Uitkeering van vijf-en-zeventig gulden. P. W. TWEEHUIJSEN, ÜE OOKIADÜ. T ELE6RANIMEM SOL1ED SCHOEISEL BUITENLAND BINNENLAND fATERDAG 24 SfrAART IS17 4ISTE JAARGANG No. 9295 Voor den Heer A. J. VOGELS, die door een ongeval zijn rechterarm brak, ligt ten onzen kantore het bedrag der uit keering, f 75, beschikbaar. Haarlem, 24 Maart 1917, De Administratie. uit nummer bestaat uit vier bladen, watr onder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. EERSTE BLAD. De Directeur van het Levensmiddelen bureau te Haarlem, VAN DE ZEE. VERSPREIDE BERICHTEN KDBTE E2E&3CHTEN Van hesfenmopgen Barteijorisstraat 27. TEL. 1770 tegen billijke ppijzen. 8022 Berichten in f tot 5 regels Weer een Nederlandsch stoomschip, NIEUWE HMRLEMSCHE COURANT Alle betalende abonnés op dit Blad, in het bezit van een Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 4000 bij levenslange ongeschiktheid tot werken, f SOO bij overlijden, f 300 bij verlies van een hand of voet, f 250 bij verlies van een oog, 125 bij perlies van een duim, 75 bij breuk van een arm of been, f 100 bij verlies van een wijsvinger, 25 bij verlies van een anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de „Hollandsche Algemeens Verzekeringsbank" te Schiedam. (De vóór 1 Oclober 1911 uitgegeven polissen zijn niet geldig.) AGENDA 26 MAART. Gebouw St. Bavo, Smedestraat 23 Slagersgezellen, 81/3 uur R. K. Kies- vereeniging, 8 uur Comestibles en Kolo- nialewarenhandelaars, 8l/2 uur Bloemisten 8V2 uur, Esperanto, 8 uur. Concertzaal de Kroon. 8 uur Piano-avond, Herbert Freyer. St. Elisabeths-Gebouw Jansstr. van 2—21/2 uur aanvrage, om versterkende! middelen voor arme zieken. maakt bekend, dat volgens circulaire dd 20 Maart no. 21705 van den Minister van Landbouw, Nijverheid en idandel, een ieder, die ongelooide huiden en vellen der na te noemen soorten in voorraad beeft, gehouden is opgave te doen van den op 24 Maart aanwezigen voorraad te weten lo. kalfsvellen beneden 9 K. G. 2o. kalfsvellen van en boven 9 K. G., pinkevellen daaronder begrepen 3o. Schapeblooten 4o. inlandsche runderhuiden (vaarze-, osse,- koe- en stierhuiden) 5o. paardehuiden 60 Indische buffel- en runderhuiden en andere exotische huiden en vellen; de hoeveelheden voor elke der zes bovengenoemde groepen afzonderlijk op te geven. De bedoelde opgaven moeten worden ingeleverd op 26 Maart bij den Directeur voornoemd, door hen, die de goederen onder zich hebben, onverschillig of zij al dan niet eigenaar daarvan zijn. Communiqué levensmiddelen Heem stede. Gedurende de week van 26 tot en met 31 Maart zullen verkrijgbaar worden ge steld op bon 110, 10 3 K, G. aardappelen. no's 11 en 12 elk 2 ons rjjst, no. 13 I ons gort, no. 14 1 ons bruine boonen, no. 15 1 ons groene erwten, no. 16 1 ons zeep, no. 17 i/2 ons bak braadvet. 8687 OVERZICHT. Het I'Tunsche communiqué van gisteren meldde hevig© tegenaanvallen der Duitschetns over liet gcheele front tusschen do Soxnme en de Oise. Natuurlijk wordt er hij gemold, Uat de Duitsche tegenaanvallen zonder suces bleven,; maar als wij uit de verdere berichten tan het front zien, dat de geallieerden geen noemenswaardige vorderingen meer maak ten, dan komen wij tot de conclusie, dat dié tegenaanvallen der Duitsche rs wol doel trof fen, wijl daarmede bereikt werd dat de Fran sche opmarseh werd gestuit. Van een stelling- jorlog is voorloopig nog geen sprake; want ai zijn de geallieerden, naar de Duitsehers melden, op verschillende punten al bezig ■zich in te graven, zoowel de Franse hen als de Engelschen