1 binnenland telegrammen P. W. TWEEHUIJSEN, Zeevisch Bloemendaal. DE OORLOD. varTdeIêee. BUITENLAND SOLIED SCHOEISEL rOENSDAG £S SCHART 1987 4ISTE JAARGANG No. 9298 Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BL&0. De Gemeentebesturen van HAARLEM, HEEM STEDE, HAARLEMMERLIEDE c.q., SPAARN- DAM, SCHOTEN, BLOEMENDAAL, BENNE BROEK KORTE BERICHTEN DE BEWAPENING VAN AMERI- KAANSCHE SOHEPEN. munitiefabriek. Van hedanmoFgen Berichten «n tot 5 regels Barteljorisstraat 27. TEL. 1770 tegen billijke prijzen. 8022 NIEUWE HMRLEMSCHE COURANT Alle betalende abcrimég op dit Blad, In bet bezit van een Verzekeringspoli», zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 4000 bij levenslange ongeschiktheid tot werken, f 500 bij overlijden, f 800 bij verlies van eert hand Of voet. f 250 bij verlies van een oog, f 125 bij •erlies van een duim, 73 bij breuk van een arm ©t been, f 100 bij verlies van een wijsvinger, f 25 bij verlies van een anderen vinger. De uitkeering dezer' bedragen wordt gegarandeerd door de „Hollandsche Algemeens Verzekeringsbank" te Schiedam. (De vóór j October 1911 uitgegeven polissen ztjn niet geldig.) u .li i. i nu .mi» AGF.NDA. 29 MAART. Oebouw St. Bavo, Smedestraat 23 Volkszang Bureau voor Arbeidsrecht, half 9half 10. St. Elisabeths-Gebouw Jansstr. van 12 uur aanvrage om versterkende middelen voor arme zieken. Gebouw 8t- Marthavereen,-— Kleine Houtweg 13 Betrekkinghureau geopend van 8—9 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstr. 79 geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K feestdagen. BLOEMENDAAL. nam. 2 uur. Ge meenteraad. De Directeur van het Levensmiddelen^ bedrijf te Bloemendaal brengt ter kennis van belanghebbenden, dat vanaf Vrijdag den 30en Maart 1917 wederom op de gewone wijze, voor zoover de voorraad strekt, des Vrijdags en Woensdags verSChe zee» visch zal worden beschikbaar gesteld. maken bekend, dat de navolgende maximum prijzen zijn vastgesteld: 1. voor zachte Zuiderzeebokking, bak- bokking zonder staartvin 2 cent per stuk. 2. voor harde Zuiderzeebokking zonder staartvin 21/g cent per stuk. 8782 OVERZICHT. ,Toen een anderhalve week geleden de Duitsche terugtocht aanving werden wij in de Engelsche en Fransche stafberiehten da> "gelijks verrast door het groote aantal dor pen en vlekken, dat van de D.uitechers werd Jjevrijd. Meestal volstonden Üe geallieerden met het vermelden alleen van de getallen, zonder de plaatsen bij namen te noemen, daar de lijsten van 20 tot.... 100 namen te lang werden om geheel in do legerbe richten te worden opgenomen. Thans echter wordt van Iedere gebeurte nis weer melding gemaakt, als de verove ring van een boschrand, ja zelfs ook weer van de bezetting van een.... boerenhoeve. Hieruit blijkt dus, dat Üe opmarsoh al melden de Franschen ook flat zij dagelijks nog vorderingen maken tot staands ge komen en dat de vorderingen welke nog werden gemaakt slechts verband houden met het effenen van de frontlijn, welke de Duit schers zich hebben voorgenomen te bezetten. Evenzoo is de toestand ongeveer op het Engelsch-Duitsche front, waar vooral ten oosten van Péronne de beweging nog gaan de wordt gehouden. De Duitschers, die na de ontruiming ervan Roisel opnieuw had den bezet, werden later door de Engelschen er weer uit verdreven. Uit Vlaanderen, betreffende 'üe bewege lijkheid achter het Duitsche front, ontvin gen wij geen nadere berichten. Op het Italiaansohe frond neemt de be drijvigheid weer toe, evenals in het oosten, waar de Oostenrijkers op de Bussen eenig terrein veroverden. In het vak van Ba ranowitsji namelijk hebben de Oostenrijkers de Bussen bij overrompeling uit hun stel- lipgen ten Westen van de Sjstara gewor pen. De Russen hebben daarbij, behalve zwa re bloedige