-Wh^angelö-- '"'•"fWe 5 4 IO ds BINNENLAND BUITENLAND KEsiistv^S LEGER E5f VLOOT Berichten in i tot 5 regels de crisis. allerlei. EINDHOVEN LANDBOUW EN VISSCHERIJ HET BLOEHKWEEKERSB EDRI,TF TE AALSMEER. UITLOTINGEN CONGO 1888. fr. 100 Trekking van 20 Februari. Getrokken seriën: 2337 9523 10185 11317 12851 15412 18135 18652 19921 22183 23958 12851 15412 18135 18652 19924 22183 25952 25671 27430 27472 31006 31501 39042 39285 40862 41552 44143 44171 47534 50981 56671 57799 58260 59348 Serie 40862 110. 18 fr. 10.000; a. 3337 no. 19 fr. 2000; s. 47534 "no. 25 fr. 10J0; 3. 25071 nd. 3 fr. 1000; s. 18625 110. 2 fr. 1COO. Fr. 750: 3. 2337 uo. 9, s. 2337 no. 10, 3. 9525 no. 21, s. 10L85 no. 3, 3,11317 no. 2 K seriö 12851 no. 5, serie 18135 no. 22, aeri.' 22188 no. 18, aerie 23952 n. 19, s. 25671 no. 9, 3. 27472 11. 17, s. 39012 n. 7 3. 39012 n. 23, s. 39205 n. 6, a. 47534 n. 23, 8. 50981 n. 23, s. 50617 n. 5, 3. 56617 no. 25, s. 5821 n. 20. De overige nommers der getrokken seriën fr. "215, Betaalbaar 15 April. Overtollig urinezuur. toch: nachtarbeid en lichlbc/.iuniging zijn twee elkaar uitsluitende begrippen. Dus moest worden uitgezin naar ccn oplossing vnn liet vraagstuk. De directeur-generaal voor de landbouw productie moet er nu wat op gevonden heb ber,. Hij, die alle middelen aanwendt om te bevorderen, dal de akkers vóór half April bezaaid zijn, eischt niet j.lieen alle beschik bare ploegen op, maar wil liet werk des nachts laten voortzetten hij., acetyleenliehf. Wegens de bijzondere omstandigheden is de werktijd van acht uur niet meer voldoende gebleken ftp nu wil de directeur-generaal dat op deze manier de werktijd 20 uur per dag kan worden, en dat'in ze? weken kan wor den, en dat in zes weken kan worden vol bracht, waar anders vijftien weken over moet worden gedaan. Het kaartensysteem In Berlijn. Aan een particulieren brief, d.tl. 7 Maart 1.1. uit Berlijn gezonden, is het volgende door ons ontleend: Wij zijn het in den loop van den oorlog al rx>o gewend geraakt, aan alle kanten in on ze bewegingsvrijheid besnoeid te worden dat een verordening meer of minder in dit op zicht niet meer in staat is veel indruk te maken op ons gemoed. Het begon met de levensmiddelen, met het brood op de eerste plaats. De broodkaart beeft al een twee-jari gen leeftijd bereikt. En langzaam vogden de andere evensmiddelen tot- er zoo goed als niets meer in den vrijen handel over bleef. Na de levens- eit genotmiddelen kwamen dingen van dagelijksch gebruik aan de beurt, om opgenomen te worden in ons kaartsy steem dat tegenwoordig het eerbiedwaardige getal van 21 verschillende kaarten voor de uiteenloopendste artikelen omvat. Zeep of liever zeeppoeder en petroleum werden ook hierbij ingedeeld. En de inlevering der legi- tircatiekaarten voor het betrekken van alle mogelijke gebreide en geweven artikelen, tot kleederen incluis, bond ons ook de handen in dit opzicht. Doch het was nog niet genoeg, ©ns schoeisel kwam aan de beurt en tegen woordig kan men slechts dan een nieuw paar aanschaffeu wanneer men het oude ervoor afstaat. Ook op de gedragen kleederen hebben de autoriteiten die het practiseb bestaande Duitsche staatssocialisme helpen doorvoeren beslag gelegd. Uit dezen tak van bedrijf wordt werkelijk zooveel voordeel getrokken als het maar mogelijk is. Ik heb eens een kijkje genomen op de plaats die de concur rentie met het welbekend Berlijnsche type van den kleerekocp met zooveel succes be gonnen is, dat het bestaan dezer klasse van mensehen er, weliswaar ook door de krach tige vuist van den staatsdwang eenvoudig