BUITENLAND RECHTSZAKEN. 8MMENLAND STADSNIEUWS Si-'ÜST WEDSTRIJDEN Berichten in I tot 5 regeSs Volkstuintjes en Stadstuintjes OOSTENRIJK. Pater E,mil Miehaël S. J. t De beroemde professor in de kerkelijke geschiedenis en de geschiedenis der kerke lijke kunst aan de unirersiteit ie Innsbrück, pater dr. Emil Miehaël 8.J., is dezer "dagen overleden. Pater Miehaël was lekend als groot ken ner der middeleeuwen en uitmuntend histo ricus der school van Janssen. Hij was 'in 1852 te Eeichenbactt in Sile- aië geboren en trad in 1874 in de orde der Jezuïeten. Van 1890 tot 1896 redigeerde hij *t „ZeitschriEt. für katholisch© Theologie." Meer dan 25 jaar lang doceerde hij aan do univer siteit te Innsbrück. UIT (BEZET) SERVIE. In ballingschap gestorven. Tc Genève ontvangen berichten uit Bel grado melden, dat de hoer Yovan Avakumo- vitch, de vroegere aanvoerder der 'Servisch© liberale partij, verscheidene malen minister presidenten staats-sccretaris voor fiu'tenland- 3che zaken, overleden is. Wegens zijn hoogen leeftijd hij was 76 jaar oud verliet Avakutnoviich zijn land niet tijdens de invas'e van 1915. Hij werd als gijzelaar naar Hongarije ges'eept en sterf daar in het kamp te Nezsider. Toen zijne echtgenoot, die fn Servië ach tergebleven was, hef bericht van zijn deod vernam, overleed zij nog op denzelfdm dag. Het comité voor warme onderkleediug in Duitschland heeft van 1 Oct.. 1914 tot 1 Oct. 1916 937 wagonladingen ondergoed ter waarde van 50 millioen mark naar het leger te velde verzonden. Bij het Home Rule-debat verleden week beet de Ier Lundon minister Carson toe: „Je bent alleen geschikt om beul te zijn, en niet minister van marine." In Duitschland zullen van de 1400 nog werkende schoenfabrieken er 1070 stopgezet worden. Het gaat mot de hertogin van Con- nauglit slecht. Haar algemecne toestand is verergerd. Een vertegenwoordiger van het departe ment van justitie heeft verklaard, dat het bericht als zou Boy-Ed in Philadelphia zijn, ongegrond is. Volgens bericht uit St. Petersburg heeft Engeland op zich genomen, dé Russische in dustrie van wol te voorzien. De chef van den Duitsehen veldspoor- wegdienst "heeft tot ontlasting van de spoor wegen een bijzondere afdeeling voor het transport te water opgericht. Generaal Von Hübne, die na Antwerpen'» val gouverneur werd van die stad, is op verzoek OP non-actiof gesteld. Te Dusaeldorf heefti een vergadering plaats gehad waarin werd besloten tot de op richting van een vereeniging tot bevordering van de Duitsch-Vlaamache betrekkingen. Volgens geruchten zou de vroegere Duit- sche marine-attaché Boy-Ed weer in Amerika zijn. Men ver«n<lerstelt dat eep. drd\d>oot Viern aan land heeft gezet. In Oost-Pruisen is het moratorium voor wissels en chèques tot ulto Juni verlengd. .Da Belgische min ster van Steat Coore- man en zijn echtgenoot© jsijn hij een auto ongeval in de nabijheid van Roman gewond. In het district Tampico in Mexico waren uit vrees voor aanslagen op de petroleum- inrichtingen tijdens do presidents verkivzingen Amerikaansche wakers ontboden. ken. Gelukkig een parlement, dat zulk een onafhankelijkheid [blijft eeren. Moot aan dien plicht herinnerd worden, dan doe de open bare mveening haar werk. Vele wegen staan haar ten dienste: wellicht, onder het nieuwo kiesrecht en als verweermiddel tegen de ver starrende werking van bet. evenredigheids- systeem, óók die der vorming van tijdelijke partijen met enkelvoudig doel. Maar een posi tief doel, wel te verstaan, niet een doel dat louter samenwerking vraagt om aan onsa menhangende, ja, tegenstrijd'ge wenschen de schijn-bevrediging van een stembus-succes to verschaffen. Al heeft de eerste proef met de thans