liEIMt ËtlL CyUKtHT buitenland Brieven uit Lisse. BINNENLAND Saterdag 31 Kaart Vierde Blad DE OORLOG DE 008TENR1JKSGHE VREDESKLANKEN. uisteren hebben wij in ons overzicht met een ftnkel woord gesproken over de vredesklanken, (welke in Oostenrijk te beluisteren moeten zijn jgeweest, naar aanleiding van het onverwacht (bezoek van Keizer Karei en den gemeenschappe- jlijken minister van buitenlandsche zaken voor ^Oostenrijk-Hongarije, Czernin, aan Berlijn Inge volge ons kenbaar gemaakte voornemen komen [•wij thans nader op deze vredesgeruchten terug I Het bericht, dat de aanleiding gaf tot de ge ruchten, afkomstig was van den correspondent ie Milaan van de „Daily Tel." en gisteren door [ons slechts in het kort saamgevat is weergegeven, was van den volgenden inhoud: „Tot het plotselinge bezoek van Keizer Karei aan Berlijn, vergezeld door graaf Czernin, den minister van buitenlandsche zaken, was onver dacht besloten en het houdt naar ik' reden heb te gelooven, verband met nieuwe vredesvoorstellen die aan de geallieerden zullen worden gedaan! [De Russische revolutie zal daarvoor als voor wendsel gelden. I De Duitsche kanselier heeft den Rijksdag in igeheime zittingen in den loop van Januari ter (Voorbereiding van den verscherpten duikboot- ;Oorlog verschillende belangrijke mededeelingen (Verstrekt. Deze hingen samen met wat Ehiitsch- lland hoopte ten opzichte van Rusland. Misschien (hoopte Duitschland eer door de onthullingen E~°n den rijkskanselier dan tengevolge van de loften nopens succes van den duikbootoorlog, indruk op den Rijksdag maakten, weldra een afzonderlijken vrede met Rusland te bedisselen, jpt regeering van Oostenrijk, door de Duitsche (bepraat, hoopte eveneens groote dingen van een [afzonderlijken vrede met Rusland. Aan al die (verwachtingen is nu de bodem ingeslagen. De naam van Bülow duikt weer op. Hem was gevraagd, in Januari naar Amerika te gaan om [eenzelfde campagne in Washington te onderne men, als hij in 1915 in Italië had geleid. Hij stelde als eerste voorwaarde, dat hem volkomen .de vrije hand zou worden gelaten en dat men zich niet achter hem om met zijn werk zou bemoeien, [gelijk, naar hij beweerde, in 1915 het geval is geweest. Dit keer was hij zoo gelukkig, niet met ^von Jagow als minister van buitenlandsche zaken jte maken te hebben dat was zijn geslagen vijand toen hij rijkskanselier was maar met Zimmermann, met wien hij bevriend is, Zimmer- mann deed zijn best om het hem naar den zin te maken, maar kon de noodige toezeggingen niet verwerven. Bülow weigerde daarop. Nu heeft men Bülow opnieuw gepolst, maar naar verluidt, was zijn laatste woord, dat hij niets meer met op drachten ter bevordering van den vrede wil te maken hebben. Toch wordt er nog gezegd, dat zijn vrienden ernstig aandrang op hem uitoefe nen. Men heeft hem verteld, dat de Keizer in hem alleen een mogelijk afgezant voor den vrede ziet en dat men hem nog eens officiéél zal uitnoo- digen, om zich daarmee te belasten." Nu moge er in de mededeelingen van den „Daily Telegraph"-man veel verdichtsel schuilen, zeker is het, dat er een grond van waarheid toch aanwezig was. En dat dit het geval was, is intusschen gebleken uit een zeer interessant arti kel in het bekende Oostenrijk-Hongaarsche blad, de „Neue Freie Presse", waarin de reis van graaf Czernin in verband wordt gebracht, niet juist met nieuwe vredesvoorstellen aan de gealliëer den, maar wel toch ook met de Russische revo lutie. „Rusland, zoo betoogde het blad, was altijd een bedreiging voor de middenrijken in het bizonder en voor de rust in Europa in het algemeen, zoo lang het panslavisme er invloed had. Met een Rusland, dat zich aan zijn binnenlandsche poli tiek zou wijden, en dat het panslavisme, dat naar binnen op volksmisleiding neerkomt en naar bui ten een bedreiging is als den gevaarlijksten vijand