doorgeschrapt werd. Zij mogen hun bedrijf niet meer uitoefenen. Wie kleeren verkoopen wil, nlleen cadeau doen mag hij ze nog naar goeddunken, kan zich slechts tot dit bureau wenden, waar hij dan nog de keus heeft tus- schen de legimitatiekaart van het nieuwe kleedingstuk alleen of deze plus het geld waarop het oude door den schatter die hier een cerebaantje vervult, getaxeerd werd. De oude kleeren gaan naar de desinfeetierninite, vervolgens naar zalen waar zij twee dagen luchten en dan naar deskundigen, namelijk kleermakers, die beoordeeleii of zij nog voor vestellen vatbaar zijn. Het ivoodigc mate riaal wordt er dan bijgevoegd en zoo gaan de kleeren naar de vrouwen die in de huis nijverheid werken en die voor dezen arbeid, nu het kóuseribreien van de eerste oorlogs jaren opgehouden heeft een voldoend loon krijgen. Na de aflevering wordt alles ge streken en dan opgehoopt in de voorraad kamer om voor een derde maal dienst te doen ten bate der noodlijdende burgerlijke bevolking in België, Polen en Koerland en voor de recht in de speciaal hiervoor inge richte winkels verkocht te worden aan het publiek. Op deze wijzelfde wijze zal hot in do naaste toekomst ook met de schoenen gaan. Goudkoope maaltijden in België. Een. Belgisch oorrespondent schr ft ons: In Nederland wordt in verschillende plaat- acn begonnen mot verstrekking van goedkoope maaltijden. Spoedig na de bezetting van Bolgio werden - te Bvuseel de zoogenaamde „Brussel- sche Spijshuizen," waar men tegen geringeu prijs zjjn maaltijd kan gebruiken, opgericht. Deze instellingen over de stad verdeeld, hebben een grooten bloei bereikt. Kort geleden ia sa menwerking verkregen, tuasoben allo gomoen- ten van Groot-Brussel. Tienduizenden, die zich eerst volgens vast gestelde bepalingen, bijv. wat betreft het iu- iiomen, moeten laten inschrijven, maken ge bruik van deze gelegenheden, om den druk der tijden, tenminste wat do voeding aangaat, zoo veel mogelijk te verlichten. Aanvankelijk had den de bestuurders zich iu vevbindiug geeteld tnet verschillende Brusselsche restaurateurs, maar langzamerhand, vooral iu de wijken waar die restaurateurs niet geschikt te vinden waren, kwam men tot de opening van ..Model-Spijshuizen," welke door de stichting eelf werden geëxploiteerd, vooral ook met het oog c:p de inkoopen. In die richting ia men ge leidelijk voortgegaan, zoodat in Brussel wel geen stichting zal bestaan, welke zich als recht- etreeksch gevolg van den oorlog, in zoo grooten blooi mag verheugen. Ala bewijs vau bet suocos kan dienen, dat de Provinciale Commissie» voor de I.eveusmidde- lenvoorziemng in België besloten hebben in alle groote Belgische gemeenten soortgelijke eethuizen Op te richten, welke, om beteekenia en karakter goed te doen uitkomen, den naam van „Brueselsche Spijshuizen" zullen dragen. Als men het soms eens niet wist. Een kapitein, belast met het toezicht op een militaire inrichting te Bordeaux, heeft fle volgende scherpzinnige instructie opge steld. hoe in geval van brand te handelen: ,/l'eu eert te moet de brandweer worden ge alarmeerd, ten tweede moeten de in bet ge itouw opgestelde brandblusehapparateu ge bruikt worden en dan komt nog wel het mooiste! teu derde moeten de waterstralen gericht worden op de plaats waar het brandt". Het blad „L'Oeuvre". dat dit bericht brengt merkt er bij op, dat iedereen wel zal moeten toegeven dat de desbetreffende kapitein ivoor den garnizoensdienst inderdaad ten fèneumale onontbeerlijk is. Het beste zou JKin, hem het opperbevel over de brandweer. W de geheele Fransche republiek op te «ragen. GRIEKENLAND. Een onbekend eiland in de Middell. Zee. Het Turksclie eiland Imbros voor de in vaart in de Dardanellen was tot dusver vol komen onbekend. Thans is het door Orgil- wie, een deelnemer aan de Gallipolli-onder- neming, geografisch onderzocht. De resul taten zijn des te belangrijker, omdat Imbros kaarten noch litteratuur heeft. De bewoners, Grieken, .hooren gedeelteliik tot eert blond mer.scbenras, deels ziin ze donker en hebben dan onmiskenbare kenteekenen van het Mon- goolsclie ras, dus ondanks de gelijke taal riet één volk. Ze beoefenen voornamelijk schapen- en gei ten teelt, en ook landbouw, LUXEMBURG. De verkiezing in Luxemburg. Zooals men weet, bestond de Luxemburgsche Kamer tot dusverre uit- 23 afgevaardigden der rechterzijde, 25 leden der beide linksehe pa.rti.ier (het blok) en 2 onafhankelijken, die zich ech ter in den regel bü het. blok aansloten. De rechtsche partij wierf haar leden voornamelijk uit de landelijke districten; in de beide indu striestreken Esch (met 13 zetels) en Luxem burg-land (met 8 zetels) was zij zelfs in het geheel niet vertegenwoordigd. Door de jongste verkiezing nu in Esch is hierin een zekere wijziging gekomen. Bij de vorige verkliezingen kreeg de linksehe candi- daat 3998 en 3555, de rechtsche candidaat slechts 2644 en 2141 stemmen. Bij de verkiezing van verleden week hadden de liberalen en socialisten liet kartel verbroken ten gevolge van den val van den soeiaal-demo- cratisclien directeur-generaal dr.. Welter, welke bijzonder door de liberalen bewerkt was. Van den anderen kant kwam een gedeelte der arbeiders met een eigen candidaat uit. Daar deze het blok vijandig gezind was, besloten de katholieken hem te ondersteunen om het blok een nederlaag toe te brengen. Dit doel word bereikt. De socialistische can didaat kreogs slechts 869, de liberale 1245 en de door de rechtsche partij ondersteunde ar- beiderscaudidaat 3116 stemmen. Het blok ver loor aldus een zetel en naast de Teelitscbe par tij zetelt in de Ka mor een door haar onder- teunde arbeider als alge vaardigde van het tot. dusverre slechts door het blok vertegen- woordige industriecle kanton Esch. Een der meest bekende Finache kunste naars, de landschapsschilder Thorsten Wiiner- borg, is op den leeftijd van 70 jaar te Helsing- fors overleden. De Spaanscbe ministerraad is voornemens ook in Spanje den Zomertijd in te voeren. Binnenkort zuilen in Duitschland de jon gemannen van 18 jaar als soldaat in dienst moeten komen. D® groothertog van Hessen vierde giste ren zijn zilveren rogeeringsjubileum. Hot Unionistische Oorlogscomité in En geland besloot er bij de regeering op aan te dringen, allo weerbare mannen tusschen de 18 en 21 jaar onverwijld voor het leger op te roepen. Sedert de vorige week zijn 55 nieuwe ge vallen van pokkeu to Berlijn voorgekomen, waavvan ract doodeVijkeTi afloop. In tiet ge- heel zijn 135 gevallen, voorgekomen, waarvan 11 met doodelijken afloop. De stationschef te Esschen moet te Ant werpen zijn gearresteerd. Hij zou in Esschen pakketten over den draad de grens hebben laten passeeren, naar plaatsen in België. Door Emil Muller, leerahr aan een mu ziekschool te Presznitz (Boliomen) ia een fluit geconstrueerd, die met één hand, onverschillig of het de rechter- of de linkorhand is, bespeeld kan worden. Boter. Op desbetreffende vragen van den' heer Knobel heeft do Minister van Landbouw het volgende geantwoord De regeling welke de Botervereeniging, zich voorstelt ten aanzien van den binneu- liindschen verkoop van boter te treffen, is door deze vereeniging ontworpen, ten