be raamde extra-parlementaire frondo dus een slechte fundeering, er steekt, toch eenig nut in en er kan na de invoering van het evenve- digheidsstelsel voor de tweede maal wel be ter succes behaald worden. De partij-Van Houten krijgt dus nu een boodschap als aan den slagersjongen„Van daag niet, kom morgen maar eens terug!" schrijft de „Tijd." DE VAN HOUTEN-PARTIJ. Mr. S. van Houten heeft een nieuw n brief geschreven, waarin hij verklaart, dat de bro chure van het Kamerlid Nierstrasz ten volle den lagen dunk bevestigt, den hij, van b ri ten den gang van zaken volgende, van de behandeling der Grondwetsherziening in do Tweede Kamer heeft gekregen. Na- een paar zinsneden te hebben geciteerd, spreekt mr. Van Houten de hoop uit, dat de Eerste Kamer van haat- recht gebruik make, om aan den Koning, zxmIs het karak teristiek heet in het grondwettig formulier van art.' 114 Gw„ eerbiedig te verzoeken 'bet gedane voorstel in nadere overweging te nemen. Mr. Van Houten besluit: „Waar er toch waarlijk geen haast is bij aanneming vau de aanhangige voorstellen tenzij voor hen, die inzien, dut ten aana'ein "der bevrediging hunner wenschen het nunc aut numquam nu of nooit geldt, kan dunkt mij voor vaderlandslievende staatslie den de noodzakelijkheid van een expedient slgchts een reden te meer zijn om het devies te aanvaarden: geen grondwet .herziening tij dens den oorlog on zijn abnormalou invloed op menschen en zaken. In elk geval moet de dreiging der moge lijkheid, clat voor de nieuwe verkiezingen aan de kiezers de korist mogelijke tijd zou kunnen worden gelaten, de tegenstanders tot groote waakzaamheid en aet.vlteit pr kkelen. Het vormen van comités ter voorbereiding van het stellen van oandidaten tégenover "de aftredende leden, die hun slem ten gunste der voorstellen willen uitbrengen, is om die reden dringend noodig." In „De Nieuwe Courant" wordt de juiste opmerking gemaakt, dat liet optreden dei' protest-be weging togen de grondwets herzie- hing de partij-organisaties en hare leiders in. en buiten de Kamer herinneren zal aan te grenzen van hun macht en manen tot een voorzichtig en waarlijk democrat',sell 'gebruik ervan. Hel kan toch eenmaal niet anders dan lat het partijwezen ons parlementair leven beheer,-cht. Uit enkel „mannen van zaken" „tan een politieke partij niet meer bestaan. "4Iaar gelukkig ou loffelijk de partij, die ze krijgen kan en zo met vreugde binnen haalt, o;l kunnen dan ook slechts hun uitgewonnen tijd anu 'a lands bestuur be steden. Gelukkig en loffelijk ook do partij', die aan haar vertegenwoordigers do volle uaat der onafhankelijkheid gunt en verze kert, waarop hun "eigenschopiien van geest -a karakter hen aanspraak kunnen d ,on ma- Kolendistributie. „Da Tijd" schrijft: Tijdens de barre kou zijn t© Breda de kolen opgeraakt en tijdelijk is toen de maatregel go- nomen, dat alleen aan iuwanere der gemeente Breda door het Distributiekantoor aldaar kolen, zouden worden verstrekt. Zoo geviel het, dat de heer Van Lansehot, oud-burgemeester van Breda, lid van het Rijks bureau. op een goeden dag geen kolen koopen kon. Dientengevolge heeft deze eenige agitatie gevoerd, maar dat was niets bijzondere. Het buitengewone komt nn. Op een goeden dag ver scheen er te Breda oen volle wagon anthraciet, bestemd, naar het heette, voor een kolonie van Fransche kinderen uit het bezette gebied. Men moet weten, dat er te Breda een paar dozijn van die kinderen worden verzorgd, zoo dat de directeur der Fransche inrichting met den hoelen wagon van 15 ton niet weinig ver legen zat. Hij borg er 80 H.L. van op een voorraad voor twee jaar. nam ook zelf een hectoliter of tien voor privaat gebruik in op slag en.