kunnen niet tevreden zijn met de bezetting van alleen liet terrein, dat de Duit sehers uit overwegingen van tactiek en strategie „vrijwillig" hebben ontruimd. Vermoedelijk zul len de geallieerde troepen dus hier eii daar, met inspanning van de uiterste krachten, beproeven hun opmarseh voort te zetten. Of ze er in zullen slagen zal in de naaste toekomst blijken. Tot nu toe hebben de geallieerden, volgens mededeeling in de „Excelsior", in de vier depar tementen waar de opmarseh plaats had, 13 uootdplaatsen en 352 gemeenten heroverd en het verblijf van 182,000 inwoners bevrijd. Meer dan ï/lO van liet veroverde (Fransche Red N H. Ct.") gebied, nl. 2210 K.M. op 20830 KM, werd heroverd. Met dezen meesterlijken terugtocht hebben hindenburg en Ludendorf opnieuw betuigingen van hulde en erkentelijkheid verworven van den Keizer, die in de daartoe uitgevaardigde Kabi netsorder den nadruk legt op de groote betee- Venis van de zich thans voltrekkende bewegin gen op het Westelijk front voor den geheelen oorlogstoestand. Over de revolutie in Rusland komen nog altijd allerlei tegenstrijdige berichten hier aan, waar van wij een gedeelte in het 3de blad en van de later ingekomene onder de telegrammen hebben opgenomen. Als wij de telegrammen over de tegen-revolutie mogen gelooven, dan staat het er in Rusland nog niet rooskleurig voor en schijnt *ieh de gang van zaken te ontwikkelen in de hchting, welke vooral van de boerenbevolking *on worden verwacht dat gevolgd zou worden., De U- en mUuoorlog. Het Zwitsereehe persbureau deelt mede, dat het van het Portugeesch persbureau bericht Heeft ontvangen, dat twee Duitsche duikboo- ten 5 visscherssehepen tot zinken hebben ge bracht, n.l» „Rita", „Seguuda", „Flor de A- bril", „Senora de Rosario" eri „Restaurador". Het Franschi© weekoverzicht. Tiet Fransche marine-departement meldt, dat verleden week 920 koopvaarders van ver schillende nationaliteit boven de honderd ton in de Fransohe havens zijn binnengevallen en 914 vertrokken (visechersvaartuigen uitgezon derd). Het aantal Fransohe koopvaarders, door duik- booten getorpedeerd of op mijnen geloopen, bedraagt zes van 1.600 ton en daarboven, en zes onder de 1600 ton. Drie Fransche koopvaarders zijn zonder suc ces door duikboot en aangevallen: 16 Fransohe vi«scber«vaartuigen zijn gezonken. Nog oen Duitsche kaper nan het work. Het te Kopenhagen verschijnende „Extra- bladet" zegt uit Stockholm te hebben vernomen, dat nog een Duitsch kaperschip den Stillen Oceaan onveilig maakt. (De „Möwe" II, III of IV?.... Red. „N. Hl. Ot." Japan&ohe oorlogs schepen maken jacht op den kruiser, doch kon den hem nog niet opsporen. Naar de „Frankf. Ztg." uit Stockholm ver neemt, heeft, volgens ©en daar ontvangen be richt, do Japsnscho admirale staf, wegens de verschijning van een Duitechen hulpkruiser in het Verre Oosten, bepaald, dat alle vaartuigen in Japaneohe wateren door oorlogsschepen be geleid moeten worden. Ook heet het, dat er in het Verre Oosten een steunpunt voor Duitsche duikbooten moet mn. De „Danton." In een officieel bericht uit Parijs wordt bevestigd, dat het Fransche slagschip „Dan ton" den 19en Maart in de Middellandsche Zee door een onderzeeër is getorpedeerd. Het schip zonk na dertig minuten. Van de equipage werden 806 man gered en verdronken er 296. Prins Frederik Karei van Pruisen. Naar wij reeds hebben gemeld was prins Frederik Karei van Pruisen van een vlieg tocht boven do vijandelijke stellingen niet in het Duitsch© kamp teruggekeerd. Thans meldt de „Voss. Ztg." dat