I WARE ADELDOM P. W. TWEEHUIJSEN, DE OORLOG. DE VERSCHERPTE DUIKBÜGTOORLOG. ^Rïchtew TELEGRAMMEN SOLIED SCHOEISEL Van hedenmorgen ffUBT£HLMSD FEUILLETON VRIJDAG 9 MAART <917 JAARGANG No. 9282 ygkM OE ZEE. KiSBTE BERSGHTEM - Barteigorisstraat 27. TEL. 708? tegen billijke prijzen. 8022 SCHEEPVAART. DEN OORLOGSGOD GEOFFERD! NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Alle betalende abonnéa op dit Blad, in het bezit van een Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ortgelukken verzekerd voor f 4000 bij levenslange ongeschiktheid tot werken, 500 bij overlijden, f 300 bij verlies van een hand o! voet, 250 bij verlies van een oog, 1 '25 bij verlies van een duim, f 75 bij breuk van een arm Ot been, 1 100 bij verlies van een wijsvinger, f "5 bij verlies van een anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de „Hollandsche Algemeens Verzekeringsbank" ta Schiedam. (Da vóór 1 October 1911 uitgegeven polissen ztjn niet geldig.) li. i ujü-Louojju» AGENDA 10 MAART. Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 Gewone zittingen van 89 uur. i OVERZICHT. Zooals wij reeds eerder en ook nog eens in ons overzicht van gisteren opmerkten, dreigt den Turken vooral door den opmarsen der Ln0ei schen groot gevaar. Bagdad, het eindpunt van den grooten spoorweg Hamburg—Berlijn Wee- „en— Boedapest—Belgrado—Nich—Sofia—Kon- o[antinoDel—Bagdad staat ten tweede male op het punt in Enfelsche handen te vallen Reeds in December 1914 waren de Engelschen hun expeditie in Mesopotamië begonnen met de lan ding te Koerma aan de Perzische Golï. Op het eind van November 1915 had de eerste, doch vergeefsche aanval op Bagdad plaats, die naar men zich herinneren zal met de capi tulatie van Koet-el-Amara in April eindigde. De nieuwe Engelsche expeditie begon in November- December van het vorige jaar en is nu gevorderd tot onder den rook van Bagdad. De Engelsche kavallerie was eergisteren reeds doorgedrongen tot op ongeveer 15 mijl ten Zuid-Oosten van Bagdad. De inneming van de stad door de Engelschen kan dus ieder oogenblik worden ver wacht. Ook de Russen hebben in Perzië nog weer nieuwe vorderingen gemaakt, doordal de Turken, onder den druk van den Engelschen opmarsch aan den Tiger, wel genoodzaakt zijn hun front in het Oosten in te korten. Kiangaver, waarheen de Turken volgens de berichten van gisteren, terugtrokken, is nu ook door de Russen bezet, van waaruit dezen hun opmarsch thans voort zetten, teneinde opnieuw verbinding te krijgen met de Engelsche troepen in Mesopotamie. Volgens de „Agenzia Libera" heeft de luik sche regeering voor eenige dagen reeds de aan dacht van den Duitschen generalen staf geves tigd op het ernstige gevaar waarin Bagdad we derom verkeert en verklaard dat de 1 urksche strijdkrachten, die in Mesopotamië zijn gecon centreerd geenszins voldoende zijn om het gevaar af te wenden. De Turksche regeering frTo derhalve dat de Turksche divisies, die Es ii! Europa dienen, terstond zullen worden ^öfKche nationalisten in het Engelsche par lement meren zich geducht, Zoo men weet hebben de afgevaardigden van de Nationalistische partij Woensdag, als blijk van protest tegen het ontwij kende regeeringsantwoord op hun verzoek om de Home Rule voor Ierland in te voeren, het Lagerhuis verlaten. Ook in de gisteren gehouden Lagerhuiszitting waren de nationalistische leden niet tegenwoordig. Zij namen deel aan een partij vergadering, waarin beraadslaagd werd over de verder te