P. W. TWEEHUIJSEN, DE OORLOG. van de zee. SOLIED SCHOEISEL TELEGRAMMEN KBERDAG 22 MAART 1917 4ISTE JAARQANG Mo. 9293 Dit nummer bestaai; uit twee bladen EERSTE BLAD. De Gemeentebesturen van HAARLEM, HAARLEMMERLIEDE c. q., SPAARN- DAM, SCHOTEN, BLOEMENDAAL, HEEMSTEDE en BENNEBROEK 1. KOFFIE, 2. THEE, 3. CACAÖ, Nalezing van de Raadsvergadering. VAN DE FRONTEN. Barteljorisstraat 27. TEL. 7071 tegen billijke prijzen. 8022 KORTE BERECHTEN De spanning tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland. NIEUWE COURANT Alle betalende abonnés op dit Blad, in hei bezit wan •en Verzekeringspolis, zijn, volgens de de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekCTd voor f 4000 bli levenslange ongeschiktheid tot werken, f 500 bli overlijden, f 300 bij ver',e® ^Y|2S m1 •f voet, f 250 bij verlies van een oog, f «23 bij verlies van een duim, 75 bij breuk van een arm of been f «00 bij verlies van een wijsvinger, f 23, bij verlies van een anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de „Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam. (De vóór 1 Oclober 1911 uitgegeven polissen ztjn niet geldig.) AGENDA 23 MAART. Gebouw St. Bavo, Smedestraat 23 Bestuur Handels, Kantoor en Winkelbedien den. Spaarbank St. Rosa Nassaulaan geopend van 7148H uur. Paleis van Justitie balf 2 —Bu reau van consultatie. Bisschoppelijk Museum J ansstr. 79 - geopend eiken dag van 10—5 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en E.-K. feestdagen. maken bekend, dat, ingevolge algemeene kennisgeving van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, dd. 20 Maart 1917, een ieder, die na te noemen levens middelen anders dan voor gebruik door hem zelf of zijn gezin in voorraad heeft, te weten: gehouden is op 24 MSSS"! 3>S. aan den Burgemeester der gemeente, waar de goe deren zich bevinden, opgave te doen v'an de hoeveelheid en den aard der bovenge noemde goederen, welke hij in voorraad heeft. In eiken vorm en in elke verpakking, derhalve onder cacao, behalve cacaoboonen, ook te begrijpen bijv. cacaopoeder «n cho colade, doch de hoeveelheden daarvan afzon derlijk op te geven. Zoowel de eigenaar als degene die de goederen onder zich heeft, is tot aangifte verplicht,8629 Met giooten nadruk heeft de burgemeester gis teren nog eens gewezen op de gasbesparing. Het is een kwestie van to be or not to be. Gas of geen gas. De burgemeester ontvangt duidelijke dreigbrieven uit den Haag- en deelt zelf krachtige liaarlemsche dreigementen uit. Bezuinigen de schuldige particulieren niet, dan wordt de toevoer van gas bij hen afgesneden. Een paardemiddel, dat.helpen móet. Intusschen loopen wij nu alle maal op enkele booze zondaars na rond met een burgemeesterlijke pluim op den hoed, omdat wij zóó zuinig zijn met gas en electriciteit, maar de winkeliers moeten nog even gekort wiekt door het uur der duisternis voor hen te bréngen van 8 op 7 uur. Een noodkreet steeg uit de benarde borsten dezer verdienstelijke medeburgers en vond weerklank in de harten van vele dapperen onder onze raadsleden. Doch de burgemeester, die waarlijk gebukt gaat onder zijn verantwoordelijkheid, gaf geen kamp en ant woordde dat groote tijden, groote maatregelen vragen. Maar vele raadsleden waren het niet eens dat die groote maatregelen juist op de winkeliers moesten verhaald worden en meenden dat er nu al genoeg geplukt was van de winke liers; dat nu particulieren maar eens wat meer moeten bloeden. Pluk eens veeren van 'n kik- vorsch, opperde de burgemeester: de particulie ren bezuinigen en bezuinigen veel, wat jelui er ook van moogt zeggen. Ik heb hier de staten, die het uitwijzen en jelui niet. De taaie verdedi gers der middenstan dsbelangen wonnen de partijhet van Liemtsche lichtje blijft behouden. Naar onze meening heeft vooral de aanleiding tot dit voorstel reden tot zoo taaie oppositie gegeven. Het verzoek der groote winkeliers om het