-.,, wist met de rest geen raad. Dies bood hij deze aan. zijn burgemeester aan, welke, in overleg met het Bredasche Distribu tiekantoor, het overschot poogde te koopen. Maar dat ging niet. De kolenhandelaar, bij wien de kolen waren opgeslagen, 'antwoordde den burgemeester, dat hij deze 100 H.L. anthra ciet moest reserveeren voor liet lid van het Rijkskoleiidiatributiekantoor. den heer Van Lansehot. Het geval is publiek geworden. B. en W. van Breda hebben zich, mot do zaak bemoeid en, naar in den Raad is meegedeeld, heeft do heer Van Lansehot zijn 100 H.L. antliraeiet weg',gekregen naar twee liefdadige instellingen. De kolen zijn dus door een samenloop van omstandigheden ten slotte nog goed ter0ebt gekomen, maar het feit blijft er niettemin om bestaan, dat een lid van het Riikskolendistri- hutieknntoor op eigen houtje een wagon kolen heeft kunnen laten komen buiten do van Be- goeringswege ingestelde distributie om. Ontduiking van Oorlogswinstbelasting. Eenige dagen geleden bereikte ons een be richt omtrent procesverbalen door de in specteurs der directe belastingen in samen- working met den Amsterdamschea Bijke- aMioBiitantBdvoust opgemaakt wegens over- tmliügeü in verband met oorlogswinst- en medegedeeld, dat het gelukt was de hand te leggen op een „accountant', die groote ad- advertentiën pliyitst en tegen zeer hooge honoraria het bericht noemde ƒ3000 en 4500 do belangen van zijn „cliënten" behartigt bij het doen van aangiften voor belastingen. Wij hebben dit bericht niet ge plaatst, omdat wij niet de verdenking wel licht op een verkeerden accountant wilden laten vallen. Thans vernemen wij, dat tegen den z.g. „accountant" Joseph Vredenburg, kantoor houdend te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag en domicilie houdend in Den Haag, door een van de inspecteurs der directe be lastingen te Amsterdam proces-verbaal la opgemaakt en ingezonden bij de justitie op grond van liet feit, dat hi.i bij een onder houd ten lcautoro vau de inspecteur in te genwoordigheid van den rijksacconntant opzettelijk onjuiste mededeelingen zou heb ben gedaan, wat gebleken zou zijn, toen dooi- den rijksaceountant in tegenwoordig heid van den inspecteur een boel.onderzoek werd gehondeu ton kantore vau de firma, waarvoor deze z.g. accountant de belasting aangifte kwam verdedigen. De lieer Vre- denburg ontving voor deze bemoeiing ƒ3000. Deze zaak zal waarscluiulijk binneu niet langen tijd vervolgd worden. Een conflict voorkomen. De vorige week vermeldden wij,dat er in de meubel-industrie te Joure een conflict dreigde, doordat geen overeenstemming werd verkregen inzake het collectief contract. Thans kunnen vrij berichten, dat de onder handelingen tot volledige overeenstemming hehbeu geleid en het contract, door de pa troons vereen iging is aanvaard. Door een drijfas gegrepen. Op hel terrein' vait de scheepsverf Huiskens en Van Dijk te Dordrecht is de werkman H. van Helden, op een stelling werkzaam, door een drijfas gegrepen. De borstkas werd ingedrukt, zoo dat de dood onmiddellijk intrad. Overleden. Het zesjarig meisje van den arbeider S. te Havikkerwaard, dat Zater dag bij het vuurtje stoken zulke brandwon den kreeg, is in het Diaconessenhuis te Arn hem na lievige pijnen overleden. 