einde te verhinderen, dat, zooals door haar wordt vermoed, aanzienlijke partijen boter aan haar eigenlijke bestemming worden onttrokken. Deze regeling loopt parallei met de be palingen, die, iu aansluiting op de algcmee- ne regelendoor mij bij beschikking van 19 Jan. 1.1. gesteld ten opzichte van cte distri butie van regeeringsgoederen, getroffen zijn door het Rij ka-Centraal Administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen ten aanzien van boter en waarbij bepaald is de winkeliers kunnen hun bestellingen op geven aan het bestuur der gemeente, waarin zij gevestigd zijn, eventueel aan het levens- middclenbedrijf Aldaar. Zij kunnen hierbij des- verlangd aanvragen de boter te ontvangen door tusschenkomst en aan het adres van een door hen aan te wijzen grossier, die niet in dezelfde gemeente gevestigd behoeft te zijn. Verder is ten opzichte van de gros siers nog bepaald, dat het Rijks Distributie kantoor bevoegd is tot weigering van bestel lingen van grossiers. Van deze beslissingen staat hooger be roep open bij den Minister van Landbouw. Hieruit volgt wel, dat bij liet treffen van dezen maatregel geenszins de bedoeling heeft voorgezeten den tusschenhaudel in boter practised op te lieifeu. Hot doel is enkel en alleen geweest in staat te zijn ook den tus- schenhandel te controleeren, of de aldus ge- leevrde boter ook inderdaad in biunenlaud- sehe consumptie komt. Undergoteekende is evenwel voornemens deze regeling, warvan de inwerkingtreding verdaagd is, te doen intrekken en te ver vangen door een distributieregeling volgens de Distributie Wel, waarbij dezelfde beginselen gevolgd zullen moeten worden. Nog eens: onze tuiT- en de kolennood. Men schrijft van deskundige zijde aan de „N. Crt.'': In zijn rede heeft minister Post hum a be toogd, dat de uitbreiding van het winnen vun tabrieksturf groote bezwaren.eu. gering voordeel zou hebben. Dit moge volkomen ju tot zijn, doch daarmede hebben onze vee- neii niet afgedaan. Immers we herhalen men kan ook maken turfpoeder. De be-' reid-ing daarvan kan geheel machinaal ge schieden, zodoat de arbeidersmoeilijkheden vervallen. Turfpoeder is in tegenstelling met fahrieke poeder geen minderwaardige brandstof. Bij proeven toch bleek dat 1 ton turfpoeder on der stoomketels verstrekt dezelfde waarde had als 1.15 tot 1.2 ton goede Engelsehc steenkool. De stoomketelvuren moeten er voor ver anderd worden, maar in het overgroote aan tal gevallen kan dit gemakkelijk en zonder veel kosten. ..Dan kan gemaakt worden turfkool. Ook daarvan kan de bereiding nagenoeg geheel machinaal zijn. Turfkool is als brandstof ook minstens even goed als steenkool, en eischt geen verandering der sloomketel- vuren. Bovendien is turfkool ook uitstekend geschikt voor huisbrand. "Wellicht mag er de aandacht op gevestigd worden, dat een zeer groote Engelsche maat schappij, de Wetcavbonising Ltd. te Londen, hier te lande talrijke octrooien aangevraagd heeft voor of in vérband met werkwijzen tot het bereideu van turfkool. Het ligt voor de hand aan te nemen, dat deze octrooi-aanvra gen gedaan zijn, omdat, genoemde firma het plan heeft te zijner tijd de turfkool-fabricage hier te lande ter hand te nemen. Moet daarop gewacht worden En is het gewenscht dat op dit gebied een buitenland- sclie firma hier te lande een monopolie krijgt 7 Zou liet nu in verband met de ervaringen die men in het buitenland reeds opgedaan heeft, in verhand met onzen kolennood en onze levensmiddelenvoorziening volgens den "Minister moeten levensmiddelen uitge voerd worden om aan kolen to komen niet tijd worden dat men van regeeringswege eens daadwerkelijk onderzocht of er met eenige kans op succes ook hier te lande turf kool en turfpoeder gemaakt kunnen worlen t Zelfs al zou het resultaat van dit onder zoek voor normale omstandigheden onbevre digend zijn het tegendeel is te verwachten dan nog zou er voor de Ilegeering,zoolang de omstandigheden abnormaal blijven, aan leiding kunnen zijn deze fabricatie» ter hand te nemen. Vergoeding bij levering van bloem. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat met ingang van heden bij de levering vau bloem aan gros siers, die voldoen aan verschillende voor waarden, beha lve de in de circulaire van 23 Maart 1915 toegekende reductie dóór het Rijk een extra vergoeding van 25 cents per 100 K.G. zal worden uitgekeerd. Voor deze provisie komen uitsluitend de grossiers in aanmerking, die als zoodanig door de Provinciale Broodcommissie zijn er kend uit de door de fabrikanten aangewezen personen. De „Sindoro". Op verzoek van het Alg. Ned. Verbond heeft de minister van Buitenlandsche Za ken zich bereid verklaard, zijn bemiddeling te verleenen voor geldzendingen aan de pas sagiers van do „Sindoro", die zich te Gibral tar bevinden. II. IJ. S. M. Binnenkort zal het indertijd uitgevaardigd verbod dat op de perrons der H. IJ. S. M. de commissionairs en hotelbedienden geen toegang hebben, worden ingetrokken. On der zekere voorwaarden zullen deze perso nen weder op de perrons worden toegelaten. Beschamend. Als een bewijs van gebrek aan ruggtagraat bij verschillende Nederlandse he firma's ci teert do „N. O." het volgende stukje uit de Toekomts. De Ha nndelsv ereen g'ng Java te Amsterdam schrijft 8 November aan onzen consul-generaal te Londen, wiens hulp zij tbr iep, om een einde te maken aan het op houd n van telegrammen o. a „Tc uwer inlichting vermelden wjj, dat wij in Januari-Februari j.l. een wenk kre gen van "verschillende onzer Manchestrr vrienden dat, indien wij er prijs op stelden onze zaken met Engeland voort te zitten, en om te voorkomen, dat onze verschepingen tusschen Engeland ei Java n.et g.st o.d zo.i- d' n worden, wij 0rr,e Duitsche ea Oos enrijk- schc employés op Java moesten ontslaan. Op den 3en Maart weiden deze hee:an al'en ontslagen en van dat oógenhük hadden wij dingen.©nz Door de inbeslagneming der mail van op gebrachte booten der Mij- Keeland was de Duitsche reg-eering in het hez t gekomen van een aantal brieven van Neder!anIscho f'r* ma's en publiceert thans Ata ruit een en »n- der, ten bewijze van de economische afhan kelijkheid, waarin wij verkeeren. (Daaruit is het bovenstaande staaltje afkomstig'1) Onze kaas. Van onz k a p oduct'e,die vooruitvoer bestemd is (50 pct), zal de helft beschikbaar word -n ge teld voor de Ent-n'e en de andere helft voor de Een t rale mogendheden. België ook te water afgesloten. Dr Duit chers laten sinds Donderdag geen schepen uit België naar N d 'i'l 'n v.*rtr?k- ken. Levensmiddelen voor België. Do ver-zópdipg v-ari lavensnVdd-elöii ;enz. voor de noodl'jd n tlo bvolking i-> ™g en Noord-Frankrijk v. uw gv de Comm ssion for Relief in Belgium zal n et moer per hxtr*. trein van Botterdam. via ïS"9®n l>'y n:l:n, doch w Vrom per schcopsg0^1'^ 1 J)e melkregeling. In ceu le Rotterdam gehouden spoedver gadering der loden van de aideelmg -Melk- verzorging der Nederlandscbe A,o lkhygiëni sche Vereeniging, is besloten aan te dringen oi» zoodanige regeling voor het komende zo merseizoen, dat door den consument een melkprijs wordt betaald, gelijk aan den kost prijs van de melk, verhoogd met een winst marge van