verliezen, 300 man aan gevan genen verloren. De geruchten over een nieuw groot of fensief van Von Hindenburg blijven hard nekkig de ronde Hoen. Omtrent de vraag waar de groote generalissimus zijn troepen tegen den vijand zal inzetten, is voor ons, neutrale toeschouwers, en blijkbaar ook' vpor Hindenburg's tegenstanders nog een open vraag. Dan heet het dat de centralen tegen Italië zullen optrekken en den volgenden dag wordt gemeld', dat het Duitsohe offen- ,in zuiden van Frankrijk ofwel in Belgie is te verwachten; terwijl nu In de laatste dagen weer druk wordt gesproken over een actie in het Oosten, tegen Rus land, teneinde naar... St. Petersburg op te marcheeren. Over de revolutie in Rusland en omtrent de verstandhouding van Duitschland met Amerika en China geen berichten men aal ze elders in dit bladi aantreffen wel ke nader besproken behoeven te worden, De U. en mjjnJoorlog. Volgons een te Kristiania ontvangen, tele gram uit Liverpool is het stoomschip .Koreun" ter hoogte van Bardsey-Island (Walesi) ia dea grond geboord. Het schip was onderweg van St. Malo naar Liverpool. Het Hoor soke ministerie van buitenlandsohe zaken meldt dat de Noorsake bark „Sirius" een ading graan van Bueno»-Ayres naar Wyborg oor een duikboot ia „opgeblazen,'' Twee zioh aan boord bevindende Denen zijn gered. Ook het te Kristiania thuis behoorenda stoomschip „Grenmar" is door geschutvuur in den grond geboord. Volgens een telegram uit Cherbourg is' het stoomschip „Hugin" door een Duitsohe duik boot tot zinken gebracht. Officieel© duikbootberichten. Onder de reeds in vroegere publicaties in Maart bekend gemaakte TT-boot-resultaten kwa men, naar uit intussehen ingekomen uitvoerige rapporten blijkt), met uitsluiting van de in ons nummer van gisteren gemelde schepen, volgens een Wolff-telegram, nog voorDe bewap uide toomsoliepen „Dunbarmoor" (365 ton) met koren, „Bray Head" (3077 ton) met stukgoed, „Narragansett", een tank-stoomschip van 9196 ton met een lading olie; de stoomschepen „Norma Pratt" (4410 ton), „Fen ay Lodge" (3223 ton) met een houtlading, „Rosalie" (4243 ton) met kolen, hot tankschip „Winne- bako" (4666 ton) met stookolie voer Frankrijk. De viermasterbark „Inverlogie" (2347 ton) met kelen. De zeilschepen „Orowley" met briketten, „Mediterranean" met kolen, „Elizabeth Elea nor." Ten tweede: Fransche schepen: Het bewa pende stoomschip „Ohio" (8719 ton) met muni tie en katoen, de „Jules Gommes" (2595 ton). Ten derde: Russische schepen: „Pera" (1737 ton) met ma.is. Het zeilschip „Alma". Ten vierde: No orach e schepen: De stee o- sohepen „Edward Grieg" (989 ton) en „Stor- stad" (6028 ton) met mais. De zeilschepen .Spartan" (2287 ton), „Oolliingwood" (1034 ton) met ma ia en „Sdlas" (750 ton.) Ten vijfde: Amerikaansehe schepen: De stoomschepen „Vigilancia" (4115 ton) met le vensmiddelen voor Frankrijk en „Algonquin" (2833 ton) met een lading olie. Verder: De Zweedsehe driemastsohoener „Dag" met oen lading hout, het Deensohe stoomschip „Rosenberg", de Nederland&che stoomtrawler „Tres Fratres" (ex Margarit.) Ten zesde: Schepen, wier namen hij een naoh- telijken aanval of wijl de naam er niet op ge schilderd was, niet vastgesteld konden worden Een bewapend Engelsch stoomschip van onge veer 2500 ton, een bewapend E-ngolsch stoom schip van ongeveer 4000 ton met kolen, een bewapend Engelsoh stoomschip van ongeveer 3000 ton, een bewapend Engelsoh stoomschip van ongeveer 4000 ton, een gewapend trans portschip van minstens 10.000 ton, een bewa pend stoomschip van ongeveer 5000 ton met een lading erst, een Engelsoh vaartuig met het voorkomen van een stoomschip, de „Hylarnia" en een Engelsoh zeilschip van ongeveer 2000 ton met kolen. Duinkerken beschoten. Een Duitsohe torpedobootafdoeling