ijf Spaanriem. P. W. TWEEHUIJSEN, DE OORLOG. TELEGRAMMEN SOLIED SCHOEISEL FEUILLETON Van hedenmorgen WARE ADELDOM fly OAS 23 t^Ji ART 1917 4ISTE JAARGANG Nor 9294 Alle betalende abonnee op dit Blad, In het bezii van een Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 4000 bij levenslange ongeschiktheid tot werken, f 600 bij overlijden, f 300 bij verlies van een hand et voet, f 250 bij verlies van een oog, IK» bij erliee van een duim, f 79 bij breuk van een arm Of been, f 100 bij verlies van een wijsvinger, I 2» bij verlies van een anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de „Hollandsche Algemeens Verzekeringsbank" te Schiedam. (De vóór 1 October uitgegeven polissen ztjn niet geldig.) VROEGTIJDIGE INZENDING VAN ADVERTENTIËN. Wij verzoeken, ter geregelde afwerking van de inkomende orders, ten dringendste de advertentiën voor het Zaterdagnummer zooveel mogelijk reeds Vrijdagavond te willen inzenden. Van advertentiën die Zaterdagmorgen ni tegen uur inkomen, kan plaatsing op dien zelfden dag NIET gewaarborgd worden. DE ADMINISTRATIE. AGENDA 24 MAART. Gebouw St. Bavo, Smedestraat 23 Gewone zittingen van 8-9 uur Volkstuin en Kechtsehe Raadsleden 7 nur. Voor den termijn van 24 tot en met 30 Maart 1917 zijn de bons van de navolgende gerantsoeneerde artikelen geldig: Aardappelen Nrs. I0j ll| 822. Bruine boonen nr. 2« Bak- en braadvet nr. 4. Rijst nr, 4. Varkensvleesch nr. 4. Zeep nr. 4. Een en ander voor zoover de voorraad strekt. 8656 OVEBZICHT. De tegenstand van den vijand neemt op het geheele iront, van ten Westen van St Quentin tot ten Zuiden van Atreclit, ernstig toe, meldt het jongste Engelsche legerberickt. Dit wijst er dus op, dat de Duitschers hun terugtocht op dit uitgestrekte gedeelte van het front willen staken. En daarbij treffen ze 't nu, dat hevige sneeuw- stormen op het gevechtsterrein woeden, die aan den Engelschen opmarsch nieuwe moeilijkheden in den weg leggen en het den Duitschers dua makkelijker maakt zich teweer te stellen Behalve enkele vorderingen der geallieerden v «HMnmige punten van het front, hadden dan ook geen veranderingen meer plaats, evenals op de meeste andere fronten, waar ook wel in ver schillende sectoren hevig wordt gevochten, doch geen wijziging in den toestand werd gebracht. Alleen uit Perzië en Mesopotamië werden nog vorderingen der Russen en Engelschen gemeld, waardoor de Turken daar leelijk in het nauw worden gedreven. De .toestand in Rusland wordt steeds weer ern stiger, hetgeen uit de hierover gegeven berichten en telegrammen nader zal blijken. Hoe na Engeland en de overige Entente-staten bij het Russische conflict zijn betrokken, komt duidelijk aan het licht in de rede die minister üouar Law gisteren in het Lagerhuis heeft ge houden bij de indiening van een motie, strek kende om aan het Russische volk een broeder- groet te zenden en hartelijke gelukwenschen aan te bieden wegens de vestiging van vrije staats instellingen. Wat in Rusland was geschied, herinnerde ons aan de eerste dagen van de Fransche Revolutie. tiet was nog te vroeg om te verklaren, dat tn Rusland alle gevaar voorbij was, maar het was niet te vroeg voor de „moeder der parlementen" om een groet te zenden aan het parlement van het geallieerde land, en aan de regeering, die zich daar had gevormd, en die verklaard had, voornemens te