mïïTSTE MIEVm j LETTEREN EU KUIST DRANKBESTRIJDING. PARLEMENTAIRE KRONIEK. UIT DE PROVINCIE STADSNIEUWS Extra-ultkeering aau spoor wegpersoneel. Door de S.S. is aan het personeel bekend gemaakt dat op 7 Maart a.s. In plaats van in de maand Juli 1917, een extra-uitkeering *d. t 12.50 zal plaats vinden. Hr. Ms. Zeeland. Het voornemen bestaat Hr. Ms. pantser- dekschip „Zeeland" tegen Mei a.s. een reis naar Nederlandsch-Indië te laten maken tot jflossing vah personeel en voor oefening van de adelborsten. NEDERLAND EN DE OORLOG. Het Engclsehe vliegtuig te Cadzand. Het te Cadzand gedaalde Engelsche vliegtuig was voor verkenningen te Duinkerken opgeste gen. De.vlieger was verplicht een noodlanding te doen, omdat zijn vliegtuig door shrapnelis was aangeschoten. Het vliegtuig kwam onderst boven op den grond terecht. De vlieger werd spoedig onder de machine vandaan gehaaldhij was ongedeerd. Heden is hij geïnterneerd. Korte berichten. Een L' --jarig kind van den schipper P. te Nieuw-Vennep trok een kan met kokende koffie omver en kreeg daarbij zulke hevige brandwonden, dat liet aan de gevolgen overleden is. Te Emmen hebben zich bij het gezin van den lieer Akker te Weerdinge na den maaltijd vergiftigingsverschijnselen voorge daan. De hulp van den dokter is ingeroe pen. De oorzaak ligt misschien in het gebrui ken van een geëmailleerde pan. 't Gezin bestaat uit man, vrouw en twee kinderen. Uiterlijke welsprekendheid. In het vuur van het debat toekenden wij 1.1. Maandag ia den Haagschen gemeenteraad men had het over de Wagenbrug de volgende pa reltjes uit den mond van een der sprekers. ....Het scheepvaartverkeer over de brug., de ingenieur Steen van Onderen (Ommeren)... lantarens van 20 M. breedte... verkeer van 50 c.M.l Inbraken. Te Arnhem is gisternacht ingebroken in de confectiefabriek der firma Van Duren en Co. in de Rietgrachtstraat. Niet alleen hebben de dieven voor pl.m. f 800 aan flanellen goederen maar tevens een groo- te verwoesting aangericht, deuren ingetrapt enz. Men denkt dat smokkelaars aan den gang zijn geweest. In den- nacht van Woensdag op Donder dag j.L is te Gorinckem ingebroken in het bureau van het Levensmiddelenbedrijf, welk bureau is gevestigd bij het commissariaat van politie in het stadhuis. Een geldkistje met, men spreekt van eeuige duizenden gul dens, werd gestolen. Het kistje met nog eenig geid werd later teruggevonden. Het kantoor lag naast de wachtkamer der politie agenten, die er niets van bemerkten 1 Zakkenrollers. Men meldt uit UU'echt, dat zakkenrollers op de Jaarbeurs en in de overvolle treinen hun slag hebben weten te slaan. Door verschillende personen is tot een waarde van totaal 13.000 gulden als vermist bij de ütrechtsche politie aangege ven. Een streng onderzoek en een extra controle zijn ingesteld. Intusschen zij men voorzichtig. v Brand. Te Stratum zij a afgebrand de wijnkelder en het daarboven getegen maga zijn van de firma Hilaire van Stekeleuborg. Smokkelaar doodgeschoten. Gistermor gen is te Groesbeek het lijk gevonden van een Duitschen smokkelaar, die den avoud te voren door een soldaat-kommies was dood geschoten. 