A TELEQRAMMEN ¥an hedenmorgen BUITENLAND BINNENLAND SOCIALE BERICHTEN PARLEMENTAIRE KRONIEK. STADSNIEUWS een portefelillle-kwestie in bet Berichten in K tot 5 regels schoolopziener in het arrondissement Hilligers- berg; is benoemd tot lid van den Raad van Toezicht op de Rijkspostspaarbank prof. dr. Kranenburg, te Amsterdam, hoogleeraar aan de gemeentelijke Universiteit aldaar. Elten te Arnhem weer 200 Duitsche kinderen aan, die te 11.27 door reisden naar Rotterdam, Tweede Kamer, 29 Maart. f vl 'f f r< C z 1; ring de weggenomen on<Jer3eelen van machines op die wijze terusr tracht' te krijgen. Doortrapt gemeen. Uit New-York wordt aan So „Daily Tel." gemeld, dat te Philadelphia een schandaal is ontdekt onder de plaatselijke Roode Kruis-vereeniging. n.l. dat de verhanden in giftige scheikundige oplossingen waren ge drenkt. De plaatselijke vereenigingen heeft ze aan een bepaalde behandeling onderworpen om den dader op het spoor te komen. DE KABÏNET8-CRI8IS IN ZWEDEN. STOCKHOLM, 29 Maart. Het Zweedsche Telegraaf bureau geeft officieel kennis: De leden van het Kabinet hebben den Koning meegedeeld, dat de rondvraag, die zij op zijn wensch van 5 Maart hebben gedaan, om te weten te komen of het het tegenwoor dige Kabinet mogeliik zou zijn. onder de bui tengewone omstandigheden van den oorlog de regeering met de naar binnen en bui ten gewenschte kracht voort te zetten, tot uitslag had gehad, dat zulks met mogelijk is. De ministers handhaafden derhalve hun aanvrage om ontslag. De Koning heeft de vorming van een nieuw Kab'net opgedra gen aan den oud-minister Schwartz. EEN ENGELSCHE TORPEDOJAGER IN DE NOORDZEE GEZONKEN? BERLIJN, 29 Maart. Wolff seint: Een on zer onlangs teruggekeerde duikbooten heeft eenige weken g°leden bewesten dó Gabbards- zandbanken stukken wrakhout gevonden, die afkomstig waren van een kort daarvoor ge zonken schip. Een boei droeg den naam Man ly. Manly heet een Engelsche torpedojager van 1000 ton, die in 1914 van stapel is ge- loopen. UIT SPANJE. MADRID, 20 Maart. (Officieel). Het staats blad publiceert de opheffing van de consti tutioneel waarborgen in alle provincies van het koninkrijk. DÜITSCHLAND EN CHINA. LONDEN, 29 Maart. Uit Sjanghai is Dins dag aan de „Daily Telegraph" geseind: De Chineesche autoriteiten leggen lijsten aan van alle in China vertoevende Duitschers. Verwacht wordt dat China weldra den oor log aan Duitschland zal verklaren. ENGELSCHE MINISTERIE? BERLIJN, 30 Maart (Part.) De Amster- damsche berichtgever van de „Vossische Zei- tung" verneemt uit Londen, dat volgens al daar loopende geruchten de minister van Buitenlandsche. Zaken Balfour binnenkort zal aftreden wegens oneenigheid met het minis- terie voor de blokkade, hetwelk niet met genoeg energie, tegen de neutralen optreedt. EEN EERSTE.... PROTEST. KOPENHAGN, 30 Maart (Part.) Voor de eerste maal sinds het begin van den oorlog zal de Deense lie regeering protesteeren te- fen de schending van haar neutraliteit, wel- e heeft plaats gehad, doordat een Duitsch vliegtuig den 23en Maart boven Deenscb grondgebied is gevlogen, terwijl den volgen den dag twee Zeppelins over de omstreken der haven Esbjerg gevlogen hebben. NOORWEGEN. Een schenking van een half millioen. Twee Noorsche dames hebben ter aanmoedi ging van het muziekleven te Kristiunia ditze suui een belnagnjke schenking gedaan. Ze hebben n.l. den burgemeester een bedrag van 400.000 kronen ter hand gesteld tot op richting en onderhoud van een permanent orkest te Kristiania. Hoewei te