'I Is le knauwt'. iu het „N. v. d. D." schrijft „school 54": Wij lachen jullie uit. Bij ons in de klas kwam een van de heoren vau onze schooi les geven en die yertedd© van do Ru ij ter en dat die in Spanjo gevan gen was en op zijn voetjes naar Holland was getippeld, en dat je vroeger zuiko menschen had. En van een neger in Amerika, dio voor uit wou in do wereld, en die eiken morgen drie en een half uur liep naar een stad, waar een school was, en eiken avond drie en oen half uur terug. Maar, zei tie meester, dat was een neger en in Amerika. En toen do meester zeil' een jongen was, waren er ook nog Holiandscho jongens, maar nu niet meer. Vroeger wisten ze van geen kou, maar nu 1 cc ren ze liever niet en het zijn koudkleumen en ze kijken op den thermometer en dan zeg gen ze: Het is 56 graden, hot is te kaauwtl Nou, dat hebben we niet op ons laten zit ten en wo hebban gezegd: We willen wol leeren, al is het 56 graden, of 50 voor mijn part. Toen zei de meestert Top:! Jullie móst je loffelijk ontslag halen ion dat gaat zoo niet. tWilien we aan Dinsdag- en Vrijdag middag komen? Dan zoeken we in de school een klas uit, Waar het nog pon beetje warm is en daar gaan' We zitten. En dat hebben we nu gedaan en we doen daar drie kwartier van de t achter den stam en de de-tjes en de den-netjes en Ürie kwar tier .van de kubieke metera en zoo en van een heer had een kaptaal. En dan een half uur vertellen. Fijn! Den eersten keer vertelde de meestér, ón toen zéé die ineens: 'f Is vier uur, ik schei der uit. Wij zeiden: Toe, vertelt u nog wat door. Maar de meester zei: Nee, 't is al te bar, 't is te ka.auwt, 't is 55 graden! Wij zeiden: Hindert niks, meester. Nee, zei de meester, want jullie bent geen Holiandscho jongens en meisjes, anders wou je 's-Woens- dags ook wel komen. Toen zijn wo g'aan tel len, en er was net één jongen die 's Maandags liever niet wou, maar anders, alle middagen. En dat (lom we nu, en wie koud is mag zijn jas aantrekken, en Wie niet lekker is moet zijn ja.s aantrekken, en de meester zegt: Nou, komt, denk is, jullie exameyi wel in orde. En Wij dachten, dat, als andore kinderen het aan de meesters vragen, die het mis schien ook wel doen. Misschien wel, zei de meester, dan moot juli e het de andere kin deren maar aanraden in de krant. En nou zijn jullie HoUandsche jongens en meisjes. En nu staat het in de krant on wij hopen, dat allo kranten het maar overdrukken, want dat er geen Hollaadsche jongens en mesjes meer zijn, dat moesten we ons toch geen van allen laten zeggen! Duur kippenvoer. D. do J. te Ju.bbcga, die aan zijn kippen rijst voerde,, is deswege veroor deeld tot 15 boete of 20 dagen hechtenis. Korte Berichten. In Hok C. aan den VGravezandeweg te Hoek van Holland, ia brand aiI gebroken in een blok arbeiderswonin gen van de zoogenaamde Panneubuurt. Een dor huizen, bewoond door de^ familie De Roode, is geheel uitgebrand. In Uterongeradeol is de aan nekkramp lij dende 5-jarige patiënt overleden, Thaus is in de gemeente Weststellingwerf deze ziekte ge constateerd bij een militair met verlof van het garnizoen Amersfoort. Te Driebergen is een landstormplichtige aan nekkramp overleden. Te Rotterdam is in het Zeemanshuis ten nadeele van een Japanner 650 Lire ontvreemd.. Te Rotterdam is ten nadeele van A. v. B. te Loosduinen_ op de Hoogstraat, een porte feuille met 250, gerold. - Te Hilversum heeft nipn bewusteloos in haar bed gevonden de 17-jarig0 G. W., die bij een familie aan den Krugerwog in dienstbe trekking was. Ten gevolge van een lek in de gaskraan was de kamer vol gas geloopen.. To Ommeren is totaal afgebrand de arbei derswoning van II. van Luttierveld. Relletjes. In de gisteren te Schiedam go- houden raadsvergadering deelde de voorzitter mede, dat het wegens do honger-relletjes op 2 dezer uitgevaardigde verbod van samenscholin gen was ingetrokken. Nieuwste surrogaat! Door de rijksambte naren werden oven voor de grens te Venlo een aantal kxmmI en nol je» -verpakte eaóa»bu»»ca in boaAafi* «etiomen. "Bij nader onderzoek b-le-ek or niets anders in te zitten dan..., zand. Scheepvaart