voeren actie. Naar verluidt, zullen zij Maandag in het lluis terugkeeren. De lersche partij heeft nu een manifest uit gevaardigd waarin wordt verklaard, dat de hou ding van Lloyd George een trouwbreuk is jegens de lersche partij en het lersche volk, die leiden zal tot versterking van liet wantrouwen ra de Engelsche beloften en tot uitbreiding van de revolutionaire beweging. De lersche partij, hoewei zij zal voortgaan al het mogelijke te doen om den oorlog tot een spoedig en zegevierend einde te brengen, voelt zich derhalve verplicht de regeering met alle middelen te bestrijden. Ook in de binnenlandsche politiek van Italië beroert het weer. Ferri moet althans zoo ver neemt de „Köln. Volksztg." uit Lugano in de Kamer hebben verklaard, dat Italië het tijd stip, om aan den oorlog deel te nemen, slecht had gekozen. De oorlog zou, volgens hem, wor den uitgevochten tusschen Duitschland en Enge land, terwijl de andere mogendheden slechts als satrapen van Londen figureeren.' Door het ver drag van Londen was niet voorzien in de econo mische behoeften. Tengevolge van de conferen tie met Runciman, had Italië troepen naar Saloniki gezonden, waardoor de oorlog met Duitschland volgde. Engeland leverde de be loofde kolen niet aan Italië. Alle bijeenkomsten der Italiaansche ministers met die der geallieer den bleven zonder resultaat, enz. enz. Overigens geen militair of politiek nieuws, dan alleen een Duitsche beschouwing over de voor geschiedenis van het Amerikaausch-Duitsch con flict; of men zou de ziekte vau Wilson, zooals het „N. v. d. D." door plaatsing van het bericht onder cte rubriek „Amerika's politiekook schijnt te doenyals een „politieke" ziekte moeten be schouwen. Het militair succes van den U-bootoorlog. Naar de „Az Est" uit Sofia meldt, zou de uitwerking van den duikbootenooriog zich »P het Macedonische front krachtig doen gevoe len, doordat merkbaar scliaarsichte aan munitie ontstaat. Vroeger beantwoordden de geallieer den ieder en aanval met trommelvuur, tegen woordig is hun artillerie slechts zelden m werking. Do vaart op Engeland en het duikbootengevaar. Een Renter-telegram uit Londen deelt mede. dati de bladen er op wijzen, dat de weckdiifers nu tweemalen reeds door de admiraliteit om trent de Scheepvaart van en naar Engeland ge publiceerd een verbetering aantoonen, wat be treft het duikbootengevaar. De thans gepubli ceerde cijfers toon en geen vermeerdering wat de vernietiging van schepen betreft. Er zin ken naar verhouding slechts weinige van de schepen die in de gevaarlijke zone verkeeren. Men meent dat de toestand nog beter zal wor den hoe meer handelsschepen bewapend wor den; en Reuter is hierbij zoo vriendelijk de neutralen op te wekken het Britache voorbeeld van bewapening te volgen. De Deensche scheepvaart. Do minister van justitie in Denemarken heeft-, volgens bericht uit Kopenhagen aan de „Daily Tel.". verboden, door den druk iets be kend te maken aangaando bewegingen van Schepen op weg naar of van Denemarken, over schepen, die in Deensche havens laden of lossen en omtrent de tijden van vertrek. De toestand op IJsland. Men maakt z.ich in Denemarken bezorgd over IJsland. Op den eisoh van Engeland deden de schepen tusschen Denemarken en IJsland een Engelsche haven aan. maar sedert- Duitschland de zee om Engeland afgepaald heeft, durven de schepen niet meer naar Engeland varen en evenmin, om Engeland, geen Engelsche haven aandoen. En IJsland zit ki ap in zijn