heeft in den nacht van 25 op 26 dozer de inrichtingen van de oorlogshaven Duinkerken van korten afstand met ongeveer 200 schoten bestookt. Vijandelijke zeestrijdkraoh ten werden nergens aangetroffen. Onze booten, seint Wolff, zijn weer ongemoeid binnengeloopen. Een Russische „zwarte lijst" In den maak. De „Matin" verneemt dat de Russische minis ter van Handed druk bezig ia door zijn Depar tement in z. g, n. zwarte lijst te dioen opstellen van firma's in neutrale landen, waarmede het Russische firma's verboden wordt, handel te drijven. Koning Albert in de lucht. 'Aan de „N. R. Ct." wordt geseind, dat koning Albert gisteren als waarnemer een tocht in een vliegtuig, bestuurd door kapitein Jacquet, heeft gedaan. Ilij vloog over het Belgische en het Duitsche front aan de Yser, door een smaldeel van vier veohttoestellen bege leid. Na de vlucht ging de koning, die tal van fotografische opnamen maakte, naar den generalen staf, wien hij de vergaarde waarnemingen meedeelde. D« derde Canadeesche oorlogsleening. De Oanadeesche minister van financiën heeft medegedeeld, dat de derde oorlogsleening van 150 millioea dollars, waarvoor de inschrijlving Vrijdag gesleten wa\ uitstekend geslaagd is. Het totaal van de inschrijvingen beloopt) 250 mdlMoen dollars. Uit Griekenland. De „Oorriere della Sera" verneemt uit Athene, dat na de negen maan den, welke de blokkade heeft geduurd, het eer ste stoomschip met graan uit Amerika! den Piraeus is binnengeloopen. De terugkeer van de gezanten der Entente te Athene is door de Regeering en het Volk met groote Voldoening begroet. Men gelooft, dat als gevolg van dezen terugkeer de goede betrek- kdngen tus®ohen de Entente en Griekenland rullen worden hersteld. Spanje en Engeland, De Spaansohe minis terraad heeft besloten, dat Spaansohe schepen geen erts mogen brengen naar Engeland tenzij zij 88 pOt. van de hoeveelheid aan kolen terug brengen. De Ru«sen in Frankrijk; Volgens Duit sohe bladen is het te Parijs verschijnende Russische socialistische dagblad „Napsjaio" door de Fransche censuur verboden. De re dactie moet zich tot haar partijgenoot Ke renski, den minister van justitie, hebben ge wend met het verzoek om tusschenkomst. In hechtenis genomen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat te Öharlottenburg de gemeente secretaris Quella in hechtenis is genomen evenals een ondergeschikt beambte der aard- appeldrogerij Pfiaumbaum genaamd. Deze hadden zioh schuldig gemaakt aan fraude met de meellevering, hetwelk nog tijdig Werd' D6tQörKt. LONDEN, 27 Maart. De eerste geiwapenile Amerikaansehe paketboot „St. Louis' is uit New-York te Liverpool aangekomen met een aantal passagiers. O® reis ia geen duikboot geaien. CHINA EN DUITSCHLAND. PEKING, 25 Maart, (Vertraagd.) De Duit sohe gezant en zijn staf rijn naar Sja agfesJ ver trokken waar zij zich inschepen op het Neder- landsohe s.s. „Rembrant" naar San Francisco'. Vandaar reizen zij door de Vereenigtde Staten, waarschijnlijk naar Nederland. LONDEN, 27 Maart. Aan de diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers van Duitsch land in China is vrijgeleide verleend. EEN BRITSCH HOSPITAALSCHIP GETORPEDEERD. LONDEN, 27 Maart. (Officieel.) Het Brit- siche hospitaal schip „Asturias" dat alle voorge schreven lichten op had en van alle Roode Kruisteek enen schitterend verlicht wat voor zien, is zonder- waarschuwing in den nacht, van 20 dezer getorpedeerd. De militaire verliezen bedragen elf gedood en drie vermist), waarbij een verpleegster en zeventien gewond. Van de bemanning zijn er twintig omgekomen, wor den er negen vermist, waarbij een hofmeesteres en zjjn er twee en twintig gewend. Een draad loos! telegram uit Duitschland heeft de torpe deering van dit schip gemeld. TWEE