gebruik van licht maar te verbieden, zette kwaad bloed bij de kleinere winkeliers en prik kelde tot verzet, met het gevolg dat dit verzet groeide tot een groot request, verfraaid door eenige honderden handteekeningen. Een strijd van klein tegen groot dus, en klein won het ten slotte. Een ondeugende opmerking was die van den heer Modoo, toen hij den heer van Liemt atient maakte dat de vorige keer het ééne lichtje gevraagd werd voor noodzakelijk werk la winkel eu kantoor en het nu noodig blijkt „om enorme schade te voorkomen." Het voorstel gaf aanlei ding den burgemeester gebrek aan liefde voor de winkeliers te verwijten. De heef Visser vooral maakte dit den voorzitter duidelijk. Doch dadelijk flitste de burgemeester op en protesteerde met klem hiertegen. De heer Visser bood zijne exuees aan, voor het geval hij zich vergist had. De heer v. d. Berg wil ons om 10 uur al op één Sr leggen, maar de Raad ging er niet op in. leeft toch nog liever bij electrische nacht pitjes in dezen naren tijd, In het begin der raadszitting had nóg een raadslid het boetekleed aangetrokken dat den man niet ontsiert. De heer Nagtzaam, die ongelijk kwam erkennen inzake de schoolarts-kwestie. Zijn bewering dat de schoolarts niet alls scholen bezocht had en geen persoonlijk onderzoek naar de kinderen had ingesteld, was hem gebleken onjuist te zijn. En alhoewel hij het met de conclusie van d« schoolarts, dat van ondervoe ding geen sprake is, niet eens was. toch schroom de hij niet het onrecht te herstellen dat hij de ^ünctlonarisse heeft aangedaan. Dit was een ^ympaihieke houding en het complimentje van *«o ypoititter wel waard, doch het leert hoe voorzichtig men moet zijn met beschuldigingen te uiten. Wij gelooven. gaarne dat de heer Nagt zaam alle reden had te gelooven dat zijn onte vredenheid tegen de schoolarts gegrond was en toch bleek hem later de onjuistheid er van. De burgemeester deelde de plannen mede om een gemeentelijke keuken op te richten. Wij be grijpen die mededeeling niet goed. Had de Raad die voornemens voor kennisgeving aan te nemen en staat de oprichting nu vast, of zal de mstei- ling nog aan de goedkeuring van den Kaaa worden onderworpen? Waar niemand der heeren het woord verlangde, zijn wij geneigd het laats aan te nemen, maar van den anderen kant schijnt de voorzitter het niet noodig te vinden om een raadsbeslissing uit te lokken want hij behoeft waarschijnlijk om geen crediet bij den Raad te komen. Het zou ons spijten, wanneer in den Raad over dezen ingrijpenden maatregel geen woord werd gesproken, óver zooveel beuze larijen worden urén volgepraat, dat een gepaste uiteenzetting wanneer en waarom wij tegen ge-, meentelijke bemoeiing zijn, niet misplaatst zou zijn in dezen tijd van allesbeheerschendé over heidsbemoeiing. Vooral nu in den laatsten tijd van allen kant gewaarschuwd wordt zich toch te hoeden voor Staatssocialisme. Voorstanders van een gemeentelijke keuken zijn er onder onze raadsleden weinig, wel vurige tegenstanders. Maar wanneer over deze kwestie dan nog van gedachten moet gewisseld worden, dan leek ons daartoe gisteren de beste gelegenheid. Ten eerste omdat het niet 'zeker is dat de burgemeester nog eens met zulk een gelegenheid bij den Raad zal komen en ten tweede omdat, voor het geval dat het wél gebeurt, de plannen tot voorbereiding reeds verder zijn uitgewerkt en dus nutteloos werk is verricht. Zeker zou het niet aangaan om later, wanneer zou blijken dat de gemeente met een crediet moet bijspringen, dit te weigeren op grond van een beginselbezwaar. Hiermede willen wij niet zeggen dat wij tegen de oprichting van de gemeentelijke keuken hier ter stede zijn. Wij kunnen er ons mede vereenigen wanneer de oprichting van een centrale keuken noodzakelijk is en het particulier initiatief te kort schiet. Welnu, deze twee feiten staan hier, volgens de mededeeling van den burgemeester, vast De