graan, vooral in. broodkoren, en in zi.in veevoeder. Ook is het lastig voor de lclcme lioncierd IJs- landsche kooplui en handel-sreizigers, die sedert een maand in Denemarken zitten en niet- naar liuis kunnen, dat' er geen schepen varen. De vaart tusschen Amerika en IJsland is nog vrij, maar als bet tusschen Amerika en Duitsch land oorlog wordt, is dat ook uit, Officieel Franseh' bericht. - In de week eindigende 4 Maart vielen 859 stcheen Franscb© liavena binnen. Een ^koop vaarder onder en ©en boven 1600 ton zijn ge zonken. Verder sajjn zestien Fransche visschera- v aar tui gen gezonken. Officicele dnilsbootberichten. In <ie Middellaadsche Zee zijn, volgens offi cieel Duit,scli bericht, 9 stoomboot en en 3 zeil schepen in den grond gehoord, met gez.am.en- lijken inhoud van 32000 ton. Dit waren de Ita- Maansohe stoomoot „Torino" van 4159 ton, d© Engelsche s-toombooten „Rosalie" van 4237 ton, „Wathfield" van 3012 ton, „Trojan Prince" van 3191 ton en „Burnbcy" van 3665 ton, een Franse li stoomschip van 1000 ton, het trans portschip „Minos" van 5000 ton eü het Griek- ac-he sohip „Victoria" van 1388 ton, voorts het Engelsche stoomschip „Graygend'oran" van 2789 ton. Naar de Chef van den Marinestaf bericht bevonden zich op het transportschip „Minos" 1 generaal, 3 kolonels, 2 majoors en 1000 man, dio allen zijn omgekomen. Geen berichten meer, dan weekoverzichten. Hel Fransche ministerie van marine deelt in de „Te-mpa" mede, dat de ondervinding geleerd hoeft, dat het bekend maken van de namen der getorpedeerde schepen ernstige bezwaren ople vert. Het ministerie heeft daarom besloten die publicatie te staken en elke week een over zicht te geven omtrent de resultaten van den duikboot-oorlog gedurende „de voorafgande week. In dat overzicht- zal het aantal in den grond geboorde schepen van verschillende cate gorieën medegedeeld worden. Een zelfde maatregel en bog andere van Italië. Het Italiaanache ministerie van marine is tot dezelfde slotsom gekomen als liet Fransche: in den vervolge blijven de dagelijksche opgaven van in den grond geboorde schepen achterwege. Evenals in Frankrijk zal voortaan wekelijks, en bij het begin van de week, liet aantal schepen, dat tot zinken werd gebracht-, bekend worden gemaakt. Do plaatsvervanger des konings in Italië beeft voorts een besluit genomen nopens de vij- nndclijk-e duikbooten. Alle takken van dienst tor verdediging van d© koopvaardijvloot zullen in een hand worden gébracht en wel van oen ad- win aal-inspecteur, die nog moet word-en be noemd. Deze mag o.a. de handelsschepen 'bewa penen en prijzen uitloven voor bet; naar den kelder zeiiden en havenen van vijandelijke duilt- böoten. DUITSCHLAND EN DE. VEREENIGDE STATEN. De Nordd. Allgem. Ztg. schrijft ondr het op schrift: „Fair dealing; een woord aan het adres van Wilson": Het valt voor ons in het oog, dat „fair dealing", of billijkheid, zooals de Vereenig- de Staten die voor zichzelf verlangen, ook worden opgeëischt voor de geheele menschheid, die het recht heeft in billijkheid, gerechtigheid en vrijheid te leven, beschermd tenen het georganiseerde onrecht. Wat Wilson bereid is om op te eischen voor de geheele menschheid, gunt hij niet aan Duitsch land. Onze geheele politiek tegenover de Ver- eenigde Staten, fan den eersten dag van den oorlog af tot aan de afbreking der diplomatieke betrekkingen (met Duitschland, door de V. St.) was een strijd voor billijkheid door ons telkens opnieuw door afgunstige