1766 kinderen van tot 13 jaar. Alhier gingen ter schpol 1385 kinderen, waaronder 213 uit andere gemeenten525 kinderen uit Schoten gin gen in anderee gemeenten ter school. Schoolbouw. Met hèt bouwen van twee lokalen aan de westzijde van school B. aan de Soenda- straat is deze week een begin gemaakt. Wanneer de lokalen in gebruik worden genomen, zullen de kinderen, die thans in de hulpschool aan de Papentorenvest zijn gehuisvest, daarheen ver huizen. Van het bouwen van een nieuwe school C aan de Overtonstraat is voorloopig afgezien. Weer water. De bewoners van een gedeelte Cronjéstraat zaten sedert eenige weken zonder water. Thans zijn die perceelen aan de water leiding aangesloten, zeer ten gerieve dier be woners. HEEMSTEDE. Steuncomité. Dankbaar bericht het Steuncomité te Heemstede, door de bijdragen van „velen zoodanig geholpen te zijn, dat het thans met de steunverleening, deze maand nog kan voortgaan. Deze week werden weer 166 toeslagen ver leend voor het a mkoopen van klompen, di verse manufacturen en voor reparatie van schoenen. Gevonden voorwerpen. Terug te bekoraeu bi' E. A. M. van Looy, Bleekersvaartweg 81, een zilveren rozenkrans. Generaal Jouberstraat 24, Schoten, een rij wiel lantaarn. J. Vos, Ipeniaan 6, een haudtaschje. Raadhuis, Heemstede, een paa heerenhandschoenen. NOORDWIJK. De tram. De Minister van Waterstaat maakt bekend, dat voor de spoorwegen LeidenKat wijk en RijnsburgNoordwijk van de Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg-Maatschappij een nieuw profiel van vrije ruimte en een nieuw om grenzingsprofiel zijn vastgesteld. Inlichtingen zijn te bekomen bij de betrokken tramweg-maatschappij en bij den Raad van Toe zicht op de Spoorwegdiensten Koninginnegracht no. 15, te 's-Gravenhage. VELSEN. De stoomtram is vanmorgen om kwart voor 6 alhier gederailleerd bij den wissel vlak bij de pont. Deze ontsporing veroor zaakte heel wat oponthoud. Eerst tegen half acht. kon de tram de reis voortzetten. HAARLEMMERMEER. Levensmidd <21 enbedrij Vanaf 5 Maart a.s. zullen er in deze gemeente ook geen regeeringsartikelen meer kunnen wor den verkregen, dan tegen inlevering van bons. JOURNALISTIEK. Aan den heer A. Kellenaers is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoofdredacteur van de R.-K. Middenstander. De heer Kellenaers blijft echter nog tot 1 Juli de redactie waar nemen. TEGEN HET ALCOHOLISME. De Nationale Commissie tegen het Alcoholisme heeft aan H. M. de Koningin een request ge richt, waarin zij er op aandringt om, zoolang het gevaar voor een tekort in de voeding en verwarming zoo groot blijft als thans, de ver vaardiging van bier en van sterken drank uit granen van allerlei soort verboden wordt Tweede Kamer, Donderdagavond. Begrooting van Posterijen, Telegraaf en Telefoon. Eén groote klaagtoon omtrent inderdaad in deze dure tijden te lage salarissen, en antwoord van den Minister dat hij niet meer kan doen inzake salarisverhoogingen dan de bijna twee millioen die toegestaan zijn. Hetgeen het perso neel eiscüt, zou nóg andernalf miuioea vorderen, verklaarde de Minister, en dat kan niet. Voor het hoogere personeel nam in het bijzon der de heer Boogaardt het op, die wèl de door deze ambtenaren aangenomen motie om den vorm waarin ze hun wenschen kleedden afkeurde, maar verzachtende omstandigheden vond in den nood, waarin deze ambtenaren zich bevinden. Wat betreft de oudste commiezen, werd er ge klaagd over de slechte bevorderingskansen en over het feit dat vóór den oorlog f 200 verhoo- ging beloofd was, terwijl maar f 100.werd verkregen. De telefonisten klagen dat ze f 150.