oprichting is noodzakelijk en het parti culier initiatief schiet te kort. Maar wij hadden gisteren gaarne de beginselkwestie zien uitge- maakt. Dan had tevens kunnen blijken of dat falen van particulier initiatief alleenlijk bestaan heeft in de pogingen tot oprichting van een keu ken door den Bond van Huisvrouwen. En of wellicht niet andere organisaties, met meer kans op succes, die zaak ter hand willen nemen. Een prachtgelegenheid om zich den steun van de gemeente te verzekeren. Komt er nu, zonder nood zaak, een gemeentelijke keuken, dan ligt het niet aan den burgemeester, 'die gelegenheid gegeven heeft over die kwestie van gedachten te wisselen. Het bleek dat de voorzitter den raad van het Koninklijk Nationaal Steuncomité heeft opge volgd en zich van de werking der centrale keuken te Rotterdam op de hoogte is gaan stellen. Er is een voorstel om al het gemeentepersoned duurtetoeslag te geven. Kosten ruim twee ton. Huiveringwekkend, maar ook de nood is hoog. De gemeente heeft, ais werkgeefster, den plicht haar werklieden geen gebrek te laten lijden Allen waren het er over eens. En de stroom van amendementen kwam los. Behalve goedbedoelde belangstelling bleek daaruit ook de hartelijke wensch van bijna alle raadsleden om het voorstel van B. en W. om hals te brengen. Het was dan ook mal. Men leze in dit nummer er de „over peinzing" van den heer v. d. Kamp eens op na. En ook de heer Nagtzaam rekende voor dat de hoogste inkomens het meest, de laagste het minst zullen ontvangen en achtte een uniformen bijslag van 200 het meest rationeel.Doch er kwam des Guten zu viel (het gebeurt meer wanneer een voorstel niet deugdelijk blijkt) en de voor zitter werd boos, niet ten onrechte misschien, dat plompvertoren, voorstellen werden ingediend, waarvan de portée niet te overzien is. Maar min der sympathiek was de manier, waarop de voor zitter van plan was het voorstel-Bomans met de grootste welwillendheid te negeeren. De heer Bomans, schuld erkennende dat hij te laat was, wees op het nieuwe principe in zijn voorstel, doch voelde den grond onder de voeten wegzin ken. En terwijl de voorzitter nog in vriendelijke gedachtenwisseling was met den neer Nagtzaam woei uit den Bomans-hoek plotseling een voorstel tot verdaging op de voorzitterstafel. De voor zitter keek het ding boos aan en meende met een breed gebaar het voorstel te kunnen smoren. Kiest tusschen ons voorstel of dat van de heeren Nagtzaam c. s., vond de burgemeester. Maar de Raad besliste anders en noodgedwongen legde de voorzitter er zich bij neder. Een en ander ging gepaard met zeer veel boosheid tusschen den heer Bomans en den voorzitter, waarover we niet langer zullen nabetrachten. De heer Bomans moet wel den indruk krijgen' dat hij het enfant terrible van den voorzitter is, maar als dat zoo is dan moet de heer Nagtzaam wel het zalig gevoel van troetelkindje over zich krijgen, zoo vriendelijk beglimlacht en becomplimenteert de voorzitter hem en de zijnen. Een enkele opmerking nog, die waarlijk hout sneed, was dat ook de ambtenaren met hoogere salarissen in druk zit ten en een bijslag kunnen gebruiken. De rijst zullen wij nu b 10 cent kunnen krijgen. Hebben is hebben en krijgen de kunst, meenden verschillende raadsleden. De minister is zoo on handig geweest om een gaatje in de Distributie- wet open te laten. Laat ons er van profiteeren. En zoo zullen wij helpen om de wetswijziging te bespoedigen, want, vertelde de heer Boman9, de Minister heeft gezegd, volgen meerdere gemeen ten het vooiteeld van Amsterdam en Zaandam, dan zal hij niet nalaten wetswijziging voor te stellen. De burgemeester meende dat, als wij zoo onvriendelijk tegenover den Minister zijn, het Rijk ons wel eens ons deel der Oorlogswinsibelasting zou kunnen onthouden. De kip met de gouden eierenEn als de burgemeester eens gelijk had! Voor het overige mogen wij gevoegelijk naar ons yerslag