Knstiama een opgewekt muziekleven heerscht, was dit tot daver niet mogelijk gebieken. Naar uit Madrid gemeld wordt hebben verscheidene Spaansche reeders geweigerd de belasting van drie peseta's per ton te betalen. De regeering heelt gelast de sche pen in beslag te nemen. Te Weenen overleed Mgr. Eranz Korn- heisl. directeur der kanselarij van het aartsdio- cees en kanunnik. Naar verluidt, is te Brussel een comité tot 9tand gekomen met het oog op het voorbe reiden van een internationale tentoonstelling, die na den oorlog te Ostende zou aangericht worden. Do Canadeesche regeering heeft 60,000 man tussehen de 18 en 45 jaar opgeroepen voor de militie ter vervanging van een gelijk aantal, dat nu wordt geoefend voor den dienst over zee. Met 432 tegen 30 stemmen heeft de Fran- sohe Kamer besloten de lichting 1918 tusscben 12 en 15 April a.s. op te roepen. De staking in Griekenland vindt haar oer- zaak in de ontzettende duurte van alle levens behoeften. De broodprijs is nu weer met 20 pet verhoogd. De Turksohe Kamer heeft het buitenge wone vlootkrediet van 1.9 millioen pond voor den bouw van zee snelle torpedojagers goed gekeurd. Volgens de „Temps" zal de Eransehe Ka merafgevaardigde Tardieu vóór Paschen Ribot interpelleeren over maatregelen om de blok kade doeltreffender te maken. Twee Venizelistisehe bladen te Athene, die tijdens de December-onlusten waren verbo den, zijn weer verschenen. 1-- - STAATSCOUKAJJT. Bij Kon. Besluit is lo. aan pastoor F. J. H. Evers, aalmoezenier bij het leger te velde, een eervol ontslag uit zijn gemelde betrekking verleend; 2o. benoemd to aalmoezenier bij het leger te velde J. J. J. Noord man te Haarlem, thans hulpaalmoezenier bij het leger ie velde voor den iijd van oorlog; 3o. bepaald, dat de hoofdaalmoezenier bij het leger in rang gelijk zal worden gesteld met luitenant kolonel is benoemd tot schoolopziener in het district Leeuwarden. A. Limburg, te Rotterdam, met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als WEER EEN SCHANDSTUK. Men herinnert zich nog de polemiek in de Kamer gevoerd over een schandelijk stuk, voor de militairen opgevoerd. De minister beloofde den bevelhebber nog eens aan te manen, om vooizichtig te zijn. Men zou meenen, dat nu dergelijke opvoe ringen niet meer zouden plaats hebben. Nauwelijks zijn eenige weken verloopen of daar komt de „Amsterdammer" vertellen van een schandelijk stuk, dat) thans weer op de Vlasakkers" te Amersfoort is opgevoerd in de onderofficierscantine. Het gehalte en het geheele verloop van het tooneelstuk waren zoo bedroevend zedeloos en gemeen, dat er wellicht in de gemeenste café's waar het opgevoerd zou worden Schande over (gesproken zou worden. Terecht is van verschillende zijden veront waardiging uitgesproken over dit nieuwe feit. De minister zal opnieuw en nog krachtiger moeten optreden, wil hij dit kwaad den kop indrukken. Tegen dergelijke zedelijke vergiftiging van groot© scharen jongelieden, kan niet ten krach tigste worden opgetreden. DE CRISIS. Haring1. De moeilijkheid, welke tussehen de Ree- dersvereeniging voor de Ned. Haringvissche- rij en de Britsche regeering was gerezen, ten aanzien van de bonusbetaling voor den voorraad haring op 1 Maart, is thans uit den weg geruimd. De Britsche regeering heeft zich bereid verklaard, de bepalingen van de overeenkomst na te komen, volgens de op vatting, door de Reedersvereeniging gehul digd. Schoenwerk. De prijzen van schoenwerk en reparatie zijn weder met circa 25 pOt. verhoogd. Staking. Er dreigt