voor de vrijheid zou uitbannen, zouden de middenrijken tot aan het einde der dagen in rustige en vredige betrekkingen kunnen blijven. Het blad schreef verder, dat alleen de zegepraal van de panslavistische partijen in Rusland den oorlog heeft veroorzaakt en dat er tusschen een Rusland zonder veroveringspolitiek en Oosten- rijk-Hongarije en Duitschland niet de minste reden van oorlog bestaat. Engeland zal wel pogen het voor te stellen of Duitschland de vrijheid in Rusland bedreigt, maar het zal niet moeilijk vallen de Russen tot andere gedachten te brengen. Het blad liet vervolgens alle gebeurtenissen van den oorlog de revue passeeren, waarbij een streven van de centralen om met Rusland in vriendschap te leven, tot uiting kwam. Toen Beth- mann-Hollweg de laatste maal ie Weenen was, was de Russische revolutie nog maar in zijn be gin. Nu echter is zij zoover gevorderd, dat alle staten verplicht zijn hun politiek tegen Rusland aan revisie te onderwerpen. Daarom is Czernin naar Berlijn gegaan, om de besprekingen daar over, die de vorige maal waren begonnen, te voltooien." Men ziet hieruit, dat men het bericht van de „Dail Telegraph", volgens hetwelk de Duitsche rijkskanselier van de Russische revolutie gebruik zou maken om in zijn rede nieuwe en, meer-om- schreven vredesvoorwaarden aan de gealliëerden te doen, niet onvoorwaardelijk als juist had te aanvaarden, want van een bezoek van den Oos- tenrijkschen keizer aan de Duitsche hoofdstad in de laatste dagen i3 niets bekend geworden, doch alleen van een bezoek van graaf Czernin. Boven dien is het bericht in hoofdstrekking gelogen straft door de rede van den Rijkskanselier in den Duitschen Rijksdag, waarin wel de vredeskansen met Rusland terloops werden aangeroerd, maar waarin geen sprake is geweest van een nieuw vredesaanbod aan de gealliëerden. VERSPREIDE SERICHTED Een nieuw dienstplioht-debat in het Engelache Berichten in I tot 5 regels Van bevoegde zijde wordt meegedeeld dat de in de vergadering te Amsterdam van de Holl. Mij, van Landbouw gedane mededeeling, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vergunning zou hebben verleend om boven de reeds uitgevoerde 1600 stuks stamboekvee, alsnog 16000 «tuks naar Duitschland en Oostenrijk uit te voeren, onjuist is. Verbouw van kurwijzaaii. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter kennis van belangheb benden dat het niet in de bedoeling ligt reeds thans maatregelen te neinen tot beper king van den uitzaai van karwijzaad als ondervrucht voor den oogst 1913, aangezien nog niet kan worden beoordeeld, in hoeverre die beperking noodig zal zijn. Wel kan ech ter worden medegedeeld, dat, indien beper kende bepalingen noodig zuilen worden ge acht, deze zuilen worden voorgeschreven zon der dat met de te velde staande karwij re kening wordt gehouden. Het risico, dat de uitgezaaide karwij geheel of tea deele zal moeten worden omgeploegd, blijft derhalve voor rekening van de verbouwers. Loo mo gelijk zullen de beperkende bepalingen be Kend worden gemaakt in den loop van den zomer 1917, tegen den tijd, dat de dek vrucht geoogst moet worden. Admiraal Lacaze, minister van Marine, heeft een officieel schrijven gezonden aan den heer M. van Dijk, Nederiandsch onderdaan, voor zijn toewijding en hulp, bewezen bij de torpedeering van de Fransche pakketboot „Magellan". Ue heer Van Dijk was passagier van deze boot, die den Ilea December van het vorige jaar in den grond werd geboord. De hoofdinspecteur te Rambipoedji vernam, dat honderden inlanders aan het houtkappen waren in de gouvernements-bossclien te Amboe- loe. Toen hij er met den controleur en den patti heenging, werd hij door de bevolking gebruta liseerd. De assistent-resident vertrok met den controleur en 20 man gewapende politie uit Bon- dowoso naar Amboeloe, omsingelde de kwaad willigen, 