ENGE.LSCHE TORPEDOJAGERS GEZONKEN. LONDEN, 27 Ma,art. (Officieel.) Een Brit- sohe torpedojagers is onlangs in het Kanaal op een mijn goloopen en gezonken. Vier ffiieieren en 17 manschappen zijn gered. Een andere torpedojager is vandaag gezonken na in botsing geweest te zijn met een stoom schip. Eén man verloor het leven bij de botsing. Geen andere slachtoffers. ONTPLOFFING IN EEN ENGELSCHE LONDEN, 27 Maart. Gistermorgen heeft in een munitie-fabriek in 't Noorden van Enge. land een door een ongeval veroorzaakte ont ploffing heeft plaats gehad. De schade is i-iet groot; er is één doode en er zijn 9 gewoaden, van wie 3 ernstig. EEN GROOTE STAKING IN GRIEKENLAND. LONDEN, 28 Maart. (Part.) De Engel sche bladen melden, dat Maandagochtend over get- heel Griekenland een staking is uitgebroken in alle electrische centralas, zoodat de tram», be nevens de electrische trein van Athene naar Piraeus den dienst hebben moeten stopzetten; de dagbladen die electrische kracht gebruiken zijn niet verschenen en verscheiden kleine bedrijven moesten sluiten. In de groote centrale to Athene hebben de stakers enkele onderdeelen der machines weggenomen en zoodoende de hervatting van het bedrijf met andere werk krachten belet, 's Avonds ia de geheele stad in het denker, daar ook de gasfabrieken wegens gebrek aan steenkool hebben moeten sluiten. de LEVENSM IDDELEN VOORZIENING IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 28 Maart). (Part.) In de Commis sie van den Rijksdag ten aanzien van de levens- middelenquaestie, verklaarde von Batoeki: „De tegemoetkoming bij do vermindering van het broodrantsoen ia natuurlijk onvoldoende, echter was eene andere oplossing niet mogelijk. On danks alle tijdens den oorlog opgedane erva ringen heeft men zioh van den opbrengst van den oogst te veel voorgesteld. Deze te hooge schatting heeft men, helaas, te laat ingezien. De ernst van den toestand rechtvaardigt noch scherpe cntiek, noch utopistische voorstellen. Het aantal varkens ia niet toereikend voor het geen noodzakelijk gealaaht zou moeten worden daarom dienen de rundvee-reeervea sterk aan gesproken te worden. Een opvoering van de productie is reeds uit gebrek aan arbeidskrach ten onmogelijk, afgezien nog van de groote transpor tmoeihjkkeden. In 0uc ffoval is het on_ mogelijk zonder brood en aardappelen te leven- d'i-t moesten toob. d© i a ndb o uw er s inzien. RUSLAND. Aartsbisschop Vincents Kluczynski. f De „Nowa Reforms te Krakau meldt, dat onlangs dr. W. Kluczynski, de vroegere aarts bisschop van Mohilew op 70-jarigen leeftijd in de Krim is everleden. Z. D. H. werd in 1910 benoemd tot aartsbis schop van Mohilew, waar hij tot het uitbreken van den oorlog bleef. De aartsbisschop had steeds zwaren strijd t0 voeren tegen het schisma, dat door hot ministerie van ©eredienst te Retrograde werd gesteund. In 1914 werd hij door de Russische regeering gedwon gen, zijn ontslag, te nemen. Sedertdien leefde liü als banneling in de Hum, De Amerikaansehe vlieger Mac Connel, die als vrijwilliger 111 dienst was getreden bij het Amerikaansehe vliegeskader in Frankrijk, werd na oen luchtgevecht ver mist. In Denemarken is gisteren het verbod op het schenken van sterkedrank opgehe ven. Tegelijk zijn or maximtfm-prijzen voor eenige soorten sterkedrank vastgesteld. In Duitschland is dQ koopman Karl Graf uit Merscheid, onder voorspiegeling van een winstgevende zaak in een hinderlaag ge lokt, vermoord Pn mtgeschud. Te Forda in Zevenbergen (Hongarije) beeft een ontploffing plaats gehad, waar door drie huizen van één verdieping inge stort zijn; 11 personen zijn gedood, 10 zwaar en verscheidene Bobt gewond. UIT DE STAATSCOUKANT. Bij K. B. is benoemd tot directeur van het post- en Uileg raafkantoor