een staking onder de tuinbouw- arbeiders in Den Haag. Staatscommissie bezoldiging bur gerlijke rijksambtenaren en be ambten. De bij kon. besluit ingestelde staatscom missie, welkere samenstelling wij gisteren vermeldden, heeft tot opdracht te onderzoe ken in hoever de bezoldiging van de ver schillende groepen van burgerlijke Rijksamb tenaren, de Rijkswerklieden niet inbegre pen, bij een behoorlijke werkverdeeling aan billijke eischen voldoet, en in hoever daarin wijziging zal dienen te worden gebracht. De commissie zal bij haar onderzoeken buiten gewone omstandigheden als gevolg van den oorlog welker invloed, naar te verwachten is. na terugkeer van den vrede spoedig zal verminderen, buiten beschouwing laten. Graan. Gisteren is de Triton" met regeerings- graan te IJmuiden binnengekomen. Aan boord van de „Triton" bevonden zich vier opvarenden van eenigen tijd geleden in den grond geboorde Nederlandsche stoom schepen. Onder hen was ook de gezagvoer der van het getorpedeerde stoomschip „Sal- land". Na door de marino-autoriteitcu te IJmuiden te zijn gehoord, vertrokken zij verder per spoor naar, Amsterdam. Stopgezet. De bontweverij „De Batavier" v.h. J. .Wil link en Paschen te Winterswijk, is Woens- avond stopgezet wegens gebrek aan steen kolen. Geen landhuis. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin, wegens onzekere aflevering in verband met de tijdsomstandigheden, afgezien van het doen bou wen van een landhuis ouder Scheveningen. Op het daarvoor bestemde terrein, dat van Hare Majesteit en Z. K. H. den Prins den naam ontvangen heeft van Den Ruigenhoek, zal echter thans een tijdelijk gebouw worden opgetrokken, dat slechts aan de meest bescheiden eischen zal voldoen en tegen Juni gereed zal zijn. Onze uitvoerhandel. Naar „De Tijd" verneemt, zijn maatregelen in overweging, om onzen uitvoerhandel op gansch andere leest te schoeien, dan tot nu toe het geval is. Dezer dagen kan men verwachten een ophef fing van alle rijkscommissies. Daarna zal de uitvoerhandel worden geconcentreerd in een soort van semi-officiëele naamlooze vennootschap voor den uitvoer, waarvoor de leden van de commissie van bijstand voor de distributie als college van commissarissen zullen optreden. Men hoopt aldus onzen ganschen uitvoerhandel te concen- treeren in één centraal bureau, Eantaoeneering van petroleum. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat vanaf heden het verboden is petroleum of gasolie te vervoeren, te verkoopen of af te leveren, tenzij door den Minster daartoe vergunning is verleend. De voorwaarden voor vergunning zullen nader worden vast gesteld. De onderhandelingen, welke tussehen de regeering en de petroleum-maatechappijen worden gevoerd betreffende de distributie van den nog in ons land aanwezigen voor raad petroleum, is nog niet geëindigd. Bin nen enkele dagen achter wordt een oplossing verwacht. De maatschappij „Automaat" tot detailver koop van petroleum heeft haar bedrijf stop- gezet. De „Pure Oil Company" deelde mede, dat zij sinds geruimen tijd geen petroleum meer heeft ontvangen, zoodat zij thans niets meer aan de detailhandelaren kan leveren. Ook de „American Petroleum Company" krijgt niets meer en de toestand is thans nog verergerd doordat de met petroleum ge laden tankboot „Charlois" vergaan is. Door het te gronde gaan van het tank schip „Healdton" met vele millioenen liter petroleum aan boord voor de Pure Oil Com pany of Holland, zijn de voorraden dezer maatschappij te Arnhem uitgeput. Zij heeft aan