecht erkend." Tachtig millioen-ontwerp* De heer van Best stelde de belangrijke vraag of er ja dan neen schaarschte is. Indien ja, dan moeten er, om erger te voorkomen, krachtiger maatregelen genomen worden. Zoo niet, dan late men onnoodige drukte ook achterwege. De heeren Duys en Teenstra wenschen een onpartijdig onuerzoek naar den graandienst en naar de millioenen die daar zoek moeten zijn geraakt. De verschillende commissiën inzake de levensmiddelen, klaagde de heer Teenstra, zijn niet voor hun taak berekend. De heer van Doom stelde cr den Minister voor verantwoordelijk, dat er niet bijtijds steen- kolenvoorraden gevormd zijn. HAARLEM. Jhr, J, P. W. van Doorn, de jong© burg©, meester van Heemstede, had iwiel eenig be zwaar om nu reeds, nu do gemeentebesturen zich nog moeten uitspreken, ons zijn oor deel over de voorgenomen grenswijziging mede te doelen. „Maar misschien is een jn* vloedrjj.k ingezetene daartoe wel geneigd" zei- de ons de burgervader. Dien invloedrijken ingezetene hebben wij gevonden in een man met gezonden kijk op Heemstede's belangen en toekomst. Hij had geen bezwaar ons zijn opinie te zeggen, maar verkoos ook liever zijn naam niet genoemd to zien. Op onze vraag of hij annexatie in 't alge meen door Haarlem wenschelijk achtte, noem de hij annexatie kortweg een ramp voor Haarlem. „Hebt u ooit gezien," zoo vroeg onze zegsman, dat een stad, die zich uitbreid de op minder lasten kwam Daar hebt u Amsterdam, dat er een sprekend bewijs van is. De schuldenlast wordt in zoo'n geval altijd grooter en ik geloof niet dat zulks voor Haar lem anders zal zijn. Want met de uitbreid.ng komen voor 'n stad ook de buitengewone en dure werken der scholenbouw, uitbreiding der politie, enz. En voor Haarlem, zooals ik meen dat de bedoeling is, bovendien de aanleg van een haven en de uitvoering van wie weet welke plannen meer." Wat nu speciaal do aanhangige plannen betreft, meende hij, dat er vanuit Heemstede groote oppositie tegen zal komen. Wij gingen wat verder op de zaak ju en toen bleek ons dat* onze zegsman over de afscheiding van Bosch en Vaart geen traan zou laten. „Bosch en Vaart heeft aan Heem stede tot nu toe weinig gekost; het leverde zelfs voor-deel voor de gemeentekas op, omdat de inkomsten de uitgaven over troffen. Maar dat zal niet lang meer zoo blijven. Er zitten nu reeds vijf bewoners van Bosch en Vaart in den raad en wellicht dar zij weldra de meerderheid vormen in ver houding met de leden van oud-Heemstede. Dan wordt het natuurlijk anders. De behoef ten .worden grooter en de bewoners van B. en V. voelen zich meer stedelingen dan dorpers. Zij zullen vragen om scholen, om een M. U. L. O. in die omgeving; uitbrei ding der politie kan niet uitblijven; er zal daar een bureau van den Burgert. Stand moeten komen; uitbreiding van Openb. ,W. kan niet uitblijven; een nieuwe brug zal er moeten komen over de Leidsche Vaart; betere brandw. enz. De tijd is niet ver meer, dat de uitgaven de inkomsten verre zullen over tref ren en het bezit er van noch voor Haarlem, noch voor Heemstede voordeel op levert. Bovendien zijn daar de arbeidersbuur ten aan de Leidsche Vaart, die veel geid kosten voor vergoeding aan schoolgeld; ver pleging in ziekenhuizen der bewoners enz." „Neen om Bosch en Vaart zullen wij niet schreien. Het is er mede als met een