a. wm emsuiërik, WAT AMDEREN ZEGGEN DE DAMIAATJES B1NNEN1.HÜD SPORT eh WEDSTRIJDER! LACHE DINGETJES. Vrouwen behooren niet KWEEKERIJEN i „ERICA" Doodweg, Schoten. ÏEl. 2686 „VREDENBURG" N9UTVAART, OVERHEEN, TEl. 2009 Tü in-ARCHITECTUUR. LAüSBüyW EBÏ WaSSOKERBJ DUUBTETOESLAG EN INKOMEN Over liet debat en de beslissing in den Am- ftirdamschen raad over het voorstel van B. en W. inzake den duurte-toeelaj? van hen, die in gemeentelijken dienst zijn, schrijft het „Hbl.": De vraag was nu: bij welk loon is een bezui niging ten gevolge der prijsstijging-- niet goed mogelijk zonder te groot zedelijk of physiek nadeel. Strikt redeneerende, zon men kunnen.zeggen, dat men een vrij laag loon-minimum acht tien gulden of negentien gulden of iets derge lijks in de week vaet moest stellen, en nie mand, die een salaris had hooger dan het mini mum-loon waarbij men ziel en lichaam op lede- li'ke wijze bij elkaar kan houden, eenigen toe slag geven. Daar zou systeem in zitten. Als men dat voor den een voldoende acht. waarom dan nier voor den ander? Was het niet het raadslid De Miranda, die over gelijke monniken en ge lijke kappen geschreven heeft? Wat men daar boven krijgt is het ontbeerlijke, dat een beloo ning is voor grootere en betere diensten aan de gemeente. Zoodra men verder gaat onderschei den, ia het weer een zaak van gevoel. Ieder beeft door de duurte moeten bezuinigen, het kan te erg en te hard worden, dus de gemeente geeft 'n duurtetoeelag om 't den gemeen tedien ar en aangenamer te maken: een, wil het.leven hun niet te hard zijn, waarlijk zeer noodigen toeslag, wij voelen er alweer evenveel voor als alle raads leden. Maar bij welk salaris is bezuiniging thans te moeilijk, bjj welk niet? Wij hebben in dit blad een naar onze mee- n.i ng ook zeer begrijpelijke klacht gehoord van iemand die met een inkomen boven 6000 geen kans zag te bezuinigen en elk klein beetje overvloed, dat lerenevreugde brengt, moest mis sen. Neen, zeggen B. en W., boven 6000 is geen to«dag noodig. Maar boven 5000 wel. Tot 6000 toe. Neen, verklaarden de heeren Ter Haar en Klaas de Vries, in de klasse van 3000 tot 6000 kan men met goeden wil de noodzakelijke crisis-bezuinigingen maken, daar beneden is het te hard en te zwaar. Ja. even had <le heer Klaas de Vries de rijkaards, die een inkomen, hooger dan 2500 genieten, al willen uitsluiten. En de heeren Raedt en Worst en andere liberalen hadden nog een meier samen gestelde regeling tot verlaging van het maxi mum-salaris voer toeslag ingegediend. Zooals van het begin af ie voorzien en vrijwel zeker was het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Geheel onveranderd. De sociaal democraten stemden met B. en W. dus voor den duurtetoeslag aan menschen, die van 3000 tot 6000 salaris hebben. De heer Oudegeest schamperde wat op de heeren, die vroeger „knabbelden" op de inkomens van arbeiders en nu aan de inkomens bij bedoelde inkomenver- hoogingen van hoogerbetaalden. Zooala opgemerkt werd, is er toch ook wel Iets merkwaardigs in de houding van den heeT Oudegeeat, die zijn klassestrijd haast voor een andere klasse gaat roeren. Trouwens, laten wij het erkennen, het gaat velen partüge-nooten van don heer Oudegeest goed, en de heer Oude geest is niet de eenige, die er als een bougeoia uitziet. Satisfait.natuurlijk slechts met wat B. en W. voorstellen. Het was aandoenlijk den heer Oudegeest te hooren verklaren, dat hij vóór verhooging van den duurtetoeslag tot 150 zou stemmen als B. en W. dat verlangden, en er tegen als zij dat boter vonden. Inwners, B. •n W., enz. Aandoenlijk en Hef. SINGAPORE OF SABANG? In den rooden „Tag" pleit prol. I. Wal- ther en' voor, dat de Duitsche