verwijzen. OVERZICHT. Het zijn voor heden niet de gebeurtenis sen op de fronten ofwel de revolutie in Rus land, die op de eerste plaats onze aandacht trekken. Het is de bijna zekere kans dat het conflict tusschen Amerika en Duitsch- land wel haast tot oorlog zal leiden. [Wilson, die intusschen geheel hersteld is van zijn (politieke?) ziekte, heeft het Con gres, dat éérst tegen 16 April in bijzondere zitting bijeen was geroepen, thans uitge- noodigd reeds den 2den April bijeen te ko men, teneinde het machtiging te vragen han delend op te treden ten opzichte van den oorlogstoestand, welke sedert eenigen tijd reeds tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland bestaat. Die machtiging zal, naar in de politieke kringen te .Washington wordt verwacht, ze ker worden verleend, wijl algemeen wordt ingezien dat een oorlog met Duitschland on vermijdelijk zal zijn. Ofschoon krachtens de grondwet slechts het Congres het recht van oorlogsverkla ring heelt, zijn volgens een Reutertelegram op het Witte Huis van congresleden, gou verneurs van Staten en andere officieele per sonen, alsmede van honderden particulieren, brieven ontvangen, waarin op oorlog met Duitschland wordt aangedrongen. Alle hulpbronnen des lands, op industrieel en militair gebied, wórden zoo snel moge lijk gemobiliseerd, om het land voorbereid te doen zijn op elke gebeurlijkheid. Voor het oogenblik rust de grootste verantwoor delijkheid op de marine, die koopvaarders bewapent, duikbootjagers laat bouwen en an dere maatregelen neemt. Do plannen voor liet leger zijn nog niet zoo gerij'pt, doch bedoelen toch een groote uitbreiding aan het leger te geven, door dit op volle sterkte te brengen, een natio nale garde te vormen en een half millioon vrijwilligers te werven. Het vrijwilligers leger is bedoeld als kern van een eventueel te vormen leger van 3. millioen man. Bi, de geallieerden is het nieuws van Wil son's oproep tot het Congres natuurlijk met geestdrift ontvangen, wijl men gelooft, dat het de intrede "d'er Vereenigde Staten in den oorlog beteekent. Daarmee krijgt de entente slrijdKrachten, omvangrijke hulpbronnen en zedelijke kracht aan haar kant. De toestand In Rusland schijnt wat niet te verwonderen isl erg verward. De meest tegenstrijdige berichten doen de ron de. Het bericht o.a. over de gevangenneming van den Gzaar, reeds eenige dagen gemeld, werd niet tegengesproken, Hoen vona ook geea bevestiging. Thans meldt Reuter het regeeringsbevel tot gevangenneming van den gewezen Czaar en zijn gemalin, waaruit blijkt dat tot heden ran een gevangeneming' nog geen sprak® zie daad der nieuwe regeering, he!zij bedoeld als nog nadert concessies aan die revolutionaire gevoelens der nog oproerige menigte of om "andere redenen begaan, zal bij die boerenbevolking een heel verkeerde uitwerking hebben. De gevangenneming van den Czaar zal op de plattelandsbevolking wer ken als een roodie doek op een stier. En behalve met dezen tegenstand bij de boe ren zou volgens een mededeeling onder de telegrammen, de nieuwe regiering ook te kampen hebben mot ©en ernstige beweging in Finland, waar mon de onafhankelijkheid van Finland al zou hebben afgekondigd. Het is er dus nog allesbehalve rooskleurig, zooodat wij best kunnen aannemen, wat de „Voss. Ztg." nog over den toestand in Rus land langs een omweg ujt St. Petersburg heeft vernomen. Het komt hierop neer, dat de perscen- suur in Rusland slechts in naam is afge schaft en dat objectieve berichten naar het buitenland niet worden toegelaten. De cor respondenten van limes" en „Temps," die door Miljoekof wWd.