— beneden de telegrafisten staan; de bestellers in de groote steden, dat ze na twintig jaar nog niet boven de f 1000.komen. Een onaangenaam incident was het, toen de heer Groenendaal, die een staatje in de Hande lingen had doen opnemen, waarin op ietwat- onbehoorlijke wijze over de oud-ministers Bevers en Regout gesproken werd, daarover een hartige bemerking van den voorzitter beliep. De heer Bomans meende o. a. dat de brieven bestellers in dezen tijd wel vrij schoeisel mochten hebben. Minister Lely stelde in het licht wat voor de verschillende groepen van ambtenaren gedaan is, maar hield overigens de koorden van de beurs strak. Tweede Kamer, Vrijdag. Begroeting ran Financiën. Ook bij deze begrooting, waarbij de algemeene beschouwingen tot later werden uitgesteld en dus de eigenlijke kleur en algemeene belangwekkend heid aan het debat ontnomen werd, zat de Kamer spoedig midden in de debatten over salarissen. Minister Treub antwoordde aan de klagers over de salarissen der ambtenaren, ressorteerende onder zijn departement, dat ze drie punten ver geten hadden: de emolumenten, de gratificatiën en de duurtetoeslagen die deze ambtenaren ge nieten. Druk werd gesproken over de salarissen der onderwijzers. Er bleek groot verschil van meening inzake al of niet verscherping der maatregelen tegen valsche aangiften bij de belastingen. Minister Treub wilde aan nóg grooter verscherping niet aan. Hij vertrouwt zeker op de accountants die hij krijgt! SCHOTEN. Onderwijs. Op i Januaari jl. woonden alhier BINNENLAND. LOCOMOTIEF-PERSONEEL. Het locomotief-personeel heelt, wi' s-?nd op de lange arbeidsdagen, aan Z.Exe. den Min. van Landbouw verzocht, de broodsuppletie voor hen «te verhoogen, bak- en braadvet in grooter hoeveelheid te doen verstrekken en evenzoo rijst, erwten en boonen. Ook honen zij dat Z.Exc. bij het nemen van verdere maatregelen inzake de levensm'ddelenra ntsoe- neering met de intens'even en verantweo. de- lijken arbeid van het locomotief personeel re kening zal willen houden. ONZE SCHEPEN VAREN NIET UIT. Het Persbureau Vas Diaz verneemt: Het voornemen bestond 6 Maart a.s. zoowel uit Rotterdam als uit Amsterdam een 22-tal sche pen te doen vertrekken, die voor de re gea ring in Amerika graan gouden gaan halen. Het bestuur der NederJandsche reeders ver eent ging heelt Zien tot den Jïinistor van Buitenlandsche Zaken gewend met de vraag of de Duitseho Admiraliteit reeds zekerheid kon geven omtrent de veiligheid van den te volgen vaarweg. Uit Berlijn is daarop aan onze regcering bericht dat nog altijd op het binnenkomen van eenige duikbooten moet worden gewacht, en in elk geval nog geen verbinding met alle duikbooten uit de om geving van die vaargeul is verkregen, zootfat nog geen absolute zekerheid kon worden gewaarborgd. Om deze omstandigheden zal het vertrek der schepen nog enkele dagen ivo .den uitge steld, in afwachting van een ruMer bericht vanwege de Duiteche regeering. BUITENLAND. GENERAAL KONRAD VON HöTZENDORF. KEULEN, 3 Mrt. (Part.) De Waden geven alpeineen als hun overtuiging1 te kennen, dat von Hotzendorf met het opperbevel aan het Italiaanaeho front, belast zal worden. Ook Ita lia ansche bladen hebben hierop reeds pre wezen. Blijkbaar wordt een offensief aan het Italiaan- sche front in uitzicht gesteld. DE NEUTRALE SCHIPBREUKELINGEN IN ENGELAND. KEULEN, 3 Maart. (Part.) De „Kölnische Volksaeitung" meldt uit Krïstiania: Uit Bergen .wordt bericht, dat in Engeland de bemanningen van de gezonken 'neutrale schepen worden vastgehouden. Dit geschiedt tegen hun eigen wil, opdat zij in de neutrale landen geen med xicelingon zullen doem omtrent het succes van den duik bootoorlog. IX: in Liverpool aangekomen be manning van een gezonken Noorsch schip kon geen verlof krijgen naar het vaderland terug te keeren. De Noorsche autoriteiten zouden naar aan leiding hiervan een onderzoek hebben inge steld. BAPEAUME ERNSTIG BEDREIGD. LONDEN, 3 Haart. Naar Keuter seint ver neemt de „Daily Ghron.", dat er geen noemens waardige wijziging! is gekomen op 'e vijands terugitoohtaUjn. Heele bosaohen prikkeldraad moetien door de onze worden vernield. Wil ziin nu vlak bij Bapeaume'B eerste verdedigingslinie. De bezetting van die .plaats zal de eerstvolgen de stap, zajln. PERSONALIA. 