dividend. Naar het „Hbld." verneemt, zal aan do algemeene vergadering der Hol land-Quit Stoomvaart-Mij. worden voor gesteld over 1916 40 (v. j. 10 dividend uit te Iceeren. Gearresteerd. Men meldt uit Roosendaal: De stationschef uit Esschen is door een Hauptmann in Antwerpen gearresteerd. Hij be vindt zich thans te Esschen in hechtenis. Wij vernemen dat dit ia verband staat met smokke larij. Hij zou in Esschen pakketjes over de draad de grens hebben doen passeeren, naar de ver dere plaatsen in België. Smokkelen. To Tolkamer bij Lobith is op een schip, afkomstig uit Rotterdam, varende naar Duitschland. 1500 K.G. tin en 400 liter slaolie iu beslag genomen. Het tin was „gemas keerd" als zwart gemaakte vlampijpen. De douane liet zich evenwel niet verschalken, do schuldigen worden gearresteerd. Voordcelige Regeering-bloeni. Een be woonster der Oude Rijnstraat te Arnhem bak te dezer dagen van Regccringsbloem eenige spekpannekooken. Wie beschrijft echter do ver bazing dor twee oudjes, toen bij het consumee- ren der laatste paniioköek een gulden te voor schijn kitani. Dat de gulden evenals de pannekoeken in den smaak vielen der beide oudjes/ laat zich hegrij pen. Bevroren aardappelen. Het is van >elang voor bezitters van bevroren aardappelen, en in 't oog to houden, dat wat het „Rott, Nb!.-" ju herinnering brenkt: „Het zoet smaken dar aardappelen is slechts van tijdelijk,>,i aard. Zoodra de temperatuur stijgt, zal de '.acte smaak weer langzamerhand verdwijn >n en wordt do aardappel weer normaal, zoodat hij evengoed als logaardappel gebruikt kan worden als voor 't bevriezen. leur niet zoo gemakkelijk of gelijkmatig als den beroepsmensehen, dit hindert niet. Als maar ieder plekje goed losgemaakt wordt. Later kan men de oneffenheden wel wat ge lijk maken. Nog even moet ik vertellen, waarom het niet verstandig is zooveel mo gelijk den gekeelen tuin om te spitten. Zoo als ik in een vorig stukje reeds zeide, heb- iben alle groenten en planten veel licht, lucht, en zon noodig. Zoo bedoeld: dat men licht, lucht en zon heeft als op een weiland, dus volop. Dat dus vooral voor toetreding' van lucht, de onvermijdelijke schuttingen en muren van huizen belemmerend werken, al liggen de tuinen overigens nog zoo open, zal ieder zieh kunnen voorstellen. Vandaar dat, heeft men den tuin geheel gespit, men meer het middengedeelte voor de verschil lende gewassen gebruik kan, vooral die planten, welke vlak tegen de schuttingen geplant, maar half zouden ontwikkelen. Tot een volgend nummer zullen wo de verdere werkzaamheden uitstellen, daar het spitten nog wel niet klaar zal zijn. R.-K. PATROONS. Gisterenavond had in „St. Bavo" de oprich tingsvergadering plaats der afdételing Haarlem van de organisatie van R. K. aannemers, en patroons in 't timmervak enz. De voorzitter van den Haarl. Industrieeelen Middenstand „Sint Jozefi," de heer Cohelens, opende de vergadering op de gewone wijze. Do notulen der vorige vergadering werden goed gekeurd, na een opmerking van den heer Schip horst, waarvan nota zal worden genomen, hij de samenstelling der volgende notulen. Do heer Th. Peters uit Amsterdam, sprak daarna een opwekkend woord tot do vergader den. Naast groote hulde, die de spreker bracht aan den Nederl. Aannemersbond, voor wat hij heeft tot stand gebracht, zotte spr. uiteen dat het toch niet genoeg is zich te organiseereri in z.g. neutrale banden, die uitsluitend sociaal- eoonomische belangen behartigen, zdnder acht te slaan op do meer specifieke Itoomsohe belan gen, hetgeen toch ook noodzakelijk is. Dan zette spr. uiteen het nut, de klaarblijke lijke noodzakelijkheid van organisatie op aller lei gebied, welke noodzakelijkheid