zijn den oorlog tot een zegevie rend einde te brengen. De regeering had een taak op zich genomen, zóó zwaar als ooit op eenige regeering gerust heeft, nl, die van den buitenlandschen aanvaller het land uit te jagen, en in het land zelf vrijheid en orde te herstellen. Wij hebben zoo besloot de minister zijn rede met voldoening de verklaring van de nieuwe Russische regeering gelezen dat zij de bondgenootschappen, die haar met andere mo gendheden verbinden, nauwgezet zal nakomen en vastberaden alle overeenkomsten met haar bondgenooten zal uitvoeren. De zaak der gealli eerden is één en ondeelbaar, boe groot het aan- al en de verschillen van de gevechtsterreinen ook mogen zijn. Rusland heeft van het begin zijn ol niet alleen trouw gespeeld, maar zonder offers te ontzien en wij zijn overtuigd dat het Russische volk, nu het de vrijheid binnen zijn bereik ziet, op dien weg zal voortgaan, met zoo mogelijk nog grooter kracht, naar het doei Elke slag, door de geallieerden in dezen oor log toegebracht, was gericht tegen het plan onzer vijanden om een internationale autocratie te stichtenelke slag is uitgedeeld ten behoeve van de vrijheid der volken, zoo klein als groot. Van groot» beteeken Ia ia hier de erken ning, dat „alle gevaar voor Rusland nog niet voorbij" i3, hetgeen doelt op de tegen-revolu tie, welke met den dag juist drieeter den kop opricht en de voorloopige regeering op haar beurt met afzetting bedreigt. Wilson achijnt niet te willen wachten 'op het antwoord van het congres op zijn ver zoek om zich voor het ergste voor fco berei den, doch treft naar ons een fceleg am van hedenmorgen nog juist meldt reeds maat regelen om eventueel tegen Duitschland op te treden. De Duitsche marine laat zich echter door al die Amerikaansche waarschuwingen en maatregelen niet terughouden van haar be drijf, alle schepen ïn het versperde gebied, in den grond te boren, ongeacht of ze de Engelschen dan wel de.,., Amerikaansche vlag voeren. DE REVOLUTIE IN RUSLAND. Het blijft roeriff. Uit Stockholm werd gisteren aan de „Lo- kal Anzei^er" geseind1: Naar ik van ver trouwbare zijde verneem hebben de sooialis- tische volksmassa's Zaterdag' het Doema ge bouw belegerd, dat slechts met moeite door militie en soldaten kon werden verdedigd. De menigte betoogde tegen de handhaving der monarchie en tegen de benoeming van grootvorst Nikola as tot opperbevelhebber. De voorloopige regeering kon zich niet op straat verwonen en moest in Engelsche pantser auto's, die onder bevel staan van kapitein Locker-Samson, vervoerd worden. Om do me nigte tot kalmte te brengen vaardigde de regeering daarop een nieuw manifest uit. D© socialisten efechen echter onverwijlde alge meens verkiezingen en dreigen de regeer, ng ten val te brengen als zij niet toegeeft. Boven dien verlangen zij verbanning van den Czaar, hetgieen de regeering tracht te verhinderen, om de boeren niet in het harnas te jagen. Waar grootvorst Nikolaas ls, weet in St. Petersburg niemand; de regeering vreest dat hij haar nieuwe moeilijkheden zal berokke nen. De diplomatieke bemoeiingen der Entente. Het te Genève verschijnende blad „Le Ge nevoia" publiceert een onderhoud met Rus sische revolutionairen, die te Genève ver blijf houden, over liet aandeel van dia Bu ten to aan de revolutie in Rusland. Zij verzekeren, dat vóór de vergadering