0. H. Lugten alhier, is door den Minister van Waterstaat benoemd tot buitengewoon op zichter bü de werken voor den bouw van een schutsluis te IJmudden. DE DAMIAATJES. Een nadere aanvullende opgave van de agenda in het gebouw St. Bavo geeft nog aan WOENSDAG Hoofdbestuur 8% uur. DE KOLENYt ENING IN HAARLEM. Hedenmorgen werden vertegenwoordigers van de dagbladpers genoodigd in de Burge meesterskamer ten stadhuize, om daar uit den mond van den burgemeester te verne men hoe het staat met de kolenvoorziening hier te Haarlem. Deze welwillendheid zal door de burgerij voorzeker op hoogen prijs worden gesteld, terwijl uit de mededeelingen, die hieronder voigen, blijkt hoe groot en hoe talrijk de bemoeiingen van den burgemeester zijn ge weest voor de kolenvoorziening van Haarlem die toch nog maar een onderdeel vormt van de geheel© distributie en met succes! De kolendistributie heeft veel zorg gege ven en geeft nog veel zorgen, maar 'de moei lijkheden zijn nu vrijwel opgelost: het daghet in 't 'Oosten, - zeide de burgemeester. De kolenmoeilijkheden zijn langzamerhand ontstaan. De burgemeester stond aanvanke lijk geheel buiten de voorziening, totdat er langzamerhand allerhande aanschrijvingen kwamen, die zijn bemoeiing noodzakelijk maakten. Terloops gaf de burgemeester toen de voorziening in handen van het Distributie bureau. Doch sinds kört, omstreeks half Fe bruari, moesten de bemoeiingen van den bur- Igemeester acuut worden. Het Koten bureau in Den Haag wenschte hier een commissie, zooa7s op vele plaatsen bestaat. De burge meester verklaarde echter een groot tegen stander te zijn van commissies, die de ver antwoordelijkheid op zich behooren te ne men, maar waarvan de practijk is, dat toch de burgemeester verantwoordelijk is, terwijl hij ze niet in de hand heeft. Zoo dikwijls doen zich dan gevallen voor dat men zegt: ik had gewild dat ik het zelf had gedaan. Een tweede bezwaar tegen die commissie is, dat men daarin menschen moet hebben, die op de hoogte zijn, en op de hoogte zijn in den regel alleen belanghebbenden. Veel is er in den Haag over te doen ge weest, vertelde de burgemeester, veel is er geschreven, getelefoneerd ©n getelegraféérd. Het, resultaat is geweest dat onze burge meester heeft aangenomen verantwoordelijk te zijn voor den Directeur van het Kolen- bureau tegenover den Minister. Dat werd aangenomen. En pu vertelde de burgemeester iets over zijn bemoeiingen. De Groot-industrie gaat bui ten den burgemeester om. Daar bemoeit hij zich niet mede. Wel worden eventueele aan vragen gesteund en door den burgemeester, zoo noodig, gewaarmerkt, maar geen onmid dellijke voorziening. Wel bemoeit zich de burgemeester met de klein-industrie en midden-industrie en 'heeft de voorziening van brandstoffen in Haarlem °P zAclx genomen. Het kolenbureau wilde dat de burgemeester de voorziening er van ooi? buiten Haarlem op zich nam, doch daartegen had onze burgemeester bezwaar, omdat hij in de buitengemeenten geen bevoegdheden heeft b. v. ingevolge de Onteigeningswet, de Distributiewet en met, na hebben cLe con troleurs daar niets te verteken. Da bur gemeester wilde de voorziening wel op zich nemen, maar geen verantwoordelijkheid daarvoor dragen. Een ander geval was het voor de huishoud- kolen. Daarvoor heeft de burgemeester de voorziening op zich genomen ook voor de buitengemeenten. In dit geval gaat het n.l. niet