tegenstanders tot strij den gedwongen volk, dat in gerechtigheid en vrijheid wil leven en dat zich verdedigt tegen georganiseerd onrecht. Maar hoe werd daarop aan gindsche zijde (van den Oceaan) geant woord? De regeering van president Wilson bleef rustig toezien hoe het eene stuk van het in kracht zijnde zeerecht na het andere door Engeland .werd opzij gezet. Maar dezelfde regeering, doe zonder verzet had toegelaten, dat de geheele handel van de Ver. Staten met onze neutrale buurlanden ook voorzoover het zeerecht daartoe geen recht gaf het offer werd van de Britsche tyrannie ter zee, liet protest volgen op protest, toen wij Engeland met gelijke munt .betaalden. Zij deed dat, ofschoon het haar bekend was, dat Engeland met zijn brutale schending van de rechten der neutralen niets anders beoogde, dan enze kracht, die met geweld van wapenen niet kan worden gebroken, door den hongeroorlog tegen vrouwen en kinderen, langzaam ie doen verzwakken. Wilson eischt voor de geheele wereld de vrij heid op; slechts het recht van het Duitsche volk op vrijheid ontkent hij. Tegelijkertijd veranderde de geheele Unie in een enkele groote wapen- en munitie-fabriek. Niet alleen werden de bestaande bedrijven uitgebreid, maar fabrieken, die in vredestijd voor andere doeleinden dienden, werden verbouwd, om voor s/yland's vijanden oorlogsbehoeften te leve- hJTa jUjmek' nijverheid van een volk, dat van ae verschrikkingen van den verren Europeeschen strijd verschoond bleef werd zoodoende een reusachtige werkplaats des doods, Z-oo kwam de dag, waarop na de smadelijke afwijzing van ons vredesaanbod, het besluit tot het beginnen van den onbeperklen duikbootoor log uitgevoerd werd. Een laatste maal werd een beroep gedaan op de billijkheid van den presi dent. Het antwoord daarop was het afbreken van de betrekkingen en bovendien werd nog een poging gedaan, oin alle neutrale staten tegen ons in het harnas te jagen. Thans spreekt de president er openhartig over, dat een rechtstreek- sche deelneming van Amerika aan den strijd tot de mogelijkheden behoort. Wat wij tot dusver van Amerika ervoeren, kon ons niet aanmoedigen daar op een rechtvaardige beoordeeling van ons besluit te rekening. Zoo was het een natuurlijke voorzorg,, wanneer wij op den juisten tijd tegenover een mogelijken nieu wen vijand ook naar nieuwe bondgenooten uit zagen. Slechts smalle wegen leidden naar dit doel. Tegen verraad bestaat geen onbeperkte vei ligheid en daar de regeering van Wilson zich van verraders bediende, maakte zij. dat wij alle reden voor de grootste waakzaamheid hadden. Ons aanbod tot een bondgenootschap aan Mexico zou eerst na de oorlogsverklaring (van Amerika aan ons) volgen. Ook thans nog wenschen wij den oorlog met de Vereenigde Staten te vermijden. President Wilson alleen treft tegenover de geschiedenis de verantwoordelijkheid, zoo zijn eigen land, dat tot dusver den zegen van uen vrede geniet, in de verschrikkingen van den moedigen wereldoorlog verstrikt zou worden Evenals in Wilson's hand het leven ligt van de bui gei s, (jje onze waarschu- wing voor de gevaren ter zee gering schatten, zoo houdt hij ook hel ift m handen van de vele duizenden, over welke net verder om zich heen grijpen van den oorlog verderf, droefheid en dood zou brengen. Hoe hij eenter zal besluiten, of hij nu oorlog of vrede kiest, wij zullen ons geen haar breed laten afdringen van den weg, dien wij den lsten Februari nebben ingeslagen. Z. H. de Paus