te> .Voorschoten J. A. Van Dam, thans in gelijke betrekking te Geldermalsen; tvi tot directeur van het post- en telegraaf kan toer te Ootmarsum H. Visser, thans commies-titulair bij den post en telegraafdienst. Bij K.B. is benoemd tot burgemeester der gemeente 8.1 iedrecht J. A. Drijber met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag; als biHteiaiwBter der gemeente Aengtewirdén. Bij K. B. is op hun verzoek eervol ont slag verleend aan J. Baken als burgemees ter dier gemeente Westerhoven en aan W. Prick als burgemeester der gemeente Oud Vroonhoven met dankbetuiging voor de lang durige door hen in hunne betrekkingen bewe zen diensten. Bij K. B. is benoemd tot jNotaris binnen het arrondissement Almelo, ter standplaats Almelo, L. R. Wierenga, candidaat-notaris te Almelo. LIJKVERBRANDING. Over bijwoning door Katholieken als „laatste eerbewijs" eoner crematie, heb ik volgende princiepen lo. De lijkverbranding wordt door de Vrij metselarij als middel gebezigd om de chris telijke beschaving zelfs op begrafenis-gebied uit de wereld te bannen als onderdeel van haar actie om de geheel© samenleving in modernen koers te sturen. 2o. Iedereen, die de christelijke beschaving in al haar onderdeelen stelt boven da moderne ideeën, zal daarvan uiting geven bij iedere voorkomende gelegenheid. De lijkverbranding zal hij voor zioh persoonlijk, wijl er het ma- fonniek streven achter zit, met een min achtend schouderophalen bejegenen en er een aanval op zijn eigen persoonlijke, hem dier bare overtuiging in zien. 3o. Het burgerlijk leven zit zoo vol pro pagandisten der ma^onnieke cultuur-ideeën op allerlei gebied, dat onmogelijk ieder contact met hen vermeden kan worden. Zoo kunnen Katholieke werklieden in 't zelfde college zitting moeten nemen met socialisten, die de minste gelegenheid te baat nemen om, te gen de christelijke beschaving in, het toon stelsel af te schaffen, en in dat college soms met hun tegenstanders éénzelfde meening voorstaan. 4o. Een Katholiek strijdt voor het behoud der christelijke beschaving in de samenleving. Kan hij al niet goed een „verbrandings-plech- tigheid," ontloopen, dan zal hij een kranig bewijs kunnen leveren dat hij met de Loge- beschaving niets uitstaande wil hebben, door in casu het advies te verzoeken van zijn Diocesane Overheid. Dan is alle ergernis voor zijn mede-katholieken, die zouden kunnen meenen, dat hij minder of meer heult met de bestrijders der chrisetlijke beschaving, ver meden. Dan weet iedereen, dat hij nog steeds solidair is met ons en dat hij alle ma^onnieke cultuur, door zijn solidariteit met de leiders der christelijke organisatie, aan zijn laars lapt, i I R. K. Pr. NEDERLAND EN DE OORLOG. De gewapende koopvaarders. Het is bekend geworden dat de Ameri kaansehe Regeoring kort gjeledien bij onze Re geering geïnformeerd hoeft ho© het stond met de toelating van gewapende Amerikaan-» sche koopvaarders in Nederlandsche havens. Naar haar meening behooren zwak gewa pende koopvaarders in onzijdig© havens te worden toegelaten. Zij heeft hierop evenwel ten antwoord ge kregen, dat hoe ook gewapende vreemde koop vaarders, als volgens onze neutralitoitsbepa- lingen met oorlogsschepen gelijk g'esteid, niet in onze havens zullen worden toegelaten. Zooals ieder weet, schrijft de „N. Ort." ontzegt onze Neutraliteitsverklaring van Au gustus 1914 aan „oorlogsschepen of daarmede gelijkgestelde vaartuigen van een oorlogvoe rende" den toegang tot het rechtsgebied van den Nederlandschen Staat. Onder deze bepa ling vallen derhalve Amerikaansehe schepen niet, aangezien de Vereenigda Staten (nog) geen oorlogvoerende mogendheid zijn. Minder bekend js dat, ter bescherming van onze veiligheid en onze onzijdigheid, op 39 Juli 1914 (dus vlak voor