schepen na den oorlog Sabang zouden aandoen in plaats van Singapore. Hij schrijft o.a. Door de gelieurten.ssen der laatste vreken Is het aelfs den Duitsehers, die nooit een zeereis hebben gei na i kt, duideiijk geworden, dat de zeemacht van Engeland gn zijn be- teekenis in de wereld feitelijk berusten op zijn groote voorraden kolen van goede kwa Iiteit, dio het door zijn kolenbooten naar alle dce.'en van de wereldzeeën zendt, die ieder stoomschip, waarvan de ketel bijzon der is ingericht op het-stoken van Engelse he kolen in iedere Engelsche haven van den Atlantischen, den Indischen of den Stillen Oceaan vindt en die het overal tegen hooge, maar gebruikelijke prijzen kan koopan. Mat zijn kelen betaalt Engeland zijn meeste be hoeften en zoolang Engelsche kolen opgedol ven worden, mijnhout aangevoerd en de zwar te diamanten op Engelsche schepen overal heen gebracht konden worden, was Engeland rijk en machtig. Sedert tientallen van jaren .was Singapore de groote handels- en kolen- haven op den weg naar het Oostelijk half rond. Een rijke s ad was hier midden in de tropische boss-.: hen ontstaan. Ongeveer vijftien jaar geleden vatten Ne- derlandscho koloniale firma's het plan op het monopolio van Singapore daardoor te breken, dat zij in Sabang inricht agen maak ten om de naar Oost-Azia, Ned. Incüë en Australië varende of vandaar torug keeren- de schepen met kolen te voorzien. De groote nabijheid van de kolenmijnen op Sumatra, Be heerlijk beschutte haven en de ligging dagreizen dichter bij Europa, schenen dit plan z:er gunstig te maken, ook voor Duit- sch belangen. Op Sumatra in Dcli zijn rcecls lang Du teche firma's onder de bescherming van de Nederlandse he regering tot groóten bloei geraakt, zoodat het evenzeer in ons belang was als in het Nederlandsche om hier door gcmeensehappelijken arbeid een nieuw de onderhooTigheden van het kast el behoor de; de zaken gingen niet vlot; wij haddon met ziekte te kampen, om kort te gaan, het was een moeilijke toestand, zooals de duivel ons toezendt om zich ten onzen kosie vroolijk te maken. In plaats van geduld te oefenen, mij tijd te laten, verschenen pp zekeren morgen de deurwaarders en zonder J annette, mijn vrouw, toen mijn verloofde, die haar vader overhaalde, mij de som \foor to schie ten, was ik kort en goed buiten den molen geworpen. Meent u, dat men zoo iets ver geet?" „Iedereen weet het hier, dat mevrouw de Barsannes haar boo zo buien heeft, des te boozer daar het leven haar. door haar naam en rang grooter eischen stelde. „En de 600 francs konden haar van den ondergang redden! Kom, loop heen! Zij had eerder moeten ophouden met het geven van hftLs, jachtpartijen, maaltijden; zij 'had den jongen markies iets moeten laten loeren, in plaats van hem te laten nietsdoen en te jagen naar den bruidschat eener vrouwt" Mijn hart kromp plotseling ineen. „Genoeg, Brifond, mevrouw De Barsannes imk Pjfetwaar, wat haar te doen stond?" handelssteunpunt voor hel geheele Oosten te scheppen. Men had echter niet gerekend met de ver ziende ijverzucht van de Engelschen te Singa pore. Nauwelijks waren de ste'gers voor groo te schepen en de ontzaggelijke depots voor Sumatra's kolen gebouwd en alles ingericht voor de ontwikkeling van een groote kolen- haven, of het ge'ukte Engeland de ontstane concurrentie onschadelijk te maken. Als de Nederlandsche postbooten Sabtng n et aan deden, dan zouden de koraalriffen, die op de stalen fundamenten van de steigers groeiden, evenals de leege kolen'oodsen er van ge tuigen, dat hier een gTOotsche onderneming door den wil van Engeland tot sti'stand wa.s gekomen. Zooals Duitsche onderzoekers, die bij het begin van den oorlog op de