ten minste 4 cent per liter voor de n eVkinrichtingen, eau en ander voor zoo ver daardoor de tegenwoordige detailprijs uiet noemenswaard behoeft te worden ver hoogd. Voor zoover moch't ïloodig blijken, bijzondere maatregelen !o treffen ter voor ziening iu de behoefte van minvermogenden, kinderen èu Zieken, zou dc/o regeling kun nen worden aangevuld door aan deze cate gorieën va ti incl kvCrbt'oikers kaarten te ver- strekken,- waarop tegen vertfrtnderd<en prija melk verkrijgbaar' Zou «i.in. Overigens zou i-* *>£*4 in de behoefte^ aan goedkooper melk kunnen worden voorzien door beschikbaarstelling van taptemelk tegen normalen prijs. - Poging tot afpersing. To Gouda is Maan dagavond omstreeks zeven uur in do herberg „Het! -Baarsje", tusschen Gouda en Waddinx- veon, door twee individuen, een ontslagen ge meentewerkman uit Gouda. J. genaamd en een /traatmaker uit Rotterdam, D. genaamd, een poging gedaan, om de oude lieden in dat café woonachtig, door bedreiging met een revolver, geld af to persen. De bewoners, een oude man en vrouw en een dienstmeisje, hebben echter aan den eisch niet toegegeven. D. heeft ge tracht twee kecren te schieten, doch het wapen ketste heide malen. Tusschen den ouden man en de twee indringers is een worsteling ont staan. Op bet geroep van „moord" door liet meisje, zijn zij ten slotte gevlucht. De gemeen tewerkman uit Gouda is in tusschen door do Goudsche politie gearresteerd. Do ander is nog voortvluchtig. - Nekkramp. Te Eindhoven is wederom een militair, genaamd v. d. Goor, uit Udm, aan nekkramp overleden. Korte Berichten. Te Terapel (Groningen) is vermoedelijk door smokkelaars, een Neder landscbe soldaat doodgeschoten. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft den Belgischen vluchteling Leon Verhelst. 29 jaar, veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, wegens moordaanslag op ziin kostvrouw H. Vervoort te Waalwiik. In den nacht van Zondag op Maandag is te Heer Hugo waard bij den lieer J. Zander, Noordeinde Middelweg, ingebroken. Door in- klimmiing is 1100 ontvreemd. De justitie on derzocht tot nog toe zonder resultaat. Smokkelaars gevlogen. Te Gennep, wer den Zaterdagavond j.l. door de kommiezen te Afferden een 75 smokkelaars verrast, die een groote partij smokkelwaar over de grens tracht ten te brengen. Vjjf-en-veertig konden in arrest gebracht worden, terwiil de overigen ontsnapten. 2ii vervoerden do smokkelwaar op 2 groote wa gens. waaronder zich pl.ra. 3000 K.G. zeep be vond. Toen de kommiezen Zondag morgen in. het avrestantenhuis kwamen, waren de vogels go- vlogen; zij hadden zich door het dak een uit weg gebaand. Boselibrand. Te Meppel heeft Maandag in 't z. g. Staphorsterveld een reusachtige vold en boschhrand gewoed, die, wanneor de wind richting anders ware geweest, stellig zeer nood lottige gevolgen zou hebben gehad voor het dorp Staphorst, dat reeds enkele malen eerder liet tooneel geweest is van groote branden. Oplichting door militairen. Men schrijft uit Ede: Bij herhaling worden de neringdoende ingezetenen dezer gemeente en in de omgeving opgelicht door alhier in garnizoen liggende militairen. Men heeft opgemerkt, dat die op- licKtitxpceiv liet di*u.kat worden propleeppd in de- zolf do week, waarin een. gedeelte van het garni- zoen naar elders wordt' verplaatst en vervangen door andere troepen. De opsporing der daders wordt dan zooveel moeilijker. Zoo ziin do afge- loopen woelc verschillende horlogemakers opge licht. zoowel hier als te Bennekom en te Wa- geningen. Overal werd dezelfde truc toege past. De soldaat komt in den