het uitbreken van den oorlog) een Kon. Besluit word uitge vaardigd („Stbl." 1914 no. 332), waarbij het K. B. van 30 October 1909 („Stbl." no. 3ol) tot regeling van de toelating van oorlogs schepen van vreemde mogendaeden in de Ne- derl. territoriale wateren en het daarbinnen gelegen Nederl. watergebied tijdelijk buiten werking werd gesteld en bepaald (art. 2): „Gedurende den tijd, dat het in art. 1 ge noemde besluit buiten werking zal zijn, is h t aan oorlogsschepen of daarmede gelijkgestelde! vaartuigen van vreemde mogendheden niet geoorloofd zioh van uit ze© in de iSTederland- sche territoriale wateren en het daarbinnen gelegen Nederl. watergebied te begovén of zich daarin op te houden." In art. 3 van dit Kon. Besl. (dat. dus ge durende den ganschen oorlog van toepassing is geweest) volgen dan eenige uitzonderin gen, in denzelfden zin als die van de Neu- traliteits-proclamatie. Op dit Kon. Besluit en niet op do Neutra- liteits-proclamatie berust alzoo het antwoord dat Amerika op zijn informatie betreffende de toelating van bewapende Amerikaansehe koopvaarders ontving. Nu wij het Kon. Besluit van 30 Juli 1914 nalezen, vinden wij daarin ook een antwoord op de bekende, aan Wolff en do Duitsche bla den ingegeven grief, dat onze autoriteiten de „Princess Me'ita" niet terstond na ont dekking dat zij bewapend was, hebben geïn terneerd maar haar hebben bevolen zee te kiezen. Art. 4 toch van dat Besluit bepaalt, dat de oorlogsschepen of daarmede gelijkgestelde vaartuigen van vreemde mogendheden, welke in strijd met het verbod zich binnen Nederl. watergebied begeven, „en zich niet op eerete aanmaning verwijderëti," zich blootstellen aan zoodanige maatregelen van gieweld als de Regeoring zal goedvinden te gebruiken. Er is dus niets op aan te merken dat zulk een aanmaning ook tot de „Melita" werd gericht en niet onmiddellijk de bepaling van art. 3 der Neutraliteitsverklaring (interne ering) op haar werd toegepast. Volgens een telegram in de „N. R. ,Ct." schrijft vioe-admiraal Kalau von Hofe over het gebeurde met de „Princess Melita": Voor de Duitsche oorlogvoering ter zee is het uit meer dan één oogpunt van het hoogste belang, te weten, hoe de. Nederlandse he re- geering haar onzijdigheidsbepalingen toepast en of men er op aan kan, dat ze in allo omstandigheden bij haar eigen officieel en binnen opgestelde beginselen zal blijven. Voor het overige hééft de Nederlandsch6 regeering volkomen het recht, haar voor schriften te veranderen. Zoo kan zij bv. ge wapende koopvaarders voortaan als onschul dige handelsschepen in haar havens to laten en ook oorlogsschepen veroorloven zich daar op te houden. Zij moet dat dan echier tijdig aan de oorlogvoerende partijen meedeelen en moet zich niet verwonderen, als de Duitsche oorlogsleiding dan maatregelen neemt om de dan uit Nederlandsche havens dreig nde ge varen tijdig het hoofd te bieden. Deze opmerkingen uit gezaghebbende Duit sche pen laten een dreigend geluid hooren. Uit hetgeen tot nu toe bekend werd, valt evenwel niet af te leiden, dut onze Regeering erover denkt eenige verandering in de neu- traliteitsvoorschriften of haar toepassing tei brengen. De „Princess Melita," Do „Nieuwe Crt." weet de ware toedracht mede te deden omtrent het gebeurde mét de „Princess Melita." Het blad schrijft: „De gewapende koopvaarder „Princess Me lita" (blijkbaar tot het nemen van een proef hierheen gezonden) heeft, zoodra het aan de grens van onze territoriale zee gekomen was, zioh gewend tot het daar gestationeerde Ne derlandsche bewakingsschip en gevraagd of het, zooals het was, in den Waterweg zou worden toegelaten. De commandant van het bewakingsschip heeft geantwoord, dat hij dit niet kon beslissen, maar dat hij de „Melita" naar den