vooral blijkt uit den bloei, die de organisaties, coöperaties enz. ailerwege kenmerkt. Alleen de midden stand liet zich langen tijd van het terrein der organisatie, wegdringen. Dat is veranderd, maai- nu doet zich de noodzakelijkheid gevoelen van vakorganisatie, bovenal aangemoedigd door het woord van Mgr. Gallier, gesproken bij ge legenheid van het eerste lustrum der Haarl. Hanze. Om liet nut der vakorganisatie aan te toonen wees spr. o.a. op de coöperaties van manufacturiers, bakkers, kruideniers e. a. in verschillende plaatsen. Dan zette hij het nut van vakorganisatie uiteen voor do bouwvakken, in 't bijzonder voor R.-K. van de R.-K. organi satie. De duidelijke lezing werd terecht met groot applaus onderstreept, waarna eenige ge stelde vragen door den spreker worden beant woord. Hierna werd tot voorzitter van het: voorloo- pig bestuur gekozen de heer H. J. Schip horst, tot leden van het bestuur de heeren O. A. M. Jonckbloedt en W. Neliaaen. De nieuwe afdeeling telt reeds 10 leden. De benoemden namen de nieuwe funotie op zich. Zij werden door den voociztter gecom IV. Dat liet spitten wel een werk van betee- kenis is om op een zoo good mogelijke oogst te mogen rekenen, blijkt wel iüt hetvolgondo voorbeeld. Verleden jaar hadden eeuige. werkmensckeu het geluk eelt />tuk grond van ongeveer achthonderd Mete' voor niets te mogen betelen. Daar het opgehoogde grond was, d. w. z. weiland waar nieuwe grond was opgebracht, dachten zij er mede te kunneu volstaan, dien grond 25 a 30 c.M om to spitten. Op deze wijze gespit was natuurlijk de graszadeulitag van liet weiland blijven zitten. Het gevolg was dat het over tollige water niet voldoende weg kon zak ken. Evenmin kon de vocht van onder uit den grond bij drang weder naar boven ge zogen worden, wat in den drogen tijd een weldadigen invloed uitoefent op alio plan ten. Verzuring van den grond was het ge volg, en van boonen, kool. wo-'te's, andijvie enz-, is zoo goed als niets terecht gekomen. Laat dit een voldoend bewijs zijn, waarom er goed gespit moet worden en teneinde op deze wijze ten minste geen teleurstelling te ondervinden. Al gaat het spitten den ama- plimentoevd or <len wensch aan vast knoopte, dat de vefreetiiging ee»v krachtigcn bloei tegemoet zal gaan. De heer Demmers, die mede aanwezig was, braeht aan hot einde van de vergadering, het bestuur van den TndustrieeJen Middenstand liuldo voor zijn werk en wenschte het geluk met zijn succes. Het voorloopige bestuur is een waarborg van bloei voor de nieuwe afdeeling. Met de be,te wenschen voor de toekomst ein digde de hoer Demmers. Ook de heer Peters en do heer Alders spraken nog hartelijke woorden, waarna de vergadering werd gesloten. It. K. V. I!. EN N. V. B. „Ons Sportblad" schrijft in een driestar- rotje - „Onzo tneeniDg over de bekende uitspraak der algemeene vergadering van do federatie van Erkende Bonden, gehouden op Zaterdag 24 Februari te Utrecht, houden wo alsnog voor ons.'Waar het hoofdbestuur v>au den N. Vr. B. in zijn vergadering van 3 Maart liet „confes sioneel" voetbal wel zal besproken hebben en waar we nu alle dagen het concept-contract, ('at onze verhouding zal vaststellen, in handen hopen te krijgen, dan komt het ons meer ge wen,sekt voor nog het stilzwijgen ta bewaren. -Maar onze lezers zuilen uit ons vorig drie star ret je toch wol zoowat kunnen afleiden, (ice hoog we die meening der federatie van B. aanstaan, die de geheele federatie van R. K- Bonden wil onderbrengen in gewestelijke hondjes. Daar lachen we eens om! We 'achen om de onmogelijkheid van n mr. do Boer, die meent dat de R.