en 4° slachtoffers van den oorlog 1,1 LU'haueu, Op Pauselijk bevel zoo wordt uit Lau sanne gemeld zal op -0 Mei a.s. ingansch de Roomsch-Kathoheke wereld, dus ook in Nederland, een weldadigheids-Zondag worden gehouden ten bate der atliauers, die in nood zijn; in bitterder n°ocl ze'fs dan de Belgen. Met het oog liierop zal binnenkort aan gansch de Roomsch® geestelijkheid in Ne derland een pauselijke oproeping toegezon den worden, waarin erop gewezen wordt dat sedert het begin van den oorlog ook Lithauen is geworden tot een terrein van aanliouden- dende worstelingen tusschen cle Russen en de Duitschers, en op vreeselijke wijze heeft ge leden ten gevolge der onmenschelijke slach tingen. Z. II. Paus 'Benedicfcus XV heeft den slachtoffers van den oorlog in Lithauen te hulpe willen komen, gelijk Hij reeds gedaan heeft voor de slachtoffers in Polen en ande re landen. Aan Mgr. Karevicius, 'bisschop van Samogitië, werd reeds f 1.0.000 gezon den, begeleid van een brief van Kardinaal Gasparri, den Pauselijken staatssecretaris. Amerika en Duitschland. Naar de „Vossische Ztg." meldt, doet de correspondent te New-York van het „Petit Journal" aan zijn blad een mededeeling om trent den waren oorzaak van den breuk van de Vereenigde Staten met Duitschland. De verscherpte duikbootoorlog, schrijft de cor respondent, was s lechts een aanleiding van buitenaf tot de breuk. De eigenlijke oor zaak ligt in de financieele verhoudingen in de Vereenigde Staten. Een New-Yorksche bank-magnaat heeft aan den correspondent gezegd: Alleen in het jaar 1916 hebben wij aan de bondgenooten der entente voor meer dan tien milliard frank alles wat wij maar verkoopen konden. Wij leverden munitie, graan, vleesch, leer, chemische producten, koper, staal, katoen, enz. De kruitfabriek van Dupont deelt 100 pet. dividend uit. De omzet van de Bethle hem staalfabrieken is verviervoudigd en zoo alles naar dezelfde verhouding. De talrijke leeningen van onze banken aan de bondge nooten zijn niet meegerekend. De bondgenoo ten moeien tot ieieren prijs overwinnaar zijn, opdat zij ons. betalen kunnen. Schatten Ame- rikaansch kapitaal stonden er achter den President toen liij aaii Bernstorff zijn pas liet uitreiken. De aanbouw vani Zeppelins, liet W. B. geeft een tegenspraak van Dot in de buiitenlaudsche pers verschenen boricht, volgens hetwelk de aanbouw van Zeppelins zou zijn stop gezet- wegens gebrek aan grondstoffen. Wolff voegt hieraan toe, dat de aanbouw op dezelfden voet wordt voortgezet, diat. g-een arbeiders zijn ontslagen en dat grondstoffen in vold-oendo hoeveelheden voorhanden zijn. De Duitsche speelgoed-industrie De Duit s-olie speelgoed-industrie lijdt zeer door hot con flict met Amerika, niét zoozeer omdat- de tegen woordige too-stand slechter ia geworden do uitvoer was roe-da lang ten zeerst,© beperkt m-aar omdat d-o Duitsche uitvoer. van speelgoed ten bedrage van 32 millioen Mark door die good- lcoopo Japans-che concurrentie bedreigd wordt, die den thans bestaanden gumtigèn toestand goed weet te benutten. Een under bericht. Voor eenige da-gen heb ben wij op gezag van Duitsche bladen ge- meid dat een transport van 160 Oost-Prui sen, die destijds door de Russen waren mee gevoerd ,was vrijgelaten en te Stockholm aangekomen. Het Wolff-bureau spreekt dat- tegen. I-Iet zijn er 114 Duitschers, o.w. een 80 kinderen, uit Rusland te Stockholm aan gekomen, maar het zijn geen weggevoerde Oost-Pruisen, doch mcnschen, die bij