70 man werden gevangen genomen. Een nader onderzoek naar de troebelen wordt nog ingesteld. Naar wij vernemen zal de missie van Neder landsche officieren, welke op uitnoodiging der Duitsche regeering een of meer Duitsche ge vechtsfronten zal bezoeken, begin volgende maand naar Berlijn vertrekken. De Italiaansche Regeering heeft aan de Ne derlandsche Regeering doen weten dat zij gaarne ook aan een politiek persoon in Neder land en aan een vertegenwoordiger van de Ne derlandsche pers, mits deze niet een dagblad correspondent in Italië zij, de gelegenheid zal geven in de maand April een soortgelijk bezoek aan het front te brengen. ALLERLEI. Bond van Locomotief en TramwegpersoneeL Het bestuur van. den Bond van Locomo» üefpersoneel en dat Vakgroep Li der Neder landsche Vereemiging van Spoor- en ®ram- wegpersoneal te 's Grawenhag©, beeft een adres gericht tot den Minister .van Water staat waarin zij er die aandacht op vestigen dat het locomotief personeelgestationeerd tn Emmerik, tijdens het berijden en .dienstdoen van en op Duitech grondgebied ernstig aan oorlogsgevaar is blootgesteld ntettegens taan de de betrokkenen burgiers zijn behooremda tot een neutrale mogendheid, hoopt eenigp waarborgen te mogen ontvangen waardoor de huidige ongerustheid wordt weggenomen en zekerheid bestaat omtrent vergoeding bij vernieling van eigendommen, alsook dat tij dige maatregelen worden genomen indien on verhoopte gebeurtenissen moeten plaats heb ben. i v Uit de 8. D. A. P. „Het .Volk" meldt dat het partijbestuur Als er hier onder de bestaande vereenig,ingen lén is die heeft te klagen over slecht bezoek op Ids gewone vergaderingen, dan is 't zeer zeker te-el het Kruisverbond „St. Jan de Dooper." De allerlaatste gehouden vergadering was 't al feecr treurig. En juist op deze hadden we druk fcezoek verwacht. Op die vergadering tooh was feen lezing aangekondigd niet als onderwerp: {„Vakorganisatie en Drankbestrijding. En klaar wo hier een B-"K- Vakvereeniging van uloemistarbeidera hebben van minstens 250 deden, benevens een R.-K. Vakvereeniging van (gecombineerde bouwvakken, was er minst ge- hemen voor deze vakvereenigingsmannen nog wel iets te leeren. Ieder vakvereenigingsman moest, dunkt ons. uit- beginsel reeds drankbe strijder zijn. Hiermede willen we niet bewe gen dat deze mannen dronkaards of minstens Sdrinker3 zijn, dit zij verre. Maar een feit is en hlüft 't dat elke loonsverhooging tot zijn. volle keohr, komt, wanneer de betrokkene lid van het drankbestrijderscorps is en deze drankbestrij ding op de juiste wijze beoefent.Zeer zeker, lid zij a van een drank-bostrijdersvereeniging ver- eischt het brengen van een offer. Maar hoe- vele gedwongen offers moeten we tegen wil en dank niet brengen in dezen penibelen tijd. Bovendien zijn aan de Roomsche drankbestry- dersorganisaties verschillende geestelijke voor deden verbonden. Het zijn bijna altijd dezelfde gezichten die men op een vergadering aanwe zig ziet. Enfijn deze mogen we dan voorzeker under de actieve leden rangschikken. Waar ech ter de drankbestrijding eene zaak is onder welker banier alle standen moesten vereenigd Eiju is 't opvallend dat de midden- en gegoe de stand zoo slecht vertegenwoordigd zijn. Juist zij moesten dunkt ons het voorbeeld geven. Goed voorgaan toch doet goed volgen! Om het vergaderbezoek wat grooter te maken heeft men op de laatste vergadering besloten jden paardenmiddel te gaan bezigen. De eerst volgende jaarvergadering toch zal boetpliohtig gesteld worden, als proef. De boete zal een dub- ibeitje bedragen. Zal 't helpen? Het bestuur werd in overweging gegeven de vergaderingen wat aantrekkelijker te maken. Waarmede? Met .