-K- Bonden opgericht zijn om zich door zijn motie.in 'n hoek te laten duwen. Moet 'us komen." Men zal inderdaad begrijpen Jat dé R. K. V. B. zich van 11 iet-erkennen weinig'zal aan trekken. Er is den N. V. B. aangeboden samen te werken, omdat velen dit beter oordeel-:' vcor de sport. Wordt het aaubod afgewezen en gaat do sportbeoefening mogelijk achteruit, aan'wie dan de schuld 1 Noodig is de X. V. B. voor het roo nsche 'met- hal niet. Het zat dit bij afwijking toonen doör glad tegen do verdrukking in te groeien. Men zal dit kunnen conslateeren. Wat het- spelpeil betreft, ongetwijfeld zal dit de h-oogte ingaan. Want de R- K. voetbalclubs hebben voor het grootste deel nog jongo voet ballers-leden. IIuu spel zal zich ontwikkelenwij zouden niet weten waarom do Rootusche jonge lui niet even goed zouden kunnen trappen a's andere. Wij waehten in ieder geval belangstellend af. ïlot v on nis in de zaak Schroder. Wij hebben gisteren reed.s vermeld dat de heer Schroder, hoofdredacteur van de „Telegraaf" door het Haagscho gerechtshof •is veroordeeld tot 3 maanden gev.strnf. Het is lezenswaardig de gronden te hoo- ren, waarop liet Hof deze uitspraak deed, omdat vatr zoovele zijde is getwijfeld agr. tis mogelijkheid van een veroordeelng van den fieer Schrüder. Wij laten ze hier volgen: In zijn arrest heeft het gerechtshof beslist, dat ten onrechte door beklaagde is betoogd en voor hem is gepleit dat hij door het doen opnemen van liet onderschrift onder het be wuste ingezonden stuk in het door hem geredigeerde dagblad geen handeling heeft verricht, waardoor de onzijdigheid van den Nederlandschen Staat werd xn gevaar ge bracht, en dat in elk geval liij met liet doen opnemen van het onderschrift niet het opzet heeft gehad die onzijdigheid in gevaar te brengen. „Overwegende toch" zoo gaat het arrest van het Hof voort „clat het als redactio- neele aanteekening in een der organen van de groote dagbladpers publiceeren van het onderschrift, waarin blijkens clen inhoud daarvan zoowel als blijkens bcklaagdes (boven aangehaalde) erkentenis, de hoogste militaire autoriteiten van het Duitsche Rijk „gewetenlooze schurken" worden genoemd en „misdadigers", dia „onschadelijk ge maakt" moeten worden, in tijdsomstandighe den, als door beklaagde hierboven erkend, in Duitschland gereedelijk verklaarbare erger nis en wrevel kon wekken, niet alleen om den beleedigenden toon, waarop aldus werd geschreven, over hen op wie die woorden betrekking hadden, maar ook om den tegen dit land bij het Nederlanclsch publiek stem ming makenden invloed, die van zulke taaf in zulk een blad verwacht kon worden uit te gaan. „Overwegende dat daarom zeker nog wel niet als gevolg enkel en alleen reeds hier van, ook destijds niet, van de zijde van het genoemde land op redelijke gronden eenige oorlogsdaad tegen Nederland te wachten was, maar dat bij de onzekerheid, ook toen, om trent den verderen loop van den oorlog en omtrent de ontwikkeling van de volkenrech telijke opvattingen der oorlogvoerende mo gendheden, aan het opwekken van zoodanige ergernis en wrevel in dit opzicht toch niet qjle beteekenis kon worden ontzegel en de kans dat dit, zij het niet alleen en op zich zelf', dan toch in verband met andere om standigheden of gebeurtenissen, had kunnen medewerken tot het ontstaan van diploma tieke moeilijkheden voor een klein land als Nederland in tijdsomstandigheden als voor noemd allicht spoedig van den meest ern- stigeu aard, naa-r 's hofs oordeel, ook toen ten tijde, geenszins denkbeeldig was te ach ten; „Overwegende, dat schending van de on zijdigheid van den Nederlandschen Staat of eenige andere die onzijdigheid niet eerbiedi gende handeling eener vreemde mogeudheid dus is geweest een zoo ook niet recht streeks daarvan