eigen bouwer. Hij moet weten wanneer bij zijn huizen van de hand doet, n.l. wanneer- de goten gaan lekken, en het nieuwe er af raakt. Het karakter van dorp zal met ai die veranderingen ook wel verloren gaan. Ook hebben de bewoners van Heemst.de met zoo veel voordeel van Bosch en Vaart. Er is geen schilder, geen kruidenier-, d,e er iets verdient, aan de bewoners. Van het Haar- lemmertioutpark spijt het ons meer. De be woners daar zijn een groot voordeel voor de gemeente-kas en zij hebben ook zulke hooge eischen niet als de B. en V.-bewoners. Zij klagen b.v. niet over muggen, waarvoor de gemeente moet zorgen dat zij verdwijnen." Maar bij de heele annexatie-geschiedenis blijft nog altijd de groote vraag welke ver- Heelt» Dceuwenhooft, <lat aan Haarlem zal komen, is nu verkocht, maar, wanneer B. en V. afgescheiden wordt, zal er wel een gashouder te veel zijn. Daarbij behoort het buizennet in B. en V„ waarvan het boven dien de vraag is of Haarlem wat mede kan doen. Dat zijn punten, die gewicht in de schaal zullen leggen." Wij vroegen of de annexatie voor Heem stede „de grootste strop zou zijn." (Zie ons Bloemendaalsch gesprek.) „Ik ben dat zeker niet met uw zegsman uit Bloemendaal eens." En zeker niet .wanneer de termijn van tien jaar verstreken is, dat wij een gedeelte van Groenenda&l als bouw terrein kunnen exploiteeien. Onmiddellijk na annexatie zal misschien de belasting wel wat st'jgen, hoewel dat moeilijk .te schatten is, maar u kunt genist aan Heemslede overlaten, om de gemeente zoo aantrekkelijk moge lijk te maken, voor de vestiging van kapi taalkrachtige inwoners" en mei trots wees onze zegsman ons op de plannen om van Leeuwenhoolt een vilLapa-rk te maken, op ver schillende andere plannen, die werkelijk aan lokkelijk en toch goedkoop zijn, op het feit dat de Van Merleniaan al reeds geheel ver kocht is als bouwterrein enz. enz. „Heem stede is heel wat gunstiger gelegen dan Aer- denhout," merkte onze zegsman op, met haar mooie wegen, electrische tram, ook de opper- vlakteis veel kleiner en dus het onderhoud goedkooper, enz. De villa's zullen er vast als uit den grond verrijzen, aldus het goede optimisme van onzen Heemsteder. Vqor de omgeving in haar geheel achtte onze zegsman de annexatie een ramp. De rijke inwoners van Bloemendaal, daar zou den zijns inziens zeker verhuizen en het is niet te schatten welk een schade dat zou beteekenen voor vele particulieren. Ook wat de toekomst van Haarlem betreft als fabrieks- of havenstad was onze zegsman zeer pessU mistisch gestemd. Haarlem is 'n muziekstad, geen fabrieksstad, ,en als zoodanig twijfel ik aan haar toekomst. Ziedaar hoe vele Heemstedere, hoewel de de opinies verdeeld zijn, over de annexa tie door Haarlem denken. Haarleminerliede en Spanrnwoude. [Wij konden den burgemeester van het wel varende Halfweg niet persoonlijk te spreken krijgen, doch iemand, die in zeer nauwe re latie met hem staat, deelde onB een en an der mede, dat wij wel kunnen beschouwen als het algemeen gevoelen in regeeringskrin- gen te Halfweg. „Haarleminerliede," aldus diens oordeel, „zal zich met hand en tand verzetten tegen de voorgestelde annexatie. Dat., het stadskwartier wordt afgescheiden, zou men nog kunnen verduwen, maar Haar lem wil meer. Het wil ook den iWaarderpol- der en zelfs den Veerpolder tot vlak aan Liede. Men