vlucht uit Au stralië, Japan, Nieuw Guinea en Shanghai in Buitenzorg een toevlucht hebben gevonden, zoo heeft de Nedcrl. regeering ook aan de Duitsche landverhuizers van de Roon en tal rijke Duit-che schepen in Macassar, Sosra- baja en Batavia een veilig asyl geboden. Ook onze op Sabang geborgen zeelied; n zul len gelegenheid hebben gevonden er over na te denken, wat het zou beduiden, als do Duitsche reeders hun schepen, die naar bet verre Oosten gaan, in - plaats van In het on vrije Singapore zullen laten aanleggen in Sa- bang, waar werkelijke neutraliteit gedurende den oorlog tal van Duitsche schepen een veilig verblijf heeft aangeboden. Wij moeten er nu reeds over denken, dat ook de overzeescbo handel voortaan nieuwe wegen moet insla'n, dat nieuwe scheepvaart lijnen, nieuwe kolenstations en nieuwe han delsbetrekkingen ons moeten vrij maken van het Engelsche juk. Mocht dan Sabang de beteekenis krijgen die het verdient. CRISIS. Kaas. Er is een nieuwe regeling getroffen voor de distributie van volvette Goudsehe kaas. Uitvoer van nuchtere kalveren. Hoewel reeds pannen bestonden om een hoeveelheid nuchter kalfsvleesch uit te voe ren, iets, waarop ook door de Frieseho Maat schappij van Landbouw is aangedrongen, schijnt hier, zoo schrijft het Fries-h Week blad, het orgaan dier maat chajpp niets van te kunnen komen en staan er blijkbaar weer onoverkomelijke hinderpalen in den weg. Het Weekblad meent dun dat de boeren genoodzaakt zullen zijn het vieesch te ver- koopen aan de worsifabr.kanten of wel In te zouten. De prijs, die daardoor voor nuch tere kalveren kan worden gemaakt, is dan minstens een derde lager dan in normale tijden, volgens het blad. Bovendien bestaat er groote kans, dat van het gezouten vieesch een belangrijk gedeelte onverkoopbaar zal zijn, hetgeen onnoodig verLes met zich brengt." Tarwe en rogge als veevoeder. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat met ingang van 15 Maaxt verboden ia, behoudens zijn bij zondere toestemming: i; lo. tarwe en rogge te verwerken als voe dermiddel voor dieren; 2o. tarwe en rogge onverwerkt of verwerkt ongemengd of gemengd met andere stoffen als voedermiddel voor dieren te gebruiken. "V eizw armg dor w^d^keu. Te "Volendam zullen in verband met de verzwaring van den Zuiiderzeedijk 57 woningen, welke van de haven tot aan Katham «au de buitenzijde van dien dijk zijn gebauwd in den aanstaanden, zomer moeten worden, gesloopt, waarna de dijk aan de buitenzijde zal worden opgehoogd en verstrekt. Reeds werd door de gemeente een perceel weiland aangekocht om daarop van gemeente wege, met voorschot van het Rijk, krachtens de Woningwet, een zestigtal nieuwe huizen te kun nen bouwen. Diefstal van Rjjksgoederen. Over den on trouwen fortcominandant verneemt de ,Tel.' dat het den commandant van het fort te Edam ia, den eersten luitenant der Landweer, K. Hij is wegens diefstal van eetwaren, petroleum enz., uit het magazijn van Rijksgoederen op het fort ai geverbaliseerd. Een en ander werd door hem naar zijne woning te Amsterdam verzonden. Een kist werd, tijdens de verzending, door de poli tie in beslag genomen, waardoor het feit uit kwam. Onmiddellijk na de ontdekking der diefstal len, wplke reeds meerdere malen moeten zijn gepeleegd, is deze officier, die zoo schandelijk misbruik maakte van het in hom gestelde ver trouwen, van zijne functie ontheven. Zijne zaak ia naar den Krijgsraad verwezen. Een smokkelaarsbende aangehouden. Men meldt uit Almelo: Gisteravond .werden door de marechaussee bij aankomst van den trein uit Apeldoorn op het station te Almelo een negental personen aangehouden, die van Apeldoorn uit een smok- keltocht ondernamen. Tusschen