Hoek zou brengen, opdat de auto- rijtdten aldaar de zaak zouden uitmaken. Daar aangekomen, werd de „Melita" aangezegd, dat zij als behoorend© tot de met oorlogsschepen gelijkgestelde vaartuigen niet kon worden toegelaten en werd haar bevolen het Neder landsche watergebied onmiddellijk te verla ten, waaraan zij voldeed. De „Princess Melita" is dus gedurende haar gansche eerste verblijf in Nederlandsch ,wa- tergebeid onder Nederlandsch geleide en be waking geweest. Zij heeft van het eerste oogenblik af onder rechtstreekach toezicht ge staan en kon derhalve niet gezegd worden (zooals d© Duitsche pers doet) in strijd met de Neutraliteitsverklaring te hebben gehan deld, waarop krachtens art. 3 als straf inter- neering staat. Haar positie is dus ook niet voor vergalij. king vatbaar met die der Duitsche duik booten, welke binnen Nederlandsch gebied werden aangetroffen en opgebracht om te onderzoe ken of haar verblijf aldaar te wijten was aan averij of aan gesteldheid der zee, die haar teggen haar wil binnen Nederland.cn zeege bied hadden gedreven, of .wel die haar over vallen hadden, toen zij zich reeds in onze territoriale zee bevonden. Kon het eerst ge stelde worden aannemelijk gemaakt, dan wer den zij vrijgelaten (het is met een Duitsohe duikboot bij den mond der Schelde geschied); gelukte het niet, zoo moest interneering vol gen, gelijk dezer dagen gebeurde jnet de „U 30" en de „U B. 6." De torpedepring onzer 7 schepen. Over de torpedeering der 7 Nederlandsche schepen deelt de „Telegraaf" alsnog de vol gende bijzonderheid mede: Terwijl het convooi der zeven schepen uit Falmouth opvoer, werd een ervan ge praaid door twee booten met schipbreuke lingen. Natuurlijk werd gestopt om deze menschen op te nemen. En omdat men in convooi zou varen stopten ook alle andere schepen. Dat gaf een aanzienlijk oponthoud. Kort daarna verscheen de duikboot. Zonder dat oponthoud was men waarschijnlijk aan liet zeemonster ontsnapt. Ook dit geeft het blad aanleiding tot de vraag: Waarom geeft nu onze regeering na een volle maand nog steeds geen volledig relaas van den gelieelen gang der zaak? Zal minister Loudon, wanneer hem straks in de Kamer daarnaar wordt gevraagd, weer antwoorden, dat hij met blijdschap de gele genheid aangrijpt om de gewenschte ophel dering te verschaffen? Verloren Mail. Aan boord van het verongelukte s:oom- schip „Amstelstroom," dat 22 Maart 11. van Amsterdam vertrok, waren opgenomen de ge wone brieven en briefkaarten voor en over Engeland, met uitzondering van d e voor Zuid- Afrika, Ned. O.-Indië en de zoogenaamde En- gelsche mail via LondenMarseille. De redding der bemanning van de Tenberge. Naar Havas uit Parijs méldt, beyat de „Petit Journal" een treffend verhaal van de redding door oen Fransche reddingboot in den nacht van 20 op 21 Februari van de bemanning van het Nederlandsche stoomschip „Tonborgen," dat door een Duit. che duikboot was getorpedeerd, tijdeus afschuwelijk weer, een hooge zee en vreeselijke sneéuwvlagén. De bemanning van de reddingboot kon ton koste van buitengewone inspan; ing de „Ten- borgen" eindelijk lang zij komen. Hot water stond al in de machinekamer. Op de brug stonden 32 ongelukklgen te bibberen. De „Pe tit Journal" geeft een roerend verb al van do redding. Het versperde zeegebied. De Engolsche Regeering heeft liet geslo ten verklaard zeegebied uitgebreid. Dezer da gen deelden wij rerds eenzelfde besluit mé dé van de Duitsche llegeering. CRISIS. Maximumprijzen. De minister van Landbouw, enz. heeft be paald, dat voor boter de vastgestelde maxi mumprijzen niet gelden voor boter en kaas, bereid onder rabbinaal toezicht, eveneens dat de voor cichorei, peekoffie en suiker vastge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1