raakt op die manier aan het oude gedeelte der gemeente, aan de kern. !En wanneer nu ook Spaarndam, zooals het voor nemen blijkbaar is, zich wil uitbreiden en wellicht ook een deel van Haarleminerliede wil hebben, dan blijft Halfweg over als een armlastige gemeente. Tot nu toe heeft het zich vrijwel kunnen bedruipen, maar dan zal het anders worden. Van de 4400 inwoners, die de gemeente nu telt, zal na deze schei dingen van Haarlem en Spaarndam nog maar de helft overblijven. U; begrijpt waarom de gemeente zich dat niet goedsmoeds kan la ten. welgevallen." Deze korte uiteenzet tinjrt die wij nog met cijfers en andere gege veis zouden kunnen aanvullen, (wij moeten ons echter beperken) geeft een indruk hoe men bij onze oostelijke buren over de „hebzucht" van Haarlem denkt. Te gelegener tijd zullen wij zeer zeker op een en ander terugkomen.. De gedachten, die wij in ons blad publiceer den, zijn natuurlijk niets anders dan per soonlijke ideeën. Men moet wei in oogen- schouw nemen dal de plannen nog maar ia een stadium van studie zijn; dat do ge meentebesturen zich nog niet hebben uitge sproken en dat er nog wel wat water door het Spaavne zal gaan, vooraleer beslist zal zijn of Haarlem grooter of niet grooter zal worden. Intusschen heeft men hier eenige tonen kunnen vernemen van het lied, dat ia onze naaste omgeving over annexatie ge zongen wordt. LOONACTIE BLOEMISTARBEIDERS. Men schrijft ona het volgende: Wij hebben onlangs gemeld, dat door do patroonsvereeni- ging in het hoveniersbedrijf een conferentie was toegestaan aan de vertegenwoordigers der arbeidersorganisaties. Heti bestuur der pa- troonsvereeniging meende het toen beter dat de organisaties met eiken patroon afzonderlijk zou worden overlegd. Voor do betrokken arbeiders was dit een groote teleurstellins wijl het etandaardloon 22 cent per uur sinds 1914 niet verhoogd is. Vandaar dat beslo ten is tot een krachtige actie voor partieels doorvoering van do voorgestelde arbeidsvoor waarden. In verband hiermee is door de af- deelingen Haarlem van den Ned. Bond van ar beiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zui velbedrijf en den R.-K. Bond van Bloemist-, Tuin- en Landarbeiders het volgende schrijve® gericht aan do patroons in het bloemistbedriif in Haarlem en Omatreken „Door bovenstaande organisaties is aan de Hovenicrspatroonsvereenigdng verzocht tot in voering over te gaan van een uurloon van 25 cent met een minimum weekloon van ƒ15. Zater dags te 5 uur eindigen, benevens vier vrije dagen per jaar. Het beetuur van bovengenoem de patroonsvereeniging erkende volmondig, dat met het oog op den steeds drukkender toestand voor de arbeiders, het door ons verzocht© loon zeer zeker noodzakelijk is, evenwel berichtte de patroonsvereeniging ons, dat elke patroon zulk» met eigen personeel zou regelen. Naar aanlei ding daarvan verzoeken wij UEd. beleefd bo venstaande regeling,welke een kleine tegemoet koming geeft aan d© arbeiders, met 1 Maart ia te voeren. Wij betwijfelen het niet of u zal zeker bereid gevonden worden aan ons ver zoek gevolg te geven. Mocht bij u onverhoopt daartegen bezwaar bestaan, dan verzoeken wij zulks van u te mogen vernemen en zijn gaarne bereid dezelve met u te bespreken." DE CRISIS. Aardappelen en vet. Er zijn weer 4 waggons aardappelen aange komen voor de Distributie. Ook is er regeeringsvet gearriveerd. Op da broodkaart 2e week is één kwart K.G. vet ta verkriliren. Goedkoope rijst. De heer M. H. Groenendaal heeft aan het College van B. en W. verzocht reeda nu over te gaan tot vaststelling van dCu watxlmumprijs voor rijst op r O. lOppr pond, In verband hiermede is het van belang; te wijzen op een mededeeling uit Heltevoet- aluis aan „Het Volk": „Dat Minister Posthuma zijn bedreiging! met korting op het aandeel in de oorlog?