Wierden en Almelo werd door de kommiezen onderzoek gedaan en werden ge vonden 8 zakken met ongeveer 2000 stukken zeep, 2 jakjes gevuld met peper en een zak, ge vuld met spek, welke alle in beslag werden ge nomen. Smokkelarij. Te Emmer-Coonpascuum is een troep van 35 smokkelaars door de grens wacht overvallenTwee smokkelaars werden doodgeschoten en 1000 K.G. vet werd in beslag genomen. „Ja ja, volkomen.Heeft zij geleden, des te erger voor haar. Niemand heeft haar in het dorp beklaagd en men heeft daaraan gosd gedaan. Hoogmoedig, barsch. Opnieuw onderbrak ik hem. „Het is mij onmogelijk aldus over mijj'n schoonmoeder te hooitMi spreken." „Uwe schoonmoeder l Als go haar voor spreekt, zijt ge evenals zijdes te erger! Als gij niet zoo zijt als zij, zult ge later zienBovendien, als ik op deze wijze tot u spreek,' komt het, omdat go mij reden u hebt gevraagd. „Deze redenen betreffen mij niet. Ik heb u niets gedaan." „Neen, maar gij zijt rijk en do rijken, de ar is to's verfoeien den boer. Wij hébben op het platteland aristo's, rijken, welnu, denken zij aan ons? 's Winters, in den harden tijd voor de arme lui, zijn zij voor hun vermaak te Parijs, 'sZomers verblijven zij hier eenige maanden om hun krachten te harstellen. M n ziet hen, hun paarden, hun rijtuigen op den grooten weg of in de bosschen, dat is allaa.. Üf onze jongens onder dienst moeten, of onze velden worden overstroomd, of wij van ellende omkomen, daarvan trekken zij zich Staking in het bloemistbcdrfjf. Te Arn hem dreigt, naar de „N. Anrh. Ct." meldt, een staking in het bloemistgedrijf. De afdeeling Arnhem van den Nederl. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf heeft met algemeene stemmen besloten, een aan tal leden van de patroonavereeniging te berich ten, dat indien 17 Maart het door haar ge vraagde (een weekloon van 14, afschaffing van den Zondagsarbeid en vroeger eindigen van den arbeid op Zaterdagmiddag) niet werd inge willigd, den 26en Maart bij hen de arbeid niet zon worden hervat. Onjuist bericht. Het nieuwsbureau dat een bericht zond over arrestatie van den stations chef te Esschen, moet thans mededeelen, da.t dit bericht geheel onjuist was. Bedoelde sta tionschef werd belast met een gewichtiger be trekking, hij is n.l. overgeplaatst naar het goe derenstation in Zurenborg. Zoo zullen vele grensberiehtjea gefantaiseerd worden! 'TT in pTmnffi» IS NEDERLAND ARMER GEWORDEN? Daarover zijn alle schrijvers het zachtaan eens, dat van een gunstigen invloed van de oor logsomstandigheden op het moreel van het volk niets te bespeuren valt, schrijft de N. Tilburg- sche Courant. Waar de granaten vlieden is men ernstiger gestemd buiten de vuurlinie leeft men er weer op los. Eiet is er mede als met ruwe matrozen: tijdens den storm bidden zij, aan den wal is vloekend passagieren hun tijdverdrijf. Voor het Nederlandsche volk geldt hetzelfde en waarschijnlijk nog in hoogere mate. De angst, die in het begin dei" mobilisatie eenigszins in vloed had, is er sinds lang uit. Een gemeenplaats is het geworden te zeggen, dat men hier danst en ieesi op een vulkaan. Erger is misschien dat ons volk is afgezonken in aigemeene goudaanbidding. ieüer is er op uit naar zien toe te halen wat maar krijgen kan en vcor woekerwinsten deinst bijna niemand terug. Dat de eerlijkheid grenzen sieit aan heb- en winzucht wordt üieoretisch mis schien aanvaard, practised echter niet toegepast. Duizend voorbeelden kunnen aangehaald, is het niet teekenend b.v. dat men in onze groote steden in een restaurant vijf 4ot tien cents bere kend voor het stukje witte-èrood dat vroeger gratis bij een vleesch-schotei werd verstrekt. Eerst is de prijs van den schotel