winkel en vraagt dameshorloges op zicht. Hij wil er zijn meisje een cadeau geven, maar /.ii kan dien avond toe vallig zelf niet- uit. Twee horlogemakers hior, één te Bennekom, dio zes horloges meegaf, en een te Wageningen zijn de dupeu der historie geworden. Aansporen tot desertie. De comman dant 111 Zeeland heeft aan de Duitscliers 'Au gust Max Zimmermann, geboren 23 Februari 1890 te Berlijn en wonende aldaar, van be- ■toep telegrafist, en Karl Bottelier, geboren 29 Januari 1893, wonende te Neu-Koln nabij Berlijn, van beroep schilder, het verblijf in zijn gezagsgebied ontzegd wegens het trach ten over te halen tot desertie van Duitsche militairen. Smokkelarij. Men meldt aan liet Cen trum: De smokkelarij over de 'Belgische grens neemt met den dag af. De Hollandsche grens wachters treden mot de uiterste gestreng heid op, terwijl de patrouilles in den nacht versterkt zijn.De smokkelaars trachten vooral zeep, koffie, petroleum en sacharine te smok kelen, waarvoor aan den overkant der grens reuzenprijzen besteed worden. Uit Oldenzaal schrijft men: De strenge straffen aan enkele voorman nen opgelegd en vooral de inhechtenisne ming krachtens de nieuwe wettelijke bepa lingen schijnen den durf der smokkelaars Jen kop te hebben ingedrukt. In de afgeloo- pen week althans is er maar één smokke laar ontdekt en in hechtenis genomen. Kerkdiefstallen. Men meldt uit Eindho ven: Er hadden den laatsten tijd om Eind hoven menigvuldig kerkdiefstallen plaats. In verschillende kerken hebben dieven zich la ten insluiten en behalve de ol'ferbussen op enkele plaatsen ook de tabernakels gefor ceerd. Do Rijkspolitie heeft, naar men ver neemt, het spoor van den vermoedelijke da ders ontdekt. Men gelooft met een sterke dievenbende te doen te hebben. Een incident. In de gehouden spoedei- schende vergadering te Wormer had bij de opening een zonderling .incident plaats. Voor dat de voorzitter nog de vergadering geopend had, vroeg en nam liet raadslid Meyer meteen liet woord en zeide, zich de beschuldigingen over de onjuiste verdeeling der levensmidde len, in de vorige vergadering geuit, zoo aau te trekken, dat hij bedankte als raadslid. Hoewel de burgemeester hem nog trachtte te overreden, stond hij op en verliet de ver gadering. Woest rijden. De rijwielhandelaar J. van Gerven uit Deurue bij Helmond reed in volle vaart met zijn motorrijwiel aldaar te- geii een boom, tengevolge waarvan hij een schedelbreuk bekwam, waaraan hij gisteren overleed. De man was gehuwd en vader van een gezin. Besparing. Men schrijft ons uit Leiden: Jle Leidenaars hebben een pluimpje verdiend! Over het algemeen toch is hier een belang rijke bezuiniging van gas en electriciteit ver kregen. B, en W. hebben dan ook bekend gemaakt, dat gedurende het tijdvak tusschen de metcropneming in Februari en die rn Maart de boete op overschrijding van het maximum-verbruik niet zal worden geheven en afsluiting van den gas- of stroom-toevoer nog niet zal plaats hebben. GEWEREN M. 95. Naar aauleiding van het rapport omtrent een gehouden onderzoek" van ingekomen klachten over geweren M. 95, heeft de minister van oorlog een zeer uitvoerige uiteenzetting van de fabricatie der geweren aan de Hembrug ter kennis van de landmacht gebracht, opdat hier mede rekening zal worden gehouden bij het op volgen van de bepalingen van het V. B. W. 11, alsmede ter bevestiging van het onmisbaro en nog altijd welverdiende vertrouwen in 8g deugdelijkheid der geweren en karabijnen M. 95. Als gevolg van de bijzondere omstandigheden moest sedert' de mobilisatie'de vervaardiging der wapenen