van de Doema, Waarin besloten werd zioh te verzetten tegen de oekasa van den Dzaar tot ontbinding van de Doema, een geheime vergadering werd gehouden, .waaraan de ge zanten van Engeland an Frankrijk deelnamen. Miljoekof deelde daar de plannen voor een opstandi mede en legde den nadruk op de noodzakelijkheid, dat dp Czaar afstand zou van den troon. Buchanan en Palóologue keurden. de plannen der revolutionairen goed; de kabinetten te Londen en te Parijs zouden de plannen tot omverwerping der regeering steunen. Bucha nan moet reeds drie Weken geleden zijn re- rring op de hoogte hebben gebracht, dat eenige redding voor den invloed der En tente in Rusland de gewelddadige omver werping fdter legeering was. Daarop moet Buchanan van zijn regeering volmacht hebben ontvangen om met die revolutionairen te on derhandelen. Ite zegslieden van de „Genevois" beweer den verder, dat de Ozaar 'gewelddadig ver hinderd is uit het hoofdkwart er te vluchten en onder bedreiging van onmiddellijk te wor den doodgeschoten gedwongen is tot afstand van djenn troon. Het nieuwe regime niet beter dan het oude! Dp nieuwie gevangenen in de Petar- en PauLsvesting wordien nauwkeurig behandeld volgens de voorschriften van het oude régime. Zij krijgen eiken dag 40 kopeken voor voed sel. Zij mogen niemand spreken en op hun briefwisseling wordt toezicht geoefend. De gewezen ministers pogen echter hun eigen kleeren dragen. Alle voorzorgen zijn geno men tegen de mogelijkheid, dat zij zelfmoord plegen. Da gevangenen mogen eiken dag tien tot twintig minuten lichaamsbeweging ne men. VAN DE ZEE. De U- en mjjnoorlog. Het Amerikaansche e.a. Hoaldton" ie getor pedeerd. (Zie elders in dit blad nadere berich ten. Red.) Te Vlisaingen is het bericht) ontvangen, diat het Belgische stoomschip „Narcis" getorpe deerd en gezonken is. De bemanning is gered. Volgens een telegram uit Kristaani* aan. de „Kölnische Zeitun»" meldt, „DagWadet", dat de volgende etoonuaohepen met een gezamenl ijken, inhoud vtan 0200 ten, n.L de „Pollux," „Brode," „Kongingie", „Hermes" ea vermoedelijk ook de „Algot", getorpedeerd zijn. De „Danton" zelf getorpedeerd. Op de plek in de Middel!andsoiie Zee, waar 19 Maart het groote Framaehe oorlogsschip in den grond werd geboord, heeft de bemanning van een duikboot ©en kdat epgevisclit, die brie ven bevatte, waaruit blijkt, dat het In den grond geboorde schip het Fransóhe linieschip „Dan ton" zelf waa. (Het linieschip „Danton" mat 18,400 ton. was bewapend met 4 stukken van 80% o.M„ 10 wan 19.4 13 van 6.5, 10 van 4.7 o.M. en 8 torpedo- buizen. De bemanning bestond uit 858 koppen. Red.) De „Möwe" van zijn tweede reis terug. Offioieel wordt uit Berlijn gemeld, dat de Ivuipkruiaer „Möwe," oommandiant burggraaf Dohna Schlodien, van zijn tweeden kruistocht van verscheidene maanden in den Atlantisch en Ooeaan in een haven in het vaderland is terug gekeerd. Het schip heeft 22 stoomeohepen, 5 zeil sche pen met 123,100 bruto registerton w. o. 21 vij andelijke stoomschepen waarvan er 8 gewapend en 5 in dienst van de Engelsche admiraliteit voeren, en 4 vijandelijke zeilschepen opge bracht. De hulpk ruist er „Mpwe" bracht 593 ge vangenen meel De „Möwe" heeft de volgende schepen opge bracht: Ie. het Engelsche s.s. „Voltal re" met een 12 c.M. kanen (8618 ton) in ballast: 2e. het Noor- sche