zelf buiten proportie opgedreven en, vanwege de broodkaart neemt men nu nog extra een ongemotieveerde en dus woekerachtige winst, tiet is maar een voorbeeld E r zijn er meer en wie de onbeschaamdheid der clubjes vroolijke smokkelaars jongens en meiden door de politie naar 't gerecht gebracht heeit aanschouwd, is geiixeerd over de inzinking van het moreel van ons volk. Moralisten moge naar middelen zoeken om het te verklaren en te veranderen, het treurig feit blijft bestaan, dat de massa aan geen hoogere overwegingen zich stoort waar de mogelijkneid zich voordoet zich te verrijken. Een der redenen is natuurlijk, dat de gelegen heid zoo gunstig is en dat wist reeds La Fon- taine, dat de gleegenheid en.quelque diable poussantnoodlottig kon zijn voor de eer lijkheid. Maar, wat dit betreft, het schijnt nu te zijn, dat het Nederlandsche volk in hat algemeen ge nomen, niet rijker is geWorden Er is veel geld verplaatst en en keie gelukkigen is het onver deeld een geluk rijk te worden? hebben het naar zich toegehaald, maar het geheele volk schijnt verarmd. Tenminste wanneer de cijfers juist zijn waarop Mr. P M. in de Vrijzinnig Democraat de aan dacht vestigt. De pas verschenen jaarcijfers over 1915 leeren omtrent de vermogensbelasting het volgende Het aantal aanslagen, dat de laatste jaren vóór den oorlog gestadig groeide was in 1914-15 103.572; in 1915-16 89,209. Bij dezen acheruit- gang is rekening te houden met de verhooging van den minimum-aanslag van f 13.000 op f 16.000. In 1914-15 waren er 11.050 aansla gen van f 13.000 tot f 15.000. Het aantal aan slagen van f 15.000 tot f 20.000 is van 19.486 verminderd tot 15.789. Schrijven wij deze ver mindering geheel af voor de aanslagen beneden f 16.000, dan kunnen wij aannemen, dat het aantal aanslagen boven f 10.000 gelijk geble ven is. „Het totaal bedrag van alle aanslagen echter is verminderd van 7.680 millioen op 7.311 mil- lioen. Een achteruitgang dus van 369 millioen. Deze vermindering kan voor ten hoogste 203 millioen aan het vervallen van de laagste aan slagen worden toegeschreven; zoodat een achter uitgang van het totaal vermogen blijft van 166 millioen. Het aantal aanslagen boven f 75,000 en de bedragen dier aanslagen is op alle trappen achteruitgegaan, behalve die van twee tot drie ton, die met 40 aanslagen en een bedrag van 13 millioen zijn gestegen. De aanslagen van 10 millioen en hooger zijn op 7 gebleven, doch met 2 millioen achteruit gegaan. Het sterkst is de achteruitgang van de groep van drie tot vijf ton met 100 aanslagen en 35 millioen. „Deze achteruitgang, volgende op een regel- matigen groei, heeft plaats gehad na de eerste maanden van de oorlogswinst. E>at geeft te den ken en het leert ons dat wij met de verwijzing naar de vermogenden tot dekking van nieuwe en zware lasten wat voorzichtig moeten zijn. De controle bij den aanslag in de oorlogswinstbelas ting gevoerd, moet wel belangrijke ontduikingen niets aanzij zijn do koningen, wij de last dieren!Is dit goed? Is dit rechtvaar dig? Is ons bloed niet evenveel waard als het hunne? 1-Iet is meer waard dan het hunne, vervolgde Brii'ond op so moeren toon„Zij hebben bleek bloed in de aderen, het bloed der niel;doeners 1 Wij hebben het roode bloed van den werkman, van don boer. Zij hebben de zwakheid, wij hebben de kracht. Als zij eens aan zich zelve worden overge laten, zal men een3 zienl" „De rijken zijn niet zoo slecht als gij denkt, beste vriend; maai' daarover op dit oogenbjk. met u te redeneeren zou nutteloos zijn, ,want gij. zijt verbitterd en bijgevolg eenigszins blind. Alvorens evenwel van eikander te scheiden, etel ik er prijs op te herhalen, dal uwe redenen mij