®Q begunstigd, mogen slechts seinen wat Mnoejkof hun dicteert en de berichten van keuter en Havas worden door liet „&t. Pet. Tel. Ageustschap" gesteld of gewijzigd. Rechtse bladen mogen in Rusland niet verschijnen. Dat in het gebrek aan levensmiddelen is voorzien, zooals de nieuwe regeerlug voor geeft, is onwaar. Voor de bakkerijen komt het.nog steels tot opl°°ljen en de meeste men- sckén moeten zich zonder brood behelpen. Vleesch is evenmin to krijgen en voor suiker worden ongehoorde prijzen betaald. Alleen de soldaten krijgen volop. De Fransche mim6töl'-president Eibot is aan het woord geweest en heeft namens de nieuwe regeering eeu yerklaring afgelegd, waarin weer eens werd verzekerd, dat., de oorlog moest worden voortgezet tot de En tente zal hebben overwonnen. Ook de staats-secretaris Helfferieli heeft, bij de behandeling in tweede lezing van de begrooting van Binnenlandselie Zaken in den Duitschen Rijksdag weei' eenige verklaringen afgelegd, waarbij hü vooral deed opmerken, dat van een uithongeren van Duitschland geen sprake kon zün eQ dat de verklaringen van Lloyd George, den Engelsciien minister van Landbouw, dat de ploeg bun hoop. is en dat de strijd op de Engelsehe akkers moet worden uitgevochten, bewijzen, welke betee- kenis Engeland aan den U-bootoorlog hecht. EEN REGEER! N GS VER. klaring VAN HE,T NIEUWE FRANSCHE MI NISTERIE, Het nieuwe Fransche lie^eermgskabinet, het minisfcerie-Ribot, beeft zich gisteren aan het parlement voorgesteld, waarbij de mi nister-president ©en kabinetsverklaring heeft voooreglezen, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: Na 32 maanden zijn wij de beslissende, fuze van dezen vredelijken oorlog ingetreden, waarin wij zijn gestort door een niet te ver ontschuldigen aanval ©n dien wij vastberaden en met de uiterste kracht zullen voeren tot de overwinning ia bevochten, niet zooals onze vijanden bezield door een geest van overheersching en verovering, maar met het vaste voornemen d© provincies, die ons eer tijds zijn ontrukt, te hernemen, schadeloos stelling en waarborgen voor de toekomst te verkrijgen en een duurzamen vrede voor te bereiden, gegrond op het ontzag voor de rechten en de vrijheden van de volken. Wij beleven thans den eersten terugtocht der vijandelijke legers onder den druk onzer bewonderenswaardige troepen en die onzer bondgenooten, en wij begroeten ontroerd dö bevrijding van een deel van het bezette ge bied van ons vaderland, dat te lang bezoe deld was door den inval van den vijand. Of schoon deze terugtocht zonder twijfel s'ech s het voorspel is van nieuwe, harde veldslagen, waarin de vijand zijn laatste krachten zal uitputten, gevoelt Frankrijk zijn vertrouwen een nieuwe vlucht nemen op grond van d ze uitkomsten onzer onwankelbare flinkheid en van de beleidvolle strategische maatregelen dór hoofden van onze legers. De regeering betuigt haar volmaakt ver trouwen in de bevelhebbers der legers en betoogt verder, dat er eendracht en weder- zijdscn vertrouwen moet zijn tusschen re geering en de Kamers. De regeering zal de eenheid van inzicht en optreden tusschen Frankrijk en zijn bond- genooten bestendigen en stevigen. Dj overwinning hangt ai' van de e .or gie (waarmee wij onze krachten verzamelen en ons daarvan bedienen in gelijktijdige sa menwerking op al ie fronten. Onze legers, ver- eonigd met die onzer bondgenooten. zijn mach tiger dan die onzer vijanden en de tech nische hulpmiddelen waaraan wij bij 't be gin. van den oorlog gebrek liadden, veroor- looven ons thans met gelijke wapenen te vech ten en even lang vol te houden als onze vij anden. Wij j'uichen het bevrijdingswerk, dat zich voltrekt bij het edele Russische volk, waar mee wij. reeds eeu kwayt eeuw verbonden z'jn, toe en hopen van g.unscher harte, dat de ontwikkeling van d© vertegenwoordigende li chamen, gegrond op de volksaouvereiniteit, geschiedde zonder geweld en zonder onlus ten, teneinde aan andere volken ton voorbeeld te kunnen strekken. De verklaring constateert, dat de finan- cieele toestand hoogst ernstige aandacht vraagt, evenals de voorziening met levens middelen. Nieuwe belastingen zijn noodig om de rente onzer leeningen te belalea. Vooral de betalingen naar het