s.s. „Hallbjörg" (2680 ten) met stukgoed; 3e. het Engel echo s.s. „Mount Temple" met een 7o.M. kanon (9792 ton) met teerkost, stuk goed en paarden; 4e. het Engelsche zeilschip „Duohees of Cornwall" (152 ton) met visch; 5e. het Engekohe s.s. „King George" (3852 m„et P^-tPlofbare stoffen, teerkost en stuk- oo'-c' Engelsche 8.9. „Cambrian Range" )f ton) met tarwe en stukgoed; 7e. het EmgaLsche s.s. „Georgie" met een 18 o.M. kanon (10077 ton) met tarwe, vleesch en paarden; 8e. het Engelsche s.s. „Yarrowdale" (4052 ton) met munitie, teerkost en oorlogstuig; 9e. het Engelsche. s.s. „Saint Theodore" (4992 ton) met kolen;'10e. het Engelsohe s.s. „Dramatist" (5415 ton) met munitie en ooft; 11e. het Fran sche zeilschip „Nantes" (2679 ton) met salpe ter; 12e. het Fransche zeilschip „Aanièrea" (3100 ton) met tarwe; 18e. het Japansohe s.s. .Hudson MarW' (8798 ton) met stukgoed; 14e. hert Engelsche „Radnorshire" met een 18 a.M. kanon (4810 ten) met koffie en oaoao; 15e. (4461 ton) roet rijst en stukgoed: 17e het Canat- deeaahe zeilschip „lean (815 ton) met suiker; 18e. het Nooreohe zeilschip „Stamt" (1200 ton) met walnotenolie19e. het Engelsohe s.a. ton) mot kolen20e. het Eng. s.s. „French prince" (4700 ton) met haver, miais en pekel- vleesah; 21e. hert: Engelsohe s.e. „Eddie" (2052 ton) met kolen; 22e. het Engelsohe s.s. „Ka.th.e- rine" (2920 ton) met tarwe; 23e. het Engelsche a.a. „Rhodante" (300 ton) in ballast; 24e. het Engelsohe s.s. „EemeraLda" (4680 ton) in bah last; 26e. liet Engelsche se. „Oaki" (7400 ton) in ballast), bewapend mett een 12 o.M. kanon; 26e. het Engelsohe s.s. „Demeterton" (0000 ten) met een lading hout, bewapend; met een 7y* o,M. kanon; 27e. het Engelsohe s.s. „Gover nor" (5500 ton) in ballast, bewapend mot een 12 o.M. kanon. Van dezen prijzen is het Engelsche-s.s. „Yarrowdale" den Sisten Deo. met 4Q9 gevangen een Duitsche h.av0n binnengoloopen, en het Japansohe s.s. „Hudson Maroe" den 10en Jan. 1917 met de bemanningen van de „Dramas tiet," „Radnorshire". nMinieh", „Netherby Hal," „Nantea" en „Asnières" de haven van Fernanubuoo: De overige schepen zijn in den grond ge boord. Verbeterd Engolsch week overzicht, In de vorige week, zij" er 2538 handelssche pen aangekomen, 2554 vertrokken en 10 van moer clan 1600 tons en 8 onder de 1600 tons ge zonken. 19- Britsche handelsschepen zon<jor aucees aangevallen door onderzeeërs. Een-en- twintig Britsche vissohersvaartuigen zijn gezon ken, waaronder 17 zeilschepen. n TT T?waar getroffen. De Deensche recderó G. Ji. Han&en te Kopen hagen is door den duikbootoorlog zwaar getrof fen. Door een reoente torpodeering. van het s.s. „Resbog" dezer reederii. din sinds den aanvang van den oorlog reeds 10 van baar schepen ver loren gegaan. VERSPREIDE BERICHTEN Anti-Clericale opbitserij jn Spanje. Onlangs meldde de „T"aQ3," dat; volgens de fel antl-olerdoale „Noroeste", van Gijon in Spanje die Jezuïeten aldaar ©en station voor diraadloozo tlegrafie zouden hebben, waarmede *U de Duiteohe onderzeeërs van beriohten om trent de aoheepva ar the weging voorzagen. Toen een ambtenaar van de telegrafie hierop con trole wilde uitoefenen, werd hij op verzoek der paters overgeplaatst. In de kamer heeft de Spaansche minister van binnenland sohe zaken nu verklaard1, diat het sta tion der paters Jezuïeten te Gijon niet clande stien, maar