niet treffen. Ik bezit het roode bloed van den werkman; mijne bloed verwanten waren boeren." Levendig hief hij het hoofd op. „Ik weet het, ik weet het.Gij schaamt u er niet over; gij, zoo rijk? IEr mij over schamen? O, Brifond, jyaar- voor houdt gij mij?" Mijn woorden werden op zulk een toon van waarheid gezegd, dat dc molenaar zijn hoed aan het licht hebben gebracht en er is na 1 Jan. 1915 heel wat oorlogswinst gemaakt maar de hier vermelde cijfers blijven sprekend." Speciaal adres voor VOETBALO VERZICHT. De uitslagen van Zondag jl. brachten eeni ge belangrijke veranderingen in den Com petitiestand der West. Ie klasse. H.F.C. toonde, dat zij volkomen de meer dere is van Hercules en niet op de laatste plaats thuis behoort. De Utrechtsche club zal dus zoo goed als zeker gedoemd zijn het volgende seizoen in een „minderwaardige" afdeeling te spelen, tenzij zij met baar pro test bij den N. V. B. ingediend, succes heeft. Sparta verraste ons, door H.V.V. met een ne derlaag huiswaarts te zenden, zeker een re sultaat, dat weinige zullen hebben verwacht. Met dit al prijkt U.V.V. ondanks haar ge lijk spel tegen V.O.O. wederom aan den top der ranglijst. Een buitenkansje voor de club van Jan VosI En nu de wedstrijden voor a.s. Zondag: B.F.C. gaat bij de Houtrusters op bezoek, die momenteel nogal in vorm zijn. De Haar lemmers zullen met hetzelfde team uitkomen als tegen Hercules. Ik geloot wel, dat onze stadgenooten met den zeer verdienstelijk spe lenden van Langen in de voorhoede een goe de kans hebben. Aan den Schoterweg zal Haarlem de geel zwarte Hagenaars ontvangen. Zouden de Roodbroeken hun laatste thuiswedstrijd niet in een overwinning kunnen doen eindige? Inderdaad, het zal zoo gemakkelijk niet gaan. En toen als de Haarlemmers van het begin tot bet einde flink aanpakken is m.i. eenig succes voor Jur. Haak c.s. niet buitenge sloten. In R'dam Sparta—BI. Wit. Na het succes van de Spartanen tegen H.V.V. zullen de Rotterdammers er thans wel in slagen, de meerdere van BI. Wit te blijven. In Utrecht een plaatselijke derby, die vol gens den stand, die beide clubs thans inne men door U.V.V. met cijfers behoort gewon nen te worden. Ik geloof niet, dat de U. V. V.'ers hier zullen struikelen, doch er zal hard gewerkt moeten worden, willen zij met een behoorlijke zege het veld verlaten. In Dord recht won D.F.O. van Quick- met 20, thans komen de D.P.C.'ers op Hanenburg en kon de uitslag wel eens minder voordeelig voor hen zijn.O. H. CURSUS VOOR MELKCONTROLEURS. De cursus in melkonderzoek, ter opleiding van controleurs voor rundveefokvereenigingen, zui- felfabrieken en melkinrichtingen, te Hoorn, wel ke van einde September 1916 tot begin Maart 1917 vanwege het Riikszuivelconsuientschap voor de provincie Noord-Holland alhier is gege ven, -weid tot het einde gevolgd door 24 leer lingen. Aan 20 leerlingen werd het diploma van bekwaamheid uitgereikt, nl.: D. Bakker, Hoorn; J. den Bezemer, Dirkshom; P. J. Boeke, Alkmaar; Th. de Boer, Benningbroek; Jb. Bras, Sijbekarspel; Jb. van der Groep, Amsterdam; J. Houter E>z., Schellinkhout; S. Kossen, Anna- Paulowna; P. Krijgsmans, Burgerbrug; R. Kwa- dijk Dz., Beemster; P. de Leeuw, Wormerveer; H. v. Ossenbruggen, Zaandijk; P. Otjes Kz., Beemster; Jb. j. Palenstijn, Schellinkhout; C. Pronk, Wogmeer; G. Reinders Wijdenes; J. Ruyter Jz., Jisp; D. de Waal, Purmerland; J. van Zanen Dz., Edam; C. Zweet, Heerhugo- waard. R.-K. ORGANISATIE VOOR LAND- EN TUINBOUW. Als uitgave van het Secretariaat van den L. T. R. te Leiden is verschenen een brochure getiteld „Waarom is een R.-K. Organisatie voor Land en Tuinbouw noodzakelijk?" Deze brochure gaat uit van den R.