om zulke groote hoeveelheden als voor de industrie. Deze bemoeiingen hebben nu lofc^ resul taat gehacl dat "de burgemeester gisteren avond een telegram ontving t an het kolen- bureau, waarin vermeld werd dat aan Haar lem een toewijzing verzonden was van ko- lenlevering van 100.000 inwoners. Dus zul len hier kolen worden aangevoerd voor een stad van 100.000 inwoners, doch daarvan zullen ook de buitengemeenten moeten pro- fiteeren. In de helft van de volgende week kan nu de eerste zending tegemoet worden gezien. Zij zullen gedistribueerd wordendoor middel van de kolenhandelaren, op de gewo- me manier. Door de levering aan buitenge^ meenten zijn deze laatste ook gebaat, voor zoover zij aan "buitengemeenten leverden en omgekeerd ook de handelaren uuiten, 'die in Haarlem leverden. Naar aanleiding van eenige vragen die werden gesteld deelde de burgemeester nog mede dat sinds halt' Februari de kolenvoor ziening niet meer bij het distributiebureau is ondergebracht, omdat de zaak te technisch werd, maar verzorgd worcft dooi den heer üchtman, directeur der gasfabriek. Ook om dat de kolen op het terrein der gasfabriek arriveeren. Wat de levering van cokes betreft deelde de burgemeester mede, dat op den voorraad wordt ingeteerd. Er wordt meer afgeleverd dan geproduceerd. De uitreiking van cokes bons is al eenigen tijd aigeschaft, zooals men weet, en ook was el' bezwaar om in deze omstaiKTigheden aan de buitengemeen ten te leveren. Het kolenbureau heelt echter voor de hoeveelheden aan buumtgemeenteu geleverde cokes eenzelfde hoeveelh.d giét cokes beschikbaar gesteld, zoodat tnet de levering aan buitengemeenten kan worden voortgegaan, mits deze den prijs van giet- cokes vergoeden, die wij ze" 00lc moeten be talen. Dan klaagde de burgemeester over de wei nige medewerking, die verleend wordt. Zoo wel publiek als vele brandstoftenhandelaars trachten te halen wat er te halen is. En de burgemeester vertelde van een waarschu wing, die hij aan 'n groote f rma had moe ten geven, omdat deze leverde aan iemand, die zelfs nog voorraad had. Deze firma is "be dreigd met uitsluiting voor "den duur van den oorlog, doch zeer zeker zal ik niet voort gaan met zulke waarschuwingen te geven. De gasbesparing hier ter stede bedraagt nu 27.6 pet. Dat is nog niet genoeg, want er moet 35 pCt. bezuinigd worden, zooals men weet. Toen gevraagd werd hoe het staat met de kolenvoorziening aan de gasfabriek, ant woordde de burgemeester dat, mits 65 pCt. behaald wordt, de voorziening wel mogelijk zal blijken en er geen reden voor ongerust heid dan is. Heden waren wederom vijf wagons anthra- ciet aangekomen. Per week heeft Haarlem echter noodig ongeveer 35 wagons en nu met de buitengemeenten er bij nog meer na tuurlijk. De kolen worden aan de handelaars ter distributie uitgegeven. Met gezamenlijk overleg zijn lijsten vastgesteld hoeveel zij procentsgewij» ontvangen. Tot zoover de mededeelingen van den bur gemeester. Wij meenen dat het publiek, wan neer nu eenmaal de eerste zendingen aan komen den burgemeester zal dankbaar zijn veor den schitterenden uitslag zijner De- moeiingen en ook in niet geringe mate voor zijn welwillende mededeelingen, 'door middel van de Pers. ROOMSOH-KATHOLIEKE KRING. De jaarvergadering van Donderdag jl., onder voorzitterschap van den heer Mathé v. d. Weiden gehouden, was druk bezocht»en zeer belangrijk. De Weleerw. pater C. H. Camiuada O. F. M. kamera weer geestelijk adviseur van de ver- eenigiing, werd verwelkomd en geinetaileerd; Deze installatie geschiedde, eenvoudig en har telijk, met een toespraak van den voorzitter, die