buitenland baren ern stige zorgen. Wij zullen met alle kracht do voortbrenging van het land bevorderen. De locs tand is niet verontrustend, maar het Is zaak dat wij ons tijdig de beperkingen, die wijze voorzichtigheid van ons eischt weten op te leggen. In het Westen. Van Fransche zijde: Op den weg van Ham naar &t Quentin schermutselingen tusschen Fransche cavaleristen en Duitsche afdeelin- gen. Beoosten Ham hebben de Fransche troe pen gister tegen het vallen van den avond het kasteel Savrienlois en het dorp Jussy genomen, ofschoon de bezetting zich krachtig te weer stelde. Ten Z. van Chauny houden de Franscben, in 't algemeen genomen, de Ailetto-linie bezet Alle bereikte stellingen zijn stevig in orde gebracht Ten N. en N.O. van Soissons zijn de Fran scben links en rechts van den weg naar Laon flink gevorderd. Ze namen opnieuw oen tien tal dorpen. Op den rechteroever van de Maas drongen de Franschen benoorden de hoeve van Cham- brettes in een Duitsche loopgraaf door, waar op het Fransche bombardement tevoren had gebeukt Ze vonden veel lijken van Duitscherg Overrompelingen van de Duitschers tegen kleine Fransche posten ten Z.O. van Ta hu re, in het boseh van A illy en in de streek van Limey. Van Engelsche zijde: Ten Zuidoosten en ten Oosten van Péronne zijn onze troepen in het laatste etmaal snel opgerukt en hebben pun ten bereikt, die ongeveer 10 mijl ten Oosten van de Some liggen. In deze streek hebben wc opnieuw 40 dorpen bezet. Tusschen Nurlu en Atrecbt begint de vij and op een aantal punten aanmerkelijk te genstand te bieden, maar zijn achterhoeden worden gestadig uit hun stellingen terug ge dreven en onze opiuarsch houdt 'aan. Zeer hevige artillerieactiviteit bij Armen- tières en Yperen. Van Duitsche zijde: Hevige regens en sneeuwjacht. Geringe gevechtsactie. Tuschen Atrecht en Bertincourt dwongen onze dek kingstroepen eenige gemengde afdeelingen des vijands met groote verliezen terug te trekken. Op den rechteroever van de Maas misluk ten vanochtend twee aanvallen der Fran- sclien aan het Fosses-front. Later Duitsch bericht: Behalve gevechten in het Somme- en Oise-gcbied, is op het Wes telijke front niets van belang gebeurd. De verliezen van de. oorlogs vloten der geallioerdcn. Met de vernietiging van een schip van de ,,Dla,nton"-klasse, zoo meldt het Rerlijnsche Wolffbureau, zijn de verliezen van onze vij anden aan oorlogsschepen, hulpkruisers en hulpschepen niet medjegerekend, tot ongeveer 850,000 ton aan waterverplaatsing gestegen, dat is even veel ton aan oorlogsscheepsruimte als Rusland en Japan samen in het begin van den oorlog- bezaten, of slechts 60.000 ton minder data d© vloot van de Vereenigdj g.tafc&n, twee na de grootste vloot van de wereld, het begin van den oorlog. Officieel Engelseh week overzicht. In de vorige week zijn er 2538 handelsschepen in Engelsclie havens aangekomen, 2504 vertrok- ken en 16 van meer dan 1600 tons of onder de 1600 tons iiu gezonken. Negentien Britache handelsschepen zijn zon der succes aangevallen door onderzeeërs. Eén-en-twintig Britsche visschersvaartuigen 'Aita gezonken, waaronder 17 zeilschepen. Twee Engelsehe miinvegers gezonken. De Engelsehe admiraliteit deelt mede, dat twee mijnvegers bij hun gevaarlijken arbeid op mijnen zijn geloopon en gezonken. In het eene geval geen persoonlijke ongelukken, in he[ an dere zijn 14 mensohen verdronken. Uit Oostenr\,fc. Keizer Karei heeft den com mandant van heii O.-H. perskwartier, gen.