haar afnemers kennis gegeven, dat alle orders vervallen beschouwd worden. Het gebrek aan motorolie, vooral ook voor motorbooten, wordt hoe langer hoe meer merkbaar. Deze booten brengen voor een groot deel de melk naar Amsterdam. Indien er niet spoedig een verbetering in den toestand komt, vreest men eon stagna tie in den aanvoer van melk in de hoofdstad. De aanleiding tot dezen maatregel is vrij plotseling ontstaan, en wel tengevolge van de groote verliezen, die de tankbooten dezer dagen ""en geleden. Zoo werd het stoom schip „Healdton" met c.a. 45.000 vaten pe troleum op weg naar Rotterdam in de nabij heid van Terschelling door een Duitsche duikboot getorpedeerd. Het stoomschip „Charlois" met ruim 23.000 vaten voor Rot terdam aan boord en 19 dezer Bergen ge passeerd, is niet aangekomen, zoodat helaas is aan te nemen, dat dit schip met man en muis is vergaan. Is door deze verliezen een plotselinge pe- troleumnood ontstaan, ook op verderen aan voer is voorloopig niet te rekenen. Het stoomschip „La Campine", 10 dezer van Rotterdam vertrokken om eene lading petroleum in Amerika te gaan halen, werd bij Doggersbank door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht; het stoomschip „Ame rican" met eene volle lading petroleum en benzine, den 2den Maart uit Halifax naar Nederland vertrokken, moest wegens opge- loopen schade, naar New-York terugkeeren; omtrent het stoomschip „New-York" op weg van hier naar Amerika, is nog volstrekt niet zeker of het Amerika zal kunnen verlaten. Het stoomschip „Ocean", met eene volle lading gasolie naar Nederland van Amerika komende, te Vigo (Spanje) liggende, kan niét van daar vertrekken, omdat Engeland er op staat dat dit schip voor onderzoek een Engelsche haven aanloopt en de reederij het daaraan verbonden Duitsche duikbootge vaar niet wenscht te lonoen. In Amerika liggen buitendien nog de tank booten „Mijdrecht" en „Wieldrecht", die van Engeland geen vergunning ontvingen voor het onderzoek hunner scheepspapieren Hali fax te mogen aanloopen en evenmin het risico, verbonden aan het Duitsche duikboot gevaar willen loopen, om voor het onder zoek der scheepspapieren een haven in En geland aan te doen. Uit het bovenstaande blijkt, dat wij ten opzichte van petroleum en gasolie er zeer slecht voorstaan. Uit den aard der zaak zal in de allereer ste plaats zooveel mogelijk in de behoeften van leger, spoorwegen en publieke diensten zijn te voorzien, verder in die der industrie, zoodat het hoogst twijfelachtig is ,of er voor veriichtingsdoeleinden, ten minste voor par ticulieren, wel iets over zal blijven. Naar het Persbureau Vaz Dias verneemt, heeft de American Petroleum Company aan 'de directie der Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij bericht, dat zij ,door de torpedeering der tankschepen, buiten staat is voorloopig petroleum te leveren. Door deze omstandigheid wordt ook bij de spoorwegmaatschappijen groote zuinigheid in het gebruik van petroleum geboden, hoe wel de dienst van tractie, belast met het onderhoud der talrijke terreinen nog niet weet, op welke wijze die bezuiniging moet worden gevonden. Blijft de aanvoer van petroleum nog lang uit, dan staat een nieuwe beperking van het spoorwegverkeer te wachten. NEDERLAND oE OORLOG, Duitsche kinderen. Gistermorgen bracht de trein van 9.46 uit N\aaso\uVs Cïi «mgcviug. De omgekomenen van de Aug. Keesier. De beide Hollandsche machinisten die bij de torpedeering van het tankschip „August Kessler" zijn omgekomen, zijn de 2e-machinist