offioieel is. Overigens is alle spion- nage buitengesloten, daar het patriottisme dor paters beven twijfel verheven is. Het station is bovendien alleen voor liet ontvangen, niet voor het verzenden van telegrammen ingericht. Ten slotte verklaarde de minister, diat die voormelde ambtenaar reeds dien lOden Januari 1915 overgeplaatst was. doch dat daartoe geen enkel verzoek van de patera ingekomen was. Een afzonderlijken vrede van Oostenrijk- Hongarije??. Volgens een te Londen uit New-York ont vangen Exohangetelegram verneemt da „Tri bune" uit Washington, dat de vertraging in het antwoord op de Ooatenrijkeehe duikbootnota het gevolg is van het uitwerken van een plan voor een afzonderlijken vrede tusschen Oosten- riik-Hongarjje en de Entente. Men verneemt dat de grondslag gelegd is voor een overeenkomst over deze kwestie. De gelegenheid om Oostenrijk van Duitach- land los te maken is. zoo gelooft men, uitate- kend. De omwenteling in Rusland heeft een ernstigen terugslag gehad op de Germaansche keizerrijken. De greep van de Hokenzollems wordt zwakker. Daarom ia het in Oostendjk's belang om uit den oolog te gaan, voor het' in de ineenstorting van Duitechland wordt meege sleept. KORTE BERICHTEN Uit Engeland. Lord Devonport, de levensmid- deilenoentroleur in Engeland, heeft gisteren een samenkomst gieihad mot leden van heit Lager huis en over het Levensüniddelenvra agstuk ge sproken. Hij toonde aioh afkeerig van invoe ring van gedwongen ranteoeneering. Potroleum in Dnitschland. De verkoop van petroleum voor verlichtingsdoeleinden in Duitschland zal gedurende de zomermaanden tot en met 81 Augustus 1917 verboden zijn en wel aan wederverkooj>ers te beginnen met 1 April en aan consumenten met 1 Mei a s. Hebben i» hebben.... Het congres van kar mors van koophandel in Australië heeft besloten zioh te verzetten tegen elk voorstel om Duiteoh- land zijn eilanden in den Stillen Oceaan terug te geven, daar zulk» in strijd zou zijn met de belangen sa de veiligheid van Australië en van N i€m.W'Z&oland. Asquith beloofde de regeoring daarbij metter daad te zullen steunen. De Engelsohe vlootvoogd vervangen. Men weet, dat admiraal Jellicoe als opperbevelheb ber der Engelsche vloot vervangen werd door admiraal Boatty. omdat onder eerstgenoemde Britsche vloot thuis bleef en zelfs niet eens de aanvallen van Duitsche eskaders op de Engel sohe kust wist te veranderen. Ouder admiraal Beatty ia daarin niet veel vorandering gekomen. Gevolg: ook hij ia ont slagen. Zijn opvolger is admiraal Pakenham. DE REVOLUTIE IN RUSLAND. De afgetreden Czaar. ST. PETERSBURG 22 Maart. De vroegere Czaar is in Tsarskoje Selo aangekomen. Hij was in gezelschap van generaal Komilof, bevelheb ber van het district St. Petersburg, met wien hij in een auto, geëscorteerd door ruiterij, naar het paleis reed. WEENEN, 22 Maart. De Weensche bladen zien in de gevangenneming van den Czaar een teeken van de reeds begonnen of althans gevrees de tegenrevolutie in Rusland. Zij spreken de overtuiging uit, dat welk verloop de revolutie ook moge nemen, Rusland voorloopig in den oorlog onschadelijk schijnt gemaakt. De invloed van de Russische revolutie op de overige entente- staten wordt dagelijks'duidelijker. LONDEN, 22 Maart. (Part.) Uit St. Peters burg wordt gemeld, dat de ontkroonde Czaar thans den naam Nicolai Romanof heeft aange nomen. Het wordt voor waarschijnlijk gehouden, dat hij zich (wanneer hij wordt vrijgelaten) met zijne familie naar Kopenhagen zal begeven en zich aldaar vestigen. Hieromtrent zal echter eerst eene beslissing worden genomen, wanneer de zoon van den Czaar en twee zijner dochters, die door de maze- len zijn aangetast, weder hersteld zijn. Barteljjorisstraat 27. TEL. 1770 tegen billijke prijzen. 