-maj. Max. ridder von Hoen, van zijn commando ont heven en hem benoemd tot directeur van het oorlogsarchief. Tot zijn opvolger is benoemd de overste bij den gen. staf, Wilh. Eianer Bubna, die 2 jaren chef van den gen. staf van het 7e legerkorps was, waarover aartshertog Joseph het bevel voert. De voorbereidingen In! Amerika. Heit departe ment van marine heeft be vei gegeven, dat op de marine-werven 260 kleine onderzeeërs- jagers zullen gebouwd worden. De bouw van nog 200 andere zai aan particuliere scheepsbouwers worden opgedragen. De raids op de Engelsehe kust. De talrijk® raids op de Engelsehe kusten door Zeppelins en t'orpedovernielera van het einde der vorige week maakten, dat uit sommige kringen scherpe aanvallen werden gedaan op Carson. Het volk verlangt dat een soortgelijke demonstratie te? vergelding zal worden gehouden. Amerika en Duitschland. Het heet, dat in verband met' het torpedeeren der drie Ameri ka ansohe ach epen, te Washington gesproken wordt over het bijeenroepen van een buitenge wone zitting van het Congres togen de volgen de week, in plaats van tegen 16 April zoo als was vastgesteld. Hebzucht. Federzoni heeft in de Italia aurelia kamer aangedrongen op naasting van het „ralazzo Caffarelli," den zetel van het Duitaeh® gezantschap in Rome. Hij betoogde dat het eigendomsrecht van Italië op dit giehouw vast staat. De regeening heeft ontwijkend geant woord. Weer öüO millioen. Na uitvoerige bespre king van de buiten- en binnenlandlsohen toestamd heeft het Bulgaarsohe Sobranje met groots meerderheid hef door die regeering gevraagds orediet van 500 millioen voor oorlogsbehoeften goedgekeurd, WASHINGTON. 21 Maart. Wilson heeft het Congres op 2 April a.a in buitengewone verga- dering bijeengeroepen om te beslissen over maatregelen in verband met den oorlogstoe stand, diie feitelijk tusaohen de Ver. Staten en Dual&okland bestaat. WASHINGTON, 21 Maart, De president zal het Congres toespreken en uiteenzetten dat Duitschland feitelijk den oorlog met die Yea-. Staten, i* begonnen door zijn roekelooze schen ding van het volkenrecht en de geboden dor menachel ij khedd Naar men verwacht zal het Congres vervol gens verklaren dat de oorlogstoestand tusschen de V. S. en Duitschland reeds eenigen tijd be staat. Dit zal geen eigenlijke oorlogsverklaring zijn, maar de regeering zal nadien nader© slap pen kunnen doen om de Amerikaansohe belan gen in volle zee en elders te beschermen. Of er werkelijk oorlog komt hangt af van de daden van Duitechland. DE REVOLUTIE IN RUSLAND. De Czaar en de Czarina ge vangen gehomen. S'i'. PETERSBURG. 21 Maart De regecring heeft gelast le. dat de vroegere Czaar en zijn gemalin aj* gevangenen zullen worden be schouwd en naar Tsarskoje Sela overgebracht; 2e. dat generaal Alexejef aan de afgevaardigden Boeelikof, Wersjinln, Gribonnin en Kalinin, die naar Mohiief zijn gezonden, een afdeoling sol daten ter beschikking zaïl stollen om den Czaar te bewaken. Een proclamatie aan het leger. ST. PETERSBURG. 21 Maart (Part) Do, voorioopïge regeering heeft een proclamatie, uitgevaardigd waarin het leger wordt uitge nood,igd het vaderland tot hot einde toe te ver dedigen en een volmaakte orde en discipline in acht te nomen, terwijl er teven» aan herinnerd wordt, dat het geheel e land alle pogingen in spant om heit leger van al hot noodig© te voor,| zien om den oorlog tot' een zegenrijk ©Indo te voeren. I De proclamatie eindigt met de volgend^ woorden „Soldaten, woest gegroet! Het lof van het vaderland berust in uw han den. Door dapper den hardnckklgen tegenstan- der te bestrijden, verdedigt gü de groote toe komst van het vrije Rusland, uw geluk en dat van uw kinderen!" De stemming aan het front. WEENEN, 21 Maart. In een bespreking van de oorlogSgebeuxteniaSen constateeraa do bla den, dat de Russische revolutie de slagvaardig heid van het Russische leger geen goed zal deen. Van een rechtstreekaohen terugslag van dw re volutie op hef Rusalaoho front la ©ohte? tolj dusver, behalve wat hoerageroep, au en dw» muziek en doo? de Russen geloert© vreugdescho ten nieta te bemerken. 1 Een bericht ©ader voorbehonï over de höShiMr Inamd. ZURICH, 31 Maart. /Parf^rtfeni b^eih-, ten nlt Karlakrona beeïf het FipaOne onafhan- kelijkheidscömitê te Wasa dl? zelfstandigheid

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1