E. J. van der Hoek en de 4e-macbinist .0. L, M, van Dijk. De redding der mannen van „La Campinle." Reuter ontleent het volgend© aan het rap port van een commandant eener Engjelsche duikboot: In den morgen van. 14 Maart zag de duik boot in de Noordzee twee booten in zuide lijker ichting varen met ongeveer 30 leden van de bemnaning van een Nederlandsch stoomschip, dat door een Duitsche duikboot, meer noordelijk, 24 uur van te voren iwas getorpedeerd. Na zich te hebben vergewist, dat de mannen voedsel en water hadden, nam de duikboot beide booten op sleeptouw; en vertrok met grooten spoed, in de rich ting van de Nederlandsche kust. Ongeveer vier uren later kreeg men een Noorsch stoom schip in zicht; daar het zich echter afzij dig hield, toen het de duikoot zag,b met we tend, dat het een Britsche wsa, lieten de booten, met de Nederlandsche bemanning den kabel los en roeiden naar het Noorsche Bchip, De duikboot hield de booten in het oog, totdat de mannen waren opgepikt ©n ver volgde daarop haai' tocht, die ter wille van deze daad van mededoogen was onderbroken. (Het betrokken schip .was het 8.8- «La Campine," Het Noorsche stoomschip, hrapht 32 leden der bemanning op het lichtschip „Doggersbank-Zuid.") De „Charlois" uiet vergaan? Men nam aan, dat de „Charlois" vergaan was. Thans verneemt de „Maasb.", dat de American Petroleum Comp. vermoedt, dat de „Charlois" is opgebracht. Het schip zond 19 Maart jL een draadloos telegram, luidende: Passeerde middernacht Udsire. ALLERLEI. Indië weerbaar. Gisterenmiddag te halfvijf was de deputatie van het Oomitó Indië Weerbaar ten paleizc Noordeinde genoodigd tot het bezichtigen van de Indische zaal, die, zooals men weet, bij het huwelijk van Hare Majesteit de Konin gin door Indië ten geschenke werd aange boden. De Zomertijd. De Tweede Kamer heeft gisterenmiddag het wetsontwerp tot invoering van den zomertijd van 16 April tot 16 September zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Mislukte uitvinding. Een instrumentma ker wilde pi ster en aan het strand te Schevenin gen een proef nemen met een vliegmachine. Toen de motor van de machine werd aangezet, vloog deze in brand. Het vuur werd door den instrumentmaker en zijn helpers met zand ge doofd. - Een gevecht aan de grens. Men meldt uit Weert aan de „Tel.": Er heeft Dinsdagnacht een hevig gevecht plaats gehad In de onmiddellijke nabijheid van de grens. Zes ontsnapte Engelsche en 2 Fran- sche gevangenen hebben een sterke Duitsche wacht overrompeld en zijn na een hevig ge vecht over de grens ontsnapt door één van de bekende doorlaatpoorten, welke op bepaalde wegen door de Duitschers in de versperring zijn aangebracht. Twee hunner werden gewond; de Duitschers werden met geweerkolven machte loos geslagen. Plotseling overleden. De heer J. B. v. K., wonende te Rijswijk, wilde zich gisteren middag van Den Haag per auto naar zijn wo ning laten vervoeren en stapte daartoe op het Piet Hein-plein in. Onderweg bemerkte de chauffeur dat zijn passagier onwel was gewor den. Hij reed daarom naar den Centralen post van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst, waar bleek, dat de heer K. was overle den. Nekkramp. Te Laren zijn 3 kinderen uit één gezin door nekkramp aangetast'. Te Lobith werd een geval van nekkramp geconstateerd bij het 0-jarig zoontje van R. Te Sint Maartensdijk doet zich bij den heer v. B., een tweede geval van nekkramp voor, evenals het andere bij een der kinderen. De drenkeling te IJmuiden. Het aan brengen van een