o.a. uit mam van de vergadering trouwe aanhankelijkheid en gehoorzaamheid aan den adviseur beloofde, en den wensoh uitte, dat de Kring nog lange jaTen aangenaam met pater Camiuada mocht samenwerken. Zijn Eerw., dankend voor de hartelijke woorden en goede wenschen, zei, dat hij den Kring had leeren kennen, als een Vereenigimg, die er prijs op stelt, contact te hebben met de geeste lijke overheid.. Hij hoopte dat i.n vervulling zouden gaan do wenschen van Mgr. den Bis schop, in den benoemingsbrief door Z. D. H. geuit: „dati een nauwe samenwerking van het bestuur en de leden met den adviseur, den goeden geest onder de leden moge bevorderen. Vóór een tijd is de zonnige heldere hercel van den moeien Kring plots met awarie wolken bezet geworden, en hebben stormen de lucht beroerd. Spr. hoopte en vertrouwde, dat er na dit onweer weer een gezonde lucht in den Katholieken Kring moge zijn, opdat' de leden hart en geest wijd kunnen openzetten, om het vele goed in zich op te nemen. Mogien bestuur en leden de handen ineen slaan, opdat het vertrouwen, dat van de hoog ste zijde in ons wordt gesteld, niet beschaamd worde dus besloot pater Caminada. De bisschoppelijke goedkeuring op de wijzi gingen in de statuiten werd met applaus be groef. De vergadering ging met een nader aangebrachte wijziging ook ten volle aoooord. Medegedeeld werd /lat de feestuitvoering is vastgesteld pp Dinsdag 10 April a.s. De kerkelijke viering zal op Zondag 15 April plaats hebben. Het jaarverslag van den secre taris voer het jaar 1916 werd goedgekeurd. Over het finanoiëeJe beheer van verleden en toekomst was nog al een en ander te doen. De rekening van 1916 liep over een bedrag van ruim 1300de begroeting sloot reeds met een nadeeilig slot van ruim 2001 Na eenig debat, waarvan „uiterste zuinigheid" de hoofdtoon was, weid de begrooting goedgekeurd. Aan den penningmeester, den heer A. J. Prinsenberg, die in zoo korten, tijd, reed» zooveel work had vori-iolxt, iao. <\*>zjen word li a r-Lolijlc dlu rijc bracht. Een geschikt middel tot dekking van. het groote voorziene tekort was o.m. een propa- gandavergadering, doch de plannen daartoe hadden zoo werd in het jaarverslag mede gedeeld schipbreuk geleden op een rots van financieel© bezwaren. In Verband hiermede wekte de secretaris de leden op, nu zelf de pro paganda daadwerkelijk nog eens krachtig ter hand te nemen. „Dankbaar en tevreden zijn we schreef hij -„jegens de donateurs en buitengewone leden, die ons steunen. Maar wat konden er niet nog méér, veel méér, begun stigers van ons zijn. We hebben hun steun nóódiig! Welnu, laten we die Haarlemsohe ka tholieken nog eens gaan overtuigen, dat hun ateun aan ons goed besteed is. Vertel hen, wat al goeds we hebben gepresteerd in 1916, breng ze het jaarboekje, diat aanstonds komt, thuis, zeg ze, dat er straks na Paschen een pracht- uitvoering komt en zeg, dat we wachten op hun steun." Deze passage uit het jaarverslaar moet in 't belang van ..den R.-K. Kring hier tenslotte wel een plaatsje vinden. DE GROOTE VEREENIG1NG BEZET. Wij vernemen, dat de groote zaal van de Sociëteit Vereeniging met ingang] wan 8 Maart door de militaire overheid is op- gcvoiHcrd, om te dienen voor legering van militairen. Voorloopig is de bezetting der Ver eeniging voor 6 .weken. CRISIS. Weer anthraeiet te Schoten. Vrijdag werden er weer anthracietbons verstrekt, waarvan de afzet dan ook bijzon der groot was. Ji Woensdag waren alleen bons voor grove cokes afgegeven, omdat er geen geklopte cokes voorradig was. Menigeen nam mopperend zoo'n cokes-bon. daar de cokes zoor grof is en