-K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond in het Bisdom Haarlem. Geen enkele Katholieke organisatie in ons Bis dom heeft zich zoo snel uitgebreid als die van den L. T. B., zoo zelfs dat, toen deze Bond nog maar een half jaar was opgericht, er in een officiëele bijeenkomst bij Z. D. H. den Bisschop van Haarlem gesproken werd over den „wonder baren" groei van den Roomsch-Kntnolieken Land- en Tuinbouwbond. Dankbaar mag zeker het Bestuur van den L. T. B. neerzien op de vruchten van zijn arbeid. Dankbaar mag het zijn, maar voldaan is het niet. Allereerst zijn er onder de leden soms per sonen, die, ofschoon zij lid zijn van eze orga nisatie, er toch weinig of niets voor gevoelen. Anderen zien geen voordqêf ia al dat vereenigen. Weer anderen weten van het verenigingsleven weinig of niets, en onbekend maakt onbemind. Nog anderen ten slotte zien maar niet in waarom het nu juist Katholieke vereenigingen moeten zijnen zoo blijven nog heel wat Katho lieken staan buiten het R.-K. vereenigingsleven. Op deze vragen geeft de brochure duidelijk antwoord. afnam en hem verlegen tusschen zijn dikken rood,c vingers omdraaide." „Dan," ètamelde hij, „ben ik een dom- kop, een ezel Tonie was reeds lang met water terug. Een compres orngaff mijn opgezwollen hand. Lachend stak ik Brifond de andere toe. „Alles is vergeten en ik reken er op, dat ge me van nu af niet meer zult ont vluchten. Nu moet ik heen, want ik ben reeds te laat. .Tot ziens." „Tot ziens, mevrouw de markiezin." „Mevrouw Sabinel Mevrouw Babinel IXat klinkt beter, Brifond." Sinds dezen dag heb ik da harten «ewon- nen. „Rood bloed" bezitten en daar trotsch op zijn verricht wonde: en, naar bet schijnt, m „De haaien heb ik gewonnen," heb jk ge schreven; niet alle evenwel.... Dat van de keukenmeid Ooletto weerstaat mijne tegemoetkomingen. Het blijft even on vermurwbaar als haar hoekig gelaat. Ver grijsd in den dienst der Barsannes, is Oo- lette „iemand" op, het kasteel. üo markiezin VOOR DE „BLINDEN." Een winkelier In zekere stad pkaiete eaff bu» bü zijn deur met het opschrift: „Voor de blinden." Verscheiden klanten offerden htm stuiver en prezen het liefdadig- doel. Eenispo weken later wae de bus verdwenen. - Wati is er met uw bus voor do blinden (ge beurd vroeg* iemand den winkelier. O, ik heb er «enoeer preld in irekr«*«n ant woordde deze; en. yoesde hij er Mi. terwijl hij de aandacht veetejrde op de nieuwe blinden voor de ramen, wat zen je er wel van, is orde hè? HYPERBOLISCH. Arbeider (die in zijn tuintje eene slak ziefc). Sapperloot nn ben ik reede bezitter va» hoorn vee!. LICHTBESPARING. Uit een verslag- van een zangavond ia zeker blad: „Weer heeft Emiel Hullebroeck zijn lied jes gezongen en ons verleid van 't wel en wee van zijn Vlaanderenland. Weer door leefden wij het Kerstmismis van den Vlaming zagen wij de kandelaars en de leorekes branden.. Het is zeker hij wijze van gas- en kaarsen besparing (die tegenwoordig zoo dunr zijn) dat men ook de kandelaar al branden laat. aan rugpijn, pijn in de Lendenen en zijden, duizeligheid en matheid te lijden. Nierkwalen komen bij vrouwen maai al te vaak voor. Haar leefwijze binnenshuis, zorg voor de kinderen en voor het welzijn van anderen leiden tot verzwakking der nieren. Bovendien zijn er kritieke tijden irr het leven der vrouw, wanneer zich veranderingen voordoen, die de nieren mei veel extra werk overladen. Aanvallen van rugpijn, hoofdpijn, duizelig heid, zenuwachtigheid, terneergeslagenheid en waterstoornissen volgen dikwijls, en spoedige be handeling is noodzakelijk om niergruis, watei zucht, of rheumatiek te voorkomen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen heelen de nie ren en helpen