M. 95 met toebehooren in som mige opzichten van de vroeger gebruikelijke af wijken, waarbij echt de eisch in het,oog werd gehouden, dat de bruikbaarheid voor het ge vecht diende te blijven gewaarborgd. Achtereenvolgens worden dan Vesproken do afwerking der wapenen die bij den aanmaak vao allerhande onderdeden, door gebrek aan grond stoffen af gereedschappen worden ondervon den. Het was zoo schrijft men uit Aalsmeer te voorzien, dat na de sluiting van zoo goed als het geheele buitenland, voor onzo snijbloe men, de Aalsmeersche kweeker een aleehen tijd zou te doorworstelen kregen. Dat blijkt nu maar al te waar te zijn; do bloemen op onze veilingen worden tegen zulke prijzen door den handel genomen, dat daarvan, na aftrek van da zeer liooge bedrijfskosten, zoo goed als niets overschiet. Zelfs moet in veel gevallen met ver lies het bedrijf intact' gehouden worden. Dat het zoo geen stand kan houden op den duur, is te begrijpen, temeer daar de andere takken van ons kweclcersbedrijf, 0. m. de handel in vaste planten, zoo goed als geen voordeel bren gen. Tientallen Hectaren tuingrond toch staan in onze gemeente bezet met palm, waarin vóór den oorlog steeds flinke handel was en na dien is dat geheel of bijna geheel opgehouden. Is het wonder, dat vele kweekers er ernstig over beginnen te denken, den palm, althans voor een deel op te ruimen, om zich op groen teteelt te gaan toeleggen? Zoo zullen or dit jaar reeds ver3cheadenen zijn. Hoe noode ook. toch. wordt liefc iizoi-en noodzaak -voor V0l0 kweekers onf den grond, thans met vaste plan ten bezet, weder productief te maken. En ver standig zal het ook wel blijken. Dan kan mon dit jaar tenminste reeds weer trokken van deu bodem. Op normalen plantenhandel kan iu de hui dige omstandigheden niet spoedig meer worden gerekend. Daarentegen zal groeutenteelt onge twijfeld zeer wel de moeite loonen. Urinezuur, weinig bekend in de dagen van eenvoudige, natuurlijke leefwijze in de buiten lucht, ia een vergift binnen het menschelijk lichaam gevormd door overwerking, het gebruik van vleesch, zorgen, laat naar bed gaan en ge brek aan rust. Als gij u gedrukt en moedeloosgevoeU, zwhk, zenuwachtig en vermoeid, gij last h,ebtov?'U pijn en aanvallen van duizeligheid, is het waar- scbünliik dat zich te veel urinezuur in het gestel ophoopt De nieren dienen al het overtollige urinezuur uit het bloed te filtreeren. Rugpijn en abnormale waterloozing zijn het eerste protest van zwakke nieren, en bij verzwakte i nieren heeft urinezuur spoedig ae overhand. Dan bestaat gevaar voor niergruis, rheumatiek, spit, ischias, waterzucht of verharding der aderen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen versterken zwakke nieren, maar bij minder zware voeding, en meer frissche lucht, lichaamsoefening en slaap werkt het geneesmiddel spoediger. Vrij drinken van water is ook behulpzaam. Foster's Pillen werken rechtstreeks op de nie ren en helpen deze om de vergiftige afvalstoffen behoorlijk uit het lichaam te verwijderen. Dit ge neesmiddel regelt de uriue-organen en is van groote waarde bij niergruis, -steen, waterzucht, rheumatiek, rugpijn, spit en alle urinezuurkwa- len. Wacht u voor namaak onder gelijkluidende na men De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen dragen de handteekening van James Foster op de verpakking en zijn te Haarlem verkrijgb. bij K. van Eden, Spaarne 38 en J. J. Oöppinger, Or. Hputstr. 147a. Toezending geschiedt franco na ontY. v, postwissel k f 1.75 p. doos of f 10. p 'zes doozen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 6