naar men zegt ook nog slecht brandt. Sluiting van Schouwburgen. Het bestuur van de Ned. Tooneelkunste- na ars vereeniging, beeft zich per adres tot B. en W. dozer gemeente gewend, wiaarin bet o.m. zegt dat hun bestuur van verschillende kantien mededeelingen en geruchten bereiken, er op wijzend, dat de autoriteiten maatregelen over wegen of wellicht in overweging zullen nemen, betreffende de schouwburg-exploitatie te hunner stede. Tm verband toet de maatschappelijke belan gen der toonoeliskendie hierbij in het gedrang zouden kunnen geraken, verzoekt het bestuur dat alvorens maatregelen van ingrijpenden aard worden* genomen betreffende sckouwburgex- ploitatie, B. en *W. het bestuur raadplege in zake de daarbij betrokken belangen van de toonedisten. E zelfde adres is verzonden aan de gemeente besturen van Amsterdam, Den Haag, Rotter dam, Utrecht, Arnhem en Groningen. Steuncomité te Schoten. Het Steuncomité te Schoten heeft in zijn gis terenavond gehouden vergadering besloten, Zaterdag 10 Maart weder uit te keeren aan hen, die zulks beslist noodig hebben. De middelen, waarover het Comité beschikt, zijn niet vele, zoo dat de uiterste zuinigheid betracht zal worden Indien de burgemeester de vereischte toestem ming geeft, zal elke week bij alle bewoners der gemeente gecollecteerd worden. Mogen de beur zen dan wijd opengaan, want er valt veel leed' te lenigen en de kas van 't Comité laat den bodem zien. HAARLEMSOHE VOLKSTUINEN. Gisterenavond vond in „Do Kroon." eene combineerde vergadering plaste van öa be sturen der „Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde, afd. Haarlem" en de „Ver. tot Bevord. der Bijenteelt-, afd. Haarlem en om* streken." Zij benoemden uit bun midden eenige afge vaardigden die tezamen een uitvoerend Comité voor Haarlemsche Volkstuinen zullen vormen. Dit Comité zal ten spoedigste aan de boven-' genoemde besturen verslag uitbrengen over de bezichtigde gronden ten ©inde zoo spoedig mo gelijk, met het oog op de -tuinwerkzaamheden in het' voorjaar, de zich reeds aangemeld heb bende 140 liefhebbers in de gelegenheid te stellen terreiintjes te huren, waarvan de huur prijs ongeveer 5 gulden per jaar zal bedragen. Ten zeerste stelt het Comité het op prijs be richt te ontvangen van die grondeigenaars welke in de nabijheid van Haarlem voor dit doel grootere of kleinere terreinen willen ver huren terwijl tevens doch uitsluitend schrifte lijk, liefhebbers voor het huren van een tuintje zich alsnog kunnen opgeven. STENOGRAFIE EN MACHINESCHRIJ VEN. Bij de op 28 Februari 1.1. te Amsterdam, en 23 Februari te Nijmegen gehouden examens vanwege de Hollanclsche Federatie van Sten. Leer aysfi. I. Pitman slaagden o.m.: Voor diploma A. de dames: G. Glaser, W, Janse, J. v. d. Veen. G'. Fesevur, M. Cramer', M. O. v. Rossum en E- Middeldorp te Haariem, G. Goedhart te Santpoort en J. W. v. d. Vos sen te Heemstede en de heeren H. B. Berrety en F. WiJdieboer te Haarlem. Voor diploma C. Mejuffrouw M. O. Kaper te IJ muiidc.n. Voor diploma Mach ine sch rij vende dames: G. M. 0. Crama, A. E. M. èchwarzinger, J. de Jongih, J. M. Bosch, M. F. J. van Emmerik, T. Obdam, M. T. Allebé en S. Holkamp te Haarlem, A. Koper en H. L. Schoone te IJ mui- den en de heer G. M. van Wamel te Haarlem- Teruggetrokken 1 candidaat, afgewezen 2 can* didaten. LIIST VAN ONBESTELBARE BRIEVEN EN BRIEFKAARTEN, WAARVAN DE AFZEN DERS ONBEKEND ZIJN. Terugontvangen in de 2e helft der maand Februari Brieven binnenland: E. Abspoel, Amsterdam; F. K. Bussemaker, Haag; S. H. Buwalda, Mr. Dr. H. v. Doornik, Ede; Wed. H. Kopper, Amsterdam; M. Jansen, Zeist; D. de