haar om de urinaire vergiften te verwijderen, die zoovele vrouwen zwak. ziek en ellendig maken. Dit geneesmiddel geneest niet alle kwalen, maar dient uitsluitend voor nier- en blaasaandoeningen. Het verdient voorts aanbe veling om minder zwaar te eten, meer te siapen, vaker te rusten, overvloedig zuiver water te drin ken, en te zorgen voor meer lichaamsoefening in de buitenlucht. Hoedt u voor namaak. Elke echte doos draagt de handteekening van James Foster Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Haarlem verkrijgb. bij K. v Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstr. 147a, Toezending geschiedt franco na ontv. v. postw. h f 1.75 p doos of f 10 p. zes doozen. NUMMER 22 ZATEkDAü 17 MAAKT ALGEMEENE H. COMMUNIE. Zondag 25 Maart, Algemeene H. Communie, voor de leden van den R.-K. Volksbond, des morgens om 7 uur in de Kerk van den II. Jozef. Jao&straat, ter h.,w! clfi t do H_ Mm opgedragen tot intentie van onzen verdienste lijken Penningmeester, wijien den he«r G. Brom. Wij vertrouwen dat zeer vele leden bij deae H. Mie zullen tegenwoordig- zijn, om de nage dachtenis van onzen heer Brom te eer en. Aüe plaateen in de Kerk zijn vrü. ZALEJV VOOR ONDERAFDEEL1N GEN. De zalen voor de onderafdeelingen kunnen van af heden weder beeproken worden peT for mulier. af te geven aan den Kastelein. Het is zeer gewenscht <lat de zalen voor een volgende week, uiterlijk Donderdags van te voren besproken worden. Dan worden ze nog vermeld in de Agenda van het Gebouw St.-Bavo. Dat verzekert een goede opkomst. Deae agenda wordt Donderdagsavonds om 9 uur opgemaakt. Na Zaterdag 6 uur kunnen geen zalen voor de daarop volgende week meer besproken worden, tenzij in spoededsollende gevallen. De Besturen warden er nog opmerkzaam op gemaakt, dat het electrisehe licht tot 9 uur mag branden, volgens die lichtverordening. Het ver dient dua aanbeveling de vergaderingen om 8 uur te doen beginnen. ALGEMEENE VERGADERING. Aanstaanden Woensdag 21 Maart, Algemeene Ledenvergadering van den Volksbond, om half negen. Besprekingen zullen gehouden worden over: De nieuw-oprichting van een Retraite fonds; het benoemen van een gesalarieerd Pro pagandist, met een daaraan verbonden contri- butieverhooging; Rechtskundig Bureau; Rerum Novarum-Meeting enz. AGENDA GEBOUW „ST. BAVO." Maandag 19 Maart: Naai&ters-Vereeniging, 8 uur Leden Schoenmakers, 8 uur Studie commissie. Dinsdag 20 Maart. Bestuur Metaalbewerkers. Woensdag 21 Maart: Ledenvergadering R.-K. Volksbond. Donderdag 22 Maart: Vriendenkring H. Sacrament. Vrijdag 28 Maart: Bestuur Handels-, Kan toor- en Vi i( ke.bedicnden. en Herbert zijn zeer aan haar gehecht; da bedienden vreezen haar; wat die dorpelingen betreft, hun meening kan ik samenvatten in den bijnaam, welken zij haar geven: „Weer wolf." „Weerwolf" is de weduwe. Sedert den dood van haar man, dien zij, vurig bemind heeft, verloor zij friscbheid en giimlach. Niets hel dert dit marmeren gelaat op, behalve wan neer er sprake is van Barsannes. Colette! zou voor haar meesters door een vuur gaan. Sinds het oogenblik van han firtanoiëele onder gang heeft zij hen gediend zonder een cent loon te ontvangen en ik zou er op durven zweren, dat «ij met haar spaarpenningen dikwijls lastige schuldeisehers beeft tevre den gesteld. Herbert, dien »j beeft *ien ge boren worden, dien *U heeft gevord, neemt in dit hart de eerste plaats ia. Nooit vouwen de handen van Oolette z:oh! tot het gebed; nooit «ie ik haar in de kerk, mmir jij zou gaarne op haar knieën gaan liggen voor haar jeugdigen heer en al lea wat diens persoon betreft 1s een allemear Jigste zaak, (Wordt v:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 10