8022 De toestand. GENEVE, 22 Maart. (Part.) Naar uit Sint Petersburg gemeld wordt, legde Miljoekof bij de ontvangst van de gezanten der Entente-mogend- heden een sterk optimisme aan den dag. Er waren naar hij zeide weliswaar stroomin gen die de revolutie tot het uiterste wilden door zetten, maar hij meende deze te kunnen over winnen en tot rust brengen zonder te groote botsingen. De gezanten verklaarden, dat zij nog wachten op de officieele erkenning der nieuwe regeering door hunne kabinetten, maar er niet aan twijfelden, of deze erkenning zou volgen. Van de generaals Broessilof en Roeski kwam reeds bericht in, dat zij de nieuwe regeering van hunne trouw verzekerden. In alle munitiefabrieken werd de arbeid her vat, ofschoon niet-op geregelde wijze. Het komt er op aan, zoo snel mogelijk munitie te vervaar digen, waaraan thans meer dan ooit gebrek is. De gevangenneming van de vroegere Cza- ritza Alexandra. ST. PETERSBURG, 22 Maart. Volgens een Reulerbericht heeft Komilof de vroeger Czaritsa Alexandra haar gevangenneming gemeld. Toen hij voor dat doel op weg was naar Tsarskoje, telefoneerde hij uit het station naar den kamer heer graaf Benckendorff en vroeg wanneer Alexandra hem kou ontvangen. Komilof weiger de het doei van zijn bezoek te zeggen. Bencken dorff vroeg hem om aan de telefoon te wachten en meldde hem daarna dat Alexandra hem over een half uur zou ontvangen. Daarop reden Kor- nilof en zijn staf naar het paleis, waar hij naar de vertrekken van de Czaritsa werd gebracht. Alexandra kwam enkele minuten later binnen en vroeg: „Waaraan ben ik uw bezoek verschul digd Komilof antwoordde: „Ik kom in op dracht van den ministerraad om u kennis t« geven van de beslissing der voorloopige regee ring." En na haar het besluit te hebben voor gelezen, deelde hij de Czaritsa mede, dat zij vaa nu af beroofd zou zijn van haar vrijheid, dat er een wacht zou worden geplaatst om het palels en dat de oude wacht zou worden ingetrokken. De tegeni-revolutie* BERLIJN, 22 Maart. (Part. N. R. CL) Ds Stockholmsche correspondent der „Lokal Anzd- ger' seint: Men zendt mij den „oproep der socia listische revolutionairen", die zich in de scherp ste woorden tegen de voorloopige regeering richt De oproep luidt: Arbeiders 1 Gij zijt de dragers der omwenteling in Rusland 1 Uw bloed is bij stroomen gevloeic^ opdat de onderdrukkers des volks gedood en opgesloten worden. Thans zijt ge wederom be drogen. Gi) wilt brood vrijheid en vredie. Brood ziet ge minder nog dan vroeger, de vrede la verder af dan ooit, vrijheid wordt u in de vaagst! woorden beloofd. Arbeiders 1 Vertrouwt niet op de beloften dec bourgeoisie, die poogt de door u behaalde over winning ten eigen bate te gebruiken. Arbeiders 1 Gij kunt de meesters van Rusland worden. In uwe handen zijn de belangrijkste oor logsbedrijven van het geheele rijk. Laat u niet door beloften overreden, om aan het werk ts gaan, maar houdt u