lijk te IJmuiden heeft te Vlissingen in sommige kringen diepe ont roering gewekt. Uit de bijzonderheid', dat een kleedingstuk van den doode gemerkt was Frans Seis en daar de beschrijving spreekt over een groot lichaam, vermoedt de familie, dat het hier het lijk geldt van F M., een der opvarenden van het relief- schip „Haelen". F. M., zoon van 'n Bel gischen loods, werd bij den bekenden aan val door granaatscherven gedood'. Hij droeg een kleedingstuk, waarin bovengenoemde naam van een familielid geborduurd stond. Men meende echter, dat de jongeman te Sta- vanger begraven was. Twee familieleden zijn vertrokken, om zekerheid te winnen. Over boord gevallen? In de Haarlem- mertrekvaart onder Voorhout is onbeheerd drijvend gevonden het turfschip van J. van Veen, uit Mijdrecht. Te Warmond had hij het schip gelost en voer nu naar Noordwijker- hout om zand te halen. Vermoedelijk is hij in het donker van de schuit gevallen en verdronken. Dreggen had echter nog geen resultaat. Baldadigheid. Woensdagnamiddag wierp eeen jongen de deur van een ledigen spoorwa gen, die deel uitmaakt© van een aan den Bree- den Hilledijk te Rotterdam rijdenden trein, open, met het gevolg, dat de deur in aanraking kwam met een wissel, die daardoor overgegooid werd. Hierdoor zijn drie spoorwagons ont spoord; er werd nog al materieele schade aan gericht. De jongen nam de vlucht en ontkwam. („N. R. Ot.") - Oplichting. Twee rechercheurs hebben te Amsterdam in het café Suisse in de Kalver- straat aangehouden den aldaar woonachtigen Duitseher P. D., wiens opsporing de politie in Den Haag had verzocht wegens een poging tot oplichting van de Rotterdamsche Bankvereeni- ging voor een bedrag van 210.000. De poging tot oplichting is niet geslaagd. Opgehaald. Te Amsterdam is uit het IJ nabij de Rijksvischhal het lijk opgehaald van den heer E. v. d. W., een effectenhandelaar daar ter stede, die m Januari j.l, spoorloos was ver- DIOCESANE R.-K. VROUWENBOND IN HET BISDOM HAARLEM. Nadat te Leiden in de parochiekerk van den H. Petrus, een H. Mis was opgedragen, tot ite tentie van den R.-K. Vrouwenbond, door den ZeerEerw. Heer Rector P. Stroomer, geeatelij! adviseur der vereeniging, werd door bovengi noemden Bond een algemeene vegadering g< houden in „In den Vergulden Turk," te Leiden, onder presidium van mej. M. Bonnikke. Vertegenwoordigd waren 13 af dec! in gen. Uit het jaarverslag van de penningmeesi. resse bleek, dat de inkomsten over 1916 bedroe-] gen 877.52%, de uitgaven 499,62 K, zooda de kas sloot met een batig saldo van 83,47%' en 427,70 voor heti reservefonds. De boeken werden nagezien en in orde bevon den. Ingekomen rijn teekeningen van insignes door de afdeeling Hoorn. Er zal t. z. t. een be spreking gehouden worden, om de prijsvraag der insignes te behandelen. Herkozen werd als bestuurslid Mevr. v» Dieren Bijvoet. Hierna werden verschillende afdeel i n gsverslagen behandeld, o.a. van hel liefdewerk „Geestelijke verzorging van ver waarloosde kinderen," en namens de commis sie tot oprichting van „Moedercursussen en lessen in verpleging in het huisgezin." Er werd besloten, een concent der sta tuten te laten drukken, naar welk concept de afdeelingen hun statuten zullen inrichten. _Na de rondvraag hield de Geestelijke ad viseur, Rector Stroomer een lezing over „De vrouw en 'de Sociale kwestie." Spreker be handelt eerstens het maatschappelijk vraag stuk, waarbij hij overtuigd was, dat ook hierbij de vrouw betrokken js. Daarna besprak hij de vraag wat van de vrouw