«een verloting van sigaren soms? Ja dan ko men er meer, dat weten we bij ondervinding. Enfijn de lezing over vorengenoemd onderwerp ie uitgesteld tot een volgenden vergadering. (SLaten de vakvereenigingsmannen dan zorgen present te zijn. Het verzoek van het Kruisver bond om het sluitingsuur één uur te vervroe gen en te stellen op 10 uur mocht in de jongste (raadsvergadering nog niet haar beslag krijgen; i echter het ia nog niet verworpen maar aan- bouden tot eén volgende zitting. Wjj hebben ronde hoop dat het verzoek zal worden in- Ewilligd. De samenstelling van den Raad is ids enkele jaren heel wat veranderd. Eer- Efctena hebben we er een paar arbeiders-drankbe- "'"iidora ia en bovendien een paar organisators de voorziter van de R.-K. Middenstands- eeniging en een lid van de patroonsvereeni- iging. terwijl we van den kant der Antirevolu tionairen op dit' punt voor geen tegenwerking bevreesd zijn. Overigens lijkt one een eiaeh om het sluitingsuur voor herbergen te stellen op •10 uur geen overdreven of dweeperig verzoek en het becwaar dat we aan een drukken ver keersweg zitten weegt dunkt ons niet zwaar. Het verkeer is na tien uur 's avonds bepaald miniem. Een belangrijke loonsverhooging heeft wel haar beslag gekregen. De beambten en werklieden in ge meentedienst hadden voorzeker de Raad op hun ihand en de verboogdng is danook voor velen van geen gering belang. Uit dit besluit spreekt, zouden we zoo zeggen, het groote nut van de oommissie voor sociale aangelegen heden en heeft desze een mooi succes te boeken. Hopen, we tenslotte dat de interessante rede welke kapelaan v. Dorp hier j.l. Zondag ter be vordering van de intronisatie van het H. Hart ia de huisgezinnen, gehouden heeft, ook met ten schitterend succes moge worden bekroond! OPMERKER. Lagerhuis. Er is een nieuw wetsontwerp op den militai ren dienstplicht in Engeland aan de orde, naar aanleiding van welk ontwerp j.l. Donderdag in het Lagerhuis uitvoerig is gedebatteerd, voor dat de tweede lezing ervan in stemming kwam. Bonar Law lichtte de nieuwe bepalingen toe en noemde dit ontwerp volstrekt noodzakelijk, de regeering betreurt de hardheid van de nieuwe bepalingen, maar zij heeft geen keus. Het leger komt 100,000 man tekort op de sterk te die werd verwacht, toen de plannen voor den huidigen veldtocht in Augustus LI. werden ontworpen en tenzij dat tekort wordt aange zuiverd, kunnen die plannen ernstig in gewaar komen. De leger-autoriteiten doen hun best om elk weerbaar man, die nu achter de vuurlinies wordt gebezigd, plaats te doen nemen onder de strijdende troepen. De hoofdoorzaak van het tekort is, dat er vele ingedeelden niet gemist kunnen worden voor den landbouw, de scheeps bouw en de mijnen. Daarom blijft er niets an dera over dan een herkeuring van de afgekeur- den. Dezen zijn ongeveer een millioen in aan tal. waaruit men 100,000 man hoopt te kunnen vinden. Deze kunnen onder verschillende hoofden worden ondergebracht. Sommige zijn gewond en invaliede geworden,, maar ook zijn er velen, die half en half bedrog plegen. Anderen weer zijn voorheen vrijwilliger geweest, maar wer den om bureaucratische redeneu afgedankt. Yan verschillende kanten werd er bezwaar tegen dezen nieuwen militairen druk gemaakt en worden andere wegen aangewezen om in de behoefte aan manschappen tegemoet te komen. Versaheiden leden b.v. vestigden de aandacht op de vele „vriendschappelijk gezinde buiten landers", en menschen met een vreemde smet in hun bloed, die bij het begin van den oorlog bij de werving niet werden aangenomen. En Lundon, een nationalist, merkte in een inter ruptie op, dat er 5000 Engelsclien van militai ren leeftijd alleen in Dublin vertoeven, die zich aan hun verplichtingen onttrekken. Kort voor de sluiting van het debat verlang de Churchill te weten waarom de regeering, in plaats ven gewonde en herstelde invalieden naar het front terug te zenden, ongehuwde, krach tige mannen van 42 en 43 jaar vrijlaat. Hij gispte dat als lafhartigheid en verlangde van