te verwachten niettemin toch mogelijk niet alleen, maar ook voor zienbaar gevolg van het doen opnemen van beklaagde's onderschrift in meergenoemd avondblad van „De Telegraaf" en waar, dit onderschrift eenmaal opgenomen zijnde, het keeren van het gevolg niet, of althans niet zeker, meer stond in de macht van beklaag de, beklaagde door het doen opnemen van dat onderschrift ook moet gezegd worden voor die onzijdigheid zoo niet een dreigend dan toch eenig gevaar te hebben doen ont staan; „Overwegende verder dat het door beklaag de's aangehaalde erkentenis bewezen feit, dat hij als hoofdredacteur van voornoem'^ dagblad, voldoende aanwijzing 'oplbvert voor de gevolgtrekking, dat ook bij dit alles wei heeft- begrepen, en daarom door voormelde bewijsmiddelen mede is bewezen, dat be klaagde het doen opnemen van dat onder schrift, ook met het bij de inleidende dag vaarding gestelde opzet, heeft verricht. „Overwegende dat beklaagde alzoo, met vernietiging van liet hem vrijsprekend von nis, waarvan hooger beroep, aan het hem te laste gelegde feit, met dien verstande als hierboven overwogen, alsnog móet wor den schuldig verklaard." Dit arrest is alsnog aan het gewone be roep in cassatie bij den Hoogen Raad on derhevig. Bij de uitspraak waren noch de heer Schröder zelf, noch een zijner verdedigers tegenwoordig. ON EERLIJKE CONCURRENTIE. Voor de rechtbank t© Arnhem heeft/ voor df eerste maal een zaak gediend waartegen strai is bedreigd b(j do nieuwe bepalingen tegen da oneerlijke concurrentie. M. 0. H. was sedert jaren hoofdagent van do Spaar- en Voorschotbank De Eendracht. Toen hij in Januari van dit jaar werd ontslagen, richtte hij eenzelfde maatschappij op, met het zelfde doel, genaamd: Spaar- en Voorschot bank De Econoom. Als de gronden waarop in dit geval de oneerlijke coucurrentie berustte, werden in de dagvaarding o. a. geaoomd dat de beklaagde zijn kantoor inrichtte in hetzelfde pand, waarin hij sedert jaren voor De Een dracht zijn kantoor had gehouden en dat hij, om hot bedrijfsdobiet van de nieuwe njaat- schappij te vestigen en te vergrooten. zonder aan de Spaarders van De Eendracht bekend te maken, dat hij een nieuwe maatschappij had op gericht, de boden, die van de andere maat schappij bij hem waren overgegaan, heeft rond gezonden, en dat hij heeft toegelaten, dat do spaarzegels van De Eendracht naast; Jie va 11 De Econoom werden gebruikt. Vereer dat hij per briefkaart heeft medegedeeld, dat de spaar- en voorschotbank van De Eendracht, tlians ge worden l)e Econoom, in hetzelfde perceel ge vestigd bleef, en dat hij per advertentie d^n bode van De- Eendracht deed mededeelen dat deze was overgegaan vau De Eendracht naar De Econoom. Ten slotte dat hii zegel» en spaar boekjes beeft uitgegeven en circulaires heeft verspreid overeenkomende met die van De Eendracht'. Volgens de dagvaarding zou een en ander den indruk hebben gewekt dat De Eendracht luid opgehouden ts bestaan en overgegaan wa3 in De Econoom, waardoor verwarring boa ont staan en nadeel worden toegebracht. De beklaagde verklaarde nimmer verwarring te hebben willen stichten, en de boden uitdruk kelijk last te hebben gegeven het publiek iu te lichten. Twee boden, als getuigen gehoord, be vestigden dit. De officier was van oorded dat het ten laste gelegd o viel onder de bedoelde bepalingen dat wel een rekbaar artikel v, as, maar waaronder het ten laste gelegde toch was te brengen. Do verdediger, mr. Van Gelein Vitringa, steldo daar tegenover, dat de officier het toch al elas tische artikel nog elastischer maakte en drong yjjisussk -U» efiüoiér een maand gevangenlsetraf had geë'eoht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 6