gereed de bevelen, die hei arbeiderscomité binnenkort tot u zal richten, op te volgen. Wij eischen onverwijlde vredesonderhandelin gen, die onder toezicht van de arbeiders zoo spoedig mogelijk tot een einde moeten komen; verder onverwijlde verwezenlijking van het socia list isclie program en losmaking van alle vreem de nationaliteiten van het Russische rijk." w.g. Tsjeidze en Tsjenkeli. Dit socialistisch manifest is uitgevaardigd na een vergadering in het Taurische paleis (het Doema-gebouw) van arbeidersvertegemvoordi- gers en soldaten. De leden der voorloopige regeering, 0. w. prins Lwof en Miljoekof, die op noodzakelijkheid om den oorlog voort te zetten, wilden wijzen» werden uitgejouwd. De vertegenwoordigers der arbeiders protes teeren ook tegen, het stelsel van onderdrukking der voorloopige regecring, die de vrije meenings- uiting verhindert en met geweld de verstandhou ding met de buitenlandsche socialisten tegen gaat. Aan het St. Petersburgsche arbeiders comité is zelfs verboden, telegrafisch met de onzijdige socialisten van gedachten te wisselen- AMERIKA MOBILISEERT? PARIJS, 23 Maart. (Part.) Het „Petit Jour nal" verneemt uit New-York dat president Wil son de mobilisatie gelastte van 500,000 man militie-troepen en de uitgave van een half mil liard dollar ter aanschaffing van 2000 duikboot- jagers. Verder gelastte hij een aanvang te maken 34 Ik lachte.Maar zij lachten nie>t! André keek vader aan; vader keek droefgeestig An dré aan. Ik wilde om opheldering vragen, toen André eensklaps uitriep: „Heb je den brief van mevrouw Bar- aannes. niet gelezen?" „Neen," antwoordde ik, gekweld door eona Plotselinge vrees. „Hier la het briefje. Onze vader is niet Uitgenoodigd, zuoala jij schijnt t» meenem 't to ergerlijk 1 Daar Daubry een vertrouwd m&n kan hij zich gemakkelijk verwijderen, waarom heb je eir niet aan gedacht heit te- ten de markiezin te zeggen?" Mijn hart klopte *00 hevig, dat het mfl Amogelijk was een woord te spreken. Jk ,totu het briefje, trok my in een vemsterais riig en doorvloog de enkele regels, door ^rouW De Barsannes op het papier ge- Waarde Heer! „Daar wij onverwacht oude vrienden op bezoek hebben ontvangen, organisecren wij een vertrouwelijk feestje, waaraan ik gaarne mijnheer Gueldry had zien deelnemen. Daar ik ©venwel weet, dat hij in den loop der week de fabriek niet verlaat, zou mijne uit- noodiging toch zonder gevolg blijven. Wil u hem mijn leedwezen uitdrukken en hem verzoeken aanstaanden Zondag op Barsannes te komen ontbijten, ten einde hem een weinig schadeloos te stellen? Wat u betreft, u komt, nietwaar? .Wij rekenen er op en daarom z g ik u: tot ziens. Markiezin de 'Barsannes." Dit was alles. Ik had evenwel den tijd, >m mÜ zelve weer meester te worden eln «jen de stem van, André zich liet hooren: „Wel nu?," wierp ik mij met een sprong om den hals van mijn vader en drukte mijn gelaat tegen zijn oogen, opdjat hij de twee tranen niet zou zien, die tegen mijn wil over mijne wangen vloeiden. „Ik begrijp zeer goed, wat er voorgevallen is," sprak ik tot hem, „De markiezin, llie er zeker van meende te zijn, dst u niet komen kon, had aan André geschreven; toen zij van mij op een zeer laat uur (11 Jur >s avonds) vernam, dat Dtaubry u vlöl'vahg'en kon, heeft zij vergeten haar uitnoodig,ng te veranderen of zich vergist en m.ij he eerst