hij ten zui den van Atrecht in een luchtgevecht met zijn toestel is neergeschoten en Reuter bevestigt uit Parijs het bericht, dat de prin» neerge schoten is. Of de prins daarbij al of niet gesneuveld is vonden wij nog niet vermeld, doch de so berheid der berichten zou doen vermoeden van wel. Prins Frederik Karei van Pruisen was (of is) de tweede zoon van prins Leopold van Pruisen, getrouwd met een zuster van.de keizerin. Hij is geboren in April 1893 en rit meester bij de huzaren. Hij deed vroeger veell aan sport, deed onder den schuilnaam Karl aan tennistournooien mee, alsook aan wed rennen en autowedstrijden, In Luik heeft hij in de eerste dagen van den oorlog een stout stuk uitgehaald. Met drie ruiters galoppeer de bij, de revolver in de een© en de sabel in de andere hand, de stad binnen en nam een Fransche offieierspatrouille gevangen, die hij binnenbracht. Eerst later in den loop van den oorlog kwam hij hij den vliegdienst. De toestand in Griekenland. De „Corrieie dela Serra" meldt, dat Woensdag na de lange en scherpe blokkade het eerste Amerikaanscke schop met graan in Piraeus heeft gelost. Het brood was in den la.ais ten tijd zoo krap geworden, dat 4000 in Patras woonachtige Italianen naar hun va derland moesten terugkeer en en 2000 mijn werkers in Laurium werd aangezegd, alles voor hun vertrek gereed te maken. Van de nu bin mengeltomen 400 ton graan moet, vol gens do bevelen van den Franschen Admi raal, de behoeftige bevolking haar deel heb ben. Niets daarvan mag echter in de opslag plaatsen der regeering komen. De blokkade blijft overigens van kracht. Zelfs de bladen der geallieerden zijn ver boden. .Volgens het Italiaansche blad zijn regee ring en volk van Griekenland blijmet den terugkeer der gezanten van de geallieerden te Athene en beschouwen ze dien als het her stel voor goed van de betrekkingen met di© landen. Gewetenlooze O.-W.-makers. In het Rijusche i i/idusti'iegebied wordt sterk geklaagd over de vele minderwaardige voedingsmiddelen, die door gewetenlooze handelaars tegen lioo- ge prijzen aan den man worden gebracht. Vooral geldt dit voor marmelade, die te recht of ten onrecht voor buiteulandsch fa brikaat doorgaat. Bij chemisch onderzoek bleek deze jam 90 pCt. water en geen vrucht- bestanddeelen te bevatten. Eengestrafte O.-W-ër. De koopman Er- misch te Graudenoi is wegens woekerhandel met erwten en vermicelli veroordeeld tot een geldboete van 59.500 mark. Dit klinkt erger dan het is, want de man had volgens zijn eigen bekentenis met dezen handel in een half jaar tijde meer dan 800.000 mark ver dient. Over het succes van de Möwe. Het bericht der terugkomst van de „Möwe" is in Duitsch- land. met onbeschrijfelijk gejubel ontvangen, vooral omdat het bericht, dat de „Möwe" we der buitengaats is geweest, een volstrekte verrassing was. Dit feit is echter streng ge heim gehouden en feitelijk niet verder naar buiten bekend geworden dan aan een klei nen kring van ingewijden. Een Fransche tegenspraak. Het door bet Duitsche draadloos-telegrafische bureau ver spreide bericht (Bei-lijn 20 Maart), omtrent een Fransche torpedoboot, die op de reed© van Marseille een Fransche duikboot in den grond gehoord zou hebben, omdat ze voor deze voor een Duitsche hield', is volstrekt onjuist. Een Belgisch S'edenkteeken t© Londen.' Onder de Belgen, die naar Engolan gevlucht zijn, bestaat het voornemen om na den oorlog te Londen een gedenkteeken op te richten, ter herinnering aan het langdurig verblijf van 200.000 Belgen in Engeland. Een voor