het be gin van den oorlog vertoefden in Rusland. De Paus en de krijgsgevangenen. De H, Vader hoeft clezer dagen de abbé Eu gene, van het diocees Freiburg in particu liere audiëntie ontvangen, alvorens deze voor een bezoek aan de Fransche krijgsgevange nen naar de Duitsche gevangenenkampen vertrok. De Bagdad-spoorweg. De „Agenzia Libe ra" ver-zekert dat het bericht, als zon de laatste tunnel, door het Tourez-gebergte thans voltooid en de Bagdad-spoorweg over zijne geheele lengte kunnen gebruikt wor den, onjuist is. Gemeenschap met Bagdad is nog zeermoeilijk en de wogen over hof Tourez-gebergte zijn op dezen tijd van het jaar bijna onbegaanbaar. Bestrafte vriendelijkheid. De handelsraad Robert Wissmami te Feuerbach is, tol. 500 Mark boete veroordeeld omdat hij j.l. Kerst mis den bij hem werkzamen Fransche krijgs gevangenen eeu 'feestje had aangeboden, te der van hen had koek, sigaretten en ccn l'lesch wijn gekregen. c DE DADANELLEN-F.XPEDITJE. LONDEN, 8 Maart. Reuter Seint: Heden is het verslag verschenen van de Konink lijke co-mmissio van onderzoek in zake da Dia-rdanellen-expeditic. In het verslag wordt gezegd, dat lord Kitchener verklaard v dat er geen troepen beschikbaar waren voor den aanval op de Dardanellen, maar als-een onder zoek was ingesteld, zoo wordt in het verslag, opgemerkt, zou gebleken zijn dut voldoend •- troepen be chikbaar waren voor een geza- menlijke maritieme en militaire operatie. Da mogelijkheid bij verrassing een „tw e- sluchtigen" aanval op Gallipoli te doen bord zulke groote militaire en politieke voord: lerj, dat he-t een fout was en onberaden om die mogelijkheid op te offeren door over haast te besluiten tot een zuiver marit-ie- men aanval, die niet volkomen tot- het ver langde doel kon voeren. GRAAF VON ZEPPELIN, t BERLIJN, 8 Maart. Graaf Zeppelin is heden, morgen in het „Wcstsanatorium" te Chariot- tenbursr aan longontsteking- overleden. BERLIJN, 8 Maart. (Part.) Naar gem M wordt was do toestand van Graaf Zeppelin reeds sinds eenigen tijd minder gunstig, t v- wijl zich de laatste weken herhaaldelijk ziek teverschijnselen voordeden. Tot voor eenige dagen had do Graaf zijn intrek genomen in het hotel „Kaiserhof," alwaar hij door ee.io op zijn hoogen leeftijd niet ongevaarlijke bronchitis .werd aangetast. Toon de artsen kort daarna- eene longontsteking constat er- den, werd op hun aanraden de Graaf nuar het Sanatorium te .Oharlottcnbm-g overge bracht. Zijn toestand werd dagelijks slech ter en eergisteren hadden de artsen de hoop op herstel opgegeven. Tengevolge van het verval van krachten, trad hartverlamming in, zoodat de Graaf de middags om half twee overleed. Ferdinand graaf Von Zeppelin werd in 1838 te Konstanz geboren en werd in 18 >8 officier. Vervolgens studeerde hij am d po lytechnische school te Stuttgart, aan de krijgs school te Ludwigsburg en aan de hooge- school te Tubingen. Hij nam deel aan den Amerika,ansche Seeessie-oorlog van 1863, ara den Duitsch-Oostenrijkschen oorlog vau 1866 en aan den Fransch-Duitschen oorlog vin 18701871. In dezen laatsten oorlog maakte hij naam door zijn beroemd geworden ver- kenningsrit in den aanvang van Ren oorlog. Van 18851890 was hij Wurtembergsch ge zant en gevolmachtigde bij den Bondsraad te Berlijn; daarna nam hij als lu'tenant gen ra il' zijn ontslag, werd generaal a la suite van den Koning va-n Wurtemberg en in 1905 generaal van de cavalerie. Sedert zijn ontslag uit^den militairen dienst (1870) legde