geschrevene ter hand gesteld. Men kan het haar niet euvel duiden; stel u eens voor in welken toestand zij. verkeerde, toen zij on verwacht een fa milie van tien personen een kasteel zag bin nenvallen, waarvan op oene na alle logeer kamers op balzalen voor ratten gelijken. Mijn bemind vadertje, dit briefje moet verscheurd worden, u kan er van overtuigd zijn; u ver gezelt dezen avond André, of, op mijn ivoord, ik verlaat het kasteel om op de villa te ko men." „Zij zou het waarachtig doen ook," mom pelde vader, terwijl hij tot zich zelven sprak. Op luidor maar ook droevigen toon ver volgde hij: „Weet je, wat ik dacht, toen. ik deze regels Ine?.,., Dat de markiezin papa Gueldry niet in het gezelschap harer adellijke genoodigden wilde dulden. Ik maak mij mij zelven uicis wlijs, mijn kind: Ik ben dom, gewoon, zonder onderwijs, zander goede manieren; in een woord, een boer, een aüedaagsch werkman. Sinds een uur schijnt mijn hart door pen ijzeren schroef saamgeknepen. Is dit hoog moed? Misschien, maar ik heb tot mij zelve geziegd: „Als Sabine bemerkt, dat men haar vader minacht, zal zij vreeselijk daardoor lijden." Je te zien lijden en dan te moeten denkon, dat wij je tot dit huwelijk hebben aangespoord. Hij kon niet voleindenDie klank zijner stem, dB uitdrukking van zijn gelaat, de ontroering, die hem de keel toekneep, maak ten mij duidelijk, hoe hij zedelijk lijdon moest; ik barstte in lachen uitom piet in tranen loste breken. „O, vader, als mevrouw De Barsannes en Herbert u konden- hooren I Mag men er hu zulke denkbeelden op nahouden 1 Komaan ik ga heen. Tom moet bevroren zijn op zijn hoogen zet 1 en ik zal verantwoordelijk ge steld worden voor die mogelijke kwalen van Litt en Diana. Tot heden avond... .Vergeet de das en de handschoenen niet.Ook .ver zoek ik u, cenjgie rozen voor mij medio te brengen, om mijn salon wiat op te vroolijken. In die serre van Barsannes hebben Wil wel rozen, maar zij staan verre ten achter bij die van mijn ouden Frans." Gedurende dit tooneel had André geen woord gesproken, maar toen ik in het rij tuig zat, fluisterde hij, terwijl h.ii don schijn aannam de bonten dekkloeden in orde te brengen „Sa-bine, ben jo overtuigd van hetgeen ja 000even tegen vader hebt gezegd? Ik antwoordde op denaelfden toont „Arme'vriend mean je, dat ik moedig ge noeg ben, om tot oen bezoek op Barsannes uit te noodigeu zonder do toestemming van de markiezin?" „Vanwaar dan de twee groote tranen, die ik heb gezien?" „Omdat ik dadelijk het veudriat van vader begreep en ik bemin liera zoozeer, dat. „Dat je je schuchterheid overwinnen zou om tegen dwazen hoogmoed te strijden. Ik zal je helpen, daarvan kan je overtuigd gijn. Ik had dan ook het vaste bes,uit gemaakt de uitnoodiging van mevrouw De Barsannes ha- den niet aan te nemen en da reden van deaa weigering rondweg tegen je echtgenoot te zeggen. (Wordt vervolgd.) HMRLEMSCHE COURANT J"*t Easielaaho „Manieh" (3800 ton) met ■kolen. XGe. hot TCTLRielaiahe s.s, ,yNetherb.y Hall" „BreoWoahire" Po.M. kanon (4800- 91i oplossing te vinden De Iersche kwestie. In köt EnjyeJoohe Dagier- huis heeft Bonar Law. nadat vele unionisten en liberalen hadden aangedrongen op een ver gelijk in de Iersdhe kwestie, meegedeeld dat de regeering nogmaals een poging zal deen tm

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1