loopig comité heeft zich reeds onder voorzit terschap van Paul Hymans. den Belgischen gezant te London, gevormd, om gelden bijeen te brengen. Een ontploffing in Amerika. Het Zwitser se lie tel. ag. verneemt uit New-York, dat de waterleiding van bet groote stoomgemaal ter voorziet, Dinsdagmorgen om 3 uur in de lucht gevlogen is. De ontploffing werd als een aardbeving ver in den omtrek gehoord. Men vermoedt, dat hier een samenzwering in hot spel is. De militaire autoriteiten stel len een onderzoek in. DE «EVOLUTIE IN RUSLAND. De toestand. ST. PETERSBURG, 23 Maart. Het St. Pet. Tel. Ag. meldt, dat volgens de laatste berichten geheel Rusland, met inbegrip van Finland, den Kaukasus, Turkestan en Siberië, zich ten volle voor het nieuwe bestuur heeft verklaard, dat de Doema, krachtig gesteund door de vaderland lievende troepen, heeft gegrondvest. De „coup d'état" kostte Rusland met zijn 130 millioen inwoners slechts 2000 do-oden en gewon den, een cijfer, dat in vergelijking met het aantal slachtoffers bij revoluties in andere landen, slechts onbeteekenend is. Rusland, of liever St Petersburg, heeft het normale leven hervat. De nieuwe regeering heeft Politieke amnestie verleend, de grondwet van inland in haar geheel hersteld en andere mili taire en civiele maatregelen, van vrijheidszin getuigend, genomen. De voorloopige regeer'mg officieel erkend. ST. PETERSBURG, 23 Maart. De Britsche, Fransche en Italiaansche gezanten zonden gis teren aan het ministerie van buitenlandsche zaken een mededeeling, waarin zij de voorloopige regeering erkennen, De gezanten vroegen een formeele receptie aan, wanneer Buchanan, de JBngelsciie gezant, van zijn influenza is hersteld. Het heele kabinet zal daarbij tegenwoordig zijn. Nog een „broedergroet |f PARIJS, 23 Maart. Bij de opening der zit ting van den Senaat sprak de president, Dubost, de volgende woorden: Ik denk in uw geest te handelen, wanneer ik uw goede wenschen over breng aan de constitutioneele regeering, welke Rusland zichzelf gekozen heeft. Hoe het er bij de bevrijding van gevangenen toeging. ST. PETERSBURG, 23 Maart. Reuter seint: Bij de bevrijding van politieke gevangenen te Orel door een revolutionaire menigte, is ook generaal Grigorief, die zich indertijd te Kowno overgaf, ontsnapt. Andere gevangenen herken den hem en riepen; „Houdt den verrader!" De generaal werd opnieuw gevangen gezet. Zeventienhonderd veroordeelden te Kherson ontwapenden de gevangenbewaarders en dron gen in een anderen vleugel der gevangenis, waar zij nog tweehonderd gevangenen bevrijdden. Tegelijkertijd brak de menigte buiten de poorten open en stelde nog driehonderd man in vrijheid. A-He bevrijde gevangenen verspreidden zich door de stad. Deze gebeurtenissen verliepen zonder bloedver gieten^!. Keno vergadering van Finnen te Stockholm. BERLIJN, 23 Maart (Part.) De „Voss. Ztg." verneemt uit Stockholm dat aldaar gisteravond eene groote vergadering werd gehouden van Fin nen van alle klassen en partijen, waar een reso lutie werd aangenomen, in welke wordt uitge sproken, (lat de tegenwoordige Russische voor loopige regeering nog geenszins als vast en duurzaam kan worden beschouwd. De Regeering en het parlement van Rusland hebben plechtige beloften afgelegd, die zij vaak weder hebben in getrokken, zoodat ook thans nog Russische ver zekeringen en toezeggingen niet tot grondslag voor het toekomstig nationale en staatkundige bestaan van Finland gemaakt kunnen worden. Slechts internationale waarborgen kunnen der halve thans de historische