- winstbelasting aan dio gemeenten die ge bruik maken van de bevoegdheid, haar bij; art 3 der Distributiewet verleend, nog hee- leraaal niet van plan is op te geven, blijkt uit een missive die hij richtte aan B. en W. te Helle voetsluis naar aanleiding van het feit dat aldaar de prijs van de rijst ia teruggebracht op 10 ct. per y* K.G. „In de missive, gedateerd 17 Febr. jf., wordt medegedeeld dat „ten ernstigste zal moeten worden overwogen of dergelijke ge meenten (die dus den maximumprijs verla gen) wel in aanmerking komen voor een subsidie uit de opbrengst der oorlogswinst- belasting" Als motief wordt opgegeven, cl.it met de „Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten" voorafgaand overleg ia afgespro ken. Maar gemeenten als Hellevoete.u s heb ben zeker niets te maken met die afspraak, wijl zij tot die vereeniging niet behooren.' NIEUWE FRANKEERZEGELS. Heden worden aan de kantoren verkrijgbaar gesteld de nieuwe 30-centa frankeerzegels. Zij rijn in lila-kleur. De rand in lioht lilade beel- tenia ia donker lila. ONGEVAL. Gistermiddag, omstreeks 2 uur, had een on geval plaats op de caoutehouofabriek der! firma Gebr. Merens aan het Zuader-Buiten Spaarne. Bij 't smelten van vet', sloeg de vlam in de pan. Een der werklieden zekere S. wierpj om de vlammen te dooven. water op het vuur, dooh kreeg daarbij de vlam in 't gericht. Hij verkreeg brandwonden die rich aanvankelijk ernstig lieten aanzien. Na in het Gasthuis Cs zijn verbonden kon hij zich eohter naar hui» begeven. Een ander persoon werd licht ge wond. GEEN OMWISSELING. De omwisseling; in legering van het 10a en het 21e Heg. Inf., die bepaald was op 2 JMLaai't aanstaande ie thans uitgesteld tot 6 Maart d.a.v, BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 28 Fel». A. Engelschnrutt en V. de Vries. Lu G. Bijster en P. !Botefi- blom. J. J. Groeneveld en J. van Eijk. H. Fortgens en J. Philippo. Getrouwd: 28 Febr, R. van Maasdam en' Mi A. M. Laduc. F. F. van Rumpt enl J. Hogeweij. A. van Niekerk en G. Oh. van Norde. J. Huijboom en K. van Beesf. P. Heiliegere en G. Cl J. Prins. A, van der Heide en A. Eu Hubregteen. Th* O. Verwaal en Hu 0. O. Dreijer. H. vap Dokkum en J. M. MiohaèL J. v. d. Berg en J. CL van Schalk. Geborem 25 Febr. s. van A. G. Eu Drie*- sen—Koning. 26 Febr, s» van M. C. A^. J. ,van NiekerkAlbers. 8.7 Fel», d. vaa N. v. d. SteegMolenaar. ft van J. BS» Kossen—Groes. Overleden: 26 Febr. B.t 6 na., s. van A v. Veldhuijsen, Hofdijkplein. 27 Tebr. i» M. Bremer, 76 j.t Tuinstraat. A. Fran ken, 74 j„ Adriaan Loosjesstraat. ne—Glorie, 33 j., Kamperlaan. B. .0. Kee1 wolff, 83. j., de ;Witstraat. kon. li fit ixiot.. mek'a bcT«j«md «tovstel" lieeit vam den Nederlandechen arbeider daardoor met morden geschaad. i g-oo<.ling one Hftaibem «al aAtn.biecl®n. Hot ge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2