do regeering de belofte dat zij, indien het Huis zulks verlangt, pa Pasehen gelegenheid zal ge ven tot bespreking in geheime vergadering van de kwesties van manschappen voor het leger en van de scheepsruimte. Law maakte daartegen geen bezwaar. Daarna had de stemming plaats en werd het wetsontwerp in tweede lezing aangenomen. De regeering zal dus haar zin toch krijgen. De hongersnood in Griekenland. De honger, die Engeland en Frankrijk, door gedurende vier maanden de blokkade te hand haven, aan Griekenland hebben opgelegd, gaat, naar uit Lausanne aan de „N. R, Ot." geschre ven wordt, voort verwoestingen aan te richten. Op verschillende plaatsen van het land zijn nu readw bij medisch proces-verbaal 80 gevallen vastgesteld van dood door uitputtin» bij ge- brok aan voedsel. Drie zulke gevallen zijn on langs voorgekomen te Mossen ie, vier hft. Elidis, een op Enboea, twee in Kepbalonia. één te Leu- kas, vier te Ithaka en vijf te Preveza. De zuige- lingsterfte neemt schrikbarend toe, tenge volge van ondervoeding der moeders. Ongeveer 600 boeren zijn uit den omtrek te Trikala aangekomen. Daar is hun een beetje rijst en mais verstrekt. Zij aten het. uitgehon gerd als zij waren, rauw op. Een groot aantal visachershooten en barken zijn door de gealli eerden gerequestreerd of door kanonschoten in den grond geboord. Een Fransche kanonneerboot heeft vijf ka nonschoten afgevuurd op visachershooten. die de Golf van Korinthe overstaken. Een granaat schoot een roeier de beide ar men af. Bij zulke wreede metbodes om het volk er toe te brengen zijn nationaal geweten te verloo chenen, bewaart dit een trotsche houding. Dat bewijst! de volgende gebeurtenis, welke de schrijver ten slotte mededeelt. Een Fransch schip met revolutionairen aan boord ankerde bü St, Maure. De kapitein noo- digede de bewoners uit aan boord mais te ko men koopen, waarvan het schip een lading in had. Maar dezen, niettegenstaande zij den vree- selijksten honger leden .verklaarden, dat zij niet anders zouden eten, dan wat zij van de regeering ontvingen en niemand begaf zich aan boord van het Fransche schip. DENEMARKEN. De afstand vau de Deensche Antillen aan de Ver. Staten. Koning Ghristiaan X heeft in een open brief afscheid genomen van zijn. „geliefde en trou we onderzaten op de eilanden St. Ihomas. St. Croix en St. Jan." Het is, zegt hij daarin, „in de overtuiging, dat het welzijn van de ei landen heli best bevorderd en ontwikkeld kan worden in verbinding met de Vereenigde Sta ten van Amerika", dat ze aan die staten zijn afgestaan. Hy zegt verder, dat er voor al hun rechten en vrijheden is gezorgd. Wie op de ei landen blijven wonen hebben het recht, binnen het jaar te kennen te geven, dat ze hun Deen sche staatsburgerschap willen behouden, waar van tij echter later weer afstand kunnen doen. Ten slotte zegt de koning: „Yan u afscheid nemende, spreken wü de hoop uit, dat git de herinnering aan de eeuwen, waarin de eilan den tot Denemarken als hun moederland in betrekking hebben gestaan, in liefde zult be waren, en brengen wü u onzen koninklijken dank voor de trouw en de toewijding, die gij ons en het moederlandsohe volk bewezen hebt en wij betuigen u onze warmste wenaohen voer een gelukkige en vruchtdragende toekomst voor u allen en voor de eilanden waarop gij woont." DUITSCHLAND. Het grootsche werk der kanaliseering van de Main. Men schrijft ons: De kanalieeering van de Main van diens monding af tot aan Frankfort en spoedig daar op Offenbach, had het verkeer, dat in 1887 500.000 ton bedroeg, tot 8.636.000 in 1013 doen toenamen. Het gunstige resultaat hiermede be reikt, was voor de onderscheidene staten aan de oovera van den Main gelegen een spoorslag, cm de kanaliseer in# van. deze rivier no# meer stroomopwaarts door te voeren en wed aller eerst tot A&chaffenburg, Bij dit plan viel Prui