eischen van Finland vervullen. De tegen-revolutie. BERLIJN, 23 Maart (Part.) D« bladen be vatten berichten uit Stockholm aangaande een te-genrevolutie, welke in Zuid-Rusland zou zijn uitgebroken. De metropoliet Wladimir zette den 19en Maart te Kief een groote betooging op touw ter eere van Czaar Nifcolaas, waaraan, naar schatting 40 000 personen deelnamen. Beeltenis sen van 'den' Czaar en heiligenbeelden werden rondgedragen. Nabij het Lauraklooster werd de processie aangevallen door revolutionaire solda ten, zoodat een bloedige botsing ontstond, waar bij vele offers vielen, doch de aanhangers van den Czaar wistx zich te handhaven. Des avonds liep een aanzienlijk deel van het Kiefsche gar nizoen naar de revolutionairen over. Nieuwe bot singen volgden; de aanhangers van den Czaar waren goed bewapend en handhaafden zich wederom. De strijd duurt nog voort. Ook te Bentschef hadden straatgevechten plaats, Zuid-Russische boeren stroomen de stad binnen en trekken zingend door de straten, door godsdienstig fanatisme aangevuurd; 60,000 Kiefsche industrie-arbeiders staken, Men kan slechts een langzaam veld winnen der revolutie waarnemen. De gouvernementen Don, Woronetz, Hursk en Charkow zijn in de handen der revo lutionairen. Te Tschamigof schijnt de tegen-revo lutie te worden georganiseerd. (Deze berichten zijn wel sterk in strijd met de mededeel ingen uit St. Petersburg, dat geheel Rusland zich ten volle voor de nieuwe regeering heeft verklaard. Volledigheidshalve en slechts onder het noodige voorbehoud geven wij dan ook deze berichten weer. Red.) DE STEMMING IN AMERIKA. FRANKFORT, 24 Maart (Part.) Do corres pondent van de „Frankfurter Zeituner" te New-York seint als zijn indruk van do stem- ming in Amerika, dat het Kabmet met a'ge- meene stemmen voorgesteld heeft-, het con gres eene resolutie voor te leggen, inhoudende, dat de oorlogstoestand met Duitschiand sinds den 14en Maart is ingetreden. President Wilson aarzelt hiermede hot, maar krachtige invloeden zijn werkzaam om tot een actie over te gaan, voor het Congres bijeenkomt. KEIZERLIJKE TEVREDENHEIDSBE- tuiging oyer den DUITSCHEN TERUGTOCHT. BERLIJN, 23 Maart (Offic'eel). De Keizer heeft in oen schrijven aan don Koning van Beieren en Prins Rupprecht van Be'eren z::no hooge tevredenheid betuigd over de schitte rende wijze, waarop de groote strategische beweging op^ het Westelijk front is uitge voerd. De Keizer betuigde ook zijn dank aan Veldmaarschalk Von Hindenburg, den chef van den generalen Staf en aan generaal Ludendorff. ZWEDEN. De mniisterieclo crisis. Uit Stockholm wordt aan de „Tagliche Rundschau" geseind, dat de kabinetscrisis in Zweden nog altijd niet opgelost is. In goed onderrichte kringen wordt het aftreden van het ministerie-Hammarskjöld eerstdaags verwacht. Als opvolgers van Hammarskjöld worden in da eerste plaats genoemd drie conservatieve landlioofden: Hedenstjerna, Lagerbrink en de vroegere minister-president Lindmann. Ook moet met mogelijkheid re kening worden gehouden dat aan Hammars- jö!d weder opdracht zal worden gegeven yoor de vorming van een nieuw kabinet. In de zitting van den Duitsclien Bonds raad, die gisteren plaats vond, werd het ontwerp aangenomen tot bet munten van 10 pfenningstukken uit zink. Het „Berl. Tagebl." verneemt dat de kommandant van de „Möwe," Dohna-Schlo- dien, tot vleugeladjudant van den Keizer is benoemd. Te Kroonstad is de uit den oorlog tegen Japan bekende Russische admiraal JVirén gedood. In het bezette gedeelte van België bestaan reeds geruimen