graaf Zeppelin zich too op don bouw van een bestuurbaar luchtschip, waar mede hij jn 1900 zijn proeven begon te Frie- drichshafou aan het Meer van Co-nsta-nz, welke proeven in 1906 met een volledig sudcos wor den bekroond. Graal Zeppelin heelt nog mogen beloven, dat zijn vinding in practijk word gebracht. Namelijk in den huidigen oorlog is van da „zeppelins," vooral voor de verkenningen tor ace, con druk gebruik gemaakt en hebben zijn bestuurbare luchlschepen goede di n ton bewezen. Red.) PRESIDENT WILSON ONGESTELD. WASHINGTON, 8 Maart. Naar Reuter seint is Wilson licht ongesteld. Er is hom absolulo ru-st voorges-c-hroven. Hij aal vermoedelijk ver» scheid-en dag te bed m-oetén blijven. UIT MAROKKO. KEULEN, 9 Maart. (Part.) D„Kölni-cl o Zèitung verneemt uit Madrid dat de troepen sterkte in Marokko van 80.000 op 60.00') wordt teruggebracht. De bladen wijzen op den bedenke! ij ken tse- sta-nd van de landing aan d». Middellandse lm Zee tengevolge va-n de transportmo Rijkhe den. ENGELAND EN DE. NOORSCHE KEULEN, 9 Maart. (Part.) B: „Kölnische Zeitung" verneemt uit Kristiania, dat volgers de bladen aldaar, in de Engelsche havens Noorsclie schepen worden opgehouden, wi r totale bemanning 4000 bedraagt. KEULEN, 9 Maart. (Part.) De gemeente raad van lvoblenz heeft besloten in het g •- brek aan kleingeld te voorzien door stede lijk noodgeld in te voeren. Gin te beginnen zullen biljetten va-n 50 pfenning wórden uit gegeven. Verder werd besloten de gouden ambtsketen van den Eersten .Burgemeester, ter beschikking van do Rijksbank te stellen om den goudvoorraad to verhoog&n e:i haar door een ijzeren ambtsketen te vervanmm Z W E D E N. Do Kabinetscrisis. Do „Frankf. Ztg." verneemt uit Stockholm nadere bijzonderheden over de Zweedsohe kabi- Sinds den dopd va-n Zuster Marie Bernard, die mij heeft opgevoed, heb ik geen toege- wijder, teederdor, vromer vriendin gehad.... Ik bemin Michaëla, daarmede heb ik alles gezegd en ik hoep, dat zij eens het geluk aal kennen, weldra misschien. De gelaatsuitdrukking der mark'oz'.n topndo mij het onvoorzichtige dezer laatste woor den. Zij vrojeg mij er geen "hadere verklaring va-n, wat duidelijk bewees, dat zij don ver borgen zin begreep en daar z j met mij niet verder wilde spreken, wendde zij zich tot -Horbert, en zei op ongeduldigen toon: tL\) keuze van een karwats heeft zooveel haast niet; je zoudt beter doen mot naar ons geapr k te luisteren en Jb meening te zeggen." Hij hief het hoofd* op en onze oogjpn ont moetten elkander.Wat- las hti ia de mijne? Gng etwijfeld tal van zaken, want na eend Jjörte aarzeling antwoordde hijMaar.'mjjn Memel, moeder, ik geloof, dat u groot onge lijk hebt met de gevoelens va-n Sabine- to willen dwarsboomen; tot op dit oogenblik is juffrouw Darnal haar eenige vriendin ge weest, daarom is het vrij natuurlijk, dat zij aan die vriendschap vasthoudt. Een bezoek verbindt ons tot niets en door van tijd tot tijd mevrouw Do Gosselin en jonkvrouw Do Briges to ontmoeten, zal Sabine spoedig een vergelijking kunnen maken." „Ha, ik wist het wel, Herbert had alles gehoord. „Het is mij wel," zei d-o markiezin eenvou dig. „Schrijf: „Darnal!" Zonder verdere voorvallen werd de lijst op gesteld. Ill het begin heb ik geschreven: een zege praal... Ja, een zegepraal! Maar.om den inval van Boeddha en zijne twee lijftrawanten «f te wenden, is de tusschenkomst van me vrouw Dj Barsannes noedig geweest; on de zelfde wijze heb ik dezen morgen