sen het eind tot aan Hanau mot de trapvor- mige sluozeneyateemen bp MainJrur en Keasel- stadt ten deel, terwijl Beieren het gedeelte tus schen Hanau en Aachaffenburg, met soortge lijke sluiswerken bij Groas-Krotaenburgi, Gross- Welzheim. Klein-Ostheim en Mainaschaff voor zijne rekening kreeg. Door deze sluozenaysteemen en naar verhou ding betrekkelijk weinig baggerwerk wordit eene vaardiepte verkregen van 2,5 Meter. De afaluitdammen worden omgeven door •leepvaart-eluizendubbelatellen met eene nut tige lengte van 300 Meter bij eene binnenlicht- breedte van 12 Meter, welke worden gevuld en gevoed door benaden- en bovenatrooim.skanalen van voldoende breedte en met gepleisterde bed dingen. Voor het houtvlottenverkeer, wier aantal in jaar 1913 ongeveer 1550 bedroeg zijn aan den tegenov er gesteld en oever houtvlotgeulen met ongeveer 1,70 Meter waterstand aange bracht waarvan de ongeveer 12 Meter breede bovenstroomsche opening ia gewonen tijd met een trommelvormig sluitstuk wordt afgesloten. Tusschen den doorlaat voor huitvlotten en den afaluitdam is een doorlaat voor de visdi ingebouwd. In den afaluitdam in den stroom bevinden zich drie openingen. Van deze dient eene van 40 Meter breedte, als de sluis geopend is, hetgeen bij een bepaalden, waterstand ge schiedt om het hoogwater de geheele rivier breedte vrij te geven voor de doorvaart der schepen, de beide andere sluisdamopeningen zijn ieder 80 meter breed. De openingen voor de scheepvaart worden overal electriach afgesloten door middel van rollende sluisdeuren; deze hebben bij 4 meter hoogte een gewicht van 128 ton. Ze worden zoo hoog naar boven opgerold, dat eene voor de scheepvaart voldoende doorvaart verkregen wordt. Dezelfde constructie wordt gevolgd by de zij-openingen der shmsdammen bij Mainkur, Kesselstadt, en Gross^Krotzenburg, omdat deze trapvormige sluizensysteemen met water kracht worden bediend en derhalve moet bij hen het waterverlies zoo laa» mogelijk gehou den worden. De neven openingen der overige sluiswerken worden door sluisdeuren met hengsels en ijzeren pennen afgesloten. terwijl het Koninkrijk Beieren voor de uit- voermg dezer waterbouwwerken van den Main £5,5 millioen Mak ten koste legde, zullen voor ruisen de kotsten van dien kanaliseerings- arbeid 6,2 miillioen Mark bodragen. Bovendien echter zyn er nog 6,3 millioen Mark noodig voor de installatie-kosten om de waterkracht productief te" maken, waaruit 30 millioen kilo watturen per jaar zullen verkregen worden. De nuttige aanwending dezer uit het water ■veikregie^ kraokten vertoonde ziek in des tie gunstiger licht, naarmate door de installaties de Edertal-afsluiting by Hemfurt en aan da "«eersluizen bij Döverden reeds aanzienlijke waterkrachtiwerken zijn tot stand gebracht, •waarmede de Main-waterkrachten tot weder- zydsche vesterking en vervolmaking op voor- deeligie wyze zouden kunnen vereenigd worden, om een groote en breede strook des lande van de benoodigde dectriaiteit te voorzien, een strook, die vanaf den Main via Kassei en door het Waaergeibied tot Bremen loopt. Telkens 4 Fennois-turhines worden in eene pijler in de rivier aangebracht. Deze pijlers ver- kriigen bij eene lengte van 78 Meter eene breedte van 16 Meter. Op dezen tfurbinenpijler wordt eene machinehal ingericht, dde de Gene- •atoren (electriciteitover wekkers) huisvest, welke de kracht1 van het water in electrisehe energie omzet; by eene kweekspanning van 6.000 volt wordt deze ter sterkte van 60.000 volt! verder op- en doorgevoerd. In datzelfde gebouw komen dan ook de localiteiten voor de transformatoren, voor de directie en hare kan- toorlocalen, voor de construetdekamers alsmede voer kolen en olie. De uitvoering van het waterbouwwerk moet op die wijze in bepaalde gedeelten worden ge splitst, dati aldoor een voldoende rivierdoor- snede vrijblyft voor den