tijd 20-, 10- en 5- centimen stukken uit zink. - Havas' correspondent te Jassy meldt, dat het Roemeensche parlement daar Maan dag bijeen zal komen. Naar de Duitsche pers meldt, hoeft de regeeringspresidont voor den Boven-EIzaa von Puttkamer, om gezondheidsredenen zijn ontslag aangevraagd. Men seint ons hedenmorgen, 24 Maart: Hét Nederiandsche stoomschip „Amstelstroom" (UI3 ton) van de Hollandsche Stoombootmaatschappij, op weg naar Londen, is gisternacht 35 mijl van IJmuiden door een Duitschen onderzeeër getor pedeerd. Een Scheveningsche logger heelt elf man, waaronder de kapitein, te IJmuiden ge land. Een tweede sloep met dertien personen is nog niet binnengekomen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is benoemd tot kanton- rechter-pla-atsvervanger in het kanton Zwolle, met ingang van 1 April 1917, mr. O. Hiddingh, advocaat te Zwollerkerspel. is J. CL L. A. Berkers, benoemd tot bur gemeester der gemeente Sluis; zijn benoemd: tot ontv. der reg. voor de burgerlijke akten no. 2, te Amsterdam, jhr. J. F. van Beyma thoe Kingma, thans tn- specteur der reg. en dom. in de 6de di visie aldaar; tot ontv. der reg. en dom. te Harlingeri, G. H. Dorresteiu, thans ontv. dier midde len te Sommelsdijk; tot ontv. der reg. en dom. te Zalt-Bommel, J. W. Roem, thans ontv. dier middelen te Harderwijk; tot ontv. der reg. en dom. te Oirschot, O. W. de Rochefort, thans Burnumerair dier middelen. CRISIS. Zaaien! Opvallend is het, dat ve'6 person n in .don lande er ernstig op bedacht zijn voor den a.s. zomer en herfst een dcol hunner eigen levensmiddelen te cultiveeren. Had ieder Ne derlander beschikking over voldoenden grond, zaaigoed, most en kennis om voor zich en zijn gezin het nocdige gram en een hoeveel heid aardappelen benevens groen en te kwee ken, dan zou de gomean-chap met minder zor(g' den volgenden winter tegemoet gaan. Talrijk zijn tegenwoordig de vragen on> inlichtingen die door leeken gericht worden tot de directie van de Rijks Hoogero Land- Tuin- en Boschboiuvschool te Wageningcn. Zonder looaal onderzoek echter zijn Veelal geen afdoende antwoorden te geven. Mee tal zal het bovendien gewenscht zijn d;e voor lichting mondeling te voretrekken Men moe' zich even wei voor het beoogde doel niet tót genoemde directie wenden, maar tot de riks- land- en tuinbouw leeraren in hat b trok" en gewest. Dezen verstrekken kosteloos addes. Om hun adressen te kennen, kan men z'cW wenden tot het bestuur oener plaatselijke land- of tuinbouwvereenighig „N. O." Terecht wees de minister van Landbouw op de uitstekende gelegenheid, die tal van bermen langs- de wegen bieden, om bezaaid te worden. Toch zou zijn raad ten deze meer ingang gevonden hebben meent de „Stan daard"" indien hij hot grondvlak der daar toe geschikte bermen had laten opnemen, zoodat er bij was verklaard, hoeveel vier kante kilometer ze saAm beslaan. Tevens kon dan zijn uitgemaakt, welke bermen zich voor dit doel leonen zouden. Natuurlijk niet die bermen, dip straks door dicht geboomte geheel overschaduwd zijn, en evenmin die vele andere, waarop geen polie- tietoezicht, zou zijn te houden. Het blad stelt voorts de vraag, waarom de minister niet tevens naar de bu:tenplaat- sen on tuinen, zoo voor als achter de huizon, verwees. Wanneer de nood dringt, zou het beploegen ook van deze terreinen pEcht wor den. En in de derde plaats rijst de vraag: in hoeverre niet vrij breed© strooken, die nu als weiland voor het vee zorgen, tijdelijk In bouwland waren 0111 te zetten? Haarsoorten. Dank zij den