in de sociale kwestie gevorderd wordt. Zij moet ook de gevaren, waaraan zij in dit opzicht bloot staat, onschadelijk weten te maken. Ontwik keling tot dit alles zal zij kunnen bekomen door de vele cursussen en vooral door samen brenging in vakorganisaties. De vrouwenbond kan zich hierin zoo verdienstelijk maken door het behandelen van onderwerpen van meer algemeenen aard. Na een dankwoord van de presidente, werd de vergadering met gebed gesloten. .Verdediging van Indië. Na een lange rede van den heer Dresselhuis kwam de aanvoerder der sociaal-democratische partij merkwaardige verklaringen afleggen om trent zijn standpunt inzake indië's verdediging. Absoluut tégen verdediging van Indië is hij niet, wél tegen een vloot van dreadnoughts. Wat de sociaal-democraten dan precies willen, weten ze zelf nog niet. En wèl meent de heer Troelstra dat de economische voordeden, die ons land door de relatie met Indië heeft, niet verloren behoeven te gaan wanneer wij de politieke heerschappij zouden verliezen, maar hij vreest toch wel dat die economische voordeden door het verlies van Indië een leelijken knauw zouden krijgen. De Minister heeft in zijn dupliek nog eens duidelijk gezegd wat er na aanneming van het ontwerp welke geschiedde met alleen de roode stemmen tegen gebeuren gaat. Er zal dan aan de Kamer nog eens afzonderlijk ter goedkeuring overgelegd worden het volgende plan: lo. te vormen een milideleger van Europeanen; 2o. sterk te bevorderen het vrijwillig dienstnemen van inlanders; 3o. opleggen van militieplicht aan inlanders. De gedachte van het amendement-Bogaardt: „(Indische) dienstplichtigen te land mogen niet zonder hun toestemming buiten Nederlandsch- Indië worden gezonden," werd door den Minister overgenomen. Overigens verklaarde de Minister nog dat in ieder geval de Buitenbezittingen door de vloot verdedigd zullen moeten worden* Bij de regeling van werkzaamheden werd be sloten dat de Kamer, die heden op reces gaat, 24 April weer bijeen zal komen en dan dadelijk een heele serie nieuwe belastingontwerpen gaai onderzoeken, nl.: de dividend- en tantième be lasting, de wijziging der inkomstenbelasting, de buitengewone oorlogs- en marinecredieten. Ver der nog de volgende wetsontwerpen: de supple- toire landbouwbegroting voor crisisuitgaven, de regeling voor buitenlandsche verzekeraars i.z. de successiewet, voorts het w. o. inzake het verband tussehen inValiditeits- en ouderdomswet. Nieuwe leeningen Staatsmonopolie. De Minister van Financiën, de heer Treub, deelde gisteravond in de Tweede Kamer nog mede, dat de oorlogsleening 1914 na 1 Januari 1918 zal geconverseerd worden. Er moet nog een leening van 250 millioen gesloten worden. Dan wil spreker beide leeningen laten samen smelten tot eene van 500 millioen. De houders van obligaties 1914 zullen in de nieuwe leening deel kunnen nemen en daarvoor zekeren bonus ontvangen. De aflossingstermijn zou op 40 jaar gesteld kunnen worden, met de bestaande opcen ten zou men daarvoor kunnen volstaan. De Minister zal niet komen met tabaks- of alcoholmonopolie. Wel zal hij dezer dagen een kleine commissie benoemen om het geheele levensverzekerings- en het brandverzekerings wezen aan den Staat te trekken. De opbrengst daarvan, zal ten goede komen aan de aflossing der oorlogsleeningen. Aan HH. Adverteerders verzoeken wij ten dringendste, de advertentiën voor het Zater dagnummer zooveel mogelijk reeds Vrij dagavond aan ons bureau te willen inzenden. Van advertentiën die në Zaterdagmorgen negen uur inkomen, kan plaatsing op dien zelfden dag NIET gewaarborgd worden. R.