slechts gezegepraald, dank zij de tusschenkomst van Herbert,- die zeer behendig, tusschen do klip pen is doorgevaren.Waf zal Sabine doen op den dag, waarop moeder en zoon een zelfde lijn trekken? Welnu, dan zal Sabino cog heftiger gaan kloppen ajut do 'deur .van het hart haars echlgenoots. Z'j zal zich teeder, meegaande en 85 duldig toon'en en de kracht, door de genegenheid aa-n banden ge legd, zal het tegenover de zwakheid afleg gen... Ik hoop het tenminste. Zoo moedig ik m'J zelve van tijd tot tijd a-an. Werkelijk 1 Ik me zelve ook wol een klontje suikerj b'.'looven, want 'fk zal misschien nooit bedorven worden Ik heb op het punt gestaan te- gaan hui len, toen ik tegen twee uren Herbert, die mij had nagezien, terwijl Jk jn mjjn j0f rosekleurig toilet de treden va-n 'do stoop afdaalde, zonder een w ord te spreken zich naast mij zag nrerzct.cn. op do kussens der victoria. Ik wachtte oen vriendelijk woord., een glimlach, t-onnimsto iets... G-ecn sylla be... Nauwelijks zaten we, of hij heeft onkei op korten bevelenden toon gezegd: „Voor uit, Tom." En de paarden zijn als pijion uit den boog langs de oprijlaan gevlogen. Het weer was heerlijk, de vogelen zon gen uit volle borst in hunne bos.T. iluwie schuilplaatsen, door een zooien wind bewo gen zonden de acacia's langs don weg ha re welriekende geuren omhoog en bestrooi den den grond met haar bloemblaren. Mijn hart was zoo b klomd, dat do ge heele natuur mij toescheen in een nevel gehuld to zijn, maar toen ik, na den hu vel omgereden to zijn den schoorsteen d =r fa briek en het leien dak der villa bemerkte, vergat ik mijne beklemdheid om aan vaders verrassing te denken, die óns op dezen dag niet verwachtte. Welken vroolijkon kreet lieten hij en André inderdaad liooren, toen ik, na do dour van het kantoor zachtjes geopend to h lib n, hun om den hals vloog! „Waar gaat go heen," hoeft vader ge vraagd, terwijl hij mij mot immer stijgende bewondering beschouwd©. „Op visite, het werk van jonge cclitgc- nooten," heeft Herbert geantwoord. „Welnu, ik hoop, dat men u een compli mentje over uwe vrouw zal maken... Wat ziet mijn S&bientje er lief en frisch uit!" Onwillekeurig zocht mijn blik Herbert. Va der, die het bemerkte, begon te lachen. „Ha, ha, schoonzoon, men bedelt om uwe lofuitingen; de mijne zijn nu niet meer vol doende. Hoeveel hebt go er rèóds uitgespro ken. sinds het verlaten van het kasteel?" Z Dat was sterker dan mijn wil. „Niet een enkele," riep ik uit. „Het i- naar, niet alleen voor mij, maar ook voor mevrouw Dj Barsannes, die mijn toilet ge kozen heeft." „Stilzwijgen is de beste lofprijz.ng, zA Herbert op ietwat' spottendeu toon. „Wees cr zeker van, dat indien ijw toilet niet pas send was geweest, ik het zou opgemerkt hebben." „Volkomen juist," riep André uit. „Ik doei uwe mooning volkomen. De vrouwen zijn vreemdsoortige wezens! Als men haar n'.t bij elke gelegenheid bewierookt, worden zij wanhopigEn dun meende nijn vaar nog wel, dat Babine voor behaagzucht ontoegan kelijk was!Ma-ar genoeg daarvan.Zljt gij over uwe bespanning tevreden? Herberts geja-at-suitdrukk'ng veranderde al- bij tooversla-g en ik benijdde, ju waariijk, ik benijdde Litt on Diana, die zulk een glim lach op zijne lippen, zulk licht in zijne oog--u konden te voorschijn roepen. „Mijn waarde, gij zijt een kenner,z-i hij met iets hoogmoedigs in de slem, „kom zelf oordeelen. Sabine, wij vertrekken weer." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1