afvoer bij hoogwater stand. Eerst werd in het voorjaar van 1914 be gonnen met den bouw der sluizen, welke in den winter van 1918 op 1917 i-n gebruik konden genomen worden, In het voorjaar van 1016 werden de nevenopeningen ter Enkerzijde der aluisdammen met! de houtvlotgeulen en de vieoh-doorlaten onder handen genomen. In het voorjaar van 1916 konden de uit stalen afsluit wanden geformeerde omheiningen dezer werken worden weggeruimd. Daarop volgde de uitvoe ring van de rechter-nevenopening mot dien tur- binen-pijler. Met den inbouw van de 40 Meter lange walevormig geconstrueerde sluisdeur voor de scheepvaartopen-ing worden de bouwwerken besloten. Den omvang dezer werken kan men eenigszins daaruit afleiden, dat alleen reeds vcor het sluisdamwerk van ieder dezer sluizen systeemen 140.000 kubieke Meter grond moest worden verplaatst; dat 22.0000 kubiek-Meter beton moest worden klaargemaakt en aange bracht, waarvan 2.000 kubiek-Meter met ijzer tot een gewicht' van 160 ton wordt gewapend, en dat 7500 kubdek-Mieter zandsteen moest die nen uit walsen bestaande sluisdeuren voor ieder sluizencomplex bedraagt 268 ton; 10.000 ton ooment eischt ieder afzonderlijk werk in zijn geheel. Aan arbeidskrachten heeft men per dag voor iedere sluis 160 tot 180 man noodig en voor iederen afsluitdam of aluisdam ciroa 250 werklieden. Indien niet! hoogwater of ijsgang den loop der zaken belemmeren, zoo zal het gansche water- bouwwerk, ondanks den oorlogstoestand, in het voorjaar van 1018 voltooid zijn. De reeds in zyn derde jaar woedende krijg heeft, ondanks de ontzaggelijke eiscliendie hii aan het praeata- tie-vermogen van het Duitsche volk atólt, den voortgang van dit werk dea vredes niet kun nen hinderen. Naast de grootsche daden van heldhaftig wapengeweld wordt de schepping van nieuwe verkeerswegen constant doorge voerd. Een schakel in dien keten van Duitisch doorzettingsvermogen wordt gevormd door de kanaliseering van dat gedeelte van den Main, dat zich van Offenbach tot Aachaffenburg uit strekt, waardoor deze stroom in staat wordt gestold, schepen van 1500 in plaats van 600 ton laadvermogen te dragen op zyn golven. Tege- lyketyd wodt aan inductie en landbouw een kracht van 30 millioen kilowattuur tegen goed- koopen prijs ter beschikking gesteld en den welstand van een groot gedeelte des lands valt eene aanzienlijke verhooging ten deel. W. H. I. B E L G I E. Het levende lijk. De bekende Ylaameche dichter en schilder Herman Broeckaert, wiens overlijden gemeld werd, en aan wien de Nederlandsobe en Ylaam- aohe per« levende necrologieën wijdde is springlevend. Hf heeft, zegt' het „Hbl." ergens diep in Frankrijk, het nieuwe van zijn overlij den vernomen, en daarover nu een brief ge- sdhreven aan „De Stem in België," het te Lon den verschijnend Vlaamsch blad. ITALIË. Rome, het Pausdom en de Kerkelijlke Staat. De Maart-aflevering van het tijdschrift „Va- tikan" bevati een reeks interessante artikelen over Rome, het Pausdom en den kerkelijk en staat. Dit actueele onderwerp wordt door Ka tholieke geleerden van historisch en juridisch standpunt belioht. Het tijdschrift bevat o.a. artikelen van den vroegeren prefect der Vati- oa&nsahe bibliotheek Franz Ehrle S. J. over „De onafhankelijkheid van den H. Steel", van prof. Phitipp Düngol uit Innsbrliok over: lrDe rechtskwestie van de beslaglegging op het Pa lazzo di Venezia te Rome", van mgr. rd. Paul Maria Baumgarten over„De Pausen Leo X.TTI Pius X en Benediotus XV", van prof. Joh'. B. Sfigmüller uit Tübingen over „Concordaten", van dr. H. Brauweiler over „Vatioaan en loge in den wereldoorlog", van pater Hartmann Grisar S» J. uit Inssbrück over: „De histori sche grondslagen der Pauselijke macht", van prof. dr. Seipel over „De nationalieteiil der Pausen", waarin zooveel mogelijk de nationali teit der verschillende Pausen wordt