bemoeiingen van de N. O, T., kan de aanvoer worden hervat van de volgende on tewerk to haarsoorten: koohaar, paardehaar en varkensborstels. Consenten voor den aanvoer van deze goe deren, gedateerd tusschon 6 September 1916 en 22 Maart 1917 zijn vervallen. Groentenveilingeu. Aan de veilingen is weer concurrentie ge komen, daar ©enige Amsterdamsche en an dere exporteurs koopen voor de Scandinavi sche rijken, wat natuurlijk de prijzen ten goede komt. De Einkauf-Zentrale koopt dus n,u niet meer alleen voor export. Deze kan trouwens de prijzen niet willekeurig vast stellen, niaar moet dit doen in overleg met! een commissie uit de kweekers aeif. In flip gecombineerde commissie moeten de kwee kers zelfs de- meeiderheid hebben. Ook voor Engeland zal spoedig gekocht worden, Onze scheepvaart. De „Beeoeki" met regeeringelarwe, is tej Rotterdam aangekomen. [Het stoomschip „Juno" van de KonT Ned. Stoomboot-Maatsohappij, is met een lading, van 2230 ton mais, geconsigneerd aan de Regeering te Amsterdam binnengekomen. Geen wit brood. De productie van wit brood is stop gezet door de broodfabriek „De Berenkamp" te Dordrecht, wegens gebrek aan bloem. De regeering heeft een achterstand in de leve ring aan deze fabriek van 1500 balen of 575.000 Kg. De in Engeland liggende Neder landsch© koopvaarders. De Nederlandsche lteedersvcreeniging hield gistermiddag bier ter stede een vergadering met de Marineoverlieid, in verband met het vraagstuk der thuisvaart van in Engeland liggende Nederlaridsclie koopvaarders. Beperking verbouw van gewassen. De minister van Landbouw, enz., brengt ter kennis, dat uit verschillinde deelen des laud3 berichten zijn ingekomen, waaruit blijkt, dat de maatregelen tot beperking van den verbouw van gewassen niet overal met de noodige nauwgezetheid worclen nageleefd. In verband hiermede zullen in alle pro vincies organisaties met. plaatselijke veiaak- kingen in het leven worden geroepen, welke op de juiste naleving der betreffende voor schriften toezicht zullen uitoefenen. Belanghebbenden worden derhalve nog maals gewezen op de ernstige gevolgen waar aan zij zich blootstellen, indien zij in strijd, mot do wettelijke bepalingen handelen. Bdinketbakkersbloem. De Minister v. Landbouw Heeft don groot- handelprijs voor regeeringsbanketbakkers- bloem, uitsluitend in het groot te verstrek ken op beste 11caart, gesteld op f 33.50, waarin is begrepen f 1.40 per 100 K.G. ten bate van het Centraal Broodkantoor. Vertraagde bloem- ou meel- leveringen. Het gebrek aan gebuild zoowel als onge- build meel heeft zich gisteren to Amsterdam zoo scherp doen gevoelen, dat alleen dloor het verdeden van sommige bj^stelk.<inrten ontvangen partijtjes bloem en meel over di verse bakkerijen hot mogelijk is geworden in de benoodigde hoeveelheid brood tot a.s. Maandag te voorzien. Naar aanleiding van geruchten als zou deze belemmering in de aflevering een gevolg zijn van zeer geringe voorraden in ons land, wijst men ons uit vakkringen er op, dat cle oogenblilckelijke schaarsclite alleen te wij ten is aan de aardappelmeelmenging en dc omstandigheid, dat op het oogenblik waarop order tot vermenging gegeven werd, de be noodigde partijen aardappelmeel nog niet in alle fabrieken aangekomen waren. Nu spe ciale treinen loopen om het nieuw benoo digd artikel voor de broodbereiding naar de meelfabrieken te vervoeren, mag ver wacht worden, dat de bestelkaarten meel en bloem spoedig naar belmoren afge werkt zullen kunnen worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1