-K, NAAISTERS. Woensdagavond werd in 't gebouw „St. Bavo" een tweede vergadering voor de R.-K. Naaisters van Haarlem belegd. In tegenwoordigheid der bestuursleden der (mannen-afdeel ing „St. Gerardns Majella", af- deeling Haarlem, werd na een hartelijk woord van welkom aan de dames-naaisters, die weder om in grooten getale waren opgekomen tot Je Oprichting overgegaan. De-heer Van (Diemei, bouds»«n otaris, expres iaarvoor uit Utrecht overgekomen, las 't regle ment der nieuwe en licht laar, waar dit nodtfig bleek toe. Tvacrat reglement met algemeene stemmen aanvaard was, werd tot de bestuursverkiezing overge gaan. Met eenparigheid van stemmen wei-den gekozen: Mej. M. Kraakman, Schoterweg 166, tot voorzitstermej. 0. Tam, Kloosterstraat 83, lste secretaresse; mej. A. Pijpers, 2de secreta resse; mej. O.-. Miezenbek, late penningmees- eresse en mej. A. Miezenbeek. 2de penning- meesteresse. Daarop werd door den heer J. Alleman, t ge kozen bestuur gelukgewenscht en van de plich ten, die het daarmede op de schouders nam, verwittigd. Daarna werd de vergadering naar Katholiek gebruik met gebed gesloten. iZoo is dan ook in Haarlem een vrouwelijke onderafdeeling van den Ned. R.-K. Naaisters- en Kleermakersvereeniging opgericht, Wii roe pen de nieuwe vereeniging een hartelijk wel- mm too, en sporen alle R.-K. naaisters van Haarlem en Omsterken aan, zich b;j haar aan te sluiten. Nadere inlichtingen zijn steeds te bekomen aan bovengenoemde adressen. LEVERING. De levering van vleesch met been aan de troepen to Haarlem Is voor de maand April 1917 gegund aan J. v. d. Slnys to Haarlem tegen den prijs van 0.934. VERLOF MET DE PAASOHDAQEN. Door den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht is een regeling ter kennis van de troepen gebracht omtrent de te verleen en ver wen gedurende de a.s. Paaschdagen, ia hoofd zaak daarop neer komende, dat aan ieder go- durende de maand April één dag verlof meer wordt toegestaan. REGEERINGSVISCH. Er werd vandaag weer druk regeeTingwiseh verkocht. Naar wij vernemen is van heden af ie distributie van gemarineerde haring go- staakt. PETROLEUM-NOOD. De petroleum-nood nijpt meer en meer. Hot ïsi hier als op zoovele plaatsen elders thans zóó gesteld, dat er zoo goed als in 't ge heel geen petroleum te krijgen i«- De minister heeft nu tot rantsoeneering van do petroleum besloten en daarmee wordt de zaak voor de huismoeders en particulieren nog erger. Want de spoorwegen, het leger en de middelen van al gemeen vervoer komen nu het eerst aan de beurt, zooals uit de berichten over de pet ro- ©um-distributie, onder „Binnenland, blijkt. De huismoeders weten geen raad: Brandstof is er niet: gas mag je niet branden, petroleum krijg je niet. De eenige uitweg is: de hooi- kist! DE NIEUWE AALMOEZENIER DER 1st» DIVISIE. Kapelaan Noordman de nieuw benoemde aalmoezenier bij de lste Divisie is sinds 25 September 1909 als kapelaan der St. Joeefs- paroohie bier ter stede werkzaam. Korten t«d daarna werd Z.Eerw. directeur der R.-K. Mili taire vereeniging. Majoor Noordman als aalmoezenier heeft Z.Eerw. den rang van majoor in het Neder-; landsclie leger werd geboren in 1880 t© Rijnaaterwoude en in 1904 priester gewijd. In een gedeelte onzer vorige oplage wer» gemeld dat de WelEerw. heer Noordman to i hoofdaalmoezenier was benoemd, dat moest *83 aalmoezenier. d< D d< ri k; rc oc bi di f ri g' V r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2