vastge steld en de vraag beantwoord wordt, waarom dé Italiaansahe nationaliteit zoo'n belangrijk overwioht heeft op de andere nationaliteiten. Waarschijnlijk wordt in Denemarken dit jaar geen zomertijd ingevoerd, wijl de land- en tuinbouwers «ernstig bezwaar maken-. Acht'-en-zeventig jaar oud, ie de Franeohe pottenbakker Clément Massier overleden. De wetgevende vergadering van de Oana- deesohe provincie Nieuw-Schotland heeft het wetsontwerp aangenomen, waarbij vrouwen het kiesrecht erlangen en zij de rechtspraktijk mo gen uitoefenen. De Duitsche rijksdag nam eenstemmig en definitief het ontwerp aan betreffende de ver mindering der minimumstraffen van het mili taire strafwetboek. De Oostfriesche viaschers zijn thans juist begonnen te vissollen in den Dollard, ook op ge bied dat door de Nederlandsche regeering daar voor aangewezen is. In het Lagerhuis is van regeeringswege meegedeeld, dat er vijftig standaard-schepen voor <je Engelsahe koopvaardij in aanbouw rijn. Ook in Zweden zal vermoedelijk dit jaar geen Zomertijd worden ingevoerd. Do Turksche Senaat heeft zonder debat de conventies, die tusschen Turkije en het Duit sche Rijk zyn tot stand gekomen, goedgekeurd. CRISIS. Gebrek aan havermonth. Na.-u- aanleiding van liet besluit van den minister van Landbouw, dat alle havermoutb verkocht moet worden voor don maximum prijs van 1G ets. per pond, waardoor ook H, D. en Quaicer üols niet meer op mogen ertvn- gen dan dit bedrag, heeft de „Boud van Amst. Winkeliers in koloniale waren en aan- verw. artikelen" zich tot den minister ge wend om toestemming te verzoeken tot vrij lating der verkoopprijzen van H. O. en Qua ker. De bond meent dat dit gewenscht ifl Om aan dit voedsel behoefte hebbende personen waaronder zieken en kinderen, te kunnen voorzien; hij meent dat dit best toelaatbaar is, doordat deze artikelen verpakt uit het buitenland hier arriveeren. Oorlogswinst-belasting en scheepvaart- Het „HbL" meldt: Onze correspondent te Rotterdam ver neemt, dat de minister van Financiën een belangrijke beslissing heeft genomen ten aan zien van een punt, dat bij het bepal n .van den aanslag in de Oorlogswinstbelast'ng tot veelvuldig verschil van meening hoeft aan leiding gegeven. In den tegenwoordigen tijd worden sche pen hoog verzekerd in verhand met de zoo aanzienlijk gestegen waarde. Hierdoor kan het niet uitblijven dat er voor de red rij' n een aanzien] iiko wintt onts aat wanneer e n schip door molest verloren gaat, en het was dan ook de gewoonte der belastingautori teiten, het verschil tusschen uitbete''de a - surantiepenningen en boekwaarde van h t schip als oorlogswinst te beschouwen en daarvan 80 pOt.. te heffen ten behoeve van 's Rijks schatkist. Van reedersz 'de is e- reeds veelvuldig op gewezen dat hierin o n zekere onbillijkheid school. Op de waard van een schip, dat niet verloren gaat. st 'g aanzienlijk, zoodat het verschil tusschen w r kelijke en boekwaarde ontzaglijk groot is. Nog klemmender is het argument, da. d werkwijze- der belastingautor leiten be e.nme rend werkte op de vertraging van verloren gegane ruimte. Immers wanneer er van het uitbetaalde assurantiebedrag 30 pCt. moes! worden afgegeven, bleef er niet voldoende over om een schip van dezelfde grootte als het verlorene in aanbouw te geven. De Minister nu heeft het belang van tl t laatste ingezien en bepaald dat w aneer ten duidelijkste blijkt dat de vergoede assu an- tiopennjngen worden aangewend voor nieuw bouw, geen oor logswins,belas ting zal ver- schuldigd zijn. Alleen wanneer zij jn den vorm van winst aan de aandeelhouders wor den uitbetaald, zal voortaan de staat me: 30 pOt. meedeelen. Stamboek naar Duitschland en Oostenrijk. Dankbetuiging. Onrust in de Beroet i. De Nederlandsche militaire missie naar vreemde fronten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 13