Jong Jr,, Amsterdam; Letter L. Postkantoor, Huis ter Heide; A. v. d. Lam, Laren; LHidt, Veldleger; C. Maas, Amsterdam; C. Montijn, Haarlem; Mevr. Wed. Piek, Haarlem; Schouten, Zaandam; Jhr. F. v. Schuijlenburg, Haarlem; Baronesse Tindal den Tex, Haag; A. W. Trutmans, Haar lem v. d. Velde, BloetnendaalVerhuur- en Huurkantoor, Haag; J. Vos, Heemstede; N. Wil- kins, Bloemendaal; Alg. Woningbureau, Haagj F. Wuite, Ede. Briefkaarten binnenland: Lapperboor, Alk maar; van Balen, Haag; J. v. Beek, Amsterdam; Bertels, Amsterdam; J. de Bie, Amsterdam; H. van Dam, Bergen op Zoom; H. Graff, Amster dam; M. Jansen Kok, Amsterdam; J. Jinkes, Rotterdam; de Jong, Amsterdam; P. v. Loenefl Martinet, VeldlegerH. Martens, Rotterdam f W. v. Schie, wed. A. Sitter v. Oogh, Ante sterdam; B. Smit, Haag; C. Veerling, Amster dam; G. v. d. Veldt, Utrecht; J. Wakker, Am-„ sterdamP. Zwagers, Utrecht. Brieven buitenland: Derwinné, Mechelen, Big. Otto Hall, Berlin. Briefkaarten buitenland: Frl. Spoorenburg, Bonn. BESMETTELIJKE .ZIEKTEN. Blijkens opgaaf in de „Sta. Crt." zijn, iu bet- tijdvak van 21 tot en met 27 Febr. alhier geen gevallen van besmettelijk© ziekten voorgeko men: In Schoten, Spaarndam en Uitgeest kwam een geval van diphtheritis voorte Velsen 2 gevallen van roodvonk en 2 gevallen van diphtheritis, te Bloemendaal en te Heemstede, een geval van roodvonk en te Noordwijk en te Sas-senheim een geval van diphtheritis. HINDERWET. Aan H. de B'ie en. D. W. J. de Rijk ia vergun ning verleend tot oprichting van eene inrick-: ting tot het bakken en email leeren van aardeij^ tabakspijpen in het perceel aan de Emmakade* no. 5; alsmede aan W. A. Kuijken Jr., tot uit breiding van de fabriek voor het vervaardigen en graveeren van drukwaJsen en platen in heli perceel aan den. Zijlweg no. 2. door het vergroo- ten der werkruimte en het bü- en verplaatsen van werktuigen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen büW. Otter, Gr. Houtete. 4, lorgnet; M. C. v. PeHecom, Badhousetr. 12,) taschje met inhoudC. Plaeyer, Busken Hult- «V 12, dasspeld)P. v. d. Pol, Leidschevaart 28 M, portemonnaie met inhoudW. de Graaf, Gr» Houtstr. 144 R.-K. kerkboekje; J. Broekhuizen, Leidschestr. 152, kindermantelO. Oxexrs, Gen»! de la Reyatr. 68, Schoten, kerkboek (Duitech.) ij Mej. v. Franken. Proven ierehuis 144, ring; Wv? Schoonenberg, Klaverstr. 8, broodkaart; O- Wied ijk, Tulpen atr. 30 rood, bon aflevering aardappelen. „AMICITIA JUNOTI." Het bestuur van dc Gymn. Letterk. \Vr. „Amicitia Juncti" heeft zich op de laatstge houden vergadering va-n 21 Februari 1917 aldus gewijzigd: J. .Winkler, praeses; W» A. Terwogt. vicarius; Be. M. O. Nolthenius, ab-actis I; F. O. Pahud de Mortangea, quaes tor; J. van Walsem, ab-actis n. GRATIS BROOD- EN KOFFIE. Aan de uïtdeeling- werd heden deelgeno men door 609 kindereu. R. KL ONDERWIJS. Onze stadgenoot de heer J. B. Nedorkoorn,' thans onderwijzer aan de R. K. Jongensschool te Zaandam, ia als zoodanig benoemd aan de R. K. Jongensschool „St. Bavo" alhier. BADEN. In het douchebadhuis aan het Leidsche^ plein zijn in de afgeloopen week 1344 badenl genomen. In dat aan den Schotersingel 14aj en in dat aan den Koudenhorn 553 badew» BURGERLIJKE STAND. Geboren: 1 Maart. d. v. O. Besseling—-Kos^ ter. 2 Maart a. v. A. Strengere—de Boer. 3 Maart z. v. A. S. DekkerSchiltrnan. Overleden: 1 Maart A. v. d. Weiden, j. de Witstraat. 2 Maart N. v. Schie, Kenncmerstraat. H. H. v. Nooi t \'eCil poel, 66 j. Oranjeboomstraat. C. cl. van J« H. Hageman, Kampersingel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2